Teraz jest poniedziałek, 6 kwietnia 2020, 09:25

Strefa czasowa: UTC + 2

Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Przejd┼║ na stron─Ö 1, 2, 3, 4, 5  Nast─Öpna strona
Autor Wiadomo┼Ť─ç
 Tytu┼é: Dzisiejsze obserwacje - sierpie┼ä 2013 r.
PostNapisane: czwartek, 1 sierpnia 2013, 07:43 
Administrator
Administrator

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Nowy miesi─ůc, coraz kr├│tsze dni, rosn─ů wi─Öc szanse na ciekawe obserwacje. Zapraszam zatem do ich opisywania w tym w┼éa┼Ťnie w─ůtku.

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod

G├│ra

Tytu┼é: Re: Dzisiejsze obserwacje - sierpie┼ä 2013 r.
PostNapisane: pi─ůtek, 2 sierpnia 2013, 10:43 
Ranga: [4]

Do┼é─ůczy┼é(a): pi─ůtek, 7 stycznia 2011, 21:47
Jako pierwszy w takim razie napisz─Ö. Wczoraj zainaugurowa┼éem obserwacje w sierpniu. Znalaz┼éem now─ů miejsc├│wk─Ö pod Krakowem, gdzie niebo jest tak us┼éane obiektami, ┼╝e po raz pierwszy mia┼éem problem, ┼╝eby cokolwiek na nim odnale┼║─ç :lol:
Pomy┼Ťla┼éem sobie, ┼╝e znajd─Ö co┼Ť w ┼üab─Ödziu, bo nawet opisali go w lipcowym numerze Astronomii Amatorskiej. Ale gdzie tam... Tam jest tego tyle, ┼╝e podda┼éem si─Ö - tym bardziej, ┼╝e teraz ┼üab─Öd┼║ jest pionowo na g┼éow─ů! Za to zobaczy┼éem Urana, Neptuna, M13 w Herkulesie, Kasjopej─Ö i kilka innych emek. Andromeda by┼éa dziwnie ledwo widoczna.
Co do samego miejsca, to jest to droga mi─Ödzy Bukowem a Radziszowem. Horyzont jest widoczny ca┼éy dooko┼éa, gdy┼╝ jest to na g├│rze. Brak mgie┼é, smogu. Krak├│w ┼Ťwieci daleko. No po prostu mi├│d :D

G├│ra

PostNapisane: sobota, 3 sierpnia 2013, 18:55 
Ranga: [3]

Do┼é─ůczy┼é(a): ┼Ťroda, 27 marca 2013, 11:11
niby doszed┼éem do siebie po obserwacjach (wr├│ci┼éem oko┼éo 4 rano 2/3.08.13r. wsts┼éem ko┼éo 13.30), ale zacz─ů┼éem si─Ö wzbogaca─ç % sk┼éadnikami wi─Öc opisz─Ö swoj─ů wczorajszo-dzisiejsz─ů przygod─Ö po┼║niej... mo┼╝e jutro.

pozdr├│wka!

G├│ra

PostNapisane: sobota, 3 sierpnia 2013, 22:52 
Administrator
Administrator

Robert, ty to ch┼éopie masz spanie. Ja wr├│ci┼éem do domu ok. 3.30, a o 8.30 mia┼éem oczy jak ko┼éa m┼éy┼äskie. Nic tylko pozazdro┼Ťci─ç.

Moja relacja z tego wieczoru tutaj:
http://www.astrocd.pl/forum/viewtopic.php?p=64753#p64753

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 4 sierpnia 2013, 13:43 

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 19 listopada 2012, 22:37
Za┼é─ůcznik:
Wisnicze_Amadeusz_20130802_01.jpg
Wisnicze_Amadeusz_20130802_01.jpg [ 465.23 KiB | Przegl─ůdane 6375 razy ]

To jeszcze kilka s┼é├│w i pami─ůtkowych fotek ode mnie - z niesamowitego zlotu pod Kapliczk─ů, z dnia 2 sierpnia 2013 roku.
Niesamowitego, nie tylko ze wzgl─Ödu na gor─ůc─ů atmosfer─Ö niecodziennego bo du┼╝ego spotkania ale r├│wnie┼╝ panuj─ůce w Wi┼Ťniczach warunki. Takiego seeingu i przejrzysto┼Ťci nieba pod Kapliczk─ů jeszcze nie widzia┼éem mimo, i┼╝ w D─ůbr├│wce to raczej standard.
No ale Kapliczkowa miejsc├│wka to ju┼╝ legenda. Jest wygodniejsza bo ma otwarte niebo po horyzont w ka┼╝dym kierunku, dobry dojazd, nie ma komar├│w, wilgoci, wiatru, my┼Ťliwych no i ta magiczna atmosfera, kt├│ra mnie osobi┼Ťcie przyci─ůga w to ulubione miejsce...

Jeszcze godzin─Ö przed spotkaniem usilnie z pomoc─ů mojego S─ůsiada Marka przygotowywali┼Ťmy mocowanie lasera taktycznego do mocowania szukacza k─ůtowego GSO (dzi─Öki Marku!!!).
Bardzo chcia┼éem na najbli┼╝sze spotkanie mie─ç to w ko┼äcu zrobione. Dotychczas u┼╝ywa┼éem albo szukacza, kt├│ry w wersji k─ůtowej jest do┼Ť─ç niewygodny samodzielnie, b─ůd┼║ samego lasera.
Jak ju┼╝ wcze┼Ťniej widzia┼éem u Dawida - szukacz k─ůtowy z laserem to idealne po┼é─ůczenie. Nie ma chyba bardziej wygodnego do newtona wi─Öc nie chc─Ö niczego innego. Uda┼éo si─Ö po 21:00 kiedy by┼éem ju┼╝ praktycznie spakowany do samochodu. Efekt na poni┼╝szym zdj─Öciu z telefonu:
Za┼é─ůcznik:
GSO_laser_i_szukacz_katowy_Amadeusz.jpg
GSO_laser_i_szukacz_katowy_Amadeusz.jpg [ 347.75 KiB | Przegl─ůdane 6375 razy ]

Przed spotkaniem uporz─ůdkowa┼éem sobie list─Ö obserwacyjn─ů w SkySafari. Przenios┼éem na g├│r─Ö M-ki i NGC-ki, kt├│re ju┼╝ widzia┼éem (w kolejno┼Ťci od najatrakcyjniejszych dla mnie) a nast─Öpnie wyszczeg├│lni┼éem M-ki i NGC-ki jeszcze nie zaobserwowane, wed┼éug kryterium: najpierw aktualnej widoczno┼Ťci na niebie a nast─Öpnie atrakcyjno┼Ťci (je┼Ťli kto┼Ť chcia┼éby, mog─Ö udost─Öpni─ç moj─ů obszern─ů list─Ö).
W planie obserwacyjnym na spotkanie mia┼éem obluka─ç kilka eMek z gwiazdozbior├│w, kt├│re jeszcze tylko chwil─Ö b─Öd─ů na niebie dost─Öpne. Oczywi┼Ťcie liczy┼éem, ┼╝e kilka diament├│w dojdzie z listy Alfreda - zawsze ciekawej i wyj─ůtkowej ;)
Chcia┼éem tak┼╝e popr├│bowa─ç adamowego EDwarda 80/600 a tak┼╝e popracowa─ç nad kolimacj─ů platformy paralaktycznej - wsp├│lnie z Dawidem - no i zrobi─ç na koniec kilka pami─ůtkowych fotek i uj─Ö─ç DS-├│w z telepa na platformie.
Do sprawdzenia by┼éo tak┼╝e dodatkowe czerwone o┼Ťwietlenie z ┼╝ar├│wkami i panelami LED, kt├│re wykona┼éem w aucie niezale┼╝nie od bia┼éego, aby nie psu─ç wi─Öcej akomodacji i wykorzysta─ç ogromny baga┼╝nik jako stolik.

Za┼é─ůcznik:
Wisnicze_Amadeusz_20130802_02.jpg
Wisnicze_Amadeusz_20130802_02.jpg [ 295.09 KiB | Przegl─ůdane 6375 razy ]

Na spotkanie dojecha┼éem po 22:00. Niebo bajka! Jeszcze przez przedni─ů szyb─Ö o┼Ťlepi┼éa mnie Droga Mleczna, kt├│ra wystrzeli┼éa nad wi┼Ťnick─ů wiosk─ů.
Byłem bardzo zaskoczony i zadowolony, że jest taki ruch i tyle samochodów.
Już było wiadomo, że spotkanie będzie bardzo, bardzo udane.
Po mnie dojecha┼é jeszcze Adam i po d┼éu┼╝szej dyskusji z forumow─ů ekip─ů wypakowa┼éem astrocara.
Za┼é─ůcznik:
Wisnicze_Amadeusz_20130802_03.jpg
Wisnicze_Amadeusz_20130802_03.jpg [ 260.3 KiB | Przegl─ůdane 6375 razy ]

Troch─Ö mi si─Ö oberwa┼éo od Dawida za panele LED, ┼╝e za jasne ale spoko, zrobi─Ö regulacj─Ö jasno┼Ťci, zreszt─ů ja nie odczu┼éem tej nocy przesadnego nat─Ö┼╝enia (ujawni┼éo si─Ö dopiero na poni┼╝szej fotce).
Za┼é─ůcznik:
Wisnicze_Amadeusz_20130802_07.jpg
Wisnicze_Amadeusz_20130802_07.jpg [ 272.46 KiB | Przegl─ůdane 6375 razy ]

Do mojej listy zaobserwowanych DS-├│w do┼é─ůczy┼éy tylko 3 nowe obiekty:
Wielka Nied┼║wiedzica
M101 "Wiatraczek"- ju┼╝ kiedy┼Ť j─ů widzia┼éem u Dawida. Nie by┼éa odhaczona na li┼Ťcie poniewa┼╝ kiedy nie pami─Ötam obiektu nie zaznaczam. Ze wzgl─Ödu na dobre warunki wygl─ůda┼éa kapitalnie. Pi─Ökna rozleg┼éa galaktyka spiralna. Mia┼éem nawet wra┼╝enie, ┼╝e widz─Ö ciemne pasy py┼éowe. Du┼╝o czasu po┼Ťwi─Öci┼éem na obserwacje Wiatraczka. Doszed┼éem do wniosku, ┼╝e w takich dobrych warunkach warto wr├│ci─ç do niekt├│rych klasyk├│w.
Obrazek

Perseusz
M76 "Ma┼ée Hantle"- wygl─ůda┼éa dobrze. Do z┼éudzenia mg┼éawica przypomina┼éa Hantle M27. Ze wzgl─Ödu na panuj─ůce warunki w ES 14mm widoczna.
Obrazek

Łabędź
NGC 6888 "P├│┼éksi─Ö┼╝yc"- tu si─Ö da┼éem nabra─ç wraz z kilkoma innymi osobami na dawidowy joke! Zagl─ůdam do Columbusa i nic nie widz─Ö. Par─Ö mocniejszych gwiazdek, wi─Öc pytam czy to jaka┼Ť rozleg┼éa niezbyt ciekawa gromada otwarta czy co??? A to Panowie wyj─Öli ultrablocka z wyci─ůgu i obiektu nie by┼éo wida─ç. Kiedy Orion UB wr├│ci┼é na swoje miejsce ukaza┼éa mi si─Ö pi─Ökna mg┼éawica przypominaj─ůca p├│┼éksi─Ö┼╝yc. ┼Üwietny widok - polecam Crescenta! Uff, bo ju┼╝ my┼Ťla┼éem, ┼╝e mam kurz─ů ┼Ťlepot─Ö albo co ;)
Obrazek

Bardzo si─Ö ciesz─Ö, ┼╝e nie zrezygnowa┼éem z Andromedy. Tym razem napatrzy┼éem si─Ö nie tylko na "matk─Ö" ale sporo na M32 i M110 - by┼éy tak wyra┼║ne i du┼╝e jak zwykle M31. Warto by┼éo po┼Ťwi─Öci─ç im kilka minut bo zawsze s─ů niedoceniane. Przy okazji Alfredo wynalaz┼é NGC 206 - chmur─Ö gazu w M31, niestety zrezygnowa┼éem z jej doszukania rozproszony lataniem tam i z powrotem do ED-ka :lol:

Za┼é─ůcznik:
Wisnicze_Amadeusz_20130802_04.jpg
Wisnicze_Amadeusz_20130802_04.jpg [ 353.55 KiB | Przegl─ůdane 6375 razy ]

Dalej, to ju┼╝ nie by┼éy zaplanowane obserwacje. Lata┼éem od Veila widocznego w ES28 w Columbusie przez Veila w adamowym ED80 - raz to z ES30, raz z ES14/100 (dzi─Öki Adam za u┼╝yczenie EDka!!!), potem jeszcze dawidowe testy obu platform z foceniem. No i po akomodacji... Atmosfera by┼éa coraz bardziej gor─ůca jak i nasze dyskusje.
Bardzo mi si─Ö spodoba┼é obraz z refraktora ED. Nie jestem tylko pewien czy to zas┼éuga soczewek zamiast lustra czy mniejszej ┼Ťwiat┼éosi┼éy ED-ka?
Tu wr├│ci┼éo do mnie pytanie, czy wraz z wzrostem ┼Ťrednicy lustra w newtonie i zasi─Ögu gwiazdowego wzrasta jasno┼Ť─ç ca┼éego nieba w wyci─ůgu oraz jaka jest granica komfortu obserwacji i korekcji przy gigantycznych zwierciad┼éach - w okularach typu ES? Na to pytanie odpowiem sobie kiedy dojedzie w przysz┼éy pi─ůtek kratownica 24 cale.

Za┼é─ůcznik:
Wisnicze_Amadeusz_20130802_05.jpg
Wisnicze_Amadeusz_20130802_05.jpg [ 271.53 KiB | Przegl─ůdane 6375 razy ]

Pod koniec spotkania zaliczyli┼Ťmy jeszcze widowiskowy przelot ISS oraz wyj┼Ťcie ┼üysego w parze z Jowiszem.
Jako ostatni do ko┼äca towarzyszy┼é mi Roberto :) Oblukali┼Ťmy jeszcze przez bino Jowisza ale by┼é paskudnie zdegradowany bo za nisko, na horyzoncie. Za to wielkie i wyra┼║ne pokaza┼éy si─Ö w bino jego 4 ksi─Ö┼╝yce.
┼üysy wygl─ůda┼é ju┼╝ lepiej ale sza┼éu nie by┼éo. Mam nadziej─Ö, ┼╝e to nie zniech─Öci Roberta do bino gdy┼╝ w dobrych warunkach bino to pot─Öga!
Za┼é─ůcznik:
Wisnicze_Amadeusz_20130802_08.jpg
Wisnicze_Amadeusz_20130802_08.jpg [ 242.78 KiB | Przegl─ůdane 6375 razy ]

O 4:00 ju┼╝ spakowany zrobi┼éem jeszcze 2 fotki tej pary z dachu samochodu i ledwo ┼╝ywy wr├│ci┼éem do dom w towarzystwie licznych osob├│wek i rower├│w jad─ůcych do pracy ;)
Za┼é─ůcznik:
Wisnicze_Amadeusz_20130802_09.jpg
Wisnicze_Amadeusz_20130802_09.jpg [ 357.65 KiB | Przegl─ůdane 6375 razy ]

Na koniec chcia┼éem serdecznie podzi─Ökowa─ç Alfredo za pomys┼é z du┼╝ym spotkaniem, optymalny wyb├│r terminu i spisanie si─Ö w roli gospodarza imprezy a tak┼╝e wszystkim obecnym Kolegom za fantastyczn─ů atmosfer─Ö i za to ┼╝e si─Ö Wam chcia┼éo przyjecha─ç (nawet z daleka).
Mam nadziej─Ö, ┼╝e jeszcze nie raz powt├│rzymy ten du┼╝y zlocik pod Kapliczk─ů.
Za┼é─ůcznik:
Wisnicze_Amadeusz_20130802_06.jpg
Wisnicze_Amadeusz_20130802_06.jpg [ 283.26 KiB | Przegl─ůdane 6375 razy ]

Columbus 13"; TSAPO906; HEQ5; SAM; QHY183; EOS6D

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 4 sierpnia 2013, 13:50 
Ranga: [2]

Do┼é─ůczy┼é(a): niedziela, 22 lipca 2012, 21:09
Ten wpis będzie się tyczył dwóch ostatnich nocek, które spędziłem w doborowym towarzystwie :). Jak zwykle opisuję nowo zaobserwowane obiekty i jak zwykle zaczynam od katalogu Messiera.

M 74
Obrazek
galaktyka widoczna, ale zanurzona w łunie nic ciekawego nie pokazuje...

M 8
Obrazek
jasna i do┼Ť─ç du┼╝a, ale bez szczeg├│┼éu

M 20
Obrazek
du┼╝a i pi─Ökna. Widoczna ka┼╝da cz─Ö┼Ť─ç rozdzielona przez ciemne pasma

M 17
Obrazek
bardzo ładna mgławica. Jasny haczyk na tle słabej mgiełki. Zacny widok.

M 18
Obrazek
lu┼║na gromada z jasnymi gwiazdami

M16
Obrazek
Lekka mgławica na tle gromady. Nawet ładny widok

M22
Obrazek
z powodu niskiego położenia, gromada kiepsko widoczna

NGC 6905
Obrazek
bardzo urocza planetarka. Widoczny bladoniebieski kolorek. Mg┼éawica znajduje si─Ö w tr├│jk─ůciku z gwiazd.

NGC 6888
Obrazek
Mgławica z gatunku "bez filtra nie podchodź". W UHC widoczny cały półksiężyc, w OIII także, ale słabiej.

NGC 6946
Obrazek
jasna galaktyka, majacz─ů ramiona, ale nie potwierdzam tego.

NGC 6939
gromada widoczna w jednym polu z galaktyk─ů powy┼╝ej. ┼üadny widok

NGC 5985, -82, -81
Obrazek
"trio Smoka"- dwie galaktyki jasne, jedna zerkaniem widoczna (-81)

NGC 7635
Obrazek
"B─ůbel" widoczny bardzo ┼éadnie z filtrem i troche s┼éabiej bez.

NGC 206
Obrazek
Skupisko gwiazd w M31, ┼╝eby to zobaczy─ç trzeba wiedzie─ç czego si─Ö szuka, je┼Ťli wiemy obiekt nie jest trudny.

To ju┼╝ chyba wszystko. Jestem bardzo zadowolony z obserwacji :). Pozdro!

tel. 889366423

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 4 sierpnia 2013, 16:14 
Ranga: [1]

Do┼é─ůczy┼é(a): ┼Ťroda, 10 kwietnia 2013, 21:10
┼Üwietne relacje panowie! :) Widzia┼éem tyle nowych rzeczy, ┼╝e ci─Ö┼╝ko to wszystko spami─Öta─ç, szkoda, ┼╝e nie robi┼éem sobie notatek z obserwacji bo Alfredo co chwil─Ö wo┼éa┼é mnie do Columbusa, ┼╝e ma co┼Ť ciekawego w polu widzenia, c├│┼╝, nast─Öpnym razem lepiej si─Ö przygotuj─Ö :D Jestem pewien, ┼╝e Wi┼Ťnicze na sta┼ée zapisz─ů si─Ö jako miejsce naszych wsp├│lnych spotka┼ä!

Pozdrawiam

GSO 10", Celestron 15x70, GSO 30mm, Delta Optical Planetary 12,5; 6mm, UltraBlock 2"

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 4 sierpnia 2013, 16:27 

Do┼é─ůczy┼é(a): niedziela, 7 lipca 2013, 11:18
Wi┼Ťnicze RULES!

Bardzo fajna relacja Amadeusz.
Jak ju┼╝ pisa┼éem wcze┼Ťniej, musz─Ö si─Ö bardziej przygotowa─ç.

GSO 10" GSO 9mm, ES 6,7mm 8,8mm 14mm. Meade 4000 Pl├Âssl 6.4mm, 15mm, 26mm, 32mm Sotem 10x50

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 4 sierpnia 2013, 18:10 
Administrator
Administrator

Chyl─Ö czo┼éa przed relacjami Amadeo i Alfredo. Super opis, b─Ödzie pami─ůtka na d┼éugie lata.

Widz─Ö ┼╝e w sobot─Ö Alfredo odkry┼é eM-ki w Strzelcu i powy┼╝ej w pasie Drogi Mlecznej (s┼éysza┼éem ┼╝e za spraw─ů Adama K.), s─ů to pi─Ökne i moje ulubione tematy, teraz jest ju┼╝ na nie co prawda nieco p├│┼║no. Tu ju┼╝ w czerwcu warto zacz─ů─ç polowanie, albo uda─ç si─Ö na po┼éudnie Europy (z Columbusem mo┼╝e by─ç ci─Ö┼╝ko ;) , ale nawet lornetka mo┼╝e zadziwi─ç). Zreszt─ů w Strzelcu znajduje si─Ö najwi─Öcej obiekt├│w z katalogu Messiera, wi─Öc warto tam skierowa─ç sw├│j sprz─Öt.

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 4 sierpnia 2013, 21:03 

Z pi─ůtkowych ciekawostek najbardziej utkwi┼é mi w pami─Öci Kwintet Stephan'a czyli grupa 5 powi─ůzanych grawitacyjnie galaktyk w gwiazdozbiorze Pegaza. W polu widzenia by┼éy 3 z nich z czego 2 by┼éy do┼Ť─ç dobrze widoczne, z dostrze┼╝eniem trzeciej mia┼éem k┼éopot. Alfred popraw mnie jak co┼Ť przekr─Öci┼éem :mrgreen:

Za┼é─ůcznik:
Kwintet Stephana (600 x 417).jpg
Kwintet Stephana (600 x 417).jpg [ 40.94 KiB | Przegl─ůdane 6299 razy ]

GSO 10", Celestron 15x70, GSO 30mm, Delta Optical Planetary 12,5; 6mm, UltraBlock 2"

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 5 sierpnia 2013, 06:22 

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 9 lipca 2012, 22:33
Panowie, ┼Ťwietne relacje :)

Niestety pogoda wczoraj nie dopisa┼éa, wiec nie pojechali┼Ťmy do Maciowakrzy, ale kto wie mo┼╝e dzi┼Ť si─Ö uda.

Obrazek

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 5 sierpnia 2013, 07:37 

┼╗ona nie popu┼Ťci┼éa, wi─Öc 02.08.13r. pojechali┼Ťmyh na du┼╝e zakupy, dlatego na miejscu spotkania - s┼éawnej "Kapliczce" by┼éem po p├│┼énocy. Zobaczy┼éem spor─ů ekip─Ö, wi─Öc podbi┼éem najpierw si─Ö przywita─ç i obada─ç jak autem si─Ö ustawi─ç. Da┼éo si─Ö wyczu─ç niepewno┼Ť─ç w powietrzu kiedy podchodzi┼éem, kt├│ra to ulecia┼éa jak tylko og┼éosi┼éem imi─Ö i nazwisko. Po paru chwilach telep roz┼éo┼╝ony. Amadeo pochwali┼é si─Ö swoim przytwierdzeniem monta┼╝u lasera, a potem powoli se jecha┼éem. Jak ju┼╝ si─Ö odnalaz┼éem rzecz jasna, a nie by┼éo ┼éatwo, bo na niebie by┼éo bardzo du┼╝o gwiazd - niesamowite. Standardowo, zacz─ů┼éem od Herkulesa i przesuwa┼éem si─Ö odwrotnie do wskaz├│wek zegara. Por├│wnywali┼Ťmy obrazy przez okulary: GSO30 vs LVW22 vs ES30 oraz GSO9 vs LVW8 vs ES 6,7 (jak si─Ö nie r─ůbn─ů┼éem to takie okularki by┼éy powr├│wnywane) i przez telepki wok├│┼é, kt├│rych kr─ů┼╝y┼éem: ED80, Synta 8" i GSO 10". Ca┼éy wiecz├│r w fajnej atmosferze szukali┼Ťmy i pokazywali┼Ťmy sobie, co kto znalaz┼é. Wymienia─ç nie b─Öd─Ö, bo to wszystko standard wielokrotnie zmielony. Chcia┼ébym podkre┼Ťli─ç tylko 2 nowe dla mnie rzeczy:
1. Mój pierwszy w życiu tejże nocy look na M31 zwalił mnie z nóg, szczęka odpadła i kwiczałem - piękna, wielka galaktyka!
2. Jowisz - również widziałem po raz pierwszy. Spotkanie trzeba powtórzyć - pierwsza randka się nie udała, ale jeszcze nic straconego.
To by┼éo moje pierwsze spotkanie w tak licznym gronie. Mi┼éo mi by┼éo Was pozna─ç i sp─Ödzi─ç tych kilka godzin na gapieniu si─Ö w to samo rozgwie┼╝d┼╝one niebo. Przemo, ja to si─Ö kap┼éem, ┼╝e Ty to Ty jak zauwa┼╝y┼éem, ┼╝e chodzisz do samochodu a tam kto┼Ť jeszcze jest :lol: dzieci i ┼╝ona chyba mieli nieprzespan─ů noc, mam nadziej─Ö, ┼╝e dali rad─Ö. Dzi─Öki Adam S. za liczne rady i rozmow─Ö.
Fajne spotkanko, oby wi─Öcej takich (musz─Ö si─Ö lepiej przygotowa─ç - brak wiedzy boli czasem).

Adam Skrzypek napisał(a):
Robert, ty to ch┼éopie masz spanie. Ja wr├│ci┼éem do domu ok. 3.30, a o 8.30 mia┼éem oczy jak ko┼éa m┼éy┼äskie. Nic tylko pozazdro┼Ťci─ç.

Hehehe, no ja takie zwierze jestem co to lubi du┼╝o spa─ç :P

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 5 sierpnia 2013, 10:18 

Do┼é─ůczy┼é(a): niedziela, 7 lipca 2013, 11:18
Cytuj:
Przemo, ja to si─Ö kap┼éem, ┼╝e Ty to Ty jak zauwa┼╝y┼éem, ┼╝e chodzisz do samochodu a tam kto┼Ť jeszcze jest :lol: dzieci i ┼╝ona chyba mieli nieprzespan─ů noc, mam nadziej─Ö, ┼╝e dali rad─Ö.

Oj dali, dali. Tylko ┼╝al do mnie mieli, ┼╝e prawie nic nie zobaczyli. Wczoraj planowa┼éem wyjazd , lecz pogoda si─Ö spierniczy┼éa. Oczywi┼Ťcie wyjazd w komplecie. :) Nie odpuszcz─ů za nic. Wakacje.
Dzi┼Ť zamierzam si─Ö wybra─ç, warunki idealne a urlop tylko do ┼Ťrody.

Bardzo dobre spotkanie, dużo cennych porad, ciekawych informacji i otworzyło mi to oczy na pewne sprawy.

Nawet żona choć przespała cała imprezę, mile wspomina całe spotkanie.

GSO 10" GSO 9mm, ES 6,7mm 8,8mm 14mm. Meade 4000 Pl├Âssl 6.4mm, 15mm, 26mm, 32mm Sotem 10x50

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 5 sierpnia 2013, 11:39 
Ranga: [2]

Do┼é─ůczy┼é(a): niedziela, 22 lipca 2012, 21:09
Widz─Ö ┼╝e w sobot─Ö Alfredo odkry┼é eM-ki w Strzelcu i powy┼╝ej w pasie Drogi Mlecznej (s┼éysza┼éem ┼╝e za spraw─ů Adama K.

Zapu┼Ťci┼éem si─Ö w tamte rejony w┼éa┼Ťnie za spraw─ů Adama. Zaintrygowa┼é mnie tym, ┼╝e by┼éo wida─ç go┼éym okiem jakie┼Ť eMki w Strzelcu :D. Wzi─ů┼éem atlas do r─Öki i lecia┼éem po rzeczywi┼Ťcie pi─Öknych obiektach.

...teraz jest ju┼╝ na nie co prawda nieco p├│┼║no.

W Wi┼Ťniczach ten czas jest najlepszy do Strzelca. Wcze┼Ťniej ┼éuna od Toszka powodowa┼éa, ┼╝e Strzelca praktycznie nie by┼éo wida─ç, teraz wydostaje si─Ö z ┼éuny, a jeszcze jest na odpowiedniej wysoko┼Ťci, aby cokolwiek zaobserwowa─ç.

...udać się na południe Europy (z Columbusem może być ciężko...

Wbrew pozorom jakby z┼éo┼╝y─ç Columbusa na cz─Ö┼Ťci pierwsze, to powinien zmie┼Ťci─ç si─Ö na jednym miejscu pasa┼╝era.

Zreszt─ů w Strzelcu znajduje si─Ö najwi─Öcej obiekt├│w z katalogu Messiera, wi─Öc warto tam skierowa─ç sw├│j sprz─Öt.

Oj, warto :D, najbardziej urzekła mnie M17 i M20.

Paweł Adamczyk napisał(a):
Z pi─ůtkowych ciekawostek najbardziej utkwi┼é mi w pami─Öci Kwintet Stephan'a czyli grupa 5 powi─ůzanych grawitacyjnie galaktyk w gwiazdozbiorze Pegaza. W polu widzenia by┼éy 3 z nich z czego 2 by┼éy do┼Ť─ç dobrze widoczne, z dostrze┼╝eniem trzeciej mia┼éem k┼éopot. Alfred popraw mnie jak co┼Ť przekr─Öci┼éem

Troszk─Ö przekr─Öci┼ée┼Ť ;). To o czym piszesz, to "trio Smoka" (NGC 5985, 5982 i 5981). Ja zauwa┼╝y┼éem wszystkie 3 galaktyki, z czego jedn─ů zerkaniem. Natomiast Ty - jak m├│wi┼ée┼Ť- ostatniej nie widzisz (5981). Je┼Ťli znowu kiedy┼Ť si─Ö spotkamy, to tam wr├│cimy ;).
Kwintet Stephana obok jasnej galaktyki NGC 7331, pokaza┼é z trudno┼Ťci─ů 2 galaktyki przy powerze 100x (w tym przypadku dobrze b─Ödzie je┼Ťli wsadzimy ponad 250x), ale ju┼╝ niestety nie czu┼éem si─Ö na si┼éach, aby wy┼éuskiwa─ç kolejne k┼éaczki :D. Widzia┼éem prawdopodobnie NGC 7320 i 7318.

tel. 889366423

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 6 sierpnia 2013, 08:06 

Wraz z Paw┼éem wybrali┼Ťmy si─Ö do Maciowakrzy na obserwacje:) pogoda zapowiada┼éa bezchmurn─ů noc i tak te┼╝ si─Ö sta┼éo:) Po rozpakowaniu od razu gotowi do dzia┼éania, czekaj─ůc na akomosacje i wych┼éodzenie luster, podziwiamy drog─Ö mleczn─ů kt├│ra rozci─ůga si─Ö przez ca┼ée niebo i meteory kt├│re co chwil─Ö przecinaj─ů niebo.
B─Öd─ůc w telefonicznym kontakcie z Micha┼éem kt├│ry walczy w Zwardoniu, na bie┼╝─ůco por├│wnujemy jako┼Ť─ç nieba. Uda┼éo mi si─Ö dosyrzec na wprost gwiazdy ok 6.8 mag.

Pocz─ůtkowo zasadzi┼éem si─Ö na Skorpiona i Strzelca wy┼éapuj─ůc dost─Öpne M-ki.
Mimo niskiego położenia udało się dużo wyłapać.

Robilismy z Paw┼éem por├│wnanie obiekt├│w kt├│re obserwowali┼Ťmy w Wi┼Ťniczach i wielk─ů r├│┼╝nic─Ö sprawi┼éy nam: M51, Veil, M27, NGC6888 na korzy┼Ť─ç Maciowakrzy. W Wi┼Ťniczach nie uda┼éo mi si─Ö na wprost zobaczy─ç ramion spiralnych kt├│re wczoraj pi─Öknie wy┼éania┼éy si─Ö z t┼éa.

Podsumowuj─ůc oba miejsca s─ů dobre, z lekk─ů przewag─ů na opolskie, z ch─Öci─ů zapraszam na nast─Öpny zlot do Maciowakrzy, jak tylko go zorganizujemy.
Kończę pisanie bo palec mnie boli z telefonu się ciężko pisze wypracowania.

Obrazek

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 6 sierpnia 2013, 08:22 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:05
Napisz kiedy jedziecie nast─Öpnym razem, to postaram si─Ö podjecha─ç dla por├│wnania.

Piwo ma warto┼Ťci od┼╝ywcze, podczas gdy ┼╝ywno┼Ť─ç nie ma warto┼Ťci piwnych

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 6 sierpnia 2013, 09:22 

Ja r├│wnie┼╝ podsumuj─Ö nasz wczorajszy wypad :)

W drodze do Maciowakrzy mieli┼Ťmy pewne obawy bo w blasku zachodz─ůcego s┼éo┼äca mo┼╝na by┼éo zauwa┼╝y─ç przesuwaj─ůce si─Ö wolno po niebie cienkie cirrusy, jednak w miar─Ö zbli┼╝ania si─Ö do celu widok z auta na ciemnej drodze da┼é nam pewno┼Ť─ç, ┼╝e niebo tej nocy b─Ödzie wy┼Ťmienite i faktycznie tak by┼éo! Zaraz po opuszczeniu pojazdu ukaza┼éa si─Ö nam jasna wst─Öga drogi mlecznej na ca┼éej d┼éugo┼Ťci nieba, musz─Ö przyzna─ç, ┼╝e pierwszy raz widzia┼éem j─ů tak jasn─ů i si─Ögaj─ůc─ů praktycznie a┼╝ po sam horyzont.

Po ustawieniu sprz─Ötu zapolowali┼Ťmy na zbli┼╝aj─ůce si─Ö ju┼╝ do horyzontu obiekty skorpiona i strzelca, Dawid cz─Östo kl─Öcza┼é na kolanach przy swoim GSO, ┼╝eby wy┼éowi─ç najni┼╝ej po┼éo┼╝one obiekty :D Potem wykonali┼Ťmy pr├│b─Ö polegaj─ůc─ů na por├│wnania widoku M51 z tym co mogli┼Ťmy zobaczy─ç w Wi┼Ťniczach i te┼╝ musz─Ö przyzna─ç, ┼╝e dostrzeg┼éem wi─Öcej szczeg├│┼é├│w. Ja zaj─ů┼éem si─Ö wycieczk─ů po em-kach, natomiast Dawid za┼éo┼╝y┼é Ultrablocka i najpierw zapolowa┼é na Veil'a a, kt├│ry wyra┼║nie odcina┼é si─Ö od t┼éa, nast─Öpnie na "patelni─Ö" poszed┼é Crescent, kt├│rego pierwszy raz widzia┼éem tak dok┼éadnie. Co chwil─Ö kto┼Ť meldowa┼é o jasnym bolidzie przecinaj─ůcym niebo. Oko┼éo p├│┼énocy M31 by┼éa widoczna go┼éym okiem, tak samo jak Hihoty w Perseuszu.

Pomimo tego, ┼╝e musieli┼Ťmy si─Ö ju┼╝ ok. 1.30 zacz─ů─ç pakowa─ç bo czeka┼éa nas wczesna pobudka to i tak wyprawa by┼éa bardzo udana! Wi┼Ťnicze maj─ů sw├│j urok i na pewno nieraz jeszcze tam zagoszcz─Ö ale pod wzgl─Ödem ciemnego nieba Maciowakrze wygrywaj─ů :)

Trzeba doda─ç, ┼╝e troch─Ö czasu sp─Ödzili┼Ťmy na szukaniu ┼Ťrubki z uchwytu lasera, kt├│ra mi si─Ö wykr─Öci┼éa i zapad┼éa pod ziemi─Ö...
Nie można też zapomnieć o Michale, który cały czas nas wspierał w Zwardonia i nie wiem jakim cudem nie widział naszych laserów :mrgreen:

Mam nadzieję, że za niedługo spotkamy się ponownie w Maciowakrze w większym gronie! ;)

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 6 sierpnia 2013, 17:56 

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 19 listopada 2012, 22:37
Dawid Barteczko napisał(a):
Robilismy z Paw┼éem por├│wnanie obiekt├│w kt├│re obserwowali┼Ťmy w Wi┼Ťniczach i wielk─ů r├│┼╝nic─Ö sprawi┼éy nam: M51, Veil, M27, NGC6888 na korzy┼Ť─ç Maciowakrzy. W Wi┼Ťniczach nie uda┼éo mi si─Ö na wprost zobaczy─ç ramion spiralnych kt├│re wczoraj pi─Öknie wy┼éania┼éy si─Ö z t┼éa.
Podsumowuj─ůc oba miejsca s─ů dobre, z lekk─ů przewag─ů na opolskie, z ch─Öci─ů zapraszam na nast─Öpny zlot do Maciowakrzy, jak tylko go zorganizujemy

Paweł Adamczyk napisał(a):
Wi┼Ťnicze maj─ů sw├│j urok i na pewno nieraz jeszcze tam zagoszcz─Ö ale pod wzgl─Ödem ciemnego nieba Maciowakrze wygrywaj─ů

Panowie, no prosz─Ö ;) Kapliczkowa miejsc├│wka nigdy nie aspirowa┼éa do Maciowakrzy. Przy Kapliczce jest po prostu wygodnie i blisko a warunki s─ů dobre. Na testy por├│wnawcze wpadajcie do naszego d─ůbr├│wkowego lasu gdzie niebo czorne jak u Przemka w Brennej ;)
By┼éem zar├│wno w Maciowakrzach jak i D─ůbr├│wce. Obie miejsc├│wki s─ů kapitalne, nie ma co licytowa─ç. Ciekaw jestem Lisowa bo jeszcze nie by┼éem i zak┼éadam, ┼╝e te┼╝ super!

Columbus 13"; TSAPO906; HEQ5; SAM; QHY183; EOS6D

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 6 sierpnia 2013, 18:59 

Odpowiedziałem tylko na pytanie Adama :)

Obrazek

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 7 sierpnia 2013, 08:55 

k.... nacisn─ů┼éem przez przypadek "ctrl+r" w operze i mi si─Ö strona prze┼éadowa┼éa jak ju┼╝ ko┼äczy┼éem pisa─ç relacj─Ö z wczorajszego spotkania...
teraz to mi si─Ö ju┼╝ nie chce :evil: :evil: :evil:

G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Przejd┼║ na stron─Ö 1, 2, 3, 4, 5  Nast─Öpna strona

Strefa czasowa: UTC + 2

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Google Adsense [Bot] i 13 go┼Ťci

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w