Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 19:44

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - lipiec 2012 r.
PostNapisane: sobota, 7 lipca 2012, 20:57 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 19:19
Posty: 1750
Jerzy Łągiewka napisał(a):
Prawda, że wygląda bardzo sugestywnie i zarazem pięknie? Od takich zdjęć, jak Twoje, zaczynała się moja fascynacja Księżycem. Stał się on dla mnie powoli zbiorem osobistych lunaryzmów i osobliwości, w większym stopniu akceptowanym niż oficjalne nazewnictwo. Oj, czuję, że trochę mimowolnie, stałeś się Januszu lunarystą w odmianie poszukiwacza fenomenów. Jeśli to byłaby prawda - cieszyłbym się po dwakroć bardziej. Dziękuję Ci za ten fotograficzny akcent.


Jerzy,
Księżyc od kilku dziesięcioleci mnie fascynuje i teraz mając TRIPLETa na nowo to odżywa. Do tego teleskopu dorobię jednak montaż Dobsona i będę na siedząco (jak przy PICCOLO) delektował się widokiem. O niebo lepiej jest to widzieć w okularze niz wychodzi na zdjeciach, szczególnie przy falującej atmosferze. Myślę, że widok Księżyca nad ranem w Obserwatorium w Wójcinie - to będzie dopiero uczta dla oka.

Nowa grupa plam na Słońcu, o której piszesz zachęciła mnie, aby szybciej zmajstrować filtr słoneczny do TRIPLETa.
Może coś mi się uda jutro ustrzelić.

_________________
Pozdrawiam
Janusz Wiland
Zapraszam na http://www.astrojawil.pl
polecam mój darmowy program Nocny Obserwator - pomoc przy teleskopie w nocy,
Obrazek
OCTOPUS TN 150/1230, OCZKO TN 210/1120, ED80, MIKRON TN 122/630.
Obrazek
FASTRON-5m, FASTRON-7, FASTRON-8T i HEQ5.


Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - lipiec 2012 r.
PostNapisane: sobota, 7 lipca 2012, 21:01 
Offline
Ranga: [5]
Ranga: [5]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Posty: 1485
Lokalizacja: Katowice
Dalszy ciąg rejestracji zmian w wyglądzie grupy 1515, która zbliża się do południowo-zachodniego skraju tarczy Słońca. Pogłębia się skrócenie perspektywiczne grupy, pojawiają się (stają się widoczne) jaskrawe obszary pochodni fotosferycznych w postaci "ornamentowych" wstęg - dla nich jeszcze jutro postaram się wykonać jakieś zdjęcia, to już na pożegnanie z tym aktywnym obszarem. Jeśli plama przednia przez te trzy dni mało się zmieniła, to olbrzymie zmiany zaszły w obrębie pozostałego obszaru: plama tylna stała się "bliźniakiem" w olbrzymim półcieniu (jej obrót nie był tylko złudzeniem), a środkowe partie grupy jakby trochę zmalały i straciły na atrakcyjności, jednak intensywność zmian tu jest największa.
Ten "projekt" podpatrywania zjawisk heliofizycznych, rozwijajacy się na bieżąco, daje mi wiele satysfakcji. Pogoda nie pozwala na skrócenie interwałów i ostatnie zdjęcia w odstępie doby, uniemożliwiają obserwacje bardziej subtelne, ale i tak odnotowuję pewien sukces - w sferze techniki fotograficznej, poszerzeniu wiedzy o aktywności obszarów plamotwórczych, potwierdzeniu możliwości badania dynamiki zmian w tych obszarach, dotrzymywaniu rygoru prowadzenia obserwacji, techniki tworzenia zestawienia zdjęć. Mam nadzieję, że sprostałem też wymogom prezentacyjnym i dostarczyłem Wam w przejrzysty i ciekawy sposób efekty mojego "projektu".


Załączniki:
Zmiana wyglądu grupy 1515_5i6i7.07.12r.jpg
Zmiana wyglądu grupy 1515_5i6i7.07.12r.jpg [ 411.39 KiB | Przeglądane 4337 razy ]

_________________
MAK 150, ED80, refraktor TS 152/900, EQ3-2
ASI 120 MM CMOS (mono), Lumix G3
Celestron Outland LX 10x42, Bresser 8x56
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - lipiec 2012 r.
PostNapisane: niedziela, 8 lipca 2012, 00:54 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 19:19
Posty: 1750
Miał być Księżyc, wyszła fotka jak poniżej.

Załącznik:
2012_07_07_burza2_jw.jpg
2012_07_07_burza2_jw.jpg [ 338.56 KiB | Przeglądane 4323 razy ]

_________________
Pozdrawiam
Janusz Wiland
Zapraszam na http://www.astrojawil.pl
polecam mój darmowy program Nocny Obserwator - pomoc przy teleskopie w nocy,
Obrazek
OCTOPUS TN 150/1230, OCZKO TN 210/1120, ED80, MIKRON TN 122/630.
Obrazek
FASTRON-5m, FASTRON-7, FASTRON-8T i HEQ5.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - lipiec 2012 r.
PostNapisane: niedziela, 8 lipca 2012, 15:33 
Offline
Ranga: [5]
Ranga: [5]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Posty: 1485
Lokalizacja: Katowice
Wydaje się, że pogoda dla "słoneczników" jest dużo bardziej łaskawa, ale nie dowierzając aurze, nie czekałem na godziny popołudniowe, tylko cierpiąc niewygody związane z geometrią ustawień sprzętowych, wykonałem serię zdjęć wschodniej i zachodniej krawędzi Słońca. Grupa 1515 zniekształcona skrótem perspektywicznym zbliża się nieuchronnie do zachodniej krawędzi. Pamiętając o jej niezwykłym spektaklu z ostatnich dni, muszę przenieść akcenty na wschodnią krawędź, na nową grupę o numerze 1520. Ależ to jest cudo! Nikt w to nie może wątpić! Zwarta budowa, duża ilość składników, olbrzymi półcień w obszarze środkowym z wieloma jądrami, urozmaicony fakturalnie. Odmienna morfologicznie od niknącej grupy 1515, nowa, olbrzymia grupa, równie urokliwa, będzie odtąd moim akcentem słonecznych fotografii. Poniżej zestawienie powiększeń obu grup (pełna rozdzielczość).
Mimo trochę gorszej przejrzystości powietrza, ładnie widoczna jest subtelna faktura półcienia partii środkowych grupy 1520. Wokół plam widać też jaśniejsze połacie pochodni - ulukrowiona ta część powierzchni Słońca!


Załączniki:
E1520 i 1515 W_8.lipca 2012r.jpg
E1520 i 1515 W_8.lipca 2012r.jpg [ 302.67 KiB | Przeglądane 4303 razy ]

_________________
MAK 150, ED80, refraktor TS 152/900, EQ3-2
ASI 120 MM CMOS (mono), Lumix G3
Celestron Outland LX 10x42, Bresser 8x56
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - lipiec 2012 r.
PostNapisane: niedziela, 8 lipca 2012, 17:15 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 27 września 2009, 10:58
Posty: 975
Lokalizacja: Izdebno 52°40'00''N 16°12'30''E
Janusz Wiland napisał(a):
Jerzy Łągiewka napisał(a):
Prawda, że wygląda bardzo sugestywnie i zarazem pięknie? Od takich zdjęć, jak Twoje, zaczynała się moja fascynacja Księżycem. Stał się on dla mnie powoli zbiorem osobistych lunaryzmów i osobliwości, w większym stopniu akceptowanym niż oficjalne nazewnictwo. Oj, czuję, że trochę mimowolnie, stałeś się Januszu lunarystą w odmianie poszukiwacza fenomenów. Jeśli to byłaby prawda - cieszyłbym się po dwakroć bardziej. Dziękuję Ci za ten fotograficzny akcent.


Jerzy,
Księżyc od kilku dziesięcioleci mnie fascynuje i teraz mając TRIPLETa na nowo to odżywa. Do tego teleskopu dorobię jednak montaż Dobsona i będę na siedząco (jak przy PICCOLO) delektował się widokiem. O niebo lepiej jest to widzieć w okularze niz wychodzi na zdjeciach, szczególnie przy falującej atmosferze. Myślę, że widok Księżyca nad ranem w Obserwatorium w Wójcinie - to będzie dopiero uczta dla oka.

Nowa grupa plam na Słońcu, o której piszesz zachęciła mnie, aby szybciej zmajstrować filtr słoneczny do TRIPLETa.
Może coś mi się uda jutro ustrzelić.


Księżyc przez PICCOLO- wygląda zawsze urzekająco, spośród wielu obiektów jakie widziałem przez Tego dobsonka- Srebrny Glob, podoba mi się najbardziej.

_________________
Tomasz Zaraś
PTMA o/Poznań
Izdebno
PICCOLO TN 115/1150
TRIPLET TN 200/1478

okulary: 10,15, 20 oraz 25 mm Super Plössl. Filtr słoneczny z foli baddera.
Lornetka: Celestron 15 x 70 i 7 x 30 . Rejestrator czasu DCF.
Canon 350d mod
Montaż paralaktyczny FASTRON TRAK

Obrazek
Obrazek
g.g 5854060
adres e-mail: meteo@poa.home.pl
Strona projektu: Izdebska Ostoja Ciemnego Nieba https://www.facebook.com/pages/Izdebska-Ostoja-Ciemnego-Nieba/196221140513466
Moja współpraca z POA : http://poa.home.pl/forum/viewforum.php?
Zaprzyjaźnione forum: http://astro-zone.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - lipiec 2012 r.
PostNapisane: niedziela, 8 lipca 2012, 17:22 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 19:19
Posty: 1750
W ostatniej chwili zdążylem zrobić filtr słoneczny i ustrzeliłem Słoneczko. Atmosfera na rozgrzanym balkonie falowała.
Poniżej ta pierwsza fotka Słońca.

Załącznik:
2012_07_08_slonce.jpg
2012_07_08_slonce.jpg [ 244.79 KiB | Przeglądane 4297 razy ]

_________________
Pozdrawiam
Janusz Wiland
Zapraszam na http://www.astrojawil.pl
polecam mój darmowy program Nocny Obserwator - pomoc przy teleskopie w nocy,
Obrazek
OCTOPUS TN 150/1230, OCZKO TN 210/1120, ED80, MIKRON TN 122/630.
Obrazek
FASTRON-5m, FASTRON-7, FASTRON-8T i HEQ5.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - lipiec 2012 r.
PostNapisane: niedziela, 8 lipca 2012, 19:34 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 27 września 2009, 10:58
Posty: 975
Lokalizacja: Izdebno 52°40'00''N 16°12'30''E
Janusz Wiland napisał(a):
Miał być Księżyc, wyszła fotka jak poniżej.


Podobnie mówiłem dzieciom na spotkaniu, wychodząc w plener- nigdy nie wiesz, czym zaskoczy cię niebo :) Raz jest kicha- innym razem wspaniałe zjawisko bolidu, albo tutaj błyskawicy jak u Janusza :) Widziałem już na ''fejsie''- robi wrażenie. :D

_________________
Tomasz Zaraś
PTMA o/Poznań
Izdebno
PICCOLO TN 115/1150
TRIPLET TN 200/1478

okulary: 10,15, 20 oraz 25 mm Super Plössl. Filtr słoneczny z foli baddera.
Lornetka: Celestron 15 x 70 i 7 x 30 . Rejestrator czasu DCF.
Canon 350d mod
Montaż paralaktyczny FASTRON TRAK

Obrazek
Obrazek
g.g 5854060
adres e-mail: meteo@poa.home.pl
Strona projektu: Izdebska Ostoja Ciemnego Nieba https://www.facebook.com/pages/Izdebska-Ostoja-Ciemnego-Nieba/196221140513466
Moja współpraca z POA : http://poa.home.pl/forum/viewforum.php?
Zaprzyjaźnione forum: http://astro-zone.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - lipiec 2012 r.
PostNapisane: niedziela, 8 lipca 2012, 19:50 
Offline
Ranga: [5]
Ranga: [5]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Posty: 1485
Lokalizacja: Katowice
Janusz, cieszę sie z Twojego wsparcia w dziedzinie obserwacji Słońca. TRIPLET pokazuje i tu również swoje możliwości - piękne zdjęcie.

Ja postanowiłem wykorzystać poprawiajacą sie pogodę dla ponowienia obserwacji i kontynuowania nowego projektu, tym razem z udziałem grupy 1520. Widok grupy oszałamia. Przepiękne detale, klarowny i spokojny obraz, lepsza widoczność pochodni fotosferycznych, aż nie można uwierzyć, że to tylko optyka achromatyczna. Gdyby nie nadrzędny cel - fotografia, patrzyłbym w okular dający powiększenie 36x na słoneczny dysk w naturalnej tonacji, choć przenosząc uwagę na wschodni skraj, gdzie grupa 1520 wyraźnie dominowała w ponadstandardowej ostrości i rozległości. Zamieszczenie nowej fotografi tej grupy jest zatem zasadne. Jej jakość w mojej subiektywnej ocenie jest lepsza od tej poprzedniej.
Wartością dodaną tej sesji fotograficznej jast powstanie składowej do zestawienia zmian wyglądu grupy 1520. Dodatkowo, dwa dzisiejsze obrazy, powstałe po upływie 4,5 godziny, wnoszą element oceny zmian w krótkich interwałach i jak się okazuje, taki czas wystarcza do dostrzeżenia subtelnych różnic w budowie plam. Trzeba odfiltrować zmiany wywołane poprawą ostrości, by w zgodzie z metodologią, rejestrować tylko rzeczywiste przemiany, a jest ich niemało. Możliwa jest też ocena różnic rozmieszczenia pól pochodni oraz zmian geometrycznych wynikających z geometrii patrzenia - nawet tak krótki przedział czasu wpływa w tym położeniu na względny rozmiar grupy i dystans dzielący jej składniki lub składniki w innej grupie. Nie ukrywam fascynacji takim "aptekarskim" podejściem, mam przy tym dużo para-naukowego zajęcia w tworzeniu osobistego obrazu Słońca. Spodziewam się, że i Wam udzieli się ten sposób patrzenia.


Załączniki:
Wsch._1520_8.lipca po 4h.jpg
Wsch._1520_8.lipca po 4h.jpg [ 113.69 KiB | Przeglądane 4284 razy ]
Zmiany w wyglądzie grupy 1520_7i8.lipca..jpg
Zmiany w wyglądzie grupy 1520_7i8.lipca..jpg [ 325.69 KiB | Przeglądane 4284 razy ]

_________________
MAK 150, ED80, refraktor TS 152/900, EQ3-2
ASI 120 MM CMOS (mono), Lumix G3
Celestron Outland LX 10x42, Bresser 8x56
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - lipiec 2012 r.
PostNapisane: poniedziałek, 9 lipca 2012, 14:33 
Offline
Ranga: [5]
Ranga: [5]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Posty: 1485
Lokalizacja: Katowice
Mój zachwyt grupą 1520 nie słabnie - niesamowite zjawisko i kto wie, co jeszcze ten obszar Słońca nam pokaże. Istnieje bowiem szansa na spektakl określany mianem "grupy plam typu potokowego". Jak widać na zdjęciach, grupa 1520 i inna w kierunku zachodnim (1519), zaczynają tworzyć coś w rodzaju mostu między sobą, co może prowadzić do utworzenia jednorodnego potoku plam i bez znajomości rozkładu biegunowości plam w tych grupach nie sposób będzie je rozdzielić.
Póki co obserwuję ewolucję właściwej grupy 1520, analizując po swojemu dynamikę zmian w jej wyglądzie, robiąc kolejne zestawienia jej zdjęć w takich interwałach na jakie pozwala pogoda. To zajęcie absorbuje trochę mojego urlopowego czasu, ale efekty tej pracy wynagradzają mi te ubytki z nawiązką. W subiektywnej ocenie - po prostu jest na co popatrzeć. Bez tej graficznej układanki nie można by zauważyć subtelności zmian kształtu, rozmiaru, ilości składników i ich rozbudowy, aż do otaczania się półcieniem lub tychże zmian w trybie recesywnym. Pierwszy raz mogę dokonywać też porównania pól pochodni fotosferycznych i obserwować ich zmienność i jak zauważam zmienność taka występuje lecz z dużo mniejszą dynamiką. Oddalanie się grupy od wschodniej krawędzi zmniejsza już możliwość podpatrywania tych "lukrowych" pasemek, a bardzo je lubię.


Załączniki:
1520_wsch.brzeg_9.lipca..jpg
1520_wsch.brzeg_9.lipca..jpg [ 230.39 KiB | Przeglądane 4259 razy ]
Zmiany w wyglądzie grupy 1520_7i8i9.lipca..jpg
Zmiany w wyglądzie grupy 1520_7i8i9.lipca..jpg [ 457.98 KiB | Przeglądane 4259 razy ]

_________________
MAK 150, ED80, refraktor TS 152/900, EQ3-2
ASI 120 MM CMOS (mono), Lumix G3
Celestron Outland LX 10x42, Bresser 8x56
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - lipiec 2012 r.
PostNapisane: poniedziałek, 9 lipca 2012, 14:48 
Offline
Ranga: [2]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 11 lipca 2011, 19:35
Posty: 169
Lokalizacja: lubelskie
Niesamowite... :shock: :)

_________________
Synta 10", Plössl 10mm, Plössl 25mm, Barlow Vixen 2x T2, UHC-S


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - lipiec 2012 r.
PostNapisane: poniedziałek, 9 lipca 2012, 19:48 
Offline
Ranga: [5]
Ranga: [5]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Posty: 1485
Lokalizacja: Katowice
Dzięki Sebastianie, "niesamowite" to bardzo odpowiednie słowo, bo nie dane mi było dotąd w takich detalach oglądać dużej grupy plam i to co dostrzegam zapiera dech.

Przed wieczorem ponownie wykorzystałem dokładnie kilkuminutowe okno w chmurach, żeby przyjrzeć się znowu grupie 1520. Powiększają sie szanse na potokowy rozwój tego obszaru aktywnego, choć najwiekszy akcent dynamiki umiejscowiony jest na południowo-zachodnim kierunku, a nie jak sądziłem wcześniej, bezpośrednio w kierunku grupy 1519.
Poczekajmy, choć delikatne napięcie już daje sie odczuć. Przyjemnie byłoby obserwować taki rozwój, krok po kroku.
Tymczasem, spróbuję zwrócić Waszą uwagę na pewien obszar półcienia największej plamy w grupie 1520. W południowo-wschodniej części tego półcienia doskonale widać wirowy charakter pola magnetycznego w plamie. Ten aspekt widoczności organizującej cechy pola magnetycznego wynika ze znacznych rozmiarów półcienia i duże włókna plazmy w polu magnetycznym stają się wyraźne jak drogowskazy, i nawet zmiana ich orientacji również staje się widoczna. Nie spodziewałem się tego, ale widocznie nie doceniałem możliwości jakie daje RegiStax i technologia cyfrowa.
Kolejne już zestawienie wycinków zdjęć pomoże przyjrzeć się zachodzącym w grupie zmianom.


Załączniki:
1520 i 1519_wsch.brzeg_9.lipca.pm.jpg
1520 i 1519_wsch.brzeg_9.lipca.pm.jpg [ 242.82 KiB | Przeglądane 4243 razy ]
Zmiany w wyglądzie grupy 1520_7i8i9.lipca2012.jpg
Zmiany w wyglądzie grupy 1520_7i8i9.lipca2012.jpg [ 603.79 KiB | Przeglądane 4243 razy ]

_________________
MAK 150, ED80, refraktor TS 152/900, EQ3-2
ASI 120 MM CMOS (mono), Lumix G3
Celestron Outland LX 10x42, Bresser 8x56
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - lipiec 2012 r.
PostNapisane: wtorek, 10 lipca 2012, 11:39 
Offline
Ranga: [5]
Ranga: [5]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Posty: 1485
Lokalizacja: Katowice
W pewnym uproszczeniu (ale jednak!) można mówić o aktywnym obszarze powierzchni Słońca z wieloma centrami plamotwórczymi jako o "potoku plam" - tworzą go: największa grupa 1520 i dalej 1519 i 1521. Ta ostatnia rokuje największą dynamikę rozwoju i za jej sprawą typ potokowy plam staje się powoli faktem. Mam satysfekcję, że już na wczorajszych zdjęciach dostrzegłem ten proces, a zdjęcie z dzisiejszego poranka tylko mój wniosek potwierdza. Już na zdjęciach Pawła tendencja postrzegania tego obszaru w kategoriach jednolitego obszaru, gdzie wielkoskalowe pole magnetyczne działa jakby "monolitycznie", była zasadna. Jak dotąd, na przestrzeni całego okresu zajmowania się astronomią obserwacyjną, w takich detalach niczego podobnego nie widziałem, chociaż z potokiem plamowym już się zetknąłem u schyłku lat 80-tych. Dlatego mam tak silną motywację do dokumentowania zjawiska i jego oglądania bezpośrednio w okularze teleskopu. Mam wrażenie, że Słońce odpowiada na moje zapotrzebowanie oglądania spektaklu, a ten obecny nie obawiam się nazwać "hitem lata", a kto wie czy nie "hitem całego maksimum słonecznego". Pokazujmy ten spektakl: naszym rodzinom, znajomym, przypadkowo obecnym osobom - żaden słowny opis nie dorówna wrażeniom wzrokowym.


Załączniki:
1520 i 1519_10.lipca2012r..jpg
1520 i 1519_10.lipca2012r..jpg [ 349.13 KiB | Przeglądane 4225 razy ]
Zmiany w wyglądzie grupy 1520_7i8i9i10.lipca..jpg
Zmiany w wyglądzie grupy 1520_7i8i9i10.lipca..jpg [ 534.67 KiB | Przeglądane 4225 razy ]

_________________
MAK 150, ED80, refraktor TS 152/900, EQ3-2
ASI 120 MM CMOS (mono), Lumix G3
Celestron Outland LX 10x42, Bresser 8x56
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - lipiec 2012 r.
PostNapisane: wtorek, 10 lipca 2012, 11:50 
Offline
Ranga: [2]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 11 lipca 2011, 19:35
Posty: 169
Lokalizacja: lubelskie
Lipiec miesiącem słońca :) Świetne są te plamki aż chce się nabyć folię baddera ;) Czy w przypadku obserwacji przy zastosowaniu filtru H-alpha też będą tak fajnie widoczne struktury na słońcu czy to tylko w przypadku fotografii wychodzi ta struktura?

_________________
Synta 10", Plössl 10mm, Plössl 25mm, Barlow Vixen 2x T2, UHC-S


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - lipiec 2012 r.
PostNapisane: wtorek, 10 lipca 2012, 13:16 
Offline
Ranga: [5]
Ranga: [5]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Posty: 1485
Lokalizacja: Katowice
Poza użyciem filtru Baader solar continuum nie mam praktyki w użytkowaniu innych filtrów, więc tylko teoretycznie odniosę się do Twojego pytania. Wąskopasmowe filtry H-alfa (36nm i 7nm) nie poprawią obrazu w sposób znaczący, poza ich wyraźnym wpływem na uspokojenie obrazu w teleskopie, bowiem tak jak filtr Solar continuum dają wąski spektralnie wycinek światła Słońca i ograniczają wpływ atmosfery na obraz. Czy poprawią widoczność fakturalną powierzchni Słońca? - trudno teoretyzować, bo zależne jest to od typu i wielkości teleskopu. Granulacja widoczna jest w dobrych warunkach bez żadnego filtru, ale odnoszę się do oglądania Słońca przy małych powiększeniach (moje 36x). Zdjęcia wycinka powierzchni w zestawieniach - to wizualne powiększenia gdzieś koło 125-150x, a przy takich powiększeniach raczej wątpię w możliwość obserwowania wizualnie granulacji, ale struktura półcienia jest za to bardziej wyraźna. Oglądając zdjęcia można odnieść mylne wrażenie, że wszystko widoczne na nich widać tak samo w okularze. Tu zaznacza się niestety wyższość techniki fotograficznej (w postaci kilkudziesięciu zdjęć) do której zastosowanie ma program estymacyjny - Registax lub jakiś inny. Technologia pozwala poprawić wynikowy obraz i wydobyć z niego niedostrzegane wcześniej detale. Nie znaczy to, że w naturze widać gorzej, przeciwnie - naturalny obraz o zróżnicowanej jasności, ostry z widocznością plam i pochodni fotosferycznych, z widocznym pociemnieniem brzegowym - może również zachwycać.

_________________
MAK 150, ED80, refraktor TS 152/900, EQ3-2
ASI 120 MM CMOS (mono), Lumix G3
Celestron Outland LX 10x42, Bresser 8x56


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - lipiec 2012 r.
PostNapisane: wtorek, 10 lipca 2012, 13:29 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 15:33
Posty: 5189
Lokalizacja: Katowice-Janów
W Luncie , granulację , protuberancje, i wszelkie zmiany na powierzchni widać elegancko.

_________________
Moje Fotki
tel.512174124 , 511960672
gg: 11790876 e-mail: grzegorzczerneckiastro@interia.pl
TS APO 102/520 f5.1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI 290 MM Mini, Canon EOS 550D.

------------------------------------------------------------
https://drive.google.com/file/d/18pMRcxQoFbOvi1dYEZwy3l8hyanneo3k/view?usp=sharing


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - lipiec 2012 r.
PostNapisane: wtorek, 10 lipca 2012, 14:26 
Offline
Ranga: [5]
Ranga: [5]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Posty: 1485
Lokalizacja: Katowice
Zgadza się Grzegorz, ale Lunt posiada strojony filtr wąskopasmowy o szerokości pasma przepuszczania poniżej 1nm, to trochę inna technologia. Sebastianowi chodziło, jak się domyślam, o filtry H-alfa 36nm i 7nm. Przy ich użyciu nie ma takiego efektu jak w Luncie czy Coronado. Te wąskopasmowe filtry działają podczas obserwacji Słońca podobnie jak Solar continuum.

_________________
MAK 150, ED80, refraktor TS 152/900, EQ3-2
ASI 120 MM CMOS (mono), Lumix G3
Celestron Outland LX 10x42, Bresser 8x56


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - lipiec 2012 r.
PostNapisane: wtorek, 10 lipca 2012, 14:40 
Offline
Ranga: [2]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 11 lipca 2011, 19:35
Posty: 169
Lokalizacja: lubelskie
Chodziło mi o obserwacje Syntą.

Cytuj:
Oglądając zdjęcia można odnieść mylne wrażenie, że wszystko widoczne na nich widać tak samo w okularze. Tu zaznacza się niestety wyższość techniki fotograficznej (w postaci kilkudziesięciu zdjęć) do której zastosowanie ma program estymacyjny - Registax lub jakiś inny.


Czyli tak samo jak ze stackowaniem wszelkiego rodzaju mgławic i galaktyk. Tak podejrzewałem ale wolałem dopytać kogoś kto używa sprzętu w boju. Nie oglądałem słońca nawet przez folię a co dopiero z filtrem wąskopasmowym. No ale to nie do końca temat na dyskusje sprzętowe.

Ostatnio sezon burzowy nastał i kiepsko z obserwacjami nocnymi. W dodatku ziemia po upałach w dzień mocno oddaje ciepło. Ja ostatnio jedynie sobie na Księżyc spoglądam czasem. Choć w sobotnią noc jakiś większy kamyk wpadł w atmosferę i przez moment był pięknie widoczny jak spłonął :)

_________________
Synta 10", Plössl 10mm, Plössl 25mm, Barlow Vixen 2x T2, UHC-S


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - lipiec 2012 r.
PostNapisane: wtorek, 10 lipca 2012, 14:45 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 15:33
Posty: 5189
Lokalizacja: Katowice-Janów
Widziałem już słońce w chyba wszystkich kombinacjach filtrowych włącznie z klinem Hershela ( czy jak on tam się zwie ;) ) i w żadnej z nich nie widziałem takiego słońca jak w Lucie czy w Coronado na Lubimirze :(

_________________
Moje Fotki
tel.512174124 , 511960672
gg: 11790876 e-mail: grzegorzczerneckiastro@interia.pl
TS APO 102/520 f5.1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI 290 MM Mini, Canon EOS 550D.

------------------------------------------------------------
https://drive.google.com/file/d/18pMRcxQoFbOvi1dYEZwy3l8hyanneo3k/view?usp=sharing


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - lipiec 2012 r.
PostNapisane: wtorek, 10 lipca 2012, 15:08 
Offline
Ranga: [5]
Ranga: [5]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Posty: 1485
Lokalizacja: Katowice
Rzeczywiście technologia ultrawąskopasmowa H-alfa (przedrostek "ultra" dodałem, żeby nie było wątpliwości o jaki filtr mi chodzi) zachwyca obrazem Słońca. Sądzę jednak, że posługujemy się dwiema estetykami i każda określa inny zakres fakturalny powierzchni Słońca. Grzegorz, nie zobaczysz detali plam słonecznych w Luncie lub Coronado, które obserwujesz bylejakim teleskopem w continuum spektralnym, za to w technologii H-alfa masz wgląd w poziom organizacji plazmy w rozległych polach magnetycznych, obserwujesz pętle koronalne protuberancji na tle Słońca albo przy jego krawędzi, rozbłyski, a plamy widoczne są w ograniczonej skali i to raczej te większe. To dwie komplementarne techniki obserwacji Słońca i różnicowanie wartościujące jest krzywdzące dla obu. Mogę Ci przytaknąć - tak Słońce w Luncie czy Coronado wygląda wspaniale, ... równie wspaniale jak w słonecznym continuum w każdym innym teleskopie. :D

_________________
MAK 150, ED80, refraktor TS 152/900, EQ3-2
ASI 120 MM CMOS (mono), Lumix G3
Celestron Outland LX 10x42, Bresser 8x56


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - lipiec 2012 r.
PostNapisane: wtorek, 10 lipca 2012, 18:25 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 15:33
Posty: 5189
Lokalizacja: Katowice-Janów
Przecież nie powiedziałem (napisałem) ,że nie ;)

_________________
Moje Fotki
tel.512174124 , 511960672
gg: 11790876 e-mail: grzegorzczerneckiastro@interia.pl
TS APO 102/520 f5.1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI 290 MM Mini, Canon EOS 550D.

------------------------------------------------------------
https://drive.google.com/file/d/18pMRcxQoFbOvi1dYEZwy3l8hyanneo3k/view?usp=sharing


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 37 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL