Teraz jest pi─ůtek, 3 kwietnia 2020, 00:10

Strefa czasowa: UTC + 2

Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Autor Wiadomo┼Ť─ç
 Tytu┼é: M57 - obserwacje z 18 pa┼║dziernika
PostNapisane: pi─ůtek, 19 pa┼║dziernika 2012, 22:53 
Ranga: [1]

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 23 lipca 2012, 22:09
Witajcie,
chcia┼éem si─Ö z Wami podzieli─ç moimi wra┼╝eniami z wczorajszych obserwacji. Jako ┼╝e wczoraj kiedy wr├│ci┼éem do domu by┼éo ju┼╝ troch─Ö p├│┼║no na pisanie, a wiadomo rano do pracy trzeba wcze┼Ťnie wsta─ç, wi─Öc robi─Ö to dzisiaj kiedy obrazy w pami─Öci wci─ů┼╝ jeszcze ┼╝ywe.
A wi─Öc moj─ů ukochan─ů Synt─Ö znios┼éem na dw├│r oko┼éo godziny 20:00. Mieszkamy na drugim pi─Ötrze, wi─Öc troszk─Ö noszenia by┼éo, tym bardziej, ┼╝e od jakiego┼Ť czasu mam problemy z kr─Ögos┼éupem i nie mog─Ö za bardzo d┼║wiga─ç ale moje pragnienie nocnego nieba jak zawsze w takich wypadkach okaza┼éo si─Ö silniejsze. Zostawi┼éem sprz─Öcik przed domem nieruszany do godziny 21:30, tyle da┼éem czasu na wych┼éodzenie lustra. Kiedy nadesz┼éa upragniona godzina wyszed┼éem na dw├│r. Zabra┼éem ze sob─ů jak zwykle odtwarzacz mp3 z ulubionymi utworami, kt├│rych s┼éucham przegl─ůdaj─ůc Deep Sky. Odczeka┼éem 10 minut a┼╝ wzrok przywyknie do ciemno┼Ťci, usiad┼éem wygodnie na krzese┼éku przy Dobsonie i rozpocz─ů┼éem wieczorn─ů sesj─Ö.
Na pocz─ůtek posz┼éy klasyki, moje ulubione gromady kuliste w Herkulesie : M13 i M92. Uwielbiam celowa─ç w nie szukaczem, gdy┼╝ ju┼╝ w nim wygl─ůdaj─ů przepi─Öknie, takie zamazane s┼éabe gwiazdki. Dopiero w okularze pokazuj─ů ca┼ée swoje przebogate wn─Ötrze male┼äkich punkcik├│w uk┼éadaj─ůcych si─Ö w mgie┼ék─Ö, kt├│r─ů ┼éadnie by┼éo wida─ç w powi─Ökszeniu 60x (Sw UW 66* 20 mm). Chcia┼éem rozwia─ç nieco t─ů mgie┼ék─Ö stosuj─ůc rozmaite powi─Ökszenia: od 120x (20 mm + Barlow x2) a tak┼╝e 133x (SWA 9mm) oraz 240x (WA 58* 5mm). Gromady rozbite na pojedyncze gwiazdki niczym ma┼ée klejnoty wysypane z woreczka.
Potem by┼éa jeszcze M27, M31 i towarzyszki ale na d┼éu┼╝ej zatrzyma┼éem si─Ö przy M57. Nie ukrywam, ┼╝e jest to jeden z moich ulubionych obiekt├│w G┼é─Öbokiego Kosmosu. Stosuj─ůc r├│┼╝nego rodzaju powi─Ökszenia stwierdzi┼éem, ┼╝e najlepiej odpowiada mi ona w okularze 20 mm z polem w┼éasnym 66 stopni. Malutka, niewiele wi─Öksza od okolicznych gwiazd, ale za to niezwykle subtelna i bardzo kontrastowa. Przepi─Ökny ma┼éy owalek przedziwnego koloru zachodz─ůcego na ciemn─ů ziele┼ä pomieszan─ů z szaro┼Ťci─ů. Jak na tak ma┼ée powi─Ökszenie kszta┼ét by┼é bardzo wyra┼║ny, zerkaniem da┼éo si─Ö zauwa┼╝y─ç centralny ciemny obszar. W tym momencie dozna┼éem dziwnego uczucia. Z pewno┼Ťci─ů ju┼╝ je kiedy┼Ť mieli┼Ťcie. Kiedy spogl─ůdacie na co┼Ť ju┼╝ kt├│ry┼Ť raz z rz─Ödu , widzicie niby dok┼éadnie to samo co za ka┼╝dym razem a jednak odkrywacie go na nowo. To tak jakby drugi raz si─Ö zakocha─ç w tej samej osobie. Ze s┼éuchawek pop┼éyn─Ö┼éa moja ulubiona nuta Audiomachine "The Reaching" z Platynowej IV Serii i w tym momencie jakby czas przesta┼é mie─ç znaczenie. Czu┼éem si─Ö jakbym si─Ö unosi┼é w przestworzach w┼Ťr├│d gwiazd a z daleka ┼Ťwieci┼é "Pier┼Ťcie┼ä" ; to ten moment kiedy zapominasz o troskach i problemach, zapominasz o ca┼éym ┼Ťwiecie i rozkoszujesz si─Ö widokiem cudu nocnego nieba. W takich momentach czuj─Ö , ┼╝e "┼╝ycie znaczy ┼╝ycie".
Na Ziemi─Ö sprowadzi┼éa mnie rotacja naszej ojczystej planety;), ("Ring" za chwil─Ö mia┼é wyj┼Ť─ç poza kadr), narastaj─ůca mg┼éa oraz niezmienna cz─Östotliwo┼Ť─ç dymu z komin├│w s─ůsiednich dom├│w. Mimo to wra┼╝enia z obserwacji tej bardzo popularnej "emki" g┼é─Öboko zapad┼éy mi w pami─Ö─ç. Podobnie by┼éo z Jowiszem, ale o tym mo┼╝e innym razem.
┼╗ycz─Ö Wam wszystkim podobnych i jeszcze lepszych prze┼╝y─ç.

PS1. Najbardziej dla mnie fascynuj─ůc─ů spraw─ů jest to, ┼╝e w momencie kiedy pisz─Ö te s┼éowa, wi─Ökszo┼Ť─ç z Was pewnie siedzi na dworze i patrzy w niebo, widz─ůc to samo co ja wczoraj, prze┼╝ywa to na sw├│j niepowtarzalny spos├│b.

PS2. Na pewno patrzył będzie przyjaciel z Forum Dawid, którego z tego miejsca pozdrawiam

PS3. Podczas wczorajszej sesji obserwacyjnej nic nie piłem ;)

PS4. Ciesz─Ö si─Ö, ┼╝e mog─Ö si─Ö z Wami podzieli─ç moimi wra┼╝eniami bo tylko Wy- prawdziwi mi┼éo┼Ťnicy- jeste┼Ťcie w stanie zrozumie─ç co czu┼éem.

Pozdrawiam Wszystkich serdecznie

Synta 10", Lunt LS35T B400 H-alpha, Celestron SkyMaster 15x70, Vixen NLV 6mm, ES 14 mm, Sky Watcher UWA 20mm, Baader Scopos 30 mm, Lumicon H-Beta 1.25", Lumicon OIII 1,25, Baader UHC-S 1.25",

Obrazek

G├│ra

Tytu┼é: Re: M57 - obserwacje z 18 pa┼║dziernika
PostNapisane: sobota, 20 pa┼║dziernika 2012, 00:14 
Ranga: [5]
Ranga: [5]

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
┼Üwietny opis Micha┼é. U┼╝ywaj─ůc metafory - niebo daje nam tylko tyle ile sami we┼║miemy - niekoniecznie u┼╝ywaj─ůc tylko zmys┼éu wzroku. Niebo jest te┼╝ w pewnym sensie zwierciad┼éem, w kt├│rym sami kreujemy sw├│j wizerunek. Innymi s┼éowy, nie liczy sie tylko promie┼ä ┼Ťwiat┼éa, wa┼╝na jest te┼╝ niesiona przeze┼ä informacja. Nie pozw├│l aby niebo sta┼éo si─Ö dla Ciebie zbiorem liczb, symboli, proporcji. Tw├│rz w┼éasny "katalog" wra┼╝e┼ä, odczu─ç, intuicji, skojarze┼ä, aby malarsko┼Ť─ç Uranii by┼éa atrybutem mistrza. W┼éa┼Ťnie da┼ée┼Ť pierwszy znak swoich nieprzeci─Ötnych talent├│w. Obraz malowany przez Ciebie by┼éby ozdob─ů ka┼╝dej galerii. Pozdrawiam.

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 22 pa┼║dziernika 2012, 20:56 
Nowy u┼╝ytkownik

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 5 stycznia 2010, 18:39
A ja dzi─Ökuj─Ö za "Audiomachine" :P

Lidloszkop 70/700

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 22 pa┼║dziernika 2012, 23:09 
Ranga: [3]

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 27 pa┼║dziernika 2009, 17:16
Takie opisy s─ů najpi─Ökniejsze, nie raz warto oderwa─ç si─Ö od tej, ca┼éej naszej teorii astronomicznej, a spojrze─ç przez pryzmat typowo mi┼éo┼Ťniczej astronomii.
Muzyka i gwiazdy id─ů w parze jak najbardziej !

PTMA-Warszawa
Sprz─Öt: SW 150/750, EQ 3-2,Nap─Öd w 1 osi RA,Lunetka biegunowa Celestron CG-4,Canon 600 D, Canon PowerShot A480,SW 705 AZ2 i okulary kitowe.
------------------------------------------------------------------------------------------
http://sosptma.astrowww.pl/
Sekcja Obserwacji Słońca PTMA

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 23 pa┼║dziernika 2012, 07:41 

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 9 lipca 2012, 22:33
Michał, dzięki za pozdrowionka.
Tak, wraz z Przemkiem(a w sumie z dwoma przemkami ;) ) obserwowali┼Ťmy z Brennej.
Musz─Ö Ci─Ö tam zabra─ç, i to jak najszybciej :)
Ca┼éy czas mam nadziej─Ö ┼╝e wreszcie uda nam si─Ö pokona─ç barier─Ö 4 km. i spotka─ç na wsp├│lnych obserwacjach. Tak sobie my┼Ťl─Ö ┼╝e mo┼╝emy nawet na ┼üysego ma┼é─ů sesj─Ö obserwacyjn─ů zrobi─ç, grunt to si─Ö spotka─ç :)

A tak swoj─ů drog─ů to takiej M57 jak─ů zobaczy┼éem w Brennej przez ES 6,7 to jeszcze nie widzia┼éem :o , chyba trafi┼éa nam si─Ö pogoda pod M57.

Obrazek

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 23 pa┼║dziernika 2012, 14:43 

Ja jestem pod wra┼╝eniem widok├│w z w┼éasnego podw├│rka, my┼Ťla┼éem, ┼╝e przy takim LP nic nie zobacz─Ö, a w okularze 22mm M57 ostrzy elegancko. Natomiast pami─Ötam jeszcze M27 ze Zwardonia w ESach Darka i musz─Ö przyzna─ç, ┼╝e u mnie wydaje si─Ö o wiele bardziej wyra┼║ny, zdecydowanie "odstaje" od t┼éa sprawiaj─ůc wra┼╝enie widoku w 3D. Idzie do mnie NLV 6mm, zobaczymy jak Jowisz b─Ödzie wygl─ůda┼é.

Synta 10", Lunt LS35T B400 H-alpha, Celestron SkyMaster 15x70, Vixen NLV 6mm, ES 14 mm, Sky Watcher UWA 20mm, Baader Scopos 30 mm, Lumicon H-Beta 1.25", Lumicon OIII 1,25, Baader UHC-S 1.25",

Obrazek

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 23 pa┼║dziernika 2012, 14:52 

No to czekamy na okular i robimy spotkanko :) konfrontacja NVL z ES 8-)

Obrazek

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 23 pa┼║dziernika 2012, 15:09 

No ,raczej zdecydowanie ES, to przecie┼╝ szk┼éa z dw├│ch r├│┼╝nych p├│┼éek, ale dla samej frajdy testowania, kt├│r─ů ostatnio widz─Ö w sobie odkry┼ée┼Ť potestujemy.

Obrazek

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 23 pa┼║dziernika 2012, 15:18 

Michał Witek napisał(a):
No ,raczej zdecydowanie ES, to przecie┼╝ szk┼éa z dw├│ch r├│┼╝nych p├│┼éek, ale dla samej frajdy testowania, kt├│r─ů ostatnio widz─Ö w sobie odkry┼ée┼Ť potestujemy.

5 dni w tygodniu przez 8h zajmuje si─Ö testami aplikacji, chyba to ju┼╝ zboczenie zawodowe, cho─ç nie ukrywam, ┼╝e robi─Ö to z czyst─ů przyjemno┼Ťci─ů, je┼Ťli chodzi o test sprz─Ötu astro ;)

Obrazek

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 23 pa┼║dziernika 2012, 15:59 
Ranga: [2]

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 16 lipca 2012, 11:51
Dawid Barteczko napisał(a):
Michał Witek napisał(a):

5 dni w tygodniu przez 8h zajmuje si─Ö testami aplikacji, chyba to ju┼╝ zboczenie zawodowe, cho─ç nie ukrywam, ┼╝e robi─Ö to z czyst─ů przyjemno┼Ťci─ů, je┼Ťli chodzi o test sprz─Ötu astro ;)

Ja przez co najmniej 5 dni w tygodniu i co najmniej 8 godzin dziennie pisz─Ö i testuj─Ö (cho─ç zdecydowanie wol─Ö pisa─ç ni┼╝ testowa─ç ;) ) aplikacje ale sprz─Öt astro te┼╝ testuj─Ö z przyjemno┼Ťci─ů. Zapraszam do Brennej, oby jak najszybciej wr├│ci┼éa pogoda...

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 23 pa┼║dziernika 2012, 16:12 

Tez wole pisac;) a to co pisz─Ö, slu┼╝y testowaniu :)
Co do brennej to chciałbym już tam powrócić...

Obrazek

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 23 pa┼║dziernika 2012, 20:21 

Ja byłem, w niedzielę na grzybach ;)

Obrazek

G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku

Strefa czasowa: UTC + 2

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Brak zidentyfikowanych u┼╝ytkownik├│w i 9 go┼Ťci

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz dodawa─ç za┼é─ůcznik├│w

Szukaj:
Skocz do: