Teraz jest poniedziałek, 6 kwietnia 2020, 11:38

Strefa czasowa: UTC + 2

Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Przejd┼║ na stron─Ö 1, 2, 3  Nast─Öpna strona
Autor Wiadomo┼Ť─ç
 Tytu┼é: Dzisiejsze obserwacje - kwiecie┼ä 2013 r.
PostNapisane: poniedzia┼éek, 1 kwietnia 2013, 20:43 
Administrator
Administrator

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Po du┼╝ym o┼╝ywieniu w marcu, z czego si─Ö bardzo ciesz─Ö, postanowi┼éem przyjrze─ç si─Ö popularno┼Ťci w─ůtku w miesi─ůcach jesienno - wiosennych. Policzy┼éem wi─Öc posty i wygl─ůda to tak:

- sierpień 2012 - 64 posty,
- wrzesień 2012 - 31 postów,
- pa┼║dziernik 2012 - 5 post├│w,
- listopad 2012 - 14 post├│w,
- grudzień 2012 - 19 postów,
- styczeń 2013 - 19 postów,
- luty 2013 - 5 post├│w,
- marzec 2013 - 61 post├│w.

Wyra┼║nie wida─ç ┼╝e okres stagnacji mamy za sob─ů, licz─Ö wi─Öc na nowe ciekawe wpisy okraszone zdj─Öciami nie tylko nieba, ale i waszego stanowiska obserwacyjnego. Zapraszam do pisania!

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod

G├│ra

Tytu┼é: Re: Dzisiejsze obserwacje - kwiecie┼ä 2013 r.
PostNapisane: poniedzia┼éek, 8 kwietnia 2013, 01:34 
Ranga: [4]

Do┼é─ůczy┼é(a): czwartek, 10 marca 2011, 19:16
Oj co┼Ť w tym kwietniu bryndza :(
Mnie dzi┼Ť wreszcie uda┼éo si─Ö z┼éapa─ç bezchmurne niebo to jedno z kolejnych 30 pochmurnych nocy :)
Sza┼éu niestety nie pope┼éni┼éem poniewa┼╝ od pocz─ůtku nstawia┼éem si─Ö na Saturna i ┼╝eby mi jak najszybciej wylaz┼é zza gara┼╝u musia┼éem ustawi─ç monta┼╝ pod zadaszeniem, kt├│re zas┼éoni┼éo spor─ů cz─Ö┼Ť─ç nieba. Jako ┼╝e nastawi┼éem si─Ö na US to na monta┼╝ poszed┼é SCT 9,25.
Ca┼éo┼Ť─ç uda┼éo mi si─Ö rozstawic d┼éugo przed tym zanim Saturn postanowi┼é wystawic oblicze wi─Öc z nud├│w korzystaj─ůc z dobrodziejstw GOTO postanowi┼éem lookn─ů─ç tu i tam. Na pocz─ůtek wrzuci┼éem M95 monta┼╝ zazgrzyta┼é i ustawi┼é si─Ö w miejsce gdzie powinna by─ç. W sumie to wierz─Ö mu na s┼éowo bo SWAN-ie 40 mm nie jestem w stanie przysi─ůdz czy widzia┼éo tam cos moje oko czy wyobra┼║nia, w ka┼╝dym razie kt├│re┼Ť co┼Ť tam lekkie na granicy percepcji widzia┼éo :) Podobnie by┼éo z M65. Chwila przerwy na ogrzanie si─Ö w domu spojrzenie w Stelarium i w 2 rundzie na tapet─Ö posz┼éy M3 i M53 .. tu ju┼╝ by┼éo lepiej ale bez szale┼ästwa. Widoczne delikatne szare k┼é─Öbuszki bez detalu w SWAN-ie 40mm. Pr├│by z LVW 22 to juz by┼éo nieporozumienie obraz ciemnia┼é tak mocno ┼╝e obiekty prawie znika┼éy. Przy okazji ze SWAN-em postanowi┼éem sprawdzic co daje IDAS LPS P2 w wizualu i ... w sumie niewiele daje pr├│cz citk─Ö lepszego kontrastu ale nie wiele. Temat jest jeszcze do sprawdzenia na lepiej eksponuj─ůcych si─Ö obiektach ale narazie wbrew temu co mo┼╝na znale┼║─ç na niekt├│rych forach to sk┼éaniam si─Ö do tego ┼╝e filtr stricte do focenia.
No i na koniec po zbijaniu czasu przyszed┼é czas na clue wieczory czyli Saturna. Najpierw wychyn─ů┼é gdzie┼Ť zza dachu troch─Ö ciemny w 40 mm ale widoczny. P├│┼║niej mi znikn─ů┼é i juz mia┼éem kln─ů─ç pod nosem bo mia┼éem wra┼╝enie ┼╝e pojawi┼éy si─Ö chmurska i na 2 min lookania si─Ö sko┼äczy kiedy nagle pojawi┼é si─Ö spowrotem. Jest coraz fajniejszy z roku na rok ... coraz okazalej si─Ö prezentuje. Posz┼éo LVW 22 i super wi─Ökszy nadal ┼éadny ... LVW 8... ups przegi─ů┼éem z optymizmem nie daje si─Ö wyostrzy─ç. Optymalne do planet , jak w 90% przypadk├│w u mnie okaza┼éo si─Ö LVW 13 mm. Tu juz da┼éo si─Ö wyostrzy─ç i obraz by┼é odpowiednio du┼╝y ..miodzio :)
Posz┼éa tez w ruch kamera ale tu dopiero da┼éo si─Ö zobaczy─ç jak niemi┼éosiernie p┼éywa┼é obraz. Choc mimo to co┼Ť tam da┼éo si─Ö wyci─ůgn─ů─ç
Za┼é─ůcznik:
video0008 13-04-07 23-33-28.jpg
video0008 13-04-07 23-33-28.jpg [ 5.78 KiB | Przegl─ůdane 4274 razy ]

Z b├│lem tylko zauwa┼╝y┼éem po fakcie ┼╝e co┼Ť zn├│w pochrzani┼éem w ustawieniach i niestety nie uda┼éo si─Ö debayerowa─ç koloru w registaxie ... musia┼é wyj┼Ťc czarno bia┼éy ale co tam :)

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 8 kwietnia 2013, 07:31 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:05
E tam! Fajny jest i szczegół się pojawił i cień planety na pasach.

Piwo ma warto┼Ťci od┼╝ywcze, podczas gdy ┼╝ywno┼Ť─ç nie ma warto┼Ťci piwnych

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 8 kwietnia 2013, 14:37 

Do┼é─ůczy┼é(a): czwartek, 10 marca 2011, 19:16
Adam Krawczyk napisał(a):
E tam! Fajny jest i szczegół się pojawił i cień planety na pasach.

Dzi─Öki Adamie za podnieisienie na duchu :) Czuj─Ö mimo to jednak pewien niedosyt. Znaczy bywa┼éo lepiej :) Ale najwa┼╝niejsze ┼╝e uda┼éo mi si─Ö go wreszcie zobaczy─ç. Teraz mog─Ö zagl─ůdac do dzia┼é├│w z fotami bo szczerze m├│wi─ůc unika┼éem ogl─ůdania jego zdj─Ö─ç robionych przez innych p├│ki go sam najpierw na ┼╝ywo nie zobacz─Ö :)

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 8 kwietnia 2013, 19:04 
Ranga: [2]

Do┼é─ůczy┼é(a): niedziela, 22 lipca 2012, 21:09
Witam. Wczoraj pojawi┼éa si─Ö mo┼╝liwo┼Ť─ç na wsp├│lne obserwacje i da┼éem info na forum. Pogoda by┼éa ┼Ťledzona przez ca┼éy dzie┼ä, a┼╝ do wieczora i podj─ů┼éem decyzje aby wyruszy─ç w pole. Wykona┼éem par─Ö telefon├│w i Amadeusz J. jak i Janusz L. wyrazili ch─Ö─ç do┼é─ůczenia(niestety dotar┼é tylko Amadeusz). Jeszcze z pocz─ůtku by┼éa nutka niepewno┼Ťci je┼Ťli chodzi o zachmurzenie, ale p├│┼║niej byli┼Ťmy zbyt zaj─Öci obserwacjami ┼╝eby my┼Ťle─ç o chmurach. Do dyspozycji mieli┼Ťmy mojego Columbusa, lornetk─Ö Amadeusza i prawie pe┼ény komplecik ES├│w :). Podczas gdy kolimowa┼éem (troch─Ö to zaj─Ö┼éo) teleskop Amadeusz zabawia┼é si─Ö lornetk─ů. Na pierwszy ogie┼ä posz┼éa M42. Mimo ju┼╝ niskiego po┼éo┼╝enia i jeszcze nie do ko┼äca wych┼éodzonego teleskopu mg┼éawica pi─Öknie widoczna. Wyra┼║ne skrzyd┼éa oraz pi─Öknie rozdzielony Trapez. Najlepszy widok w ESie 6,7mm. P├│┼║niej skierowa┼éem teleskop na Jowisza. W wyci─ůgu wyl─ůdowa┼éy kolejno 14mm, 6,7mm i 4,7mm (pierwsze ┼Ťwiat┼éo). We wszystkich okularach ┼éadny widok. Jak dla mnie do┼Ť─ç du┼╝ym zaskoczeniem by┼éo, ┼╝e pasy na Jupiterze by┼éy widoczne w 4,7mm (320x). Obraz nie by┼é do ko┼äca ostry, ale to ju┼╝ nie ma┼ée powi─Ökszenie, a warunki troche lepsze ni┼╝ przy M42. Nast─Öpnie teleskop skierowa┼éem na NGC 2392 (Eskimos). W 4,7mm majaczy┼é jaki┼Ť detal. Widoczna gwiazdka centralna i okalaj─ůc─ů j─ů ba┼äk─Ö na tle ciemniejszej plamki. Wr├│cili┼Ťmy do Jowisza, ale tym razem uzbrojeni w bino. Troch─Ö k┼éopot├│w by┼éo, bo teleskop opada┼é pod ci─Ö┼╝arem nasadki + 2" barlow + 2 okularki. Wida─ç wyra┼║ne 3D, ale obrazowi czego┼Ť brakowa┼éo. Jakby kry┼é si─Ö za plam─ů mleka. Przy Jowiszu do┼Ť─ç du┼╝o czasu na zlecia┼éo i gonili┼Ťmy aby zobaczy─ç chocia┼╝ klasyki. Kierujemy teleskop na M81/M82. Znowu k┼éopoty... optyka szukacza zaszroniona. No c├│┼╝ pr├│buje znale┼║─ç, ale nici z tego. Posi┼ékuj─Ö si─Ö lornetk─ů Amadeusza i laserem i si─Ö oda┼éo. Najlepszy widok w 6,7mm. Nast─Öpnie szybko trafiam na M13. R├│wnie szybkie obserwacje gromady, znowu najlepszy widok w 6,7mm. na koniec zostawili┼Ťmy sobie rodzynka-Saturna. Wk┼éadam 14mm i... szcz─Öki do teraz szukam. Amadeusz o ma┼éo zawa┼éu nie dosta┼é :lol: , by┼é r├│wnie pozytywnie zaskoczony jak ja. Uda┼éo mi si─Ö z┼éapa─ç 4 ksi─Ö┼╝yce. Cassini ostry do b├│lu, tak samo pasy na samej planecie. Naprawd─Ö ┼Ťwietny widok :o !! Wk┼éadamy 6,7mm i Saturn wi─Ökszy, ale ju┼╝ nie tak powalaj─ůcy (seeing si─Ö pogorszy┼é). R├│wnie┼╝ widoczne to co w 14mm, ale takie mia┼ékie. Spakowali┼Ťmy manaty i pojechali┼Ťmy do domu. Amadeusz zadowolony ze swojego nowego nabytku ESa 4,7mm, a i ja ze swojej 14mm. Te okulary to naprawd─Ö ┼Ťwietne szkie┼éka. Kontrast i ostro┼Ť─ç a┼╝ razi po oczach, ale tak, ┼╝e nie chce si─Ö oderwa─ç oka od okularu.

Pozdrawiam i do nast─Öpnego.

tel. 889366423

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 8 kwietnia 2013, 20:31 
Ranga: [1]

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 23 lipca 2012, 22:09
Fajna relacja,
z zapartym tchem to poch┼éon─ů┼éem. Och, chcia┼éoby si─Ö na spokojnie odda─ç obserwacjom pod rozgwie┼╝d┼╝onym niebem bez obaw, ┼╝e za chwil─Ö co┼Ť je przykryje. Co do ES├│w, zgadzam si─Ö w zupe┼éno┼Ťci, ┼Ťwietne szk┼éa.
Pozdrowienia dla Was i dzi─Öki za przekazanie emocji z wczorajszych obserwacji.

Synta 10", Lunt LS35T B400 H-alpha, Celestron SkyMaster 15x70, Vixen NLV 6mm, ES 14 mm, Sky Watcher UWA 20mm, Baader Scopos 30 mm, Lumicon H-Beta 1.25", Lumicon OIII 1,25, Baader UHC-S 1.25",

Obrazek

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 8 kwietnia 2013, 21:40 

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 19 listopada 2012, 22:37
Świetna relacja Alfredo !!! Ja też jestem bardzo zadowolony z wczorajszego spotkania. I wcale mi nie przeszkadza, że lista zaobserwowanych obiektów nie ma kilku stron. Napatrzyłem się na Saturna do woli - podobnie jak niedawno na PanSTARRSa.

W takim razie w uzupe┼énieniu relacji jeszcze kilka pami─ůtkowych fotek naszego spotkania i "kapliczkowej" miejsc├│wki:
Za┼é─ůcznik:
WISNICZE_Amadeusz_20130407_01.jpg
WISNICZE_Amadeusz_20130407_01.jpg [ 511.78 KiB | Przegl─ůdane 4185 razy ]

Alfred Błażytko napisał(a):
Podczas gdy kolimowa┼éem (troch─Ö to zaj─Ö┼éo) teleskop Amadeusz zabawia┼é si─Ö lornetk─ů

Ze wzgl─Ödu na brak czasu zabra┼éem tylko w obie r─Öce 3 walizki, lornet─Ö, statyw i torb─Ö foto. No i bardzo dobrze bo pozna┼éem dzi─Öki temu power Columbusa 13" w po┼é─ůczeniu z rodzink─ů ES-├│w. Lornetk─ů obowi─ůzkowo M44 nie mieszcz─ůc─ů si─Ö przecie┼╝ w ┼╝adnym okularze, M45 i pi─Öknie widoczn─ů jeszcze M42. Jako szukacz te┼╝ si─Ö przyda┼éa!
Jak dla mnie do┼Ť─ç du┼╝ym zaskoczeniem by┼éo, ┼╝e pasy na Jupiterze by┼éy widoczne w 4,7mm (320x)

I dobrze, ┼╝e pada mit poweruszki pospolitej: ES 4,7mm - super sprawa! Nawet je┼Ťli si─Ö oka┼╝e, ┼╝e tylko kilka razy w roku to moim zdaniem warto.
Za┼é─ůcznik:
WISNICZE_Amadeusz_20130407_02.jpg
WISNICZE_Amadeusz_20130407_02.jpg [ 528.19 KiB | Przegl─ůdane 4185 razy ]

Wr├│cili┼Ťmy do Jowisza, ale tym razem uzbrojeni w bino. Troch─Ö k┼éopot├│w by┼éo, bo teleskop opada┼é pod ci─Ö┼╝arem nasadki + 2" barlow + 2 okularki. Wida─ç wyra┼║ne 3D, ale obrazowi czego┼Ť brakowa┼éo. Jakby kry┼é si─Ö za plam─ů mleka

Niestety to by┼éa moja wina - nie dokr─Öci┼éem porz─ůdnie wyjmowanego noska do korpusu bino i nasadka lata┼éa w barlowie mimo, ┼╝e by┼éa przykr─Öcona ┼Ťrubami.
Wkładam 14mm i... szczęki do teraz szukam. Amadeusz o mało zawału nie dostał :lol: , był równie pozytywnie zaskoczony jak ja. Udało mi się złapać 4 księżyce

Przyznaj─Ö, to by┼é szok. Nie spodziewa┼éem si─Ö, ┼╝e amatorskim telepem zobacz─Ö Saturna r├│wnie wyrazistego w detalach co Jowisza. I te ksi─Ö┼╝yce... ja dojrza┼éem tylko trzy z nich: Tytana, Rhea i Dione. Zapewne Alfredo obaczy┼é jeszcze Tethysa, niestety ja w tym czasie rozwali┼éem sobie akomodacj─Ö wy┼Ťwietlaczem LCD od EOS-a. Musz─Ö zg┼éosi─ç do Magic Lanterna ┼╝eby dorobili czerwone pod┼Ťwietlenie :lol:
Za┼é─ůcznik:
WISNICZE_Amadeusz_20130407_03.jpg
WISNICZE_Amadeusz_20130407_03.jpg [ 491.98 KiB | Przegl─ůdane 4185 razy ]

Amadeusz zadowolony ze swojego nowego nabytku ESa 4,7mm, a i ja ze swojej 14mm. Te okulary to naprawd─Ö ┼Ťwietne szkie┼éka. Kontrast i ostro┼Ť─ç a┼╝ razi po oczach, ale tak, ┼╝e nie chce si─Ö oderwa─ç oka od okularu

Zgadzam si─Ö! Niczego wi─Öcej do szcz─Ö┼Ťcia nie potrzeba: du┼╝e lustro, dobry filterek i rodzinka Explore Scientific ;)
Za┼é─ůcznik:
WISNICZE_Amadeusz_20130407_04.jpg
WISNICZE_Amadeusz_20130407_04.jpg [ 504.9 KiB | Przegl─ůdane 4185 razy ]

Do zobaczenia w Wi┼Ťniczach !!! :)

Columbus 13"; TSAPO906; HEQ5; SAM; QHY183; EOS6D

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 9 kwietnia 2013, 08:05 
Ranga: [3]

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 9 lipca 2012, 22:33
Gratulacje panowie!
Mam nadziej─Ö ┼╝e kiedy┼Ť do Was do┼é─ůcz─Ö zobaczy─ç miejsc├│wk─Ö.
┼Üwietny opis i ┼Ťwietne zdj─Öcia.

Obrazek

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 9 kwietnia 2013, 16:28 

Dawid Barteczko napisał(a):
Mam nadziej─Ö ┼╝e kiedy┼Ť do Was do┼é─ůcz─Ö zobaczy─ç miejsc├│wk─Ö.

Ja te┼╝ mam nadziej─Ö, ┼╝e przyjedziesz do Wi┼Ťnicz, bo mam zamiar kupi─ç ESa 24mm, a widz─Ö, ┼╝e masz go w posiadaniu :).

Apropos miejsc├│wki, to te ┼éuny tak naprawd─Ö s─ů takie straszne tylko na zdj─Öciu. W dobre noce (i w troszk─Ö innym miejscu) wyci─ůgam go┼éym okiem gwiazdki ponad 6 mag.

Pozdrawiam

tel. 889366423

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 9 kwietnia 2013, 21:04 

Przyjade jak tylko zrobie upgrade moich zabawek i b─Ödzie pogoda;)

Obrazek

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 14 kwietnia 2013, 10:25 

Witam. Wczoraj odby┼éo si─Ö spotkanie z Januszem pod pretekstem obserwacji zorzy, kt├│rej chyba nie doczekali┼Ťmy. Chyba, bo pewna ┼éuna na p├│┼énocy co chwile zmienia┼éa swoj─ů jasno┼Ť─ç. Jednak dzisiaj przeczyta┼éem, ┼╝e wyrzut uderzy┼é w Ziemi─Ö o 1 nad ranem, czyli jednak to nie by┼éa zorza :roll: . Mieli┼Ťmy do dyspozycji Columbusa 13" i Synt─Ö 12". Pocz─ůtkowo widzieli┼Ťmy tylko pojedyncze gwiazdy, ale po 22 niebo zacz─Ö┼éo si─Ö przedziera─ç i mo┼╝na by┼éo ju┼╝ zacz─ů─ç obserwacje. Gdy szukali┼Ťmy czego w np. Herkulesie to tylko dlatego tam, poniewa┼╝ druga strona nieba by┼éa pod chmurami, ale po chwili trzeba by┼éo zmieni─ç kierunek z tego samego powodu, dlatego wybierali┼Ťmy rodzynki w gwiazdozbiorach i par─Ö nowych obiekt├│w wskoczy┼éo. Poni┼╝ej ciekawsze obiekty, kt├│re zaobserwowali┼Ťmy:

Kasjopeja
NGC 457 (jasno┼Ť─ç wizualna 6.4 mag)- ┼éadna gromada. Bardzo przypomina swojego imiennika czyli ET. ┼Üwietny widok w ES 14mm.
Obrazek

W Kasjopei by┼éa r├│wnie┼╝ kometa, na kt├│r─ů d┼éugo patrzeli┼Ťmy.

Bli┼║ni─Öta
NGC 2392 (9.1 mag)- jasna i wyra┼║na planetarka. Gwiazdka centralna widoczna bez problemu.
Obrazek

Lew
Jest Lew, s─ů tryplety.
1 tryplet:

NGC 3628 (9.8 mag)- pierwszy sk┼éadnik trypletu. Ciemne pasmo ci─ůgle widoczne.
Obrazek
M66 (9.0 mag)- jasna galaktyka. Majacz─ů ramiona.
M65 (9.3 mag)- również jasna, ale bez szczegółu. Wszystkie składniki w jednym polu w ES 14.

2 tryplet:

Tutaj nie za bardzo co opisywa─ç wi─Öc tylko obiekty.
M95, M96, M105

... i parka:

NGC 3607 (9.9 mag)- jasna i gwiazdopodobne j─ůdro
Obrazek
NGC 3626 (10.6 mag) - te┼╝ jasna, ale ciut s┼éabsza. ┼üadne jajowate j─ůdro.
Obrazek

Smok
NGC 6543 (8.1 mag)- jasna, duża i bez detalu, ale ładna
Obrazek
NGC 4236 (9.9 mag) - długa i nawet jasna. Bardzo ładna.
Obrazek

Warkocz Bereniki
Ja nawet nie zapuszczałem się do Gromady Panny, bo nie mam dokładnego atlasu. Janusz próbował szukać. Galaktyk było mrowie, ale nawet nie próbował ich identyfikować.

NGC 4494 (9.7 mag)- jasna i owalna
Obrazek
M64 (8.4 mag) - jasna, widoczne czarne oko
Obrazek
M53 (7.7 mag) - ciemna jak na kulist─ů. Tylko zewn─Ötrznie rozbita.
Obrazek

Herkules

NGC 6229 (9.4)- ciemna, ale ładna. Momentami widać pojedyncze gwiazdki.
Obrazek
NGC 6209 (11.7) - w miar─Ö jasna.
Obrazek

To już koniec moich wypocin. Obiektów było wiele więcej, ale napisałem tylko ciekawsze. Dzisiaj powtórka :)

PS: Język może być trochę nie zrozumiały, bo jestem bardzo nie wyspany.

Pozdrawiam

tel. 889366423

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 14 kwietnia 2013, 11:41 
Ranga: [1]

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 23 lipca 2012, 22:09
Znowu pi─Ökna relacja Alfredzie!
Gratuluj─Ö ustrzelenia tylu DS├│w. My z Dawidem czekaj─ůc na zorz─Ö w Maciowakrzach mieli┼Ťmy bardzo podobne warunki, ale maj─ůc do dyspozycji tylko SkyMastera zadowolili┼Ťmy si─Ö przepi─Öknie widocznym PanSTARRSem i ja┼Ťniejszymi eMkami. Najwa┼╝niejsze,┼╝e na przelot ISS si─Ö za┼éapali┼Ťmy

Synta 10", Lunt LS35T B400 H-alpha, Celestron SkyMaster 15x70, Vixen NLV 6mm, ES 14 mm, Sky Watcher UWA 20mm, Baader Scopos 30 mm, Lumicon H-Beta 1.25", Lumicon OIII 1,25, Baader UHC-S 1.25",

Obrazek

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 14 kwietnia 2013, 11:46 

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 6 wrze┼Ťnia 2010, 21:21
Prosz─Ö, tak blisko i tak udana sesja! Gratulacje!
Ja, godzin─Ö po roz┼éo┼╝eniu sprz─Ötu musia┼éem zmyka─ç przed deszczem.. :( Tylko na Jowisza zd─ů┼╝y┼éem popatrze─ç.

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 14 kwietnia 2013, 12:49 

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 11 stycznia 2011, 14:03
Ano, tak jak wspomnia┼é Alfred, wczoraj mieli┼Ťmy do┼Ť─ç trudne warunki.
Silny wiatr i szybkozmienne zachmurzenie nie pozwalały na spokojne obserwacje.
Trzeba było łapać chwilę i podziwiać to co się dało.
Kot┼éowanina w atmosferze degradowa┼éa obrazy, ale po d┼éugiej przerwie obserwacyjnej ka┼╝da wypatrzona plamka nies┼éychanie cieszy┼éa oczy. Do┼Ť─ç d┼éugo polowa┼éem z aparatem na w─ůski Ksi─Ö┼╝yc, lecz chmury nie dawa┼éy za wygran─ů.
Odpu┼Ťci┼éy dopiero jak wymieni┼éem aparat na okulary :wink:
Rzucili┼Ťmy te┼╝ okiem na Jowisza, kiepskie po┼éo┼╝enie i warunki sprawi┼éy, ┼╝e by┼é do┼Ť─ç przeci─Ötny,
Saturn nabiera┼é wysoko┼Ťci i stopniowo rozp─Ödza┼é si─Ö z obrazami.
M104 - Sombrero do┼Ť─ç s┼éabo ulokowane na tle ┼éuny miast, mimo to dobrze rozpoznawalne.
W galaktycznym zagajniku Warkocz-Panna-Lew jasnych plamek by┼éo mn├│stwo,ale ma┼éo czasu na spokojn─ů robot─Ö.
Gapi┼éem si─Ö bez wdawania w szczeg├│┼éy, byle wi─Öcej, byle zd─ů┼╝y─ç...jak z najadaniem si─Ö na zapas.
Za to kometa PanSTARRS bardzo mi się spodobała i wracałem do niej wiele razy, w okularku 13.4mm prezentowała się zacnie.
Noc sp─Ödzili┼Ťmy na nowej miejsc├│wce w rejonie Wi┼Ťniczy - szcz─Ö┼Ťliwie uda┼éo si─Ö tam dojecha─ç i na to liczy┼éem wspominaj─ůc o tej drodze w w─ůtku wi┼Ťnickim.
Miejsce wydaje si─Ö jednak gorsze od pobliskiej g├│rki, na kt├│rej spotkali┼Ťmy si─Ö ostatnio.
W planach jest odkrycie ciemniejszych miejsc w okolicy, ale nie wiem czy niewyspanie na to zezwoli :mrgreen:
Mimo przeszkód było fajnie i warto było wytargać sprzęt.
Byle do nast─Öpnej okazji!

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 14 kwietnia 2013, 13:25 

Gratulacje udanego spotkania panowie. Mam nadziej─Ö ┼╝e kiedy┼Ť przyjedziecie na nasz─ů miejsc├│wk─Ö :) My ju┼╝ te┼╝ planujemy wycieczk─Ö w wasze rejony

Obrazek

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 14 kwietnia 2013, 13:33 

Michał Kostorz napisał(a):
Prosz─Ö, tak blisko i tak udana sesja!

Sesja nie by┼éa do ko┼äca udana, ale nie mo┼╝na narzeka─ç. Zapraszam w nasze miejsc├│wki, cho─çby nawet dzisiaj. Obserwacje w wi─Ökszym gronie s─ů o wiele ciekawsze :).

Janusz Leks napisał(a):
Noc sp─Ödzili┼Ťmy na nowej miejsc├│wce w rejonie Wi┼Ťniczy

To jednak by┼éa z┼éa decyzja. ┼üuny jeszcze jako┼Ť mo┼╝na przetrzyma─ç, ale tam by┼éy widoczne mocne ┼Ťwiat┼éa od ┼Üwibia, kt├│re je┼Ťli mia┼éa by─ç zorza to moim zdaniem uniemo┼╝liwi─ů jej obserwacje. Ale a┼╝ tak ┼║le nie by┼éo, momentami miga┼éa M13, gdzie przy kapliczce ju┼╝ kilka razy widzia┼éem j─ů bez problemu na wprost.

Janusz Leks napisał(a):
W planach jest odkrycie ciemniejszych miejsc w okolicy, ale nie wiem czy niewyspanie na to zezwoli

Dzisiaj jad─Ö zbada─ç jak wygl─ůda stan dr├│g le┼Ťnych, ale my┼Ťl─Ö, ┼╝e tragedii nie b─Ödzie. Tamte rejony to b─Ödzie istna ciemnia w por├│wnaniu do Wi┼Ťnicz. By─ç mo┼╝e por├│wnywalna do ┼üebek (mo┼╝e troche przesadzam). Niewyspanie? Od czego jest niedziela :mrgreen: Mam nadziej─Ö, ┼╝e nawet dzisiaj tam wyskoczymy.

tel. 889366423

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 14 kwietnia 2013, 14:50 

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 6 wrze┼Ťnia 2010, 21:21
Zapraszam w nasze miejsc├│wki, cho─çby nawet dzisiaj.

Oj.. bardzo bym chcia┼é! Niestety jestem z takich imprez 'czasowo wy┼é─ůczony' :(

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 14 kwietnia 2013, 21:58 

Jak si─Ö w┼é─ůczysz to zapraszam ;)

PS: Bardzo podobały mi się obrazy z Twojego ED 120 :).

tel. 889366423

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 14 kwietnia 2013, 22:05 
Administrator
Administrator

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Janusz Leks napisał(a):
Ano, tak jak wspomnia┼é Alfred, wczoraj mieli┼Ťmy do┼Ť─ç trudne warunki.
Silny wiatr i szybkozmienne zachmurzenie nie pozwalały na spokojne obserwacje.

W┼éa┼Ťnie te warunki zniech─Öci┼éy mnie wczoraj do wyskoczenia gdziekolwiek, u mnie do 23.00 niebo ca┼éy czas by┼éo zachmurzone. Co innego gdy miejsc├│wk─Ö ma si─Ö rzut beretem, a co innego jak trzeba do niej dojecha─ç z 50 km.

┼╗eby przynajmniej troszk─Ö poprawi─ç sobie humor postanowi┼éem uwieczni─ç dzisiejsz─ů koniunkcj─Ö Jowisza z Ksi─Ö┼╝ycem, gdy┼╝ nad wyraz ┼éadnie prezentowa┼éa si─Ö na tle wieczornego nieba. Wyci─ůgn─ů┼éem wi─Öc statyw na balkon i ustrzeli┼éem dwie fotki. Na pierwszej z nich w oryginale "za┼éapa┼éy si─Ö" trzy jowiszowe ksi─Ö┼╝yce.

Ekspozycja w komentarzu do zdj─Ö─ç, sprz─Öt jak w podpisie.

Za┼é─ůczniki:
Komentarz: ISO 400; f/8; 1/3 s; 200 mm
Koniunkcja 1.jpg
Koniunkcja 1.jpg [ 77.4 KiB | Przegl─ůdane 3960 razy ]
Komentarz: ISO 400; f/8; 3 s; 21 mm
Koniunkcja 2.jpg
Koniunkcja 2.jpg [ 113.33 KiB | Przegl─ůdane 3960 razy ]

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod
G├│ra

PostNapisane: niedziela, 14 kwietnia 2013, 22:20 

Pami─ůtka z naszego mikro zlotu

Za┼é─ůczniki:
IMGP1079.JPG
IMGP1079.JPG [ 143.19 KiB | Przegl─ůdane 3956 razy ]

tel. 889366423
G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Przejd┼║ na stron─Ö 1, 2, 3  Nast─Öpna strona

Strefa czasowa: UTC + 2

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Brak zidentyfikowanych u┼╝ytkownik├│w i 6 go┼Ťci

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz dodawa─ç za┼é─ůcznik├│w

Szukaj:
Skocz do: