Teraz jest poniedziałek, 6 kwietnia 2020, 10:41

Strefa czasowa: UTC + 2

Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Przejd┼║ na stron─Ö 1, 2  Nast─Öpna strona
Autor Wiadomo┼Ť─ç
 Tytu┼é: Dzisiejsze obserwacje - maj 2012 r.
PostNapisane: wtorek, 1 maja 2012, 14:19 
Administrator
Administrator

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Zapraszam do opisywania swoich majowych obserwacji. Fajnie ┼╝e w kwietniu zago┼Ťci┼éo w w─ůtku tyle fotek, mam nadziej─Ö ┼╝e w tym miesi─ůcu te┼╝ tak b─Ödzie. I nie chodzi o typowe astrofoto, zreszt─ů zobaczcie zesz┼éy miesi─ůc.

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod

G├│ra

Tytu┼é: Re: Dzisiejsze obserwacje - maj 2012 r.
PostNapisane: wtorek, 1 maja 2012, 15:34 
Ranga: [2]

Do┼é─ůczy┼é(a): ┼Ťroda, 26 sierpnia 2009, 23:25
W┼éa┼Ťciwie to ja zaczn─Ö, chocia┼╝ sprawa dotyczy raczej ko┼äc├│wki nocy 30 kwietnia to jednak przyjmijmy, ┼╝e to maj ;-).
Ot├│┼╝ mia┼éem chyba okazj─Ö obserwowa─ç wczoraj wyj─ůtkowe zjawisko i to x 2. Wydoby┼éem wczoraj mojego maka z szafy z zamiarem popatrzenia na saturna. Ustawi┼éem ostro┼Ť─ç i tak sobie patrz─Ö na tego saturna a tutaj nagle przez ca┼ée pole przelatuje co┼Ť mocno iskrz─ůcego - oczywi┼Ťcie bardzo szybko. Wydedukowa┼éem, ┼╝e to meteoryt chocia┼╝ nie da┼éem rady dostrzec go bez teleskopu pomimo naprawd─Ö szybkiej reakcji.
Potem zacz─ů┼éem si─Ö zastanawia─ç czy to w og├│le mo┼╝liwe bior─ůc pod uwag─Ö szybko┼Ť─ç przemieszczania si─Ö takiego obiektu i pole maka 180. Jak s─ůdzicie m├│g┼é to by─ç meteoryt?
Dodam tylko, że przez przypadek przydarzyło mi się to po ok. godzinie ponownie, choć ten drugi nie był już tak efektowny jak pierwszy. Całe zdarzenie występowało pomiędzy godz. 9:00 i 22:00.
Wi─Öc jak? Jest mo┼╝liwe takie zdarzenie? Mo┼╝e jakie┼Ť obliczenia?

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 1 maja 2012, 16:11 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:05
Obstawiam jakiego┼Ť satelit─Ö mia┼éem tak ju┼╝ wiele razy, cho─ç meteora nie da si─Ö wykluczy─ç.

Piwo ma warto┼Ťci od┼╝ywcze, podczas gdy ┼╝ywno┼Ť─ç nie ma warto┼Ťci piwnych

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 1 maja 2012, 17:11 

Do┼é─ůczy┼é(a): ┼Ťroda, 26 sierpnia 2009, 23:25
Adam Krawczyk napisał(a):
Obstawiam jakiego┼Ť satelit─Ö mia┼éem tak ju┼╝ wiele razy, cho─ç meteora nie da si─Ö wykluczy─ç.

To zdecydowanie odpada. Wygl─ůda┼éo to jak meteoryt w ostatniej fazie z rozb┼éyskiem niewielkiego wybuchu na ko┼äcu. No i by┼éo zdecydowanie ja┼Ťniejsze ni┼╝ satelita.

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 1 maja 2012, 17:46 
Ranga: [4]
Ranga: [4]

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 2 sierpnia 2011, 18:25
My┼Ťl─Ö, ┼╝e zawsze jest jakie┼Ť prawdopodobie┼ästwo, ┼╝e co┼Ť nam przeleci przez pole widzenia w okularze, bez wzgl─Ödu na wielko┼Ť─ç tego pola. Czy to meteor, czy satelita. Sam kilka razy tego do┼Ťwiadczy┼éem w obu moich teleskopach i za ka┼╝dym razem takie niespodziewane zjawisko powoduje u mnie radoch─Ö:)

Variatio delectat;)

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 1 maja 2012, 19:30 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:05
Radoslaw Kaminski napisał(a):
Adam Krawczyk napisał(a):

To zdecydowanie odpada. Wygl─ůda┼éo to jak meteoryt w ostatniej fazie z rozb┼éyskiem niewielkiego wybuchu na ko┼äcu. No i by┼éo zdecydowanie ja┼Ťniejsze ni┼╝ satelita.

My┼Ťl─Ö wi─Öc, ┼╝e odpowiedzia┼ée┼Ť sobie sam na zadane pytanie. :D

Piwo ma warto┼Ťci od┼╝ywcze, podczas gdy ┼╝ywno┼Ť─ç nie ma warto┼Ťci piwnych

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 1 maja 2012, 20:30 
Administrator
Administrator

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Dzisiaj w ci─ůgu dnia rzuci┼éem okiem Synt─ů na S┼éoneczko (zreszt─ů nie tylko ja ;) ). ┼üadnie by┼éo wida─ç jedn─ů du┼╝─ů plam─Ö i szereg mniejszych uk┼éadaj─ůcych si─Ö w poziomy pas.
A teraz mam ju┼╝ burz─Ö i kup─Ö chmur, chwila oddechu od bezchmurnego nieba.

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 2 maja 2012, 00:26 

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 11 lipca 2011, 19:35
Ja w┼éa┼Ťnie spojrza┼éem na planetki. Na Saturnie ┼éadnie widoczny pas (zapewne cie┼ä od pier┼Ťcieni) i sama przerwa Cassiniego. Na Marsie uda┼éo si─Ö wypatrze─ç jakie┼Ť zarysy powierzchni no i Ksi─Ö┼╝yc kt├│ry jeszcze zno┼Ťny w obserwacji przez moj─ů Synte. Wszystko w kombinacji kitowe 10mm + Barlow z kt├│rego to zestawu jestem zadowolony. Chyba zaopatrz─Ö si─Ö jednak w jakie┼Ť Ortho. Ostatnio troch─Ö mia┼éem rozjechan─ů Synt─Ö, ale po kr├│tkiej kolimacji zn├│w powr├│ci┼éy szczeg├│┼éy na planetach. Ju┼╝ si─Ö nie mog─Ö doczeka─ç nast─Öpnego weekendu - oby pogoda dopisa┼éa. B─Ödzie mo┼╝na na DS'y zapolowa─ç.

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 2 maja 2012, 20:39 
Nowy u┼╝ytkownik

Do┼é─ůczy┼é(a): ┼Ťroda, 11 stycznia 2012, 23:29
Sebastian Pańczyk napisał(a):
Ja w┼éa┼Ťnie spojrza┼éem na planetki. Na Saturnie ┼éadnie widoczny pas (zapewne cie┼ä od pier┼Ťcieni) i sama przerwa Cassiniego.

Musze dopytac - zestawem opisanym w stopce widzisz wyraznie przerwe Cassiniego? Czy moze raczej ciemniejsze pierscienie wewnetrzne C i D traktujesz jako przerwe i tak to interpretujesz? Moja Synta 12 i okularem ES 6,7 nigdy jeszcze nie widzialem wyraznie przerwy Cassiniego a niebo mam bardzo dobre. Moze faktycznie Barlow pomoze..

pozdrowienia,
Mirek

"I love fools'┬ĺ experiments. I am always making them." -- Charles Darwin

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 2 maja 2012, 21:23 

Je┼╝eli ja dobrze rozumiem :

"Przerwa Cassiniego - najwi─Öksza z przerw widocznych w pier┼Ťcieniach Saturna, o szeroko┼Ťci 4 800 km. Znajduje si─Ö ona pomi─Ödzy jasnymi pier┼Ťcieniami A i B. Przerwa zosta┼éa odkryta przez Giovanniego Cassiniego w 1675 roku. Jest dobrze widoczna ju┼╝ przez niewielki teleskop."

┼╝e przerwa to ciemniejszy pas na pier┼Ťcieniu to j─ů widzia┼éem. Chyba ┼╝e poj─Öcia mieszam.

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 2 maja 2012, 22:01 
Nowy u┼╝ytkownik

Je┼╝eli ja dobrze rozumiem :

"Przerwa Cassiniego - najwi─Öksza z przerw widocznych w pier┼Ťcieniach Saturna, o szeroko┼Ťci 4 800 km. Znajduje si─Ö ona pomi─Ödzy jasnymi pier┼Ťcieniami A i B. Przerwa zosta┼éa odkryta przez Giovanniego Cassiniego w 1675 roku. Jest dobrze widoczna ju┼╝ przez niewielki teleskop."

┼╝e przerwa to ciemniejszy pas na pier┼Ťcieniu to j─ů widzia┼éem. Chyba ┼╝e poj─Öcia mieszam.

No wlasnie nie jestem pewien. To co ja widze obserwujac Saturna to sama planeta i pierscienie, z wyrazn─ů, DUZ─ä pseudo-przerwa pomiedzy planeta a pierscieniami. Nie jest to jednak przerwa Cassiniego a tylko ciemniejsze pierscienie C i D. Przerwa Cassiniego jest znacznie bardziej na zewnatrz w obrebie pierscieni i jest znacznie ciensza niz szeroki, ciemny obszar pierscieni C i D. Nie wiem co autor cytatu ktory przytaczasz mial na mysli piszac o niewielkim teleskopie, ale ja widzialem w Syncie 12" cos co moze byc przerwa Cassiniego uzywajac sporej dawki wyobrazni ;-)

ale moze ja zle patrze ;-)
fajny link:
http://starchild.gsfc.nasa.gov/docs/Sta ... ision.html

pozdrowienia,
Mirek

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 2 maja 2012, 22:17 

Mo┼╝e i masz racj─Ö, chocia┼╝ to co ja widzia┼éem to jednak bym si─Ö upiera┼é ┼╝e to przerwa, w pier┼Ťcieniach a nie mi─Ödzy pier┼Ťcieniami a planet─ů ;)

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 3 maja 2012, 01:06 
Ranga: [5]

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Jak sobie przypominam Szczelina Cassiniego ma rozmiar k─ůtowy oko┼éo 0.8 arcsek, st─ůd w teleskopie o wi─Ökszej rozdzielczo┼Ťci powinna by─ç widoczna. Dla swoich potrzeb (tj. oceny widoczno┼Ťci) utworzy┼éem trzy klasy jako┼Ťci obrazu, aby mie─ç jaki┼Ť wzorzec do astrofoto: szczelina widoczna dobrze, s┼éabo, niewidoczna. W warunkach miejskich tak m├│g┼éby wygl─ůda─ç Saturn przy dobrej widoczno┼Ťci w 9-cio calowym teleskopie. Moje zdj─Öcie z 2007, cho─ç stare, mo┼╝e by─ç pomocne w ocenie tego co koledzy widzicie. Wydaje mi si─Ö, ┼╝e Sebastian dobrze interpretuje widzialno┼Ť─ç szczeliny.

Za┼é─ůczniki:
Saturn 12.03.2007.jpg
Saturn 12.03.2007.jpg [ 20.54 KiB | Przegl─ůdane 3593 razy ]

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 3 maja 2012, 10:14 
Nowy u┼╝ytkownik

Jerzy ┼ü─ůgiewka napisa┼é(a):
Jak sobie przypominam Szczelina Cassiniego ma rozmiar k─ůtowy oko┼éo 0.8 arcsek, st─ůd w teleskopie o wi─Ökszej rozdzielczo┼Ťci powinna by─ç widoczna. Dla swoich potrzeb (tj. oceny widoczno┼Ťci) utworzy┼éem trzy klasy jako┼Ťci obrazu, aby mie─ç jaki┼Ť wzorzec do astrofoto: szczelina widoczna dobrze, s┼éabo, niewidoczna.

Bardzo ladne zdjecie. Niestety ja nie widze 'okiem' tak duzego i ostrego Saturna przy powiekszeniu 224x (1500@6,7mm) w syncie 12". Piszesz ze dla swoich potrzeb stworzyles skale jakosci obrazu - rozumiem, ze obrazu widzianego bezposrednio w okularze, nie na zdjeciach?

Musze sie bardziej poprzygladac. Byc moze dotychczas nie zalezalo mi na tym, aby rozrozniac szczegoly pierscieni Saturna i po prostu nie zwrocilem uwagi na przerwe Cassiniego. Odswieze ten watek jak tylko bede pewien co widze ;-)

pozdrowienia,
Mirek

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 3 maja 2012, 11:30 

A mo┼╝e masz nieskolimowany teleskop? Jak ostatnio poprawi┼éem kolimacj─Ö to zamiast rozmytego obrazu planety pojawi┼éa si─Ö w┼éa┼Ťnie przerwa i detale na planecie (cienie od pier┼Ťcieni). Mo┼╝e optyka ci si─Ö rozjecha┼éa.

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 3 maja 2012, 12:24 
Nowy u┼╝ytkownik

A mo┼╝e masz nieskolimowany teleskop? Jak ostatnio poprawi┼éem kolimacj─Ö to zamiast rozmytego obrazu planety pojawi┼éa si─Ö w┼éa┼Ťnie przerwa i detale na planecie (cienie od pier┼Ťcieni). Mo┼╝e optyka ci si─Ö rozjecha┼éa.

Kolimacje mam raczej ok, gwiazdki nawet w duzym powiekszeniu to punkciki. Tez obserwowalem jakis miesiac temu duzo detali na marsie i jowiszu ale nie tak duzo jak na zdjeciu Jerzego ;-)

pzdr,
m

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 3 maja 2012, 15:52 

Zdj─Öcie z ostatniej nocy (na po┼╝egnanie z majowym Ksi─Ö┼╝ycem w wieku 11d13h). Warunki by┼éy do┼Ť─ç trudne, st─ůd zrezygnowa┼éem ze zdj─Ö─ç w projekcji 2x - mgliste pasemka ob┼éok├│w co chwil─Ö rozmywa┼éy obraz, kt├│ry i tak dr┼╝a┼é i falowa┼é. Kasia (9 lat) nazbiera┼éa materia┼éu w ognisku g┼é├│wnym CRC 225/2300, z kt├│rego powsta┼éo pi─Ö─ç kadr├│w do mozaiki. Tradycyjnie Registax pomaga┼é w estymacji. Parametry zdj─Ö─ç: ISO400, 1/125s, 120 klatek, Lumix G3 (2272x1704px).

Za┼é─ůczniki:
Ksi─Ö┼╝yc 2.05.2012_50%.jpg
Ksi─Ö┼╝yc 2.05.2012_50%.jpg [ 700.54 KiB | Przegl─ůdane 3348 razy ]

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 9 maja 2012, 15:42 
Ranga: [3]

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 27 pa┼║dziernika 2009, 17:16
Ostatnio bardzo dużo obserwuję nasze Słoneczko.
Grupa plam- 11472 jest imponuj─ůca.W projekcji wygl─ůda pi─Öknie.
Przechodz─ůc do obserwacji w nocy, wiele nie zaobserwowa┼éem:Wenus w postaci rogalika- zacny widok,wida─ç zmieniaj─ůc─ů si─Ö faz─Ö z tygodnia na tydzie┼ä.Przy okazji zaobserwowa┼éem Envisata w okularze przy powi─Ökszeniu 52x by┼éo wida─ç tylko wrzecionowaty kszta┼ét,nic wi─Öcej.
M44,M67 w Raku,troszk─Ö gwiazd podw├│jnych -Adhafera(uk┼éad potr├│jny) i Algieba (uk┼é.podw├│jny) we Lwie. Id─ůc dalej Triplet Lwa ale w─ůtpi─Ö abym co┼Ť ┼Ťwiadomie zaobserwowa┼é, bowiem m├│j sprz─Öt jest troszk─Ö "za s┼éaby" na takie dalekie obserwacje.
Porrima( gw.podw├│jna) w Pannie,M3 i M63 w Psach Go┼äczych widoczne jako mgie┼éki a w centrum lekkie poja┼Ťnienie.W Warkoczu Bereniki znalaz┼éem rzucaj─ůc─ů si─Ö w oczy gromadk─Ö otwart─ů Mel 111.
G┼é├│wn─ů rol─Ö w ca┼éym przedstawieniu zagra┼é znany i kochany- Saturn z pi─Öknymi pier┼Ťcieniami ale o tym ju┼╝ nikomu pisa─ç nie musz─Ö ;)

Piotr Skorupski

PTMA-Warszawa
Sprz─Öt: SW 150/750, EQ 3-2,Nap─Öd w 1 osi RA,Lunetka biegunowa Celestron CG-4,Canon 600 D, Canon PowerShot A480,SW 705 AZ2 i okulary kitowe.
------------------------------------------------------------------------------------------
http://sosptma.astrowww.pl/
Sekcja Obserwacji Słońca PTMA

G├│ra

PostNapisane: sobota, 12 maja 2012, 23:41 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 10:12
Kr├│tki wypad do Wis┼éy. Teleskopu nie bra┼éem, ale aparat owszem. Zanim pogoda zes... si─Ö na dobre, uda┼éo mi si─Ö uchwyci─ç pi─Öknie zachodz─ůc─ů Wenus. Do tego jeszcze zimny browarek i odpowiednie d┼║wi─Öki w s┼éuchawkach...

Za┼é─ůczniki:
IMG_0103.JPG
IMG_0103.JPG [ 150.61 KiB | Przegl─ůdane 3485 razy ]
IMG_0106.JPG
IMG_0106.JPG [ 169.52 KiB | Przegl─ůdane 3485 razy ]
IMG_0114.JPG
IMG_0114.JPG [ 124.95 KiB | Przegl─ůdane 3485 razy ]

ToupTek Camera GPCMOS1200KMB

Zapraszam serdecznie na mojego bloga: http://www.kubafotoblog.blogspot.com
G├│ra

PostNapisane: niedziela, 13 maja 2012, 14:43 

Tak wygl─ůda┼é dzisiaj rano Ksi─Ö┼╝yc, 4 godziny po ostatniej kwadrze, w ognisku g┼é├│wnym Cassegrena RC 225/2300. Zdj─Öcie jest mozaik─ů 3 kadr├│w, ka┼╝dy z┼éo┼╝ony z 65 klatek w RegiStaxie, zmniejszonych do 50% dla wyostrzenia. Godzina 4-ta rano. Przy akompaniamencie s┼éowik├│w, na lekko roz┼Ťwietlonym wschodnim niebie, tu┼╝ po tym jak ostatnie pasmo nocnego zachmurzenia ods┼éoni┼éo jasn─ů po┼éow─Ö Ksi─Ö┼╝yca, terkot automatyki Lumiksa G3 zwiastowa┼é finalizowanie polowania na Ksi─Ö┼╝yc w trzeciej kwadrze. Mimo ┼╝e maj to niezbyt dobra pora na zdj─Öcia tej fazy (niskie po┼éo┼╝enie nad horyzontem - 18'), czyste powietrze sprzyja┼éo i zdj─Öcia mimo falowania obrazu wysz┼éy ciekawie. Trzecia kwadra to moment do zobaczenia diamentowej kolii - jasnych szczyt├│w ksi─Ö┼╝ycowych Apenin. Na za┼é─ůczonej miniaturze (obraz jak w ma┼éej lunecie przy powi─Ökszeniu oko┼éo 20x) widok bardziej sugestywny ni┼╝ w du┼╝ym formacie. Ciemno┼Ť─ç po drugiej stronie terminatora nie jest w stanie zgasi─ç ┼Ťwietlistych iskier i te migocz─ů jak klejnoty na wystawie jubilera. Mo┼╝e jesieni─ů b─Ödzie jeszcze ciekawiej?

Za┼é─ůczniki:
Ksi─Ö┼╝yc IIIkw.13.05.2012 CRCpf_50% _luneta.jpg
Ksi─Ö┼╝yc IIIkw.13.05.2012 CRCpf_50% _luneta.jpg [ 471.27 KiB | Przegl─ůdane 3348 razy ]

G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Przejd┼║ na stron─Ö 1, 2  Nast─Öpna strona

Strefa czasowa: UTC + 2

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Brak zidentyfikowanych u┼╝ytkownik├│w i 5 go┼Ťci

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz dodawa─ç za┼é─ůcznik├│w

Szukaj:
Skocz do: