Teraz jest pi─ůtek, 3 kwietnia 2020, 00:03

Strefa czasowa: UTC + 2

Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Autor Wiadomo┼Ť─ç
 Tytu┼é: No i mamy zim─Ö!
PostNapisane: czwartek, 22 grudnia 2011, 10:22 
Administrator
Administrator

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 24 sierpnia 2009, 14:27
Dzi┼Ť rano dok┼éadnie godzinie 6:30 naszego czasu, wkroczeniem S┼éo┼äca w znak Kozioro┼╝ca, na p├│┼énocnej p├│┼ékuli Ziemi rozpocze┼éa si─Ö tegoroczna astronomiczna zima. Podczas swej ca┼éorocznej w─Ödr├│wki po ekliptyce ÔÇô b─Öd─ůcej odbiciem na niebie ruchu obiegowego Ziemi ÔÇô w tym momencie S┼éo┼äce osi─ůgn─Ö┼éo punkt wysuni─Öty najni┼╝ej na po┼éudnie od r├│wnika niebieskiego.

Inaczej m├│wi─ůc, deklinacja S┼éo┼äca osi─ůgn─Ö┼éa maksymaln─ů ujemn─ů warto┼Ť─ç: ÔÇô23┬░26ÔÇÖ27ÔÇÖÔÇÖ. Skutkiem tego jest najni┼╝szy i najkr├│tszy w roku ┼éuk dziennej drogi S┼éo┼äca na niebie. W tym czasie S┼éo┼äce wschodzi i zachodzi w punktach daleko wysuni─Ötych wzgl─Ödem punkt├│w wschodu (E) i zachodu (W) na horyzoncie ÔÇô w kierunku po┼éudniowym. Najbardziej widocznym tego skutkiem jest najkr├│tszy w roku dzie┼ä.

Na terenie Polski, w zale┼╝no┼Ťci od szeroko┼Ťci geograficznej, w momencie g├│rowania (kulminacji) S┼éo┼äce wznosi si─Ö w najkr├│tszym dniu roku ponad horyzont zaledwie na wysoko┼Ť─ç od 11┬░42ÔÇÖ nad najdalej na p├│┼énoc wysuni─Ötym kra┼äcem (Jastrz─Öbia G├│ra) do 17┬░35ÔÇÖ na kra┼äcach po┼éudniowo-wschodnich (Bieszczady). Podobnie jest z d┼éugo┼Ťci─ů pierwszego dnia zimy, kt├│ry na kra┼äcach p├│┼énocnych trwa najkr├│cej ÔÇô od 8:09 do 15:20, czyli 7 godzin i 11 minut, za┼Ť na po┼éudniowych 8 godzin i 13 minut, od 7:20 do 15:33. Najp├│┼║niej, bo dopiero o 8:20 najkr├│tszy dzie┼ä roku rozpoczyna si─Ö w ┼Üwinouj┼Ťciu, za┼Ť najwcze┼Ťniej ko┼äczy si─Ö w pobli┼╝u przej┼Ťcia granicznego z Litw─ů w Budzisku, o godz. 15:04.

Od dzi┼Ť, z ka┼╝dym dniem, dzie┼ä b─Ödzie ju┼╝ coraz d┼éu┼╝szy.

Obrazek M├│j profil na Facebooku
tel. 880-184-000 (prywatny), e-mail: astrocd@astrocd.pl (prywatne), m.substyk@urania.edu.pl (Urania-PA), marek.substyk@ptma.pl, zarzad@ptma.pl (PTMA);
tel. 575-572-330 (praca), e-mail: katowice@deltaoptical.pl
------------------------------------------------------------

Wielkie Wyprawy Polskiego Towarzystwa Mi┼éo┼Ťnik├│w Astronomii. USA 2020/Islandia 2020

G├│ra

Tytu┼é: Re: No i mamy zim─Ö!
PostNapisane: czwartek, 22 grudnia 2011, 10:49 
Ranga: [3]

Do┼é─ůczy┼é(a): sobota, 25 wrze┼Ťnia 2010, 22:16
Szkoda ┼╝e wigilia zapowiada si─Ö bez ┼Ťniegu ;-(

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 22 grudnia 2011, 11:37 
Administrator
Administrator

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 24 sierpnia 2009, 14:27
E... tam... W Katowicach jest go troch─Ö.

Tu masz kamer─Ö z budowy dworca PKP w Katowicach - http://www.katowice.eu/uploads/dworzec.htm

Zawsze to co┼Ť.

Obrazek M├│j profil na Facebooku
tel. 880-184-000 (prywatny), e-mail: astrocd@astrocd.pl (prywatne), m.substyk@urania.edu.pl (Urania-PA), marek.substyk@ptma.pl, zarzad@ptma.pl (PTMA);
tel. 575-572-330 (praca), e-mail: katowice@deltaoptical.pl
------------------------------------------------------------

Wielkie Wyprawy Polskiego Towarzystwa Mi┼éo┼Ťnik├│w Astronomii. USA 2020/Islandia 2020

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 22 grudnia 2011, 11:50 
U mnie raczej późna jesień za oknem :)
Chocia┼╝ z drugiej strony cieszmy si─Ö tym co mamy bo za rok ju┼╝ ┼Ťwiata nie b─Ödzie :D

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 22 grudnia 2011, 12:12 
Ranga: [6]
Ranga: [6]

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 17:43
u mnie deczko pr├│szy ale i tak nie nad─ů┼╝a za topnieniem wi─Öc - chlapa...

E-mail:
adalwb@astrocd.pl
adalwb@wp.pl

Na razie koniec z "ci─Ö┼╝kim" sprz─Ötem:
HEQ5Pro SynScan SW200/1000, SW ED80/600Pro, SW 80/400, Orion SSDSMI III, i jakie┼Ť dooperelle.

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 22 grudnia 2011, 12:49 
Ranga: [3]

Do┼é─ůczy┼é(a): sobota, 25 wrze┼Ťnia 2010, 22:16
No nie jest ┼║le , u mnie zdecydowanie mniej , a martwi─Ö si─Ö o wigili─Ö bo ma przyj┼Ť─ç odwil┼╝ , a u mnie ┼Ťwi─Öta bez ┼Ťniegu trac─ů magi─Ö :-) . Fajnie ┼╝e jest na stronce zdj─Öcie satelitarne naszego kraju , zawsze mo┼╝na obserowa─ç ruch tych cholernych chmur .

G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku

Strefa czasowa: UTC + 2

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Brak zidentyfikowanych u┼╝ytkownik├│w i 7 go┼Ťci

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz dodawa─ç za┼é─ůcznik├│w

Szukaj:
Skocz do: