Teraz jest poniedziałek, 6 kwietnia 2020, 11:55

Strefa czasowa: UTC + 2

Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Przejd┼║ na stron─Ö 1, 2  Nast─Öpna strona
Autor Wiadomo┼Ť─ç
 Tytu┼é: Dzisiejsze obserwacje - maj 2013 r.
PostNapisane: ┼Ťroda, 1 maja 2013, 07:34 
Administrator
Administrator

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Bardzo podoba┼é mi si─Ö zesz┼éomiesi─Öczny w─ůtek, ze szczeg├│┼éowymi opisami obserwacji, wzbogacony fajnymi zdj─Öciami. Tu uk┼éon zw┼éaszcza w stron─Ö Alfreda i Amadeusza, ale te┼╝ i pozosta┼éych autor├│w post├│w. Mam nadziej─Ö ┼╝e obecny miesi─ůc b─Ödzie podobny, zapraszam wi─Öc do pisania.

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod

G├│ra

Tytu┼é: Re: Dzisiejsze obserwacje - maj 2013 r.
PostNapisane: czwartek, 2 maja 2013, 13:09 
Ranga: [2]

Do┼é─ůczy┼é(a): niedziela, 22 lipca 2012, 21:09
Dzisiaj kr├│tki wpis, bo za bardzo nie ma co opisywa─ç. ;)

Obudzi┼éem si─Ö w ┼Ťrodku nocy w zasadzie nie wiem dlaczego i wyjrza┼éem przez okno. Widze kilka gwiazd, wychodze na zewn─ůtrz i pogodne niebo ka┼╝e mi wynie┼Ť─ç teleskop. W ci─ůgu 10 minut teleskop z┼éo┼╝ony na podw├│rku czeka na wych┼éodzenie. Wracam do niego po 10 minutach i zaczynam obserwacje. Jade po klasykach, ale widoki jak na niebo 5mag do┼Ť─ç dobre. Musia┼éem te┼╝ przetestowa─ç nowy nabytek tj. ES 6,7. ┼Üwietnie pokaza┼é M13, M57 czy Saturna. Przy okazji odkry┼éem bardzo fajn─ů metode szukania mg┼éawic. Ot├│┼╝ gdy szuka┼éem Kociego oka ( kt├│re ostatnio sprawia mi wiele problem├│w :roll: ) przykry┼éem sobie okular filtrem mg┼éawicowym i planetarka rzuca si─Ö w oczy. Sprawdza┼éem te┼╝ to na innych obiektach z dobrym efektem.

Pozdro!

tel. 889366423

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 12 maja 2013, 15:08 
Ranga: [5]

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Dzisiaj nieco wirtualnych obserwacji - czytaj: wnioski wyciagni─Öte z internetowych obraz├│w. Moje obserwacje fotograficzne S┼éo┼äca z watku kwietniowego (22-25.04.2013r) koresponduj─ů z interpretacj─ů obraz├│w S┼éo┼äca przekazywanych z SDO z dnia dzisiejszego. Por├│wna┼éem na siatce wsp├│┼érz─Ödnych heliograficznych po┼éo┼╝enie grupy plam 1726 sprzed dw├│ch tygodni i grupy 1745 widocznej przy wschodniej kraw─Ödzi i wysz┼éo mi, tak jak podejrzewa┼éem, ┼╝e mamy do czynienia z powt├│rnym tranzytem grupy na tarczy S┼éo┼äca. Cho─ç nie jest to zbyt cz─Öste, to jednak w obecnym cyklu raczej osobliwe zjawisko i st─ůd moja tu o tym wzmianka. Je┼Ťli tylko pogoda b─Ödzie pozwala─ç, b─Öd─Ö si─Ö stara┼é dope┼éni─ç fotograficzn─ů dokumentacj─Ö, bo jest to jednak zawsze ciekawostka w┼Ťr├│d zjawisk heliofizycznych. Mo┼╝e kto┼Ť z Was uwzgl─Ödni t─Ö informacj─Ö w swoich obserwacjach. Grupa jest bowiem ci─ůgle atrakcyjna, towarzysz─ů jej wok├│┼é do┼Ť─ç rozleg┼ée pola pochodni. Dodatkowo, poni┼╝ej na po┼éudniowej p├│┼ékuli widnieje te┼╝ fajny obszar aktywny o numerze 1746.

Za┼é─ůczniki:
Ponowny tranzyt AR 1726 - jako 1745.jpg
Ponowny tranzyt AR 1726 - jako 1745.jpg [ 87.16 KiB | Przegl─ůdane 4252 razy ]

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 14 maja 2013, 23:10 

Odnosz─ůc si─Ö do w─ůtku powy┼╝ej, mog─Ö stwierdzi─ç - historia lubi si─Ö powtarza─ç. Dzisiejsze zdj─Öcie S┼éo┼äca powsta┼éo: raz, ┼╝e pogoda by┼éa ┼éaskawa, dwa, ┼╝e region aktywny 1745 dokonuje ponownego tranzytu (dawniej 1726). Ciekawa i rzadka okoliczno┼Ť─ç i dokumentacja tego faktu musia┼éa by─ç. Dodatkowo pojawi┼éa si─Ö przy wschodniej kraw─Ödzi grupa 1748 - sprawca rozb┼éysku klasy X, zatem mo┼╝emy si─Ö spodziewa─ç jej ciekawego rozwoju. Poni┼╝ej (na po┼éudnie) dwie grupy 1746 i 1747 stanowi─ů przeciwwag─Ö dla p├│┼énocnych p├│l aktywno┼Ťci i mog─ů zdynamizowa─ç sw├│j rozw├│j. By┼éoby pi─Öknie, gdyby┼Ťmy byli ┼Ťwiadkami rozwoju trzech grup jednocze┼Ťnie (obszar 1745 jest ju┼╝ w regresie). Kraw─Ödziowe pola pochodni przy zachodnim brzegu, cho─ç skondensowane i pi─Ökne, w niczym nie mog─ů konkurowa─ç z wschodni─ů p├│┼ékul─ů.
ED80 z filtrem foliowym Baadera ND 3.8, w konfiguracji z Barlowem 2,4x, na EQ3-2, Lumix G3, UV/IR-cut, ISO 160, 1/2000 sek (+1EV), seria zdjęć - 100 klatek, z których 65 najlepszych zostało zestakowanych w Registaxie, gotowy kadr zmniejszony do 50%.

Za┼é─ůczniki:
Słońce 14.05.2013r_ED80_B2,4x_50%.jpg
S┼éo┼äce 14.05.2013r_ED80_B2,4x_50%.jpg [ 82.25 KiB | Przegl─ůdane 4216 razy ]

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 15 maja 2013, 10:08 

Dzisiejsze S┼éo┼äce i kontynuacja dokumentowania historii m.in. grupy 1745 (1726). Warunki znacznie lepsze ni┼╝ wczoraj. Obraz du┼╝o bardziej stabilny i nawet balkonowe warunki nie przyczyni┼éy si─Ö do jego degradacji - gdyby tak mog┼éo by─ç zawsze. Sprz─Öt taki jak wczoraj: ED80 na EQ3-2. Z serii 100 klatek wyselekcjonowa┼éem 60 i zosta┼éy one z┼éo┼╝one w Registaxie - wynikowy stack zmniejszony do 50%. Dodatkowo do┼é─ůczam zestawienie fragment├│w p├│┼énocnego rejonu z plamami i po┼éudniowego rejonu. Do ich zrobienia u┼╝y┼éem wi─Ökszej projekcji z u┼╝yciem Barlowa 3x i stack z 70 klatek zosta┼é zmniejszony do 75% (zestawienie nale┼╝y traktowa─ç jakby powi─Ökszenie zdj─Öcia ca┼éej tarczy S┼éo┼äca).
Zmian du┼╝ych nie ma w por├│wnaniu z dniem wczorajszym w obr─Öbie widocznych obszar├│w aktywnych. Na uwag─Ö zas┼éuguje, dryf p├│┼énocnego sk┼éadnika grupy 1746 (to ta najdalej wysuni─ůta na po┼éudnie) w kierunku zachodnim, oraz rozci─ůganie si─Ö obszaru obejmowanego przez dwubiegunow─ů grup─Ö 1747 (powy┼╝ej grupy 1746) - chc─Ö widzie─ç w jej zachowaniu obietnic─Ö powi─Ökszania aktywno┼Ťci plamotw├│rczej.

Za┼é─ůczniki:
Słońce 15.05.2013_ED80_B2.4x_50%.jpg
S┼éo┼äce 15.05.2013_ED80_B2.4x_50%.jpg [ 90.69 KiB | Przegl─ůdane 4197 razy ]
Słońce 15.05.2013_ED80_B3x_75%wycinkiNS.jpg
S┼éo┼äce 15.05.2013_ED80_B3x_75%wycinkiNS.jpg [ 118.43 KiB | Przegl─ůdane 4197 razy ]

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 15 maja 2013, 15:25 

Witam. Znowu kr├│tki wpis, bo i obserwacje kr├│tkie...

Obserwacje prowadzone w Maciowakrzach w mi┼éym towarzystwie. Niebo ciut lepsze ni┼╝ "kapliczkowe", ale i tak ciemne. Amadeusz mia┼é okazj─Ö po testowa─ç sw├│j nowy nabytek- ES 30mm. Moim zdaniem ┼Ťwietny okular, nie mam nic do zarzucenia w moim teleskopie, a ┼Ťwiat┼éosi┼éa ju┼╝ spora, bo f/4.6. Przyjechali┼Ťmy z lekkim op├│┼║nieniem wi─Öc gonili┼Ťmy ca┼ée niebo. Na pierwszy ogie┼ä M57, oczywi┼Ťcie ┼éadna. P├│┼║niej M13 rozbita w mak z wyra┼║nie widocznym "mercedesem" i poblisk─ů galaktyk─ů 6207 (w jednym polu na styk w ES 14). Nast─Öpnie M97 i M108. Parka widoczna pi─Öknie w jednym polu w ES24. M108 widoczna z wyra┼║nym c─Ötkowaniem, a Sowa z jednym okiem. Kierujemy na M51, kt├│ra pokazuje swoje pi─Ökne ramiona bez problemu, w 13" pomost widoczny, natomiast w 10" ju┼╝ nie. Jedziemy do M101, gdzie narobi┼éa nam sporo problem├│w gdy┼╝ by┼éa akurat w zenicie i szukanie dobsonem to by┼éa spora udr─Öka, ale widok wynagrodzi┼é nam m─Öki z szukaniem. Ramiona widoczne + jaka┼Ť galaktyczka obok. Idziemy do NGC 4565 (ig┼éa). Tutaj opad szczeny zaliczony. Wyra┼║ne pasmo py┼éowe i grube j─ůdro. ┼Üwietny widok! Ostatnie ┼Ťwiat┼éo posz┼éo na Veila. ES 30mm + UB = wyra┼║na "miot┼éa wied┼║my", cho─ç Amadeusz chyba jej nie dostrzeg┼é. Filtr OIII pewnie wyja┼Ťni┼éby spraw─Ö, ale mieli┼Ťmy tylko wersj─Ö 1.25", co w po┼é─ůczeniu z ES 14 da┼éo bardzo fajny obraz, ale dla mnie za du┼╝e powi─Ökszenie. I to by┼éby ju┼╝ koniec. Mi┼éo by┼éo pozna─ç Dawida i Micha┼éa, kt├│ry dzielnie walczy┼é ze swoj─ů 10" w gromadzie Virgo-Coma ;).

Pozdrawiam

tel. 889366423

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 16 maja 2013, 10:11 

Ci─ůg dalszy balkonowych obserwacji S┼éo┼äca. Sprz─Öt bez zmian: ED80 z filtrem ND 3,8 na EQ3-2. Warunki ┼Ťrednie, troch─Ö turbulencji. Grupa 1745 w centralnym rejonie S┼éo┼äca ci─ůgle nie zmienia swojej powierzchni i nadal wygl─ůda okazale. Na wsch├│d od niej grupa 1748 delikatnie rozwija si─Ö - wida─ç to po rosn─ůcej liczbie sk┼éadnik├│w. Na po┼éudniowej p├│┼ékuli trwa proces wzrostowy plamotw├│rczej aktywno┼Ťci, bo obok AR 1746 i 1747 na p├│┼énocny zach├│d od nich tworz─ů si─Ö nowe grupy plam. Po okresie dominacji p├│┼ékuli p├│┼énocnej, mo┼╝e aktywno┼Ť─ç plamotw├│rcza przeniesie si─Ö na p├│┼ékul─Ö po┼éudniow─ů?
Stak z 60 klatek, zmniejszony do 50%. Odtwarzanie po sobie kadr├│w z ostatnich trzech dni bardzo ┼éadnie pokazuje ruch obrotowy S┼éo┼äca i zmiany zachodz─ůce w obr─Öbie widocznych grup plam.

Za┼é─ůczniki:
Słońce 16.05.2013_ED80_B2,4x_50%.jpg
S┼éo┼äce 16.05.2013_ED80_B2,4x_50%.jpg [ 89.42 KiB | Przegl─ůdane 4147 razy ]

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 16 maja 2013, 14:33 

Cze┼Ť─ç! Tym razem b─Ödzie d┼éugi opis ;)

Wczoraj w D─ůbr├│wce ┼éowili┼Ťmy takie s┼éabizny, ┼╝e mo┼╝emy sobie pogratulowa─ç ;). Ka┼╝dy tym razem podszed┼é do obserwacji na luzie. Nikt si─Ö nie spieszy┼é, ja oraz Amadeusz mieli┼Ťmy wolne od pracy i szko┼éy. Zaczniemy od pocz─ůtku. Ja z Januszem byli┼Ťmy jeszcze wcze┼Ťnie i przed zmierzchem troch─Ö pogadali┼Ťmy, ale jak si─Ö ┼Ťciemni┼éo to na pierwszy ogie┼ä poszed┼é Saturn. Teleskopy jeszcze nie wych┼éodzone mimo wszystko pokaza┼éy 6 ksi─Ö┼╝yc├│w, ale bez detalu na planecie. Lecimy do zapomnianego ju┼╝ PannStarrs`a, jeszcze jasne niebo z ┼üysym daj─ůce swoje ┼Ťwiat┼éo na niebo, nie dodawa┼éo uroku komecie, ale mimo tego jeszcze jest w miar─Ö jasne. Moim zdaniem jej jasno┼Ť─ç to ~10mag. W tym czasie dotar┼é Amadeo, bez teleskopu, ale za to z platform─ů, kt├│ra spisa┼éa si─Ö dobrze i kilkoma walizkami. Puki jeszcze Ksi─Ö┼╝yc jest na niebie jedziemy po klasykach (M13, M57, M92 wpatruj─ůc si─Ö na ka┼╝d─ů z nich kilka minut wyci─ůgaj─ůc jak najwi─Öcej). Ciekawym obiektem jest Granat Herschela w Cefeuszu. Jest to prawdopodobnie najbardziej czerwona gwiazda, jak─ů mo┼╝na zobaczy─ç amatorskim sprz─Ötem jak i go┼éym okiem (prawie 5mag). Wyra┼║nie czerwona, rzek┼ébym, ┼╝e wygl─ůda jak kuleczka czerwonej porzeczki ;). Ksi─Ö┼╝yc prze┼Ťwituje przez drzewa na horyzoncie, wi─Öc ju┼╝ mo┼╝na zaczyna─ç.

U mnie (niestety nie bardzo orientuję się jakie obiekty obserwował Janusz i z tego miejsca proszę o chociaż krótkie uzupełnienie relacji ) na pierwszy ogień poszła:
NGC 7023(Irys)- jej pozorna jasno┼Ť─ç to 6.8mag, ale to mg┼éawica refleksyjna, czyli jej jasno┼Ť─ç wizualna jest du┼╝o s┼éabsza. Widoczna jako poja┼Ťnienie wok├│┼é gwiazdy 7mag. Sprawia wra┼╝enie zaparowanego okularu. Obserwowana z UB i ES14.
Obrazek

Troszk─Ö czasu zaj─Ö┼éo mi znalezienie jej, ale niebo zrobi┼éo si─Ö ju┼╝ czarne. Zasi─Ög wycenili┼Ťmy na 6.5mag. OK, teraz mo┼╝na zacz─ů─ç ┼éowi─ç s┼éabizny.

IC 1396- kompleks mg┼éawicowy w Cefeuszu. Nie mog─Ö znale┼║─ç jej jasno┼Ťci, ale wierzcie mi to jest bardzo s┼éabe. Sama mg┼éawica jest ogromna (3 tarcze Ksi─Ö┼╝yca), ale nie oczekujmy zbyt wiele. W ES14 z UB widoczne na granicy percepcji poja┼Ťnienie w kszta┼écie pier┼Ťcienia. Wtedy doceni┼éem potencja┼é nieba, kt├│rego mamy nad sob─ů. Niestety brak fotki...

NGC 7000(Ameryka p├│┼énocna)- znowu ogromna mg┼éawica, ale do┼Ť─ç dobrze widoczna. Tutaj ES30 pokaza┼é prawdziwy pazur. Za┼éo┼╝yli┼Ťmy UB 2" i szukam zatoki meksyka┼äskiej. Troszk─Ö to zaj─Ö┼éo, ale warto by┼éo. Widoczna ciemna zatoka i ja┼Ťniejsze rejony. Najpierw zlokalizowali┼Ťmy Jukatan, a nawet uda┼éo nam si─Ö dostrzec Floryd─Ö. Pi─Ökny widok!
Obrazek

IC 5070(Pelikan)- obok 7000 jest druga mg┼éawica- Pelikan. Tutaj szukanie posz┼éo szybciej, bo wiedzia┼éem czego si─Ö spodziewa─ç. Najpierw zauwa┼╝y┼éem ja┼Ťniejsz─ů plamk─Ö (g┼éow─Ö/szyj─Ö) pomi─Ödzy dwoma jasnymi gwiazdami. Chwil─Ö p├│┼║niej zauwa┼╝y┼éem ciemny pas rozdzielaj─ůcy dzi├│b od reszty cia┼éa (dzi├│b i cia┼éo widoczne). Sp─Ödzili┼Ťmy tutaj du┼╝o czasu.
Obrazek

NGC 6960(Miot┼éa Wied┼║my)- ES30 + UB nadal w wyci─ůgu. Veil ledwo mie┼Ťci si─Ö w polu okualru. Pi─Öknie widoczna mg┼éawica, mo┼╝na pokusi─ç si─Ö o strz─Öpy w mg┼éawicy. Widoczne poja┼Ťnienie w kszta┼écie "S" coraz grubsze ku ko┼äcowi.
Obrazek

NGC 6992 oraz 6995(Palec Bo┼╝y)- hmmm... fotka powie Wam co widzieli┼Ťmy ;). Ka┼╝dy zaliczy┼é opad szczeny.
Obrazek

Ju┼╝ zm─Öczeni odpu┼Ťcili┼Ťmy sobie ┼éowienie kolejnych s┼éabych "smark├│w". Janusz zmy┼é si─Ö, a my jeszcze chwilk─Ö zostali┼Ťmy, a po co? To niewielka niespodzianka.

Pozdro!

tel. 889366423

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 16 maja 2013, 21:45 
Ranga: [3]

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 11 stycznia 2011, 14:03
Cze┼Ť─ç
Alfred Błażytko napisał(a):
Wczoraj w D─ůbr├│wce
...uda┼éo si─Ö nie zarobi─ç ┼Ťrutem i fajnie by┼éo, a miejsce uznaj─Ö za komfortowe.

Cytuj:
nie bardzo orientuję się jakie obiekty obserwował Janusz i z tego miejsca proszę o chociaż krótkie uzupełnienie relacji

Hm, najpierw by┼éo d┼éugie wych┼éadzanie teleskopu i czekanie a┼╝ Ksi─Ö┼╝yc sobie p├│jdzie, a potem pobawi┼éem si─Ö tym na co zawsze z przyjemno┼Ťci─ů spogl─ůdam:
pospolite pier┼Ťcionki, Herkulesy, Veile, hantle, wiatraczki i inne ┼╝elazne punkty obserwacyjne.
Jak si─Ö w ko┼äcu wy┼Ťpi─Ö to zape┼éni─Ö kolejn─ů stron─Ö swego notatnika konkretnymi nazwami i wra┼╝eniami z ostatnich 2 sesji.
A co do rzadziej podziwianych obiekt├│w to wzi─ů┼éem pod lup─Ö troch─Ö galaktyk NGC po┼éo┼╝onych we wn─Ötrzu Wielkiego Wozu.
Przyjemny region, ale po poprzedniej nocce sp─Ödzonej na "mojej polance" i potem ca┼éodziennym wypadzie do G┼éogowa, w D─ůbr├│wce by┼éem ju┼╝ troch─Ö zm─Öczony.
S┼éabo trzyma┼éem koncentracj─Ö potrzebn─ů do ┼éuskania tych rzeczy. Cz─Östo wi─Öc obraca┼éem teleskop w stron─Ö ┼éatwych i jasnych obiekt├│w...takim by┼é np. Saturn :wink:
Dla urozmaicenia przychodzi┼éem do Alfreda zerkn─ů─ç na to co tam wynajdywa┼é.

Cytuj:
Janusz zmy┼é si─Ö, a my jeszcze chwilk─Ö zostali┼Ťmy, a po co? To niewielka niespodzianka.

Hehe,┼éadnie - specjalnie czekali┼Ťcie a┼╝ sobie p├│jd─Ö?? Strach pyta─ç c├│┼╝ si─Ö tam p├│┼║niej dzia┼éo :mrgreen:

Pozdrowienia i do nast─Öpnego udanego!

G├│ra

PostNapisane: pi─ůtek, 17 maja 2013, 20:33 

Janusz Leks napisał(a):
...uda┼éo si─Ö nie zarobi─ç ┼Ťrutem i fajnie by┼éo, a miejsce uznaj─Ö za komfortowe.

Strzelali troch─Ö, ale nie w nas :mrgreen: . Miejsce dla mnie jest bardzo komfortowe raptem 10 km. Trzeba si─Ö nacieszy─ç miejsc├│wk─ů, bo za 3-5 lat to drzewa b─Öd─ů ju┼╝ przeszkadza─ç...

Janusz Leks napisał(a):
Hehe,┼éadnie - specjalnie czekali┼Ťcie a┼╝ sobie p├│jd─Ö??

Widzia┼ée┼Ť co robili┼Ťmy, wi─Öc nic przed Tob─ů nie ukrywali┼Ťmy ;).

Pozdrawiam

tel. 889366423

G├│ra

PostNapisane: pi─ůtek, 17 maja 2013, 21:49 
Ranga: [4]

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 19 listopada 2012, 22:37
Lecimy do zapomnianego ju┼╝ PannStarrs`a, jeszcze jasne niebo z ┼üysym daj─ůce swoje ┼Ťwiat┼éo na niebo, nie dodawa┼éo uroku komecie, ale mimo tego jeszcze jest w miar─Ö jasne. Moim zdaniem jej jasno┼Ť─ç to ~10mag. W tym czasie dotar┼é Amadeo, bez teleskopu, ale za to z platform─ů, kt├│ra spisa┼éa si─Ö dobrze i kilkoma walizkami

Na szcz─Ö┼Ťcie zd─ů┼╝y┼éem na PanSTARRSa! Mimo, ┼╝e wiedzia┼éem gdzie aktualnie si─Ö znajduje nie spodziewa┼éem si─Ö, ┼╝e jeszcze go zobacz─Ö. Nadchodzi przecie czas Lemmona.
Puki jeszcze Ksi─Ö┼╝yc jest na niebie jedziemy po klasykach (M13, M57, M92 wpatruj─ůc si─Ö na ka┼╝d─ů z nich kilka minut wyci─ůgaj─ůc jak najwi─Öcej). Ciekawym obiektem jest Granat Herschela w Cefeuszu. Jest to prawdopodobnie najbardziej czerwona gwiazda, jak─ů mo┼╝na zobaczy─ç amatorskim sprz─Ötem jak i go┼éym okiem (prawie 5mag). Wyra┼║nie czerwona, rzek┼ébym, ┼╝e wygl─ůda jak kuleczka czerwonej porzeczki. Ksi─Ö┼╝yc prze┼Ťwituje przez drzewa na horyzoncie, wi─Öc ju┼╝ mo┼╝na zaczyna─ç

Czekaj─ůc na "zej┼Ťcie" ┼üysego zrobili┼Ťmy sobie kilka pami─ůtkowych fotek z miejsc├│wki:
Za┼é─ůcznik:
Dabrowka_Amadeusz_20130515_01.jpg
Dabrowka_Amadeusz_20130515_01.jpg [ 421.79 KiB | Przegl─ůdane 4039 razy ]

Za┼é─ůcznik:
Dabrowka_Amadeusz_20130515_02.jpg
Dabrowka_Amadeusz_20130515_02.jpg [ 373.94 KiB | Przegl─ůdane 4039 razy ]

Za┼é─ůcznik:
Dabrowka_Amadeusz_20130515_03.jpg
Dabrowka_Amadeusz_20130515_03.jpg [ 417.74 KiB | Przegl─ůdane 4039 razy ]

Za┼é─ůcznik:
Dabrowka_Amadeusz_20130515_04.jpg
Dabrowka_Amadeusz_20130515_04.jpg [ 403.22 KiB | Przegl─ůdane 4039 razy ]

Za┼é─ůcznik:
Dabrowka_Amadeusz_20130515_05.jpg
Dabrowka_Amadeusz_20130515_05.jpg [ 408.51 KiB | Przegl─ůdane 4039 razy ]

Co ciekawe Columbus na platformie stał cały czas wycelowany w M92 i mimo upływu 15 minut praktycznie gromada nie ruszyła się z pola.
Oczywi┼Ťcie dla w┼éa┼Ťcicieli HEQ5 to nic specjalnego ale maj─ůc na uwadze dotychczasowe obserwacje 13 calowym Columbusem to by┼éa bardzo przyjemna nowo┼Ť─ç.
NGC 7000(Ameryka p├│┼énocna)- znowu ogromna mg┼éawica, ale do┼Ť─ç dobrze widoczna. Tutaj ES30 pokaza┼é prawdziwy pazur. Za┼éo┼╝yli┼Ťmy UB 2" i szukam zatoki meksyka┼äskiej. Troszk─Ö to zaj─Ö┼éo, ale warto by┼éo. Widoczna ciemna zatoka i ja┼Ťniejsze rejony. Najpierw zlokalizowali┼Ťmy Jukatan, a nawet uda┼éo nam si─Ö dostrzec Floryd─Ö. Pi─Ökny widok!

Potwierdzam, nie byłem tylko pewien czy to Jukatan czy Floryda bo obraz przecie odwrócony ;)
NGC 6992 oraz 6995(Palec Bo┼╝y)- hmmm... fotka powie Wam co widzieli┼Ťmy ;). Ka┼╝dy zaliczy┼é opad szczeny

Ja chyba zaliczyłem największy opad bo Veila widziałem po raz pierwszy. Palec Boży jest niesamowity! Według mnie powinien nazywać się "szpon" albo "pazur" a nie palec ;)
Chocia┼╝ kto wie, mo┼╝e tak w┼éa┼Ťnie wygl─ůda Palec Bo┼╝y...
To pierwsza mg┼éawica, kt├│ra nie przypomina┼éa mi mgie┼éki. Te poszarpane kraw─Ödzie, niczym g─Ösie pi├│ro. To by┼é szok, ┼╝e mimo braku OIII albo H-Beta uda┼éo si─Ö zwyk┼éym Ultrablockiem na ES-ie 30mm wyci─ůgn─ů─ç takie obrazy :shock:
Ju┼╝ zm─Öczeni odpu┼Ťcili┼Ťmy sobie ┼éowienie kolejnych s┼éabych "smark├│w". Janusz zmy┼é si─Ö, a my jeszcze chwilk─Ö zostali┼Ťmy, a po co? To niewielka niespodzianka

Na koniec nie┼Ťmia┼éo spr├│bowali┼Ťmy astrofoto Canonem EOS 7D z barlowem 1,5x ED zapi─Ötym do ogniska g┼é├│wnego w Columbusie 13"... po raz pierwszy w naszym ┼╝yciu...
Za┼é─ůcznik:
Dabrowka_Amadeusz_20130515_06.jpg
Dabrowka_Amadeusz_20130515_06.jpg [ 269.89 KiB | Przegl─ůdane 4039 razy ]

Pojedyncze klatki, na stacki jeszcze chyba za wcze┼Ťnie. Prosz─Ö o wyrozumia┼éo┼Ť─ç wszystkich forumowych profesjonalist├│w-astrofotograf├│w bo to naprawd─Ö pierwsze astrofoty moje i Alfreda. B─Ödziemy nad tym pracowa─ç. W ramach nast─Öpnego spotkania odpalam foty z interwa┼éem ;)
Bardzo dziękuję Alfredowi i Januszowi za miłe towarzystwo. To była jedna z najlepszych nocek obserwacyjnych jakie zaliczyłem od listopada.

Opu┼Ťcili┼Ťmy "zielony las" w D─ůbr├│wce ko┼éo Wi┼Ťnicz o ┼Ťwicie kiedy na polu walki opr├│cz nas zosta┼éa na jasnym niebie ju┼╝ tylko Wielka Nied┼║wiedzica z samotnym Arkturem...

Columbus 13"; TSAPO906; HEQ5; SAM; QHY183; EOS6D

G├│ra

PostNapisane: pi─ůtek, 17 maja 2013, 22:07 

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 11 stycznia 2011, 14:03
Amadeusz Jędrzejczyk napisał(a):
Na koniec nie┼Ťmia┼éo spr├│bowali┼Ťmy astrofoto

No,no...nie doczeka┼éem pier┼Ťcionka, a wyszed┼é ca┼ékiem ┼Ťmia┼éo :shock:

G├│ra

PostNapisane: pi─ůtek, 17 maja 2013, 22:08 

Ładne HDR-y wyszły ;).

Co ciekawe Columbus na platformie stał cały czas wycelowany w M92 i mimo upływu 15 minut praktycznie gromada nie ruszyła się z pola.

Dla sprostowania dodam, że była to M57. Przy powerze 220x ruszyła się co prawda, ale to moim zdaniem dobry wynik.
To by┼é szok, ┼╝e mimo braku OIII albo H-Beta uda┼éo si─Ö zwyk┼éym Ultrablockiem na ES-ie 30mm wyci─ůgn─ů─ç takie obrazy

Zwyk┼éym, albo i niezwyk┼éym ;), zawsze co┼Ť wytnie wstr─Ötnego LP. Czekamy na OIII, ale efekt spot─Ögowa┼éa- jakby nie by┼éo- troch─Ö du┼╝a apertura.
Pojedyncze klatki, na stacki jeszcze chyba za wcze┼Ťnie.

Trzeba doda─ç, ┼╝e platform─Ö ustawili┼Ťmy "z grubsza" na biegun, dlatego troch─Ö kr├│tkie klatki, niemniej jestem zadowolony z efekt├│w.

Pozdrawiam!

tel. 889366423

G├│ra

PostNapisane: pi─ůtek, 17 maja 2013, 22:48 

Janusz Leks napisał(a):
No,no...nie doczeka┼éem pier┼Ťcionka, a wyszed┼é ca┼ékiem ┼Ťmia┼éo :shock:

Dzi─Öki!!! ┼╗a┼éuj─Ö, ┼╝e by┼ée┼Ť zmuszony nas opu┼Ťci─ç. Jeszcze raz dzi─Ökuj─Ö za ┼Ťwietny pomys┼é z opuszczeniem na maxa statywu - efekt widoczny na fotach :)
Do rychłego zobaczenia!

G├│ra

PostNapisane: sobota, 18 maja 2013, 00:32 

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 9 lipca 2012, 22:33
Świetne fotki ;) super że udały Wam się obserwacje

Obrazek

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 19 maja 2013, 10:10 

Dawid Barteczko napisał(a):

Dzi─Ökuj─Ö Dawid! Teraz, po naszych odwiedzinach w Maciowakrzach mam nadziej─Ö, ┼╝e do┼é─ůczysz do wi┼Ťnickiej ekipy ;) gwarantuj─Ö ciemne niebo i nadzwyczaj zgrane towarzystwo :D

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 19 maja 2013, 14:12 

Ksi─Ö┼╝yc w wieku r├│wno 8 dni (16 godzin po pierwszej kwadrze), pachn─ůcy bzem i mi─Öt─ů, na kr├│tko "rozchmurzony", lecz rozczarowuj─ůcy swoim dr┼╝─ůcym obrazem.
Kilka ciekawostek obserwowanych w okularze (125x) zrodziło we mnie motywację do wykonania sesji zdjęciowej. Sprzęt: Cassegrain RC 9" w ognisku głównym (F-2300), Lumix G3, UV/IR-cut, Registax, 75 klatek - mozaika 3 kadrów zmniejszona do 50%.
Przedstawiam te┼╝ ma┼éy przegl─ůd zdj─Ö─ç sprz─Ötu na plac├│wce i widok tegorocznego nowego oprzyrz─ůdowania - Fokusera Crayforda od GSO.

Z powodu trudnych warunk├│w i niemo┼╝no┼Ťci wykonania zdj─Ö─ç w wi─Ökszej skali, nie spos├│b pokaza─ç kilka ciekawych fragment├│w powierzchni.
Libaracja p├│┼énocna, ponad sze┼Ťciostopniowa, powinna przyczyni─ç si─Ö do zobaczenia p├│┼énocnego bieguna (i jego okolic), usytuowanego na kraw─Ödzi krateru Peary - na moim zdj─Öciu niestety zlewa si─Ö z g├│rn─ů kraw─Ödzi─ů Ksi─Ö┼╝yca, ale wizualnie by┼éo to miejsce ┼éadnie widoczne (prezentuj─Ö zdj─Öcie z wi─Ökszego teleskopu). Na terminatorze Plato prezentowa┼é sie bardzo graficznie, z jasn─ů koron─ů wa┼é├│w i ciemnym wn─Ötrzem, a pod nim fantomowy "staro┼╝ytny Newton" z kilkoma jasnymi punktami na obrysie. Poni┼╝ej r├│wnikowych partii uwag─Ö przyci─ůga┼éa formacja trzech krater├│w: Ptolemaeus, Alphonsus, Arzachel (nad Ptolemeuszem w kierunku po┼éudniowo-wschodnim ci─ůgnie sie zachodni fragment ┼éa┼äcucha ma┼éych krater├│w - Cadena Abulfeda). Dalej na po┼éudnie: Deslandres z Walterem, poni┼╝ej: nietypowo, czarny Tycho z jasn─ů zachodni─ů kraw─Ödzi─ů i ca┼ékiem na po┼éudniu: pogr─ů┼╝ony w mroku Clavius - w jego wn─Ötrzu w plamie ┼Ťwiat┼éa widoczne by┼éy dwa ma┼ée kratery - sk┼éadniki "korony Claviusa"
Zdj─Öcie niestety tego nie pokazuje wyra┼║nie, ale niezwykle malowniczo wygl─ůda┼é cie┼ä wewn─ůtrz grateru Goldschmidt (na p├│┼énocy) - ostre, sztyletowe pasma tworzy┼éy wizerunki: ni to profilu twarzy, ni to zarysy ptasich szpon├│w wyci─ůgni─Ötych po zdobycz - czysta ekspresja.

Za┼é─ůczniki:
Biała Dama przed zachodem Słońca..jpg
Bia┼éa Dama przed zachodem S┼éo┼äca..jpg [ 143.66 KiB | Przegl─ůdane 3906 razy ]
Przygotowanie do obserwacji Ksi─Ö┼╝yca..jpg
Przygotowanie do obserwacji Ksi─Ö┼╝yca..jpg [ 161.7 KiB | Przegl─ůdane 3906 razy ]
Ksi─Ö┼╝yc 18.05.2013_w8d_CRC9pf_50%.jpg
Ksi─Ö┼╝yc 18.05.2013_w8d_CRC9pf_50%.jpg [ 144.19 KiB | Przegl─ůdane 3906 razy ]
LPOD-May17-biegun północny.jpg
LPOD-May17-biegun p├│┼énocny.jpg [ 45.55 KiB | Przegl─ůdane 3906 razy ]

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 20 maja 2013, 00:27 

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 9 lipca 2012, 22:33
Dawid Barteczko napisał(a):

Dzi─Ökuj─Ö Dawid! Teraz, po naszych odwiedzinach w Maciowakrzach mam nadziej─Ö, ┼╝e do┼é─ůczysz do wi┼Ťnickiej ekipy ;) gwarantuj─Ö ciemne niebo i nadzwyczaj zgrane towarzystwo :D

Pewnie ┼╝e do┼é─ůcz─Ö i to nie sam ;) podjedziemy z Micha┼éem kt├│rego┼Ť nowiu ;)

Obrazek

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 20 maja 2013, 00:42 

Dzisiaj lepsza pogoda i m├│j kolejny Ksi─Ö┼╝yc w wieku 9 dni - pachn─ůcy tak jak wczoraj bzem, mi─Öt─ů i nowym zapachem macierzanki.
Cassegrain 9" ognisko g┼é├│wne F-2300 - mozaika 3 kadr├│w (stack z 60 klatek) zmniejszona do 50%. Nieco lepsze warunki, wi─Öc pozwoli┼éem sobie na wi─Öksz─ů projekcj─Ö (2x) i pokazanie "mojego bieguna p├│┼énocnego" (stak z 75 klatek, 50%). Opis do zdj─Öcia w moim po┼Ťcie powy┼╝ej.

Za┼é─ůczniki:
Mój biegun północny_CRC9_TK2x_50%.jpg
M├│j biegun p├│┼énocny_CRC9_TK2x_50%.jpg [ 59.98 KiB | Przegl─ůdane 3860 razy ]
Ksi─Ö┼╝yc w9d 19,05,2013_CRC9pf_50%.jpg
Ksi─Ö┼╝yc w9d 19,05,2013_CRC9pf_50%.jpg [ 180.62 KiB | Przegl─ůdane 3860 razy ]

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 20 maja 2013, 06:48 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 19:19
Jerzy, ┼Ťliczny Ksi─Ö┼╝yc. Ju┼╝ si─Ö ciesz─Ö na zlot w Zwardoniu. Jak Twoje opowie┼Ťci o Ksi─Ö┼╝ycu p├│jd─ů transmisj─ů w eter, to zaraz trzeba b─Ödzie wymy┼Ťla─ç nast─Öpny zlot podczas innej Fazy Ksi─Ö┼║yca. Najlepiej wzi─ů─ç zlot na ca┼éy miesi─ůc i w ten spos├│b zaliczymy wszystkie fazy :)

polecam m├│j darmowy program Nocny Obserwator - pomoc przy teleskopie w nocy,
Obrazek
OCTOPUS TN 150/1230, OCZKO TN 210/1120, ED80, MIKRON TN 122/630.
Obrazek
FASTRON-5m, FASTRON-7, FASTRON-8T i HEQ5.

G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Przejd┼║ na stron─Ö 1, 2  Nast─Öpna strona

Strefa czasowa: UTC + 2

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Brak zidentyfikowanych u┼╝ytkownik├│w i 5 go┼Ťci

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz dodawa─ç za┼é─ůcznik├│w

Szukaj:
Skocz do: