Teraz jest wtorek, 7 kwietnia 2020, 06:39

Strefa czasowa: UTC + 2

Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Przejd┼║ na stron─Ö Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Nast─Öpna strona
Autor Wiadomo┼Ť─ç
 Tytu┼é: Re: Dzisiejsze obserwacje - sierpie┼ä 2012 r.
PostNapisane: pi─ůtek, 24 sierpnia 2012, 09:18 
Ranga: [2]

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 16 lipca 2012, 11:51
Adam Krawczyk napisał(a):
Kto┼Ť dzi┼Ť gdzie┼Ť si─Ö wybiera mo┼╝e :?: Jak na razie nie obiecuj─Ö, ┼╝e pojad─Ö, na t─ů chwil─Ö padam na ryj, ale nie m├│wi─Ö te┼╝ nie. Zobaczymy, mo┼╝e si─Ö kto┼Ť odezwie.
Zm. astr. 22.02
Zachód Łysego 22.08
Świt astr. 3.30
Wsch├│d Jowisza 23.30
Napiszcie co┼Ť o tranzytach o ile takowe dzi┼Ť zachodz─ů z ┼éaski swojej.

Wiem, ┼╝e ostatnio si─Ö nie zjawi┼éem ale stwierdzi┼éem, ┼╝e jecha─ç te 150 km, obserwowa─ç do p├│┼║na w nocy niebo a potem znowu jecha─ç 150 km b─Öd─ůc zm─Öczonym mo┼╝e by─ç troszk─Ö niebezpieczne... Czy poza Zwardoniem nie je┼║dzicie gdzie┼Ť na po┼éudnie aglomeracji? Okolice Gocza┼ékowic wygl─ůdaj─ů na moje niedo┼Ťwiadczone oko zach─Öcaj─ůco... Wtedy by┼éaby mniej wi─Öcej ta sama droga z obu stron... Wiem jestem osamotniony w tym d─ů┼╝eniu bo wi─Ökszo┼Ť─ç z was mieszka w miastach aglomeracji (gdzie notabene do niedawna sam tez mieszka┼éem) i to wam musi by─ç wygodnie ;)

G├│ra

PostNapisane: pi─ůtek, 24 sierpnia 2012, 10:03 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:05
Je┼Ťli mas tam jak─ů┼Ť miejsc├│wk─Ö, z w miar─Ö ciemnym po┼éudniem, to nie widz─Ö problemu. W ciemno niestety nie jad─Ö.

Piwo ma warto┼Ťci od┼╝ywcze, podczas gdy ┼╝ywno┼Ť─ç nie ma warto┼Ťci piwnych

G├│ra

PostNapisane: pi─ůtek, 24 sierpnia 2012, 10:08 

Jeszcze nie mam :( My┼Ťla┼éem, ze mo┼╝e tam gdzie┼Ť ju┼╝ bywali┼Ťcie. Chc─Ö si─Ö w tamte okolice wybra─ç w weekend jak b─Ödzie pogoda

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 26 sierpnia 2012, 21:27 
Nowy u┼╝ytkownik

Do┼é─ůczy┼é(a): sobota, 26 maja 2012, 00:45
Przemysław Ornot napisał(a):
Jeszcze nie mam :( My┼Ťla┼éem, ze mo┼╝e tam gdzie┼Ť ju┼╝ bywali┼Ťcie. Chc─Ö si─Ö w tamte okolice wybra─ç w weekend jak b─Ödzie pogoda

Przemek - jak b─Ödziesz w Zwardoniu to pogadamy, mo┼╝e jaka┼Ť miejsc├│wka wpadnie do g┼éowy. Ja jestem z okolic Cieszyna i ma problem z po┼éudniowo zachodnim niebem ┼éuna ┼Ťwiat┼éa od Czeskiej strony.

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 27 sierpnia 2012, 20:58 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 10:12
Gdyby kto┼Ť looka┼é dzisiaj na Ksi─Ö┼╝yc, to polecam zerkn─ů─ç w rejon Sinus Iridum z przepi─Öknie rysuj─ůcymi si─Ö Montes Jura :shock:
Jak narazie obraz-galareta... akurat otworzyłem okno i muszę poczekać aż się telep schłodzi i ciepłe powietrze ucieknie z pokoju.

ToupTek Camera GPCMOS1200KMB

Zapraszam serdecznie na mojego bloga: http://www.kubafotoblog.blogspot.com

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 28 sierpnia 2012, 00:24 
Moderator globalny
Moderator globalny

No i po obserwacjach. Oj dawno nie obserwowa┼éem Ksi─Ö┼╝yca, dawno. Dzi┼Ť wreszcie pogoda, czas i ja jako┼Ť si─Ö dogra┼éy ze sob─ů, wi─Öc postanowi┼éem nadrobi─ç lunarne zaleg┼éo┼Ťci.
Dzisiejszy Ksi─Ö┼╝yc bardzo ┼éadnie prezentowa┼é si─Ö na niebie, po kt├│rym od czasu do czasu przemyka┼éy niewielkie grupy chmurek. Gdy teleskop i przy okazji ca┼éy pok├│j si─Ö wych┼éodzi┼éy przyst─ůpi┼éem do ┼éapania ksi─Ö┼╝ycowych foton├│w. Sprz─Öt jakiego dzi┼Ť u┼╝ywa┼éem to APO 72/430 oraz UWAN 7mm wraz z kombinacj─ů filtr├│w Solar Continuum, UV/IR Cut oraz Moon & Skyglow.
Na pierwszy rzut oka najbardziej zwr├│ci┼éa dzi┼Ť moj─ů uwag─Ö Zatoka T─Öcz, kt├│ra przepi─Öknie prezentowa┼éa si─Ö na linii terminatora. Troch─Ö poni┼╝ej dwa ma┼ée kratery Delsile i Diophantus oraz Euler wraz z s─ůsiedni─ů Mons Vinogradov. U┼╝ycie wspomnianego wcze┼Ťniej Solar Continuum znacz─ůco podnios┼éo kontrast obrazu i ustabilizowa┼éo falowania atmosfery, co pozwoli┼éo wy┼éapa─ç drobniejsze formacje na tarczy Ksi─Ö┼╝yca. Oczywi┼Ťcie nie mog┼éem tego wieczoru zapomnie─ç o Morzu Spokoju i rejonie l─ůdowania Apollo 11. Przez d┼éu┼╝szy czas kr─ů┼╝y┼éem po tamtej okolicy, pr├│buj─ůc domy┼Ťle─ç si─Ö jakie emocje towarzyszy┼éy Neil'owi Armstrong'owi, gdy stawia┼é sw├│j "niewielki krok dla cz┼éowieka". Nast─Öpnie pow─Ödrowa┼éem zwiedza─ç po┼éudniowe rejony Srebrnego Globu. Jak zwykle niezliczona ilo┼Ť─ç krater├│w przemyka┼éa przed mym okiem; nie spos├│b to wszystko wymieni─ç... Pod koniec obserwacji moj─ů uwag─Ö przyku┼éy dwie formacje, a mianowicie wewn─Ötrzna struktura w kraterze Gassendi, kt├│ra wcze┼Ťniej by┼éa niewidoczna, oraz to co lubi─Ö najbardziej - wy┼éaniaj─ůce si─Ö z ciemno┼Ťci formacje ksi─Ö┼╝ycowe, kt├│rymi tym razem by┼é jeden ze szczyt├│w G├│r Harbinger oraz krater Angstrom, znajduj─ůce si─Ö po┼Ťr├│d ni┼║in Mare Imbrium. Widok naprawd─Ö zapadaj─ůcy w pami─Ö─ç.
Poniżej dwie fotki jakie udało mi się wykonać podczas dzisiejszych obserwacji. Technika ta co zawsze w moim wykonaniu, czyli projekcja afokalna przez APO 72/430 + UWAN 7mm + Solar Continuum + UV/IR Cut + Moon & Skyglow oraz na końcu stary, poczciwy Canon PowerShot A560 w trybie manual B&W.
Teraz czas się wyspać, bo jutro kolejny pracowity dzień...
p.s.
W┼éa┼Ťnie by┼éem w kuchni przegry┼║─ç co┼Ť przed snem, patrz─Ö przez okno a tu na wschodzie pi─Ökny Jowisz wdrapuje si─Ö na niebosk┼éon... Na Wenus ju┼╝ niestety nie dotrwam...

Za┼é─ůczniki:
ksi─Ö┼╝yc - 27_08_2012.jpg
ksi─Ö┼╝yc - 27_08_2012.jpg [ 440.81 KiB | Przegl─ůdane 1616 razy ]
zatoka t─Öcz.jpg
zatoka t─Öcz.jpg [ 74.1 KiB | Przegl─ůdane 1616 razy ]

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 28 sierpnia 2012, 17:09 
Ranga: [5]

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Bardo ┼éadna wycieczka i bardzo ┼éadne zdj─Öcia.Obrazek Kuba, Tw├│j refraktor APO daje przyjemne i klarowne obrazy. Naprawd─Ö jest si─Ö czym pochwali─ç. Prze┼Ťliczna Sinus Iridum (jej faktura i jej nazwa harmonizuj─ů ze sob─ů) - ┼éowi┼éa wzrok obserwatora na d┼éu┼╝sz─ů chwil─Ö. Terminator wyci─ů┼é wczoraj wszystko co niepotrzebne ponad ni─ů. Ona sama, jak kr├│lowa, dope┼énia┼éa ┼éuk horyzontu ┼Ťwiat┼éa, niczym dodatkowy wymiar czasoprzestrzeni - kompaktowy jak ona. Je┼Ťli jeszcze kto┼Ť wczoraj patrzy┼é opr├│cz nas na Ksi─Ö┼╝yc - widzia┼é w istocie tylko Zatok─Ö T─Öcz, po┼Ťr├│d faluj─ůcego, morskiego pejza┼╝u.

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 28 sierpnia 2012, 20:22 
Moderator globalny
Moderator globalny

Dzi─Ökuj─Ö Jurku za dobre s┼éowo :) Fotki s─ů jakie s─ů, ale jak na pojedyncze "strza┼éy" to wi─Öcej nie wycisn─Ö ze swojego sprz─Ötu. Do Registaxa jako┼Ť nie mam cierpliwo┼Ťci, cho─ç kto wie... mo┼╝e kiedy┼Ť ;)
Dzi┼Ť, jak czas pozwoli, zn├│w spr├│buj─Ö zapolowa─ç na Ksi─Ö┼╝ycowe zakamarki. Cho─ç na sat24 widz─Ö, ┼╝e z zachodu nadci─ůgaj─ů chmurki...

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 28 sierpnia 2012, 21:01 

Ja ju┼╝ jestem po sesji zdj─Öciowej i... musz─Ö przyzna─ç, ┼╝e warunki s─ů dzisiaj rewelacyjne. Niby obraz lekko p┼éywa┼é, ale by┼é niezwykle klarowny i zdj─Öcia powinny by─ç dobre. Troch─Ö potrwa obrabianie materia┼éu, no to tymczasem...

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 28 sierpnia 2012, 21:50 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 15:33
Ja nawet si─Ö nie rozk┼éada┼éem, bo jak widzia┼éem ,┼╝e non stop jakie┼Ť ob┼éoczki przelatuj─ů to stwierdzi┼éem ,┼╝e nie ma sensu. :evil:

TS APO 65Q, SW 12"Dobson, HEQ5 Pro SynScan(modyfikowany), SBIG ST2000XCM, ZWO ASI 294MC PRO, Canon EOS 550D, SONY DSC H7, IDAS LPS P2 2", UHCs 2".
<iframe width="300" height="419" src="https://zrzutka.pl/44s9ha/widget/13" frameborder="0" scrolling="no"></iframe>
------------------------------------------------------------
https://drive.google.com/file/d/18pMRcxQoFbOvi1dYEZwy3l8hyanneo3k/view?usp=sharing

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 28 sierpnia 2012, 22:32 

Janusz Frydziński napisał(a):
Przemysław Ornot napisał(a):

Przemek - jak b─Ödziesz w Zwardoniu to pogadamy, mo┼╝e jaka┼Ť miejsc├│wka wpadnie do g┼éowy. Ja jestem z okolic Cieszyna i ma problem z po┼éudniowo zachodnim niebem ┼éuna ┼Ťwiat┼éa od Czeskiej strony.

Bardzo ch─Ötnie pogadam Januszu :) Ja mam ciemne po┼éudnie ale jest cz─Ö┼Ťciowo zas┼éoni─Öte g├│rami (ale obiekty w Strzelcu i Skorpionie da si─Ö obserwowa─ç) a poza tym zim─ů zaczynaj─ů wszyscy pali─ç w piecach :(

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 28 sierpnia 2012, 23:06 
Moderator globalny
Moderator globalny

Dzisiaj przemykaj─ůce chmurki troszk─Ö przeszkadza┼éy w podgl─ůdaniu ksi─Ö┼╝ycowych zakamark├│w. Tak┼╝e dzi┼Ť poczyni┼éem tylko obserwacje wizualne. Ale po kolei.
Zacz─ů┼éem od przyjrzenia si─Ö tarczy Ksi─Ö┼╝yca przez d┼éugo nieu┼╝ywan─ů ju┼╝ lornetk─Ö DO 8x32. I ju┼╝ przy powi─Ökszeniu zaledwie 8x mo┼╝na by┼éo wychwyci─ç kilka niuans├│w na srebrnej tarczy naszego satelity. Od razu rzuci┼é si─Ö w oko krater Aristarchus, kt├│ry dos┼éownie ociera┼é si─Ö o terminator. Posadzenie lornetki na statywie fotograficznym (ca┼éo┼Ť─ç wygl─ůda┼éa jak Wall-E :lol: ) polepszy┼éo nieco stabilno┼Ť─ç obrazu i zaraz da┼éo si─Ö wychwyci─ç troszk─Ö wi─Öcej ksi─Ö┼╝ycowych dziurek, szczeg├│lnie w po┼éudniowych rejonach. Ale dopiero "odpalenie" teleskopu pozwoli┼éo w pe┼éni delektowa─ç si─Ö fotonami odbitymi od ksi─Ö┼╝ycowej tarczy.
Czyli teraz po kolei. Zestaw obserwacyjny ten sam co wczoraj, czyli Orion EON 72/430 oraz UWAN 7mm uzbrojony w Solar Continuum, UV/IR cut oraz Moon & Skyglow. Obraz jak zwykle na pocz─ůtku falowa┼é jak galareta, no ale tak to ju┼╝ jest jak si─Ö otworzy okno... Jednak z minuty na minut─Ö turbulencje mala┼éy. Dzisiaj terminator przebiega┼é niemal idealnie wzd┼éu┼╝ po┼éudnika 50W, wi─Öc postanowi┼éem pow─Ödrowa─ç wzd┼éu┼╝ niego. Swoj─ů dzisiejsz─ů w─Ödr├│wk─Ö zacz─ů┼éem od pe┼énego karter├│w po┼éudnia. Od razu moj─ů uwag─Ö przyku┼éy trzy kratery: Kircher, Bettinus oraz Zucchius. Ich charakterystyczny uk┼éad wygl─ůda┼é jakby Ksi─Ö┼╝yc mia┼é zamontowane silniki odrzutowe :) Nieco ponad t─ů tr├│jc─ů dopatrzy┼éem si─Ö charakterystycznego, ┼Ťledziowatego Schiller'a. Nie potrafi─Ö powiedzie─ç dlaczego, ale odk─ůd pami─Ötam ten krater zawsze mi si─Ö podoba┼é; mog─Ö go zaliczy─ç to moich ulubionych. Nieco obok Schillera wy┼éania┼é si─Ö powoli z cienia krater Phocylides, czyli fragment Buta Giganta - lunaryzmu wypatrzonego przez Jurka. Id─ůc dalej ku p├│┼énocy, bardzo ┼éadnie prezentowa┼éa si─Ö okolica krateru Mersenius, czyli zachodniego brzegu Mare Humorum. Zdecydowanie dzisiaj by┼é to najpi─Ökniejszy rejon Ksi─Ö┼╝yca. Bardzo ciekawie prezentowa┼éy si─Ö delikatne nier├│wno┼Ťci pomi─Ödzy kraterami Mersenius oraz Gassendi. Pod─ů┼╝aj─ůc dalej wzd┼éu┼╝ po┼éudnika 50W, kolejnym ciekawym przystankiem by┼é krater Aristatchus wy┼éaniaj─ůcy si─Ö majestatycznie na tle Oceanu Burz. Nieco bardziej na wsch├│d da┼éo si─Ö jeszcze wypatrzy─ç Kepler'a, cho─ç ten krater by┼é ju┼╝ dalej od terminatora, tote┼╝ jego obraz by┼é mniej plastyczny. Dzisiejsz─ů podr├│┼╝ zako┼äczy┼éem w rejonie Sinus Iridum. Dzi┼Ť ta zatoka nie prezentowa┼éa si─Ö tak pi─Öknie jak wczoraj, ale za to bardzo ┼éadnie odznacza┼éy si─Ö trzy znajduj─ůce si─Ö nieopodal kratery: Marian, Charp oraz Foucault.
Podsumowuj─ůc, tak si─Ö z┼éo┼╝y┼éo, ┼╝e dzisiejsz─ů w─Ödr├│wk─Ö rozpocz─ů┼éem przy trzech kraterach na po┼éudniu Ksi─Ö┼╝yca i zako┼äczy┼éem r├│wnie┼╝ przy trzech kraterach tyle, ┼╝e na p├│┼énocy. Kolejna ksi─Ö┼╝ycowa w─Ödr├│wka dobieg┼éa ko┼äca. Szkoda tylko, ┼╝e nie przywioz┼éem ze sob─ů ┼╝adnej pami─ůtkowej fotografii...

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 29 sierpnia 2012, 00:11 

Kuba pi─Öknie opisa┼é swoj─ů kolejn─ů lunarn─ů wycieczk─Ö, st─ůd, jako koresponduj─ůca z jego relacj─ů, moja troch─Ö skr├│towa, cho─ç poparta ilustracj─ů fotograficzn─ů. Zdj─Öcie zestakowane z 400-tu klatek materia┼éu zrobionego Lumixem G3 w ognisku ED80 z telekonwerterem 2x i przeskalowane do 75%.
Widoczno┼Ť─ç bardzo dobra, obraz lekko falujacy, ale bardzo klarowny. W okularze i na zdj─Öciu, niczym dziur─ů w serze, zaznaczony p├│lnocny kraniec terminatora pi─Öknym kraterem Philolaus o bardzo jasnej kraw─Ödzi, dalej na po┼éudnie od niego cz─Ö┼Ťciowo widoczny "┼Ťlad buta Neila Armstronga" i Zatoka T─Öcz upstrzona od p├│┼énocy kropami mniejszych, ale jasnych krater├│w, dalej samotny na Oceanie Burz Aristarchus i g┼éebiej ju┼╝ na po┼éudniu Morze Wilgoci z Gessendim. W rejonie starej po┼éudniowej p┼éyty kontynentalnej, tradycyjnie ju┼╝ rezyduj─ů dwie okaza┼ée formacje: Clavius i Tycho. Cho─ç terminator to najlepsze miejsce do ogl─ůdania twor├│w powierzchniowych Ksi─Ö┼╝yca, warto rzuci─ç okiem na jego wschodni─ů kraw─Öd┼║, sk─ůpan─ů w pe┼énym s┼éo┼äcu niczym pla┼╝e Costa Brava. Ciemne po┼éacie przy tej kraw─Ödzi to od po┼éudnia pocz─ůwszy: Mare Australe, dok┼éadnie na wschodzie Mare Smythii i wy┼╝ej nieco Mare Marginis, a na p├│┼énocnym-wschodzie Mare Humboldtianum (raczej szcz─ůtkowo zaznaczone).
Mi┼éo by┼éo dzisiaj syci─ç zmys┼é wzroku dobrym obrazem naszego satelity na 2 dni i 19 godzin przed pe┼éni─ů. Mo┼╝e warunki umo┼╝liwi─ů podziwianie formacji brzegowych w nast─Öpnych dniach. Licz─Ö na to szczeg├│lnie w najbli┼╝szy weekend. Tymczasem chcia┼ébym za pomoc─ů EDka wy┼éowi─ç kilka ciekawostek zw┼éaszcza w czwartkowy wiecz├│r.

Za┼é─ůczniki:
Ksi─Ö┼╝yc 28.08.2012_ED80_F1200_75%jpg.jpg
Ksi─Ö┼╝yc 28.08.2012_ED80_F1200_75%jpg.jpg [ 668.64 KiB | Przegl─ůdane 1540 razy ]

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 29 sierpnia 2012, 01:35 
Ranga: [3]

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 11 stycznia 2011, 14:03
Jerzy ┼ü─ůgiewka napisa┼é(a):
Miło było dzisiaj sycić zmysł wzroku dobrym obrazem naszego satelity

Mi┼éo te┼╝ m├│c podr├│┼╝owa─ç przez Wasz lunarny ┼Ťwiat by po chwili samemu spojrze─ç na Ksi─Ö┼╝yc i ulec jego niew─ůtpliwej urodzie.
Niestety niedawno chmury zako┼äczy┼éy moje ogl─ůdanie owego jasnego globu, ale i tak warto by┼éo po┼Ťwi─Öci─ç czas i uwag─Ö tylko jemu.
Przy okazji zrobiłem kilka zdjęć z użyciem filtrów (UltraBlock i OIII), za dnia sprawdzę co z tego wyszło 8-)

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 29 sierpnia 2012, 22:58 

Warunki dzisiaj troch─Ö trudniejsze ni┼╝ wczoraj (obraz bardziej dr┼╝a┼é, cho─ç jego szczeg├│┼éowo┼Ť─ç by┼éa bardzo dobra). Brakuje jednego dnia i 19-tu godzin do pe┼énego Ksi─Ö┼╝yca - terminator na zachodzie wkr├│tce ods┼éoni ca┼é─ů kraw─Öd┼║. W dzisiejszym jego umiejscowieniu wyr├│┼╝nia┼éo si─Ö kilka detali. Zaczn─Ö od akcent├│w symetrii: p├│┼énocna kraw─Öd┼║ z dziwnie wygl─ůdaj─ůc─ů struktur─ů Pythagoras-Anaximander, jako ciemnym zapadliskiem, tak samo na po┼éudniowym kra┼äcu - krater Bailly, jako czarna depresja w ┼éagodnej wypuk┼éo┼Ťci brzegu z punktow─ů plam─ů ┼Ťwiat┼éa, niczym golfow─ů pi┼éeczk─ů w do┼éku. Na godzinie ├│smej - Schicard, a pod nim, na granicy cienia, wypuk┼éy krater Wargentin obok Nasmyth'a i Phosylidesa, na dziewi─ůtej - nik┼éa zapowied┼║ ciekawej struktury z kraterem Grimaldim (jutro powinien by─ç widoczny), na jedenastej - Arystarchus i dolina Vallis Schr├│teri meandruj─ůca niczym rzeka.
Zdj─Öcie: stack 300-tu klatek, przeskalowany do 75%, ED80, F1200, TK2x, Lumix G3.

Za┼é─ůczniki:
Ksi─Ö┼╝yc 29.08.2012_ED80_F1200_75%jpg.jpg
Ksi─Ö┼╝yc 29.08.2012_ED80_F1200_75%jpg.jpg [ 495.15 KiB | Przegl─ůdane 1507 razy ]

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 29 sierpnia 2012, 23:41 
Ranga: [4]
Ranga: [4]

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:00
Kuba, Jurek, bardzo fajnie czyta si─Ö Wasze posty o Ksi─Ö┼╝ycu. Je┼╝eli Wy te wszystkie nazwy m├│rz i krater├│w podajecie tak z pami─Öci to chyl─Ö czo┼éa przed Wami. Ja jako┼Ť nie umiem si─Ö nauczy─ç mapy Ksi─Ö┼╝yca (cho─ç szczerze nigdy mi na tym nie zale┼╝a┼éo i nie przyk┼éada┼éem si─Ö do tego).

Dzisiaj wyskoczy┼éem na kilka minut z lornetk─ů na taras tak spojrze─ç z ciekawo┼Ťci na to czy jeszcze co┼Ť mo┼╝na dostrzec w blasku Ksi─Ö┼╝yca (jak si─Ö mo┼╝na domy┼Ťli─ç to nie by┼éo za bardzo nic wida─ç ;)). Ale uwa┼╝am, ┼╝e i tak warto by┼éo si─Ö na chwil─Ö wychyli─ç. Mniej wi─Öcej gdzie┼Ť ok 22:34 przelecia┼é do┼Ť─ç spektakularny meteor (zacz─ů┼é si─Ö w Herkulesie i zako┼äczy┼é w Wolarzu). "Spadaj─ůce gwiazdy" s─ů tak ulotnym zjawiskiem, ┼╝e chyba zawsze b─Öd─ů robi─ç na mnie wra┼╝enie. Przy tych ja┼Ťniejszych to cz─Östo mam ciarki na plecach. Nie inaczej by┼éo tym razem :)

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 29 sierpnia 2012, 23:47 
Moderator globalny
Moderator globalny

W┼éa┼Ťnie wr├│ci┼éem z kr├│tkiego wypadu terenowego. Razem z Olkiem czesali┼Ťmy refraktorem ja┼Ťniejsze DSy. Kilka (na┼Ťcie) uda┼éo si─Ö wychwyci─ç. Szerzej opiszemy nasz dzisiejszy wypad w naszym Dzienniku Obserwacyjnym.

Co do Ksi─Ö┼╝yca... Jurek jak zawsze zaserwowa┼é nam pi─Ökn─ů fotografi─Ö i ciekawy opis Obrazek Ja dzisiaj ju┼╝ niestety pasuj─Ö je┼Ťli chodzi o podziwianie pi─Ökna naszego Srebrnego Towarzysza, ale jutro, zaraz jak wr├│c─Ö wieczorem z pr├│by to otwieram okno, wystawiam swoje szklane oko i podziwiam prawie pe┼én─ů tarcz─Ö Ksi─Ö┼╝yca. Widz─Ö, ┼╝e prognozy na jutro s─ů optymistyczne, tak wi─Öc rurki na statywy i obserwujemy 8-)

Robert - nie wiem jak Jurek, ale ja kojarz─Ö tylko niekt├│re wa┼╝niejsze formacje ksi─Ö┼╝ycowe (mo┼╝a, oceany, pasma g├│rskie i wi─Öksze kratery). Przy mniejszych tworach posi┼ékuj─Ö si─Ö KLEINER MONDATLAS'em. To taka "┼Ťci─ůgawka" podczas relacjonowania obserwacji ;)

Tego meteora tak┼╝e dzisiaj widzia┼éem. Przepi─Ökny :!: Do┼Ť─ç d┼éugo przelatywa┼é, chyba z jakie┼Ť 2 sekundy i mia┼é pod koniec ┼éadn─ů pomara┼äczow─ů barw─Ö.

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 30 sierpnia 2012, 16:03 

Robert Winiarski napisał(a):
Jeżeli Wy te wszystkie nazwy mórz i kraterów podajecie tak z pamięci to chylę czoła przed Wami.

Dzi─Öki Robercie, ale co do mnie to komplement na wyrost. Znam sporo obiekt├│w topografi Ksi─Ö┼╝yca - w tym: morza, charakterystyczne formacje, wi─Öksze kratery lub ich kompleksy, ale nie znam nazw wszystkiego. Tak jak Kuba, posi┼ékuj─Ö si─Ö atlasem, map─ů. Takie fotograficzne eskapady pomagaj─ů utrwali─ç sobie nazwy, cho─çby st─ůd, ┼╝e si─Ö je przywo┼éuje w opisie.
Inna rzecz, ┼╝e twory partii brzegowych s─ů ma┼éo znane, gdy┼╝ ich widoczno┼Ť─ç zawiera si─Ö czasem w kilkudziesi─Öciu godzinach w okolicach pe┼éni Ksi─Ö┼╝yca - a to okres, w kt├│rym zazwyczaj nasz satelita pomijany jest w obserwacjach. Moja aktywno┼Ť─ç w tej fazie lunacji podyktowana jest w┼éa┼Ťnie ch─Öci─ů wzbogacenia si─Ö, tak w dokumentacji fotograficznej jak i w obszarze poznawczym (przyznaj─Ö, ┼╝e sam okolice pe┼éni pomija┼éem!). Robercie, je┼Ťli wystarczaj─ůco d┼éugo b─Ödziesz patrzy┼é na Ksi─Ö┼╝yc, poznasz jego topografi─Ö, je┼Ťli nie z nazwy to przynajmniej z jego wygl─ůdu. Swoj─ů rol─Ö rozumiem jako dostarczenie wszystkim sposobno┼Ťci do tego, a przyd┼éugie opisy poprzedzaj─ůce fotografie, to nie popis elokwencji, ale specyficzny wyraz szacunku dla zainteresowanych. Po prostu, razem z Kub─ů, wykonujemy prac─Ö, kt├│ra w istocie uprzyjemni Wasze ogl─ůdanie Ksi─Ö┼╝yca na zdj─Öciach i w naturze. Podejrzewam, ┼╝e Kuba w swoich opisach, jak ja w swoich, pr├│bujemy cz─Ö┼Ť─ç z tego w┼éasnego i indywidualnego hedonistycznego do┼Ťwiadczenia obserwacyjnego przekaza─ç Wam.
Kuba - mamy, cho─çby w osobie Roberta, zainteresowanych naszymi obserwacjami. A wi─Öc - ┼üysy g├│r─ů! Pozdrawiam.

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 30 sierpnia 2012, 20:38 
Ranga: [3]

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 11 stycznia 2011, 14:03
zainteresowanych naszymi obserwacjami. A wi─Öc - ┼üysy g├│r─ů!

Macie te┼╝ oddane grono obserwator├│w nieujawnionych lub ujawniaj─ůcych si─Ö sporadycznie ;)
Ale fakt bezsporny - w ostatnich dniach aura sprawiła, że Łysy jest gwiazdorem.
Badam go co dnia, tzn. co noc,a nawet co północ bo pojawia się nad moim balkonem dopiero po północy.
Mam zatem okazj─Ö pozna─ç Wasze wieczorne dokonania po czym dopiero zasiadam przy teleskopie i tkwi─Ö do momentu gdy tuba skoliduje z por─Öcz─ů balkonu :mrgreen:
Na dow├│d, ┼╝e nie mam urazy do Ksi─Ö┼╝yca za wygaszanie DS├│w podsy┼éam 2 zdj─Öcia z prze┼éomu 28/29 sierpnia, pojedyncze klatki bo co┼Ť mi stackowanie poprawy nie wnosi.
pozdrowienia,

Za┼é─ůczniki:
Komentarz: łysy+ultrablock
DSC_0720www1.jpg
DSC_0720www1.jpg [ 297.08 KiB | Przegl─ůdane 1457 razy ]
Komentarz: ┼éysy saut├ę
DSC_0689www1.jpg
DSC_0689www1.jpg [ 285.91 KiB | Przegl─ůdane 1457 razy ]

PostNapisane: czwartek, 30 sierpnia 2012, 20:58 
Moderator globalny
Moderator globalny

A wi─Öc - ┼üysy g├│r─ů!

Nie inaczej 8-)
Janusz Leks napisał(a):
Na dow├│d, ┼╝e nie mam urazy do Ksi─Ö┼╝yca za wygaszanie DS├│w podsy┼éam 2 zdj─Öcia z prze┼éomu 28/29 sierpnia, pojedyncze klatki bo co┼Ť mi stackowanie poprawy nie wnosi.

Witam w gronie "jednoklatkowc├│w" :P
U mnie sprz─Öt ju┼╝ gotowy, czeka w oknie na Srebrnego W─Ödrowca. W okolicach godziny 23 powinienem mie─ç go ju┼╝ na widelcu, a raczej na soczewce :mrgreen: ICM przewiduje jakie┼Ť chmurki wysokiego pi─Ötra, ale co tam... najwy┼╝ej b─Ödziemy mie─ç delikatny, naturalny filtr ksi─Ö┼╝ycowy.
Owocnych obserwacji Koledzy :)

G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Przejd┼║ na stron─Ö Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Nast─Öpna strona

Strefa czasowa: UTC + 2

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Brak zidentyfikowanych u┼╝ytkownik├│w i 3 go┼Ťci

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz dodawa─ç za┼é─ůcznik├│w

Szukaj:
Skocz do: