Teraz jest czwartek, 2 kwietnia 2020, 23:34

Strefa czasowa: UTC + 2

Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Przejd┼║ na stron─Ö 1, 2, 3, 4  Nast─Öpna strona
Autor Wiadomo┼Ť─ç
 Tytu┼é: Dzisiejsze obserwacje - sierpie┼ä 2012 r.
PostNapisane: ┼Ťroda, 1 sierpnia 2012, 21:41 
Administrator
Administrator

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Tradycyjnie ju┼╝ zapraszam w tym miejscu do opisywania swoich bie┼╝─ůcych gwiezdnych, lunarnych czy te┼╝ solarnych obserwacji. Noce coraz d┼éu┼╝sze wi─Öc do dzie┼éa!

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod

G├│ra

Tytu┼é: Re: Dzisiejsze obserwacje - sierpie┼ä 2012 r.
PostNapisane: czwartek, 2 sierpnia 2012, 10:45 
Ranga: [5]

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Mi┼éo mi otworzy─ç w─ůtek balkonowymi obserwacjami S┼éo┼äca. Pomimo sporej aktywno┼Ťci plamotw├│rczej moje akcenty obserwacyjne spoczywa┼éy na dw├│ch obszarach: grupie 1530 przy zachodniej kraw─Ödzi, b─Öd─ůcej kontynuacj─ů tranzytu grupy 1515 (jej zdj─Öcia przedstawia┼éem w w─ůtku z lipca) i grupie 1538 przy wschodnim brzegu, r├│wnie┼╝ w powt├│rnym tranzycie fragmentu kompleksu plam 1521 (zdj─Öcia w w─ůtku z lipca). Zaw├│d sprawi┼é mi obszar na wsch├│d od grupy 1538, bo spodziewa┼éem si─Ö sporej jego aktywno┼Ťci, gdy┼╝ powinny rezydowa─ç w tym miejscu pozosta┼éo┼Ťci grupy 1520, kt├│ra w poprzednim przej┼Ťciu przedstawi┼éa spektakl godny miana hitu lata. Wychodzi jednak na to, ┼╝e by┼éa to aktywno┼Ť─ç tyle┼╝ spektakularna co kr├│tkotrwa┼éa. Dla os┼éody, "lukier" pochodni w tym rejonie przyjemnie ┼éagodzi uczucie zawodu. W obszarze centralnego po┼éudnika S┼éo┼äca przebywa dominanta dzisiejszego dnia, du┼╝a plama (chyba jednobiegunowa grupa) o numerze 1532 tworz─ůc z inn─ů poblisk─ů grup─ů w kierunku wschodnim ciekawy kompleks plam - chyba bez perspektyw na jego ciekaw─ů ewolucj─Ö. Warte zaznaczenia jest wra┼╝enie o budz─ůcej si─Ö p├│┼énocnej p├│┼ékuli - dawno wi─Ökszej grupy dwubiegunowej nie widzieli┼Ťmy, a tu grupa 1535 stanowi ten wyjatek.
Zdj─Öcia robione refraktorem ED80/600 z telekonwerterem TK2x i Lumixem G3 - seria 160 klatek opracowana w RegiStaxie V5-Beta (finalny stack zmniejszony do 50%).

Za┼é─ůczniki:
Słońce 2.08.2012_ED80.jpg
S┼éo┼äce 2.08.2012_ED80.jpg [ 279.44 KiB | Przegl─ůdane 2351 razy ]

G├│ra

PostNapisane: pi─ůtek, 3 sierpnia 2012, 01:23 

Od jasno┼Ťci dnia, do ciemno┼Ťci nocy... ;)
Spokojny, ciep┼éy wiecz├│r, z Ksi─Ö┼╝ycem na wyci─ůgni─Öcie r─Öki - szkoda by┼éoby zmarnowa─ç okazj─Ö na zrobienie ┼éadnych zdj─Ö─ç. Szybko komplet obserwacyjny: EQ3-2 z podwieszonym ED80 z okularem Hiperion 17mm na pocz─ůtku, a p├│┼║niej z Lumixem G3 w wyci─ůgu, znalaz┼é si─Ö na balkonie. Jeszcze chwila refleksji, po┼é─ůczona z kontemplacyjnym aspektem jakiej┼Ť obietnicy, jakby wychodzenie na przeciw niesko┼äczono┼Ťci - cho─ç to tylko cztery setki tysi─Öcy kilometr├│w, nieca┼ée p├│┼étorej sekundy ┼Ťwietlnej, taki sobie ma┼éy krok... ;)
Ksi─Ö┼╝yc, 17 godzin po pe┼éni, z ledwo uwypuklon─ů terminatorem wschodni─ů kraw─Ödzi─ů, uspokajaj─ůc─ů lokalnie kontrast pomi─Ödzy ┼Ťwiat┼éem a ciemno┼Ťci─ů, za bardzo przypomina kulist─ů latarni─Ö, kt├│ra w przeciwie┼ästwie do niego, niezmiennie roz┼Ťwietla mroki ka┼╝dej nocy pod mym balkonem (zdj─Öcie poni┼╝ej). Je┼Ťli popatrzymy na Srebrny Glob jak na tarcz─Ö zegara, to na godzinie pierwszej powinni┼Ťmy zobaczy─ç Mare Humboldtianum, jakby barakuj─ůcy kawa┼éek brzegu, dalej na godzinie drugiej wyra┼║nie odznaczaj─ůcy si─Ö krater - Gauss, poni┼╝ej, na wsch├│d od M. Crisium, Mare Marginis (obszar nieco ciemniejszy od otoczenia), dalej w kierunku po┼éudniowym, na godzinie trzeciej, jak na jakim┼Ť wybrzuszeniu, krater Naper, a poni┼╝ej niego czelu┼Ťci Mare Smythii, w dalszej kolejno┼Ťci na godzinie czwartej - para krater├│w: Hecataeus i Humboldt, a na pi─ůtej - Mare Australe (nieco ciemniejsze od otoczenia). Oto we fragmentach ca┼éa wschodnia kraw─Öd┼║ Ksi─Ö┼╝yca tu┼╝ po pe┼éni. To ta faza czyni dost─Öpnymi do obserwacji marginalne formacje, a od libracji zale┼╝y te┼╝ czy b─Öd─ů one dostatecznie widoczne. Czy by┼éo warto konfigurowa─ç sprz─Öt i obserwowa─ç? - o, tak! My┼Ťl─Ö, ┼╝e podzielenie sie w tym miejscu wra┼╝eniami z dzisiejszej nocy te┼╝ by┼éo zasadne.
Kiedy ko┼äcz─Ö ten post, Ksi─Ö┼╝yc z w┼éa┼Ťciw─ů sobie beznami─Ötn─ů min─ů, skry┼é si─Ö za dach mojego bloku, ale pod moim balkonem, jak w jakiej┼Ť szekspirowskiej scenie, pomara┼äczowa, szklana kula, jako odpowiednik ksi─Ö┼╝ycowej pe┼éni, snuje sw├│j ┼Ťwietlany w─ůtek. A niech sobie snuje! - mo┼╝e si─Ö w ko┼äcu popsuje! ;)

Za┼é─ůczniki:
Księżyc 17h po pełni 2.08.12_ED80.jpg
Ksi─Ö┼╝yc 17h po pe┼éni 2.08.12_ED80.jpg [ 395.9 KiB | Przegl─ůdane 2309 razy ]
Latarnia.jpg
Latarnia.jpg [ 79.22 KiB | Przegl─ůdane 2309 razy ]

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 6 sierpnia 2012, 01:42 

Dzisiaj troch─Ö eksperyment├│w. Nie chcia┼éem rozk┼éada─ç sprz─Ötu na balkonie, wi─Öc ustawi┼éem go przy otwartym oknie. Nic w zasadzie nie sprzyja┼éo obserwacjom - Ksi─Ö┼╝yc (3 dni i 17 godzin po pe┼éni) wschodzi┼é p├│┼║no i jego niskie po┼éo┼╝enie nad blokiem oraz ┼éami─ůce wszelkie zasady posadowienie refraktora ED80 w pomieszczeniu, skumulowa┼éy efekt dr┼╝enia obrazu do tego stopnia, ┼╝e my┼Ťla┼éem o rezygnacji ze zdj─Ö─ç. Nie zrobi┼éem tego i nie ┼╝a┼éuj─Ö, bo chocia┼╝ kolejne logicze posuni─Öcie polegaj─ůce na ustawieniu w aparacie wysokiej czu┼éo┼Ťci, mog┼éo powi─Ökszy─ç negatywne przyczynki do nieudanych zdj─Ö─ç, to nieoczekiwanie RegiStax poradzi┼é sobie nadspodziewanie dobrze z niwelowaniem p┼éywaj─ůcej ostro┼Ťci i ko┼äcowy efekt, bez nadmiaru szumu, wygl─ůda na bardzo dobry. Nauka jednak┼╝e z tego taka, ┼╝e je┼Ťli powa┼╝nie podchodzi─ç do zdj─Ö─ç, to uwzgl─Ödniwszy wszystkie niedogodno┼Ťci miejskiego terenu, nale┼╝y ustawia─ç sprz─Öt na zewn─ůtrz!
Morze Cryzysu ju┼╝ jest niewidoczne (nie powiod┼éo si─Ö zatem dostrze┼╝enie "wisz─ůcego mostu"). Ciekawie wygl─ůda po┼éudniowa cz─Ö┼Ť─ç terminatora - od charakterystycznej formacji Jansen do centrum Morza Nektaru wiedzie dziwna dolina, szeroka i ┼éukowato wygi─Öta - mo┼╝e to p─Ökni─Öcie skorupy z wczesnego etapu formowania si─Ö powierzchni? Samo Mare Nectaris ju┼╝ plastycznie o┼Ťwietlone, przyci─ůga wzrok swoim nietrywialnym akcentem symetrii, jakby cyrklem rysowanymi kr─Ögami, naprzemiennie wypu┼éymi i wkl─Ös┼éymi. Zachodnie jego obwa┼éowanie to charakterystyczna tr├│jka krater├│w TCC, na wschodzie za┼Ť, w karko┼éomnej pozycji Sta┼äczyk, wywo┼éuj─ůcy u patrz─ůcego rubaszny usmiech. Po┼éowa Morza ┼╗yzno┼Ťci to kolejne z m├│rz, kt├│re kontynuuje ich wyliczank─Ö - dalej ku p├│┼énocy Morze Spokoju, Morze Jasno┼Ťci i na koniec Morze Zimna.

Za┼é─ůczniki:
Księżyc 3d17h po pełni_5.08.12_ED80.jpg
Ksi─Ö┼╝yc 3d17h po pe┼éni_5.08.12_ED80.jpg [ 367.96 KiB | Przegl─ůdane 2272 razy ]

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 8 sierpnia 2012, 21:23 
Ranga: [8]
Ranga: [8]

Do┼é─ůczy┼é(a): niedziela, 6 wrze┼Ťnia 2009, 19:02
Z racji pi─Öknej nocnej pogody od 3.00 przesiedzia┼éem na balkonie czekaj─ůc na ┼Ťwit , pi─Ökno wieczornego nieba zaznaczy┼éy ju┼╝ Plejady i Hiady.
Jowisz w pełnej krasie pokazał sporo detalu nawet w niewielkim powiększeniu x50 w refraktorze TS90/500.
Pi─Öknie widoczna Kapella i Aldebaran. Na M42,44 i Merkurego jeszcze za wcze┼Ťnie , z┼éapa┼éem tylko na je┼Ťniej─ůcym niebie wyci─ůgni─Öte rami─Ö Oriona.

Zima idzie czy co┼Ť takiego ;)

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 15 sierpnia 2012, 10:02 
Administrator
Administrator

Z racji powszechnego narzekania na pogod─Ö napisz─Ö mo┼╝e co┼Ť pozytywnego.

Wczorajsze kosz─Öci┼äskie niebo po prostu mnie rozwali┼éo :o . Mia┼éem z godzink─Ö zupe┼énie bezchmurnego nieba, a nawet jak by┼éy chmurki to nie dawa┼éy si─Ö mocno we znaki. Takiego seeingu, przejrzysto┼Ťci powietrza dawno nie widzia┼éem. Gwiazdki na niezbyt jeszcze ciemnym niebie po prostu k┼éu┼éy w oczy, a jak zrobi┼éo si─Ö ciemno...
Mog─Ö zaryzykowa─ç twierdzenie ┼╝e takiego seeingu w tym roku jeszcze nie by┼éo. Chichoty ┼Ťwieci┼éy po oczach, ka┼╝da eM-ka pi─Ökna, bo w rodzinnych obserwacjach na takie przede wszystkim obiekty si─Ö nastawili┼Ťmy (M31 ogromna, M13 rozbita w py┼é, M57, M27, inne letnie obiekty, co tu du┼╝o gada─ç...). Veil w moim SWAN-ie i Ultrablocku prezentowa┼é si─Ö rewelacyjnie, co wi─Öcej, zainspirowany do┼Ťwiadczeniami Kuby K. spojrza┼éem na Veila lornetk─ů 10x50 i... jak najbardziej by┼éo go wida─ç (welon NGC6992, niestety NGC6960 nie wy┼éowi┼éem).
Potem zabawa z nowym atlasem Marka i przeczesanie Delfina, a w nim ┼éadnie widoczna kulka NGC6934 i ju┼╝ s┼éabsza NGC7006 (C42) o jasno┼Ťci 10.6 mag. Na deser zaraz obok asteryzm "Muchomor", kt├│rego pewnie gdyby nie Atlas 2000.0 bym nie zauwa┼╝y┼é, bo w Pockecie go nie ma.
Atlas si─Ö wi─Öc sprawdzi┼é, dla mnie najwi─Öksz─ů zalet─ů jest du┼╝y format eliminuj─ůcy cz─Öste kartkowanie i odpowiednio dobrana skala mag., tak ┼╝e nie toniemy w szczeg├│┼éach. Dla pocz─ůtkuj─ůcych astroamator├│w to wprost wymarzona pozycja. Przy cz─Östym u┼╝ywaniu ju┼╝ wiemy co jest na jakiej stronie.

Podsumowuj─ůc - niebo wczoraj rewelacyjnie, gwiazdki jak ┼╝yletki, eM-ki wprost ┼Ťwieci┼éy, NGC spokojnie do wy┼éowienia, Droga Mleczna na p├│┼é nieba (horyzont niestety ┼Ťwieci┼é, to nie Zwardo┼ä ;) ), no i radocha z pokazywania rodzince nieba,w czym bardzo pom├│g┼é zielony laser. Mo┼╝na by wiele pisa─ç, ale to i tak trzeba zobaczy─ç. By┼éo super :!:

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 15 sierpnia 2012, 10:22 

Zazdroszcz─Ö Ci Adam! Ja ze zgryzoty wczoraj w dzie┼ä fotografowa┼éem s┼éupy wysokiego napi─Öcia (kratownice) - chyba alegorycznie do mojego napi─Öcia. O drugiej w nocy da┼éem za wygran─ů - kolejny raz.
Niech wi─Öc przeb┼éysk dobrej u Ciebie pogody b─Ödzie prognostykiem pogodnej nocy u mnie. Domy┼Ťlam si─Ö tylko, jakie zadowolenie u Ciebie wywo┼éa┼éo kr├│tkotrwa┼ée rozpogodzenie z ponadstandardow─ů widoczno┼Ťci─ů.

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 15 sierpnia 2012, 11:15 
Administrator
Administrator

Jerzy ┼ü─ůgiewka napisa┼é(a):
Domy┼Ťlam si─Ö tylko, jakie zadowolenie u Ciebie wywo┼éa┼éo kr├│tkotrwa┼ée rozpogodzenie z ponadstandardow─ů widoczno┼Ťci─ů.

Oj tak, taka mała euforia ;) .
Z pewnego ┼║r├│d┼éa wiem, ┼╝e w Zwardoniu te┼╝ by┼éo nocne okienko bezchmurnej pogody z ponadstandardow─ů widoczno┼Ťci─ů. Kto by┼é to si─Ö pewnie pochwali :) .

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 15 sierpnia 2012, 14:08 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:05
Adam Skrzypek napisał(a):
Z pewnego ┼║r├│d┼éa wiem, ┼╝e w Zwardoniu te┼╝ by┼éo nocne okienko bezchmurnej pogody z ponadstandardow─ů widoczno┼Ťci─ů. Kto by┼é to si─Ö pewnie pochwali :) .

No dobra, dobra. Napisz─Ö kilka s┼é├│w, ale jak si─Ö deczko ode┼Ťpi─Ö i wr├│c─Ö z meczu, czyli wieczorem. :D Na zach─Öt─Ö powiem tylko, ┼╝e droga mleczna rozci─ůga┼éa si─Ö przez ca┼ée niebo. Od Perseusza do Strzelca, ale o tym ju┼╝ za kilka godzin. ;)

Piwo ma warto┼Ťci od┼╝ywcze, podczas gdy ┼╝ywno┼Ť─ç nie ma warto┼Ťci piwnych

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 15 sierpnia 2012, 19:52 
Moderator globalny
Moderator globalny

Już po meczu (nasi wygrali 3-0 :D ) i po drzemce, to skrobnę kilka słów.
Do Zwardonia przyjechali┼Ťmy wczoraj przed 18.00, a chmury przykrywa┼éy skutecznie ca┼ée niebo i ba┼éem si─Ö, ┼╝e z tych obserwacji nic nie wyjdzie. Co chwil─Ö spogl─ůda┼éem w sat24 i ┼éudzi┼éem si─Ö, ┼╝e rozpogodzi si─Ö w ko┼äcu. Na obserwacje wyszed┼éem o 22.00, a niebo by┼éo przykryte chmurami w 9/10 i wida─ç by┼éo jedynie poszczeg├│lne gwiazdki. Z biegiem czasu pogoda poprawia┼éa si─Ö radykalnie i nie wiedzie─ç kiedy chmury ust─ůpi┼éy niemal zupe┼énie, a po chwili zrobi┼éo si─Ö bezchmurnie.
Kto by┼é w Zwardoniu U Wilczka, to wie jaki tam jest potencja┼é. Mg┼éawica NGC 6781 w Orle widoczna by┼éa bez jakichkolwiek problem├│w, a jej jasno┼Ť─ç, to zaledwie 12,5 magnitudo. W M101 mo┼╝na by┼éo dostrzec w mojej 10-ce ramiona spiralne co nie zdarza si─Ö co dzie┼ä. Do tego potrzebne s─ů konkretne warunki obserwacyjne.
Kompleks Veila widoczny bez jakichkolwiek filtr├│w, ┼é─ůcznie z tr├│jk─ůtem Pickeringa, a z OIII mo┼╝na by┼éo wy┼éuskiwa─ç najdrobniejsze niuanse. Jednym s┼éowem - bajka.
Nie pisz─Ö tu wi─Öcej o eMkach, bo to nie ma sensu, a obserwacje ich ju┼╝ nie daj─ů takiej frajdy jak NGC czy IC. Moj─ů ulubion─ů NGC 6207 (11.4 mag) obserwowa─ç mo┼╝na by┼éo ka┼╝dym okularem, a im kr├│tsza ogniskowa, tym lepiej si─Ö prezentowa┼éa. Niezliczone kulki NGC, o kt├│rych nie pisa┼éem wcze┼Ťniej mo┼╝na w Zwardoniu wy┼éuskiwa─ç tonami. Mo┼╝na by tak pisa─ç i pisa─ç, wymienia─ç NGC za NGC i tak nie by┼éoby ko┼äca.
Około 00.40 przyszły jednak chmurki i postanowiłem się powolutku zbierać do pokoju.
Ogólnie super frajda. Ode mnie z TG jest 150 km i około dwóch godzin jazdy.
Do Zwardonia na pewno b─Öd─Ö zagl─ůda┼é tak cz─Östo, jak tylko si─Ö da.
Acha. M 31 w zestawie z powermate 2" 2x w po┼é─ůczeniu z Naglerem 31 dawa┼éa taki obraz, ┼╝e musia┼éem kr─Öci─ç telepem, ┼╝eby ogarn─ů─ç ca┼é─ů galaktyk─Ö, a o M32 i M110 nie wspomn─Ö. ;)
To tyle. Jeszcze raz gor─ůco polecam Zwardo┼ä.

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 15 sierpnia 2012, 22:56 
Administrator
Administrator

Adam Krawczyk napisał(a):
Jeszcze raz gor─ůco polecam Zwardo┼ä.

Jeszcze tylko miesi─ůc...

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 16 sierpnia 2012, 09:30 
Ranga: [2]

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 16 lipca 2012, 11:51
Kusi mnie ┼╝eby chocia┼╝ na jedn─ů nock─Ö przyjecha─ç - mam niedaleko i oby┼éoby si─Ö bez noclegu... Do kiedy tam jeste┼Ť Adamie?

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 16 sierpnia 2012, 10:01 
Moderator globalny
Moderator globalny

By┼éem tylko na jedn─ů nock─Ö, ale Ty jeste┼Ť zapisany TU, wi─Öc o ile pogoda pozwoli, to polookasz.

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 16 sierpnia 2012, 10:31 

Tak, wiem ┼╝e jestem zapisany, ale si─Ö doczeka─ç nie mog─Ö :) Tym bardziej, ┼╝e piszesz, ┼╝e Veila w lornetce widzia┼ée┼Ť a u mnie te┼╝ Droga Mleczna by┼éa dobrze widoczna i ci─ůgn─Ö┼éa si─Ö przez ca┼ée niebo i nie wiem czy to co widzia┼éem w teleskopie to by┼é Veil... Taka bardzo delikatna mgie┼éka wygi─Öta w ┼éuk - ale musia┼éem si─Ö naprawd─Ö skupi─ç ┼╝eby to zobaczy─ç. Za to widzia┼éem wczoraj w Strzelcu wszystkie gromady jakie chyba tam s─ů i jedn─ů mg┼éawic─Ö - zdaje si─Ö M17 - innych nie uda┼éo mi si─Ö znale┼║─ç - mo┼╝e przeoczy┼éem a mo┼╝e wymagaj─ů one ju┼╝ u┼╝ycia jakiego┼Ť filtra? Poza tym na razie jeszcze w ┼╝adnej galaktyce nie uda┼éo mi si─Ö dostrzec niczego poza jasnym j─ůdrem... Dzisiaj jak pogoda si─Ö utrzyma to znowu spr├│buj─Ö.

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 16 sierpnia 2012, 11:08 
Administrator
Administrator

Przemysław Ornot napisał(a):
Tym bardziej, ┼╝e piszesz, ┼╝e Veila w lornetce widzia┼ée┼Ť a u mnie te┼╝ Droga Mleczna by┼éa dobrze widoczna i ci─ůgn─Ö┼éa si─Ö przez ca┼ée niebo i nie wiem czy to co widzia┼éem w teleskopie to by┼é Veil...

To ja widziałem Veila w lornetce :) . Delikatnie ale jednak.
Natomiast to co widzia┼ée┼Ť w teleskopie to na pewno by┼é Veil, skoro piszesz ┼╝e delikatna mgie┼éka wygi─Öta w ┼éuk, a dok┼éadnie to NGC6992. Napisz jakim okularem obserwowa┼ée┼Ť i czy z filtrem (pewnie nie bo chcesz dopiero kupi─ç). Do Veila filtr jest bardzo wskazany, je┼Ťli go by┼éo wida─ç bez filtra to znaczy ┼╝e masz dobre niebo - Adam K. w Zwardoniu te┼╝ go obserwowa┼é bez filtra.
Za to widzia┼éem wczoraj w Strzelcu wszystkie gromady jakie chyba tam s─ů i jedn─ů mg┼éawic─Ö - zdaje si─Ö M17 - innych nie uda┼éo mi si─Ö znale┼║─ç - mo┼╝e przeoczy┼éem a mo┼╝e wymagaj─ů one ju┼╝ u┼╝ycia jakiego┼Ť filtra? Poza tym na razie jeszcze w ┼╝adnej galaktyce nie uda┼éo mi si─Ö dostrzec niczego poza jasnym j─ůdrem...

Mg┼éawice w Strzelcu s─ů spokojnie widoczne w lornetce, wi─Öc na pewno mia┼ée┼Ť je w polu widzenia okularu. Troch─Ö wprawy i je z┼éapiesz, jest tam tego wiele, s─ů du┼╝e i nie wymagaj─ů u┼╝ycia ┼╝adnego filtra.
Co do galaktyk - generalnie nie s─ů one jakimi┼Ť spektakularnymi obiektami do obserwacji - ot szare plamki. Mamy oczywi┼Ťcie wyj─ůtki, du┼╝a M31 czy np. M51 w dobrym okularze z widocznymi spiralnymi ramionami.

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 16 sierpnia 2012, 11:31 

Sorki za pomy┼ék─Ö :) Obserwowa┼éem wszystko okularem Delta Optical-GSO Super View 30 mm 2ÔÇŁ - by┼é w zestawie z teleskopem. Filtra jeszcze nie mam - mam nadziej─Ö ┼╝e w Zwardoniu b─Öd─ů warunki do obserwacji i b─Öd─Ö m├│g┼é wypr├│bowa─ç jakie┼Ť filtry ┼╝eby si─Ö zdecydowa─ç. A co do galaktyk to w┼éa┼Ťnie za ka┼╝dym razem pr├│buj─Ö ogl─ůda─ç M31 i M51 i zawsze to tylko niedu┼╝a plamka. Przy obserwacji M31 widz─Ö jeszcze M32 i M101 ale poza tym ┼╗ADNYCH szczeg├│┼é├│w...

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 16 sierpnia 2012, 11:37 
Moderator globalny
Moderator globalny

Sorki za pomyłkę :) Przy obserwacji M31 widzę jeszcze M32 i M101 ale poza tym ŻADNYCH szczegółów...

M110.
Przy dobrych warunkach w M51 zobaczysz ramiona spiralne.
W M101 ta┼╝ wida─ç ramiona. Zobaczysz w Zwardoniu.

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 16 sierpnia 2012, 11:47 

Wkrad┼éa si─Ö pomy┼éka - przy obserwacji M31 widz─Ö oczywi┼Ťcie M110 a nie M101, sorki :)
Dzisiaj spr├│buj─Ö znowu z M51 i M101

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 16 sierpnia 2012, 11:48 
Administrator
Administrator

Jeszcze jedno - galaktykom filtry nie pomog─ů, trzeba sobie z tego zdawa─ç spraw─Ö.

Spr├│buj namierzy─ç jeszcze M81 i M82 - szczeg├│┼é├│w nie b─Ödzie ale ┼éadnie wygl─ůdaj─ů w jednym polu widzenia okularu.

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 16 sierpnia 2012, 12:11 
Moderator globalny
Moderator globalny

Przemku, je┼Ťli obserwujesz z za┼Ťwietlonej cz─Ö┼Ťci Brennej, to daruj sobie szczeg├│┼é, bo nie zobaczysz. Chodzi mi tu o ramiona.

G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Przejd┼║ na stron─Ö 1, 2, 3, 4  Nast─Öpna strona

Strefa czasowa: UTC + 2

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Brak zidentyfikowanych u┼╝ytkownik├│w i 4 go┼Ťci

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz dodawa─ç za┼é─ůcznik├│w

Szukaj:
Skocz do: