Teraz jest pi─ůtek, 3 kwietnia 2020, 00:54

Strefa czasowa: UTC + 2

Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Przejd┼║ na stron─Ö 1, 2  Nast─Öpna strona
Autor Wiadomo┼Ť─ç
 Tytu┼é: Dzisiejsze obserwacje - wrzesie┼ä 2011
PostNapisane: niedziela, 4 wrze┼Ťnia 2011, 00:01 
Administrator
Administrator

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Z pewnym op├│┼║nieniem zwi─ůzanym z moim urlopem zaczynamy nowy miesi─ůc, cho─ç w zwi─ůzku z powstaniem odpowiedniego dzia┼éu nie wiem czy w─ůtek b─Ödzie mia┼é racj─Ö bytu. Oce┼äcie sami.

Jak zwykle zapraszam do opisywania swoich bie┼╝─ůcych obserwacji.

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod

G├│ra

Tytu┼é: Re: Dzisiejsze obserwacje - wrzesie┼ä 2011
PostNapisane: niedziela, 11 wrze┼Ťnia 2011, 18:41 
Ranga: [3]

Do┼é─ůczy┼é(a): niedziela, 28 sierpnia 2011, 19:05
Pierwszy wypad z Katowic wraz z moj─ů Synt─ů 8"

9.09. - Cz─Östochowa (Kucelin), s─ůsiedztwo Huty Cz─Östochowa

Zapowiadało się całkiem ciekawie (mimo że księżyc dokazywał) jednak chmury które pojawiły się po 22:00 popsuły zabawę.
Pozostał tylko Jowisz. Bardzo dobry seeing. Wyraźnie widoczne pasy na tarczy oraz 4 księżyce. Na tym zakończyła się zabawa.

10.09 - Masłońskie k/Poraja

Bezchmurne niebo i za┼Ťwietlaj─ůcy wszystko ksi─Ö┼╝yc. Pierwszy na lustro poszed┼é ksi─Ö┼╝yc. Nast─Öpnie Mizar, bardzo ┼éadnie i wyra┼║nie rozdzielone gwiazdy.
Nast─Öpne w kolejno┼Ťci NGC 457, jednak za┼Ťwietlenie pozwala┼éo na obserwacj─Ö tylko "g┼é├│wnych" element├│w E.T.
Kolejna na lustro wpad┼éa M31, by┼éa, reszt─Ö dokona┼é ksi─Ö┼╝yc i jego ┼Ťwiat┼éo :( Na koniec jeszcze raz spojrzenie na Jowisza, kt├│ry r├│wnie┼╝ by┼é bardzo dobrze widoczny.

Jak na pierwsze obserwacje w terenie pachn─ůc─ů jeszcze nowo┼Ťci─ů Synt─ů jestem zadowolony. Wszystkie obserwacje
prowadzone przy wykorzystaniu okular├│w z zestawu (25mm i 10mm).

Projekty "Zr├│b to sam"

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 11 wrze┼Ťnia 2011, 21:50 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 19:19
M├│j dzisiejszy Ksi─Ö┼╝yc.

Za┼é─ůcznik:
2011_09_11_ksiezyc_1_d.jpg
2011_09_11_ksiezyc_1_d.jpg [ 427.15 KiB | Przegl─ůdane 2241 razy ]

polecam m├│j darmowy program Nocny Obserwator - pomoc przy teleskopie w nocy,
Obrazek
OCTOPUS TN 150/1230, OCZKO TN 210/1120, ED80, MIKRON TN 122/630.
Obrazek
FASTRON-5m, FASTRON-7, FASTRON-8T i HEQ5.

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 11 wrze┼Ťnia 2011, 22:49 

11.09 - Katowice (balkon)

Gromada Podwójna (NGC 884 i NGC 869) - wyraźnie i ładnie prezentuje się w okularze 25mm.
Jowisz (21:20) - Ganimedes niewidoczny, przechodzi przez tarcz─Ö planety (okular 10mm).
NGC 457 - do por├│wnania z wczorajsz─ů obserwacj─ů, r├│┼╝nicy brak.
Jowisz (22:40) - Ganimedes widoczny tu┼╝ obok tarczy planety. Wyra┼║nie widoczne 3 ciemniejsze pasy chmur (okular 10mm).
Plejady - Widoczne główne gwiazdy. Najlepiej prezentowały się w szukaczu.

Na koniec szybkie spojrzenie na ksi─Ö┼╝yc i spa─ç, bo rano do pracy :evil:

Projekty "Zr├│b to sam"

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 12 wrze┼Ťnia 2011, 09:10 
Administrator
Administrator

Radku, jak już tak buszujesz w okolicach Kasjopeji to możesz namierzyć dwie gromady otwarte M103 i M52. Bierz okular 25mm i do dzieła !!

A swoj─ů drog─ů fajnie si─Ö czyta relacje z obserwacji nowym sprz─Ötem, niewa┼╝ne ┼╝e Ksi─Ö┼╝yc daje po ga┼éach, byleby cokolwiek poobserwowa─ç :mrgreen: .

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 12 wrze┼Ťnia 2011, 12:09 

Jak chmury nas nie zaatakuj─ů to dzi┼Ť pokusz─Ö si─Ö na z┼éapanie M52. Je┼Ťli chodzi o M103 to nie jestem pewien czy wczoraj jej czasem nie mia┼éem.

Projekty "Zr├│b to sam"

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 12 wrze┼Ťnia 2011, 13:36 
Administrator
Administrator

Generalnie tam jest tyle gwiazd ┼╝e czasem rzeczywi┼Ťcie trudno si─Ö po┼éapa─ç czy to gromada otwarta czy nie :)

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 12 wrze┼Ťnia 2011, 15:12 
Ranga: [4]

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 2 sierpnia 2011, 18:25
Witam. Dopiero wczoraj mia┼éem okazj─Ö wytaszczy─ç z domu synt─Ö na kr├│tki czas (zwykle dzia┼éa na balkonie), jak na z┼éo┼Ť─ç kilka godzin przed pe┼éni─ů;) ale nie ┼╝a┼éuj─Ö. To co mi pokaza┼éa nawet na tak jasnym niebie (w dodatku miejskim) skromnie m├│wi─ůc... ucz─Ö si─Ö nieba od nowa. Na pierwszy ogie┼ä posz┼éa M57, gdyby jej nie by┼éo wida─ç w 25mm pewnie bym jej nie znalaz┼é, w 6mm ledwo widoczny ciemniejszy ┼Ťrodek, potem M13 (strasznie si─Ö nam─Öczy┼éem ┼╝eby j─ů znale┼║─ç) kolana mi si─Ö ugi─Ö┼éy, M92, jak wy┼╝ej:) og├│lnie kulki pi─Ökne i tylko te dwie zaliczone, "tylko" heh... Dalej jako┼Ť przypadkowo mi si─Ö trafi┼éa mg┼éa, nie dam sobie r─Öki uci─ů─ç ale prawie na pewno M27 (por├│wnuj─ůc z Google Sky Map ). Opr├│cz tego chichotki, wieszak, Albireo, Mizar z koleg─ů, Plejady, oczywi┼Ťcie Jupek z ciekawym uk┼éadem ksi─Ö┼╝yc├│w i na koniec utrata wzroku na naszym Ksi─Ö┼╝ycu. W sumie oko┼éo trzech godzin wra┼╝e┼ä:) Pozdrawiam.

Variatio delectat;)

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 15 wrze┼Ťnia 2011, 08:05 

15.09 - Katowice (balkon)

M34 - Perseusz ju┼╝ wysoko, a gromada otwarta jest tam gdzie powinna :)
M35 - Widz─ůc wschodz─ůce Bli┼║ni─Öta pokusi┼éem si─Ö by spojrze─ç na kolejn─ů gromad─Ö otwart─ů.
M37 - Przeniosłem się do Woźnicy, gromada otwarta na swoim miejscu, ale sprawdziłem jeszcze...
M36 - Ta kolejna gromada otwarta również na swoim miejscu to pokusiłem się jeszcze na...
M38 - Jakiż byłem ucieszony że tej gromady otwartej również nikt nie zabrał :)

Obserwacja prowadzona mi─Ödzy 1:30 - 2:20. Za┼Ťwietlenie ogromne, ale nie ma si─Ö co dziwi─ç jaki czas i jaka lokalizacja.
Na marginesie, przynajmniej cze┼Ť─ç katalogu Messier'a sprawdzona :)
Zaczynam dostrzega─ç niedoskona┼éo┼Ťci moich okular├│w...

Adam Skrzypek napisał(a):
Radku, jak już tak buszujesz w okolicach Kasjopeji to możesz namierzyć dwie gromady otwarte M103 i M52. Bierz okular 25mm i do dzieła !!

A swoj─ů drog─ů fajnie si─Ö czyta relacje z obserwacji nowym sprz─Ötem, niewa┼╝ne ┼╝e Ksi─Ö┼╝yc daje po ga┼éach, byleby cokolwiek poobserwowa─ç :mrgreen: .

Pami─Ötam. Jak warunki pozwol─ů pochwal─Ö si─Ö :)

Projekty "Zr├│b to sam"

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 15 wrze┼Ťnia 2011, 09:31 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 15:33
Podziwiam Ci─Ö ,┼╝e przy takim ksi─Ö┼╝ycu chce Ci si─Ö taszczy─ç telepa na plac ;)

TS APO 65Q, SW 12"Dobson, HEQ5 Pro SynScan(modyfikowany), SBIG ST2000XCM, ZWO ASI 294MC PRO, Canon EOS 550D, SONY DSC H7, IDAS LPS P2 2", UHCs 2".
<iframe width="300" height="419" src="https://zrzutka.pl/44s9ha/widget/13" frameborder="0" scrolling="no"></iframe>
------------------------------------------------------------
https://drive.google.com/file/d/18pMRcxQoFbOvi1dYEZwy3l8hyanneo3k/view?usp=sharing

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 15 wrze┼Ťnia 2011, 09:44 

To jest silniejsze ode mnie :) Tego si─Ö nie da powstrzyma─ç :) Na szcz─Ö┼Ťcie nie musz─Ö go taszczy─ç na zewn─ůtrz, bo korzystam z balkonu, ale za cen─Ö mo┼╝liwo┼Ťci ruchu. Oczywi┼Ťcie ┼Ťwiec─ůce Katowice + Ksi─Ö┼╝yc robi swoje. Zestaw gromad, kt├│re dzi┼Ť upolowa┼éem by┼é widoczny. Nie by┼éo rewelacji, t┼éo niemal szare :) ale przyjemnie jest potrenowa─ç wstrzeliwanie si─Ö w lokalizacje obiektu. Podejrzewam ┼╝e si─Ö zgubi─Ö pod ciemnym niebem ;)

Projekty "Zr├│b to sam"

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 15 wrze┼Ťnia 2011, 10:10 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 15:33
Co do Katowickiego nieba ,to po Kudłaczach i Bieszczadach ,mnie się nie chce nawet do focenia telepa na ogródek wynosić, chyba zanosi się na częstsze wyjazdy :D .

TS APO 65Q, SW 12"Dobson, HEQ5 Pro SynScan(modyfikowany), SBIG ST2000XCM, ZWO ASI 294MC PRO, Canon EOS 550D, SONY DSC H7, IDAS LPS P2 2", UHCs 2".
<iframe width="300" height="419" src="https://zrzutka.pl/44s9ha/widget/13" frameborder="0" scrolling="no"></iframe>
------------------------------------------------------------
https://drive.google.com/file/d/18pMRcxQoFbOvi1dYEZwy3l8hyanneo3k/view?usp=sharing

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 15 wrze┼Ťnia 2011, 10:52 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:05
Ja wczoraj wyszedłem przed dom na 30 minut, ale to było bez sensu. Było jasno jak w dzień. Strata czasu, dodam tylko, że to były pierwsze obserwacje od wakacji.

Piwo ma warto┼Ťci od┼╝ywcze, podczas gdy ┼╝ywno┼Ť─ç nie ma warto┼Ťci piwnych

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 15 wrze┼Ťnia 2011, 21:16 

uuu.. panie Adamie.. pierwsze obserwacje od wakacji? Lenistwo przez pana przemawia;)

Variatio delectat;)

G├│ra

PostNapisane: pi─ůtek, 16 wrze┼Ťnia 2011, 14:31 

16.09 - Katowice (balkon)

Cel by┼é tylko jeden, M42 oko┼éo godz. 4:40. Patrz─ůc nasun─Ö┼éa mi si─Ö my┼Ťl na temat filtr├│w. Bardzo zadowolony jestem z obserwacji, kr├│tkiej ale daj─ůcej przyjemno┼Ť─ç. Nie mog─Ö si─Ö doczeka─ç kolejnego wypadu poza miasto :)

Projekty "Zr├│b to sam"

G├│ra

PostNapisane: pi─ůtek, 16 wrze┼Ťnia 2011, 16:06 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:05
Artur Janda napisał(a):
uuu.. panie Adamie.. pierwsze obserwacje od wakacji? Lenistwo przez pana przemawia;)

Ups... panie Arturze. Nie lenistwo, tylko zbyt jasne noce. Ja odżywam na jesień aż do wiosny. ;)

Piwo ma warto┼Ťci od┼╝ywcze, podczas gdy ┼╝ywno┼Ť─ç nie ma warto┼Ťci piwnych

G├│ra

PostNapisane: pi─ůtek, 16 wrze┼Ťnia 2011, 17:38 

Wiem, wiem. Też na to czekam, zwłaszcza że będzie to mój pierwszy sezon ze sprzętem.

Variatio delectat;)

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 18 wrze┼Ťnia 2011, 12:32 
Administrator
Administrator

Po wczorajszym pi─Öknym dniu wiecz├│r zapowiada┼é si─Ö interesuj─ůco, wi─Öc ju┼╝ dosy─ç wcze┼Ťnie wystawi┼éem teleskop aby si─Ö powoli sch┼éadza┼é. Jak si─Ö p├│┼║niej okaza┼éo nocka by┼éa ciep┼éa, temperatura si─Öga┼éa 15 stopni.

Niestety wschodz─ůcy Ksi─Ö┼╝yc z minuty na minut─Ö psu┼é warunki obserwacyjne, do tego za┼Ťwietlenie i dymy z ognisk powodowa┼éy, ┼╝e niebo by┼éo bardzo przeci─Ötne.
Zainspirowany obserwacjami Radka postanowi┼éem rzuci─ç okiem na ET, czyli NGC457 w Kasjopeji. Do tego ciemne niebo nie jest a┼╝ tak potrzebne. W okularze 22mm pojawi┼é si─Ö sympatyczny stworek jako ┼╝ywo przypominaj─ůcy filmowego bohatera. Kto nie ogl─ůda┼é jeszcze ET temu polecam - obiekt ┼éatwy i przyjemny, a jako┼Ť tak zapomniany.

Potem rzut oka na typowe obiekty o tej porze roku - owszem da┼éo si─Ö ogl─ůda─ç, ale bez rewelacji.
Dalej Ksi─Ö┼╝yc - niestety mocno p┼éywa┼é, i na zako┼äczenie Jowisz - im p├│┼║niej tym lepiej widoczny, ale te┼╝ bez rewelacji. W mojej Syncie w miar─Ö wygl─ůda┼é w okularach do 8mm, w kr├│tszych ogniskowych by┼éo ju┼╝ kiepsko.

No i w┼éasnie z powodu kiepskich warunk├│w dosy─ç wcze┼Ťnie zako┼äczy┼éem obserwacje.

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 18 wrze┼Ťnia 2011, 13:27 

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:00
ja wczoraj nam├│wi┼éem koleg─Ö, kt├│ry nigdy nie obserwowa┼é przez teleskop na spotkanie na tarasie o 4:30 :) Prognoza dobrze rokowa┼éa wi─Öc si─Ö um├│wili┼Ťmy. Rano okaza┼éo si─Ö ┼╝e jest nie┼║le wi─Öc si─Ö spotkali┼Ťmy w ┼Ťrodku nocy i obejrzeli┼Ťmy par─Ö obiekt├│w. W ruch posz┼éa oczywi┼Ťcie Synta 6 oraz Scopos 30 oraz Sky Watcher 7mm. Obejrzeli┼Ťmy Jowisza, Ksi─Ö┼╝yc, Plejady, Andromed─Ö, Chichotki i mg┼éawic─Ö Oriona. Warunki nie by┼éy powalaj─ůce ale co┼Ť da┼éo si─Ö dojrze─ç wi─Öc jestem zadowolony. Kolega natomiast by┼é zachwycony. Jowisz strasznie si─Ö podoba┼é. By┼éo wyra┼║nie wida─ç pasy i ksi─Ö┼╝yce. Mg┼éawica Oriona oraz Andromeda by┼éy do┼Ť─ç s┼éabo widoczne. Natomiast o naszym satelicie us┼éysza┼éem fajne s┼éowa
Księżyc to robi wrażenie, ale strasznie długo zostaje na siatkówce :)
Szybko pojawi┼éy si─Ö chmurki ale ca┼ée szcz─Ö┼Ťcie przez p├│┼é godziny mieli┼Ťmy na tyle dobre warunki, ┼╝eby obejrze─ç te obiekty. Z racji ogranicze┼ä mojej miejsc├│wki nie obejrzeli┼Ťmy Marsa cho─ç by┼é ju┼╝ do┼Ť─ç wysoko na niebie ale niestety blok mi go przys┼éoni┼é. Trudno, zostanie na nast─Öpny raz :)

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 18 wrze┼Ťnia 2011, 16:07 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 10:12
To i ja co┼Ť skrobn─Ö :) Relacja troch─Ö ju┼╝ leciwa bo z 6 wrze┼Ťnia, ale najwa┼╝niejsze ┼╝e jest.
Widz─ůc z okna pi─Ökny Ksi─Ö┼╝yc po pierwszej kwadrze, postanowi┼éem przewietrzy─ç nieco sprz─Öt. W ruch posz┼éo ma┼ée APO, Porta oraz okularki SWA 5 i 9 mm; by┼é jeszcze Sky-Watcher'owski plossl 26 mm, ale Ksi─Ö┼╝yc w nim tak wali┼é po oczach, ┼╝e nawet w po┼é─ůczeniu z szarym filtrem... jak to napisa┼é wcze┼Ťniej Robert: "d┼éugo pozostawa┼é na siatk├│wce". Cho─ç musz─Ö przyzna─ç ┼╝e w po┼é─ůczeniu okularu 26mm z czerwonym filterkiem obraz tarczy staje si─Ö bardzo przyjemny, ostry, kontrastowy, a niebo robi si─Ö czarne jak smo┼éa.
No ale po kolei. Obserwowa┼éem g┼é├│wnie przez okularek 9mm kt├│ry przy ogniskowej 430mm dawa┼é bardzo przyjemne powi─Ökszenie 48x. Standardowo zacz─ů┼éem od skanowania po┼éudniowej cz─Ö┼Ťci naszego satelity. Jak zawsze pi─Öknie po┼Ťr├│d bezliku krater├│w prezentowa┼éa si─Ö dw├│jka Clavius i Moretus. Nast─Öpnie Tycho - pi─Öknie o┼Ťwietlony w po┼éowie, wyra┼║nie widoczny wierzcho┼éek g├│ry znajduj─ůcej si─Ö wewn─ůtrz krateru. W niedalekim s─ůsiedztwie Tycho dostrzeg┼éem charakterystyczny uk┼éad trzech krater├│w (widoczne by┼éy tylko ich brzegi) przypominaj─ůcy do z┼éudzenia g┼éow─Ö Myszki Miki z nieco przero┼Ťni─Ötymi uszami :) Po dok┼éadniejszym przeszukaniu atlas├│w Ksi─Ö┼╝yca okaza┼éo si─Ö ┼╝e s─ů to kratery Heinsius A, B oraz C. P├│┼║niej pow─Ödrowa┼éem troch─Ö wy┼╝ej. Bardzo ┼éadnie na ko┼äcu pasma Apenin prezentowa┼é si─Ö Eratosthenes. Nieco ponad nim, po┼Ťr├│d bezkresu Morza Deszcz├│w nie da┼éo si─Ö zauwa┼╝y─ç krateru Timocharis. Akurat przebiega┼éa przez niego linia terminatora... Widok naprawd─Ö zapadaj─ůcy w pami─Ö─ç. Dalej w─Ödruj─ůc na p├│┼énoc Srebrnego Globu przystan─ů┼éem na chwil─Ö przy "plackowatym" Platonie. Sam krater... lodzio miodzio :) a w jego okolicy rozsiane po Morzu Deszcz├│w g├│ry: Mons Pico, Mons Piton oraz dwa pasma g├│rskie: Teneriffe Montes oraz wy┼éaniaj─ůce si─Ö z cienia szczyty Montes Recti. Koniec mojej kr├│tkiej podr├│┼╝y po Ksi─Ö┼╝ycu mia┼é miejsce przy p├│┼énocnych kraterach kraterach Goldschmidt oraz Anaxagoras.
I to by było na tyle z mojej prawie godzinnej, ziemskiej wędrówki po Księżycu ;)

ToupTek Camera GPCMOS1200KMB

Zapraszam serdecznie na mojego bloga: http://www.kubafotoblog.blogspot.com

G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Przejd┼║ na stron─Ö 1, 2  Nast─Öpna strona

Strefa czasowa: UTC + 2

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Brak zidentyfikowanych u┼╝ytkownik├│w i 6 go┼Ťci

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz dodawa─ç za┼é─ůcznik├│w

Szukaj:
Skocz do: