Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 10:18

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Dzisiejsze obserwacje - maj 2013 r.
PostNapisane: środa, 1 maja 2013, 07:34 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Posty: 3866
Lokalizacja: Chorzów
Bardzo podobał mi się zeszłomiesięczny wątek, ze szczegółowymi opisami obserwacji, wzbogacony fajnymi zdjęciami. Tu ukłon zwłaszcza w stronę Alfreda i Amadeusza, ale też i pozostałych autorów postów. Mam nadzieję że obecny miesiąc będzie podobny, zapraszam więc do pisania.

_________________
Adam Skrzypek

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod


Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - maj 2013 r.
PostNapisane: czwartek, 2 maja 2013, 13:09 
Offline
Ranga: [2]

Dołączył(a): niedziela, 22 lipca 2012, 21:09
Posty: 209
Lokalizacja: Toszek
Dzisiaj krótki wpis, bo za bardzo nie ma co opisywać. ;)

Obudziłem się w środku nocy w zasadzie nie wiem dlaczego i wyjrzałem przez okno. Widze kilka gwiazd, wychodze na zewnątrz i pogodne niebo każe mi wynieść teleskop. W ciągu 10 minut teleskop złożony na podwórku czeka na wychłodzenie. Wracam do niego po 10 minutach i zaczynam obserwacje. Jade po klasykach, ale widoki jak na niebo 5mag dość dobre. Musiałem też przetestować nowy nabytek tj. ES 6,7. Świetnie pokazał M13, M57 czy Saturna. Przy okazji odkryłem bardzo fajną metode szukania mgławic. Otóż gdy szukałem Kociego oka ( które ostatnio sprawia mi wiele problemów :roll: ) przykryłem sobie okular filtrem mgławicowym i planetarka rzuca się w oczy. Sprawdzałem też to na innych obiektach z dobrym efektem.

Pozdro!

_________________
Columbus 325/1500 i graty do niego
Messier: 72/110


tel. 889366423


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - maj 2013 r.
PostNapisane: niedziela, 12 maja 2013, 15:08 
Offline
Ranga: [5]
Ranga: [5]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Posty: 1485
Lokalizacja: Katowice
Dzisiaj nieco wirtualnych obserwacji - czytaj: wnioski wyciagnięte z internetowych obrazów. Moje obserwacje fotograficzne Słońca z watku kwietniowego (22-25.04.2013r) korespondują z interpretacją obrazów Słońca przekazywanych z SDO z dnia dzisiejszego. Porównałem na siatce współrzędnych heliograficznych położenie grupy plam 1726 sprzed dwóch tygodni i grupy 1745 widocznej przy wschodniej krawędzi i wyszło mi, tak jak podejrzewałem, że mamy do czynienia z powtórnym tranzytem grupy na tarczy Słońca. Choć nie jest to zbyt częste, to jednak w obecnym cyklu raczej osobliwe zjawisko i stąd moja tu o tym wzmianka. Jeśli tylko pogoda będzie pozwalać, będę się starał dopełnić fotograficzną dokumentację, bo jest to jednak zawsze ciekawostka wśród zjawisk heliofizycznych. Może ktoś z Was uwzględni tę informację w swoich obserwacjach. Grupa jest bowiem ciągle atrakcyjna, towarzyszą jej wokół dość rozległe pola pochodni. Dodatkowo, poniżej na południowej półkuli widnieje też fajny obszar aktywny o numerze 1746.


Załączniki:
Ponowny tranzyt AR 1726 - jako 1745.jpg
Ponowny tranzyt AR 1726 - jako 1745.jpg [ 87.16 KiB | Przeglądane 9105 razy ]

_________________
MAK 150, ED80, refraktor TS 152/900, EQ3-2
ASI 120 MM CMOS (mono), Lumix G3
Celestron Outland LX 10x42, Bresser 8x56
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - maj 2013 r.
PostNapisane: wtorek, 14 maja 2013, 23:10 
Offline
Ranga: [5]
Ranga: [5]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Posty: 1485
Lokalizacja: Katowice
Odnosząc się do wątku powyżej, mogę stwierdzić - historia lubi się powtarzać. Dzisiejsze zdjęcie Słońca powstało: raz, że pogoda była łaskawa, dwa, że region aktywny 1745 dokonuje ponownego tranzytu (dawniej 1726). Ciekawa i rzadka okoliczność i dokumentacja tego faktu musiała być. Dodatkowo pojawiła się przy wschodniej krawędzi grupa 1748 - sprawca rozbłysku klasy X, zatem możemy się spodziewać jej ciekawego rozwoju. Poniżej (na południe) dwie grupy 1746 i 1747 stanowią przeciwwagę dla północnych pól aktywności i mogą zdynamizować swój rozwój. Byłoby pięknie, gdybyśmy byli świadkami rozwoju trzech grup jednocześnie (obszar 1745 jest już w regresie). Krawędziowe pola pochodni przy zachodnim brzegu, choć skondensowane i piękne, w niczym nie mogą konkurować z wschodnią półkulą.
ED80 z filtrem foliowym Baadera ND 3.8, w konfiguracji z Barlowem 2,4x, na EQ3-2, Lumix G3, UV/IR-cut, ISO 160, 1/2000 sek (+1EV), seria zdjęć - 100 klatek, z których 65 najlepszych zostało zestakowanych w Registaxie, gotowy kadr zmniejszony do 50%.


Załączniki:
Słońce 14.05.2013r_ED80_B2,4x_50%.jpg
Słońce 14.05.2013r_ED80_B2,4x_50%.jpg [ 82.25 KiB | Przeglądane 9069 razy ]

_________________
MAK 150, ED80, refraktor TS 152/900, EQ3-2
ASI 120 MM CMOS (mono), Lumix G3
Celestron Outland LX 10x42, Bresser 8x56
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - maj 2013 r.
PostNapisane: środa, 15 maja 2013, 10:08 
Offline
Ranga: [5]
Ranga: [5]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Posty: 1485
Lokalizacja: Katowice
Dzisiejsze Słońce i kontynuacja dokumentowania historii m.in. grupy 1745 (1726). Warunki znacznie lepsze niż wczoraj. Obraz dużo bardziej stabilny i nawet balkonowe warunki nie przyczyniły się do jego degradacji - gdyby tak mogło być zawsze. Sprzęt taki jak wczoraj: ED80 na EQ3-2. Z serii 100 klatek wyselekcjonowałem 60 i zostały one złożone w Registaxie - wynikowy stack zmniejszony do 50%. Dodatkowo dołączam zestawienie fragmentów północnego rejonu z plamami i południowego rejonu. Do ich zrobienia użyłem większej projekcji z użyciem Barlowa 3x i stack z 70 klatek został zmniejszony do 75% (zestawienie należy traktować jakby powiększenie zdjęcia całej tarczy Słońca).
Zmian dużych nie ma w porównaniu z dniem wczorajszym w obrębie widocznych obszarów aktywnych. Na uwagę zasługuje, dryf północnego składnika grupy 1746 (to ta najdalej wysuniąta na południe) w kierunku zachodnim, oraz rozciąganie się obszaru obejmowanego przez dwubiegunową grupę 1747 (powyżej grupy 1746) - chcę widzieć w jej zachowaniu obietnicę powiększania aktywności plamotwórczej.


Załączniki:
Słońce 15.05.2013_ED80_B2.4x_50%.jpg
Słońce 15.05.2013_ED80_B2.4x_50%.jpg [ 90.69 KiB | Przeglądane 9050 razy ]
Słońce 15.05.2013_ED80_B3x_75%wycinkiNS.jpg
Słońce 15.05.2013_ED80_B3x_75%wycinkiNS.jpg [ 118.43 KiB | Przeglądane 9050 razy ]

_________________
MAK 150, ED80, refraktor TS 152/900, EQ3-2
ASI 120 MM CMOS (mono), Lumix G3
Celestron Outland LX 10x42, Bresser 8x56
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - maj 2013 r.
PostNapisane: środa, 15 maja 2013, 15:25 
Offline
Ranga: [2]

Dołączył(a): niedziela, 22 lipca 2012, 21:09
Posty: 209
Lokalizacja: Toszek
Witam. Znowu krótki wpis, bo i obserwacje krótkie...

Obserwacje prowadzone w Maciowakrzach w miłym towarzystwie. Niebo ciut lepsze niż "kapliczkowe", ale i tak ciemne. Amadeusz miał okazję po testować swój nowy nabytek- ES 30mm. Moim zdaniem świetny okular, nie mam nic do zarzucenia w moim teleskopie, a światłosiła już spora, bo f/4.6. Przyjechaliśmy z lekkim opóźnieniem więc goniliśmy całe niebo. Na pierwszy ogień M57, oczywiście ładna. Później M13 rozbita w mak z wyraźnie widocznym "mercedesem" i pobliską galaktyką 6207 (w jednym polu na styk w ES 14). Następnie M97 i M108. Parka widoczna pięknie w jednym polu w ES24. M108 widoczna z wyraźnym cętkowaniem, a Sowa z jednym okiem. Kierujemy na M51, która pokazuje swoje piękne ramiona bez problemu, w 13" pomost widoczny, natomiast w 10" już nie. Jedziemy do M101, gdzie narobiła nam sporo problemów gdyż była akurat w zenicie i szukanie dobsonem to była spora udręka, ale widok wynagrodził nam męki z szukaniem. Ramiona widoczne + jakaś galaktyczka obok. Idziemy do NGC 4565 (igła). Tutaj opad szczeny zaliczony. Wyraźne pasmo pyłowe i grube jądro. Świetny widok! Ostatnie światło poszło na Veila. ES 30mm + UB = wyraźna "miotła wiedźmy", choć Amadeusz chyba jej nie dostrzegł. Filtr OIII pewnie wyjaśniłby sprawę, ale mieliśmy tylko wersję 1.25", co w połączeniu z ES 14 dało bardzo fajny obraz, ale dla mnie za duże powiększenie. I to byłby już koniec. Miło było poznać Dawida i Michała, który dzielnie walczył ze swoją 10" w gromadzie Virgo-Coma ;).

Pozdrawiam

_________________
Columbus 325/1500 i graty do niego
Messier: 72/110


tel. 889366423


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - maj 2013 r.
PostNapisane: czwartek, 16 maja 2013, 10:11 
Offline
Ranga: [5]
Ranga: [5]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Posty: 1485
Lokalizacja: Katowice
Ciąg dalszy balkonowych obserwacji Słońca. Sprzęt bez zmian: ED80 z filtrem ND 3,8 na EQ3-2. Warunki średnie, trochę turbulencji. Grupa 1745 w centralnym rejonie Słońca ciągle nie zmienia swojej powierzchni i nadal wygląda okazale. Na wschód od niej grupa 1748 delikatnie rozwija się - widać to po rosnącej liczbie składników. Na południowej półkuli trwa proces wzrostowy plamotwórczej aktywności, bo obok AR 1746 i 1747 na północny zachód od nich tworzą się nowe grupy plam. Po okresie dominacji półkuli północnej, może aktywność plamotwórcza przeniesie się na półkulę południową?
Stak z 60 klatek, zmniejszony do 50%. Odtwarzanie po sobie kadrów z ostatnich trzech dni bardzo ładnie pokazuje ruch obrotowy Słońca i zmiany zachodzące w obrębie widocznych grup plam.


Załączniki:
Słońce 16.05.2013_ED80_B2,4x_50%.jpg
Słońce 16.05.2013_ED80_B2,4x_50%.jpg [ 89.42 KiB | Przeglądane 9000 razy ]

_________________
MAK 150, ED80, refraktor TS 152/900, EQ3-2
ASI 120 MM CMOS (mono), Lumix G3
Celestron Outland LX 10x42, Bresser 8x56
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - maj 2013 r.
PostNapisane: czwartek, 16 maja 2013, 14:33 
Offline
Ranga: [2]

Dołączył(a): niedziela, 22 lipca 2012, 21:09
Posty: 209
Lokalizacja: Toszek
Cześć! Tym razem będzie długi opis ;)

Wczoraj w Dąbrówce łowiliśmy takie słabizny, że możemy sobie pogratulować ;). Każdy tym razem podszedł do obserwacji na luzie. Nikt się nie spieszył, ja oraz Amadeusz mieliśmy wolne od pracy i szkoły. Zaczniemy od początku. Ja z Januszem byliśmy jeszcze wcześnie i przed zmierzchem trochę pogadaliśmy, ale jak się ściemniło to na pierwszy ogień poszedł Saturn. Teleskopy jeszcze nie wychłodzone mimo wszystko pokazały 6 księżyców, ale bez detalu na planecie. Lecimy do zapomnianego już PannStarrs`a, jeszcze jasne niebo z Łysym dające swoje światło na niebo, nie dodawało uroku komecie, ale mimo tego jeszcze jest w miarę jasne. Moim zdaniem jej jasność to ~10mag. W tym czasie dotarł Amadeo, bez teleskopu, ale za to z platformą, która spisała się dobrze i kilkoma walizkami. Puki jeszcze Księżyc jest na niebie jedziemy po klasykach (M13, M57, M92 wpatrując się na każdą z nich kilka minut wyciągając jak najwięcej). Ciekawym obiektem jest Granat Herschela w Cefeuszu. Jest to prawdopodobnie najbardziej czerwona gwiazda, jaką można zobaczyć amatorskim sprzętem jak i gołym okiem (prawie 5mag). Wyraźnie czerwona, rzekłbym, że wygląda jak kuleczka czerwonej porzeczki ;). Księżyc prześwituje przez drzewa na horyzoncie, więc już można zaczynać.

U mnie (niestety nie bardzo orientuję się jakie obiekty obserwował Janusz i z tego miejsca proszę o chociaż krótkie uzupełnienie relacji ) na pierwszy ogień poszła:
NGC 7023(Irys)- jej pozorna jasność to 6.8mag, ale to mgławica refleksyjna, czyli jej jasność wizualna jest dużo słabsza. Widoczna jako pojaśnienie wokół gwiazdy 7mag. Sprawia wrażenie zaparowanego okularu. Obserwowana z UB i ES14.
Obrazek

Troszkę czasu zajęło mi znalezienie jej, ale niebo zrobiło się już czarne. Zasięg wyceniliśmy na 6.5mag. OK, teraz można zacząć łowić słabizny.

IC 1396- kompleks mgławicowy w Cefeuszu. Nie mogę znaleźć jej jasności, ale wierzcie mi to jest bardzo słabe. Sama mgławica jest ogromna (3 tarcze Księżyca), ale nie oczekujmy zbyt wiele. W ES14 z UB widoczne na granicy percepcji pojaśnienie w kształcie pierścienia. Wtedy doceniłem potencjał nieba, którego mamy nad sobą. Niestety brak fotki...

NGC 7000(Ameryka północna)- znowu ogromna mgławica, ale dość dobrze widoczna. Tutaj ES30 pokazał prawdziwy pazur. Założyliśmy UB 2" i szukam zatoki meksykańskiej. Troszkę to zajęło, ale warto było. Widoczna ciemna zatoka i jaśniejsze rejony. Najpierw zlokalizowaliśmy Jukatan, a nawet udało nam się dostrzec Florydę. Piękny widok!
Obrazek

IC 5070(Pelikan)- obok 7000 jest druga mgławica- Pelikan. Tutaj szukanie poszło szybciej, bo wiedziałem czego się spodziewać. Najpierw zauważyłem jaśniejszą plamkę (głowę/szyję) pomiędzy dwoma jasnymi gwiazdami. Chwilę później zauważyłem ciemny pas rozdzielający dziób od reszty ciała (dziób i ciało widoczne). Spędziliśmy tutaj dużo czasu.
Obrazek

NGC 6960(Miotła Wiedźmy)- ES30 + UB nadal w wyciągu. Veil ledwo mieści się w polu okualru. Pięknie widoczna mgławica, można pokusić się o strzępy w mgławicy. Widoczne pojaśnienie w kształcie "S" coraz grubsze ku końcowi.
Obrazek

NGC 6992 oraz 6995(Palec Boży)- hmmm... fotka powie Wam co widzieliśmy ;). Każdy zaliczył opad szczeny.
Obrazek

Już zmęczeni odpuściliśmy sobie łowienie kolejnych słabych "smarków". Janusz zmył się, a my jeszcze chwilkę zostaliśmy, a po co? To niewielka niespodzianka.

Pozdro!

_________________
Columbus 325/1500 i graty do niego
Messier: 72/110


tel. 889366423


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - maj 2013 r.
PostNapisane: czwartek, 16 maja 2013, 21:45 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 11 stycznia 2011, 14:03
Posty: 260
Lokalizacja: Gliwice
Cześć
Alfred Błażytko napisał(a):
Wczoraj w Dąbrówce
...udało się nie zarobić śrutem i fajnie było, a miejsce uznaję za komfortowe.

Cytuj:
nie bardzo orientuję się jakie obiekty obserwował Janusz i z tego miejsca proszę o chociaż krótkie uzupełnienie relacji

Hm, najpierw było długie wychładzanie teleskopu i czekanie aż Księżyc sobie pójdzie, a potem pobawiłem się tym na co zawsze z przyjemnością spoglądam:
pospolite pierścionki, Herkulesy, Veile, hantle, wiatraczki i inne żelazne punkty obserwacyjne.
Jak się w końcu wyśpię to zapełnię kolejną stronę swego notatnika konkretnymi nazwami i wrażeniami z ostatnich 2 sesji.
A co do rzadziej podziwianych obiektów to wziąłem pod lupę trochę galaktyk NGC położonych we wnętrzu Wielkiego Wozu.
Przyjemny region, ale po poprzedniej nocce spędzonej na "mojej polance" i potem całodziennym wypadzie do Głogowa, w Dąbrówce byłem już trochę zmęczony.
Słabo trzymałem koncentrację potrzebną do łuskania tych rzeczy. Często więc obracałem teleskop w stronę łatwych i jasnych obiektów...takim był np. Saturn :wink:
Dla urozmaicenia przychodziłem do Alfreda zerknąć na to co tam wynajdywał.

Cytuj:
Janusz zmył się, a my jeszcze chwilkę zostaliśmy, a po co? To niewielka niespodzianka.

Hehe,ładnie - specjalnie czekaliście aż sobie pójdę?? Strach pytać cóż się tam później działo :mrgreen:

Pozdrowienia i do następnego udanego!

_________________
synta 12" + lidleta


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - maj 2013 r.
PostNapisane: piątek, 17 maja 2013, 20:33 
Offline
Ranga: [2]

Dołączył(a): niedziela, 22 lipca 2012, 21:09
Posty: 209
Lokalizacja: Toszek
Janusz Leks napisał(a):
...udało się nie zarobić śrutem i fajnie było, a miejsce uznaję za komfortowe.


Strzelali trochę, ale nie w nas :mrgreen: . Miejsce dla mnie jest bardzo komfortowe raptem 10 km. Trzeba się nacieszyć miejscówką, bo za 3-5 lat to drzewa będą już przeszkadzać...

Janusz Leks napisał(a):
Hehe,ładnie - specjalnie czekaliście aż sobie pójdę??


Widziałeś co robiliśmy, więc nic przed Tobą nie ukrywaliśmy ;).

Pozdrawiam

_________________
Columbus 325/1500 i graty do niego
Messier: 72/110


tel. 889366423


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - maj 2013 r.
PostNapisane: piątek, 17 maja 2013, 21:49 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 19 listopada 2012, 22:37
Posty: 632
Alfred Błażytko napisał(a):
Lecimy do zapomnianego już PannStarrs`a, jeszcze jasne niebo z Łysym dające swoje światło na niebo, nie dodawało uroku komecie, ale mimo tego jeszcze jest w miarę jasne. Moim zdaniem jej jasność to ~10mag. W tym czasie dotarł Amadeo, bez teleskopu, ale za to z platformą, która spisała się dobrze i kilkoma walizkami

Na szczęście zdążyłem na PanSTARRSa! Mimo, że wiedziałem gdzie aktualnie się znajduje nie spodziewałem się, że jeszcze go zobaczę. Nadchodzi przecie czas Lemmona.
Alfred Błażytko napisał(a):
Puki jeszcze Księżyc jest na niebie jedziemy po klasykach (M13, M57, M92 wpatrując się na każdą z nich kilka minut wyciągając jak najwięcej). Ciekawym obiektem jest Granat Herschela w Cefeuszu. Jest to prawdopodobnie najbardziej czerwona gwiazda, jaką można zobaczyć amatorskim sprzętem jak i gołym okiem (prawie 5mag). Wyraźnie czerwona, rzekłbym, że wygląda jak kuleczka czerwonej porzeczki. Księżyc prześwituje przez drzewa na horyzoncie, więc już można zaczynać

Czekając na "zejście" Łysego zrobiliśmy sobie kilka pamiątkowych fotek z miejscówki:
Załącznik:
Dabrowka_Amadeusz_20130515_01.jpg
Dabrowka_Amadeusz_20130515_01.jpg [ 421.79 KiB | Przeglądane 8892 razy ]

Załącznik:
Dabrowka_Amadeusz_20130515_02.jpg
Dabrowka_Amadeusz_20130515_02.jpg [ 373.94 KiB | Przeglądane 8892 razy ]

Załącznik:
Dabrowka_Amadeusz_20130515_03.jpg
Dabrowka_Amadeusz_20130515_03.jpg [ 417.74 KiB | Przeglądane 8892 razy ]

Załącznik:
Dabrowka_Amadeusz_20130515_04.jpg
Dabrowka_Amadeusz_20130515_04.jpg [ 403.22 KiB | Przeglądane 8892 razy ]

Załącznik:
Dabrowka_Amadeusz_20130515_05.jpg
Dabrowka_Amadeusz_20130515_05.jpg [ 408.51 KiB | Przeglądane 8892 razy ]

Co ciekawe Columbus na platformie stał cały czas wycelowany w M92 i mimo upływu 15 minut praktycznie gromada nie ruszyła się z pola.
Oczywiście dla właścicieli HEQ5 to nic specjalnego ale mając na uwadze dotychczasowe obserwacje 13 calowym Columbusem to była bardzo przyjemna nowość.
Alfred Błażytko napisał(a):
NGC 7000(Ameryka północna)- znowu ogromna mgławica, ale dość dobrze widoczna. Tutaj ES30 pokazał prawdziwy pazur. Założyliśmy UB 2" i szukam zatoki meksykańskiej. Troszkę to zajęło, ale warto było. Widoczna ciemna zatoka i jaśniejsze rejony. Najpierw zlokalizowaliśmy Jukatan, a nawet udało nam się dostrzec Florydę. Piękny widok!

Potwierdzam, nie byłem tylko pewien czy to Jukatan czy Floryda bo obraz przecie odwrócony ;)
Alfred Błażytko napisał(a):
NGC 6992 oraz 6995(Palec Boży)- hmmm... fotka powie Wam co widzieliśmy ;). Każdy zaliczył opad szczeny

Ja chyba zaliczyłem największy opad bo Veila widziałem po raz pierwszy. Palec Boży jest niesamowity! Według mnie powinien nazywać się "szpon" albo "pazur" a nie palec ;)
Chociaż kto wie, może tak właśnie wygląda Palec Boży...
To pierwsza mgławica, która nie przypominała mi mgiełki. Te poszarpane krawędzie, niczym gęsie pióro. To był szok, że mimo braku OIII albo H-Beta udało się zwykłym Ultrablockiem na ES-ie 30mm wyciągnąć takie obrazy :shock:
Alfred Błażytko napisał(a):
Już zmęczeni odpuściliśmy sobie łowienie kolejnych słabych "smarków". Janusz zmył się, a my jeszcze chwilkę zostaliśmy, a po co? To niewielka niespodzianka

Na koniec nieśmiało spróbowaliśmy astrofoto Canonem EOS 7D z barlowem 1,5x ED zapiętym do ogniska głównego w Columbusie 13"... po raz pierwszy w naszym życiu...
Załącznik:
Dabrowka_Amadeusz_20130515_06.jpg
Dabrowka_Amadeusz_20130515_06.jpg [ 269.89 KiB | Przeglądane 8892 razy ]

Pojedyncze klatki, na stacki jeszcze chyba za wcześnie. Proszę o wyrozumiałość wszystkich forumowych profesjonalistów-astrofotografów bo to naprawdę pierwsze astrofoty moje i Alfreda. Będziemy nad tym pracować. W ramach następnego spotkania odpalam foty z interwałem ;)
Bardzo dziękuję Alfredowi i Januszowi za miłe towarzystwo. To była jedna z najlepszych nocek obserwacyjnych jakie zaliczyłem od listopada.

Opuściliśmy "zielony las" w Dąbrówce koło Wiśnicz o świcie kiedy na polu walki oprócz nas została na jasnym niebie już tylko Wielka Niedźwiedzica z samotnym Arkturem...

_________________
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13"; TSAPO906; PST; HEQ5mod; SAM; ASI533; ASI290; EOS6D


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - maj 2013 r.
PostNapisane: piątek, 17 maja 2013, 22:07 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 11 stycznia 2011, 14:03
Posty: 260
Lokalizacja: Gliwice
Amadeusz Jędrzejczyk napisał(a):
Na koniec nieśmiało spróbowaliśmy astrofoto

No,no...nie doczekałem pierścionka, a wyszedł całkiem śmiało :shock:

_________________
synta 12" + lidleta


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - maj 2013 r.
PostNapisane: piątek, 17 maja 2013, 22:08 
Offline
Ranga: [2]

Dołączył(a): niedziela, 22 lipca 2012, 21:09
Posty: 209
Lokalizacja: Toszek
Ładne HDR-y wyszły ;).

Amadeusz Jędrzejczyk napisał(a):
Co ciekawe Columbus na platformie stał cały czas wycelowany w M92 i mimo upływu 15 minut praktycznie gromada nie ruszyła się z pola.

Dla sprostowania dodam, że była to M57. Przy powerze 220x ruszyła się co prawda, ale to moim zdaniem dobry wynik.
Amadeusz Jędrzejczyk napisał(a):
To był szok, że mimo braku OIII albo H-Beta udało się zwykłym Ultrablockiem na ES-ie 30mm wyciągnąć takie obrazy

Zwykłym, albo i niezwykłym ;), zawsze coś wytnie wstrętnego LP. Czekamy na OIII, ale efekt spotęgowała- jakby nie było- trochę duża apertura.
Amadeusz Jędrzejczyk napisał(a):
Pojedyncze klatki, na stacki jeszcze chyba za wcześnie.

Trzeba dodać, że platformę ustawiliśmy "z grubsza" na biegun, dlatego trochę krótkie klatki, niemniej jestem zadowolony z efektów.

Pozdrawiam!

_________________
Columbus 325/1500 i graty do niego
Messier: 72/110


tel. 889366423


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - maj 2013 r.
PostNapisane: piątek, 17 maja 2013, 22:48 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 19 listopada 2012, 22:37
Posty: 632
Janusz Leks napisał(a):
No,no...nie doczekałem pierścionka, a wyszedł całkiem śmiało :shock:

Dzięki!!! Żałuję, że byłeś zmuszony nas opuścić. Jeszcze raz dziękuję za świetny pomysł z opuszczeniem na maxa statywu - efekt widoczny na fotach :)
Do rychłego zobaczenia!

_________________
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13"; TSAPO906; PST; HEQ5mod; SAM; ASI533; ASI290; EOS6D


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - maj 2013 r.
PostNapisane: sobota, 18 maja 2013, 00:32 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 9 lipca 2012, 22:33
Posty: 458
Lokalizacja: Görny Ślönsk
Świetne fotki ;) super że udały Wam się obserwacje

_________________
GSO 10", FASTRON-5S LED, Platforma Paralaktyczna L.J., Synta 150/750, ATM 80/400, Celestron 15 x 70 , Canon 5D,Canon 5D mkIII, Canon D60, ES: 4,7 6,7 14 24, Lumicon: OIII , UHC

Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - maj 2013 r.
PostNapisane: niedziela, 19 maja 2013, 10:10 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 19 listopada 2012, 22:37
Posty: 632
Dawid Barteczko napisał(a):
Świetne fotki ;) super że udały Wam się obserwacje

Dziękuję Dawid! Teraz, po naszych odwiedzinach w Maciowakrzach mam nadzieję, że dołączysz do wiśnickiej ekipy ;) gwarantuję ciemne niebo i nadzwyczaj zgrane towarzystwo :D

_________________
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13"; TSAPO906; PST; HEQ5mod; SAM; ASI533; ASI290; EOS6D


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - maj 2013 r.
PostNapisane: niedziela, 19 maja 2013, 14:12 
Offline
Ranga: [5]
Ranga: [5]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Posty: 1485
Lokalizacja: Katowice
Księżyc w wieku równo 8 dni (16 godzin po pierwszej kwadrze), pachnący bzem i miętą, na krótko "rozchmurzony", lecz rozczarowujący swoim drżącym obrazem.
Kilka ciekawostek obserwowanych w okularze (125x) zrodziło we mnie motywację do wykonania sesji zdjęciowej. Sprzęt: Cassegrain RC 9" w ognisku głównym (F-2300), Lumix G3, UV/IR-cut, Registax, 75 klatek - mozaika 3 kadrów zmniejszona do 50%.
Przedstawiam też mały przegląd zdjęć sprzętu na placówce i widok tegorocznego nowego oprzyrządowania - Fokusera Crayforda od GSO.

Z powodu trudnych warunków i niemożności wykonania zdjęć w większej skali, nie sposób pokazać kilka ciekawych fragmentów powierzchni.
Libaracja północna, ponad sześciostopniowa, powinna przyczynić się do zobaczenia północnego bieguna (i jego okolic), usytuowanego na krawędzi krateru Peary - na moim zdjęciu niestety zlewa się z górną krawędzią Księżyca, ale wizualnie było to miejsce ładnie widoczne (prezentuję zdjęcie z większego teleskopu). Na terminatorze Plato prezentował sie bardzo graficznie, z jasną koroną wałów i ciemnym wnętrzem, a pod nim fantomowy "starożytny Newton" z kilkoma jasnymi punktami na obrysie. Poniżej równikowych partii uwagę przyciągała formacja trzech kraterów: Ptolemaeus, Alphonsus, Arzachel (nad Ptolemeuszem w kierunku południowo-wschodnim ciągnie sie zachodni fragment łańcucha małych kraterów - Cadena Abulfeda). Dalej na południe: Deslandres z Walterem, poniżej: nietypowo, czarny Tycho z jasną zachodnią krawędzią i całkiem na południu: pogrążony w mroku Clavius - w jego wnętrzu w plamie światła widoczne były dwa małe kratery - składniki "korony Claviusa"
Zdjęcie niestety tego nie pokazuje wyraźnie, ale niezwykle malowniczo wyglądał cień wewnątrz grateru Goldschmidt (na północy) - ostre, sztyletowe pasma tworzyły wizerunki: ni to profilu twarzy, ni to zarysy ptasich szponów wyciągniętych po zdobycz - czysta ekspresja.


Załączniki:
Biała Dama przed zachodem Słońca..jpg
Biała Dama przed zachodem Słońca..jpg [ 143.66 KiB | Przeglądane 8759 razy ]
Przygotowanie do obserwacji Księżyca..jpg
Przygotowanie do obserwacji Księżyca..jpg [ 161.7 KiB | Przeglądane 8759 razy ]
Księżyc 18.05.2013_w8d_CRC9pf_50%.jpg
Księżyc 18.05.2013_w8d_CRC9pf_50%.jpg [ 144.19 KiB | Przeglądane 8759 razy ]
LPOD-May17-biegun północny.jpg
LPOD-May17-biegun północny.jpg [ 45.55 KiB | Przeglądane 8759 razy ]

_________________
MAK 150, ED80, refraktor TS 152/900, EQ3-2
ASI 120 MM CMOS (mono), Lumix G3
Celestron Outland LX 10x42, Bresser 8x56
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - maj 2013 r.
PostNapisane: poniedziałek, 20 maja 2013, 00:27 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 9 lipca 2012, 22:33
Posty: 458
Lokalizacja: Görny Ślönsk
Amadeusz Jędrzejczyk napisał(a):
Dawid Barteczko napisał(a):
Świetne fotki ;) super że udały Wam się obserwacje

Dziękuję Dawid! Teraz, po naszych odwiedzinach w Maciowakrzach mam nadzieję, że dołączysz do wiśnickiej ekipy ;) gwarantuję ciemne niebo i nadzwyczaj zgrane towarzystwo :D

Pewnie że dołączę i to nie sam ;) podjedziemy z Michałem któregoś nowiu ;)

_________________
GSO 10", FASTRON-5S LED, Platforma Paralaktyczna L.J., Synta 150/750, ATM 80/400, Celestron 15 x 70 , Canon 5D,Canon 5D mkIII, Canon D60, ES: 4,7 6,7 14 24, Lumicon: OIII , UHC

Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - maj 2013 r.
PostNapisane: poniedziałek, 20 maja 2013, 00:42 
Offline
Ranga: [5]
Ranga: [5]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Posty: 1485
Lokalizacja: Katowice
Dzisiaj lepsza pogoda i mój kolejny Księżyc w wieku 9 dni - pachnący tak jak wczoraj bzem, miętą i nowym zapachem macierzanki.
Cassegrain 9" ognisko główne F-2300 - mozaika 3 kadrów (stack z 60 klatek) zmniejszona do 50%. Nieco lepsze warunki, więc pozwoliłem sobie na większą projekcję (2x) i pokazanie "mojego bieguna północnego" (stak z 75 klatek, 50%). Opis do zdjęcia w moim poście powyżej.


Załączniki:
Mój biegun północny_CRC9_TK2x_50%.jpg
Mój biegun północny_CRC9_TK2x_50%.jpg [ 59.98 KiB | Przeglądane 8713 razy ]
Księżyc w9d 19,05,2013_CRC9pf_50%.jpg
Księżyc w9d 19,05,2013_CRC9pf_50%.jpg [ 180.62 KiB | Przeglądane 8713 razy ]

_________________
MAK 150, ED80, refraktor TS 152/900, EQ3-2
ASI 120 MM CMOS (mono), Lumix G3
Celestron Outland LX 10x42, Bresser 8x56
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - maj 2013 r.
PostNapisane: poniedziałek, 20 maja 2013, 06:48 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 19:19
Posty: 1750
Jerzy, śliczny Księżyc. Już się cieszę na zlot w Zwardoniu. Jak Twoje opowieści o Księżycu pójdą transmisją w eter, to zaraz trzeba będzie wymyślać następny zlot podczas innej Fazy Księźyca. Najlepiej wziąć zlot na cały miesiąc i w ten sposób zaliczymy wszystkie fazy :)

_________________
Pozdrawiam
Janusz Wiland
Zapraszam na http://www.astrojawil.pl
polecam mój darmowy program Nocny Obserwator - pomoc przy teleskopie w nocy,
Obrazek
OCTOPUS TN 150/1230, OCZKO TN 210/1120, ED80, MIKRON TN 122/630.
Obrazek
FASTRON-5m, FASTRON-7, FASTRON-8T i HEQ5.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL