Teraz jest poniedziałek, 6 kwietnia 2020, 10:15

Strefa czasowa: UTC + 2

Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Przejd┼║ na stron─Ö Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Nast─Öpna strona
Autor Wiadomo┼Ť─ç
 Tytu┼é: Re: Dzisiejsze obserwacje - marzec 2013 r.
PostNapisane: czwartek, 21 marca 2013, 09:41 
Ranga: [3]

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 11 stycznia 2011, 14:03
Amadeusz Jędrzejczyk napisał(a):
┼Üci─ůgn─ů┼éem jednak na siebie ochroniarzy z pobliskiego zak┼éadu

Fajnie, skutecznie wszczepiasz ludziom astrobakcyla :mrgreen:

Ja także skorzystałem wczoraj z pogodnego nieba by trzeci raz spotkać kometę:
16 marca - lornetka
17 marca - lornetka,teleskop, aparat
20 marca - lornetka i aparat kolegi
Obserwacje prowadzone w ustronnym miejscu, w zakolu Tanwi...pejza┼╝ zimowy, sarny, czaple, dzikie kaczki i kometa.
Przeczesa┼éem lornetk─ů tak┼╝e Ksi─Ö┼╝yc i reszt─Ö dost─Öpnego nieba.

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 21 marca 2013, 10:17 
Administrator
Administrator

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Janusz Leks napisał(a):
20 marca - lornetka i aparat kolegi
Obserwacje prowadzone w ustronnym miejscu, w zakolu Tanwi...pejza┼╝ zimowy, sarny, czaple, dzikie kaczki i kometa.
Przeczesa┼éem lornetk─ů tak┼╝e Ksi─Ö┼╝yc i reszt─Ö dost─Öpnego nieba.

Ch┼éopie, tak piszesz ┼╝e chcia┼éoby si─Ö zdj─Ö─ç. Wydob─ůd┼║ je od kolegi! Czy┼╝by┼Ť nie zabra┼é aparatu?

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 21 marca 2013, 10:38 

Ano, po prognozach nie spodziewałem się wielu okazji do fotografowania więc zabrałem tylko lornetkę, tak na wszelki wypadek.
Moje zdj─Öcia z weekendu ujrz─ů ┼Ťwiat niebawem - p├│ki co na przeszkodzie sezon wiosennych wycieczek narciarskich i same wypady po komet─Ö :mrgreen:

A co zapisał D90 kolegi zobaczymy później bowiem wkrótce po sesji padła bateria.
Zdj─Öcia by┼éy robione "z r─Öki" z do┼Ť─ç du┼╝ym ISO, na ekranie LCD kometa by┼éa ewidentna.
Lokalnej fauny niestety nie uwiecznili┼Ťmy z racji gin─ůcych zasob├│w energii...

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 21 marca 2013, 23:32 

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 9 lipca 2012, 22:33
Kadr jaki jest taki jest ale bynajmniej były punkty odniesienia :)

Za┼é─ůczniki:
Komentarz: ISO 400 F6,3 10s 75mm C5D
PANSTARSmini-4.jpg
PANSTARSmini-4.jpg [ 235.98 KiB | Przegl─ůdane 2444 razy ]

Obrazek
G├│ra

PostNapisane: niedziela, 24 marca 2013, 21:55 
Administrator
Administrator

Dzisiaj, a w zasadzie przed chwil─ů, swoje pierwsze ┼Ťwiat┼éo da┼é m├│j nowy ES 6,7. Mog┼éem poobserwowa─ç tylko par─Ö obiekt├│w, ale to co pokaza┼é by┼éo wielce obiecuj─ůce.

Na balkonowym stanowisku (st─ůd niewielkie mo┼╝liwo┼Ťci obserwacyjne) ES w towarzystwie baaderowskiego filterka Moon & SkyGlow wyl─ůdowa┼é w wyci─ůgu ED-ka 80. Jako ┼╝e na zewn─ůtrz panowa┼éa temperatura -5 stopni, troch─Ö czasu min─Ö┼éo zanim sprz─Öt doszed┼é do siebie i zacz─ů┼é dawa─ç akceptowalne obrazy. Ale jak si─Ö ju┼╝ wych┼éodzi┼é by┼éo super. Refraktor r├│wnie┼╝ wymaga wych┼éodzenia, zw┼éaszcza po wyniesieniu z temperatury pokojowej na mr├│z. Trwa to jednak relatywnie szybko.

Mimo niewielkich cirrus├│w to co by┼éo wida─ç utwierdzi┼éo mnie w celowo┼Ťci zakupu tego szk┼éa. Jowisz ostry jak brzytwa, dwa pasy wyra┼║nie odcinaj─ů si─Ö od t┼éa. Po lewej stronie tarczy cztery ksi─Ö┼╝yce ostre niczym szpileczki. Powi─Ökszenie uzyskane z tym okularem w ED-ku powoduje i┼╝ tarcza ma wymiary akceptowalne do obserwacji. Aberracji chromatycznej praktycznie nie zauwa┼╝y┼éem.

Dalej M42, ni┼╝ej na horyzoncie, ton─ůca w ┼éunie, ale i tak ┼éadnie widoczna, s┼éusznych rozmiar├│w, wyra┼║nie wida─ç rozpostarte "skrzyd┼éa". I na deser Ksi─Ö┼╝yc, kt├│rego tarcza wype┼éni┼éa do maksimum pole 82-stopniowego ES-a. Obraz ostry jak ┼╝yleta, sama przyjemno┼Ť─ç w obserwacjach.

Okularek sprawi┼é wielk─ů frajd─Ö. Nie ukrywam ┼╝e wi─ůza┼éem z nim spore nadzieje w po┼é─ůczeniu w┼éa┼Ťnie z ED-kiem 80. Do tej pory LVW 8 w po┼é─ůczeniu z 2" du┼╝─ů i ci─Ö┼╝k─ů k─ůt├│wk─ů dielektryczn─ů WO w ED80 na AZ4 tworzy┼éo zestaw ci─Ö┼╝ki i trudny do wywa┼╝enia, teleskop nagminnie opada┼é. ES 6,7 jest znacznie l┼╝ejszy i mniejszy od LVW 8 (227 g vs. 432 g) w zwi─ůzku z czym teleskopem si─Ö du┼╝o lepiej manewruje. Do tego nieco wi─Öksze powi─Ökszenie i znacznie wi─Öksze pole, nic tylko raj dla oczu :) .

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 24 marca 2013, 22:18 

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 6 wrze┼Ťnia 2010, 21:21
Ja te┼╝ w┼éa┼Ťnie wr├│ci┼éem z obserwacji. Mia┼éem ┼Ťwietny seeing i do listy Lunar 100 do┼éo┼╝y┼éem 8 obiekt├│w.
Wspaniale też prezentował się dzisiaj Jowisz! Warunki naprawdę miałem bardzo dobre, ale mróz jednak zwyciężył..

Zmarzni─Öty i zadowolony pozdrawiam wszystkich 'Lunatyk├│w' ;)

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 24 marca 2013, 23:01 

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 9 lipca 2012, 22:33
Adam, ciesz─Ö si─Ö ┼╝e jeste┼Ť zadowolony z zakupu. Oby wi─Öcej takiej pogody umo┼╝liwiaj─ůcej obserwacje :) My z Micha┼éem i Tomkiem atakowali┼Ťmy dzi┼Ť po raz kolejny komet─Ö.

Za┼é─ůczniki:
Komentarz: Gdzie jest Wally :)
PANSTARS_AC.png
PANSTARS_AC.png [ 1.84 MiB | Przegl─ůdane 2369 razy ]

Obrazek
G├│ra

PostNapisane: niedziela, 24 marca 2013, 23:17 

Adam Skrzypek napisał(a):
ES w towarzystwie baaderowskiego filterka

Adam, gratuluje nowego nabytku i życzę wspaniałych obrazów.

Cytuj:
Ale jak się już wychłodził było super

Ja tak┼╝e prowadzi┼éem dzi┼Ť obserwacje balkonowe. Komet─Ö zas┼éania s─ůsiedni blok wi─Öc si─Ögn─ů┼éem to co by┼éo osi─ůgalne.
Skolimowana synta chłodzi się już kilka miesięcy więc etap przygotowań zredukowałem do odsłonięcia armaty.
W wyci─ůgu wyl─ůdowa┼é okular ES 8.8mm (jaki┼Ť czas temu te┼╝ przylecia┼é z USA) i skierowa┼éem zestaw na Jowisza.
Obraz bardzo ostry, falowanie minimalne...ksi─Ö┼╝yce "po lewej", a na tarczy 2 grube pasy i jeden cienki.
Przy dłuższym patrzeniu wyskakiwały nawet struktury zaburzeniowe.
Szcz─Ö┼Ťliwie trafi┼é si─Ö te┼╝ tranzyt WCP w fazie "ju┼╝ za po┼éow─ů" - pi─Ökny widok.
Jowisza obserwowałem wspólnie z synem - podobały mu się kolorowe pasy i fakt, że je widać :wink:

Wczoraj także obserwowałem.
Wybra┼éem si─Ö na skraj miasta by z┼éapa─ç komet─Ö PanSTARRS, po chwili do┼é─ůczy┼é brat i wsp├│lnie podziwiali┼Ťmy obiekt w lornetkach.
Przy okazji zrobiłem nieco zdjęć, a po powrocie z mroźnego pola jeszcze "dopaliłem" dawkę mrozu na balkonie i strzeliłem serię zdjęć łysemu.
Po┼Ťwi─Öci┼éem te┼╝ sporo czasu obserwacjom wizualnym zakamark├│w Ksi─Ö┼╝yca.
Warunki obserwacyjne by┼éy ┼Ťwietne....niezwykle ostre i stabilne obrazy zachwyci┼éy mnie na tyle, ┼╝e zimno zesz┼éo na plan dalszy.
W ruch posz┼éy Antaresy 6mm i 13.4mm i oczywi┼Ťcie ES 8.8mm.
Ciekawe jak b─Ödzie dzisiaj...czekam a┼╝ Ksi─Ö┼╝yc przetranzytuje na balkonow─ů stron─Ö bloku :mrgreen:

Odpuka─ç w tub─Ö, ale marzec p├│ki co nie┼║le darzy niebem i szcz─Ö┼Ťcie, ┼╝e udaje si─Ö z tego daru korzysta─ç.

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 25 marca 2013, 01:58 
Ranga: [4]

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 19 listopada 2012, 22:37
Ja wczoraj wybra┼éem si─Ö na 1,5 godzinki do Wi┼Ťniczy. Kapitalna miejsc├│wka, horyzont ods┼éoni─Öty w ka┼╝d─ů stron─Ö i w miar─Ö ciemno. Prawdziwe "orle gniazdo" jak to okre┼Ťli┼é Janusz :)
Przedstawiam jeszcze kolejn─ů niesamowit─ů relacja Micha┼éa z naszych pierwszych obserwacji PanSTARRSa 20 marca: http://astrohunters.pl/index.php/dzienn ... -na-komete
Ja pofoci┼éem troszk─Ö komet─Ö w Wi┼Ťniczach:
Za┼é─ůcznik:
Komentarz: C7D, 17-50mm/2.8@17mm, ISO-800, f/3.2, T=10s, godz.19:17
PanSTARRS_Amadeusz_20130320_01.jpg
PanSTARRS_Amadeusz_20130320_01.jpg [ 490.47 KiB | Przegl─ůdane 2353 razy ]

i og├│lnie miejsc├│wk─Ö:
Za┼é─ůcznik:
Komentarz: C7D, 8-16mm@10mm, ISO-800, f/5, T=20s, godz.19:57
PanSTARRS_Amadeusz_20130320_04.jpg
PanSTARRS_Amadeusz_20130320_04.jpg [ 501.16 KiB | Przegl─ůdane 2353 razy ]

Dzisiaj przysz┼éo mi na my┼Ťl, ┼╝e by─ç mo┼╝e PanSTARRSa b─Ödzie wida─ç z mojego okna na p├│┼énocny zach├│d. I uda┼éo si─Ö. Siedz─ůc na parapecie z lornet─ů opart─ů o okno napatrzy┼éem si─Ö raz jeszcze, komfortowo i do woli. LP nie przeszkadza┼éo zbytnio. Za szukacz wielokrotnie pos┼éu┼╝y┼é mi o┼Ťwietlony komin za lasem w Gliwicach nad kt├│rym centralnie g├│rowa┼éa kometa.
P├│┼║nym wieczorem uda┼éo mi si─Ö jeszcze potestowa─ç bino na ┼üysym. Por├│wnywa┼éem obraz jednooczny z moich "tr├│jwymiarowych" ES-├│w i obuocznie looka┼éem potem przez bino. Powiem kr├│tko: lunatyk, kt├│ry nie patrzy┼é przez ten wynalazek nie widzia┼é chyba jeszcze ┼üysego! Zaliczy┼éem raz jeszcze opad szcz─Öki: wcze┼Ťniejsze obrazy Jowisza, Saturna czy M42 to by┼éo naprawd─Ö ma┼éo. Przez bino widzia┼éem ogromny Ksi─Ö┼╝yc, dos┼éownie jak z lot├│w nad Dolomitami. Wystaj─ůce wysoko g├│ry, kaniony, stopnie... nie wiedzia┼éem, ┼╝e tam w og├│le s─ů takie miejsca jak zobaczy┼éem.
I co ciekawe obraz najja┼Ťniejszy przez... d┼éugie plossle. Lepszy ni┼╝ przez kitowe erfle WO. A┼╝ mnie ciarki przechodz─ů na my┼Ťl o za┼éo┼╝eniu do tego parki Tele Vue PL 25mm.
Tutaj jeszcze wcze┼Ťniejsza relacja z test├│w bino na Jowiszu i Saturnie z pami─Ötnego zlotu 4 marca: http://astrodb.slask.pl/index.php/8-akt ... 013#amadeo

Dobrze, ┼╝e pogoda w ko┼äcu nam sprzyja. Ko┼äczy si─Ö powoli udany w─ůtek "marcowe obserwacje" - ciekawe co przyniesie wiosna :)

Columbus 13"; TSAPO906; HEQ5; SAM; QHY183; EOS6D

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 25 marca 2013, 10:37 

Zgodnie z planem doczeka┼éem Ksi─Ö┼╝yca po dobrej stronie bloku i troch─Ö go poogl─ůda┼éem.
Chmury stopniowo gęstniały,ale widoki złe nie były.

[...]
i og├│lnie miejsc├│wk─Ö:

Hmmm,jaka┼Ť inna ta panorama ni┼╝ kojarz─Ö, ale nic dziwnego bo przestrzeni tam pod dostatkiem by wybra─ç sobie jaki┼Ť w┼éasny zakamarek :wink:

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 25 marca 2013, 19:45 
Ranga: [2]

Do┼é─ůczy┼é(a): niedziela, 22 lipca 2012, 21:09
Mi to wygl─ůda na miejsc├│wk─Ö na szczycie pag├│rka (nawet dopatrzy┼éem na zdj─Öciu sw├│j dom :mrgreen: ). Ale jak ju┼╝ Janusz m├│wi┼é, lepiej zej┼Ť─ç troch─Ö ni┼╝ej, co odcina sporo LP.

Ja r├│wnie┼╝ w sobot─Ö wyci─ůgn─ů┼éem swojego dryblasa na podw├│rko w celu test├│w ┼Ťwie┼╝o nabytego ESa 14mm. Seeing by┼é wr─Öcz idealny. Przy 200x (szkoda, ┼╝e nie mia┼éem dost─Öpnego wi─Ökszego powera) obraz bez falowania. Wracaj─ůc do ESa, to obraz ostry do b├│lu. Widoczne 2 grube pasy i jeden cieniutki + WCP.

PS: Amadeusz, my┼Ťl─Ö, ┼╝e po moich wskaz├│wkach dotar┼ée┼Ť na te miejsce kt├│re chcia┼ée┼Ť ;)

tel. 889366423

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 25 marca 2013, 22:13 
Ranga: [1]

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 4 lutego 2013, 15:52
Dawid Barteczko napisał(a):
Adam, ciesz─Ö si─Ö ┼╝e jeste┼Ť zadowolony z zakupu. Oby wi─Öcej takiej pogody umo┼╝liwiaj─ůcej obserwacje :) My z Micha┼éem i Tomkiem atakowali┼Ťmy dzi┼Ť po raz kolejny komet─Ö.

Potwierdzam..by┼éo dosy─ç ch┼éodno ale cen osi─ůgni─Öty :)

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 25 marca 2013, 22:26 
Administrator
Administrator

A ja ciesz─Ö si─Ö, ┼╝e w ko┼äcu co┼Ť obserwujemy i w─ůtek t─Ötni ┼╝yciem. Ostatnim tak gor─ůcym miesi─ůcem by┼é wrzesie┼ä ubieg┼éego roku. A w zesz┼éym miesi─ůcu w "dzisiejszych obserwacjach" by┼éo zaledwie 5 post├│w.

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 25 marca 2013, 22:27 

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 23 lipca 2012, 22:09
Ch┼éodno to chyba zbyt ┼éagodne okre┼Ťlenie ;)

Synta 10", Lunt LS35T B400 H-alpha, Celestron SkyMaster 15x70, Vixen NLV 6mm, ES 14 mm, Sky Watcher UWA 20mm, Baader Scopos 30 mm, Lumicon H-Beta 1.25", Lumicon OIII 1,25, Baader UHC-S 1.25",

Obrazek

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 25 marca 2013, 22:31 

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 23 lipca 2012, 22:09
Ja wczoraj wybra┼éem si─Ö na 1,5 godzinki do Wi┼Ťniczy. Kapitalna miejsc├│wka, horyzont ods┼éoni─Öty w ka┼╝d─ů stron─Ö i w miar─Ö ciemno. Prawdziwe "orle gniazdo" jak to okre┼Ťli┼é Janusz :)

A propos, Amadeo, niesamowite zdj─Öcia porobi┼ée┼Ť, du┼╝y szacun

Synta 10", Lunt LS35T B400 H-alpha, Celestron SkyMaster 15x70, Vixen NLV 6mm, ES 14 mm, Sky Watcher UWA 20mm, Baader Scopos 30 mm, Lumicon H-Beta 1.25", Lumicon OIII 1,25, Baader UHC-S 1.25",

Obrazek

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 25 marca 2013, 23:09 

Alfred Błażytko napisał(a):
Mi to wygl─ůda na miejsc├│wk─Ö na szczycie pag├│rka (nawet dopatrzy┼éem na zdj─Öciu sw├│j dom :mrgreen: ). Ale jak ju┼╝ Janusz m├│wi┼é, lepiej zej┼Ť─ç troch─Ö ni┼╝ej, co odcina sporo LP.
(...)
PS: Amadeusz, my┼Ťl─Ö, ┼╝e po moich wskaz├│wkach dotar┼ée┼Ť na te miejsce kt├│re chcia┼ée┼Ť ;)

Jeszcze raz serdecznie dzi─Ökuj─Ö Alfred za pokierowanie mnie na miejsce :) Ufff, bo ju┼╝ my┼Ťla┼éem, ┼╝e zn├│w trafi┼éem gdzie┼Ť obok. Zdj─Öcie jest bardzo szerokie (u┼╝y┼éem ogniskowej 10mm) dlatego punkt obserwacyjny mo┼╝e wygl─ůda─ç troch─Ö nieswojo ;) LP mi nie przeszkadza┼éo je┼Ťli chodzi o sam─ů komet─Ö. Nast─Öpnym razem zejd─Ö troch─Ö ni┼╝ej.
Wiesz, urzek┼éy mnie te krzewy na g├│rze. W ┼Ťwietle Ksi─Ö┼╝yca "Orle gniazdo" wygl─ůda┼éo naprawd─Ö magicznie... i do tego kometa, czego chcie─ç wi─Öcej.

Micha┼é, wielkie dzi─Öki. Staram si─Ö, chocia┼╝ to dopiero pocz─ůtki :)

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 26 marca 2013, 07:35 
Administrator
Administrator

Po ogniskowych wnioskuj─Ö ┼╝e obydwa szk┼éa ze stajni Sigmy? I jak si─Ö sprawuj─ů?

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 26 marca 2013, 08:33 

Adam Skrzypek napisał(a):
Po ogniskowych wnioskuj─Ö ┼╝e obydwa szk┼éa ze stajni Sigmy? I jak si─Ö sprawuj─ů?

1. Tamron SP AF 17-50 mm f/2.8 XR Di II LD Aspherical (IF) - od lat m├│j podstawowy i najcz─Ö┼Ťciej u┼╝ywany zoom, jasny, bardzo ostry:
http://www.optyczne.pl/30.1-Test_obiekt ... 4%99p.html
trzeba wybra─ç z selekcji bo podobno r├│┼╝nie z wykonaniem, m├│j jest idealny.

2. Sigma 8-16 mm f/4.5-5.6 DC HSM - ju┼╝ kiedy┼Ť pisa┼éem na forum o tym szkie┼éku, rewelacyjna chocia┼╝ nie tak jasna jak Tokina 11-16/2.8, wysoka rozdzielczo┼Ť─ç optyczna w centrum i na brzegu, jak wida─ç na zdj─Öciu znikoma dystorsja beczkowa, ekstremalnie szeroki, solidna konstrukcja, uwaga: brak mocowania filtr├│w:
http://www.optyczne.pl/192.1-Test_obiek ... 4%99p.html

warto pomy┼Ťle─ç te┼╝ o Tokina AT-X 116 PRO DX AF 11-16 mm f/2.8:
http://www.optyczne.pl/137.1-Test_obiek ... f_2.8.html
do astro wydaje si─Ö idealna.

Wi─Öcej po godzinach bo musz─Ö ju┼╝ zmyka─ç... ;)

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 27 marca 2013, 20:08 

Pozostaj─ůc jeszcze pod wra┼╝eniem ostatnich obserwacji komety C/2011 L4, przedstawiamy ma┼ée podsumowanie filmowe - zmontowane przez Micha┼éa 8-)

Relacja Michała z obserwacji C/2011 L4

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 28 marca 2013, 09:36 
Ranga: [2]

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 11 lipca 2011, 19:35
Pi─Ökny opis :)

G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Przejd┼║ na stron─Ö Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Nast─Öpna strona

Strefa czasowa: UTC + 2

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Brak zidentyfikowanych u┼╝ytkownik├│w i 7 go┼Ťci

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz dodawa─ç za┼é─ůcznik├│w

Szukaj:
Skocz do: