Teraz jest piątek, 29 marca 2024, 00:27

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Dzisiejsze obserwacje - kwiecień 2013 r.
PostNapisane: poniedziałek, 1 kwietnia 2013, 20:43 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Posty: 3866
Lokalizacja: Chorzów
Po dużym ożywieniu w marcu, z czego się bardzo cieszę, postanowiłem przyjrzeć się popularności wątku w miesiącach jesienno - wiosennych. Policzyłem więc posty i wygląda to tak:

- sierpień 2012 - 64 posty,
- wrzesień 2012 - 31 postów,
- październik 2012 - 5 postów,
- listopad 2012 - 14 postów,
- grudzień 2012 - 19 postów,
- styczeń 2013 - 19 postów,
- luty 2013 - 5 postów,
- marzec 2013 - 61 postów.

Wyraźnie widać że okres stagnacji mamy za sobą, liczę więc na nowe ciekawe wpisy okraszone zdjęciami nie tylko nieba, ale i waszego stanowiska obserwacyjnego. Zapraszam do pisania!

_________________
Adam Skrzypek

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod


Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - kwiecień 2013 r.
PostNapisane: poniedziałek, 8 kwietnia 2013, 01:34 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 10 marca 2011, 19:16
Posty: 595
Oj coś w tym kwietniu bryndza :(
Mnie dziś wreszcie udało się złapać bezchmurne niebo to jedno z kolejnych 30 pochmurnych nocy :)
Szału niestety nie popełniłem ponieważ od początku nstawiałem się na Saturna i żeby mi jak najszybciej wylazł zza garażu musiałem ustawić montaż pod zadaszeniem, które zasłoniło sporą część nieba. Jako że nastawiłem się na US to na montaż poszedł SCT 9,25.
Całość udało mi się rozstawic długo przed tym zanim Saturn postanowił wystawic oblicze więc z nudów korzystając z dobrodziejstw GOTO postanowiłem looknąć tu i tam. Na początek wrzuciłem M95 montaż zazgrzytał i ustawił się w miejsce gdzie powinna być. W sumie to wierzę mu na słowo bo SWAN-ie 40 mm nie jestem w stanie przysiądz czy widziało tam cos moje oko czy wyobraźnia, w każdym razie któreś coś tam lekkie na granicy percepcji widziało :) Podobnie było z M65. Chwila przerwy na ogrzanie się w domu spojrzenie w Stelarium i w 2 rundzie na tapetę poszły M3 i M53 .. tu już było lepiej ale bez szaleństwa. Widoczne delikatne szare kłębuszki bez detalu w SWAN-ie 40mm. Próby z LVW 22 to juz było nieporozumienie obraz ciemniał tak mocno że obiekty prawie znikały. Przy okazji ze SWAN-em postanowiłem sprawdzic co daje IDAS LPS P2 w wizualu i ... w sumie niewiele daje prócz citkę lepszego kontrastu ale nie wiele. Temat jest jeszcze do sprawdzenia na lepiej eksponujących się obiektach ale narazie wbrew temu co można znaleźć na niektórych forach to skłaniam się do tego że filtr stricte do focenia.
No i na koniec po zbijaniu czasu przyszedł czas na clue wieczory czyli Saturna. Najpierw wychynął gdzieś zza dachu trochę ciemny w 40 mm ale widoczny. Później mi zniknął i juz miałem klnąć pod nosem bo miałem wrażenie że pojawiły się chmurska i na 2 min lookania się skończy kiedy nagle pojawił się spowrotem. Jest coraz fajniejszy z roku na rok ... coraz okazalej się prezentuje. Poszło LVW 22 i super większy nadal ładny ... LVW 8... ups przegiąłem z optymizmem nie daje się wyostrzyć. Optymalne do planet , jak w 90% przypadków u mnie okazało się LVW 13 mm. Tu juz dało się wyostrzyć i obraz był odpowiednio duży ..miodzio :)
Poszła tez w ruch kamera ale tu dopiero dało się zobaczyć jak niemiłosiernie pływał obraz. Choc mimo to coś tam dało się wyciągnąć
Załącznik:
video0008 13-04-07 23-33-28.jpg
video0008 13-04-07 23-33-28.jpg [ 5.78 KiB | Przeglądane 8864 razy ]


Z bólem tylko zauważyłem po fakcie że coś znów pochrzaniłem w ustawieniach i niestety nie udało się debayerować koloru w registaxie ... musiał wyjśc czarno biały ale co tam :)

_________________
Wielka wyprawa obserwacyjna Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Islandia 2016.



Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - kwiecień 2013 r.
PostNapisane: poniedziałek, 8 kwietnia 2013, 07:31 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:05
Posty: 4756
Lokalizacja: Tarnowskie Góry zaroski przy farze.
E tam! Fajny jest i szczegół się pojawił i cień planety na pasach.

_________________
http://www.cro.pl/forum
6 0 5 8 4 9 4 9 3
Karlik 20", GSO 12", Powermate 2",ES 20 - 100*,ES 14, ES 8.8, ES 6.7, OIII, Ultrablock, UHC-S, Pomarańczowy, 10X50
Piwo ma wartości odżywcze, podczas gdy żywność nie ma wartości piwnych


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - kwiecień 2013 r.
PostNapisane: poniedziałek, 8 kwietnia 2013, 14:37 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 10 marca 2011, 19:16
Posty: 595
Adam Krawczyk napisał(a):
E tam! Fajny jest i szczegół się pojawił i cień planety na pasach.


Dzięki Adamie za podnieisienie na duchu :) Czuję mimo to jednak pewien niedosyt. Znaczy bywało lepiej :) Ale najważniejsze że udało mi się go wreszcie zobaczyć. Teraz mogę zaglądac do działów z fotami bo szczerze mówiąc unikałem oglądania jego zdjęć robionych przez innych póki go sam najpierw na żywo nie zobaczę :)

_________________
Wielka wyprawa obserwacyjna Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Islandia 2016.



Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - kwiecień 2013 r.
PostNapisane: poniedziałek, 8 kwietnia 2013, 19:04 
Offline
Ranga: [2]

Dołączył(a): niedziela, 22 lipca 2012, 21:09
Posty: 209
Lokalizacja: Toszek
Witam. Wczoraj pojawiła się możliwość na wspólne obserwacje i dałem info na forum. Pogoda była śledzona przez cały dzień, aż do wieczora i podjąłem decyzje aby wyruszyć w pole. Wykonałem parę telefonów i Amadeusz J. jak i Janusz L. wyrazili chęć dołączenia(niestety dotarł tylko Amadeusz). Jeszcze z początku była nutka niepewności jeśli chodzi o zachmurzenie, ale później byliśmy zbyt zajęci obserwacjami żeby myśleć o chmurach. Do dyspozycji mieliśmy mojego Columbusa, lornetkę Amadeusza i prawie pełny komplecik ESów :). Podczas gdy kolimowałem (trochę to zajęło) teleskop Amadeusz zabawiał się lornetką. Na pierwszy ogień poszła M42. Mimo już niskiego położenia i jeszcze nie do końca wychłodzonego teleskopu mgławica pięknie widoczna. Wyraźne skrzydła oraz pięknie rozdzielony Trapez. Najlepszy widok w ESie 6,7mm. Później skierowałem teleskop na Jowisza. W wyciągu wylądowały kolejno 14mm, 6,7mm i 4,7mm (pierwsze światło). We wszystkich okularach ładny widok. Jak dla mnie dość dużym zaskoczeniem było, że pasy na Jupiterze były widoczne w 4,7mm (320x). Obraz nie był do końca ostry, ale to już nie małe powiększenie, a warunki troche lepsze niż przy M42. Następnie teleskop skierowałem na NGC 2392 (Eskimos). W 4,7mm majaczył jakiś detal. Widoczna gwiazdka centralna i okalającą ją bańkę na tle ciemniejszej plamki. Wróciliśmy do Jowisza, ale tym razem uzbrojeni w bino. Trochę kłopotów było, bo teleskop opadał pod ciężarem nasadki + 2" barlow + 2 okularki. Widać wyraźne 3D, ale obrazowi czegoś brakowało. Jakby krył się za plamą mleka. Przy Jowiszu dość dużo czasu na zleciało i goniliśmy aby zobaczyć chociaż klasyki. Kierujemy teleskop na M81/M82. Znowu kłopoty... optyka szukacza zaszroniona. No cóż próbuje znaleźć, ale nici z tego. Posiłkuję się lornetką Amadeusza i laserem i się odało. Najlepszy widok w 6,7mm. Następnie szybko trafiam na M13. Równie szybkie obserwacje gromady, znowu najlepszy widok w 6,7mm. na koniec zostawiliśmy sobie rodzynka-Saturna. Wkładam 14mm i... szczęki do teraz szukam. Amadeusz o mało zawału nie dostał :lol: , był równie pozytywnie zaskoczony jak ja. Udało mi się złapać 4 księżyce. Cassini ostry do bólu, tak samo pasy na samej planecie. Naprawdę świetny widok :o !! Wkładamy 6,7mm i Saturn większy, ale już nie tak powalający (seeing się pogorszył). Również widoczne to co w 14mm, ale takie miałkie. Spakowaliśmy manaty i pojechaliśmy do domu. Amadeusz zadowolony ze swojego nowego nabytku ESa 4,7mm, a i ja ze swojej 14mm. Te okulary to naprawdę świetne szkiełka. Kontrast i ostrość aż razi po oczach, ale tak, że nie chce się oderwać oka od okularu.

Pozdrawiam i do następnego.

_________________
Columbus 325/1500 i graty do niego
Messier: 72/110


tel. 889366423


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - kwiecień 2013 r.
PostNapisane: poniedziałek, 8 kwietnia 2013, 20:31 
Offline
Ranga: [1]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 23 lipca 2012, 22:09
Posty: 144
Lokalizacja: Pszów
Fajna relacja,
z zapartym tchem to pochłonąłem. Och, chciałoby się na spokojnie oddać obserwacjom pod rozgwieżdżonym niebem bez obaw, że za chwilę coś je przykryje. Co do ESów, zgadzam się w zupełności, świetne szkła.
Pozdrowienia dla Was i dzięki za przekazanie emocji z wczorajszych obserwacji.

_________________
"...miłość niezmierzona mieszka pod namiotem z gwiazd." - F. Schiller

Synta 10", Lunt LS35T B400 H-alpha, Celestron SkyMaster 15x70, Vixen NLV 6mm, ES 14 mm, Sky Watcher UWA 20mm, Baader Scopos 30 mm, Lumicon H-Beta 1.25", Lumicon OIII 1,25, Baader UHC-S 1.25",


Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - kwiecień 2013 r.
PostNapisane: poniedziałek, 8 kwietnia 2013, 21:40 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 19 listopada 2012, 22:37
Posty: 632
Świetna relacja Alfredo !!! Ja też jestem bardzo zadowolony z wczorajszego spotkania. I wcale mi nie przeszkadza, że lista zaobserwowanych obiektów nie ma kilku stron. Napatrzyłem się na Saturna do woli - podobnie jak niedawno na PanSTARRSa.

W takim razie w uzupełnieniu relacji jeszcze kilka pamiątkowych fotek naszego spotkania i "kapliczkowej" miejscówki:
Załącznik:
WISNICZE_Amadeusz_20130407_01.jpg
WISNICZE_Amadeusz_20130407_01.jpg [ 511.78 KiB | Przeglądane 8775 razy ]

Alfred Błażytko napisał(a):
Podczas gdy kolimowałem (trochę to zajęło) teleskop Amadeusz zabawiał się lornetką

Ze względu na brak czasu zabrałem tylko w obie ręce 3 walizki, lornetę, statyw i torbę foto. No i bardzo dobrze bo poznałem dzięki temu power Columbusa 13" w połączeniu z rodzinką ES-ów. Lornetką obowiązkowo M44 nie mieszczącą się przecież w żadnym okularze, M45 i pięknie widoczną jeszcze M42. Jako szukacz też się przydała!
Alfred Błażytko napisał(a):
Jak dla mnie dość dużym zaskoczeniem było, że pasy na Jupiterze były widoczne w 4,7mm (320x)

I dobrze, że pada mit poweruszki pospolitej: ES 4,7mm - super sprawa! Nawet jeśli się okaże, że tylko kilka razy w roku to moim zdaniem warto.
Załącznik:
WISNICZE_Amadeusz_20130407_02.jpg
WISNICZE_Amadeusz_20130407_02.jpg [ 528.19 KiB | Przeglądane 8775 razy ]

Alfred Błażytko napisał(a):
Wróciliśmy do Jowisza, ale tym razem uzbrojeni w bino. Trochę kłopotów było, bo teleskop opadał pod ciężarem nasadki + 2" barlow + 2 okularki. Widać wyraźne 3D, ale obrazowi czegoś brakowało. Jakby krył się za plamą mleka

Niestety to była moja wina - nie dokręciłem porządnie wyjmowanego noska do korpusu bino i nasadka latała w barlowie mimo, że była przykręcona śrubami.
Alfred Błażytko napisał(a):
Wkładam 14mm i... szczęki do teraz szukam. Amadeusz o mało zawału nie dostał :lol: , był równie pozytywnie zaskoczony jak ja. Udało mi się złapać 4 księżyce

Przyznaję, to był szok. Nie spodziewałem się, że amatorskim telepem zobaczę Saturna równie wyrazistego w detalach co Jowisza. I te księżyce... ja dojrzałem tylko trzy z nich: Tytana, Rhea i Dione. Zapewne Alfredo obaczył jeszcze Tethysa, niestety ja w tym czasie rozwaliłem sobie akomodację wyświetlaczem LCD od EOS-a. Muszę zgłosić do Magic Lanterna żeby dorobili czerwone podświetlenie :lol:
Załącznik:
WISNICZE_Amadeusz_20130407_03.jpg
WISNICZE_Amadeusz_20130407_03.jpg [ 491.98 KiB | Przeglądane 8775 razy ]

Alfred Błażytko napisał(a):
Amadeusz zadowolony ze swojego nowego nabytku ESa 4,7mm, a i ja ze swojej 14mm. Te okulary to naprawdę świetne szkiełka. Kontrast i ostrość aż razi po oczach, ale tak, że nie chce się oderwać oka od okularu

Zgadzam się! Niczego więcej do szczęścia nie potrzeba: duże lustro, dobry filterek i rodzinka Explore Scientific ;)
Załącznik:
WISNICZE_Amadeusz_20130407_04.jpg
WISNICZE_Amadeusz_20130407_04.jpg [ 504.9 KiB | Przeglądane 8775 razy ]

Do zobaczenia w Wiśniczach !!! :)

_________________
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13"; TSAPO906; PST; HEQ5mod; SAM; ASI533; ASI290; EOS6D


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - kwiecień 2013 r.
PostNapisane: wtorek, 9 kwietnia 2013, 08:05 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 9 lipca 2012, 22:33
Posty: 458
Lokalizacja: Görny Ślönsk
Gratulacje panowie!
Mam nadzieję że kiedyś do Was dołączę zobaczyć miejscówkę.
Świetny opis i świetne zdjęcia.

_________________
GSO 10", FASTRON-5S LED, Platforma Paralaktyczna L.J., Synta 150/750, ATM 80/400, Celestron 15 x 70 , Canon 5D,Canon 5D mkIII, Canon D60, ES: 4,7 6,7 14 24, Lumicon: OIII , UHC

Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - kwiecień 2013 r.
PostNapisane: wtorek, 9 kwietnia 2013, 16:28 
Offline
Ranga: [2]

Dołączył(a): niedziela, 22 lipca 2012, 21:09
Posty: 209
Lokalizacja: Toszek
Dawid Barteczko napisał(a):
Mam nadzieję że kiedyś do Was dołączę zobaczyć miejscówkę.


Ja też mam nadzieję, że przyjedziesz do Wiśnicz, bo mam zamiar kupić ESa 24mm, a widzę, że masz go w posiadaniu :).

Apropos miejscówki, to te łuny tak naprawdę są takie straszne tylko na zdjęciu. W dobre noce (i w troszkę innym miejscu) wyciągam gołym okiem gwiazdki ponad 6 mag.

Pozdrawiam

_________________
Columbus 325/1500 i graty do niego
Messier: 72/110


tel. 889366423


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - kwiecień 2013 r.
PostNapisane: wtorek, 9 kwietnia 2013, 21:04 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 9 lipca 2012, 22:33
Posty: 458
Lokalizacja: Görny Ślönsk
Przyjade jak tylko zrobie upgrade moich zabawek i będzie pogoda;)

_________________
GSO 10", FASTRON-5S LED, Platforma Paralaktyczna L.J., Synta 150/750, ATM 80/400, Celestron 15 x 70 , Canon 5D,Canon 5D mkIII, Canon D60, ES: 4,7 6,7 14 24, Lumicon: OIII , UHC

Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - kwiecień 2013 r.
PostNapisane: niedziela, 14 kwietnia 2013, 10:25 
Offline
Ranga: [2]

Dołączył(a): niedziela, 22 lipca 2012, 21:09
Posty: 209
Lokalizacja: Toszek
Witam. Wczoraj odbyło się spotkanie z Januszem pod pretekstem obserwacji zorzy, której chyba nie doczekaliśmy. Chyba, bo pewna łuna na północy co chwile zmieniała swoją jasność. Jednak dzisiaj przeczytałem, że wyrzut uderzył w Ziemię o 1 nad ranem, czyli jednak to nie była zorza :roll: . Mieliśmy do dyspozycji Columbusa 13" i Syntę 12". Początkowo widzieliśmy tylko pojedyncze gwiazdy, ale po 22 niebo zaczęło się przedzierać i można było już zacząć obserwacje. Gdy szukaliśmy czego w np. Herkulesie to tylko dlatego tam, ponieważ druga strona nieba była pod chmurami, ale po chwili trzeba było zmienić kierunek z tego samego powodu, dlatego wybieraliśmy rodzynki w gwiazdozbiorach i parę nowych obiektów wskoczyło. Poniżej ciekawsze obiekty, które zaobserwowaliśmy:

Kasjopeja
NGC 457 (jasność wizualna 6.4 mag)- ładna gromada. Bardzo przypomina swojego imiennika czyli ET. Świetny widok w ES 14mm.
Obrazek

W Kasjopei była również kometa, na którą długo patrzeliśmy.

Bliźnięta
NGC 2392 (9.1 mag)- jasna i wyraźna planetarka. Gwiazdka centralna widoczna bez problemu.
Obrazek

Lew
Jest Lew, są tryplety.
1 tryplet:

NGC 3628 (9.8 mag)- pierwszy składnik trypletu. Ciemne pasmo ciągle widoczne.
Obrazek
M66 (9.0 mag)- jasna galaktyka. Majaczą ramiona.
M65 (9.3 mag)- również jasna, ale bez szczegółu. Wszystkie składniki w jednym polu w ES 14.

2 tryplet:

Tutaj nie za bardzo co opisywać więc tylko obiekty.
M95, M96, M105

... i parka:

NGC 3607 (9.9 mag)- jasna i gwiazdopodobne jądro
Obrazek
NGC 3626 (10.6 mag) - też jasna, ale ciut słabsza. Ładne jajowate jądro.
Obrazek

Smok
NGC 6543 (8.1 mag)- jasna, duża i bez detalu, ale ładna
Obrazek
NGC 4236 (9.9 mag) - długa i nawet jasna. Bardzo ładna.
Obrazek

Warkocz Bereniki
Ja nawet nie zapuszczałem się do Gromady Panny, bo nie mam dokładnego atlasu. Janusz próbował szukać. Galaktyk było mrowie, ale nawet nie próbował ich identyfikować.

NGC 4494 (9.7 mag)- jasna i owalna
Obrazek
M64 (8.4 mag) - jasna, widoczne czarne oko
Obrazek
M53 (7.7 mag) - ciemna jak na kulistą. Tylko zewnętrznie rozbita.
Obrazek

Herkules

NGC 6229 (9.4)- ciemna, ale ładna. Momentami widać pojedyncze gwiazdki.
Obrazek
NGC 6209 (11.7) - w miarę jasna.
Obrazek


To już koniec moich wypocin. Obiektów było wiele więcej, ale napisałem tylko ciekawsze. Dzisiaj powtórka :)

PS: Język może być trochę nie zrozumiały, bo jestem bardzo nie wyspany.

Pozdrawiam

_________________
Columbus 325/1500 i graty do niego
Messier: 72/110


tel. 889366423


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - kwiecień 2013 r.
PostNapisane: niedziela, 14 kwietnia 2013, 11:41 
Offline
Ranga: [1]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 23 lipca 2012, 22:09
Posty: 144
Lokalizacja: Pszów
Znowu piękna relacja Alfredzie!
Gratuluję ustrzelenia tylu DSów. My z Dawidem czekając na zorzę w Maciowakrzach mieliśmy bardzo podobne warunki, ale mając do dyspozycji tylko SkyMastera zadowoliliśmy się przepięknie widocznym PanSTARRSem i jaśniejszymi eMkami. Najważniejsze,że na przelot ISS się załapaliśmy

_________________
"...miłość niezmierzona mieszka pod namiotem z gwiazd." - F. Schiller

Synta 10", Lunt LS35T B400 H-alpha, Celestron SkyMaster 15x70, Vixen NLV 6mm, ES 14 mm, Sky Watcher UWA 20mm, Baader Scopos 30 mm, Lumicon H-Beta 1.25", Lumicon OIII 1,25, Baader UHC-S 1.25",


Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - kwiecień 2013 r.
PostNapisane: niedziela, 14 kwietnia 2013, 11:46 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 6 września 2010, 21:21
Posty: 422
Lokalizacja: Ruda Śląska
Proszę, tak blisko i tak udana sesja! Gratulacje!
Ja, godzinę po rozłożeniu sprzętu musiałem zmykać przed deszczem.. :( Tylko na Jowisza zdążyłem popatrzeć.

_________________
Messier: 17/110, Caldwell: 10/109, Księżyc 45/100, Wenus, Mars, Jowisz(Io, Europa, Ganimedes, Kallisto), Saturn(Tytan,Rea,Tetyda,Dione), Uran, C/2011 L4 PANSTARRS


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - kwiecień 2013 r.
PostNapisane: niedziela, 14 kwietnia 2013, 12:49 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 11 stycznia 2011, 14:03
Posty: 260
Lokalizacja: Gliwice
Ano, tak jak wspomniał Alfred, wczoraj mieliśmy dość trudne warunki.
Silny wiatr i szybkozmienne zachmurzenie nie pozwalały na spokojne obserwacje.
Trzeba było łapać chwilę i podziwiać to co się dało.
Kotłowanina w atmosferze degradowała obrazy, ale po długiej przerwie obserwacyjnej każda wypatrzona plamka niesłychanie cieszyła oczy. Dość długo polowałem z aparatem na wąski Księżyc, lecz chmury nie dawały za wygraną.
Odpuściły dopiero jak wymieniłem aparat na okulary :wink:
Rzuciliśmy też okiem na Jowisza, kiepskie położenie i warunki sprawiły, że był dość przeciętny,
Saturn nabierał wysokości i stopniowo rozpędzał się z obrazami.
M104 - Sombrero dość słabo ulokowane na tle łuny miast, mimo to dobrze rozpoznawalne.
W galaktycznym zagajniku Warkocz-Panna-Lew jasnych plamek było mnóstwo,ale mało czasu na spokojną robotę.
Gapiłem się bez wdawania w szczegóły, byle więcej, byle zdążyć...jak z najadaniem się na zapas.
Za to kometa PanSTARRS bardzo mi się spodobała i wracałem do niej wiele razy, w okularku 13.4mm prezentowała się zacnie.
Noc spędziliśmy na nowej miejscówce w rejonie Wiśniczy - szczęśliwie udało się tam dojechać i na to liczyłem wspominając o tej drodze w wątku wiśnickim.
Miejsce wydaje się jednak gorsze od pobliskiej górki, na której spotkaliśmy się ostatnio.
W planach jest odkrycie ciemniejszych miejsc w okolicy, ale nie wiem czy niewyspanie na to zezwoli :mrgreen:
Mimo przeszkód było fajnie i warto było wytargać sprzęt.
Byle do następnej okazji!

_________________
synta 12" + lidleta


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - kwiecień 2013 r.
PostNapisane: niedziela, 14 kwietnia 2013, 13:25 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 9 lipca 2012, 22:33
Posty: 458
Lokalizacja: Görny Ślönsk
Gratulacje udanego spotkania panowie. Mam nadzieję że kiedyś przyjedziecie na naszą miejscówkę :) My już też planujemy wycieczkę w wasze rejony

_________________
GSO 10", FASTRON-5S LED, Platforma Paralaktyczna L.J., Synta 150/750, ATM 80/400, Celestron 15 x 70 , Canon 5D,Canon 5D mkIII, Canon D60, ES: 4,7 6,7 14 24, Lumicon: OIII , UHC

Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - kwiecień 2013 r.
PostNapisane: niedziela, 14 kwietnia 2013, 13:33 
Offline
Ranga: [2]

Dołączył(a): niedziela, 22 lipca 2012, 21:09
Posty: 209
Lokalizacja: Toszek
Michał Kostorz napisał(a):
Proszę, tak blisko i tak udana sesja!


Sesja nie była do końca udana, ale nie można narzekać. Zapraszam w nasze miejscówki, choćby nawet dzisiaj. Obserwacje w większym gronie są o wiele ciekawsze :).

Janusz Leks napisał(a):
Noc spędziliśmy na nowej miejscówce w rejonie Wiśniczy


To jednak była zła decyzja. Łuny jeszcze jakoś można przetrzymać, ale tam były widoczne mocne światła od Świbia, które jeśli miała być zorza to moim zdaniem uniemożliwią jej obserwacje. Ale aż tak źle nie było, momentami migała M13, gdzie przy kapliczce już kilka razy widziałem ją bez problemu na wprost.

Janusz Leks napisał(a):
W planach jest odkrycie ciemniejszych miejsc w okolicy, ale nie wiem czy niewyspanie na to zezwoli


Dzisiaj jadę zbadać jak wygląda stan dróg leśnych, ale myślę, że tragedii nie będzie. Tamte rejony to będzie istna ciemnia w porównaniu do Wiśnicz. Być może porównywalna do Łebek (może troche przesadzam). Niewyspanie? Od czego jest niedziela :mrgreen: Mam nadzieję, że nawet dzisiaj tam wyskoczymy.

_________________
Columbus 325/1500 i graty do niego
Messier: 72/110


tel. 889366423


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - kwiecień 2013 r.
PostNapisane: niedziela, 14 kwietnia 2013, 14:50 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 6 września 2010, 21:21
Posty: 422
Lokalizacja: Ruda Śląska
Alfred Błażytko napisał(a):
Zapraszam w nasze miejscówki, choćby nawet dzisiaj.

Oj.. bardzo bym chciał! Niestety jestem z takich imprez 'czasowo wyłączony' :(

_________________
Messier: 17/110, Caldwell: 10/109, Księżyc 45/100, Wenus, Mars, Jowisz(Io, Europa, Ganimedes, Kallisto), Saturn(Tytan,Rea,Tetyda,Dione), Uran, C/2011 L4 PANSTARRS


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - kwiecień 2013 r.
PostNapisane: niedziela, 14 kwietnia 2013, 21:58 
Offline
Ranga: [2]

Dołączył(a): niedziela, 22 lipca 2012, 21:09
Posty: 209
Lokalizacja: Toszek
Jak się włączysz to zapraszam ;)

PS: Bardzo podobały mi się obrazy z Twojego ED 120 :).

_________________
Columbus 325/1500 i graty do niego
Messier: 72/110


tel. 889366423


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - kwiecień 2013 r.
PostNapisane: niedziela, 14 kwietnia 2013, 22:05 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Posty: 3866
Lokalizacja: Chorzów
Janusz Leks napisał(a):
Ano, tak jak wspomniał Alfred, wczoraj mieliśmy dość trudne warunki.
Silny wiatr i szybkozmienne zachmurzenie nie pozwalały na spokojne obserwacje.

Właśnie te warunki zniechęciły mnie wczoraj do wyskoczenia gdziekolwiek, u mnie do 23.00 niebo cały czas było zachmurzone. Co innego gdy miejscówkę ma się rzut beretem, a co innego jak trzeba do niej dojechać z 50 km.

Żeby przynajmniej troszkę poprawić sobie humor postanowiłem uwiecznić dzisiejszą koniunkcję Jowisza z Księżycem, gdyż nad wyraz ładnie prezentowała się na tle wieczornego nieba. Wyciągnąłem więc statyw na balkon i ustrzeliłem dwie fotki. Na pierwszej z nich w oryginale "załapały się" trzy jowiszowe księżyce.

Ekspozycja w komentarzu do zdjęć, sprzęt jak w podpisie.


Załączniki:
Komentarz: ISO 400; f/8; 1/3 s; 200 mm
Koniunkcja 1.jpg
Koniunkcja 1.jpg [ 77.4 KiB | Przeglądane 8550 razy ]
Komentarz: ISO 400; f/8; 3 s; 21 mm
Koniunkcja 2.jpg
Koniunkcja 2.jpg [ 113.33 KiB | Przeglądane 8550 razy ]

_________________
Adam Skrzypek

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - kwiecień 2013 r.
PostNapisane: niedziela, 14 kwietnia 2013, 22:20 
Offline
Ranga: [2]

Dołączył(a): niedziela, 22 lipca 2012, 21:09
Posty: 209
Lokalizacja: Toszek
Pamiątka z naszego mikro zlotu


Załączniki:
IMGP1079.JPG
IMGP1079.JPG [ 143.19 KiB | Przeglądane 8546 razy ]

_________________
Columbus 325/1500 i graty do niego
Messier: 72/110


tel. 889366423
Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 60 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL