Teraz jest pi─ůtek, 3 kwietnia 2020, 00:28

Strefa czasowa: UTC + 2

Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Autor Wiadomo┼Ť─ç
 Tytu┼é: Dzisiejsze obserwacje - czerwiec 2013 r.
PostNapisane: sobota, 1 czerwca 2013, 09:17 
Administrator
Administrator

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
W dobie bia┼éych nocy i kapry┼Ťnej pogody zapraszam do opisywania swoich czerwcowych potyczek ze wszech┼Ťwiatem.

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod

G├│ra

Tytu┼é: Re: Dzisiejsze obserwacje - czerwiec 2013 r.
PostNapisane: pi─ůtek, 14 czerwca 2013, 21:54 
Ranga: [3]

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 11 stycznia 2011, 14:03
Hej u┼Ťpieni obserwatorzy!
A┼╝ tak bia┼ée te noce nie s─ů, co┼Ť tam jednak wida─ç.
Pozdrawiaj─ůc wczoraj zlotowicz├│w wspomnia┼éem, ┼╝e zanikam do "swojego" lasu.
Spakowałem więc sprzęt i zapadłem w głuszę...bardzo blisko, w prostej linii 15,5km od domu.
Tym razem nie by┼éo uroczystej oprawy na moje przyj┼Ťcie - nie wykoszono polanki.
Trudno, brodz─ůc w morzu mokrej trawy ulokowa┼éem si─Ö na ┼Ťrodku, przy okazji uruchamiaj─ůc miliardy komar├│w.
Bestie nie odpuszczały do końca sesji...
Za to licznie zgromadzone dziki stanowi┼éy przyjemne towarzystwo dla dwuno┼╝nego dziwol─ůga z astro-gratami.
Jeszcze kilka wizyt i stan─ů si─Ö astro-dzikami, podchodz─ů coraz bli┼╝ej i tylko patrze─ç jak zw─Ödz─ů mi np. torb─Ö z okularami :mrgreen:
Instalowa┼éem si─Ö jeszcze za jasno┼Ťci, ale Ksi─Ö┼╝yc ju┼╝ by┼é nisko i nie zd─ů┼╝y┼éem mu si─Ö przyjrze─ç.
Warunki obserwacyjne bardzo dobre, aż chciało się korzystać z okazji.
Zajrza┼éem do hit├│w letniego nieba - fajne, chocia┼╝ brakuje tego co pokazuj─ů w warunkach g├│rskich albo w Borach Tucholskich.
Saturn ładny, ISS, kilka samolotów, sporo meteorów i Droga Mleczna - widoczna nieźle mimo słabego położenia bo rozpoczyna wznoszenie ponad drzewa od strony bliskich Gliwic, Knurowa i reszty GOP-u.
Jednak przy braku zawiesin w atmosferze ┼éuny nie s─ů wysokie i nie dokuczaj─ů.
Mia┼éo by─ç kr├│tko bo rano do roboty, ale zasiedzia┼éem si─Ö do 3:00...zaczyna┼éo ┼Ťwita─ç wi─Öc zebra┼éem si─Ö do domu, zapomnia┼éem o komecie C/2012 F6 (Lemmon) :evil:

Przy okazji pstrykn─ů┼éem kilka zdj─Ö─ç Drogi Mlecznej, na jednym nawet jaki┼Ť bolid si─Ö za┼éapa┼é...
miniatury obraz├│w 6000x4000, pojedyncze klatki, t=13s f/4 ISO1600 AF NIKKOR 20mm f/2.8D

pozdrawiam,

Za┼é─ůczniki:
Komentarz: 14.06.2013 01:43
Droga Mleczna: w kierunku Strzelca i Rybnika :)

DSC_0261www.jpg
DSC_0261www.jpg [ 183.05 KiB | Przegl─ůdane 1983 razy ]
Komentarz: 14.06.2013 01:10
Droga Mleczna: Delfin+Orzeł+Lutnia
tj. gdzie┼Ť nad Gliwicami :)

DSC_0216www.jpg
DSC_0216www.jpg [ 503.81 KiB | Przegl─ůdane 1983 razy ]

PostNapisane: sobota, 15 czerwca 2013, 08:31 
Ranga: [4]
Ranga: [4]

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 19 listopada 2012, 22:37
Fajne foty Janusz !!! Widz─Ö skok jako┼Ťciowy, przy ISO 1600 dobrze si─Ö sprawdza nowy CeMOSik ;)
Wyobra┼╝am sobie Twoj─ů walk─Ö z komarami bo ca┼ékiem niedawno te┼╝ da┼éy mi w ko┼Ť─ç na polanie w ┼╗ylicach ko┼éo Rawicza (kiedy ┼éowi┼éem koniunkcj─Ö Merkury-Wenus-Jowisz).
C├│┼╝, trzeba si─Ö b─Ödzie zaopatrzy─ç w bro┼ä na insekty, w gazetkach ju┼╝ si─Ö pojawiaj─ů pierwsze oferty :twisted:
Ja w tym tygodniu musia┼éem odpu┼Ťci─ç ze wzgl─Ödu na nieustanne wyjazdy ale mam nadziej─Ö, ┼╝e zabierzesz nas kiedy┼Ť na swoj─ů gliwick─ů miejsc├│wk─Ö :)

Miłego weekendu !

Columbus 13"; TSAPO906; HEQ5; SAM; QHY183; EOS6D

G├│ra

PostNapisane: sobota, 15 czerwca 2013, 14:34 

Do┼é─ůczy┼é(a): ┼Ťroda, 27 marca 2013, 11:11
jakby kto┼Ť gdzie┼Ť zn├│w z okolic si─Ö wybieral na obserwacje to jestem ch─Ötny "na doczepnego" :P

sprz─Ötu jeszcze niestety nie mam, ale my┼Ťl─Ö, ┼╝e nied┼éugo to si─Ö zmieni :)

pozdr├│wka!

G├│ra

PostNapisane: sobota, 15 czerwca 2013, 14:49 
Ranga: [2]

Do┼é─ůczy┼é(a): niedziela, 22 lipca 2012, 21:09
Witam! Janusz, gratuluję udanych obserwacji. Ja sam wtedy obserwowałem, tyle że na podwórku.

Robert, dzisiaj mo┼╝e si─Ö uda gdzie┼Ť wyskoczy─ç. Zobaczymy czy jeszcze kto┼Ť do┼é─ůczy.

tel. 889366423

G├│ra

PostNapisane: sobota, 15 czerwca 2013, 15:37 

Do┼é─ůczy┼é(a): ┼Ťroda, 27 marca 2013, 11:11
Alfred Błażytko napisał(a):
Robert, dzisiaj mo┼╝e si─Ö uda gdzie┼Ť wyskoczy─ç. Zobaczymy czy jeszcze kto┼Ť do┼é─ůczy.

SUPER! co┼Ť si─Ö dzieje! :D :twisted:

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 16 czerwca 2013, 10:13 

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 11 stycznia 2011, 14:03
15.06.2013 - sobotnia niespodzianka pogodowa.
Nie sprawdzi┼éem prognoz, wieczorem obejrza┼éem chmury wi─Öc pogodzi┼éem si─Ö z nock─ů w domu.
Po północy wyszedłem na balkon...i zostałem porażony gwieździstym niebem.
Istne nieszcz─Ö┼Ťcie nie by─ç wtedy w terenie.
Chwyciłem więc lornetkę i chociaż tak przeczesałem kawałek nieba.
Balkon, le┼╝ak i komfortowe ┼éowy w SSW-W-NNW cz─Ö┼Ťci nieba da┼éy: M10, M12, M13, M92, M51, M81 i Saturna na deser.
Z kuchennego okna (niebo NNE-E-SSE) spojrza┼éem w okolice Delfina po czym "dopali┼éem" oczy obrazem M31 - wygl─ůda┼éa bardzo ┼éadnie, czysto i kontrastowo.
Od M31 pr├│bowa┼éem zapolowa─ç na komet─Ö C/2012 F6 Lemmon i niby co┼Ť majaczy┼éo tam gdzie trzeba, nie za ka┼╝dym "najazdem" na cel, ale mo┼╝e to tylko wyobra┼║nia...raczej wi─Ökszej apertury by┼éo trzeba.
Tak min─Ö┼éy kolejne obserwacje w czerwcu, nie do ko┼äca spe┼énione, ale zawsze co┼Ť po d┼éugiej niepogodzie.

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 18 czerwca 2013, 21:38 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 10:12
Swego czasu, a dok┼éadnie 13 czerwca 2013 postanowi┼éem wykorzysta─ç czystki na niebie i przetestowa─ç moje male┼ästwo :lol: Tym razem na zwierciade┼éku newtonika wyl─ůdowa┼éo ┼Ťwiat┼éo s┼éoneczne odbite od Saturna. Nie spodziewa┼éem si─Ö rewelacji, ale szczerze powiedziawszy obraz W┼éadcy Pier┼Ťcieni jaki ukaza┼é si─Ö w UWANie 4mm bardzo mile mnie zaskoczy┼é. Wyra┼║nie widoczna przerwa mi─Ödzy planet─ů a pier┼Ťcieniami. Przerwy Cassiniego niestety nie uda┼éo mi si─Ö dostrzec, co pewnie by┼éo spowodowane ma┼é─ů rozdzielczo┼Ťci─ů teleskopka. Ale og├│lnie rzecz bior─ůc obserwacje parapetowe udane. Teraz czekam na Ksi─Ö┼╝yc i jakie┼Ť ja┼Ťniejsze DS'ki. Nie wykluczony wypad "na plac" w celu dojrzenia pi─Ökna Wenus i jej towarzysza Merkurego ;)
Na koniec pami─ůtkowa fotka :D

Za┼é─ůczniki:
Zdj─Öcie078.jpg
Zdj─Öcie078.jpg [ 74.2 KiB | Przegl─ůdane 1866 razy ]

ToupTek Camera GPCMOS1200KMB

Zapraszam serdecznie na mojego bloga: http://www.kubafotoblog.blogspot.com
G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 19 czerwca 2013, 12:25 
Ranga: [5]
Ranga: [5]

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Plon fotograficzny z niedzieli - po powrocie ze zlotu. Cassegrain RC 9", Lumix G3, ognisko g┼é├│wne (dodatkowo przy zdj─Öciu na b┼é─Ökitnym niebie zastosowa┼éem korektor GSO 0.75x daj─ůcy wypadkow─ů ogniskow─ů F-1700mm, przez co ksi─Ö┼╝yc wype┼énia┼é w ca┼éo┼Ťci matryc─Ö aparatu bez konieczn┼Ťci robienia mozaiki). Znowu do pe┼éni szcz─Ö┼Ťcia brakowa┼éo spokojnego powietrza, bo im ciemniej by┼éo tym gorzej, st─ůd zdj─Öcia o przeci─Ötnej ostro┼Ťci. Drugie zdj─Öcie to mozaika 2 kadr├│w z 80 klatek sk┼éadanych w Registaxie.
Ksi─Ö┼╝yc prawie dok┼éadnie w I-szej kwadrze. Terminator w ┼Ťrodku tarczy dobrze podkre┼Ťli┼é Ptolemeusza, Alphonsa i Arzachela, kontrastowo obrazuj─ůc r├│wnie┼╝ Apeniny i Alpy, i wschodni─ů cz─Ö┼Ť─ç Mare Imbrium. Masyw wy┼╝ynny po┼éudniowej p├│┼ékuli rozorany sieci─ů krater├│w - ich "koligacje" cz─Östo by┼éy przy innej okazji okre┼Ťlane nazwami w┼éasnymi. Warto zwr├│ci─ç uwag─Ö na zastosowanie "Prostej ┼Ťciany" jako skutecznego skalpela (lub miecza, bo czasem tak okre┼Ťla si─Ö kszta┼ét tej formacji na Mare Nubium) odcinaj─ůcego ostro o┼Ťwietlony obszar od zacienionego - widzimy wyra┼║n─ů, ostr─ů kraw─Öd┼║ cienia.

Za┼é─ůczniki:
Ksi─Ö┼╝yc w kwadrze_16.06.13_CRCpf_GSOo75%.jpg
Ksi─Ö┼╝yc w kwadrze_16.06.13_CRCpf_GSOo75%.jpg [ 105.1 KiB | Przegl─ůdane 1820 razy ]
Ksi─Ö┼╝yc w kwadrze 16.06.13_CRCpf_50%..jpg
Ksi─Ö┼╝yc w kwadrze 16.06.13_CRCpf_50%..jpg [ 147.87 KiB | Przegl─ůdane 1820 razy ]

G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku

Strefa czasowa: UTC + 2

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Brak zidentyfikowanych u┼╝ytkownik├│w i 8 go┼Ťci

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz dodawa─ç za┼é─ůcznik├│w

Szukaj:
Skocz do: