Teraz jest pi─ůtek, 3 kwietnia 2020, 00:36

Strefa czasowa: UTC + 2

Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Przejd┼║ na stron─Ö 1, 2  Nast─Öpna strona
Autor Wiadomo┼Ť─ç
 Tytu┼é: Dzisiejsze obserwacje - wrzesie┼ä 2012 r.
PostNapisane: sobota, 1 wrze┼Ťnia 2012, 18:54 
Administrator
Administrator

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Ciesz─Ö si─Ö ┼╝e comiesi─Öczne w─ůtki obserwacyjne t─Ötni─ů ┼╝yciem, zw┼éaszcza ostatnio. Dlatego te┼╝ zach─Öcam wszystkich do kolejnych wpis├│w, dzielcie si─Ö z forumowiczami Waszymi wra┼╝eniami podczas obserwacji.
Dla Was, obserwuj─ůcych, zawsze to jaka┼Ť pami─ůtka, zapis ulotnej chwili - a dla nas czytaj─ůcych zbi├│r cennych informacji.
Zapraszam wi─Öc do pisania !

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod

G├│ra

Tytu┼é: Re: Dzisiejsze obserwacje - wrzesie┼ä 2012 r.
PostNapisane: poniedzia┼éek, 3 wrze┼Ťnia 2012, 00:59 
Ranga: [5]

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Marna widoczno┼Ť─ç, st─ůd chyba oczywisto┼Ťci─ů jest, ┼╝e tylko Ksi─Ö┼╝yc w miar─Ö nadawa┼é si─Ö do obserwacji.
Dwa dni i sze┼Ť─ç godzin po pe┼éni - to znak, ┼╝e terminator coraz bardziej wycina wschodni─ů kraw─Öd┼║ i moment dogodny do kontrastowania otoczenia Mare Crisium (jeszcze Promontorium Olivium i Lavinium nie uwidocznione w wymy┼Ťlonym ┼éuku skalnym na zachodnim obrze┼╝u). Rzeczywi┼Ťcie, w ca┼éej okaza┼éo┼Ťci obserwowa─ç mo┼╝emy teraz ten basen i jego wyra┼║n─ů faktur─Ö otoczenia i chocia┼╝ zdj─Öciu brakuje rozdzielczo┼Ťci, Morze Przesile┼ä jest w┼éa┼Ťciwym akcentem Ksi─Ö┼╝yca w tej fazie.
G├│rnym zwie┼äczeniem terminatora jest krater Endymion (to pi─Ökna nazwa i barwna legenda zwi─ůzana z jego imiennikiem, mo┼╝e kiedy┼Ť przy innej okazji opowiem j─ů). ┼Ürodek terminatora bierze w posiadanie para krater├│w: Langrenus i Petawius (sk┼éadniki lunarnych oczu), poni┼╝ej kt├│rych i nieco w interiorze, struktura krater├│w Janssen i obok niej Vallis Rheita, dolina niczym akwedukt transportuj─ůca ciemno┼Ť─ç znad kraw─Ödzi w g┼é─ůb l─ůdu, w kierunku Mare Nectaris.
Dzisiejsze zdj─Öcie to maksimum co uda┼éo si─Ö wyci─ůgn─ů─ç z ED80 w konfiguracji dla F1500 - 350 klatek po zestakowaniu w Registaxie przeskalowa┼éem do 75%. Po┼éudniowa cz─Ö┼Ť─ç terminatora wygl─ůda na zdj─Öciu bardzo okazale.

Za┼é─ůczniki:
Ksi─Ö┼╝yc 2.09.2012_ED80_F1500_75%.jpg
Ksi─Ö┼╝yc 2.09.2012_ED80_F1500_75%.jpg [ 876.12 KiB | Przegl─ůdane 2443 razy ]

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 9 wrze┼Ťnia 2012, 12:31 

Wczesne godziny nocne zapowiada┼éy bardzo dobre warunki do obserwacji. Jeszcze o p├│┼énocy, kiedy wystawia┼éem teleskop, Droga Mleczna przepi─Öknie rozcina┼éa niebosk┼éon i mo┼╝na by┼éo podziwia─ç jej faktur─Ö w ┼üab─Ödziu. Jowisz, jakie┼Ť 10 stopni nad horyzontem, ┼Ťwieci┼é jaskrawo, a Ksi─Ö┼╝yc wygl─ůda┼é jak pomara┼äczowa ┼é├│d┼║ skrywaj─ůca si─Ö po┼Ťr├│d ga┼é─Özi "namorzyn├│w" w lagunie pobliskiego sadu. Oko┼éo 2-ej coraz cz─Ö┼Ťciej zacz─Ö┼éy si─Ö pojawia─ç szybkie ob┼éoki, kt├│re w ko┼äcu uniemo┼╝liwi┼éy dalszy ci─ůg sesji fotograficznej. W ognisku g┼é├│wnym 9"CRC obraz w ca┼éo┼Ťci dr┼╝─ůcy.
Ksi─Ö┼╝yc, 11 godzin po ostatniej kwadrze, z lekko wygi─Ötym w kierunku zachodnim terminatorem. Jego p├│┼énocny kraniec podkre┼Ťla┼éy kratery: Anaxagoras i (na zach.) Pythagoras - oba z centralnymi g├│rkami. Plato, jako czarna plama z fragmentem wschodniego wa┼éu ostro o┼Ťwietlonego przez S┼éo┼äce. Na zachodzie Zatoka T─Öcz, a nad ni─ů, Mare Frigoris.
Niezwykle spektakularnie w tej fazie przedstawia┼éa si─Ö po┼éudniowa cz─Ö┼Ť─ç terminatora - zw┼éaszcza otoczenie Tycho (czarny, z p├│┼éksi─Ö┼╝ycem ┼Ťwiat┼éa w swej niecce na wschodzie), jakby wsp├│┼é┼Ťrodkowy uk┼éad dw├│ch kr─Ög├│w p┼éatk├│w-krater├│w, wyimaginowanego kwiatu o ┼Ťrednicy siedmiuset kilometr├│w, kt├│rego zewn─Ötrzny wieniec tworz─ů: (pn) Orontius, w lewo "Neandertalczyk" i "Gaz-maska", Wilhelm, Longomontanus, olbrzymi Clavius i czarna czelu┼Ť─ç z jasn─ů obw├│dk─ů krateru Maginus.
Jako dodatkowy smaczek, poni┼╝ej krateru Bullialdus (┼Ťrodek g├│rnej kraw─Ödzi zdj─Öcia), dostrzegamy zarys krateru Kies, obok kt├│rego, po jego zachodniej stronie, egzystuje "kropla absolutnej geometrycznej doskona┼éo┼Ťci" - kopu┼éa Kies.
W prawym, g├│rnym naro┼╝niku, troch─Ö ju┼╝ w cieniu, Prosta ┼Üciana (Rupes Recta), a poni┼╝ej r├│wnie┼╝ ocieniony Deslandres z "piekielnym" Hell wewn─ůtrz.

Za┼é─ůczniki:
Ksi─Ö┼╝yc 9.09.2012_11h po IIIkw_CRC_50%.jpg
Ksi─Ö┼╝yc 9.09.2012_11h po IIIkw_CRC_50%.jpg [ 371.23 KiB | Przegl─ůdane 2384 razy ]
Po┼éudniowa i p├│┼énocna cz─Ö┼Ť─ç terminatora _75%.jpg
Po┼éudniowa i p├│┼énocna cz─Ö┼Ť─ç terminatora _75%.jpg [ 354.08 KiB | Przegl─ůdane 2384 razy ]

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 10 wrze┼Ťnia 2012, 11:12 

Pękaty rogal Księżyca był dzisiaj moim drugim obiektem obserwacji i zdjęć (drugi po Jowiszu).
P├│┼énocny kraniec ksi─Ö┼╝ycowego sierpa zdominowany przez Zatok─Ö T─Öcz z jaskrawo po┼éyskuj─ůcym przyl─ůdkiem Laplace'a. Ca┼éa reszta to puste rejony Mare Imbrium i Oceanus Procellarum.
┼Ürodek terminatora, to g┼é├│wnie "wyj─Öty z kontekstu" fragment g├│rskiego ┼éa┼äcucha Karpat, kraw─Öd┼║ (reszta uwi─Öziona w mroku) Kopernika i w interiorze, krater Kepler otoczony popielat─ů plam─ů materii wyrzutowej.
Prawdziwy spektakl ┼Ťwiat┼éocieniowy rozgrywa si─Ö w po┼éudniowej cz─Ö┼Ťci terminatora. Kompleks krater├│w: Longomontanus, Lagella i Wilhelm w przewa┼╝aj─ůcej cz─Ö┼Ťci pogr─ů┼╝ony w mroku, ale we wschodniej cz─Ö┼Ťci roz┼Ťwietlany jest j─Özorami ┼Ťwiate┼é, rysuj─ůcych d┼éugie i czasem skomplikowane smugi. Na powi─Ökszonym fragmencie, o wiele lepiej ni┼╝ wczoraj, wida─ç krater Kies (to ten, kt├│rego tylko korona wystaje ponad rozleg┼éy teren, z ma┼éym przyl─ůdkiem od po┼éudnia), kt├│remu na zachodzie towarzyszy kopu┼éa (o tej samej nazwie) - sko┼Ťne ┼Ťwiat┼éo uwypukla jej kszta┼ét, a ona sama daje ci─ůgle pretekst do pod─ů┼╝ania w ┼Ťwiat filozoficznych odniesie┼ä.

Za┼é─ůczniki:
Ksi─Ö┼╝yc 10.09.2012_50%_CRCpf..jpg
Ksi─Ö┼╝yc 10.09.2012_50%_CRCpf..jpg [ 290.84 KiB | Przegl─ůdane 2343 razy ]
S_Ksi─ů┼╝yc TK2x_10.09.2012r_50%..jpg
S_Ksi─ů┼╝yc TK2x_10.09.2012r_50%..jpg [ 248.13 KiB | Przegl─ůdane 2343 razy ]

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 17 wrze┼Ťnia 2012, 04:40 
Ranga: [3]

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 11 stycznia 2011, 14:03
Cze┼Ť─ç, o┼╝ywiaj─ůc w─ůtek wrze┼Ťniowy melduj─Ö, ┼╝e przed godzin─ů zako┼äczy┼éem obserwacje miejsko-balkonowe.
Sprawdzałem co pokaże bezksiężycowe, rozgwieżdżone niebo w trudnych warunkach.
Typowo miejskie za┼Ťwietlenie sklepienia plus silne ┼║r├│d┼éa z pobliskiej budowy ustawione tak, ┼╝e nie ma mowy o adaptacji wzroku.
Ograniczenia balkonu i horyzontu pozwalaj─ů przeczesa─ç do┼Ť─ç skromny wycinek zachodniej cz─Ö┼Ťci nieba.
Mimo przeszk├│d okaza┼éo si─Ö, ┼╝e cho─ç niewiele to jednak "co┼Ť" wida─ç ;)
Ogl─ůdane obiekty:
M57, M27 (UltraBlock,OIII,bez filtra)
NGC6960, NGC6992 (UltraBlock,OIII)
NGC7006, M15, M71, M29
NGC7217, NGC7331
NGC404, M31, M32, M110.
Okulary:
6mm, 13.4mm, 25mm, 33mm.
Dokumentacja:
Pocket Sky Atlas
Atlas Nieba 2000.0 (fajna kolumna "zaliczonych" obiekt├│w, NGC7217 - raczej w Pegazie)
Pogoda:
chłodno, brak wiatru, brak roszenia

Kolejne obserwacje koniecznie w terenie.
Dobranoc :twisted:

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 17 wrze┼Ťnia 2012, 10:01 

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 6 wrze┼Ťnia 2010, 21:21
M├│j wczorajszy dorobek du┼╝o skromniejszy:
M39, M29, NGC 6885(C37), 6882, 6992(C33), 6960(C34).
Wilgo─ç okropna, la┼éo si─Ö ze sprz─Ötu,parowa┼éo LW i okulary, nasi─ůka┼éy atlasy..
Du┼╝a cz─Ö┼Ť─ç nocy po┼Ťwi─Öcona na 'badanie' teleskopu wi─Öc r├│wnie┼╝ epsilony cz─Östo w polu widzenia okular├│w.
W tak wilgotnych warunkach dobrze sprawdziła się astro-suszarka 12V. Bardzo skuteczna- wchodzi do standardowego wyposażenia!

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 17 wrze┼Ťnia 2012, 10:25 
Administrator
Administrator

Michał Kostorz napisał(a):
W tak wilgotnych warunkach dobrze sprawdziła się astro-suszarka 12V. Bardzo skuteczna- wchodzi do standardowego wyposażenia!

Gdyby┼Ť Michale rzuci┼é gar┼Ť─ç szczeg├│┼é├│w, mo┼╝e fotk─Ö, przyda┼éoby si─Ö nam.

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 17 wrze┼Ťnia 2012, 11:11 
Ranga: [2]

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 16 lipca 2012, 11:51
Ja wczoraj wyskoczy┼éem tylko na chwilk─Ö ┼╝eby por├│wna─ç niebo, kt├│re ogl─ůda┼éem noc wcze┼Ťniej w Zwardoniu i moje. Skupi┼éem si─Ö na por├│wnaniu M42 bo w Zwardoniu wygl─ůda┼éa rewelacyjnie. U mnie my┼Ťl─Ö ┼╝e wygl─ůda┼éa praktycznie tak samo z tym ┼╝e brakowa┼éo mi barlowa od Dawida przez kt├│rego wcze┼Ťniej obserwowa┼éem. Drugim obiektem by┼é Jowisz. Z soboty na niedziel─Ö obserwowali┼Ťmy razem z Dawidem przej┼Ťcie cienia Io przez tarcz─Ö a dzi┼Ť w nocy wyj┼Ťcie Io zza tarczy Jowisza - naprawd─Ö ┼éadnie to wygl─ůda┼éo i nie spodziewa┼éem si─Ö ┼╝e Io tak szybko si─Ö porusza.
Og├│lnie rzecz bior─ůc w cz─Ö┼Ťci nieza┼Ťwietlonej moje niebo by┼éo zbli┼╝one do tego co widzia┼éem w Zwardoniu (wiem ┼╝e warunki by┼éy zbyt dobre :) ) Niestety za┼Ťwietlenie w cz─Ö┼Ťci nieba wyst─Öpuje i musz─Ö przyzna─ç, ┼╝e jak si─Ö da to do Zwardonia przyje┼╝d┼╝a─ç b─Öd─Ö :)
Dzi┼Ť je┼Ťli pogoda si─Ö nie zmieni pojad─Ö na moj─ů miejsc├│wk─Ö i sprawdz─Ö jaka tam jest r├│┼╝nica.

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 17 wrze┼Ťnia 2012, 14:28 

Suszarka wygl─ůda tak:http://www.astronoce.pl/UserFiles/Image/ARTYKULY/poradnik_obserwatora/suszarka.JPG
Kupiłem dawno temu w Astrokraku. Daje lekki powiew lekko podgrzanego powietrza. O wysuszeniu włosów zapomnij, ale do astro OK :)

G├│ra

PostNapisane: pi─ůtek, 21 wrze┼Ťnia 2012, 15:58 

Wrze┼Ťniowe obserwacje, tom II :wink:
Janusz Leks napisał(a):
Kolejne obserwacje koniecznie w terenie

W wersji obcoj─Özycznej wypad 20/21.09.2012 m├│g┼ébym stre┼Ťci─ç znanym tripletem V - "Veni, vidi, vici"
A po naszemu to jak zapowiedziałem tak zrobiłem.
Śledziłem sat24 i icm, z pewnym wahaniem nawet napisałem Wam zachętę na forum i w końcu ruszyłem w teren.
Pomny wielokrotnie sprawdzonego (rower,narty,astro) prawid┼éa, ┼╝e "jak odpu┼Ťcisz to po┼╝a┼éujesz" postanowilem sprawdzi─ç je kolejny raz.

Nieodleg┼éa miejsc├│wka, le┼Ťna droga w m┼éodym lesie (po┼╝arzysko z 1992r.) w pobli┼╝u ┼ü─ůczy,
dojazd z domu ok.25km, w linii prostej 17,5km.
Gdy rozkładałem sprzęt, pomarańczowy sierp Księżyca chował się już za drzewami.
W atmosferze cisza, brak chmur, brak wiatru, mg┼éy brak lub tylko rzadka zawiesina, od pocz─ůtku bardzo zimno...p├│┼║niej szron na gruncie.
Ziele┼ä nie "dysza┼éa" wilgoci─ů jak w lecie. Na moje niewprawne oko warunki wy┼Ťmienite!
Oczywi┼Ťcie to nie g├│ry, ale jak na ma┼é─ů odleg┼éo┼Ť─ç od aglomeracji niebo zupe┼énie przyzwoite.
Wypatrzone obiekty te┼╝ nikogo na kolana nie rzuc─ů, ale to jak z grzybami/rybami...je┼Ťli s─ů/bior─ů to jest frajda, gdy darzy si─Ö s┼éabo to tylko frustracja.

Zatem do rzeczy:
Na start M101 - ogromna spirala, drobnych towarzyszek nie szukałem
M51+NGC5195 - nisko, ┼Ťwietna para, wida─ç ramiona i ni─ç ┼é─ůcz─ůc─ů obydwie
kr├│tkim szk┼éem nie z┼éowi┼éem 'z marszu' pobliskiej NGC5198, kiedy┼Ť "odkry┼éem" j─ů przypadkiem ;)

W Małej Niedźwiedzicy sprawdzenie czy dojrzę galaktyki widziane ostatnio pod kaszubskim niebem.
Niby tylko miesi─ůc, a k─ůty niebieskie ju┼╝ inne i chwil─Ö trwa┼éo nim si─Ö uda┼éo trafi─ç.
A wi─Öc NGC6217 i niedaleka NGC6068 - znacznie mniej ewidentne ni┼╝ poprzednio.

Inne klasyki:
┼Ťwietne k├│┼éeczko M57 + pobliska gromada M56
M13 kapitalna! + pobliska galaktyka NGC6207, reszta Herkulesa pomini─Öta
Veil - tradycyjnie ┼Ťliczny kompleks, w kr├│tkich szk┼éach widoczne drobne struktury,gorzej ni┼╝ na Kaszubach
M33 - do┼Ť─ç s┼éabo,ale wsch├│d za┼Ťwietlony i obiekt jeszcze nisko
M31+M32+M110 - oklepany widok,a tym razem robił spore wrażenie
NGC404 - ┼╝eby sprawdzi─ç czy dalej tam jest :wink:
NGC7662 'Blue Snowball' - małe, bardzo ładne
M76 'Little Dumbbell' - spore, bardzo ładne
NGC884+NGC869 - 'hichoty' ciesz─ů jak zwykle
IC289 - ma┼éa planetarka zamajaczy┼éa w OIII po d┼éu┼╝szym b┼é─ůdzeniu ko┼éo podw├│jnej gromady Cr33+Cr34

Po tej zabawie wsiadłem na Pegaza:
NGC7217 - powt├│rka z balkonowych obserwacji
NGC7331 - jak powy┼╝ej
NGC7457 - wyraźne jajo, z balkonu nie trafiłem
NGC7814 - bardzo ładna galaktyka, ustawiona kantem
NGC7479 - bardzo ładna spirala
NGC7448 - do┼Ť─ç ma┼éa, lekko pod┼éu┼╝na
NGC7626+NGC7619 - ładna para galaktyk, widać dwie owalne 'chmurki'
NGC7332+NGC7339 - ┼Ťliczna para galaktyk pod k─ůtem ok.120 stopni wzgl─Ödem siebie
korzystałem z PocketSkyAtlas więc spodziewałem się tylko 7332, a 'odkryłem' parkę,
bardzo odr─Öczny szkic 'odkrycia' zgadza si─Ö z tym co wida─ç na zdj─Öciach.
Kilka razy nachodzi┼éem na pozycj─Ö NGC7741 lecz bez sukcesu, mo┼╝e z inn─ů map─ů si─Ö uda.
Pozostało jeszcze sporo słabszych obiektów w Pegazie, jest zajęcie na jesień.

Na finał przeniosłem obserwacje na opisywane niebo wschodnie, nad GOP:

Jowisz - wspania┼éy, ostry obraz ze szczeg├│┼éami, chyba najlepszy jaki dot─ůd trafi┼éem,
planeta ustawiona w linii z ksi─Ö┼╝ycami...2 po lewej, 2 po prawej, odst─Öpy mniej wi─Öcej r├│wne
M1 - duży owal ubogi w szczegóły, obiekt widoczny bez problemu
M35 - klasyk Bli┼║ni─ůt
M36,M37,M38 - klasyki Wo┼║nicy
M45 - brylantowe Plejadki
Pas Oriona widoczny, ale miecz jeszcze dosłownie 'w lesie', przy pakowaniu auta tylko spojrzałem przez lornetkę.

Obserwacje prowadziłem przez ponad 6 mroźnych godzin, sprzęt poskładałem o 2:50.
Na sam koniec mgła nieco się wzmogła, a na niebie pojawiły się słabe smugi, nie przeszkadzało to w obserwacjach,
ale do┼Ť─ç ju┼╝ by┼éo tego dobrego...
Wystarczyło ciepłe odzienie, ogrzewane okulary spisywały się znakomicie, lustra nie zaparowały,tuba lekko wilgotna.

Gdyby nie silne ochłodzenie być może nie byłoby dodatkowej ozdoby tej sesji obserwacyjnej.
Jak mawiaj─ů spece, gdy mr├│z ┼Ťci┼Ťnie jeleniom co trzeba :twisted: rozpoczyna si─Ö rykowisko.
Tej nocy ca┼éy las ┼╝y┼é, hucza┼é, st─ůpa┼é, trzaska┼é, fucza┼é i rycza┼é...uczta dla mi┼éo┼Ťnika przyrody.
Warto było!

G├│ra

PostNapisane: pi─ůtek, 21 wrze┼Ťnia 2012, 19:35 
Administrator
Administrator

Pi─Öknie opisane obserwacje - czu┼éem si─Ö Januszu jakbym by┼é tam z tob─ů. Rewelacja.

G├│ra

PostNapisane: sobota, 22 wrze┼Ťnia 2012, 14:05 

Adam Skrzypek napisał(a):
opisane obserwacje

Hehe,a w orginale mocno skompresowane i jak┼╝e soczy┼Ťcie obszkicowane...
Jowisz i moje 'odkrycie' ze znakiem zapytania.
W domu okaza┼éo si─Ö, ┼╝e jednak kto┼Ť mnie ubieg┼é :mrgreen: :mrgreen:

Kolejny odcinek wrze┼Ťniowy to skromny tomik III
21/22.09.2012
Trafiła mi się fucha nocnego kierowcy. Po kursie, koło 2:00 wyskoczyłem przed spaniem na balkon.
Z balkonu skok na Pegaza.
Warunki obserwacyjne kiepskie, smugowe chmury i o┼Ťwietlaj─ůce je ┼Ťwiat┼éa miasta skutecznie redukowa┼éy t┼éo.
Mimo to do┼Ť─ç szybko natrafi┼éem na spor─ů i jasn─ů galaktyk─Ö NGC7331 i od niej pocz─ů┼éem myszkowa─ç za 'Kwintetem Stephana'.
Nie, ┼╝eby od razu sukces,ale co┼Ť jakby 1-2 cienie pojawia┼éy si─Ö w tym samym miejscu przy kilkukrotnym podej┼Ťciu.
Rzecz zatem do poprawki w terenie. Na odchodne M31 z małymi - w tych warunkach widok bardzo przeciętny.

Do nast─Öpnego!

G├│ra

PostNapisane: sobota, 22 wrze┼Ťnia 2012, 14:58 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:05
Janusz Leks napisał(a):
i od niej pocz─ů┼éem myszkowa─ç za 'Kwintetem Stephana'.
Nie, ┼╝eby od razu sukces,ale co┼Ť jakby 1-2 cienie pojawia┼éy si─Ö w tym samym miejscu przy kilkukrotnym podej┼Ťciu.
Rzecz zatem do poprawki w terenie.

W dyszce jest ci─Ö┼╝ko z kwintetem nawet w lesie w ┼üebkach. Spr├│bujemy w Zwardoniu o ile w og├│le b─Ödziemy co┼Ť obserwowa─ç.

Piwo ma warto┼Ťci od┼╝ywcze, podczas gdy ┼╝ywno┼Ť─ç nie ma warto┼Ťci piwnych

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 23 wrze┼Ťnia 2012, 01:42 
Ranga: [4]
Ranga: [4]

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:00
napisz─Ö szybko bo id─Ö si─Ö na chwil─Ö po┼éo┼╝y─ç. W┼éa┼Ťnie wr├│ci┼éem z tarasu. Obserwowa┼éem 70 minut. Zaliczy┼éem kilka eMek, kolejno: 31, 110, 29, 39, 71, 27, 2, 15, 45.
Pr├│bowa┼éem namierzy─ç 33 ale co┼Ť mi z ni─ů nie idzie. Chyba za jasno mam na tarasie. Zerkn─ů┼éem te┼╝ w stron─Ö Neptuna. Wydaje mi si─Ö, ┼╝e dobrze go zlokalizowa┼éem (gdy┼╝ jest w do┼Ť─ç fajnym po┼éo┼╝eniu) ale jako, ┼╝e wygl─ůda┼é jak zwyk┼éa gwiazdka to nie mam 100% pewno┼Ťci, ┼╝e to by┼é on. G┼é├│wnie u┼╝ywa┼éem Scoposa 30, ale to m31, 2,15 przypowerowa┼éem kitow─ů 10 do 120x. Fajne widoki! Wszech┼Ťwiat jest pi─Ökny. Na sam koniec zza kraw─Ödzi bloku wysun─Ö┼éy si─Ö Plejady, kt├│re by┼éy wisienk─ů w torcie dzisiejszych obserwacji.

Chocia┼╝ kto wie, za godzin─Ö w tym miejscu pojawi si─Ö Jowisz wi─Öc chyba sobie nastawi─Ö budzik, ┼╝eby jeszcze i na niego zerkn─ů─ç.

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 23 wrze┼Ťnia 2012, 08:51 

M├│j wczorajszy dorobek to trzy emki: M103, M52 i M110. Ta ostatnia umkn─Ö┼éa mi podczas poprzednich obserwacji M31. Wczoraj, po przej┼Ťciu chmur powietrze by┼éo bardzo klarowne i warunki ┼Ťwietne. Uzupe┼éni┼éem te┼╝ List─Ö Caldwella o pozycj─Ö 15 (NGC6826). Ta mg┼éawica planetarna (zwana 'mrugaj─ůc─ů') to r├│wnie┼╝ uzupe┼énienie wcze┼Ťniejszych obserwacji, tym razem obiekt├│w w ┼üab─Ödziu. Mg┼éawic─Ö obserwowa┼éem w ortoskopie 12,5mm (122x) i wydawa┼éo mi si─Ö, ┼╝e ma bardzo delikatny, niebieskawo-zielony kolor...?

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 23 wrze┼Ťnia 2012, 22:18 

W tej fazie (22 godziny po I-szej kwadrze) z mojego balkonu ksi─Ö┼╝yc jest widoczny tylko na jasnym niebie (blue sky). I pierwsze zdj─Öcie jest tego dowodem - b┼é─Ökit t┼éa jest dobrze widoczny. Drugie zdj─Öcie, 10 minut p├│┼║niej i w wi─Ökszej projekcji, niweluje t─Ö kolorystyk─Ö - niebo zgas┼éo jakby kto┼Ť wy┼é─ůczy┼é o┼Ťwietlenie.
Pogoda doskona┼éa, przejrzyste i spokojne powietrze nie rozmywa┼éo kontur├│w powierzchniowych detali. Terminator uwypukli┼é centralne struktury krater├│w - a┼╝ szkoda, ┼╝e nie mo┼╝na by┼éo korzysta─ç z instrumentu daj─ůcego wi─Öksz─ů rozdzielczo┼Ť─ç. W centrum, charakterystyczna "tr├│jka" krater├│w: Ptolemaeus, Alphonsus, Arzachel - wyznacza punkt odniesienia dla reszty formacji. W kierunku po┼éudniowym: Deslandres i Walter, jeszcze dalej Maginus wchodz─ůcy ju┼╝ g┼é─Öbiej w woal ciemno┼Ťci. Mi┼éo jest patrze─ç na kontrasty powierzchni o┼Ťwietlonej sko┼Ťnie w tej fazie, nawet bez zag┼é─Öbiania si─Ö w nazwy struktur - zwyczajnie, patrz─ůc w ostre kontury ┼Ťwiat┼éocienia. Nawet kiedy d┼éugie patrzenie bez mrugni─Öcia powiek─ů powoduje mimowolne ┼ézawienie - drugi element towarzysz─ůcy kontemplacji tego teleskopowego widoku zaczyna dominowa─ç - u┼Ťmiech. By─ç mo┼╝e jest to najwa┼╝niejszy element podczas naszych obserwacji?

Za┼é─ůczniki:
Ksi─Ö┼╝yc 23.09.2012_ED80_50%._Blue.jpg
Ksi─Ö┼╝yc 23.09.2012_ED80_50%._Blue.jpg [ 301.63 KiB | Przegl─ůdane 2108 razy ]
Ksi─Ö┼╝yc 23.09.2012_ED80_50%.jpg
Ksi─Ö┼╝yc 23.09.2012_ED80_50%.jpg [ 275.5 KiB | Przegl─ůdane 2108 razy ]

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 23 wrze┼Ťnia 2012, 22:47 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 10:12
Wczoraj wracaj─ůc z koncertu, lekko przysypiaj─ůc w samochodzie (spokojnie - by┼éem w roli pasa┼╝era) ujrza┼éem kilka stopni nad horyzontem bursztynow─ů po┼é├│weczk─Ö naszego pi─Öknego. Obserwacje co prawda bez teleskopu i przez szyb─Ö samochodu, ale musz─Ö przyzna─ç, ┼╝e widoczek mimo wszystko zacny i zapadaj─ůcy w pami─Ö─ç 8-)

ToupTek Camera GPCMOS1200KMB

Zapraszam serdecznie na mojego bloga: http://www.kubafotoblog.blogspot.com

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 24 wrze┼Ťnia 2012, 09:43 
Ranga: [2]

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 16 lipca 2012, 11:51
Moje wczorajsze zdj─Öcie. Oczywi┼Ťcie nie mo┼╝e si─Ö r├│wna─ç ze zdj─Öciami zrobionymi lustrzank─ů. Poza tym to pojedyncza klatka. Razem z synem stwierdzili┼Ťmy, ┼╝e na dole wida─ç ┼Ťwiec─ůce w ciemno┼Ťci oczy jakiego┼Ť kota :)

Za┼é─ůczniki:
IMG_0317.JPG
IMG_0317.JPG [ 407.05 KiB | Przegl─ůdane 2088 razy ]
G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 24 wrze┼Ťnia 2012, 10:03 

nooo...co┼Ť tam ┼éypie Obrazek

Wczoraj ogl─ůda┼éem ┼éysola tylko przez lornetk─Ö,
teleskop zaparkowany w k─ůcie czeka na jak─ů┼Ť brylantow─ů noc...

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 24 wrze┼Ťnia 2012, 21:24 

Balkon, mglisto, obraz niestabilny ale do┼Ť─ç wyra┼║ny, ciep┼éo. Wydawa┼éoby si─Ö, ┼╝e nic nie pobije wczorajszych warunk├│w. Mo┼╝e dlatego zawsze warto fotografowa─ç Ksi─Ö┼╝yc, ┼╝eby doskonali─ç sw├│j warsztat. Czy mo┼╝na przez p├│┼é roku pracowa─ç na niew┼éa┼Ťciwych ustawieniach rejestratora obrazu - okazuje si─Ö, ┼╝e mo┼╝na. To zdj─Öcie zrobione by┼éo EDkiem z ekwiwalentn─ů ogniskow─ů F-1500 (w┼éa┼Ťciwie jest to stak 72 klatek z Lumixa G3). Dor├│wnuje zdj─Öciom z mojego CRC, przy warunkach (podkre┼Ťlam) niefotograficznych. Trzeba by┼éo analizy dotychczasowego materia┼éu, ┼╝eby wydedukowa─ç z chaosu informacji kilka wa┼╝nych aspekt├│w konfiguracyjnych w aparacie. Dzisiejsze zdj─Öcia to w istocie test kamery. Test jak┼╝e pozytywny!
Ksi─Ö┼╝yc 1 dzie┼ä i 23 godziny po pierwszej kwadrze. P├│┼énocny region to g┼é├│wnie: Plato, Alpes Vallis i Pier de Lion (pierdylion). W ca┼éo┼Ťci widoczne Apeniny i na przed┼éu┼╝eniu ich ┼éuku kraw─Öd┼║ Kopernika (jeszcze w mroku). Od ┼Ťrodka, w kierunku po┼éudniowym, terminator rozpada si─Ö na niezliczon─ů ilo┼Ť─ç fakturalnych detali, widocznych daleko w g┼é─ůb interioru. Tycho ostro odcina si─Ö z t┼éa, cho─ç jeszcze s┼éabo wida─ç jego promienie. I rzeczywisty "kr├│l po┼éudnia" - Clavius z wewn─Ötrznym owalem mniejszych krater├│w. Pi─Öknie widoczne przy wschodniej kraw─Ödzi "marginalne" morza, w tym Mare Smythii (przy tej libracji dobrze widoczne - moje ulubione!).

Za┼é─ůczniki:
KSI─ś┼╗YC 24.09.2012_ED80F1500_75%.jpg
KSI─ś┼╗YC 24.09.2012_ED80F1500_75%.jpg [ 600.62 KiB | Przegl─ůdane 2066 razy ]

G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Przejd┼║ na stron─Ö 1, 2  Nast─Öpna strona

Strefa czasowa: UTC + 2

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Brak zidentyfikowanych u┼╝ytkownik├│w i 7 go┼Ťci

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz dodawa─ç za┼é─ůcznik├│w

Szukaj:
Skocz do: