Teraz jest pi─ůtek, 3 kwietnia 2020, 00:19

Strefa czasowa: UTC + 2

Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Przejd┼║ na stron─Ö Poprzednia strona  1, 2, 3  Nast─Öpna strona
Autor Wiadomo┼Ť─ç
 Tytu┼é: Re: Dzisiejsze obserwacje - lipiec 2012 r.
PostNapisane: sobota, 7 lipca 2012, 20:57 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 19:19
Jerzy ┼ü─ůgiewka napisa┼é(a):
Prawda, ┼╝e wygl─ůda bardzo sugestywnie i zarazem pi─Öknie? Od takich zdj─Ö─ç, jak Twoje, zaczyna┼éa si─Ö moja fascynacja Ksi─Ö┼╝ycem. Sta┼é si─Ö on dla mnie powoli zbiorem osobistych lunaryzm├│w i osobliwo┼Ťci, w wi─Ökszym stopniu akceptowanym ni┼╝ oficjalne nazewnictwo. Oj, czuj─Ö, ┼╝e troch─Ö mimowolnie, sta┼ée┼Ť si─Ö Januszu lunaryst─ů w odmianie poszukiwacza fenomen├│w. Je┼Ťli to by┼éaby prawda - cieszy┼ébym si─Ö po dwakro─ç bardziej. Dzi─Ökuj─Ö Ci za ten fotograficzny akcent.

Jerzy,
Ksi─Ö┼╝yc od kilku dziesi─Öcioleci mnie fascynuje i teraz maj─ůc TRIPLETa na nowo to od┼╝ywa. Do tego teleskopu dorobi─Ö jednak monta┼╝ Dobsona i b─Öd─Ö na siedz─ůco (jak przy PICCOLO) delektowa┼é si─Ö widokiem. O niebo lepiej jest to widzie─ç w okularze niz wychodzi na zdjeciach, szczeg├│lnie przy faluj─ůcej atmosferze. My┼Ťl─Ö, ┼╝e widok Ksi─Ö┼╝yca nad ranem w Obserwatorium w W├│jcinie - to b─Ödzie dopiero uczta dla oka.

Nowa grupa plam na Słońcu, o której piszesz zachęciła mnie, aby szybciej zmajstrować filtr słoneczny do TRIPLETa.
Mo┼╝e co┼Ť mi si─Ö uda jutro ustrzeli─ç.

polecam m├│j darmowy program Nocny Obserwator - pomoc przy teleskopie w nocy,
Obrazek
OCTOPUS TN 150/1230, OCZKO TN 210/1120, ED80, MIKRON TN 122/630.
Obrazek
FASTRON-5m, FASTRON-7, FASTRON-8T i HEQ5.

G├│ra

PostNapisane: sobota, 7 lipca 2012, 21:01 
Ranga: [5]

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Dalszy ci─ůg rejestracji zmian w wygl─ůdzie grupy 1515, kt├│ra zbli┼╝a si─Ö do po┼éudniowo-zachodniego skraju tarczy S┼éo┼äca. Pog┼é─Öbia si─Ö skr├│cenie perspektywiczne grupy, pojawiaj─ů si─Ö (staj─ů si─Ö widoczne) jaskrawe obszary pochodni fotosferycznych w postaci "ornamentowych" wst─Ög - dla nich jeszcze jutro postaram si─Ö wykona─ç jakie┼Ť zdj─Öcia, to ju┼╝ na po┼╝egnanie z tym aktywnym obszarem. Je┼Ťli plama przednia przez te trzy dni ma┼éo si─Ö zmieni┼éa, to olbrzymie zmiany zasz┼éy w obr─Öbie pozosta┼éego obszaru: plama tylna sta┼éa si─Ö "bli┼║niakiem" w olbrzymim p├│┼écieniu (jej obr├│t nie by┼é tylko z┼éudzeniem), a ┼Ťrodkowe partie grupy jakby troch─Ö zmala┼éy i straci┼éy na atrakcyjno┼Ťci, jednak intensywno┼Ť─ç zmian tu jest najwi─Öksza.
Ten "projekt" podpatrywania zjawisk heliofizycznych, rozwijajacy si─Ö na bie┼╝─ůco, daje mi wiele satysfakcji. Pogoda nie pozwala na skr├│cenie interwa┼é├│w i ostatnie zdj─Öcia w odst─Öpie doby, uniemo┼╝liwiaj─ů obserwacje bardziej subtelne, ale i tak odnotowuj─Ö pewien sukces - w sferze techniki fotograficznej, poszerzeniu wiedzy o aktywno┼Ťci obszar├│w plamotw├│rczych, potwierdzeniu mo┼╝liwo┼Ťci badania dynamiki zmian w tych obszarach, dotrzymywaniu rygoru prowadzenia obserwacji, techniki tworzenia zestawienia zdj─Ö─ç. Mam nadziej─Ö, ┼╝e sprosta┼éem te┼╝ wymogom prezentacyjnym i dostarczy┼éem Wam w przejrzysty i ciekawy spos├│b efekty mojego "projektu".

Za┼é─ůczniki:
Zmiana wygl─ůdu grupy 1515_5i6i7.07.12r.jpg
Zmiana wygl─ůdu grupy 1515_5i6i7.07.12r.jpg [ 411.39 KiB | Przegl─ůdane 1631 razy ]

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 8 lipca 2012, 00:54 
Moderator globalny
Moderator globalny

Miał być Księżyc, wyszła fotka jak poniżej.

Za┼é─ůcznik:
2012_07_07_burza2_jw.jpg
2012_07_07_burza2_jw.jpg [ 338.56 KiB | Przegl─ůdane 1617 razy ]

Obrazek
Obrazek

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 8 lipca 2012, 15:33 

Wydaje si─Ö, ┼╝e pogoda dla "s┼éonecznik├│w" jest du┼╝o bardziej ┼éaskawa, ale nie dowierzaj─ůc aurze, nie czeka┼éem na godziny popo┼éudniowe, tylko cierpi─ůc niewygody zwi─ůzane z geometri─ů ustawie┼ä sprz─Ötowych, wykona┼éem seri─Ö zdj─Ö─ç wschodniej i zachodniej kraw─Ödzi S┼éo┼äca. Grupa 1515 zniekszta┼écona skr├│tem perspektywicznym zbli┼╝a si─Ö nieuchronnie do zachodniej kraw─Ödzi. Pami─Ötaj─ůc o jej niezwyk┼éym spektaklu z ostatnich dni, musz─Ö przenie┼Ť─ç akcenty na wschodni─ů kraw─Öd┼║, na now─ů grup─Ö o numerze 1520. Ale┼╝ to jest cudo! Nikt w to nie mo┼╝e w─ůtpi─ç! Zwarta budowa, du┼╝a ilo┼Ť─ç sk┼éadnik├│w, olbrzymi p├│┼écie┼ä w obszarze ┼Ťrodkowym z wieloma j─ůdrami, urozmaicony fakturalnie. Odmienna morfologicznie od nikn─ůcej grupy 1515, nowa, olbrzymia grupa, r├│wnie urokliwa, b─Ödzie odt─ůd moim akcentem s┼éonecznych fotografii. Poni┼╝ej zestawienie powi─Öksze┼ä obu grup (pe┼éna rozdzielczo┼Ť─ç).
Mimo troch─Ö gorszej przejrzysto┼Ťci powietrza, ┼éadnie widoczna jest subtelna faktura p├│┼écienia partii ┼Ťrodkowych grupy 1520. Wok├│┼é plam wida─ç te┼╝ ja┼Ťniejsze po┼éacie pochodni - ulukrowiona ta cz─Ö┼Ť─ç powierzchni S┼éo┼äca!

Za┼é─ůczniki:
E1520 i 1515 W_8.lipca 2012r.jpg
E1520 i 1515 W_8.lipca 2012r.jpg [ 302.67 KiB | Przegl─ůdane 1597 razy ]

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 8 lipca 2012, 17:15 
Ranga: [4]

Do┼é─ůczy┼é(a): niedziela, 27 wrze┼Ťnia 2009, 10:58
Janusz Wiland napisał(a):
Jerzy ┼ü─ůgiewka napisa┼é(a):
Prawda, ┼╝e wygl─ůda bardzo sugestywnie i zarazem pi─Öknie? Od takich zdj─Ö─ç, jak Twoje, zaczyna┼éa si─Ö moja fascynacja Ksi─Ö┼╝ycem. Sta┼é si─Ö on dla mnie powoli zbiorem osobistych lunaryzm├│w i osobliwo┼Ťci, w wi─Ökszym stopniu akceptowanym ni┼╝ oficjalne nazewnictwo. Oj, czuj─Ö, ┼╝e troch─Ö mimowolnie, sta┼ée┼Ť si─Ö Januszu lunaryst─ů w odmianie poszukiwacza fenomen├│w. Je┼Ťli to by┼éaby prawda - cieszy┼ébym si─Ö po dwakro─ç bardziej. Dzi─Ökuj─Ö Ci za ten fotograficzny akcent.

Jerzy,
Ksi─Ö┼╝yc od kilku dziesi─Öcioleci mnie fascynuje i teraz maj─ůc TRIPLETa na nowo to od┼╝ywa. Do tego teleskopu dorobi─Ö jednak monta┼╝ Dobsona i b─Öd─Ö na siedz─ůco (jak przy PICCOLO) delektowa┼é si─Ö widokiem. O niebo lepiej jest to widzie─ç w okularze niz wychodzi na zdjeciach, szczeg├│lnie przy faluj─ůcej atmosferze. My┼Ťl─Ö, ┼╝e widok Ksi─Ö┼╝yca nad ranem w Obserwatorium w W├│jcinie - to b─Ödzie dopiero uczta dla oka.

Nowa grupa plam na Słońcu, o której piszesz zachęciła mnie, aby szybciej zmajstrować filtr słoneczny do TRIPLETa.
Mo┼╝e co┼Ť mi si─Ö uda jutro ustrzeli─ç.

Ksi─Ö┼╝yc przez PICCOLO- wygl─ůda zawsze urzekaj─ůco, spo┼Ťr├│d wielu obiekt├│w jakie widzia┼éem przez Tego dobsonka- Srebrny Glob, podoba mi si─Ö najbardziej.

PICCOLO TN 115/1150
TRIPLET TN 200/1478

okulary: 10,15, 20 oraz 25 mm Super Pl├Âssl. Filtr s┼éoneczny z foli baddera.
Lornetka: Celestron 15 x 70 i 7 x 30 . Rejestrator czasu DCF.
Canon 350d mod
Monta┼╝ paralaktyczny FASTRON TRAK

Obrazek
Obrazek
g.g 5854060
adres e-mail: meteo@poa.home.pl
Strona projektu: Izdebska Ostoja Ciemnego Nieba https://www.facebook.com/pages/Izdebska-Ostoja-Ciemnego-Nieba/196221140513466
Moja współpraca z POA : http://poa.home.pl/forum/viewforum.php?
Zaprzyja┼║nione forum: http://astro-zone.pl

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 8 lipca 2012, 17:22 
Moderator globalny
Moderator globalny

W ostatniej chwili zd─ů┼╝ylem zrobi─ç filtr s┼éoneczny i ustrzeli┼éem S┼éoneczko. Atmosfera na rozgrzanym balkonie falowa┼éa.
Poniżej ta pierwsza fotka Słońca.

Za┼é─ůcznik:
2012_07_08_slonce.jpg
2012_07_08_slonce.jpg [ 244.79 KiB | Przegl─ůdane 1591 razy ]

Obrazek
Obrazek

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 8 lipca 2012, 19:34 

Do┼é─ůczy┼é(a): niedziela, 27 wrze┼Ťnia 2009, 10:58
Janusz Wiland napisał(a):
Miał być Księżyc, wyszła fotka jak poniżej.

Podobnie m├│wi┼éem dzieciom na spotkaniu, wychodz─ůc w plener- nigdy nie wiesz, czym zaskoczy ci─Ö niebo :) Raz jest kicha- innym razem wspania┼ée zjawisko bolidu, albo tutaj b┼éyskawicy jak u Janusza :) Widzia┼éem ju┼╝ na ''fejsie''- robi wra┼╝enie. :D

PICCOLO TN 115/1150
TRIPLET TN 200/1478

okulary: 10,15, 20 oraz 25 mm Super Pl├Âssl. Filtr s┼éoneczny z foli baddera.
Lornetka: Celestron 15 x 70 i 7 x 30 . Rejestrator czasu DCF.
Canon 350d mod
Monta┼╝ paralaktyczny FASTRON TRAK

Obrazek
Obrazek
g.g 5854060
adres e-mail: meteo@poa.home.pl
Strona projektu: Izdebska Ostoja Ciemnego Nieba https://www.facebook.com/pages/Izdebska-Ostoja-Ciemnego-Nieba/196221140513466
Moja współpraca z POA : http://poa.home.pl/forum/viewforum.php?
Zaprzyja┼║nione forum: http://astro-zone.pl

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 8 lipca 2012, 19:50 

Janusz, ciesz─Ö sie z Twojego wsparcia w dziedzinie obserwacji S┼éo┼äca. TRIPLET pokazuje i tu r├│wnie┼╝ swoje mo┼╝liwo┼Ťci - pi─Ökne zdj─Öcie.

Ja postanowi┼éem wykorzysta─ç poprawiajac─ů sie pogod─Ö dla ponowienia obserwacji i kontynuowania nowego projektu, tym razem z udzia┼éem grupy 1520. Widok grupy osza┼éamia. Przepi─Ökne detale, klarowny i spokojny obraz, lepsza widoczno┼Ť─ç pochodni fotosferycznych, a┼╝ nie mo┼╝na uwierzy─ç, ┼╝e to tylko optyka achromatyczna. Gdyby nie nadrz─Ödny cel - fotografia, patrzy┼ébym w okular daj─ůcy powi─Ökszenie 36x na s┼éoneczny dysk w naturalnej tonacji, cho─ç przenosz─ůc uwag─Ö na wschodni skraj, gdzie grupa 1520 wyra┼║nie dominowa┼éa w ponadstandardowej ostro┼Ťci i rozleg┼éo┼Ťci. Zamieszczenie nowej fotografi tej grupy jest zatem zasadne. Jej jako┼Ť─ç w mojej subiektywnej ocenie jest lepsza od tej poprzedniej.
Warto┼Ťci─ů dodan─ů tej sesji fotograficznej jast powstanie sk┼éadowej do zestawienia zmian wygl─ůdu grupy 1520. Dodatkowo, dwa dzisiejsze obrazy, powsta┼ée po up┼éywie 4,5 godziny, wnosz─ů element oceny zmian w kr├│tkich interwa┼éach i jak si─Ö okazuje, taki czas wystarcza do dostrze┼╝enia subtelnych r├│┼╝nic w budowie plam. Trzeba odfiltrowa─ç zmiany wywo┼éane popraw─ů ostro┼Ťci, by w zgodzie z metodologi─ů, rejestrowa─ç tylko rzeczywiste przemiany, a jest ich niema┼éo. Mo┼╝liwa jest te┼╝ ocena r├│┼╝nic rozmieszczenia p├│l pochodni oraz zmian geometrycznych wynikaj─ůcych z geometrii patrzenia - nawet tak kr├│tki przedzia┼é czasu wp┼éywa w tym po┼éo┼╝eniu na wzgl─Ödny rozmiar grupy i dystans dziel─ůcy jej sk┼éadniki lub sk┼éadniki w innej grupie. Nie ukrywam fascynacji takim "aptekarskim" podej┼Ťciem, mam przy tym du┼╝o para-naukowego zaj─Öcia w tworzeniu osobistego obrazu S┼éo┼äca. Spodziewam si─Ö, ┼╝e i Wam udzieli si─Ö ten spos├│b patrzenia.

Za┼é─ůczniki:
Wsch._1520_8.lipca po 4h.jpg
Wsch._1520_8.lipca po 4h.jpg [ 113.69 KiB | Przegl─ůdane 1578 razy ]
Zmiany w wygl─ůdzie grupy 1520_7i8.lipca..jpg
Zmiany w wygl─ůdzie grupy 1520_7i8.lipca..jpg [ 325.69 KiB | Przegl─ůdane 1578 razy ]

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 9 lipca 2012, 14:33 

M├│j zachwyt grup─ů 1520 nie s┼éabnie - niesamowite zjawisko i kto wie, co jeszcze ten obszar S┼éo┼äca nam poka┼╝e. Istnieje bowiem szansa na spektakl okre┼Ťlany mianem "grupy plam typu potokowego". Jak wida─ç na zdj─Öciach, grupa 1520 i inna w kierunku zachodnim (1519), zaczynaj─ů tworzy─ç co┼Ť w rodzaju mostu mi─Ödzy sob─ů, co mo┼╝e prowadzi─ç do utworzenia jednorodnego potoku plam i bez znajomo┼Ťci rozk┼éadu biegunowo┼Ťci plam w tych grupach nie spos├│b b─Ödzie je rozdzieli─ç.
P├│ki co obserwuj─Ö ewolucj─Ö w┼éa┼Ťciwej grupy 1520, analizuj─ůc po swojemu dynamik─Ö zmian w jej wygl─ůdzie, robi─ůc kolejne zestawienia jej zdj─Ö─ç w takich interwa┼éach na jakie pozwala pogoda. To zaj─Öcie absorbuje troch─Ö mojego urlopowego czasu, ale efekty tej pracy wynagradzaj─ů mi te ubytki z nawi─ůzk─ů. W subiektywnej ocenie - po prostu jest na co popatrze─ç. Bez tej graficznej uk┼éadanki nie mo┼╝na by zauwa┼╝y─ç subtelno┼Ťci zmian kszta┼étu, rozmiaru, ilo┼Ťci sk┼éadnik├│w i ich rozbudowy, a┼╝ do otaczania si─Ö p├│┼écieniem lub tych┼╝e zmian w trybie recesywnym. Pierwszy raz mog─Ö dokonywa─ç te┼╝ por├│wnania p├│l pochodni fotosferycznych i obserwowa─ç ich zmienno┼Ť─ç i jak zauwa┼╝am zmienno┼Ť─ç taka wyst─Öpuje lecz z du┼╝o mniejsz─ů dynamik─ů. Oddalanie si─Ö grupy od wschodniej kraw─Ödzi zmniejsza ju┼╝ mo┼╝liwo┼Ť─ç podpatrywania tych "lukrowych" pasemek, a bardzo je lubi─Ö.

Za┼é─ůczniki:
1520_wsch.brzeg_9.lipca..jpg
1520_wsch.brzeg_9.lipca..jpg [ 230.39 KiB | Przegl─ůdane 1553 razy ]
Zmiany w wygl─ůdzie grupy 1520_7i8i9.lipca..jpg
Zmiany w wygl─ůdzie grupy 1520_7i8i9.lipca..jpg [ 457.98 KiB | Przegl─ůdane 1553 razy ]

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 9 lipca 2012, 14:48 
Ranga: [2]

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 11 lipca 2011, 19:35
Niesamowite... :shock: :)

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 9 lipca 2012, 19:48 

Dzi─Öki Sebastianie, "niesamowite" to bardzo odpowiednie s┼éowo, bo nie dane mi by┼éo dot─ůd w takich detalach ogl─ůda─ç du┼╝ej grupy plam i to co dostrzegam zapiera dech.

Przed wieczorem ponownie wykorzysta┼éem dok┼éadnie kilkuminutowe okno w chmurach, ┼╝eby przyjrze─ç si─Ö znowu grupie 1520. Powi─Ökszaj─ů sie szanse na potokowy rozw├│j tego obszaru aktywnego, cho─ç najwiekszy akcent dynamiki umiejscowiony jest na po┼éudniowo-zachodnim kierunku, a nie jak s─ůdzi┼éem wcze┼Ťniej, bezpo┼Ťrednio w kierunku grupy 1519.
Poczekajmy, choć delikatne napięcie już daje sie odczuć. Przyjemnie byłoby obserwować taki rozwój, krok po kroku.
Tymczasem, spr├│buj─Ö zwr├│ci─ç Wasz─ů uwag─Ö na pewien obszar p├│┼écienia najwi─Ökszej plamy w grupie 1520. W po┼éudniowo-wschodniej cz─Ö┼Ťci tego p├│┼écienia doskonale wida─ç wirowy charakter pola magnetycznego w plamie. Ten aspekt widoczno┼Ťci organizuj─ůcej cechy pola magnetycznego wynika ze znacznych rozmiar├│w p├│┼écienia i du┼╝e w┼é├│kna plazmy w polu magnetycznym staj─ů si─Ö wyra┼║ne jak drogowskazy, i nawet zmiana ich orientacji r├│wnie┼╝ staje si─Ö widoczna. Nie spodziewa┼éem si─Ö tego, ale widocznie nie docenia┼éem mo┼╝liwo┼Ťci jakie daje RegiStax i technologia cyfrowa.
Kolejne ju┼╝ zestawienie wycink├│w zdj─Ö─ç pomo┼╝e przyjrze─ç si─Ö zachodz─ůcym w grupie zmianom.

Za┼é─ůczniki:
1520 i 1519_wsch.brzeg_9.lipca.pm.jpg
1520 i 1519_wsch.brzeg_9.lipca.pm.jpg [ 242.82 KiB | Przegl─ůdane 1537 razy ]
Zmiany w wygl─ůdzie grupy 1520_7i8i9.lipca2012.jpg
Zmiany w wygl─ůdzie grupy 1520_7i8i9.lipca2012.jpg [ 603.79 KiB | Przegl─ůdane 1537 razy ]

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 10 lipca 2012, 11:39 

W pewnym uproszczeniu (ale jednak!) mo┼╝na m├│wi─ç o aktywnym obszarze powierzchni S┼éo┼äca z wieloma centrami plamotw├│rczymi jako o "potoku plam" - tworz─ů go: najwi─Öksza grupa 1520 i dalej 1519 i 1521. Ta ostatnia rokuje najwi─Öksz─ů dynamik─Ö rozwoju i za jej spraw─ů typ potokowy plam staje si─Ö powoli faktem. Mam satysfekcj─Ö, ┼╝e ju┼╝ na wczorajszych zdj─Öciach dostrzeg┼éem ten proces, a zdj─Öcie z dzisiejszego poranka tylko m├│j wniosek potwierdza. Ju┼╝ na zdj─Öciach Paw┼éa tendencja postrzegania tego obszaru w kategoriach jednolitego obszaru, gdzie wielkoskalowe pole magnetyczne dzia┼éa jakby "monolitycznie", by┼éa zasadna. Jak dot─ůd, na przestrzeni ca┼éego okresu zajmowania si─Ö astronomi─ů obserwacyjn─ů, w takich detalach niczego podobnego nie widzia┼éem, chocia┼╝ z potokiem plamowym ju┼╝ si─Ö zetkn─ů┼éem u schy┼éku lat 80-tych. Dlatego mam tak siln─ů motywacj─Ö do dokumentowania zjawiska i jego ogl─ůdania bezpo┼Ťrednio w okularze teleskopu. Mam wra┼╝enie, ┼╝e S┼éo┼äce odpowiada na moje zapotrzebowanie ogl─ůdania spektaklu, a ten obecny nie obawiam si─Ö nazwa─ç "hitem lata", a kto wie czy nie "hitem ca┼éego maksimum s┼éonecznego". Pokazujmy ten spektakl: naszym rodzinom, znajomym, przypadkowo obecnym osobom - ┼╝aden s┼éowny opis nie dor├│wna wra┼╝eniom wzrokowym.

Za┼é─ůczniki:
1520 i 1519_10.lipca2012r..jpg
1520 i 1519_10.lipca2012r..jpg [ 349.13 KiB | Przegl─ůdane 1519 razy ]
Zmiany w wygl─ůdzie grupy 1520_7i8i9i10.lipca..jpg
Zmiany w wygl─ůdzie grupy 1520_7i8i9i10.lipca..jpg [ 534.67 KiB | Przegl─ůdane 1519 razy ]

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 10 lipca 2012, 11:50 

Lipiec miesi─ůcem s┼éo┼äca :) ┼Üwietne s─ů te plamki a┼╝ chce si─Ö naby─ç foli─Ö baddera ;) Czy w przypadku obserwacji przy zastosowaniu filtru H-alpha te┼╝ b─Öd─ů tak fajnie widoczne struktury na s┼éo┼äcu czy to tylko w przypadku fotografii wychodzi ta struktura?

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 10 lipca 2012, 13:16 

Poza u┼╝yciem filtru Baader solar continuum nie mam praktyki w u┼╝ytkowaniu innych filtr├│w, wi─Öc tylko teoretycznie odnios─Ö si─Ö do Twojego pytania. W─ůskopasmowe filtry H-alfa (36nm i 7nm) nie poprawi─ů obrazu w spos├│b znacz─ůcy, poza ich wyra┼║nym wp┼éywem na uspokojenie obrazu w teleskopie, bowiem tak jak filtr Solar continuum daj─ů w─ůski spektralnie wycinek ┼Ťwiat┼éa S┼éo┼äca i ograniczaj─ů wp┼éyw atmosfery na obraz. Czy poprawi─ů widoczno┼Ť─ç fakturaln─ů powierzchni S┼éo┼äca? - trudno teoretyzowa─ç, bo zale┼╝ne jest to od typu i wielko┼Ťci teleskopu. Granulacja widoczna jest w dobrych warunkach bez ┼╝adnego filtru, ale odnosz─Ö si─Ö do ogl─ůdania S┼éo┼äca przy ma┼éych powi─Ökszeniach (moje 36x). Zdj─Öcia wycinka powierzchni w zestawieniach - to wizualne powi─Ökszenia gdzie┼Ť ko┼éo 125-150x, a przy takich powi─Ökszeniach raczej w─ůtpi─Ö w mo┼╝liwo┼Ť─ç obserwowania wizualnie granulacji, ale struktura p├│┼écienia jest za to bardziej wyra┼║na. Ogl─ůdaj─ůc zdj─Öcia mo┼╝na odnie┼Ť─ç mylne wra┼╝enie, ┼╝e wszystko widoczne na nich wida─ç tak samo w okularze. Tu zaznacza si─Ö niestety wy┼╝szo┼Ť─ç techniki fotograficznej (w postaci kilkudziesi─Öciu zdj─Ö─ç) do kt├│rej zastosowanie ma program estymacyjny - Registax lub jaki┼Ť inny. Technologia pozwala poprawi─ç wynikowy obraz i wydoby─ç z niego niedostrzegane wcze┼Ťniej detale. Nie znaczy to, ┼╝e w naturze wida─ç gorzej, przeciwnie - naturalny obraz o zr├│┼╝nicowanej jasno┼Ťci, ostry z widoczno┼Ťci─ů plam i pochodni fotosferycznych, z widocznym pociemnieniem brzegowym - mo┼╝e r├│wnie┼╝ zachwyca─ç.

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 10 lipca 2012, 13:29 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 15:33
W Luncie , granulacj─Ö , protuberancje, i wszelkie zmiany na powierzchni wida─ç elegancko.

TS APO 65Q, SW 12"Dobson, HEQ5 Pro SynScan(modyfikowany), SBIG ST2000XCM, ZWO ASI 294MC PRO, Canon EOS 550D, SONY DSC H7, IDAS LPS P2 2", UHCs 2".
<iframe width="300" height="419" src="https://zrzutka.pl/44s9ha/widget/13" frameborder="0" scrolling="no"></iframe>
------------------------------------------------------------
https://drive.google.com/file/d/18pMRcxQoFbOvi1dYEZwy3l8hyanneo3k/view?usp=sharing

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 10 lipca 2012, 14:26 

Zgadza si─Ö Grzegorz, ale Lunt posiada strojony filtr w─ůskopasmowy o szeroko┼Ťci pasma przepuszczania poni┼╝ej 1nm, to troch─Ö inna technologia. Sebastianowi chodzi┼éo, jak si─Ö domy┼Ťlam, o filtry H-alfa 36nm i 7nm. Przy ich u┼╝yciu nie ma takiego efektu jak w Luncie czy Coronado. Te w─ůskopasmowe filtry dzia┼éaj─ů podczas obserwacji S┼éo┼äca podobnie jak Solar continuum.

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 10 lipca 2012, 14:40 

Chodzi┼éo mi o obserwacje Synt─ů.

Cytuj:
Ogl─ůdaj─ůc zdj─Öcia mo┼╝na odnie┼Ť─ç mylne wra┼╝enie, ┼╝e wszystko widoczne na nich wida─ç tak samo w okularze. Tu zaznacza si─Ö niestety wy┼╝szo┼Ť─ç techniki fotograficznej (w postaci kilkudziesi─Öciu zdj─Ö─ç) do kt├│rej zastosowanie ma program estymacyjny - Registax lub jaki┼Ť inny.

Czyli tak samo jak ze stackowaniem wszelkiego rodzaju mg┼éawic i galaktyk. Tak podejrzewa┼éem ale wola┼éem dopyta─ç kogo┼Ť kto u┼╝ywa sprz─Ötu w boju. Nie ogl─ůda┼éem s┼éo┼äca nawet przez foli─Ö a co dopiero z filtrem w─ůskopasmowym. No ale to nie do ko┼äca temat na dyskusje sprz─Ötowe.

Ostatnio sezon burzowy nasta┼é i kiepsko z obserwacjami nocnymi. W dodatku ziemia po upa┼éach w dzie┼ä mocno oddaje ciep┼éo. Ja ostatnio jedynie sobie na Ksi─Ö┼╝yc spogl─ůdam czasem. Cho─ç w sobotni─ů noc jaki┼Ť wi─Ökszy kamyk wpad┼é w atmosfer─Ö i przez moment by┼é pi─Öknie widoczny jak sp┼éon─ů┼é :)

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 10 lipca 2012, 14:45 
Moderator globalny
Moderator globalny

Widzia┼éem ju┼╝ s┼éo┼äce w chyba wszystkich kombinacjach filtrowych w┼é─ůcznie z klinem Hershela ( czy jak on tam si─Ö zwie ;) ) i w ┼╝adnej z nich nie widzia┼éem takiego s┼éo┼äca jak w Lucie czy w Coronado na Lubimirze :(

TS APO 65Q, SW 12"Dobson, HEQ5 Pro SynScan(modyfikowany), SBIG ST2000XCM, ZWO ASI 294MC PRO, Canon EOS 550D, SONY DSC H7, IDAS LPS P2 2", UHCs 2".
<iframe width="300" height="419" src="https://zrzutka.pl/44s9ha/widget/13" frameborder="0" scrolling="no"></iframe>
https://drive.google.com/file/d/18pMRcxQoFbOvi1dYEZwy3l8hyanneo3k/view?usp=sharing

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 10 lipca 2012, 15:08 

Rzeczywi┼Ťcie technologia ultraw─ůskopasmowa H-alfa (przedrostek "ultra" doda┼éem, ┼╝eby nie by┼éo w─ůtpliwo┼Ťci o jaki filtr mi chodzi) zachwyca obrazem S┼éo┼äca. S─ůdz─Ö jednak, ┼╝e pos┼éugujemy si─Ö dwiema estetykami i ka┼╝da okre┼Ťla inny zakres fakturalny powierzchni S┼éo┼äca. Grzegorz, nie zobaczysz detali plam s┼éonecznych w Luncie lub Coronado, kt├│re obserwujesz bylejakim teleskopem w continuum spektralnym, za to w technologii H-alfa masz wgl─ůd w poziom organizacji plazmy w rozleg┼éych polach magnetycznych, obserwujesz p─Ötle koronalne protuberancji na tle S┼éo┼äca albo przy jego kraw─Ödzi, rozb┼éyski, a plamy widoczne s─ů w ograniczonej skali i to raczej te wi─Öksze. To dwie komplementarne techniki obserwacji S┼éo┼äca i r├│┼╝nicowanie warto┼Ťciuj─ůce jest krzywdz─ůce dla obu. Mog─Ö Ci przytakn─ů─ç - tak S┼éo┼äce w Luncie czy Coronado wygl─ůda wspaniale, ... r├│wnie wspaniale jak w s┼éonecznym continuum w ka┼╝dym innym teleskopie. :D

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 10 lipca 2012, 18:25 
Moderator globalny
Moderator globalny

Przecież nie powiedziałem (napisałem) ,że nie ;)

G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Przejd┼║ na stron─Ö Poprzednia strona  1, 2, 3  Nast─Öpna strona

Strefa czasowa: UTC + 2

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Brak zidentyfikowanych u┼╝ytkownik├│w i 9 go┼Ťci

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz dodawa─ç za┼é─ůcznik├│w

Szukaj:
Skocz do: