Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 19:51

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - sierpień 2012 r.
PostNapisane: piątek, 24 sierpnia 2012, 09:18 
Offline
Ranga: [2]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 lipca 2012, 11:51
Posty: 159
Lokalizacja: Brenna
Adam Krawczyk napisał(a):
Ktoś dziś gdzieś się wybiera może :?: Jak na razie nie obiecuję, że pojadę, na tą chwilę padam na ryj, ale nie mówię też nie. Zobaczymy, może się ktoś odezwie.
Zm. astr. 22.02
Zachód Łysego 22.08
Świt astr. 3.30
Wschód Jowisza 23.30
Napiszcie coś o tranzytach o ile takowe dziś zachodzą z łaski swojej.


Wiem, że ostatnio się nie zjawiłem ale stwierdziłem, że jechać te 150 km, obserwować do późna w nocy niebo a potem znowu jechać 150 km będąc zmęczonym może być troszkę niebezpieczne... Czy poza Zwardoniem nie jeździcie gdzieś na południe aglomeracji? Okolice Goczałkowic wyglądają na moje niedoświadczone oko zachęcająco... Wtedy byłaby mniej więcej ta sama droga z obu stron... Wiem jestem osamotniony w tym dążeniu bo większość z was mieszka w miastach aglomeracji (gdzie notabene do niedawna sam tez mieszkałem) i to wam musi być wygodnie ;)


Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - sierpień 2012 r.
PostNapisane: piątek, 24 sierpnia 2012, 10:03 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:05
Posty: 4756
Lokalizacja: Tarnowskie Góry zaroski przy farze.
Jeśli mas tam jakąś miejscówkę, z w miarę ciemnym południem, to nie widzę problemu. W ciemno niestety nie jadę.

_________________
http://www.cro.pl/forum
6 0 5 8 4 9 4 9 3
Karlik 20", GSO 12", Powermate 2",ES 20 - 100*,ES 14, ES 8.8, ES 6.7, OIII, Ultrablock, UHC-S, Pomarańczowy, 10X50
Piwo ma wartości odżywcze, podczas gdy żywność nie ma wartości piwnych


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - sierpień 2012 r.
PostNapisane: piątek, 24 sierpnia 2012, 10:08 
Offline
Ranga: [2]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 lipca 2012, 11:51
Posty: 159
Lokalizacja: Brenna
Jeszcze nie mam :( Myślałem, ze może tam gdzieś już bywaliście. Chcę się w tamte okolice wybrać w weekend jak będzie pogoda


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - sierpień 2012 r.
PostNapisane: niedziela, 26 sierpnia 2012, 21:27 
Offline
Nowy użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 26 maja 2012, 00:45
Posty: 11
Przemysław Ornot napisał(a):
Jeszcze nie mam :( Myślałem, ze może tam gdzieś już bywaliście. Chcę się w tamte okolice wybrać w weekend jak będzie pogoda


Przemek - jak będziesz w Zwardoniu to pogadamy, może jakaś miejscówka wpadnie do głowy. Ja jestem z okolic Cieszyna i ma problem z południowo zachodnim niebem łuna światła od Czeskiej strony.

_________________
Bresser Messer R-102 + MON2, PL10, PL15, PL25, Soligor 3.8 lantan, Hyperion 21.
Oby nasze dzieci miały bogatych rodziców


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - sierpień 2012 r.
PostNapisane: poniedziałek, 27 sierpnia 2012, 20:58 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 10:12
Posty: 3375
Lokalizacja: SiemCe
Gdyby ktoś lookał dzisiaj na Księżyc, to polecam zerknąć w rejon Sinus Iridum z przepięknie rysującymi się Montes Jura :shock:
Jak narazie obraz-galareta... akurat otworzyłem okno i muszę poczekać aż się telep schłodzi i ciepłe powietrze ucieknie z pokoju.

_________________
refraktor SW 150/750, Orion EON 72/430, MAK 90/1250, FirstScope 76/300
AZ4, Vixen Porta, AllView, FASTRON-5s
Canon EOS 600D, Canon EOS 300D, Canon 50 mm f/1.8 II, Canon 17-85 mm f/4-5.6
ToupTek Camera GPCMOS1200KMB

Zapraszam serdecznie na mojego bloga: https://modeler4884.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - sierpień 2012 r.
PostNapisane: wtorek, 28 sierpnia 2012, 00:24 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 10:12
Posty: 3375
Lokalizacja: SiemCe
No i po obserwacjach. Oj dawno nie obserwowałem Księżyca, dawno. Dziś wreszcie pogoda, czas i ja jakoś się dograły ze sobą, więc postanowiłem nadrobić lunarne zaległości.
Dzisiejszy Księżyc bardzo ładnie prezentował się na niebie, po którym od czasu do czasu przemykały niewielkie grupy chmurek. Gdy teleskop i przy okazji cały pokój się wychłodziły przystąpiłem do łapania księżycowych fotonów. Sprzęt jakiego dziś używałem to APO 72/430 oraz UWAN 7mm wraz z kombinacją filtrów Solar Continuum, UV/IR Cut oraz Moon & Skyglow.
Na pierwszy rzut oka najbardziej zwróciła dziś moją uwagę Zatoka Tęcz, która przepięknie prezentowała się na linii terminatora. Trochę poniżej dwa małe kratery Delsile i Diophantus oraz Euler wraz z sąsiednią Mons Vinogradov. Użycie wspomnianego wcześniej Solar Continuum znacząco podniosło kontrast obrazu i ustabilizowało falowania atmosfery, co pozwoliło wyłapać drobniejsze formacje na tarczy Księżyca. Oczywiście nie mogłem tego wieczoru zapomnieć o Morzu Spokoju i rejonie lądowania Apollo 11. Przez dłuższy czas krążyłem po tamtej okolicy, próbując domyśleć się jakie emocje towarzyszyły Neil'owi Armstrong'owi, gdy stawiał swój "niewielki krok dla człowieka". Następnie powędrowałem zwiedzać południowe rejony Srebrnego Globu. Jak zwykle niezliczona ilość kraterów przemykała przed mym okiem; nie sposób to wszystko wymienić... Pod koniec obserwacji moją uwagę przykuły dwie formacje, a mianowicie wewnętrzna struktura w kraterze Gassendi, która wcześniej była niewidoczna, oraz to co lubię najbardziej - wyłaniające się z ciemności formacje księżycowe, którymi tym razem był jeden ze szczytów Gór Harbinger oraz krater Angstrom, znajdujące się pośród niźin Mare Imbrium. Widok naprawdę zapadający w pamięć.
Poniżej dwie fotki jakie udało mi się wykonać podczas dzisiejszych obserwacji. Technika ta co zawsze w moim wykonaniu, czyli projekcja afokalna przez APO 72/430 + UWAN 7mm + Solar Continuum + UV/IR Cut + Moon & Skyglow oraz na końcu stary, poczciwy Canon PowerShot A560 w trybie manual B&W.
Teraz czas się wyspać, bo jutro kolejny pracowity dzień...
p.s.
Właśnie byłem w kuchni przegryźć coś przed snem, patrzę przez okno a tu na wschodzie piękny Jowisz wdrapuje się na nieboskłon... Na Wenus już niestety nie dotrwam...


Załączniki:
księżyc - 27_08_2012.jpg
księżyc - 27_08_2012.jpg [ 440.81 KiB | Przeglądane 4410 razy ]
zatoka tęcz.jpg
zatoka tęcz.jpg [ 74.1 KiB | Przeglądane 4410 razy ]

_________________
refraktor SW 150/750, Orion EON 72/430, MAK 90/1250, FirstScope 76/300
AZ4, Vixen Porta, AllView, FASTRON-5s
Canon EOS 600D, Canon EOS 300D, Canon 50 mm f/1.8 II, Canon 17-85 mm f/4-5.6
ToupTek Camera GPCMOS1200KMB

Zapraszam serdecznie na mojego bloga: https://modeler4884.blogspot.com/
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - sierpień 2012 r.
PostNapisane: wtorek, 28 sierpnia 2012, 17:09 
Offline
Ranga: [5]
Ranga: [5]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Posty: 1485
Lokalizacja: Katowice
Bardo ładna wycieczka i bardzo ładne zdjęcia.Obrazek Kuba, Twój refraktor APO daje przyjemne i klarowne obrazy. Naprawdę jest się czym pochwalić. Prześliczna Sinus Iridum (jej faktura i jej nazwa harmonizują ze sobą) - łowiła wzrok obserwatora na dłuższą chwilę. Terminator wyciął wczoraj wszystko co niepotrzebne ponad nią. Ona sama, jak królowa, dopełniała łuk horyzontu światła, niczym dodatkowy wymiar czasoprzestrzeni - kompaktowy jak ona. Jeśli jeszcze ktoś wczoraj patrzył oprócz nas na Księżyc - widział w istocie tylko Zatokę Tęcz, pośród falującego, morskiego pejzażu.

_________________
MAK 150, ED80, refraktor TS 152/900, EQ3-2
ASI 120 MM CMOS (mono), Lumix G3
Celestron Outland LX 10x42, Bresser 8x56


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - sierpień 2012 r.
PostNapisane: wtorek, 28 sierpnia 2012, 20:22 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 10:12
Posty: 3375
Lokalizacja: SiemCe
Dziękuję Jurku za dobre słowo :) Fotki są jakie są, ale jak na pojedyncze "strzały" to więcej nie wycisnę ze swojego sprzętu. Do Registaxa jakoś nie mam cierpliwości, choć kto wie... może kiedyś ;)
Dziś, jak czas pozwoli, znów spróbuję zapolować na Księżycowe zakamarki. Choć na sat24 widzę, że z zachodu nadciągają chmurki...

_________________
refraktor SW 150/750, Orion EON 72/430, MAK 90/1250, FirstScope 76/300
AZ4, Vixen Porta, AllView, FASTRON-5s
Canon EOS 600D, Canon EOS 300D, Canon 50 mm f/1.8 II, Canon 17-85 mm f/4-5.6
ToupTek Camera GPCMOS1200KMB

Zapraszam serdecznie na mojego bloga: https://modeler4884.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - sierpień 2012 r.
PostNapisane: wtorek, 28 sierpnia 2012, 21:01 
Offline
Ranga: [5]
Ranga: [5]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Posty: 1485
Lokalizacja: Katowice
Ja już jestem po sesji zdjęciowej i... muszę przyznać, że warunki są dzisiaj rewelacyjne. Niby obraz lekko pływał, ale był niezwykle klarowny i zdjęcia powinny być dobre. Trochę potrwa obrabianie materiału, no to tymczasem...

_________________
MAK 150, ED80, refraktor TS 152/900, EQ3-2
ASI 120 MM CMOS (mono), Lumix G3
Celestron Outland LX 10x42, Bresser 8x56


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - sierpień 2012 r.
PostNapisane: wtorek, 28 sierpnia 2012, 21:50 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 15:33
Posty: 5189
Lokalizacja: Katowice-Janów
Ja nawet się nie rozkładałem, bo jak widziałem ,że non stop jakieś obłoczki przelatują to stwierdziłem ,że nie ma sensu. :evil:

_________________
Moje Fotki
tel.512174124 , 511960672
gg: 11790876 e-mail: grzegorzczerneckiastro@interia.pl
TS APO 102/520 f5.1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI 290 MM Mini, Canon EOS 550D.

------------------------------------------------------------
https://drive.google.com/file/d/18pMRcxQoFbOvi1dYEZwy3l8hyanneo3k/view?usp=sharing


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - sierpień 2012 r.
PostNapisane: wtorek, 28 sierpnia 2012, 22:32 
Offline
Ranga: [2]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 lipca 2012, 11:51
Posty: 159
Lokalizacja: Brenna
Janusz Frydziński napisał(a):
Przemysław Ornot napisał(a):
Jeszcze nie mam :( Myślałem, ze może tam gdzieś już bywaliście. Chcę się w tamte okolice wybrać w weekend jak będzie pogoda


Przemek - jak będziesz w Zwardoniu to pogadamy, może jakaś miejscówka wpadnie do głowy. Ja jestem z okolic Cieszyna i ma problem z południowo zachodnim niebem łuna światła od Czeskiej strony.


Bardzo chętnie pogadam Januszu :) Ja mam ciemne południe ale jest częściowo zasłonięte górami (ale obiekty w Strzelcu i Skorpionie da się obserwować) a poza tym zimą zaczynają wszyscy palić w piecach :(


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - sierpień 2012 r.
PostNapisane: wtorek, 28 sierpnia 2012, 23:06 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 10:12
Posty: 3375
Lokalizacja: SiemCe
Dzisiaj przemykające chmurki troszkę przeszkadzały w podglądaniu księżycowych zakamarków. Także dziś poczyniłem tylko obserwacje wizualne. Ale po kolei.
Zacząłem od przyjrzenia się tarczy Księżyca przez długo nieużywaną już lornetkę DO 8x32. I już przy powiększeniu zaledwie 8x można było wychwycić kilka niuansów na srebrnej tarczy naszego satelity. Od razu rzucił się w oko krater Aristarchus, który dosłownie ocierał się o terminator. Posadzenie lornetki na statywie fotograficznym (całość wyglądała jak Wall-E :lol: ) polepszyło nieco stabilność obrazu i zaraz dało się wychwycić troszkę więcej księżycowych dziurek, szczególnie w południowych rejonach. Ale dopiero "odpalenie" teleskopu pozwoliło w pełni delektować się fotonami odbitymi od księżycowej tarczy.
Czyli teraz po kolei. Zestaw obserwacyjny ten sam co wczoraj, czyli Orion EON 72/430 oraz UWAN 7mm uzbrojony w Solar Continuum, UV/IR cut oraz Moon & Skyglow. Obraz jak zwykle na początku falował jak galareta, no ale tak to już jest jak się otworzy okno... Jednak z minuty na minutę turbulencje malały. Dzisiaj terminator przebiegał niemal idealnie wzdłuż południka 50W, więc postanowiłem powędrować wzdłuż niego. Swoją dzisiejszą wędrówkę zacząłem od pełnego karterów południa. Od razu moją uwagę przykuły trzy kratery: Kircher, Bettinus oraz Zucchius. Ich charakterystyczny układ wyglądał jakby Księżyc miał zamontowane silniki odrzutowe :) Nieco ponad tą trójcą dopatrzyłem się charakterystycznego, śledziowatego Schiller'a. Nie potrafię powiedzieć dlaczego, ale odkąd pamiętam ten krater zawsze mi się podobał; mogę go zaliczyć to moich ulubionych. Nieco obok Schillera wyłaniał się powoli z cienia krater Phocylides, czyli fragment Buta Giganta - lunaryzmu wypatrzonego przez Jurka. Idąc dalej ku północy, bardzo ładnie prezentowała się okolica krateru Mersenius, czyli zachodniego brzegu Mare Humorum. Zdecydowanie dzisiaj był to najpiękniejszy rejon Księżyca. Bardzo ciekawie prezentowały się delikatne nierówności pomiędzy kraterami Mersenius oraz Gassendi. Podążając dalej wzdłuż południka 50W, kolejnym ciekawym przystankiem był krater Aristatchus wyłaniający się majestatycznie na tle Oceanu Burz. Nieco bardziej na wschód dało się jeszcze wypatrzyć Kepler'a, choć ten krater był już dalej od terminatora, toteż jego obraz był mniej plastyczny. Dzisiejszą podróż zakończyłem w rejonie Sinus Iridum. Dziś ta zatoka nie prezentowała się tak pięknie jak wczoraj, ale za to bardzo ładnie odznaczały się trzy znajdujące się nieopodal kratery: Marian, Charp oraz Foucault.
Podsumowując, tak się złożyło, że dzisiejszą wędrówkę rozpocząłem przy trzech kraterach na południu Księżyca i zakończyłem również przy trzech kraterach tyle, że na północy. Kolejna księżycowa wędrówka dobiegła końca. Szkoda tylko, że nie przywiozłem ze sobą żadnej pamiątkowej fotografii...

_________________
refraktor SW 150/750, Orion EON 72/430, MAK 90/1250, FirstScope 76/300
AZ4, Vixen Porta, AllView, FASTRON-5s
Canon EOS 600D, Canon EOS 300D, Canon 50 mm f/1.8 II, Canon 17-85 mm f/4-5.6
ToupTek Camera GPCMOS1200KMB

Zapraszam serdecznie na mojego bloga: https://modeler4884.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - sierpień 2012 r.
PostNapisane: środa, 29 sierpnia 2012, 00:11 
Offline
Ranga: [5]
Ranga: [5]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Posty: 1485
Lokalizacja: Katowice
Kuba pięknie opisał swoją kolejną lunarną wycieczkę, stąd, jako korespondująca z jego relacją, moja trochę skrótowa, choć poparta ilustracją fotograficzną. Zdjęcie zestakowane z 400-tu klatek materiału zrobionego Lumixem G3 w ognisku ED80 z telekonwerterem 2x i przeskalowane do 75%.
Widoczność bardzo dobra, obraz lekko falujacy, ale bardzo klarowny. W okularze i na zdjęciu, niczym dziurą w serze, zaznaczony pólnocny kraniec terminatora pięknym kraterem Philolaus o bardzo jasnej krawędzi, dalej na południe od niego częściowo widoczny "ślad buta Neila Armstronga" i Zatoka Tęcz upstrzona od północy kropami mniejszych, ale jasnych kraterów, dalej samotny na Oceanie Burz Aristarchus i głebiej już na południu Morze Wilgoci z Gessendim. W rejonie starej południowej płyty kontynentalnej, tradycyjnie już rezydują dwie okazałe formacje: Clavius i Tycho. Choć terminator to najlepsze miejsce do oglądania tworów powierzchniowych Księżyca, warto rzucić okiem na jego wschodnią krawędź, skąpaną w pełnym słońcu niczym plaże Costa Brava. Ciemne połacie przy tej krawędzi to od południa począwszy: Mare Australe, dokładnie na wschodzie Mare Smythii i wyżej nieco Mare Marginis, a na północnym-wschodzie Mare Humboldtianum (raczej szczątkowo zaznaczone).
Miło było dzisiaj sycić zmysł wzroku dobrym obrazem naszego satelity na 2 dni i 19 godzin przed pełnią. Może warunki umożliwią podziwianie formacji brzegowych w następnych dniach. Liczę na to szczególnie w najbliższy weekend. Tymczasem chciałbym za pomocą EDka wyłowić kilka ciekawostek zwłaszcza w czwartkowy wieczór.


Załączniki:
Księżyc 28.08.2012_ED80_F1200_75%jpg.jpg
Księżyc 28.08.2012_ED80_F1200_75%jpg.jpg [ 668.64 KiB | Przeglądane 4334 razy ]

_________________
MAK 150, ED80, refraktor TS 152/900, EQ3-2
ASI 120 MM CMOS (mono), Lumix G3
Celestron Outland LX 10x42, Bresser 8x56
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - sierpień 2012 r.
PostNapisane: środa, 29 sierpnia 2012, 01:35 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 11 stycznia 2011, 14:03
Posty: 260
Lokalizacja: Gliwice
Jerzy Łągiewka napisał(a):
Miło było dzisiaj sycić zmysł wzroku dobrym obrazem naszego satelity

Miło też móc podróżować przez Wasz lunarny świat by po chwili samemu spojrzeć na Księżyc i ulec jego niewątpliwej urodzie.
Niestety niedawno chmury zakończyły moje oglądanie owego jasnego globu, ale i tak warto było poświęcić czas i uwagę tylko jemu.
Przy okazji zrobiłem kilka zdjęć z użyciem filtrów (UltraBlock i OIII), za dnia sprawdzę co z tego wyszło 8-)

_________________
synta 12" + lidleta


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - sierpień 2012 r.
PostNapisane: środa, 29 sierpnia 2012, 22:58 
Offline
Ranga: [5]
Ranga: [5]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Posty: 1485
Lokalizacja: Katowice
Warunki dzisiaj trochę trudniejsze niż wczoraj (obraz bardziej drżał, choć jego szczegółowość była bardzo dobra). Brakuje jednego dnia i 19-tu godzin do pełnego Księżyca - terminator na zachodzie wkrótce odsłoni całą krawędź. W dzisiejszym jego umiejscowieniu wyróżniało się kilka detali. Zacznę od akcentów symetrii: północna krawędź z dziwnie wyglądającą strukturą Pythagoras-Anaximander, jako ciemnym zapadliskiem, tak samo na południowym krańcu - krater Bailly, jako czarna depresja w łagodnej wypukłości brzegu z punktową plamą światła, niczym golfową piłeczką w dołku. Na godzinie ósmej - Schicard, a pod nim, na granicy cienia, wypukły krater Wargentin obok Nasmyth'a i Phosylidesa, na dziewiątej - nikła zapowiedź ciekawej struktury z kraterem Grimaldim (jutro powinien być widoczny), na jedenastej - Arystarchus i dolina Vallis Schróteri meandrująca niczym rzeka.
Zdjęcie: stack 300-tu klatek, przeskalowany do 75%, ED80, F1200, TK2x, Lumix G3.


Załączniki:
Księżyc 29.08.2012_ED80_F1200_75%jpg.jpg
Księżyc 29.08.2012_ED80_F1200_75%jpg.jpg [ 495.15 KiB | Przeglądane 4301 razy ]

_________________
MAK 150, ED80, refraktor TS 152/900, EQ3-2
ASI 120 MM CMOS (mono), Lumix G3
Celestron Outland LX 10x42, Bresser 8x56
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - sierpień 2012 r.
PostNapisane: środa, 29 sierpnia 2012, 23:41 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:00
Posty: 548
Lokalizacja: Tychy
Kuba, Jurek, bardzo fajnie czyta się Wasze posty o Księżycu. Jeżeli Wy te wszystkie nazwy mórz i kraterów podajecie tak z pamięci to chylę czoła przed Wami. Ja jakoś nie umiem się nauczyć mapy Księżyca (choć szczerze nigdy mi na tym nie zależało i nie przykładałem się do tego).

Dzisiaj wyskoczyłem na kilka minut z lornetką na taras tak spojrzeć z ciekawości na to czy jeszcze coś można dostrzec w blasku Księżyca (jak się można domyślić to nie było za bardzo nic widać ;)). Ale uważam, że i tak warto było się na chwilę wychylić. Mniej więcej gdzieś ok 22:34 przeleciał dość spektakularny meteor (zaczął się w Herkulesie i zakończył w Wolarzu). "Spadające gwiazdy" są tak ulotnym zjawiskiem, że chyba zawsze będą robić na mnie wrażenie. Przy tych jaśniejszych to często mam ciarki na plecach. Nie inaczej było tym razem :)

_________________
Tak wiem, że na tym awatarze wyglądam jak z innej planety ale myślałem, że to właśnie o to chodzi w Astronomii!
Lornetka: Bushnell Falcon 10x50; Teleskop: Sky-Watcher (Synta) SKDOB 6"
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - sierpień 2012 r.
PostNapisane: środa, 29 sierpnia 2012, 23:47 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 10:12
Posty: 3375
Lokalizacja: SiemCe
Właśnie wróciłem z krótkiego wypadu terenowego. Razem z Olkiem czesaliśmy refraktorem jaśniejsze DSy. Kilka (naście) udało się wychwycić. Szerzej opiszemy nasz dzisiejszy wypad w naszym Dzienniku Obserwacyjnym.

Co do Księżyca... Jurek jak zawsze zaserwował nam piękną fotografię i ciekawy opis Obrazek Ja dzisiaj już niestety pasuję jeśli chodzi o podziwianie piękna naszego Srebrnego Towarzysza, ale jutro, zaraz jak wrócę wieczorem z próby to otwieram okno, wystawiam swoje szklane oko i podziwiam prawie pełną tarczę Księżyca. Widzę, że prognozy na jutro są optymistyczne, tak więc rurki na statywy i obserwujemy 8-)

Robert - nie wiem jak Jurek, ale ja kojarzę tylko niektóre ważniejsze formacje księżycowe (moża, oceany, pasma górskie i większe kratery). Przy mniejszych tworach posiłkuję się KLEINER MONDATLAS'em. To taka "ściągawka" podczas relacjonowania obserwacji ;)

Tego meteora także dzisiaj widziałem. Przepiękny :!: Dość długo przelatywał, chyba z jakieś 2 sekundy i miał pod koniec ładną pomarańczową barwę.

_________________
refraktor SW 150/750, Orion EON 72/430, MAK 90/1250, FirstScope 76/300
AZ4, Vixen Porta, AllView, FASTRON-5s
Canon EOS 600D, Canon EOS 300D, Canon 50 mm f/1.8 II, Canon 17-85 mm f/4-5.6
ToupTek Camera GPCMOS1200KMB

Zapraszam serdecznie na mojego bloga: https://modeler4884.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - sierpień 2012 r.
PostNapisane: czwartek, 30 sierpnia 2012, 16:03 
Offline
Ranga: [5]
Ranga: [5]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Posty: 1485
Lokalizacja: Katowice
Robert Winiarski napisał(a):
Jeżeli Wy te wszystkie nazwy mórz i kraterów podajecie tak z pamięci to chylę czoła przed Wami.


Dzięki Robercie, ale co do mnie to komplement na wyrost. Znam sporo obiektów topografi Księżyca - w tym: morza, charakterystyczne formacje, większe kratery lub ich kompleksy, ale nie znam nazw wszystkiego. Tak jak Kuba, posiłkuję się atlasem, mapą. Takie fotograficzne eskapady pomagają utrwalić sobie nazwy, choćby stąd, że się je przywołuje w opisie.
Inna rzecz, że twory partii brzegowych są mało znane, gdyż ich widoczność zawiera się czasem w kilkudziesięciu godzinach w okolicach pełni Księżyca - a to okres, w którym zazwyczaj nasz satelita pomijany jest w obserwacjach. Moja aktywność w tej fazie lunacji podyktowana jest właśnie chęcią wzbogacenia się, tak w dokumentacji fotograficznej jak i w obszarze poznawczym (przyznaję, że sam okolice pełni pomijałem!). Robercie, jeśli wystarczająco długo będziesz patrzył na Księżyc, poznasz jego topografię, jeśli nie z nazwy to przynajmniej z jego wyglądu. Swoją rolę rozumiem jako dostarczenie wszystkim sposobności do tego, a przydługie opisy poprzedzające fotografie, to nie popis elokwencji, ale specyficzny wyraz szacunku dla zainteresowanych. Po prostu, razem z Kubą, wykonujemy pracę, która w istocie uprzyjemni Wasze oglądanie Księżyca na zdjęciach i w naturze. Podejrzewam, że Kuba w swoich opisach, jak ja w swoich, próbujemy część z tego własnego i indywidualnego hedonistycznego doświadczenia obserwacyjnego przekazać Wam.
Kuba - mamy, choćby w osobie Roberta, zainteresowanych naszymi obserwacjami. A więc - Łysy górą! Pozdrawiam.

_________________
MAK 150, ED80, refraktor TS 152/900, EQ3-2
ASI 120 MM CMOS (mono), Lumix G3
Celestron Outland LX 10x42, Bresser 8x56


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - sierpień 2012 r.
PostNapisane: czwartek, 30 sierpnia 2012, 20:38 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 11 stycznia 2011, 14:03
Posty: 260
Lokalizacja: Gliwice
Jerzy Łągiewka napisał(a):
zainteresowanych naszymi obserwacjami. A więc - Łysy górą!

Macie też oddane grono obserwatorów nieujawnionych lub ujawniających się sporadycznie ;)
Ale fakt bezsporny - w ostatnich dniach aura sprawiła, że Łysy jest gwiazdorem.
Badam go co dnia, tzn. co noc,a nawet co północ bo pojawia się nad moim balkonem dopiero po północy.
Mam zatem okazję poznać Wasze wieczorne dokonania po czym dopiero zasiadam przy teleskopie i tkwię do momentu gdy tuba skoliduje z poręczą balkonu :mrgreen:
Na dowód, że nie mam urazy do Księżyca za wygaszanie DSów podsyłam 2 zdjęcia z przełomu 28/29 sierpnia, pojedyncze klatki bo coś mi stackowanie poprawy nie wnosi.
pozdrowienia,


Załączniki:
Komentarz: łysy+ultrablock
DSC_0720www1.jpg
DSC_0720www1.jpg [ 297.08 KiB | Przeglądane 4251 razy ]
Komentarz: łysy sauté
DSC_0689www1.jpg
DSC_0689www1.jpg [ 285.91 KiB | Przeglądane 4251 razy ]

_________________
synta 12" + lidleta
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - sierpień 2012 r.
PostNapisane: czwartek, 30 sierpnia 2012, 20:58 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 10:12
Posty: 3375
Lokalizacja: SiemCe
Jerzy Łągiewka napisał(a):
A więc - Łysy górą!

Nie inaczej 8-)
Janusz Leks napisał(a):
Na dowód, że nie mam urazy do Księżyca za wygaszanie DSów podsyłam 2 zdjęcia z przełomu 28/29 sierpnia, pojedyncze klatki bo coś mi stackowanie poprawy nie wnosi.

Witam w gronie "jednoklatkowców" :P
U mnie sprzęt już gotowy, czeka w oknie na Srebrnego Wędrowca. W okolicach godziny 23 powinienem mieć go już na widelcu, a raczej na soczewce :mrgreen: ICM przewiduje jakieś chmurki wysokiego piętra, ale co tam... najwyżej będziemy mieć delikatny, naturalny filtr księżycowy.
Owocnych obserwacji Koledzy :)

_________________
refraktor SW 150/750, Orion EON 72/430, MAK 90/1250, FirstScope 76/300
AZ4, Vixen Porta, AllView, FASTRON-5s
Canon EOS 600D, Canon EOS 300D, Canon 50 mm f/1.8 II, Canon 17-85 mm f/4-5.6
ToupTek Camera GPCMOS1200KMB

Zapraszam serdecznie na mojego bloga: https://modeler4884.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 38 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL