Teraz jest pi─ůtek, 3 kwietnia 2020, 00:26

Strefa czasowa: UTC + 2

Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Przejd┼║ na stron─Ö Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Nast─Öpna strona
Autor Wiadomo┼Ť─ç
 Tytu┼é: Re: Dzisiejsze obserwacje - sierpie┼ä 2013 r.
PostNapisane: ┼Ťroda, 7 sierpnia 2013, 09:36 
Administrator
Administrator

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Pisz p├│ki masz natchnienie :!: ;) Przecie┼╝ co┼Ť tam jeszcze pami─Ötasz :)

Takie sytuacje si─Ö zdarzaj─ů, r├│wnie┼╝ i mnie. Jak piszesz d┼éugi post warto co jaki┼Ť czas tekst skopiowa─ç do schowka, ┼╝eby w krytycznej sytuacji wklei─ç go na nowo, gdy ci zniknie w czasie pisania. To si─Ö zdarza przy od┼Ťwie┼╝aniu strony, nieuwa┼╝nym klikni─Öciu "wstecz" w przegl─ůdarce itp.

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 7 sierpnia 2013, 09:43 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:05
Pisz, pisz. Ja nie będę musiał. :D

Piwo ma warto┼Ťci od┼╝ywcze, podczas gdy ┼╝ywno┼Ť─ç nie ma warto┼Ťci piwnych

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 7 sierpnia 2013, 12:05 
Ranga: [3]

Do┼é─ůczy┼é(a): ┼Ťroda, 27 marca 2013, 11:11
Uspokoiłem się więc wrzucam :lol:

Czas:
06.08.2013r., 22:00-23:50
Miejsce:
Las ÔÇô kawa┼éek za Tworogiem, strona prawa.
Uczestnicy:
Beata K., Adam K., Justyna U., Robert U.
Sprz─Öt:
GSO 12ÔÇŁ, GSO 10ÔÇŁ
Jako┼Ť─ç nieba:
┼Ürednia: ┼éuna na p├│┼énocy i po┼éudniu, rozgrzana atmosfera faluj─ůca nad horyzontem.
Uwagi dodatkowe:
Komar├│w brak. Chmur brak. Ciep┼éo ca┼éy czas. R├│┼╝nica w ciemno┼Ťci nieba mi─Ödzy godzinami 22 a 23 znaczna.

Opis:
Roz┼éo┼╝yli┼Ťmy zabaweczki ciut przed 22. Jak zobaczy┼éem, co Adam wyci─ůga z auta toÔÇŽ ekhemÔÇŽ o k*&^%! Co to jest? Normalnie masakra ÔÇô to dopiero BOJLER! Hehehe ;]

Ale do rzeczy. Adam, jak to Adam. Jak dla mnie tempo mistrzowskie i wiedza teoretyczna wy┼éo┼╝ona jak si─Ö nale┼╝y. Pokazywa┼é i opowiada┼é dziewczynom (swojej i mojej ┼╝onie) co ciekawsze obiekty ÔÇô 12" ta┼äczy┼éa po niebie. Co┼Ť nieco┼Ť pos┼éysza┼éem: standardowe, zawsze ┼éadne eMki, ÔÇ×SowaÔÇŁ m.in. mi si─Ö obi┼éa o uchoÔÇŽ i tak se pykali, a ja w tym czasie czu┼éem si─Ö troch─Ö jak mucha w smole, ale postanowi┼éem sobie twardo, ┼╝e musz─Ö sam wszystko znajdowa─ç bo inaczej si─Ö nie naucz─Ö. Wi─Öc standardowo lecia┼éem eMki od Herkulesa przez Lutni─Ö, Strza┼é─Ö i Liska w lewo (odwrotnie do wskaz├│wek zegara): 13, 92, 57, 56, 71, 27 ÔÇô odfajkowa─ç!

W mi─Ödzyczasie podchodzi┼éem do 12ÔÇŁ sprawdza┼éem co i jak wida─ç w Adamowym bojlerze, potem spr├│bowa┼éem si┼é z dwoma gromadami otwartymi M29 i M39 w ┼üab─Ödziu, ale za pierona nie mog┼éem ich zidentyfikowa─ç ÔÇô zostawiam na kiedy indziej.

I tu skończyły mi się pomysły, więc potem tak na zmianę: podpytywałem Adama i biegałem do bagażnika wertować atlas nieba.
Postanowi┼éem zaatakowa─ç Wielk─ů nied┼║wiedzic─Ö, a konkretniej M51 ÔÇô s┼éabiutka niestety bo by┼éa ju┼╝ do┼Ť─ç nisko (┼éuna z TG), ale widoczna; potem pr├│bowa┼éem M40, M109, M108 i M97 ÔÇô bezskutecznie: zero, null, nada :/ - za jasno.

Nie mog┼éo oczywi┼Ťcie zabrakn─ů─ç s┼éynnej ekipy: M31, M32 i M110. Wygl─ůda┼éo to tak, ┼╝e znalaz┼éem Kasjopej─Ö ÔÇô Adam potwierdzi┼é. Potem zaczynam si─Ö rozgl─ůda─ç poni┼╝ej za znajomym kszta┼étem, kt├│ry zapami─Öta┼éem z ostatniego wypadu do Wi┼Ťniczy, a ten pieron, znaczy dobroduszny Adam, ju┼╝ mi laserem pokaza┼é gdzie to, to je ta M31 z kole┼╝ankami :P ÔÇô nacieszy┼éem oczy d┼éu┼╝sz─ů chwil─Ö, po raz pierwszy tego┼╝ wieczoru.

Tutaj chcia┼ébym podkre┼Ťli─ç wa┼╝ne dla mnie wydarzenie, kt├│rego opisanie, celowo zostawi┼éem na koniec: pierwsze zaobserwowanie (za uprzejmo┼Ťci─ů Adama; GSO 12ÔÇŁ, Nagler31, OIII) kompleksu Veila!
By┼éem zauroczony. Sta┼éem przy tym bojlerze jak ko┼éek, zach┼éannie przyw┼éaszczaj─ůc sobie wy┼é─ůczno┼Ť─ç na t─ů 12ÔÇŁ na jakie┼Ť 10-15min! A przynajmniej tak mi si─Ö zdawa┼éo :P
- "Miot┼éa Wied┼║my" (NGC 6960) w pobli┼╝u gwiazdy 52 Cygni; jasna pierona, zaciemnia┼éa mi deczko sam─ů mgie┼ék─Ö,
- "Palec Bo┼╝y" (NGC 6992/6995); tutaj ju┼╝ lepiej, a zerkaniem to ju┼╝ wypas,
- "Tr├│jk─ůt Pickeringa" (Simeis 3-188); ledwo, ledwo ale zaobserwowane.

Obrazek

Pi─Ökny widok, kt├│ry na d┼éugo zostanie mi w pami─Öci. Welon, na pewno b─Ödzie w przysz┼éo┼Ťci sta┼éym punktem programu.
Ostatni look na M31, pozbierali┼Ťmy zabawki do samochod├│w i do domu.

By┼é to kr├│tki ÔÇô bliski wypad, kt├│ry deczko zaspokoi┼é m├│j g┼é├│d obserwacyjny, ale i podsyci┼é nieco. Jak to m├│wi─ů: ÔÇ×apetyt ro┼Ťnie w miar─Ö jedzeniaÔÇŁÔÇŽ ;]

Dzięki, Beato, Adamie za miłe spotkanie!
Do nast─Öpnego!

PS.
Się zrymowało, haha!

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 7 sierpnia 2013, 12:38 
Moderator globalny
Moderator globalny

No. Fajnie, ┼╝e opisa┼ée┼Ť. Zaoszcz─Ödzi┼ée┼Ť mi troch─Ö czasu.
Ja również bardzo dziękuję za super miłe spotkanie.
PS
Na Veila potrzeba troch─Ö ciemniejszego nieba, chocia┼╝by takiego jak w Wi┼Ťniczach i wtedy dopiero kopara opada, a stoi si─Ö przy telepie nie 10, a 30 minut.
Do nast─Öpnego. ;)

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 7 sierpnia 2013, 21:04 
Ranga: [4]

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 19 listopada 2012, 22:37
Robert Urbanek napisał(a):
By┼é to kr├│tki ÔÇô bliski wypad, kt├│ry deczko zaspokoi┼é m├│j g┼é├│d obserwacyjny, ale i podsyci┼é nieco. Jak to m├│wi─ů: ÔÇ×apetyt ro┼Ťnie w miar─Ö jedzenia"

Bardzo fajna relacja Roberto. Wszystko w szczegółach opisane. Emocje, których długo nie zapomnisz :)

Widzę, że wczorajsza nocka sprzyjała bardziej kameralnym a nawet pojedynczym obserwacjom.

Ja te┼╝ si─Ö zaczai┼éem pod Kapliczk─ů. Po ok. godzinie do┼é─ůczy┼é do mnie Alfredo.
Warunki były przeciętne ale obserwacje bardzo udane. Spokojnie nacieszyłem oko kilkoma nowymi DS-ami. Bez szaleństwa, za to zapamiętam te eMki na długo - szczególnie najpiękniejsze: M16 i M17. Oprócz utrwalanych co noc klasyków wpadły jeszcze: M106 (przy okazji wycelowałem M51 i M101), M5, M52 z NGC7635 (Bubble Nebula), M103, M34, M18 i całkiem ładna kulka M15 w Pegazie.
Odhaczy┼éem w swoim SkySafari kolejne 9 eMek, co daje mi na dzi┼Ť 43/110 z katalogu Messiera i sporo NGCk├│w, kt├│rych nie licz─Ö. Dodaj─Ö je sobie spokojnie aby nacieszy─ç oko i zapami─Öta─ç te cuda. Nie zale┼╝y mi na bezwarto┼Ťciowej kolekcji nic nie znacz─ůcych numerk├│w.
Polecam laser. Nie miałem jeszcze do czynienia z red-dotem ale dobrze skolimowanym laserkiem kilka eMek stanęło wczoraj od ręki w centrum pola.
Z wczorajszej nocki najwi─Öksze wra┼╝enia da┼éa mi M16: pi─Ökna mg┼éawica "Orze┼é" wraz z gromad─ů gwiazd a tak┼╝e opanowany po raz pierwszy w ca┼éo┼Ťci przelot ISSa. ┼Üledzi┼éem go nie trac─ůc ani na moment z pola ESa 30mm od po┼éudniowego zachodu a┼╝ utraci┼é blask na wschodzie ok. 22:36. Co┼Ť pi─Öknego. Dzie┼éo cywilizacji w kosmosie a w ┼Ťrodku ludzie! Szkoda, ┼╝e na ES14 mia┼éem zapi─Ötego Ultrablocka bo widoki by┼éyby jeszcze lepsze. Zaczaj─Ö si─Ö nast─Öpnym razem.

Dzi─Ökuj─Ö Alfredo za kolejny mikro-zlocik i dyskusje na naszej ulubionej miejsc├│wce ;)

Columbus 13"; TSAPO906; HEQ5; SAM; QHY183; EOS6D

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 7 sierpnia 2013, 23:17 

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 2 sierpnia 2011, 18:25
Hej
Nocki 1/2, 2/3, i 3/4.08 miejsce- M─Ötk├│w (Ma┼éopolskie)czas mi─Ödzy 22:00 a 3:30 , sprz─Öt, jak w stopce. W por├│wnaniu z moim niebem w Czeladzi, to wypas- mrowie gwiazd, musia┼éem troch─Ö si─Ö "przyjrze─ç" zanim rozpozna┼éem poszczeg├│lne gwiazdozbiory (i to lubi─Ö), przecie┼╝ w mie┼Ťcie to pojedy┼äcze gwiazdy. I ju┼╝ na wst─Öpie musz─Ö powiedzie─ç, ┼╝e najlepsiejszym szukad┼éem, jak dla mnie jest atlas nieba+zielony laser. Wi─Ökszo┼Ť─ç z wymienionych ni┼╝ej obiekt├│w znalaz┼éem pierwszy raz. Opr├│cz nich by┼éy oczywi┼Ťcie standardy typu M13, M92, M57,31,itd,itp... cho─ç dla niekt├│rych z Was pewnie wi─Ökszo┼Ť─ç tych obiekt├│w jest tym "standardem", ale si─Ö pochwal─Ö, jako rzadki obserwator ciemnego nieba. Dodam jeszcze, ┼╝e M13 i M31 zrobi┼éy na mnie najwi─Öksze wra┼╝enie. Po 20minutowym gapieniu si─Ö w gleb─Ö w okularach p/s┼éonecznych te obiekty mnie niemal o┼Ťlepi┼éy ;) Wi─Öc przejd─Ö do tego dobytku. Wi─Ökszo┼Ť─ç to gromady otwarte, ale s─ů te┼╝ kulki i galaktyki, kt├│rych w Czeladzi w ┼╝yciu bym nie dostrzeg┼é, dlatego tym bardziej si─Ö ciesz─Ö... :)
M97, M15, M34, NGC1245, C28, C8, NGC654, NGC147, NGC185, NGC7742, NGC7743, NGC6830, NGC6960, NGC6992, NGC6996, C33, M29, NGC6883, M28, M15, NGC6642, M39, NGC7082, NGC6800, C47, NGC7510, M52, NGC281, M103, C10, M22

Variatio delectat;)

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 11 sierpnia 2013, 08:57 
Administrator
Administrator

Prognozy na wczorajsz─ů nock─Ö by┼éy obiecuj─ůce mimo i┼╝ w przeci─ůgu ca┼éego dnia dominowa┼éo ca┼ékowite zachmurzenie. I rzeczywi┼Ťcie, z nadej┼Ťciem wieczoru niebo si─Ö przeczy┼Ťci┼éo, a ja wyci─ůgn─ů┼éem Synt─Ö aby pokaza─ç znajomym kawa┼éek nieba.

Po nadej┼Ťciu nocy astronomicznej niebo nas pozytywnie zaskoczy┼éo - Droga Mleczna ci─ůgn─Ö┼éa si─Ö szerokim pasem, nie tylko w zenicie, jak to czasem na mojej miejsc├│wce bywa. Przyst─ůpili┼Ťmy zatem do ogl─ůdania najbardziej spektakularnych eM-ek, kt├│re s─ů w stanie wywrze─ç wra┼╝enie na osobach nie maj─ůcych do tej pory do czynienia z obserwacjami. Ciesz─Ö si─Ö ┼╝e znajomym obserwacje si─Ö spodoba┼éy, a w skali bezwzgl─Ödnej najlepszymi okaza┼éy si─Ö dla nich obrazy dawane przez ES-a 30mm.

Obserwacje trwa┼éy do godz. 1.30, a wygoni┼éa nas coraz to wi─Öksza wilgotno┼Ť─ç powietrza i skraplaj─ůca si─Ö rosa, pod koniec naszej sesji teleskop dos┼éownie sp┼éywa┼é wod─ů. Obserwacje mo┼╝na jednak uzna─ç za udane, zw┼éaszcza ┼╝e dzionek tego nie zapowiada┼é.

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 12 sierpnia 2013, 09:00 

Czas:
10/11.08.2013r., 23:20-02:20
Miejsce:
Wi┼Ťnicze ÔÇô Kapliczka.
Uczestnicy:
Alfred B., Przemek G., Robert U.
Sprz─Öt:
Columbus 13ÔÇŁ, Synta 8ÔÇŁ, GSO 10ÔÇŁ.
Jako┼Ť─ç nieba:
Dobra/┼Ťrednia: po rozpocz─Öciu nocy astronomicznej by┼éo dobrze ciemno a niebo czy┼Ťciutkie ca┼éy czas. Po jakim┼Ť czasie zrobi┼éo si─Ö jednak zbyt wilgotno co uniemo┼╝liwi┼éo dalsze obserwacje, ale i godzina by┼éa dojrza┼éa.
Uwagi dodatkowe:
Wilgoć, chłód, rozgadany Przemo i jego dzielny syn Danielek :D
Opis:
Jak to w soboty bywa, grill u znajomych si─Ö odby┼é, a ja jak na szpilkach czeka┼éem i co chwil─Ö spogl─ůda┼éem w niebo. Swoje musia┼éem wysiedzie─ç ┼╝eby nie by┼éo nietaktu a obie strony zadowolone ÔÇô na ten weekend czeka┼éem d┼éugo. Sytuacja si─Ö robi┼éa coraz klarowniejsza wi─Öc serce moje si─Ö radowa┼éoÔÇŽ
Pojawi┼éem si─Ö na miejscu jako┼Ť po 23. Przywita┼éem si─Ö, zacz─ů┼éem rozk┼éada─ç swoje zabawki iÔÇŽ atak z lewej: zanim jeszcze odpali┼éem swoj─ů tub─Ö Alfred mi pokaza┼é upolowanego Veila z ultra blockiem. Zerkn─ů┼éem na chwil─Ö ÔÇô po prostu by┼é. Musia┼ébym po┼Ťwi─Öci─ç mu par─Ö ┼éadnych minut, wzi─ů─ç go zerkaniem itp., a nie chcia┼éem Alfredowi telepa okupowa─ç wi─Öc tym razem odpu┼Ťci┼éem Welonowi i wr├│ci┼éem do swojej tuby. Zacz─ů┼éem, tym razem wyj─ůtkowo, od bez problemu odnalezionej M31 z kumpelkami ÔÇô M32 i M110 (pierwsze lookni─Öcie ┼Ťrednio, dopiero p├│┼║niej dali czadu!). Potem pogadanki natury technicznej i spacer po moich standardach eMek: 13 (pierwsze lookni─Öcie jako┼Ť mnie nie urzek┼éo, dopiero jak nieco p├│┼║niej do niej wr├│ci┼éem to by┼éo pi─Öknie), 92 (male┼ästwo, ale co┼Ť w sobie ma), 57 (ma┼éy ÔÇ×Pier┼Ťcie┼äÔÇŁ, ale zawsze cieszy), 56 (jako┼Ť tak na szybko, bez sza┼éu), 71 (j/w), 27 ("Hantle" mnie zaskoczy┼éy, ca┼ékiem nie┼║le wygl─ůda┼éy, a na przybli┼╝eniu pokaza┼éy jeszcze wi─Öcej ÔÇô po┼Ťwi─Öci┼éem im par─Ö chwil).
W międzyczasie jak się Przemo rozgadał to koniec :P ledwo się wyrobiłem z tymi kilkoma obiektami normalnie ^^ a czekała mnie jeszcze nowa sztuka zaproponowana przez Alfreda i już nie mogłem się doczekać!
M15 w Gwiazdozbiorze Pegaza: naprawd─Ö przyjemna kuleczka z niezwyk┼éym, jasnym j─ůdrem. Mniejsza od M13, ale zrobi┼éa na mnie bardzo pozytywne wra┼╝enie. Na pewno nie raz jeszcze i z ch─Öci─ů b─Öd─Ö do niej wraca┼é.
W domu by┼éem ciut przed 3:00. Rozpakowa┼éem si─Ö, dopi┼éem herbatk─Ö z termosu, przetrawi┼éem co widzia┼éem, rozwa┼╝y┼éem co zweryfikowa┼éy obserwacje w wilgotnych warunkach i poszed┼éem spa─ç z kolejnymi pomys┼éami na przysz┼éo┼Ť─çÔÇŽ

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 12 sierpnia 2013, 09:53 
Moderator globalny
Moderator globalny

92 (male┼ästwo, ale co┼Ť w sobie ma)

Robercie, nie widzia┼ée┼Ť jeszcze ma┼éych kulek. M92 jest du┼╝a. :!:
Zerknij sobie na rozmiary kulek np. M10, 12, 14 albo gromad w Strzelcu. To tylko przykłady.
Gdyby M92 Cię słyszała, to pewnie by się obraziła. :lol:

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 12 sierpnia 2013, 10:06 

Adam Krawczyk napisał(a):

Zerknij sobie na rozmiary kulek np. M10, 12, 14 albo gromad w Strzelcu. To tylko przykłady.

na dzie┼ä dzisiejszy takie s─ů moje wra┼╝enia, aczkolwiek tak jak napisa┼ée┼Ť... pewnie by si─Ö M92 obrazi┼éa bo ja widzia┼éem dopiero zaledwie par─Ö obiekt├│w nocnego nieba... musz─Ö koniecznie przeprosi─ç bo si─Ö zagalopowa┼éem - ma┼éo wiedzy du┼╝o nieprzemy┼Ťlanych s┼é├│w :(

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 12 sierpnia 2013, 10:13 
Moderator globalny
Moderator globalny

na dzie┼ä dzisiejszy takie s─ů moje wra┼╝enia, aczkolwiek tak jak napisa┼ée┼Ť... pewnie by si─Ö M92 obrazi┼éa bo ja widzia┼éem dopiero zaledwie par─Ö obiekt├│w nocnego nieba... musz─Ö koniecznie przeprosi─ç bo si─Ö zagalopowa┼éem - ma┼éo wiedzy du┼╝o nieprzemy┼Ťlanych s┼é├│w :(

EEEEEEEEEEEEEEEE :!:
Nie stresuj si─Ö. Jest OK. ;)

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 12 sierpnia 2013, 23:20 
Ranga: [5]
Ranga: [5]

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Obserwacje meteor├│w - od 21.45 do 23.00.

Razem z c├│reczk─ů mogli┼Ťmy podziwia─ç czyste i rozgwie┼╝d┼╝one niebo. Rozpostarci wygodnie w fotelach ┼éowili┼Ťmy "spadaj─ůce gwiazdy" z roju Perseid├│w i Cygnid├│w.
Perseidy - 31 (w tym 2 bardzo jasne, a jeden wyj─ůtkowo d┼éugi)
Cygnidy - 6
Sporadyczne - 5 (na dobry pocz─ůtek obserwacji - bardzo jasny, pomara┼äczowy)
Przelot ISS o 22,28 - jak wolny, jasny i majestatyczny meteor.
Pi─Ökny i edukacyjny wiecz├│r.

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 13 sierpnia 2013, 08:11 
Moderator globalny
Moderator globalny

My te┼╝ z ┼╝on─ů - ona na le┼╝aku przykryta dwoma kocami, ja na moim krzese┼éku obserwacyjnym - obserwowali┼Ťmy r├│j. Beata naliczy┼éa 26, a ja mo┼╝e z 10, bo wi─Ökszo┼Ť─ç czasu sp─Ödzi┼éem jednak przy teleskopie. Kilka by┼éo do┼Ť─ç ciekawych, kt├│re zostawi┼éy po sobie wyra┼║ny ┼Ťlad w postaci dymu.
Obserwowali┼Ťmy podobnie w czasie jak Wy Jurku.
Muszę powiedzieć, że spodziewałem się więcej, szału nie było.
Po 23.00 przysz┼éy chmurwy i poszli┼Ťmy do domu, ale i tak by┼éo fajnie.
Jeszcze jedno. ISSa obserwowa┼éem sobie w telepie ┼Ťledz─ůc go przez 3/4 przelotu. ┼Üwietnie widoczne panele jak i ca┼éa stacja.
Dzi┼Ť w TG fajny przelot rozpocznie si─Ö o 21.38.48 W maksimum 21.42.09 70*N -3 magnitudo.
Polecam ┼Ťledzenie przez teleskop.
http://www.heavens-above.com/PassSummar ... 281&tz=CET

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 13 sierpnia 2013, 08:54 

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 11 stycznia 2011, 14:03
Hej, niech i ja przy┼é─ůcz─Ö si─Ö do wspomnie┼ä ze wsp├│lnych -mimo 600km oddalenia od Was- obserwacji.
Szcz─Ö┼Ťliwie, wieczorem ust─ůpi┼éy chmury nad Ja─çwie┼╝─ů i pozosta┼éo jedynie zaczeka─ç na Perseidy, przy okazji zaliczona teleskopowa asysta bardzo jasnego przelotu ISS...
Perseidy jednak nie ugięły się pod ciężarem kampanii medialnej (internet+rtv, gazet nie sprawdzam) i raczyły być raczej skromnym zjawiskiem :mrgreen:
z rzadka pojawia┼é si─Ö jaki┼Ť Cygnid, ale niebo tak pi─Ökne, ┼╝e warto by┼éo zmarzn─ů─ç. Oby i dzi┼Ť chmury by┼éy ┼éaskawe.

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 14 sierpnia 2013, 10:34 

Janusz Leks napisał(a):
Oby i dzi┼Ť chmury by┼éy ┼éaskawe.

Noc 13/14.08.2013 okazała się darem natury bo od południa przechodził tu front, było zimno, mokro i szaro.
Nie czekaj─ůc na pe┼éne rozpogodzenie, ok.20:30 wskoczy┼éem w gumowce i wynios┼éem sprz─Öt na plac.
Nim wszystko zmontowałem wiatr niemal całkowicie rozgonił resztki chmur i zrobiło się idealnie.
Odro┼Ťnik si─Ö rosi┼é, grza┼éki grza┼éy,a niebo stopniowo ciemnia┼éo. Ogl─ůdanie...hm, d┼éugo go┼Ťci┼é w wyci─ůgu SWAN-33mm.
Na ┼Ül─ůsku przewa┼╝nie daje mleczne t┼éo i prawie go nie stosuj─Ö, a tu pokaza┼é si─Ö bardzo ┼éadnie - niebo granatowe, obiekty jasne, kontrast a┼╝ mi┼éo.
Zaliczony przelot ISS, zasiedzia┼éem si─Ö te┼╝ w pobli┼╝u centrum Galaktyki: Strzelec,Tarcza,W─ů┼╝,W─Ö┼╝ownik.
P├│┼║niej czesa┼éem hity letniego nieba. Veil bez filtra pokazywa┼é swoje s┼éabsze fragmenty, z filtrem oczywi┼Ťcie "razi┼é" w oczy.
Długo po nim "jeździłem" okularami 13.4mm i 8.8mm :wink:
Cz─Östo porzuca┼éem teleskop dla licznie ┼Ťmigaj─ůcych meteor├│w - uczta dla oczu.
Kilka by┼éo naprawd─Ö imponuj─ůcych, sporo wybiega┼éo z okolic Ursa Major.
Przeczesana Andromeda z Perseuszem i Tr├│jk─ůtem. Nie ruszy┼éem Pegaza.
Wysoko wyłazi już Woźnica i Plejady - zima idzie.
Pod koniec pobawi┼éem si─Ö lidletk─ů - bez problemu ┼éapie galaktyki M31,M33,M81,M82,M101,M51.
Na sam koniec obserwacji zaległem w leżaku, sam na sam z meteorami...
Gdzie┼Ť daleko,na horyzoncie, b┼éyskawice uroczo roz┼Ťwietla┼éy niebo, a nawet ┼Ťladu chmury nie da┼éo si─Ö u┼Ťwiadczy─ç...
Spa─ç poszed┼éem chwil─Ö przed trzeci─ů.

Pozdrawiam,j

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 14 sierpnia 2013, 10:41 
Moderator globalny
Moderator globalny

Pozazdro┼Ťci─ç. Ci─ůgnie mnie w tamte rejony.

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 15 sierpnia 2013, 11:37 

Pozazdro┼Ťci─ç. Ci─ůgnie mnie w tamte rejony.

Warto ┼Ťmign─ů─ç te kilka km...za┼éatw pogod─Ö jak tego lata i wbijamy na cyklo-astro-wczasy :o

14/15.08.2013 - w Rowelach to kolejna noc z pogodnym niebem,nawet bardziej diamentowa ni┼╝ poprzednia.
Niebo w kolorze granat-czer┼ä, zachmurzenia brak,na horyzoncie znowu b┼éyskawice - to chyba sterowane zjawisko :wink: Tak czy owak natura daje pi─Ökn─ů opraw─Ö.
Wietrznie, ch┼éodno i sucho, sprz─Öt bez grza┼éek-tylko odro┼Ťnik, okulary, atlas i notatnik.
Do obserwacji przyst─ůpi┼éem w trakcie meczu PL-DK, by┼éem na bie┼╝─ůco bo m┼éody ostro kibicowa┼é przy otwartym oknie.
Żeby wbiegać na powtórki bramek rozstawiłem sprzęt bezczelnie blisko domu.
Po meczu, poza odleg┼éymi b┼éyskawicami, w zasi─Ögu wzroku nie by┼éo ┼╗ADNEGO ┼║r├│d┼éa ┼Ťwiat┼éa.
Systematyczno┼Ť─ç nie jest moj─ů cnot─ů wi─Öc notatki czyni─Ö sporadycznie, tym razem spisa┼éem obiekty, godzin─Ö 2 bolid├│w, 1 mikro szkic, opisy z pami─Öci.
Synta 12" + Antares 13.4mm 82st.+ES 8.8mm. Mgławice z UltraBlockiem.
M13+M92+NGC6207-atrakcje w Herkulesie, jak zwykle OK
M27-jak zawsze super, wielka.
M57-super pier┼Ťcie┼ä, jak zawsze.
M18-łatwa gromada,widać w szukaczu.
M16-Orzeł,widać w szukaczu, ekstra, duża i jasna, skomplikowane struktury.
M17-Omega,wida─ç w szukaczu, ekstra, wielka i jasna,zarysy struktur.
NGC6804 - ewidentna, du┼╝y okr─ůg┼éy placek, jasna, bardzo fajna.
NGC6803 - znacznie trudniejsza,mniejsza, łatwo przeoczyć, bez szału.
M24-ładna kolekcja gwiazd.
godz. 23:03
┼éadny, d┼éugi, du┼╝y bolid,bia┼éy przechodz─ůcy w pomara┼äcz, lecia┼é z kierunku Perseusza/Kasjopeji przez Wielki W├│z.
Veil - ┼Ťwietna, olbrzymia, ewidentne struktury, ┼Ťwietny kontrast.
NGC7662 - 'niebieska kula ┼Ťnie┼╝na' w Andromedzie, super, bardzo ┼éadny dysk.
NGC7331 - wielka, jasna galaktyka w grupie zwanej Deer Lick; obok 2 mniejsze galaktyczki, chyba NGC7335 i NGC7336.
Kwintet Stephana - bardzo blisko poprzedniej grupy, znacznie s┼éabsze i cia┼Ťniejsze, zaliczone 3 albo 4 sztuki bo NGC7318A/B zlewaj─ů si─Ö w jedn─ů plamk─Ö.
godz. 00:02
ładny, długi meteor, leci z Perseusza w kierunku Wodnika/Koziorożca.
NGC7332 - duża, jasna galaktyka; tu powstał szkic bo obok była inna duża galaktyka NGC7339.
NGC7448 - jasna, spora galaktyka.
NGC7479 - du┼╝a i jasna galaktyka.
NGC7619+NGC7626 - do┼Ť─ç ┼éatwo z┼éowione galaktyki, w miar─Ö jasne.
M34-łatwa gromada.
NGC404 - galaktyka Duch Mirach, zawsze do niej zagl─ůdam.
M31,M32,M110 - wiadomo,olbrzym z karłami.
M33+wyra┼║ny w─Öze┼é/gromada...chyba NGC604 - Tr├│jk─ůt.
M76-Małe Hantle, bardzo fajna mgławica.
M101-wielka galaktyka, w pobli┼╝u 3 mniejsze.
NGC5322 i M102 - powy┼╝ej M101.

Wysiedziałem do 01:15 i poszedłem spać nasycony obrazami.
Pozdrowienia,j

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 15 sierpnia 2013, 14:45 
Ranga: [2]

Do┼é─ůczy┼é(a): niedziela, 22 lipca 2012, 21:09
Wczoraj z┼éowi┼éem troch─Ö galaktyk, par─Ö kulistych i co┼Ť tam jeszcze :D. Czasami podchodzi┼éem zobaczy─ç do mojego s─ůsiada- Micha┼éa co tam wyhacza, czasami do Przemka oraz Roberta. Bardzo podoba┼éo mi si─Ö buszowanie w Strzelcu lornetk─ů 15x70, super widoki!!

Z nowych obiektów przybyła jedna eMka.

M2- bardzo pi─Ökna kulista. Znaleziona za spraw─ů Przemka. Rozbita prawie po sam ┼Ťrodek.
Obrazek

NGC 7006- niewielka kulka w Delfinie, nieznacznie rozbita, ale ma sw├│j urok.
Obrazek

NGC 7448- galaktyka w Pegazie
Obrazek

NGC 7217- jak wy┼╝ej
Obrazek

NGC 672; IC 1727- galaktyki w Tr├│jk─ůcie. Widocznie osobno. Obserwowane Synt─ů 10" od Micha┼éa
Obrazek

Zaobserwowałem także ramiona spiralne w M33, ale nie skupiałem się na tamtejszych rejonach HII.
Startowa┼éem tak┼╝e do Kwintetu Stephan`a, ale goni─ůcy ┼Ťwit astronomiczny ju┼╝ kaza┼é odpu┼Ťci─ç sobie ┼éowy. ;)

tel. 889366423

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 15 sierpnia 2013, 15:34 
Administrator
Administrator

Wi┼Ťnicze 14.08.2013 r.

Wczorajsza nocka, z 14 na 15 sierpnia, nale┼╝a┼éa moim zdaniem do jednych z najlepszych nocek w Wi┼Ťniczach. Ciemne, bezchmurne niebo w po┼é─ůczeniu z dobrym seeingiem pokaza┼éo w pi─Ökny spos├│b skarby nocnego nieba.

Jad─ůc na miejsce spotkania trafi┼éa nam si─Ö ma┼éa niespodzianka - okaza┼éo si─Ö, ┼╝e zamkni─Öto drog─Ö prowadz─ůc─ů bezpo┼Ťrednio do Wi┼Ťnicz, musieli┼Ťmy si─Ö kierowa─ç objazdem w kierunku Pyskowic drog─ů 901. Jedynie przytomny manewr - skr─Öt w prawo na pierwszym skrzy┼╝owaniu w stron─Ö Toszka, wbrew znakom objazdu - uchroni┼é nas przed nad┼éo┼╝eniem kolejnych kilometr├│w. Tu w szczerym polu pomog┼éa nawigacja, a my ocieraj─ůc si─Ö o Toszek dojechali┼Ťmy do Wi┼Ťnicz od drugiej strony. Kosztowa┼éo nas to dodatkowe 10km drogi i 15 minut sp├│┼║nienia, na miejscu byli┼Ťmy troch─Ö po 22.00.

Na miejscu czeka┼éa ju┼╝ spora ekipa - Alfred z kuzynostwem, Amadeusz z Kamil─ů, Przemek z rodzin─ů, Micha┼é ze swoj─ů now─ů zautomatyzown─ů 10". Po pewnej chwili - r├│wnie┼╝ z powodu objazdu - dotar┼é Adam K. z Beat─ů i Magda z synem ┼üukaszem. Peleton zamkn─ů┼é Robert - je┼Ťli kogo┼Ť pomin─ů┼éem to przepraszam - by┼éo ciemno ;) .
Na asfalcie stan─Ö┼éy kolejno - Columbus 13" Alfreda, GSO 12" Adama, moje GSO 10", Synta 10" Micha┼éa oraz telepy Przemka i Roberta. Aperturowo wi─Öc by┼éo nie┼║le, to dobrze, bo by┼éo co ogl─ůda─ç.

Wiadomo, na pocz─ůtek standardy, kt├│re w 12" razi┼éy po oczach a w 10" by┼éy ca┼ékiem ca┼ékiem, wspomagane ┼Ťwietnym seeingiem. Oczywi┼Ťcie Veil - mnie urzek┼é w 10" z ES-em 30mm + UltraBlock. Da┼éo si─Ö analizowa─ç struktury i strz─Öpki, mo┼╝na si─Ö by┼éo wpatrywa─ç i z p├│┼é godziny. W 12" z Naglerem i OIII wyra┼║nie pot─Ö┼╝niejszy, jednak┼╝e "inny". Inny - tak skwitowali┼Ťmy r├│┼╝nic─Ö pomi─Ödzy filtrami UltraBlock i OIII.
M13 pi─Öknie rozbita, przypowerowana do b├│lu, pot─Ö┼╝na M27, ogromna M31 - to widoki, kt├│re d┼éugo zapadn─ů w pami─Ö─ç. Po przegl─ůdzie tych i wielu innych standard├│w przyszed┼é czas na NGC. Pierwsza na ruszt posz┼éa NGC891 w Andromedzie. W 12" wyra┼║nie widoczna szpileczka, w 10" ledwo ledwo, natomiast nie wywar┼éa na mnie wi─Ökszego wra┼╝enia, spogl─ůdaj─ůc na fotki spodziewa┼éem si─Ö wi─Öcej. Potem przysz┼éa kolej na NGC6826 w ┼üab─Ödziu - mg┼éawic─Ö planetarn─ů zwan─ů "Mg┼éawic─ů Mrugaj─ůc─ů". Ta nazwa pochodzi od z┼éudzenia optycznego, kt├│remu jest poddawany obserwator. Podczas obserwacji na przemian ┼Ťrodka mg┼éawicy i obiekt├│w po┼éo┼╝onych obok, gwiazda centralna wydaje si─Ö pojawia─ç i znika─ç (za Wikipedi─ů). Widoczna ┼Ťwietnie zar├│wno w 12" jak i 10" przy odpowiednim powi─Ökszeniu. Potem kulista NGC7006 w Delfinie. Dalej NGC6229 - niewielka gromada kulista w Herkulesie. Z kolei NGC5866 w Smoku - zwana "Galaktyk─ů Wrzeciono" ze wzgl─Ödu na smuk┼éy kszta┼ét - pi─Öknie widoczna ju┼╝ w 10". W Smoku r├│wnie┼╝ obserwowali┼Ťmy NGC5907 jak i "Trio Smoka" - zreszt─ů Adam K. non stop biega┼é pomiedzy naszymi dwoma teleskopami co rusz pokazuj─ůc nowo wy┼éuskan─ů NGC. W ten spos├│b ogl─ůdali┼Ťmy NGC w Pegazie - nie pami─Ötam ju┼╝ nawet kt├│re to by┼éy, narastaj─ůcy w postepie geometrycznym zi─ůb powodowa┼é ograniczenie percepcji, nast─Öpnym razem trzeba b─Ödzie zabra─ç ciep┼é─ů herbat─Ö w termosie. Po przeczesaniu wielu NGC, na sam ju┼╝ koniec "odkry┼éem" Ameryk─Ö P├│┼énocn─ů NGC7000 - przepi─Ökny to widok w 30mm z UltraBlockiem, mg┼éawica przyt┼éacza swoim ogromem, przy okazji widoczny po s─ůsiedzku Pelikan IC5070. D┼éugo by┼éem pod wra┼╝eniem tego obrazu. Na sam ju┼╝ koniec Crescent NGC6888 i mocno zzi─Öbni─Öci zbieramy si─Ö do domu. Termometr pokazywa┼é bodaj┼╝e 8 stopni.
To o czym zapomniałem pewnie opisze Adam K.

W drog─Ö powrotn─ů wyruszyli┼Ťmy o godz. 02.00, przy czym wracaj─ůc now─ů tras─ů, drog─ů DK94 na Pyskowice i dalej A1 do Piekar (w─Öze┼é ┼Üwierklaniec), uda┼éo nam si─Ö w 40 minut dojecha─ç do domu.

Jeszcze raz dzi─Ökuj─Ö wszystkim za wspania┼ée obserwacje w mi┼éej atmosferze, licz─Ö na nast─Öpne spotkanie, a na pocieszenie dodam, ┼╝e ju┼╝ za 2 tygodnie w sobot─Ö 31 sierpnia Ksi─Ö┼╝yc pozwoli na obserwacje (o┼Ťwietlenie 19%), b─Ödzie on wschodzi┼é o godz. 00.52 (czyli ju┼╝ w niedziel─Ö).

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 15 sierpnia 2013, 16:53 
Moderator globalny
Moderator globalny

W zasadzie Adam ju┼╝ napisa┼é wszystko. Mog─Ö jedynie doda─ç, ┼╝e tylu NGC nie widzia┼éem dawno. ┼Üwietny seeing pozwoli┼é nam p├│j┼Ť─ç po bandzie. Praktycznie wida─ç by┼éo ka┼╝de NGC z Pocketa czy atlasu Marka. Nast─Öpnym razem zn├│w przygotuj─Ö sobie jaki┼Ť lub jakie┼Ť gwiazdozbiory i przeczeszemy je do ┼╝ywego. ;)
Do nast─Öpnego.
Jeszcze jedno.
Po drodze termometr pokazał mi nawet 6*C. BRRRRRRRRRRRRRRRRRR :!:

G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Przejd┼║ na stron─Ö Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Nast─Öpna strona

Strefa czasowa: UTC + 2

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Brak zidentyfikowanych u┼╝ytkownik├│w i 8 go┼Ťci

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz dodawa─ç za┼é─ůcznik├│w

Szukaj:
Skocz do: