Teraz jest poniedziałek, 6 kwietnia 2020, 11:12

Strefa czasowa: UTC + 2

Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Przejd┼║ na stron─Ö Poprzednia strona  1, 2, 3  Nast─Öpna strona
Autor Wiadomo┼Ť─ç
 Tytu┼é: Re: Dzisiejsze obserwacje - kwiecie┼ä 2013 r.
PostNapisane: niedziela, 14 kwietnia 2013, 22:32 
Ranga: [3]

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 11 stycznia 2011, 14:03
Adam Skrzypek napisał(a):
postanowi┼éem uwieczni─ç dzisiejsz─ů koniunkcj─Ö Jowisza z Ksi─Ö┼╝ycem, gdy┼╝ nad wyraz ┼éadnie prezentowa┼éa si─Ö na tle wieczornego nieba

Adam, bardzo sympatyczne pami─ůtki wykona┼ée┼Ť...ja r├│wnie┼╝ ogl─ůda┼éem to malownicze zjawisko, na niebiesko-granatowym tle parka prezentowa┼éa si─Ö ┼Ťwietnie.
Widok tak mnie uj─ů┼é, ┼╝e na szybko zmontowa┼éem aparat i co┼Ť pstrykn─ů┼éem "z r─Öki".
Przy okazji przeczesa┼éem lornetk─ů gwiazdozbiory zachodniej cz─Ö┼Ťci nieba.

Alfred Błażytko napisał(a):
Pami─ůtka z naszego mikro zlotu

Na zdj─Öciu wygl─ůda to na zlot mi┼éo┼Ťnik├│w chmur :wink:
Dobrze, ┼╝e w rzeczywisto┼Ťci nie by┼éo a┼╝ tak ┼║le!

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 17 kwietnia 2013, 15:40 
Ranga: [2]

Do┼é─ůczy┼é(a): niedziela, 22 lipca 2012, 21:09
Witam. To znowu ja ;). Dużo nocek wpadło w kwietniu i mam 2 do opisania. Pierwsza z kuzynem i wczorajsza z Amadeuszem.

Pierwsza nocka na nowej miesjc├│wie. Opis mo┼╝na poczyta─ç w w─ůtku wi┼Ťnickim. Niebo jak kryszta┼é, ale seeing bardzo niestabilny, raz Jowisz to tylko ┼╝├│┼étawa kula, a raz wida─ç 3 pasy + WCP. Jako, ┼╝e dosta┼éem pozytywne komentarze je┼Ťli chodzi o poprzedni─ů relacj─Ö, to ta b─Ödzie podobna. Jak jeszcze by┼é Ksi─Ö┼╝yc na niebie ┼éowi┼éem eMki, musia┼éem od┼Ťwie┼╝y─ç sobie ich obraz, a wi─Ökszo┼Ť─ç by┼éa obserwowana przez moj─ů 150/750, ale moim g┼é├│wnym celem by┼éa gromada Virgo-Coma. Wydrukowa┼éem dok┼éadne mapy, ale niestety nie wzi─ů┼éem krzese┼éka do spokojnej roboty. Wszystko by┼éoby fajnie, gdyby nie to, ┼╝e zd─ů┼╝y┼éem z┼éapa─ç tylko 4 galaktyki, a to z powodu zaparowanej optyki. Wstawi─Ö zdj─Öcia tylko mniej znanych Messier├│w.

Perseusz

M76 (10.1 mag)- jasna i podobna do M27. Widoczne ciemne wcięcia w mgławicę. Widok jeszcze lepszy z UB.
Obrazek

Kasjopeja

M103 (7.4 mag)- jasna, troch─Ö g─Östa i du┼╝a. Fajny obraz, to jedna z moich ulubionych gromad
Obrazek
M52 (6.9 mag)- s┼éaba, ale nawet ┼éadna. Tworz─ů j─ů s┼éabe gwiazdy
Obrazek

Wo┼║nica

M36 (6.0 mag)- jasna, ale luźna. Mało atrakcyjna.
Obrazek
M37 (5.6 mag)- jasna i o wiele ładniejsza od poprzedniczki
Obrazek
M38 (6.4 mag)- również jasna. Nawet ładna
Obrazek

Bli┼║ni─Öta

M35 (5.1 mag)- jasna, dla mnie ma┼éo atrakcyjna, ale za to tworzy ┼éadn─ů park─Ö z NGC 2158
Obrazek

W. Nied┼║wiedzica

M81 (7.3 mag)- bardzo jasna i du┼╝a. Spiralki niewidoczne.
Obrazek
M82 (8.9 mag)- jasna i ciekawa. Ciemne w┼╝ery i c─Ötkowanie widoczne bez problemu.
Obrazek
NGC 3077 (10.3 mag)- jasna i podobna do M81. Na styk mie┼Ťci si─Ö ten tryplet (M81, M82, NGC 3077) w ES 14.
Obrazek
M97 (9.9 mag)- jasna i fajna planetarka. Oboje oczu widoczne, UB jeszcze bardziej kontrastuje obraz.
Obrazek
M108 (10.2 mag)- jasna, widoczne c─Ötkowanie.
Obrazek
M109 (9.9 mag)- ┼Ťrednio jasna. Widoczne pod┼éu┼╝ne j─ůdro na tle s┼éabego halo.
Obrazek

Psy gończe

M51 (8.5 mag)- jasna i du┼╝a. Widoczne ramiona na wprost i na granicy percepcji pomost.
Obrazek

Warkocz Bereniki

NGC 4494 (9.7 mag)- jasna, ale mała.
Obrazek
NGC 4565 (9.5 mag)- jasna i bardzo pi─Ökna. Ciemne pasmo rozdziela j─ů na p├│┼é.
Obrazek
NGC 4555 (12.5 mag)- ┼Ťrednio jasna (zas┼éuga teleskopu i ciemnego nieba) i malutka.
Obrazek

I w tym momencie szlag trafił optykę i pojechałem do domu, bardzo zadowolony z obserwacji.

Spotkanie z Amadeuszem:

Amadeusz da┼é zna─ç, ┼╝e jedzie pod kapliczk─Ö, aby chocia┼╝ troch─Ö poobserwowa─ç. Pojechali┼Ťmy do D─ůbr├│wki, z kt├│rej Amadeusz nie chcia┼é wyje┼╝d┼╝a─ç. Bardzo mu si─Ö spodoba┼éa miejsc├│wka i atmosfera tam panuj─ůca. Pom─Öczyli┼Ťmy GSO przez p├│┼étorej godziny, bo w ko┼äcu jutro do pracy/szko┼éy. Amadeusz mo┼╝e doda─ç kilka obiekt├│w do swojej listy zaobserwowanych przez jego 10". Testowali┼Ťmy te┼╝ ESa 14mm 100*. Szok, to jest ogromne (pole te┼╝ :)). Na pierwszy ogie┼ä poszed┼é Moon, ale telep niewych┼éodzony i warstwa cirrus├│w, kt├│ra go przykrywa┼éa, zdegradowa┼éa obraz. Przerzucili┼Ťmy si─Ö na komet─Ö. Kometa, jak kometa nie ma co opisywa─ç :). Amadeusz pierwszy raz widzia┼é podw├│jn─ů gromad─Ö w Perseuszu, kt├│ra w ESie wygl─ůda┼éa wi─Öcej ni┼╝ pi─Öknie. Podczas gdy szuka┼éem czego┼Ť SkyGuidem, us┼éysza┼éem jaki┼Ť huk. Okaza┼éo si─Ö, ┼╝e to by┼éa szcz─Öka Amadeusza, kt├│ra opad┼éa gdy zobaczy┼é chichoty ;). Wchodzimy do Lwa, czyli tryplety. Amadeusz szuka┼é je lornetk─ů, a ja namierza┼éem teleskopem. Oba dobrze widoczne i w lornetce i teleskopem. Przeskakujemy do Herkulesa gdzie na pierwszy ogie┼ä idzie M13. Jak zawsze pi─Ökna. Idziemy do NGC 6229, to malutka g. kulista, ale ca┼ékiem ┼éadna. Wracamy do M13, ale troszke obok dok┼éadnie do NGC 6207. Wbrew pozorom rzuca si─Ö w oczy (11.6 mag). W 100* M13 i galaktyka widoczne w jednym polu. Nast─Öpnie celujemy w M3, ┼éadnie rozbita, p├│┼║niej do M57. Na koniec zobaczyli┼Ťmy pi─Ökn─ů Albireo.

Ufff, wreszcie koniec. Gratuluje tym którzy wytrwali do końca.

PS: Ciekawe dlaczego tylko ja pisz─Ö swoje relacje z obserwacji?

Pozdrawiam

tel. 889366423

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 17 kwietnia 2013, 16:20 

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 9 lipca 2012, 22:33
Kiedy┼Ť trzeba odespa─ç, napisa─ç relacje a w tym wszystkim do roboty chodzi─ç :)

Obrazek

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 18 kwietnia 2013, 20:24 
Ranga: [4]

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 19 listopada 2012, 22:37
Spotkanie z Amadeuszem:

Amadeusz da┼é zna─ç, ┼╝e jedzie pod kapliczk─Ö, aby chocia┼╝ troch─Ö poobserwowa─ç. Pojechali┼Ťmy do D─ůbr├│wki, z kt├│rej Amadeusz nie chcia┼é wyje┼╝d┼╝a─ç. Bardzo mu si─Ö spodoba┼éa miejsc├│wka i atmosfera tam panuj─ůca. Pom─Öczyli┼Ťmy GSO przez p├│┼étorej godziny, bo w ko┼äcu jutro do pracy/szko┼éy. Amadeusz mo┼╝e doda─ç kilka obiekt├│w do swojej listy zaobserwowanych przez jego 10". Testowali┼Ťmy te┼╝ ESa 14mm 100*. Szok, to jest ogromne (pole te┼╝ Na pierwszy ogie┼ä poszed┼é Moon, ale telep niewych┼éodzony i warstwa cirrus├│w, kt├│ra go przykrywa┼éa, zdegradowa┼éa obraz. Przerzucili┼Ťmy si─Ö na komet─Ö. Kometa, jak kometa nie ma co opisywa─ç . Amadeusz pierwszy raz widzia┼é podw├│jn─ů gromad─Ö w Perseuszu, kt├│ra w ESie wygl─ůda┼éa wi─Öcej ni┼╝ pi─Öknie. Podczas gdy szuka┼éem czego┼Ť SkyGuidem, us┼éysza┼éem jaki┼Ť huk. Okaza┼éo si─Ö, ┼╝e to by┼éa szcz─Öka Amadeusza, kt├│ra opad┼éa gdy zobaczy┼é chichoty. Wchodzimy do Lwa, czyli tryplety. Amadeusz szuka┼é je lornetk─ů, a ja namierza┼éem teleskopem. Oba dobrze widoczne i w lornetce i teleskopem. Przeskakujemy do Herkulesa gdzie na pierwszy ogie┼ä idzie M13. Jak zawsze pi─Ökna. Idziemy do NGC 6229, to malutka g. kulista, ale ca┼ékiem ┼éadna. Wracamy do M13, ale troszke obok dok┼éadnie do NGC 6207. Wbrew pozorom rzuca si─Ö w oczy (11.6 mag). W 100* M13 i galaktyka widoczne w jednym polu. Nast─Öpnie celujemy w M3, ┼éadnie rozbita, p├│┼║niej do M57. Na koniec zobaczyli┼Ťmy pi─Ökn─ů Albireo.

Ufff, wreszcie koniec. Gratuluje tym którzy wytrwali do końca.

PS: Ciekawe dlaczego tylko ja pisz─Ö swoje relacje z obserwacji?

Dzi─Ökuj─Ö Alfred za kolejne emocjonuj─ůce spotkanie i "sprzedanie" kolejnej wspania┼éej miejsc├│wki. Szczerze m├│wi─ůc podoba mi si─Ö zar├│wno "orle gniazdo", "kapliczka" jak i "zielony las". Ka┼╝de z nich ma swoje wi┼Ťnickie uroki. Z niecierpliwo┼Ťci─ů oczekuj─Ö te┼╝ wizyty w Maciowakrzach w opolskim aby zn├│w do┼é─ůczy─ç do Koleg├│w z Teamu ;)
Moje dotychczasowe relacje obserwacyjne dzi─Öki uprzejmo┼Ťci Dawida mo┼╝na znale┼║─ç na blogu AstroDB
Od czasu do czasu wrzucam na forum linka do nowych opisów - swoich i Kolegów z naszego z Teamu Południe.

C├│┼╝ m├│g┼ébym doda─ç do kolejnej obszernej relacji Alfreda z wtorkowego mikro-zlotu. Pod koniec spotkania przeprowadzili┼Ťmy test rozdzielczo┼Ťci oka, kt├│ry przeszli┼Ťmy obaj pozytywnie.
Mam na my┼Ťli podw├│jny-uk┼éad-podw├│jny w Lutni nazywany "Double Double" - ka┼╝dy z nas go┼éym okiem rozdzieli┼é te dwa zlewaj─ůce si─Ö uk┼éady Epsilon1 Lyr i Epsilon2 Lyr.
Dodam jeszcze, ┼╝e chwil─Ö wcze┼Ťniej d┼éugo i bezowocnie poszukiwali┼Ťmy mg┼éawicy Kocie Oko w Smoku
NGC6543
Obrazek
Prawdopodobnie przyczyn─ů pora┼╝ki by┼éo zachmurzenie, kt├│re pod koniec spotkania zas┼éania┼éo raz po raz mgie┼ék─ů p├│┼énocne niebo. Chmury przesuwa┼éy si─Ö tak szybko, ┼╝e ci─Ö┼╝ko by┼éo si─Ö po┼éapa─ç...
Na poblisk─ů gromadzie M13 galaktyk─Ö w Herkulesie
NGC 6207
Obrazek
zapolowali┼Ťmy dzi─Öki... Poradnikowi Marka. Bardzo mi si─Ö podoba┼éa sugestia Marka jak planowa─ç obserwacje w poszczeg├│lnych gwiazdozbiorach. I od razu doda┼éem sobie do swojej listy keys'y przedstawione w ten spos├│b w poradniku. Galaktyczki poszukiwa┼éem noc wcze┼Ťniej niestety za daleko od M13 (w telepie mu┼Ťni─Öcie tylko na prawo). Nie spodziewa┼éem si─Ö, ┼╝e jest tak blisko, ┼╝e w moim ES-ie 14mm 100st. zmie┼Ťci si─Ö w jednym polu z M13 :o
┼╗a┼éuj─Ö, ┼╝e nie mia┼éem okazji zaprezentowa─ç Alfredowi pot─Ögi bino na Moonie. To te┼╝ mieli┼Ťmy w planie. Powi─Ökszenie zbli┼╝one do ES 6,7 ale mimo niesamowitej ostro┼Ťci i klarowno┼Ťci ES-a ksi─Ö┼╝ycowe krajobrazy przez bino s─ů 10x bardziej szczeg├│┼éowe w detalach i ciut bardziej tr├│jwymiarowe!!! To inny wymiar Moona. Doszed┼éem do takiego wniosku wiecz├│r wcze┼Ťniej. Paradoksalnie ca┼ékowite zachmurzenie po┼éudnia pozwoli┼éo nam lepiej oblooka─ç DS-y.
Najbardziej jestem zadowolony, ┼╝e mieli┼Ťmy ze sob─ů Astro┼éek. Ten wynalazek Dawida pokaza┼é Alfredowi, ┼╝e 2kg lornetk─ů SkyGuide mo┼╝na stabilnie obserwowa─ç niebo z r─Öki, nie m├│wi─ůc o stabilnej i komfortowej obserwacji telepem (bez wzgl─Ödu na wysoko┼Ť─ç i wychylenie). Polecam wszystkim obserwacje na siedz─ůco zamiast na stoj─ůco. Wzi─ů┼éem te┼╝ sobie do serca porady Marka nt. stabilnego oddechu i "zerkania" a nawet przymykania oczu na s┼éabych DS-ach.
Do mojej listy obserwacyjnej faktycznie doda┼éem we wtorek kilka obiekt├│w: pi─Ökn─ů
M3
Obrazek
w Psach Go┼äczych, kt├│ra zrobi┼éa na mnie tak samo du┼╝e wra┼╝enie jak kiedy┼Ť M13;
wspomniana wcze┼Ťniej mg┼éawica "Kocie Oko" w Smoku
oraz oba Tryplety w Lwie.
Chichoty mia┼éem ju┼╝ wcze┼Ťniej na li┼Ťcie tyle, ┼╝e jeszcze nie oblookane/odhaczone. Potwierdzam WOW, jakie na nie zrobi┼éem :)

Samotne obserwacje kwietniowe prowadzi┼éem jeszcze w sobot─Ö 13-tego i poniedzia┼éek 15-tego. Niestety w sobot─Ö w Wielkopolsce nie by┼éo zorzy. Utrzymywali┼Ťmy na bie┼╝─ůco kontakt z Maciowakrzami i Wi┼Ťniczami ;) Zorza jednak nie dopisa┼éa, po p├│┼énocy nad miejscowo┼Ťci─ů Kawcze (gdzie ostatecznie znalaz┼éem brak LP od p├│┼énocy) zasz┼éa szczelnie kurtyna chmur i to by┼é koniec nadziei na zorz─Ö... 300km od domu nie mia┼éem te┼╝ przy sobie telepa.
W poniedzia┼éek testowa┼éem z┼é─ůczki do nasadki (licz─ůc na zogniskowanie bez barlowa) i zapoda┼éem nowego ES-a 100st. Wr├│ci┼éem bardzo zadowolony, ┼╝e zakup udany a Saturn na zako┼äczenie obserwacji tak samo szczeg├│┼éowy w GSO jak podczas niedawnego lookania Columbusem 7 kwietnia. Odhaczy┼éem te┼╝ PanSTARRSA pod Kasjopej─ů nowym ES-em oraz kolejne ciekawe DS-y z mojej zaplanowanej listy, niebo by┼éo wspania┼ée i mimo wszystkich nowych lokalizacji doceniam szczeg├│lny dla mnie charakter "kapliczkowej" miejsc├│wki :)

Liczę, że to nie koniec wspaniałej pogody i w Zwardoniu jeszcze nie raz zachwycę się kolejnymi DS-ami a także prawdziwie ciemnym niebem w gronie osób, z którymi rozumiemy się bez słów...

Columbus 13"; TSAPO906; HEQ5; SAM; QHY183; EOS6D

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 18 kwietnia 2013, 22:26 
Administrator
Administrator

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Alfredzie, Amadeuszu, wspania┼ée relacje. Po to jest ten w─ůtek. Fajnie b─Ödzie tutaj zerkn─ů─ç za par─Ö lat i powspomina─ç...

Czekamy na dalsze relacje, wzbogacone fotkami miejsc├│wek, jak r├│wnie┼╝ i Was przy sprz─Öcie :idea: Zapraszam do robienia autoportret├│w z teleskopami w tle :) .

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 18 kwietnia 2013, 22:35 

┼Üwietne uzupe┼énienie relacji. Jeszcze skromnie dodam, ┼╝e widzia┼éem bardzo jasny bolid (~-10 mag). Akurat patrzy┼éem w drug─ů stron─Ö i zauwa┼╝y┼éem jakie┼Ť b┼éyski, odwracam si─Ö i widze wylatuj─ůcy nad koronami drzew jasny meteor. Niestey Amadeusz wtedy szuka┼é czego┼Ť w teleskopie i niczego nie zauwa┼╝y┼é. Doda─ç jeszcze musz─Ö, ┼╝e por├│wnywali┼Ťmy obrazy z ES├│w 14mm 100 i 82*. Ja dopatrzy┼éem si─Ö gwiazdki w ESie 82, kt├│rej 100* nie pokaza┼é. Ka┼╝dy chwali swoje, ale musze przyzna─ç, ┼╝e 100* to pot─Öga.

tel. 889366423

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 21 kwietnia 2013, 22:14 
Ranga: [5]

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Księżyc w wieku 10 dni i 10 godzin, na bezchmurnym dziennym i wieczornym niebie. Doskonała nagroda po paromiesięcznej przerwie.
Widoczny na p├│┼énocnym-wschodzie Endymion i Morze Humboldta przy kraw─Ödzi, to znak sprzyjaj─ůcej libracji dla tego obszaru i rzeczywi┼Ťcie, sze┼Ťciostopniowe wychylenie p├│┼énocnej kraw─Ödzi pomaga w obserwacji obu struktur. Sk┼éadana libracja w kierunku Mare Nectaris, ukrywa troch─Ö struktur przy po┼éudniowo wschodniej kraw─Ödzi.
P├│lnocny koniec terminatora zaznaczony przez krater Philolaus. Obok, po prawej, Epigenes i Bond - wida─ç jak s─ů daleko od kraw─Ödzi. Pod─ů┼╝aj─ůc na po┼éudnie: pi─Ökny relief krateru Herschel (dawno nie widzia┼éem tak pi─Öknie zarysowanej jego struktury), dalej Zatoka T─Öcz i w ca┼éo┼Ťci widoczne Morze Deszcz├│w, w okolicy ┼Ťrodka terminatora - Kepler, jeszcze ni┼╝ej - Morze Wilgoci z dwoma kraterami: Gassendi (na p├│┼énocy) i Vitello (na po┼éudniu), jeszcze dalej na po┼éudnie - rozci─ůg┼éy Schiller.
Doskonałym punktem orientacyjnym na południowej półkuli jest Tycho z już widocznymi promieniami, poniżej niego charakterystyczny krater Clavius, a najbliżej południowego skraju - Longomontanus, przez librację "przysunięty" do samej krawędzi.
Na wysoko┼Ťci Morza Deszcz├│w, na lini terminatora, uj─ů┼é mnie pi─Ökny profil klauna, jakby wysuwaj─ůc si─Ö z cienia chcia┼é przyjrze─ç si─Ö ksi─Ö┼╝ycowemu widnokr─Ögowi.
Zestawienie trzech obraz├│w Ksi─Ö┼╝yca pozwala oceni─ç wk┼éad dziennego ┼Ťwiat┼éa rozproszonego na jasno┼Ť─ç powierzchniow─ů satelity i czasy na┼Ťwietlania (ognisko g┼é├│wne ED80/600). Poza tym lubi─Ö takie zmienne oblicze Srebrnego Globu.

Za┼é─ůczniki:
Triplet z 21.04.2013r_ED80.jpg
Triplet z 21.04.2013r_ED80.jpg [ 86.9 KiB | Przegl─ůdane 2566 razy ]
Ksi─Ö┼╝yc_21.04.2013_ED80_75%.jpg
Ksi─Ö┼╝yc_21.04.2013_ED80_75%.jpg [ 248.4 KiB | Przegl─ůdane 2566 razy ]

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 21 kwietnia 2013, 22:51 
Ranga: [1]

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 23 lipca 2012, 22:09
Do Waszych niezwyk┼éych relacji dok┼éadam moj─ů, nieco z op├│┼║nieniem bo dotyczy obserwacji z poprzedniego weekendu
http://www.astrohunters.pl/index.php/dz ... nad-polska

Synta 10", Lunt LS35T B400 H-alpha, Celestron SkyMaster 15x70, Vixen NLV 6mm, ES 14 mm, Sky Watcher UWA 20mm, Baader Scopos 30 mm, Lumicon H-Beta 1.25", Lumicon OIII 1,25, Baader UHC-S 1.25",

Obrazek

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 21 kwietnia 2013, 22:55 

Michał Witek napisał(a):
Do Waszych niezwyk┼éych relacji dok┼éadam moj─ů, nieco z op├│┼║nieniem bo dotyczy obserwacji z poprzedniego weekendu
http://www.astrohunters.pl/index.php/dz ... nad-polska

┼Üwietna relacja Micha┼é, pi─Öknie napisana! Stajesz si─Ö niedo┼Ťcigniony ;)

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 21 kwietnia 2013, 23:10 
Ranga: [1]

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 23 lipca 2012, 22:09
Dzi─Öki za mi┼ée s┼éowa Amadeo! Musz─Ö si─Ö kiedy┼Ť wybra─ç do Was na jedn─ů nock─Ö, bo bardzo jestem ciekaw nieba nad Wi┼Ťniczami.

Synta 10", Lunt LS35T B400 H-alpha, Celestron SkyMaster 15x70, Vixen NLV 6mm, ES 14 mm, Sky Watcher UWA 20mm, Baader Scopos 30 mm, Lumicon H-Beta 1.25", Lumicon OIII 1,25, Baader UHC-S 1.25",

Obrazek

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 21 kwietnia 2013, 23:23 

Dodam od siebie ┼╝e planujemy 30 kwietnia wsp├│lne obserwacje w miejscowo┼Ťci Maciowakrze. Wiadomo, wszystko zale┼╝ne od pogody, ale ju┼╝ dzi┼Ť wszystkich zapraszamy

Obrazek

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 22 kwietnia 2013, 17:08 

Bardzo przyjemna relacja Michale. A┼╝ czu─ç, ┼╝e jestem mi─Ödzy Wami. ;) Co do kwietnia 30, to ch─Ötnie wybra┼ébym si─Ö, ale nie bardzo mam z kim. Je┼Ťli Amadeusz b─Ödzie wybiera─ç si─Ö (a jak si─Ö nie myl─Ö jedzie do Zwardonia), to raczej zabior─Ö si─Ö z nim :). Ja jeszcze dodam, ┼╝e dzisiaj organizujemy obserwacje raczej tylko lunarne (je┼Ťli Deo dojedzie :? :D ).

Niebo pod Wi┼Ťniczami nie jest idealne (mam lepsze w lesie ko┼éo D─ůbr├│wki), ale tam jest taki specyficzny klimat. Zreszt─ů zobaczysz jak przyjedziesz ;)

tel. 889366423

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 22 kwietnia 2013, 17:11 

Alfredo, oczywi┼Ťcie, ┼╝e Ci─Ö zabior─Ö do Maciowakrzy je┼Ťli zechcesz :) Wiesz, fajnie by by┼éo jakby Ci─Ö kto┼Ť podrzuci┼é do Twojego wyjazdu z autostrady, nie musia┼ébym kr─ů┼╝y─ç.
Wszystko do dogadania, damy rad─Ö :D

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 22 kwietnia 2013, 17:33 

A b─Ödziesz dzisiaj? Je┼Ťli tak, to zgadamy si─Ö :)

tel. 889366423

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 23 kwietnia 2013, 06:57 
Administrator
Administrator

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Korzystaj─ůc w ostatnie dni z bezchmurnej pogody, t─Öskni─ůc za powa┼╝niejszymi obserwacjami, raz po raz spogl─ůdam wieczorami z Ani─ů w Ksi─Ö┼╝yc. Tak by┼éo i przedwczoraj, wystawi┼éem na balkon ED-ka i razem obserwowali┼Ťmy srebrny glob. Przypatruj─ůc si─Ö jego powierzchni wpad┼é Ani w oko mi┼éy lunaryzm - nazwali┼Ťmy go "serduszko", zawieszone na ┼éa┼äcuszku ;) . Nie wiem czy ju┼╝ kto┼Ť wcze┼Ťniej "ochrzci┼é" t─ů formacj─Ö, ja ┼╝a┼éowa┼éem jedynie ┼╝e nie mam czym zrobi─ç zdj─Öcia, gdy┼╝ "serduszko" nad wyraz ┼éadnie si─Ö prezentowa┼éo na linii terminatora. ┼╗ywi┼éem jedynie nadziej─Ö, ┼╝e znajdzie si─Ö kto┼Ť, kto uwieczni przedwczorajsze oblicze Ksi─Ö┼╝yca. I nie myli┼éem si─Ö, Jerzy jak zwykle nie zawi├│d┼é :) .
Jerzy ┼ü─ůgiewka napisa┼é(a):
Księżyc w wieku 10 dni i 10 godzin, na bezchmurnym dziennym i wieczornym niebie. Doskonała nagroda po paromiesięcznej przerwie...

Dzi─Öki Jego zdj─Öciu mog─Ö pokaza─ç o co nam chodzi┼éo. A swoj─ů drog─ů zdj─Öcie technicznie perfekcyjne, wysoko podniesiona poprzeczka i trudno b─Ödzie czym┼Ť zaskoczy─ç czy nawet dor├│wna─ç w materii ksi─Ö┼╝ycowych fotek.
Za┼é─ůcznik:
Komentarz: Lunaryzm "serduszko" i to na łańcuszku ;)
Ksi─Ö┼╝yc Jerzego.JPG
Ksi─Ö┼╝yc Jerzego.JPG [ 314.42 KiB | Przegl─ůdane 2464 razy ]

A tu "serduszko" w ca┼éej okaza┼éo┼Ťci:
http://the-moon.wikispaces.com/J.+Herschel

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 23 kwietnia 2013, 08:48 

Dzi─Öki Adam.

Adam Skrzypek napisał(a):
Nie wiem czy ju┼╝ kto┼Ť wcze┼Ťniej "ochrzci┼é" t─ů formacj─Ö, ja ┼╝a┼éowa┼éem jedynie ┼╝e nie mam czym zrobi─ç zdj─Öcia, gdy┼╝ "serduszko" nad wyraz ┼éadnie si─Ö prezentowa┼éo na linii terminatora.

Rzeczywi┼Ťcie, mo┼╝e by─ç sporo miejsc, kt├│rym nadawano specjalne nazwy. Sam, przyznaj─Ö, w swojej obserwacji podkre┼Ťla┼éem przepi─Ökny relief tego miejsca, jednak, co te┼╝ nie dziwi, zafiksowany by┼éem na w┼éasnym lunary┼║mie "┼Ťladzie buta giganta", kt├│rego cz─Ö┼Ťci─ů jest krater Herschel (niewidoczny jest South - pi─Öta buta). Tym bardziej mi mi┼éo, ┼╝e taki wyobra┼╝eniowy akcent wyp┼éyn─ů┼é od Ciebie i (co ju┼╝ jest zawoalowanym moim egocentryzmem) dostrzegam w tym element wp┼éywu mojej fenomenologii, czyli lunaryzm├│w. Domy┼Ťlam si─Ö, ┼╝e samodzielnie wyabstrachowany lunaryzm "serca" dostarczy┼é Ci przyjemnego uczucia - odkrywania "w┼éasnego" Ksi─Ö┼╝yca. Sam to do┼Ťwiadcza┼éem.
Nie uwidoczni┼éem tego w moim w─ůtku (tylko wzmiankowa┼éem), dlatego korzystam z tej okazji, aby pokaza─ç miejsce, nazwane przeze mnie "profilem klauna", opatrego w zarysach na formacji Prinz, niedaleko Aristarchusa i Vallis Schr├│teri. Skupi┼éem si─Ö na nim, bo jest dla mnie nowym lunaryzmem i empatycznie z Adamem do┼Ťwiadcza┼éem w┼éasnego hedonistycznego zachwytu.
Adamie, licz─Ö na kontynuacj─Ö... ;) :)

Za┼é─ůczniki:
Ksi─Ö┼╝yc_21.04.2013_ED80_lunaryzmy.JPG
Ksi─Ö┼╝yc_21.04.2013_ED80_lunaryzmy.JPG [ 153.83 KiB | Przegl─ůdane 2448 razy ]

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 23 kwietnia 2013, 14:39 

Witam.

Jak ju┼╝ wspomina┼éem mia┼é si─Ö odby─ç mini-zlocik lunarny, kt├│ry odby┼é si─Ö pod kapliczk─ů w Wi┼Ťniczach. Cicho, spokojnie, ciep┼éo i przyjemnie (no taka jest ju┼╝ ta miejsc├│wka :P). Nawet nie wiedzia┼éem, ┼╝e mo┼╝na tyle razy mie─ç opad szczeny na obserwacjach Ksi─Ö┼╝yca i Saturna. W zasadzie to ci─ůgle j─ů wlok┼éem za sob─ů ;). Udzia┼é wzi─Öli: Amadeusz, kolega ze szko┼éy- Piotrek(pierwszy kontakt z teleskopem) i ja. Ja z Piotrkiem pojawi┼éem si─Ö o 21 na miejscu, kolimacja i czekamy a┼╝ si─Ö wych┼éodzi umilaj─ůc sobie czas rozmow─ů. Amadeusz zjawia si─Ö o 21:40. Nasz nocny latarnik, p┼éynie po niebie i ┼Ťwieci tak, ┼╝e latarki nie potrzeba. G┼éowi─Ö si─Ö tylko, po co ja wzi─ů┼éem atlas... :lol: . Ja zniecierpliwiony czekam, a┼╝ Deo rozpakuje si─Ö i wsadzi nasadk─Ö, a tymczasem pierwsze spojrzenie na Mu┼äka - a┼é─ç. Bia┼éo przed oczyma, lece po filtr. Teraz jako┼Ť mo┼╝na przyjrze─ç si─Ö jego tarczy. W ESie 82* (107x) mie┼Ťci si─Ö ca┼éy, i jeszcze jest troch─Ö zapasu. Z ciekawo┼Ťci lec─Ö wys─Öpi─ç od Amadeusza ESa 100*. Kurcze, troche jasno (nie mam filtra 2", a p├│┼║niej si─Ö okaza┼éo, ┼╝e Amadeusz ma polarka 2"), ale pole wi─Öksze i tr├│jwymiarowo┼Ť─ç, w moim odczuciu wida─ç, ┼╝e to by┼éa kulka, a nie tarcza. Oddaj─Ö ESa i bior─Ö mojego i testuje filtry planetarne- wygra┼é ┼╝├│┼éty. Piotrek podziwia Moona, a ja widze, ┼╝e Deo ju┼╝ gotowy. Id─Ö do niego, odst─Öpuje mi miejsca na swoim ┼Ťwietnym Astro┼éku, jeszcze mam przed oczyma obraz z ESa. Przyk┼éadam oczy i przede mn─ů ukazuje si─Ö inny ┼Ťwiat. Tego nie potrafi─Ö opisa─ç (mo┼╝e mam zbyt skromny zas├│b s┼é├│w), kratery, pasma g├│rskie, szczeliny idealnie widoczne z pe┼én─ů ilo┼Ťci─ů szczeg├│┼é├│w + tr├│jwymiarowo┼Ť─ç. Nikt nie potrafi si─Ö napatrze─ç. Amadeusz wrzuca do nasadki dwa plossle SW 25mm(wcze┼Ťniej Erfle WO), kt├│re jak powiedzia┼é zosta┼éy przez niego zapomniane. Sygnalizuje, ┼╝e jest lepiej, ale musze to zobaczy─ç, wi─Öc zasiadam przed GSO i faktycznie, kontrast i kolorystyka na znacznie wy┼╝szym poziomie i obraz znacznie ja┼Ťniejszy = kolejny opad szcz─Öki. Rzucam my┼Ťl, aby skierowa─ç na M13. Lece do Columbusa i celuj─Ö pod pach─Ö Herkulesa. Widz─Ö, j─ů w okularze i... wracamy do ┼üysolka. Ledwie pozna┼éem, ┼╝e to M13, obraz ciemny, ale to z powodu rozwalonej akomodacji i Ksi─Ö┼╝yca na niebie. Idziemy do Saturna, gdzie przy 14mm ig┼éa, a w nasadce okazuje nam si─Ö inny Saturn. Kurcze, seeing nie bardzo nam pozwala co┼Ť dojrze─ç na tarczy. Momentami wyskakuje Cassini i pasy atmosferyczne. Wida─ç tr├│jwymiarowo┼Ť─ç na pier┼Ťcieniach i ksi─Ö┼╝ycach. Wracamy do Moona (a jak┼╝e). Szcz─Ök─Ö ju┼╝ tam zostawi┼éem wi─Öc nie mia┼éo co opada─ç. Z ka┼╝dym spojrzeniem wida─ç co┼Ť innego. Id─Ö do zapomnianego ju┼╝ Columbusa i tak co┼Ť czuj─Ö, ┼╝e seeing momentalnie si─Ö poprawi┼é. Lece po┼╝yczy─ç ESa 6,7 i 4,7. Wk┼éadam 6 (220x) i jest good. Wszystko lepiej widoczne, bez falowania. Zak┼éadam 4,7 (320x) i obraz troch─Ö faluje i ciut spad┼é kontrast. Id─Ö znowu do nasadki napatrze─ç si─Ö. Skoro seeing si─Ö polepszy┼é, znowu lecimy na Saturna. U mnie nadal w wyci─ůgu 4,7mm, a moim oczom ukaza┼éo si─Ö co┼Ť pi─Öknego. Oliwkowy gazowy gigant z morelowymi pier┼Ťcieniami. Cassini bez problemu widoczny na ca┼éej d┼éugo┼Ťci widocznych pier┼Ťcieni. Doliczy┼éem si─Ö 5 ksi─Ö┼╝yc├│w. Boj─Ö si─Ö podchodzi─ç do bino, bo Amadeusz dziwne j─Öki przy niej wydawa┼é jak spojrza┼é na Saturna. :lol: . Ryzykuj─Ö i zaczynam podobnie j─Öcze─ç. Obraz z ES├│w mo┼╝e si─Ö przy tym schowa─ç. Widoczne kilka/kilkadziesi─ůt (!) pas├│w na atmosferze, Cassini, ksi─Ö┼╝yce i wszystko w tr├│jwymiarze. Na pewno d┼éugo tego nie zapomn─Ö. My┼Ťla┼éem, ┼╝e to b─Öd─ů skromne obserwacje, ale bino to magia. Amadeusz jeszcze robi┼é testy z barlowem, ale to ju┼╝ on uzupe┼éni relacj─Ö, bo nie chce namiesza─ç ;)

I jeszcze pami─ůtki robione niestety telefonem
Pozdrawiam

Za┼é─ůczniki:
Komentarz: I por├│wnanie ES├│w 14mm 100* z 82*
IMAG0264.jpg
IMAG0264.jpg [ 1.55 MiB | Przegl─ůdane 2403 razy ]
IMAG0272.jpg
IMAG0272.jpg [ 640.12 KiB | Przegl─ůdane 2403 razy ]
IMAG0268.jpg
IMAG0268.jpg [ 819.88 KiB | Przegl─ůdane 2403 razy ]

tel. 889366423
G├│ra

PostNapisane: wtorek, 23 kwietnia 2013, 14:48 

Świetnia relacja :D
Gratulacje udanego spotkania, mam nadziej─Ö ┼╝e za tydzie┼ä te┼╝ b─Ödzie pogoda i b─Ödzie mo┼╝liwo┼Ť─ç wsp├│lne co┼Ť polooka─ç :)

Obrazek

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 24 kwietnia 2013, 21:01 

Na pewno d┼éugo tego nie zapomn─Ö. My┼Ťla┼éem, ┼╝e to b─Öd─ů skromne obserwacje, ale bino to magia. Amadeusz jeszcze robi┼é testy z barlowem, ale to ju┼╝ on uzupe┼éni relacj─Ö, bo nie chce namiesza─ç ;)

Poniewa┼╝ przedmiotem obserwacji by┼éy zaledwie 2 obiekty i cho─ç tyle by┼éo naszych emocji oraz pozytywnych niespodzianek nie mam zbyt wiele do dodania. Moje wra┼╝enia z pierwszych do┼Ťwiadcze┼ä z bino opisa┼éem ju┼╝ w marcowym w─ůtku obserwacyjnym. Nie wiem czy ktokolwiek uwierzy┼é (mo┼╝e poza Dawidem i Micha┼éem, kt├│rzy patrzali ju┼╝ przez ten wynalazek), ┼╝e nie ma w moich opisach przesady ;)
Dla mnie nadrzędnym celem na bezchmurny wieczór 22 kwietnia było uporczywe przetestowanie - po raz kolejny - czy jest szansa zmniejszyć powiększenie własne nasadki (razem z barlowem wynosiło ok. 3,2x). Łysy był tego wieczora idealnym pacjentem do testów!
W┼éa┼Ťciwie do planet du┼╝y power w po┼é─ůczeniu z GSO 10" i Columbusem 13" by┼é w sam raz ale s┼éusznie podejrzewa┼éem, ┼╝e pogarsza nieco jako┼Ť─ç i przyciemnia obraz. Ju┼╝ poprzednio zorientowa┼éem si─Ö, ┼╝e przy tej krotno┼Ťci wymiana okularu z 20mm na 25mm niewiele pomaga. Nie licz─ůc zaskakuj─ůcej jasno┼Ťci i klarowno┼Ťci parki plossli w stosunku do oryginalnych ameryka┼äskich erflak├│w.

Cel zosta┼é osi─ůgni─Öty i z udzia┼éem z┼é─ůczki T2 wkr─Öcanej do korpusu WO oraz baaderowskiego noska 2" "od lustrzanki" uda┼éo si─Ö zogniskowa─ç nasadk─Ö z wykr─Öconym barlowem GSO ED - do krotno┼Ťci 1,5x.
Skr├│cenie barlowa z 2x do 1,5 da┼éo wizualnie wi─Öcej ni┼╝ zmiana okular├│w na d┼éugie. Mimo i┼╝ nadal nie potrafi─Ö JESZCZE zogniskowa─ç nasadki bez zastosowania barlowa uda┼éo si─Ö uzyska─ç bardzo wysok─ů jasno┼Ť─ç i ekstremaln─ů wr─Öcz ostro┼Ť─ç obraz├│w. ┼╗a┼éuj─Ö, ┼╝e warunki nie pozwala┼éy wycelowa─ç w M13 cho─ç mo┼╝e licz─Ö na zbyt wiele. Zgadam si─Ö z Alfredem, ┼╝e na planetach nawet ES-y si─Ö umywaj─ů. Cho─ç to nie zas┼éuga samej nasadki czy wina ┼Ťwietnych ES-├│w a raczej dwurdzeniowego proca sk┼éadaj─ůcego obuoczne obrazy w naszym m├│zgu. Saturn podobny rozmiarem jak w ES-ie 6,7 i co wa┼╝ne tak samo jasny ale wiele wi─Öcej detali (zar├│wno w atmosferze jak i pier┼Ťcieniach) oraz autentyczne g┼é─Öbokie 3D za to Muniek to ju┼╝ totalnie inna astronomia obserwacyjna, inny wymiar... Ja uwa┼╝am, ┼╝e komfort obserwacji ┼üysego mo┼╝na por├│wna─ç tylko do wra┼╝e┼ä uzyskanych z dobrej klasy lornetki, kt├│ra dawa┼éaby abstrakcyjne 250-krotne powi─Ökszenie. Widzieli┼Ťmy g├│ry przypominaj─ůce Dolomity widziane go┼éym okiem przeze mnie z samolotu. I to z ca┼é─ů ich szczeg├│┼éowo┼Ťci─ů cieni/perspektyw─ů/wysoko┼Ťci─ů nad poziomem ksi─Ö┼╝ycowych m├│rz. Bardzo si─Ö stara┼éem odda─ç wygl─ůd moona w niniejszej relacji ale ja r├│wnie┼╝ nie potrafi─Ö znale┼║─ç s┼é├│w. My┼Ťl─Ö, ┼╝e kto nie zobaczy ten nie uwierzy. Ka┼╝demu mi┼éo┼Ťnikowi astronomii i lunarnych fascynacji ┼╝ycz─Ö aby sprawdzi┼é nasze poniedzia┼ékowe wra┼╝enia empirycznie ;)
Mam tak┼╝e nadziej─Ö, ┼╝e w Zwardoniu kto┼Ť z Kole┼╝anek i Koleg├│w podsunie pomys┼é na skr├│cenie toru optycznego nasadki. Mam kilka z┼é─ůczek/nosk├│w i mo┼╝e uda si─Ö bino zbli┼╝y─ç jeszcze bardziej do wyci─ůgu (bez ruszania LG). Poniedzia┼ékowy mini-zlot uzna┼éem za sukces poniewa┼╝ barlow GSO 2" ED z wykr─Öcon─ů soczewk─ů i krotno┼Ťci─ů 1,5x daje ju┼╝ ┼Ťwietne wyniki ┼Ťwiat┼éosilnymi du┼╝ymi newtonami. Mam nadziej─Ö, ┼╝e kt├│ry┼Ť z Koleg├│w udost─Öpni cho─ç na moment powermate'a i szkie┼éka TV. To ju┼╝ b─Ödzie totalny odlot 8-)
Moim kolejnym celem jest obserwacja S┼éo┼äca za pomoc─ů bino. Spodziewam si─Ö r├│wnie silnych wra┼╝e┼ä jak na Ksi─Ö┼╝ycu!

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 25 kwietnia 2013, 02:34 

Ksi─Ö┼╝yc w wieku 13 dni i 16 godzin (prawie dok┼éadnie 1 dzie┼ä przed pe┼éni─ů) - mog┼éoby si─Ö wydawa─ç, ┼╝e nie warty fotografowania i obserwowania. Zachodnia kraw─Öd┼║ pi─Öknie wyrze┼║biona a obraz spokojny i klarowny. Okazja, ┼╝eby pozna─ç przykraw─Ödziowe struktury, kt├│re tylko czasem dobrze wida─ç. Tym razem dodatkowo sprzyja┼éa pi─Öciostopniowa libracja.
W paru miejscach, dok┼éadnie na lini terminatora, wida─ç by┼éo "zadziory" postrz─Öpionej kraw─Ödzi - to zr├│┼╝nicowany pod wzgl─Ödem wysoko┼Ťci teren sprawia, ┼╝e cie┼ä nieoczekiwanie zagarnia obszar depresyjny, mimo ┼╝e dooko┼éa wszystko jest jeszcze o┼Ťwietlone.
Zachodnia kraw─Öd┼║, to przede wszystkim kmpleks krater├│w: Grimaldi, Riccioli i Hevelius. Dzie┼ä wcze┼Ťniej by┼éy w lepszym o┼Ťwietleniu ni┼╝ dzisiaj i przyznam, ┼╝e ci─ůgle umykaj─ů mojej obserwacji w tej dla nich korzystnej porze, a jest tu troch─Ö ciekawych widok├│w.
Pełnia w EDku - w ognisku głównym, oraz z Barlowem 2,5x (mozaika 2 kadrów).

Za┼é─ůczniki:
Ksi─Ö┼╝yc 24.04.13_ED80F600_50%.jpg
Ksi─Ö┼╝yc 24.04.13_ED80F600_50%.jpg [ 32.95 KiB | Przegl─ůdane 2320 razy ]
Ksi─Ö┼╝yc 24.04.2013_ED80F1500_50%_mozaika.jpg
Ksi─Ö┼╝yc 24.04.2013_ED80F1500_50%_mozaika.jpg [ 114.78 KiB | Przegl─ůdane 2320 razy ]
Ksi─Ö┼╝yc 24.04.2013_ED80F1500_opis.JPG
Ksi─Ö┼╝yc 24.04.2013_ED80F1500_opis.JPG [ 64.17 KiB | Przegl─ůdane 2320 razy ]

G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Przejd┼║ na stron─Ö Poprzednia strona  1, 2, 3  Nast─Öpna strona

Strefa czasowa: UTC + 2

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Brak zidentyfikowanych u┼╝ytkownik├│w i 7 go┼Ťci

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz dodawa─ç za┼é─ůcznik├│w

Szukaj:
Skocz do: