Teraz jest poniedziałek, 6 kwietnia 2020, 11:38

Strefa czasowa: UTC + 2

Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Autor Wiadomo┼Ť─ç
 Tytu┼é: Obserwacje z 16 grudnia 2012 - kr├│tkie ale intensywne
PostNapisane: wtorek, 18 grudnia 2012, 01:11 
Ranga: [1]

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 23 lipca 2012, 22:09
Witajcie,
nie wiem czy jeszcze komu┼Ť wczoraj uda┼éo si─Ö wykorzysta─ç niezwyk┼ée warunki pogodowe jakie mia┼éy miejsce mi─Ödzy godzin─ů 19:00 a 22:00. Temperatura ok. 3 st. Celsjusza, do┼Ť─ç du┼╝a wilgotno┼Ť─ç, ale przede wszystkim wspania┼ée warunki obserwacyjne.

Jest niedziela, godzina 18:30. Jak codziennie o tej samej porze kieruj─Ö sw├│j wzrok w niebo przez szyb─Ö okna dachowego, aby sprawdzi─ç czy i jakie s─ů warunki do obserwacji. Jak wiele poprzednich wieczor├│w, tak i tym razem nie nastrajam si─Ö pozytywnie i nie oczekuj─Ö cud├│w. Po wej┼Ťciu do pomieszczenia i zgaszeniu ┼Ťwiat┼éa stwierdzam z zachwytem, ┼╝e niebo jest czyste. Wida─ç gwiazdy. To niemo┼╝liwe, jeszcze godzin─Ö temu nie by┼éo nic wida─ç. A tu taka niespodzianka. W tym momencie pojawia si─Ö we mnie odwieczny konflikt: wyci─ůga─ç sprz─Öt czy da─ç sobie spok├│j. B─Ödzie przecie┼╝ jak zwykle, znios─Ö Synt─Ö z drugiego pi─Ötra, wstawi─Ö przed dom i odczekam z godzink─Ö na wych┼éodzenie, po czym po godzinie wnios─Ö j─ů z powrotem, bo chmury si─Ö nagle pojawi─ů. Jak zwykle w takich sytuacjach daj─Ö sobie czas. Co kilka minut obserwuj─Ö sytuacj─Ö na dworze. Ku mojemu zaskoczeniu sytuacja si─Ö nie zmienia, tam ci─ůgle jest ÔÇ×clearÔÇŁ. Szybka decyzja: Synta idzie na dw├│r. Nawet nie wiem kiedy a ju┼╝ mia┼éem wytachany sprz─Öt na podw├│rku. Teraz spojrzenie na niebo i ostateczna analiza sytuacji. Jest dobrze, nawet bardzo dobrze. Oby tylko si─Ö to utrzyma┼éo chocia┼╝ z 2 godzinki. Jest godzina 18:45. O 19:30 wychodz─Ö. ┼╗eby jako┼Ť wype┼éni─ç czas,zacz─ů┼éem ogl─ůda─ç ukochan─ů La Liga. Ma┼éo co jednak pami─Ötam z meczu bo my┼Ťli ju┼╝ by┼éy na podw├│rku. Z niecierpliwo┼Ťci─ů odmierza┼éem czas do wyj┼Ťcia. Wreszcie wybi┼éa godzina 19:20, zbieram si─Ö w nadziei, ┼╝e niebo zastan─Ö w takim stanie w jakim go opu┼Ťci┼éem przed kilkudziesi─Öcioma minutami. Zabieram okulary i filtry i wychodz─Ö. W drodze na d├│┼é zastanawiam si─Ö jak wielkie b─Ödzie moje rozczarowanie, kiedy b─Öd─Ö musia┼é od razu wr├│ci─ç. Z tego co uda┼éo mi si─Ö zaobserwowa─ç, przejrzysto┼Ť─ç powietrza by┼éa wysoce obiecuj─ůca. Otwieram drzwi, wychodz─Ö i ... musz─Ö zawr├│ci─ç. Zapomnia┼éem z wra┼╝enia wy┼é─ůczy─ç lamp─Ö na dworze, przy ka┼╝dym ruchu w┼é─ůcza┼éaby si─Ö wywo┼éuj─ůc w moim uk┼éadzie nerwowym najwy┼╝szy stopie┼ä zagro┼╝enia lawinowego. W ko┼äcu jestem, pierwsze co robi─Ö patrz─Ö do g├│ry. Niebo jest przepi─Ökne. Ani ┼Ťladu chmur. Jowisz ┼Ťwieci pi─Öknym, r├│wnym ┼Ťwiat┼éem. Widz─Ö Oriona jeszcze do┼Ť─ç nisko nad wschodnim horyzontem i pi─Ökne skrzyd┼éa ┼üab─Ödzia na przeciwleg┼éym kra┼äcu nieba. To b─Ödzie to. Jeszcze chwila, niech oczy przygotuj─ů si─Ö na prawdziw─ů gwiezdn─ů uczt─Ö.
Ustawiam Synt─Ö w dogodnym miejscu, obok niej krzese┼éko. Rozpakowuj─Ö sw├│j standardowy zestaw do obserwacji. Okular SW UWA 20 mm z polem 66* trafia do wyci─ůgu jako pierwszy. W pogotowiu na p├│┼éce ju┼╝ czeka Vixenowy Barlow x2. Obok niego z tej samej familii lantan NLV 6 mm, w razie gdyby. Pierwsze spojrzenie na Jowisza. ┼╗yletka, a┼╝ oczy bol─ů. Bardzo jasna kulka z trzema mniejszymi punkcikami. Dwa g┼é├│wne pasy chmur wyra┼║nie widoczne na jasnej tarczy. Dok┼éadam do pieca. SW w─Ödruje do Barlowa i do wyci─ůgu. 20 mm x 2 i ju┼╝ mam wi─Ökszego Jupitera. Dalej ┼╝yletka, z wyra┼║niejszymi pasami i z dwoma mniejszymi na p├│┼énocnej i po┼éudniowej cz─Ö┼Ťci tarczy. Przy dolnym g┼é├│wnym pasie chmur majaczy jaka┼Ť wi─Öksza nieregularno┼Ť─ç. Czy┼╝by Plamka? Dok┼éadam mocniej do pieca i od razu wska┼║niki na czerwono: NLV 6 mm w wyci─ůgu. Jowisz ju┼╝ nie taki ostry, ale dalej wida─ç bezproblemowo 2 g┼é├│wne pasy chmur, i tu ju┼╝ nie mam w─ůtpliwo┼Ťci: to jest Plamka. Wra┼╝enie nie do opisania. Po prostu cudowne. 58 stopniowe pole w NLV zmusza mnie po czasie do za┼éo┼╝enia z powrotem zestawu UWA z Barlowem, ale tym razem doda┼éem sobie do nich niskobud┼╝etowy filtr ksi─Ö┼╝ycowy Sky Watchera, kt├│rego dosta┼éem w gratisie do Synty. Do Ksi─Ö┼╝yca kompletnie nieprzydatny, a tu prosz─Ö, Jowisz nieco przygaszony i skontrastowany. Nie b─Öd─Ö si─Ö go pozbywa┼é, jeszcze si─Ö przyda. Kilka minut kontemplacji Jowisza i nieregularnych zawirowa┼ä w jego atmosferze. Chwil─Ö odczeka┼éem po ogl─Ödzinach tej najwi─Ökszej w Uk┼éadzie S┼éonecznym ┼╝ar├│wki, po czym spojrza┼éem na niebo. Pi─Öknie. Dalej bezchmurnie. M45, M31, gromady w Wo┼║nicy i Chichotki widoczne nieuzbrojonym okiem. Odwiedzi┼éem wszystkie po kolei. Gromadki pi─Öknie rozbite, w ca┼éo┼Ťci bez najmniejszego problemu mie┼Ťci┼éy si─Ö w do┼Ť─ç du┼╝ym polu Scoposa 30 mm. Nie zatrzymywa┼éem si─Ö specjalnie przy ┼╝adnej z nich na d┼éu┼╝szy czas, gdy┼╝ moim g┼é├│wnym daniem tego wieczornego przyj─Öcia by┼é Wielki My┼Ťliwy. Chcia┼éem zd─ů┼╝y─ç przed nawa┼éem chmur, kt├│ry nieub┼éaganie zacz─ů┼é nadci─ůga─ç znad po┼éudniowego horyzontu. Dlatego te┼╝ po nied┼éugim zlustrowaniu okolic M31 rozsiad┼éem si─Ö wygodnie przygotowuj─ůc do spogl─ůdania na kosmiczny ÔÇ×┼╝┼éobekÔÇŁ. Do M31 wr├│c─Ö przy nast─Öpnej sesji obserwacyjnej, gdy┼╝ bardzo intryguje mnie G1 i ciekawy jestem czy moja 10tka wystarczy na jej zaobserwowanie.
Tak wi─Öc, wycelowa┼éem wylot tuby dok┼éadnie w to miejsce gdzie znajdowa┼éa si─Ö M42. Do jej obserwacji u┼╝y┼éem standardowo SW UWA 20 mm + Barlow Vixen x2 + UHC-S Baadera. To m├│j sprawdzony zestaw optyczny na t─ů mg┼éawic─Ö. Widok by┼é du┼╝o pi─Ökniejszy ni┼╝ si─Ö spodziewa┼éem. Wspaniale wy┼éoniona z t┼éa mg┼éawica, idealnie skontrastowana. Bezpo┼Ťrednio patrz─ůc wida─ç by┼éo ca┼éy jej zarys. Doskonale wyodr─Öbnione kszta┼éty ÔÇ×skrzyde┼éÔÇŁ, bardzo wyra┼║nie zaznaczony ciemny obszar w centrum, cudownie uwydatnione ÔÇ×rybie ustaÔÇŁ. Mg┼éawica nie mie┼Ťci┼éa si─Ö w polu widzenia. Oddalaj─ůc si─Ö nieco od centrum z punktowym Trapezem w kierunku po┼éudniowym da┼éo si─Ö zauwa┼╝y─ç zerkaniem jej przyleg┼éeÔÇ×strz─ÖpkiÔÇŁ , jakby unosz─ůcy si─Ö dym albo poranna mg┼éa w ┼Ťwietle wschodz─ůcego s┼éo┼äca. Nigdy przedtem nie by┼éo mi dane spojrze─ç na ni─ů w takich warunkach i ujrze─ç a┼╝ tyle detali. Nie potrafi─Ö znale┼║─ç s┼é├│w aby opisa─ç to co czu┼éem. Naprawd─Ö niesamowite prze┼╝ycie. Widoczne z daleka chmury nie nadci─ůga┼éy jako┼Ť z zawrotn─ů szybko┼Ťci─ů, wi─Öc mog┼éem spokojnie przygl─ůda─ç si─Ö tej kosmicznej ÔÇ×p┼éaszczceÔÇŁ, jak poetycko okre┼Ťli┼éa j─ů moja kochana ┼╗ona. Im d┼éu┼╝ej si─Ö przygl─ůda┼éem, tym wi─Öcej szczeg├│┼é├│w wydawa┼éa si─Ö ukazywa─ç.
Nagle przyszed┼é mi na my┼Ťl zachwycaj─ůcy opis obserwacji mg┼éawicy ÔÇ×Ko┼äski ┼üebÔÇŁ przez mistrza gatunku Acubenesa . Z czystej ciekawo┼Ťci postanowi┼éem spr├│bowa─ç, czy co┼Ť w og├│le b─Ödzie mo┼╝na tam dostrzec. Nic sobie nie obiecywa┼éem po tej obserwacji, ot zwyczajna astrociekawo┼Ť─ç. Za bardzo nie wiedzia┼éem jak si─Ö do tego zabra─ç i gdzie dok┼éadnie szuka─ç, w┼é─ůczy┼éem wi─Öc swoje pomoce naukowe w postaci podr─Öcznego Stellarium Mobile posi┼ékuj─ůc si─Ö AstroTools. W ko┼äcu natrafi┼éem na niewielk─ů gwiazdk─Ö o numerze katalogowym HIP 26816, kt├│ra wydawa┼éa si─Ö by─ç troch─Ö niewyra┼║na. W tym samym zestawie optycznym zacz─ů┼éem kr─ů┼╝y─ç w jej s─ůsiedztwie szukaj─ůc czegokolwiek. Pocz─ůtkowo nic szczeg├│lnego nie zwr├│ci┼éo mojej uwagi, ale po kilku minutach uporczywego wpatrywania si─Ö, ÔÇ×na prawoÔÇŁ od wspomnianej gwiazdy zobaczy┼éem ledwo majacz─ůcy kszta┼ét jakiego┼Ť bardzo ciemnego obszaru. Wygl─ůda┼éo to jakby kto┼Ť no┼╝yczkami wyci─ů┼é kawa┼éek t┼éa nieba. Nie zauwa┼╝y┼éem ┼╝adnego konkretnego kszta┼étu mg┼éawicy ani jakichkolwiek ÔÇ×konikopodobnychÔÇŁ zawirowa┼ä ale najwyra┼║niej by┼é tam jaki┼Ť ledwo wyr├│┼╝niaj─ůcy si─Ö ciemniejszy obszar. Zinterpretowa┼éem to jako obiekt IC 434, ale nie mam co do tego pewno┼Ťci. Wed┼éug symulacji obszar by┼é namierzony prawid┼éowo. Wkr├│tce u┼Ťwiadomi┼éem sobie, ┼╝e to mo┼╝e by─ç to miejsce.
Kiedy ju┼╝ w ko┼äcu chmury na dobre zas┼éoni┼éy niebo, wr├│ci┼éem do domu i zacz─ů┼éem czyta─ç na temat obserwacji ÔÇ×KoniaÔÇŁ. Ju┼╝ wcze┼Ťniej wiedzia┼éem, ┼╝e potrzeba do niego odpowiedniego filtra. Poruszony niezwyk┼éymi obrazami nie mog┼éem wczoraj zasn─ů─ç. Dzisiaj na ch┼éodno przeanalizowa┼éem wczorajszy wiecz├│r i zamierzam do ko┼äca zimy ujarzmi─ç nieuchwytnego mustanga. Z tego te┼╝ powodu ju┼╝ nied┼éugo zawita do mnie filtr H-beta w oprawie 1.25ÔÇŁ.
Olbrzymia rado┼Ť─ç i satysfakcja towarzysz─ů mi przez ca┼éy dzie┼ä. Tak dobrego seeingu nie pami─Ötam od pewnej nocy letniej, kiedy po raz pierwszy zobaczy┼éem 2 pasy py┼éowe w M31. M42 jak do tej pory wywar┼éa na mnie najwi─Öksze wra┼╝enie. Bez wzgl─Ödu na to czy uda┼éo mi si─Ö wczoraj trafi─ç na miejsce, gdzie powinien by─ç ÔÇ×Ko┼äski ┼üebÔÇŁ czy te┼╝ go sobie po prostu wyobrazi┼éem bo bardzo chcia┼éem, to i tak nie opuszcza mnie dobry nastr├│j. Wierz─Ö, ┼╝e jeszcze go upoluj─Ö, tak jak i inne wspania┼éo┼Ťci nocnego nieba. Nieziemskiej rado┼Ťci, niewypowiedzianej fascynacji zak─ůtkami Wszech┼Ťwiata i g┼é─Öbokiej wiary w to, ┼╝e warto znosi─ç trudy dnia codziennego, a tak┼╝e nadziei i si┼éy potrzebnej do ich przezwyci─Ö┼╝enia na zbli┼╝aj─ůce si─Ö ┼Üwi─Öta Bo┼╝ego Narodzenia i ca┼éy 2013 rok Wam wszystkim z serca ┼╝ycz─Ö.
PS. We wczorajszych obserwacjach wiernie towarzyszy┼é mi Jo Blankenburg z najnowszym albumem ÔÇ×ElysiumÔÇŁ, szczeg├│lnie bliski jest mi utw├│r ÔÇ×IllumielleÔÇŁ, fanom gatunku szczeg├│lnie polecam.
Pozdrawiam
Michał

Synta 10", Lunt LS35T B400 H-alpha, Celestron SkyMaster 15x70, Vixen NLV 6mm, ES 14 mm, Sky Watcher UWA 20mm, Baader Scopos 30 mm, Lumicon H-Beta 1.25", Lumicon OIII 1,25, Baader UHC-S 1.25",

Obrazek

G├│ra

Tytu┼é: Re: Obserwacje z 16 grudnia 2012 - kr├│tkie ale intensywne
PostNapisane: wtorek, 18 grudnia 2012, 15:49 
Ranga: [5]
Ranga: [5]

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Pi─Ökny opis, bardzo literacki. Wida─ç pasj─Ö i liryczn─ů natur─Ö narratora. Brawo. A┼╝ si─Ö prosi o kontynuowanie w jakim┼Ť cyklu o charakterze pami─Ötnikarskim opis├│w przysz┼éych epizod├│w obserwacyjnych. By┼éaby to naprawd─Ö dobra lektura, oddzia┼éuj─ůca na wyobra┼║ni─Ö i sfer─Ö estetyki u czytaj─ůcych.

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 18 grudnia 2012, 17:03 
Ranga: [1]

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 23 lipca 2012, 22:09
Bardzo dziękuję Jurku za miłe słowa. Daleko mi jednak do Twoich opisów obserwacyjnych Księżyca.
Pozdrawiam

PS. H-beta w┼éa┼Ťnie dzisiaj do mnie trafi┼é, s┼éowa uznania dla DO za szybk─ů realizacj─Ö

Synta 10", Lunt LS35T B400 H-alpha, Celestron SkyMaster 15x70, Vixen NLV 6mm, ES 14 mm, Sky Watcher UWA 20mm, Baader Scopos 30 mm, Lumicon H-Beta 1.25", Lumicon OIII 1,25, Baader UHC-S 1.25",

Obrazek

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 18 grudnia 2012, 22:08 
Administrator
Administrator

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Zgadzam si─Ö z Jurkiem w 100%. Czekamy zatem na ci─ůg dalszy.

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod

G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku

Strefa czasowa: UTC + 2

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Brak zidentyfikowanych u┼╝ytkownik├│w i 6 go┼Ťci

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz dodawa─ç za┼é─ůcznik├│w

Szukaj:
Skocz do: