Teraz jest poniedziałek, 6 kwietnia 2020, 11:56

Strefa czasowa: UTC + 2

Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Przejd┼║ na stron─Ö 1, 2, 3  Nast─Öpna strona
Autor Wiadomo┼Ť─ç
 Tytu┼é: Dzisiejsze obserwacje - lipiec 2012 r.
PostNapisane: niedziela, 1 lipca 2012, 21:36 
Administrator
Administrator

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Dzisiejszy dzie┼ä b─Ödzie znamienny - mamy fina┼é Euro 2012, w┼éa┼Ťnie sko┼äczy┼éa si─Ö pierwsza po┼éowa. Siedz─ůc przed telewizorem zapraszam do opisywania w miesi─ůcu lipcu Waszych bie┼╝─ůcych obserwacji i ilustrowania ich fotkami. Dni mamy ju┼╝ coraz kr├│tsze wi─Öc do dzie┼éa :!:

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod

G├│ra

Tytu┼é: Re: Dzisiejsze obserwacje - lipiec 2012 r.
PostNapisane: niedziela, 1 lipca 2012, 22:37 
Ranga: [4]
Ranga: [4]

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 2 sierpnia 2011, 18:25
Zaczęło się nie źle. 4:0 w finale... hohoho..

Variatio delectat;)

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 5 lipca 2012, 11:23 
Ranga: [5]

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
W ko┼äcu poranek obserwacyjny. Jaka┼Ť ta pogoda dziwna, ┼╝adnej przejrzysto┼Ťci powietrza nawet przy bezchmurnym niebie, dopiero dzisiaj warto by┼éo troch─Ö popatrzy─ç na S┼éo┼äce i zrobi─ç kilka zdj─Ö─ç.
Zdj─Öcia by┼éy robione Lumixem G3 przy u┼╝yciu refraktora SW 90/900, kt├│rego ogniskowa zosta┼éa wyd┼éu┼╝ona za pomoc─ů telekonwertera TK2x, ISO 160, 1/250s, korekta BB, seria 120 zdj─Ö─ç, kt├│rych 65 zestakowa┼éem w RegiStax'ie. Sprz─Öt prowadzony na amatorskim statywie, kt├│rego zdj─Öcia zamie┼Ťci┼éem w w─ůtku z ubieg┼éego miesi─ůca.
Szczeg├│ln─ů rol─Ö na zdj─Öciach pe┼éni oczywi┼Ťcie mocno rozbudowana grupa plam 1515, powoli zbli┼╝aj─ůca si─Ö do po┼éudniowo-zachodniej kraw─Ödzi S┼éo┼äca. Gdyby nie pogoda, pr├│bowa┼ébym zgromadzi─ç materia┼é zdj─Öciowy dotycz─ůcy rozwoju tej grupy w dniach poprzednich, ale ciekawe jej obrazy prezentowa┼é Pawe┼é i inni koledzy, zw┼éaszcza animacja ewolucji obszaru 1515, kt├│r─ů przedstawi┼é Kuba budzi zachwyt.
Na za┼é─ůczonym zdj─Öciu tej grupy, b─Öd─ůcym fragmentem w pe┼énej rozdzielczo┼Ťci, wida─ç dlaczego u┼╝ywam w jej opisie s┼éowa: zachwyt. Obszar silnie wyr├│┼╝nia si─Ö swoj─ů z┼éo┼╝ono┼Ťci─ů, ilo┼Ťci─ů sk┼éadnik├│w, liczb─ů i organizacj─ů plam z p├│┼écieniami. To takie w┼éa┼Ťnie obszary decyduj─ů o uznawaniu aktywno┼Ťci S┼éo┼äca jako bardzo spektakularnej i daj─ůcej obserwatorom niezapomniane prze┼╝ycia, kusz─ů i zach─Öcaj─ů do kierowania teleskopu na nasz─ů gwiazd─Ö, motywuj─ů do niesko┼äczonego (jak w tej chwili) pisania o prze┼╝ywanych emocjach, ugruntowuj─ů, lub wr─Öcz poszerzaj─ů nasz─ů ocen─Ö zjawisk i nasz ┼Ťwiatopogl─ůd. To te┼╝ wymarzona okazja, aby obudzi─ç fascynacj─Ö S┼éo┼äcem. Grupa 1515 jest ┼Ťwietnym przyk┼éadem realizacji idei PR-u w astronomii. Ciesz─Ö si─Ö z mojego solarnego trofeum.

Za┼é─ůczniki:
Słońce 5.07.2012_SW90B2x_50%Final.jpg
S┼éo┼äce 5.07.2012_SW90B2x_50%Final.jpg [ 359.31 KiB | Przegl─ůdane 2191 razy ]
Grupa 1515 przy SW brzegu Słońca..jpg
Grupa 1515 przy SW brzegu S┼éo┼äca..jpg [ 288.45 KiB | Przegl─ůdane 2191 razy ]

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 5 lipca 2012, 11:40 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 19:19
Gratulacje.
Cudowne zdj─Öcia S┼éo┼äca. Rzeczywi┼Ťcie mo┼╝e to zach─Öci─ç innych do obserwacji naszej gwiazdy ... np. mnie. Spr├│buj─Ö wkr├│tce sfoci─ç S┼éonko TRIPLETem i zobacz─Ö, czy uda mi sie cho─ç zbli┼╝y─ç do takiej jako┼Ťci zdj─Ö─ç.

polecam m├│j darmowy program Nocny Obserwator - pomoc przy teleskopie w nocy,
Obrazek
OCTOPUS TN 150/1230, OCZKO TN 210/1120, ED80, MIKRON TN 122/630.
Obrazek
FASTRON-5m, FASTRON-7, FASTRON-8T i HEQ5.

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 5 lipca 2012, 15:00 
Ranga: [2]

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 31 sierpnia 2009, 12:16
Jako┼Ť─ç Twoich zdj─Ö─ç Jerzy naprawd─Ö wyborna! Sporo detali grupy 1515 cieszy wzrok. Zach─Öcam do zdobywania kolejnych s┼éonecznych trofe├│w i dzielenie si─Ö nimi z nami na forum.

"Pi─Ökny jest zaw├│d cz┼éowieka, wdzi─Öczne jest zami┼éowanie amatora astronomii, kt├│ry tylko wtedy r─ůczo zabiera si─Ö do swego mi┼éego zaj─Öcia, gdy S┼éo┼äce ┼Ťwieci."
Antoni Barbacki

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 5 lipca 2012, 15:26 

Dziękuję i jeszcze dzisiaj zapowiadam kolejne zdjęcie, bo marzy mi się mały projekt - może uda mi się go zrealizować.

PS. W eter rzucam moje "dzi─Ökuj─Ö" bezimiennemu korektorowi, kt├│ry sprawi┼é, ┼╝e nie musz─Ö si─Ö wstydzi─ç za swoj─ů nieuwag─Ö. Pomimo moich stara┼ä i czytania post├│w przed wys┼éaniem oraz ju┼╝ na Forum, stwierdzam z ┼╝alem, ┼╝e b┼é─Ödy ortograficzne pojawiaj─ů si─Ö czasem, jak grzyby po deszczu. Ten, za kt├│rego popraw─Ö dzi─Ökuj─Ö, zauwa┼╝y┼éem z przera┼╝eniem ju┼╝ po mo┼╝liwo┼Ťci edytowania postu i czerwieni┼éem si─Ö, jak sygnalizator na skrzy┼╝owaniu, zatrzymuj─ůc lokalny ruch w mojej okolicy. :oops: Bezimienny Korektorze - DZI─śKUJ─ś. :)

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 5 lipca 2012, 16:14 
Ranga: [3]

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 6 wrze┼Ťnia 2010, 21:21
Ubieg┼éej nocy (jako┼Ť g┼éupio napisa─ç: wczoraj, w w─ůtku:"dzisiejsze obserwacje" :P ) obserwowa┼éem sobie EDkiem Saturna. Jak na upalny tydzie┼ä i nisk─ů pozycj─Ö nad horyzontem przyznam, ┼╝e mia┼éem wyj─ůtkowo dobry seeing. Na jeszcze stosunkowo jasnym niebie obserwowa┼éem Przerw─Ö Cassiniego w pier┼Ťcieniu. Przerwa by┼éa ┼éadnie widoczna podczas d┼éu┼╝szych chwil spokoju w atmosferze. Na tarczy planety wyra┼║nie rysowa┼é si─Ö ciemniejszy pas. Obok Saturna ┼Ťwieci┼é wyra┼║nie Tytan, a zerkaniem widoczna by┼éa Rea. Czasami wydawa┼éo mi si─Ö, ┼╝e przez jasne letnie niebo przebija si─Ö s┼éabiutki blask Tetydy.. ale tego nie jestem ca┼ékowicie pewien. Saturn wygl─ůda┼é wczoraj wspaniale! Mam nadziej─Ö na kolejne z nim spotkanie.. dzisiaj!

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 5 lipca 2012, 19:23 

To co teraz przedstawiam, mie┼Ťci si─Ö w tym obszarze mojej aktywno┼Ťci, kt├│ry nazywam realizacj─ů projekt├│w. Zapewne jest to projekt w zaw─Ö┼╝onej formie, ze wzgl─Ödu na aur─Ö i ograniczenia sprz─Ötowe. Tak czy owak, dla mnie jest to te┼╝ okazja aby utwierdzi─ç si─Ö w przekonaniu o sensowno┼Ťci pomys┼é├│w, mo┼╝liwo┼Ťci ich realizacji, ale te┼╝ ciekawe do┼Ťwiadczenie z zakresu badania zmienno┼Ťci zjawisk wyst─Öpuj─ůcych na S┼éo┼äcu i stopnia ich dynamiki w takim zakresie na jaki pozwala amatorska astronomia.
Grupa 1515 sta┼éa si─Ö szczeg├│lnym rodzajem pr├│bnika laboratoryjnego, na przyk┼éadzie kt├│rego mo┼╝na przeprowadzi─ç analiz─Ö. Tu apel do Paw┼éa - Twoje do┼Ťwiadczenie w ocenie zjawisk heliofizycznych przemawia za tym, aby┼Ť to Ty dokona┼é dog┼é─Öbnej analizy dynamiki tej grupy, ja tymczasem przedstawi─Ö teraz swoj─ů - ograniczon─ů.
Ju┼╝ na pierwszy rzut oka wida─ç przemieszczenie grupy wynikaj─ůce z obrotu S┼éo┼äca (a to raptem 9 godzin).
Plama przednia, prowadz─ůca, zwykle na tym etapie rozwoju, zmienia si─Ö niewiele. To samo dotyczy plamy tylnej, ale tu mo┼╝emy zaobserwowa─ç zmiany jej wygl─ůdu - zmienia si─Ö p├│┼écie┼ä, kszta┼ét i ilo┼Ť─ç sk┼éadnik├│w j─ůdra. Interwa┼é 9-cio godzinny jest wystarczaj─ůcym, aby najwi─Ökszych przemian oczekiwa─ç w partiach ┼Ťrodkowych grupy i tak jest rzeczywi┼Ťcie. Rozleg┼éo┼Ť─ç, kszta┼ét, ilo┼Ť─ç sk┼éadnik├│w wewn─ůtrz p├│┼écienia oraz w jego otoczeniu (por├│w) zmienia si─Ö bardzo wyra┼║nie i to tu dynamika rozwoju jest najwi─Öksza.
Czy jest to ciekawy materia┼é pogl─ůdowy - ocenicie sami. Mo┼╝e jutro uda mi si─Ö kontynuowa─ç projekt, a wtedy mo┼╝liwe b─Ödzie zauwa┼╝enie jeszcze innych aspekt├│w ewolucyjnych tej malowniczej grupy o wymownym numerze 1515.

Za┼é─ůczniki:
Zmiana wygl─ůdu grupy 1515_9h_5.07.12r.jpg
Zmiana wygl─ůdu grupy 1515_9h_5.07.12r.jpg [ 252.43 KiB | Przegl─ůdane 2144 razy ]

G├│ra

PostNapisane: pi─ůtek, 6 lipca 2012, 01:34 

Dzie┼ä bez obserwacji to dzie┼ä stracony. Powodowany prze┼Ťwiadczeniem o g┼é─Öbokiej prawdzie tkwi─ůcej w tym powiedzeniu, postanowi┼éem wykorzysta─ç do maksimum dobr─ů pogod─Ö i obserwowa─ç totalnie, czyli co tylko si─Ö da. :D
A poniewa┼╝ Ksi─Ö┼╝yc (2 dni i 2 godziny po pe┼éni) by┼é dostepny przed p├│┼énoc─ů, z ochot─ů przyst─ůpi┼éem do przetestowania na nim refraktora SW 90/900. Mia┼éem nadziej─Ö na ma┼é─ů seri─Ö przedstawiaj─ůc─ů zmiany w zabarwieniu wschodz─ůcego Ksi─Ö┼╝yca, lecz pojawiajace si─Ö na pocz─ůtku niewielkie zamglenie zniweczy┼éo moje plany i skupi┼éem si─Ö ostatecznie na okazjonalnych zdj─Öciach w ognisku g┼é├│wnym i z u┼╝yciem telekonwertera TK2x. Dodatkowo chcia┼éem sprawdzi─ç widoczno┼Ť─ç kilku lunaryzm├│w na zdj─Öciach robionych tym sprz─Ötem. Zdj─Öcia finalne to stack 75 klatek w Registaxie.
Opr├│cz pi─Öknie widocznego Morza Przesile┼ä, doskonale wida─ç "Ksi─Ö┼╝ycow─ů autostrad─Ö" (mega-lunarny geoglif) oraz "Lunarne oczy" (hipnotyzuj─ůce oczy Selene). Ca┼éa wschodnia kraw─Öd┼║ Srebrnego Globu wyostrzona biegn─ůcym tam terminatorem oferuje do ogl─ůdania swoje bogactwo form kraterowych i akwen├│w morskich, tylko czer┼ä przestrzeni wok├│┼é lunarnej tarczy troch─Ö wydaje si─Ö by─ç zbyt g┼é─Öboka, bo w naturze roz┼Ťwietla┼éa j─ů s┼éaba po┼Ťwiata - wieczorny mu┼Ťlin.
Gdyby nie rygory planu nast─Öpnego dnia, w cieple nocy (ale takim, co daje przyjemne wytchnienie po gor─ůcym dniu) patrzy┼ébym d┼éugo na leniwie wznosz─ůc─ů si─Ö latarni─Ö lunatyk├│w, pewnie te┼╝ jak oni, kr─ů┼╝y┼ébym w t─Ö i we w t─Ö, po kolejn─ů szklank─Ö zimnego p┼éynu, usypiaj─ůcy w swej racjonalno┼Ťci, a rozbudzany fantasmagori─ů.

Za┼é─ůczniki:
Księżyc 2d2h po pełni_5.lipca..jpg
Ksi─Ö┼╝yc 2d2h po pe┼éni_5.lipca..jpg [ 136.47 KiB | Przegl─ůdane 2123 razy ]
Księżyc 2d2h po pełni_5.lipca_SW90_1800.jpg
Ksi─Ö┼╝yc 2d2h po pe┼éni_5.lipca_SW90_1800.jpg [ 332.91 KiB | Przegl─ůdane 2123 razy ]
Lunarne oczy..jpg
Lunarne oczy..jpg [ 79.22 KiB | Przegl─ůdane 2123 razy ]

G├│ra

PostNapisane: pi─ůtek, 6 lipca 2012, 08:27 
Moderator globalny
Moderator globalny

Jerzy
Umie┼Ťci┼ée┼Ť znakomite zdj─Öcia, ale Tw├│j opis jest jeszcze lepszy ni┼╝ zdj─Öcia.

Czytaj─ůc Tw├│j wpis przypomnia┼é mi si─Ö zlot astro na Kud┼éaczach w sierpniu 2003 roku, jak by┼éem tam pod namiotem i mia┼éem ze sob─ů teleskop PICCOLO, przy kt├│rym przesiedzia┼éem na sto┼éeczku ca┼é─ů noc i potem ca┼éy dzie┼ä mog─ůc w ka┼╝dej chwili spojrze─ç to na gwiazdy, a w dzie┼ä na s┼éoneczko. Wok├│┼é roztacza┼é si─Ö pi─Ökny g├│rski krajobraz. To by┼éa sielanka i beztroska.

Obrazek
Obrazek

G├│ra

PostNapisane: pi─ůtek, 6 lipca 2012, 08:58 

Dzi─Ökuj─Ö Janusz. Dobrze wi─Öc rozumiesz, ┼╝e zdarzaj─ů si─Ö takie noce (jakby nieko┼äcz─ůce si─Ö noce ┼Ťwi─Ötoja┼äskie), kiedy nie liczy si─Ö fizjologiczna potrzeba snu, gdy nic nie doskwiera. Sielanka, wytchnienie, u┼éuda. Mog┼éoby nic dooka┼éa nas nie istnie─ç, a i tak nie przyk┼éadaliby┼Ťmy do tego znaczenia. Ty, jak piszesz, ch┼éon─ů┼ée┼Ť tak─ů noc d┼éugo, ja jedynie zasmakowa┼éem jej pocz─ůtk├│w, ale i tak te zdj─Öcia, oboj─Ötnie jakiej by┼éyby jako┼Ťci, przypomn─ů mi nastr├│j tej lipcowej nocy dziwnie┼Ťwi─Ötoja┼äskiej.

G├│ra

PostNapisane: pi─ůtek, 6 lipca 2012, 18:36 

Ci─ůg dalszy podgl─ůdania S┼éo┼äca refraktorem SW 90/900, bo grupa 1515 oddzia┼éuje magicznie i nie darowa┼ébym sobie jej ignorowanie. Dzisiaj rano pogoda nie by┼éa odpowiednia i dopiero przedwieczorne, czyste niebo umo┼╝liwi┼éo mi realizacj─Ö obserwacji i kontynuowanie projektu dokumentowania dynamiki rozwoju i przemian grupy 1515, ale o tym p├│┼║niej.
S┼éo┼äce podzielone jest jakby na dwie p├│┼ékule (wschodni─ů i zachodnia), gdy┼╝ w obszarze ┼Ťrodka nie ma istotnej aktywno┼Ťci. Oba zdj─Öcia powsta┼éy przez z┼éo┼╝enie 75 klatek w RegiStaxie; to przedstawiaj─ůce grup─Ö 1515 jest fragmentem w pe┼énej rozdzielczo┼Ťci.

Za┼é─ůczniki:
Słońce 6.07.12_SW90_TK2x..jpg
S┼éo┼äce 6.07.12_SW90_TK2x..jpg [ 395.24 KiB | Przegl─ůdane 2089 razy ]
Grupa 1515 przy SW brzegu_6.lipca..jpg
Grupa 1515 przy SW brzegu_6.lipca..jpg [ 278.21 KiB | Przegl─ůdane 2089 razy ]

G├│ra

PostNapisane: pi─ůtek, 6 lipca 2012, 19:33 
Ranga: [2]

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 31 sierpnia 2009, 12:16
Te┼╝ mia┼éem to szcz─Ö┼Ťcie dzi┼Ť obserwowa─ç S┼éo┼äce, w┼éa┼Ťciwie by┼é to r├│wnie┼╝ test wytrzyma┼éo┼Ťci monta┼╝u EM12 pod rurk─ů Lunta. Da┼é rad─Ö, ale przy 2├│w Barlowach by┼éy problemy. P├│ki co co┼Ť z wizualna. Kierunki: p├│┼énoc na dole, po┼éudnie na g├│rze, wsch├│d lewa strona, zach├│d po prawej stronie.

Za┼é─ůczniki:
Sun_06_07_2012_133009a.jpg
Sun_06_07_2012_133009a.jpg [ 311.35 KiB | Przegl─ůdane 2081 razy ]

"Pi─Ökny jest zaw├│d cz┼éowieka, wdzi─Öczne jest zami┼éowanie amatora astronomii, kt├│ry tylko wtedy r─ůczo zabiera si─Ö do swego mi┼éego zaj─Öcia, gdy S┼éo┼äce ┼Ťwieci."
Antoni Barbacki
G├│ra

PostNapisane: pi─ůtek, 6 lipca 2012, 19:50 

Wida─ç wprawn─ů r─Ök─Ö Paw┼éa i... chyba lepsz─ů optyk─Ö. Ja swoim achromatem nie daj─Ö rady pokaza─ç tak ┼Ťwietnie granulacji, jak─ů wida─ç na zdj─Öciu Paw┼éa. ┼Üwietna jako┼Ť─ç i szczeg├│┼éowo┼Ť─ç obrazu. Ale przyznasz Pawe┼é, ┼╝e S┼éo┼äce nam podrzuca ostatnio pi─Ökne widoki. Grupa 1515 jeszcze tylko par─Ö dni b─Ödzie widoczna, ale ju┼╝ przy po┼éudniowo-wschodnim brzegu wy┼éania si─Ö kolejny gigant - tak to przynajmnie wygl─ůda w tej chwili i przy takim skr├│ceniu perspektywicznym.

Za┼é─ůczniki:
Wschodni brzeg_nowa grupa_6.lipca..jpg
Wschodni brzeg_nowa grupa_6.lipca..jpg [ 119.93 KiB | Przegl─ůdane 2075 razy ]

G├│ra

PostNapisane: pi─ůtek, 6 lipca 2012, 21:30 

Zwolennik├│w zg┼é─Öbiania szczeg├│┼é├│w s┼éonecznej aktywno┼Ťci, zapraszam do ogl─ůdania kolejnego, pogl─ůdowego zestawienia.
Przypominam: pr├│bnikiem laboratoryjnym jest obszar aktywny 1515 przy po┼éudniowo-zachodnim brzegu S┼éo┼äca. Wczoraj przedstawia┼éem zmiany w wygl─ůdzie grupy po 9-ciu godzinach i chocia┼╝ marzy┼éa mi si─Ö kontynuacja po czasie nast─Öpnych 14-tu godzin, kolejne zdj─Öcie wykona┼éem dopiero po up┼éywie 24 godzin. Troch─Ö to fa┼észuje za┼éo┼╝enia projektu - dokumentowanie zjawiska w kr├│tszych interwa┼éach.
Tryptyk wycink├│w zdj─Ö─ç grupy 1515 wyra┼║nie pokazuje dynamik─Ö zmian. Odst─Öpstwa od wygl─ůdu zauwa┼╝y─ç mo┼╝na w obr─Öbie plamy przedniej (niewielkie), plamy tylnej (znaczne r├│┼╝nice: kszta┼ét p├│┼écienia, przegrupowane sk┼éadniki j─ůdra, zauwa┼╝alna rotacja, zgodna z ruchem wskaz├│wek zegara, plamy w wyniku przemieszczania si─Ö linii si┼é pola magnetycznego), natomiast obszar ┼Ťrodkowy w ka┼╝dym momencie tych migawkowych uj─Ö─ç przedstawia si─Ö zupe┼énie odmiennie, jakby przebudowa odbywa┼éa si─Ö tu w szybszym tempie. Ramowe pole magnetyczne generuj─ůce przedni─ů i tyln─ů plam─Ö, w partiach ┼Ťrodkowych pozostawia pla┼║mie pewn─ů swobod─Ö w poruszaniu si─Ö i organizowaniu - cho─ç i to odbywa si─Ö pod dyktando globalnego pola magnetycznego w obr─Öbie grupy. Niewielkie skr├│cenie wymiar├│w grupy w d┼éugo┼Ťci heliograficznej nie nale┼╝y t┼éumaczy─ç inaczej ni┼╝ wywo┼éane ju┼╝ zaznaczaj─ůcym si─Ö skr├│tem perspektywicznym, a wi─Öc nie jest to zjawisko fizykalne tylko geometryczne i zauwa┼╝ymy jego pog┼é─Öbianie si─Ö w pobli┼╝u brzegu.
Grupa 1515 ci─ůgle mnie zachwyca, ci─ůgle stanowi te┼╝ element dydaktyczny, pozwalaj─ůcy pozna─ç z┼éo┼╝ono┼Ť─ç zjawisk s┼éonecznej aktywno┼Ťci.

Za┼é─ůczniki:
Zmiana wygl─ůdu grupy 1515_5i6.07.12r.jpg
Zmiana wygl─ůdu grupy 1515_5i6.07.12r.jpg [ 333.1 KiB | Przegl─ůdane 2067 razy ]

G├│ra

PostNapisane: sobota, 7 lipca 2012, 01:44 
Moderator globalny
Moderator globalny

A ja dzi┼Ť ogl─ůda┼éem Ksi─Ö┼╝yc przez TRIPLET TN 200/1478. Mimo falowania powietrza (balkon + otwarte drzwi balkonowe) momentami obraz powierzchni Ksi┼╝─Öyca by┼é bardzo szczeg├│┼éowy. Poni┼╝ej pierwsza astro-fotka tym teleskopem.

Za┼é─ůcznik:
2012_07_06_ksiezyc2_d.jpg
2012_07_06_ksiezyc2_d.jpg [ 346.41 KiB | Przegl─ůdane 2052 razy ]

Obrazek
Obrazek

G├│ra

PostNapisane: sobota, 7 lipca 2012, 08:36 

Noooo, Janusz, pierwsze ┼Ťwiat┼éo Tw├│j nowy teleskop zaliczy┼é i od razu pokaza┼é swoj─ů ┼Ťwietn─ů optyk─Ö (gratuluj─Ö jej wykonania), a fotografia - to ta z kategorii wybornych gwaranuj─ůca mo┼╝liwo┼Ť─ç studiowania detali powierzchni. Moj wzrok przyci─ůgn─Ö┼éy zw┼éaszcza trzy formacje: "mysia" struktura krater├│w Jansen na po┼éudniowym-wschodzie, z kt├│r─ů od p├│┼énocy s─ůsiaduje pi─Ökna dolina Vallis Rheita , oczywi┼Ťcie moje ulubione "G├│ry pier┼Ťcieniowe" otaczaj─ůce Morze Nektaru, oraz jedna z pere┼é ksi─Ö┼╝ycowych - przyk┼éad z┼éudze┼ä i element lunarnych fenomen├│w - nieistniej─ůcy w naturze, ale sugestywnie wygl─ůdaj─ůcy, naturalny ┼éuk skalny l─ůcz─ůcy dwa przyl─ůdki zachodniego obwa┼éowania Morza Przesile┼ä. Usytuowanie terminatora w tym miejscu sprawia, ┼╝e z┼éudzenie ┼éuku skalnego jest na Twoim zdj─Öciu jeszcze wi─Öksze ni┼╝ na moim przyk┼éadzie. ┼╗a┼éuj─Ö, ┼╝e nie wyci─ůgn─ů┼éem swojego Cassegraina i nie mam odpowiednika tego Twojego zdj─Öcia. Szczerze gratuluj─Ö Januszu pierwszych zwiastun├│w nast─Öpnych pi─Öknych zdj─Ö─ç. Pozdrawiam.

G├│ra

PostNapisane: sobota, 7 lipca 2012, 14:00 
Moderator globalny
Moderator globalny

Dzięki za miłe słowa. Szkoda, że nie zrobiłem zdjęcia z telekonwerterem, ale jeszcze zapoluję na ten łuk :) Powietrze bardzo falowało ...
Poni┼╝ej fotka ta sama, ale tylko troch─Ö zmniejszona w wyci─Ötym odpowiednim fragmentem.

Obrazek

Obrazek
Obrazek

G├│ra

PostNapisane: sobota, 7 lipca 2012, 14:26 

Prawda, ┼╝e wygl─ůda bardzo sugestywnie i zarazem pi─Öknie? Od takich zdj─Ö─ç, jak Twoje, zaczyna┼éa si─Ö moja fascynacja Ksi─Ö┼╝ycem. Sta┼é si─Ö on dla mnie powoli zbiorem osobistych lunaryzm├│w i osobliwo┼Ťci, w wi─Ökszym stopniu akceptowanym ni┼╝ oficjalne nazewnictwo. Oj, czuj─Ö, ┼╝e troch─Ö mimowolnie, sta┼ée┼Ť si─Ö Januszu lunaryst─ů w odmianie poszukiwacza fenomen├│w. Je┼Ťli to by┼éaby prawda - cieszy┼ébym si─Ö po dwakro─ç bardziej. Dzi─Ökuj─Ö Ci za ten fotograficzny akcent.

G├│ra

PostNapisane: sobota, 7 lipca 2012, 18:24 

Wschodni i zachodni brzeg S┼éo┼äca, jakby odbicie lustrzane. Nie ┼╝al patrzy─ç jak malownicza grupa 1515 zbli┼╝a si─Ö do zachodniej kraw─Ödzi, gdy po przeciwnej stronie, zza wschodniego brzegu wy┼éoni┼éa si─Ö r├│wnie okaza┼éa grupa plam, o kt├│rej ju┼╝ pisa┼éem wczoraj, domy┼Ťlaj─ůc si─Ö raczej jej okaza┼éo┼Ťci. Dzisiaj wypada na ni─ů przenie┼Ť─ç akcenty i chocia┼╝ skr├│t perspektywiczny utrudnia oszacowanie prawdziwego wygl─ůdu, ja jednak wieszcz─Ö jej r├│wnie spektakularny wygl─ůd jak grupy 1515. B─Ödzie wi─Öc okazja przygl─ůda─ç si─Ö jej przez kilka najbli┼╝szych dni i zwi─Öksza─ç r├│wnie┼╝ jak S┼éo┼äce w┼éasn─ů aktywno┼Ť─ç. Poni┼╝ej zestawienie wschodniej i zachodniej p├│┼ékuli, oraz powi─Ökszenia obu malowniczych grup (pe┼éna rozdzielczo┼Ť─ç). Refraktor SW 90/900+TK2x + Lumix G3. RegiStax - 75 klatek.

Za┼é─ůczniki:
Wschodnia i zachodnia półkula Słońca 7.lipca.jpg
Wschodnia i zachodnia p├│┼ékula S┼éo┼äca 7.lipca.jpg [ 416.74 KiB | Przegl─ůdane 2024 razy ]
Nowa grupa i grupa 1515_skład..jpg
Nowa grupa i grupa 1515_sk┼éad..jpg [ 302.17 KiB | Przegl─ůdane 2024 razy ]

G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Przejd┼║ na stron─Ö 1, 2, 3  Nast─Öpna strona

Strefa czasowa: UTC + 2

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Brak zidentyfikowanych u┼╝ytkownik├│w i 5 go┼Ťci

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz dodawa─ç za┼é─ůcznik├│w

Szukaj:
Skocz do: