Teraz jest pi─ůtek, 3 kwietnia 2020, 00:41

Strefa czasowa: UTC + 2

Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Przejd┼║ na stron─Ö Poprzednia strona  1, 2, 3, 4
Autor Wiadomo┼Ť─ç
 Tytu┼é: Re: Dzisiejsze obserwacje - sierpie┼ä 2012 r.
PostNapisane: czwartek, 30 sierpnia 2012, 21:32 
Ranga: [5]
Ranga: [5]

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Janusz Leks napisał(a):
Macie te┼╝ oddane grono obserwator├│w nieujawnionych lub ujawniaj─ůcych si─Ö sporadycznie

Janusz, czeka┼éem na Twoje zdj─Öcia i si─Ö nie zawiod┼éem. Zw┼éaszcza to w pe┼énym spektrum, przyjemnie koresponduje z moim wcze┼Ťniejszym o par─Ö godzin, bo wida─ç ju┼╝ wyra┼║nie przesuni─Öcie terminatora. Na przyk┼éad Schicard, du┼╝y krater na godzinie ├│smej, na zdj─Öciach Twoich Janusz, manifestuje swoj─ů obecno┼Ť─ç gigantyczn─ů wyrw─ů w lini terminatora, co jest tyle┼╝ wyra┼║ne co zastanawiaj─ůce dla przygodnego obserwatora, kt├│ry taki efekt odczytuje jako "defekt powierzchni" (w mojej stylistyce nazewnictwa funkcjonuje nawet osobny neologizm: "pseudodefekt", na okre┼Ťlenie takiego zjawiska). Jest to te┼╝ okazja aby podchodzi─ç do tego typu zjawisk bardzo refleksyjnie i obserwowa─ç je in situ w d┼éu┼╝szym interwale, bo to w┼éa┼Ťnie sposobno┼Ť─ç do wy┼éapywania subtelno┼Ťci zmian na granicy cienia. Moje i Twoje zdj─Öcie jest wi─Öc dowodem na ┼éatwo┼Ť─ç dostrzegania pewnych smaczk├│w, je┼Ťli tylko wystarczaj─ůco uwa┼╝nie si─Ö zaczniemy przygl─ůda─ç lini terminatora. Podobnia sytuacja z wygl─ůdem krateru Philolaus na p├│┼énocy, kt├│remu po paru godzinach uby┼éo kontrast├│w i troch─Ö ginie w powodzi ┼Ťwiat┼éa miejscowego ┼Ťwitu. Z ciemno┼Ťci wy┼éoni┼éa si─Ö te┼╝ Vallis Schr├│teri, niewidoczna na wcze┼Ťniejszym moim zdj─Öciu. Dzi─Ökuj─Ö zatem Janusz za fotograficzny wk┼éad w obserwacje zmian wywo┼éanych mobilno┼Ťci─ů cieniowego atraktora.
Poza tym, Janusz traktuj─Ö Ciebie raczej jako moderatora ksi─Ö┼╝ycowych eskapad ni┼╝ jako obserwatora sporadycznego. Pi─Öknie wspierasz w─ůskie grono lunatyk├│w, kt├│rych fascynacja Ksi─Ö┼╝ycem ma swoje praktyczne i estetyczne konotacje. Pozdrawiam.

P.S. Mglisto dzi┼Ť i chyba b─Ödzie trudno o jakie┼Ť sensownej jako┼Ťci zdj─Öcia.

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 30 sierpnia 2012, 22:36 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 10:12
Jerzy ┼ü─ůgiewka napisa┼é(a):
P.S. Mglisto dzi┼Ť i chyba b─Ödzie trudno o jakie┼Ť sensownej jako┼Ťci zdj─Öcia.

No w┼éa┼Ťnie... :roll: Czekam i czekam, a chmurek niestety nie ubywa. Sat24 te┼╝ nie ma dobrych wie┼Ťci. Poza tym chyba wychodz─ů ostatnio zarwane nocki nad papierami i przed teleskopem, bo m├│j organizm zaczyna domaga─ç si─Ö snu. Tak wi─Öc dzi┼Ť z ci─Ö┼╝kim sercem musz─Ö odpu┼Ťci─ç obserwacje. Szkoda, bo w weekend aura nie b─Ödzie nas rozpieszcza─ç :|

ToupTek Camera GPCMOS1200KMB

Zapraszam serdecznie na mojego bloga: http://www.kubafotoblog.blogspot.com

G├│ra

PostNapisane: pi─ůtek, 31 sierpnia 2012, 01:03 
Ranga: [3]

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 11 stycznia 2011, 14:03
Witajcie, moja plac├│wka na zachodniej rubie┼╝y aglomeracji potwierdza pogorszenie warunk├│w obserwacyjnych.
Niedawno dostrzeg┼éem snop "szperaczy" samolotu z Tunezji zni┼╝aj─ůcego lot na kierunku Tarnowskie G├│ry - Pyrzowice,
obiekt├│w gwiazdowych:1, Ksi─Ö┼╝yc w wydaniu soft, mgie┼éka rozpu┼Ťci┼éa detal, zdj─Ö─ç nie porobi─Ö.
Odpoczynek od Ksi─Ö┼╝yca wykorzystuj─Ö na prac─Ö przy zdj─Öciach z wakacji - tu uros┼éy mi spore zaleg┼éo┼Ťci ;)

A zrobienie fajnego zdj─Öcia naszej Luny tj. wyostrzenie w wizjerze aparatu bez LiveView jest dla mnie wyzwaniem samym w sobie.
Pstrykam chocia┼╝ nie oczekuj─Ö zbytniego sukcesu, ale mo┼╝e za jakim┼Ť razem wyjdzie lepiej ni┼╝ zwykle.

Wi─Ökszo┼Ť─ç czasu obserwacyjnego sp─Ödzam jednak na "wizualu", w ko┼äcu sprz─Öt jest tej aktywno┼Ťci dedykowany.
Na Ksi─Ö┼╝ycu szukam zwykle o┼Ťwietlonych oddalonych pasm, kt├│re zdaj─ů si─Ö lewitowa─ç nad czarn─ů czelu┼Ťci─ů bli┼╝szego zag┼é─Öbienia.
Nie wida─ç ┼╝adnego ich zwi─ůzku z "twardym" otoczeniem.
Zabawa...┼éowienie takich zjaw po jakim┼Ť czasie sprawia, ┼╝e czekam by to na moich oczach jaki┼Ť promie┼ä wyci─ůgn─ů┼é z t┼éa inny taki obiekt.

24h temu, uspokojona atmosfera pozwoliła też względnie udanie pobawić się tj. użyć okularu 6mm z barlowem 2x.
Gdyby zrobi─ç to z dala od miasta efekt m├│g┼éby by─ç lepszy, niekt├│re "do┼éki" czy g├│rki potrafi─ů zaskoczy─ç rozmiarem pojawiaj─ůc si─Ö nagle w polu widzenia.

Ot, nie taki Ksi─Ö┼╝yc straszny nawet w jasne noce :twisted:

G├│ra

PostNapisane: pi─ůtek, 31 sierpnia 2012, 08:14 
Ranga: [2]

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 16 lipca 2012, 11:51
Ja dzisiaj wsta┼éem sobie o godzinie 03:00 bo wed┼éug pogodynka.pl mia┼éo by─ç tylko lekkie zachmurzenie a obieca┼éem synowi ┼╝e b─Ödzie m├│g┼é poobserwowa─ç Jowisza :) No i nie zawiod┼éem si─Ö, chmur by┼éo naprawd─Ö niewiele i zar├│wno Ksi─Ö┼╝yc jak i Jowisza da┼éo si─Ö poogl─ůda─ç. Jedynym mankamentem by┼é wiatr, kt├│ry powodowa┼é, ┼╝e okular 5mm daj─ůcy u mnie powi─Ökszenie 240x by┼é niestety praktycznie bezu┼╝yteczny... Natomiast przy u┼╝yciu okularu 9mm Jowisz, co prawda mniejszy, prezentowa┼é si─Ö bardzo ┼éadnie - pasy chmur by┼éo wida─ç bardzo wyra┼║nie. Zbudzi┼éem m┼éodego oko┼éo 03:30 - podoba┼éo mu si─Ö. Potem przenie┼Ťli┼Ťmy si─Ö na Wenus ale by┼éa znacznie ni┼╝ej ni┼╝ Jowisz i z powodu wiatru bardzo p┼éywa┼éa. Na koniec ustawili┼Ťmy teleskop na M42 kt├│ra jak dla mnie wygl─ůda┼éa rewelacyjnie - pierwszy raz j─ů ogl─ůda┼éem przez ten teleskop. Zadowoleni poszli┼Ťmy spa─ç oko┼éo 04:30.

G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Przejd┼║ na stron─Ö Poprzednia strona  1, 2, 3, 4

Strefa czasowa: UTC + 2

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Brak zidentyfikowanych u┼╝ytkownik├│w i 8 go┼Ťci

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz dodawa─ç za┼é─ůcznik├│w

Szukaj:
Skocz do: