Teraz jest niedziela, 12 lipca 2020, 06:00

Strefa czasowa: UTC + 2

Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Przejd┼║ na stron─Ö Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Nast─Öpna strona
Autor Wiadomo┼Ť─ç
 Tytu┼é: Re: Dzisiejsze obserwacje - sierpie┼ä 2013 r.
PostNapisane: czwartek, 15 sierpnia 2013, 18:46 
Nowy u┼╝ytkownik

Do┼é─ůczy┼é(a): niedziela, 28 kwietnia 2013, 21:01
Podziel─Ö si─Ö w tym w─ůtku moimi wra┼╝eniami z obserwacji, kt├│re si─Ögaj─ů jeszcze pocz─ůtk├│w lipca.

Na pocz─ůtku lipca kupi┼éem sw├│j pierwszy teleskop i ju┼╝ tego samego wieczoru spojrza┼éem nim w rozgwie┼╝d┼╝one niebo. Nie mia┼éem wtedy ┼╝adnego konkretnego planu na co patrze─ç, ale sam widok mrowia gwiazd, gdziekolwiek nie spojrza┼éem, by┼é jak na ten moment wystarczaj─ůco satysfakcjonuj─ůcy.

Pierwszym obiektem, kt├│ry odnalaz┼éem by┼éa mg┼éawica planetarna M57. Pami─Ötam, ┼╝e widzia┼éem j─ů ju┼╝ na czerwcowym zlocie w Zwardoniu. W okularze 9 mm wygl─ůda ┼éadnie. Wida─ç ja┼Ťniejsze obrze┼╝e i ciemniejszy ┼Ťrodek. Potem by┼éa M13 i tu widok by┼é imponuj─ůcy. W tym samym okularze wype┼énia mi ca┼ée pole widzenia. Fajnie, ┼╝e zd─ů┼╝y┼éem si─Ö jeszcze za┼éapa─ç na mo┼╝liwo┼Ť─ç obserwacji Saturna. W okularze 9 mm daj─ůcym mi powi─Ökszenie prawie 167 razy widzia┼éem poza tym do┼Ť─ç wyra┼║nie jeden z ksi─Ö┼╝yc├│w Saturna, prawdopodobnie Tytan.

W tym czasie wieczorne niebo zacz─ů┼é nawiedza─ç nasz ksi─Ö┼╝yc. Pisze nawiedza─ç bo odno┼Ťnie naszego ┼üysego satelity mam zmieniaj─ůce si─Ö odczucia. Bardzo lubi─Ö go w nowiu i w okresie do kilku dni przed pe┼éni─ů. Potem go ju┼╝ nie lubi─Ö (tak bardzo). Obrazy w linii terminatora w powi─Ökszeniu 167 razy s─ů super. Widoki krater├│w i ┼éa┼äcuch├│w g├│rskich robi─ů wra┼╝enie. Kiedy ksi─Ö┼╝yc jest ju┼╝ w pe┼éni nie jest ju┼╝ tak atrakcyjny, razi w oczy, nier├│wno┼Ťci jego powierzchni staj─ů si─Ö p┼éaskie, ale za to wida─ç go w ca┼éo┼Ťci i przy mniejszym powi─Ökszeniu z jakim┼Ť filtrem przyciemniaj─ůcym ogl─ůdanie go ma pewnie r├│wnie┼╝ sw├│j urok.

Do tego czasu odnalaz┼éem jeszcze troch─Ö emek, posi┼ékuj─ůc si─Ö atlasem nieba i aplikacj─ů Google Sky Map.

Obecnie u┼╝ywam okular├│w zakupionych w zestawie z teleskopem. Nie pisze o nich kitowe, poniewa┼╝ nie mam por├│wnania z innymi. S─ů to: okular ErfleÔÇÖa DO GSO Super View 30 mm i Ploosl DO GSO 9 mm. Widoki mi si─Ö bardzo podobaj─ů, ale widz─Ö te┼╝ pewne ograniczenia, kt├│rych przyczyn nie jestem do ko┼äca pewien. To znaczy nie wiem czy przyczyn─ů (┼╝e np. patrz─ůc na obiekty M51 z NGC 5195 w Psach Go┼äczych widz─Ö zamglone jadra obu galaktyk, a nie widz─Ö ramion), jest jasne niebo czy s┼éaba optyka okularu lub brak filtr├│w. Pewnie wszystko si─Ö po trochu nak┼éada. Nie mia┼éem jeszcze okazji ogl─ůda─ç gwiazd pod ciemniejszym niebem. Nie widz─Ö r├│wnie┼╝ mg┼éawic i tu jestem prawie pewny ┼╝e chodzi o brak odpowiednich filtr├│w UHC czy OIII. Zaci─Öcie pr├│buje wypatrzy─ç NGC 6888 i wiem ze patrz─Ö w dobre miejsce, ale poza gwiazdami nic tam nie widz─Ö.

Do tej pory troch─Ö skaka┼éem po niebie, to tu to tam, a obecnie zacz─ů┼éem przeczesywa─ç je powoli. Wyszed┼éem kiedy┼Ť na obserwacje z takim postanowieniem, ze teraz tak b─Öd─Ö robi─ç i nawet zacz─Ö┼éo mi si─Ö to bardziej podoba─ç ni┼╝ kr─Öcenie telepem na wszystkie strony. Los chcia┼é, ┼╝e trafi┼éo na Kasjopej─Ö i okolice. Nie zawiod┼éem si─Ö. Spotka┼éem tam kilka pi─Öknych gromad otwartych ÔÇô NGC: 7789, 225, 559, 653, 654, M 103 i najlepsze NGC 869 i 884 (to ju┼╝ Perseusz). Jako┼Ť polubi┼éem t─ů okolice i ju┼╝ kilka nocy z rz─Ödu nie mog─Ö si─Ö od tego miejsca oderwa─ç, czas dziwnie przyspiesza i dwie godzinki mijaj─ů mi jak chwila. Ale trzeba i┼Ť─ç dalej i dzi┼Ť jak b─Ödzie ┼éadnie, skieruje telep powy┼╝ej na Cefeusza w poszukiwaniu komety C/2012 F6 (Lemmon).

Teleskop ju┼╝ spe┼éni┼é moje oczekiwania, a przecie┼╝ to dopiero pocz─ůtek. Na razie pozostan─Ö przy tym co mam, a z czasem dokupi─Ö jakie┼Ť lepsze okulary i filtry. Wysokie jak dla mnie ceny tych akcesori├│w sprawiaj─ů, ┼╝e przed zakupem musz─Ö koniecznie spojrze─ç przez taki okular u kogo┼Ť przy okazji spotka┼ä obserwacyjnych. Obecnie to co widz─Ö przez teleskop mnie satysfakcjonuje, wi─Öc mo┼╝e zamiast kupowa─ç kilka okular├│w po 1500 za sztuk─Ö lepiej kupi─ç jak─ů┼Ť wypa┼Ťn─ů lornetk─Ö np. DO Extreme ED 15x70. Marzy mi si─Ö te┼╝ teleskop s┼éoneczny Lunt ale to ju┼╝ melodia przysz┼éego roku jak nie p├│┼║niej.

PS. Do dzi┼Ť nie pogodzi┼éem si─Ö z odwr├│conym obrazem w szukaczu.

I to byłoby na tyle ;).

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 15 sierpnia 2013, 21:21 
Administrator
Administrator

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Piotr Kalaga napisał(a):
Obecnie to co widz─Ö przez teleskop mnie satysfakcjonuje, wi─Öc mo┼╝e zamiast kupowa─ç kilka okular├│w po 1500 za sztuk─Ö lepiej kupi─ç jak─ů┼Ť wypa┼Ťn─ů lornetk─Ö...

PS. Do dzi┼Ť nie pogodzi┼éem si─Ö z odwr├│conym obrazem w szukaczu.

Hej!

Bardzo fajny opis pierwszych obserwacji :idea: .
Przy okazji, nikt Ci nie ka┼╝e zaraz kupowa─ç okular├│w po 1500 z┼é za sztuk─Ö. Masz bardzo fajny teleskop, a do satysfakcjonuj─ůcych obserwacji wystarcz─ů 3 dobre okulary. Wiele os├│b chwali ostatnio 82-stopniowe ES-y, kt├│re co prawda tanie nie s─ů, ale fortuny nie kosztuj─ů i maj─ů bardzo dobry stosunek oferowanych mo┼╝liwo┼Ťci do ceny.
A kitowe okulary to nie dlatego, ┼╝e s─ů do kitu, tylko dlatego, ┼╝e s─ů w zestawie z teleskopem (zapo┼╝yczenie z j─Öz. angielskiego).

Co do szukacza, przypatrz si─Ö red-dotom, np. modelowi Sky Surfer III. Jest to bardzo du┼╝e u┼éatwienie podczas obserwacji, zw┼éaszcza dla os├│b pocz─ůtkuj─ůcych.

I trzecia sprawa - M51 zwykle wygl─ůda tak jak piszesz, ramiona spiralne to pod ciemnym niebem w dobrym okularze. Galaktykom ┼╝aden filtr nie pomo┼╝e.

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 15 sierpnia 2013, 22:02 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 15:33
Tak jak pisze Adam, do galaktyk ┼╝aden filtr nie pomo┼╝e trza ciemnego nieba, a co do "Crescenta ngc 6888" jest bardzo wymagaj─ůcy obiekt i nie dziw si─Ö, ┼╝e go nie mo┼╝esz zobaczy─ç, w Bieszczadach zobaczy┼éem go dopiero w 16stce Janusza po namierzeniu przez GoTo i z O III, i jak bym nie wiedzia┼é, ┼╝e teleskop patrzy na niego to pewnie bym go nie widzia┼é by┼é na granicy percepcji.

TS APO 65Q, SW 12"Dobson, HEQ5 Pro SynScan(modyfikowany), SBIG ST2000XCM, ZWO ASI 071 MC PRO, Canon EOS 550D, SONY DSC H7, IDAS LPS P2 2", UHCs 2".
<iframe width="300" height="419" src="https://zrzutka.pl/44s9ha/widget/13" frameborder="0" scrolling="no"></iframe>
------------------------------------------------------------
https://drive.google.com/file/d/18pMRcxQoFbOvi1dYEZwy3l8hyanneo3k/view?usp=sharing

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 15 sierpnia 2013, 22:16 
Nowy u┼╝ytkownik

Rozumiem, dzi─Öki za cenne informacje.

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 15 sierpnia 2013, 22:22 
Administrator
Administrator

Grze┼Ť, mo┼╝e a┼╝ tak ┼║le nie jest. Co prawda obiekt nale┼╝y do wymagaj─ůcych, ale w Wi┼Ťniczach ewidentnie ┼Ťwieci┼é ju┼╝ w 13" Columbusie Alfreda z UltraBlockiem, wczoraj ogl─ůdali┼Ťmy go r├│wnie┼╝ w 12" GSO Adama K. Da si─Ö tylko bez filtra nie podchod┼║, a kolega jak pisze filtr├│w nie ma.
Przy okazji po raz kolejny polecam UltraBlocka, nawet jak kto┼Ť ma OIII.

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 15 sierpnia 2013, 23:56 
Ranga: [1]

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 23 lipca 2012, 22:09
Crescenta widzieli┼Ťmy bezproblemowo w naszych 10tkach i pod ciemnym niebem w Zwardoniu i w podmiejskich warunkach w Rydu┼étowach. Oczywi┼Ťcie jak Adam pisze przy pomocy filtr├│w. Co do Lunta to musz─Ö przyzna─ç, ┼╝e wart swojej ceny. Przy odpowiednim powerze s─ů takie widoki, ┼╝e oczu nie mo┼╝na oderwa─ç.

Synta 10", Lunt LS35T B400 H-alpha, Celestron SkyMaster 15x70, Vixen NLV 6mm, ES 14 mm, Sky Watcher UWA 20mm, Baader Scopos 30 mm, Lumicon H-Beta 1.25", Lumicon OIII 1,25, Baader UHC-S 1.25",

Obrazek

G├│ra

PostNapisane: pi─ůtek, 16 sierpnia 2013, 00:02 
Ranga: [3]

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 9 lipca 2012, 22:33
Tak, w 10'tce bez problemu widoczna na podmiejskim niebie, i super widoczna by┼éa w Maciowakrzach, oczywi┼Ťcie z Ultrablockiem albo Lumiconem UHC.
I znale┼║li┼Ťmy j─ů bez pomocy GoTo:)

Obrazek

G├│ra

PostNapisane: pi─ůtek, 16 sierpnia 2013, 00:15 
Nowy u┼╝ytkownik

Dzisiejszy plan odnalezienia komety Lemmon nie zrealizowany. Wytarga┼éem telepa pe┼éen nadziei na udane obserwacje ale warunki uleg┼éy nagle pogorszeniu,gwiazdy zblad┼éy znacznie i ju┼╝ po p├│┼é godzinki si─Ö podda┼éem. Za┼éapa┼éem si─Ö jeszcze na kr├│tk─ů obserwacj─Ö ksi─Ö┼╝yca zanim skry┼é si─Ö w koronach pobliskich drzew.

Pisz─ůc o obserwacjach gwiazdozbioru Kasjopeji zapomnia┼éem wspomnie─ç o astery┼║mie E T. Bardzo fajny obiekt.

G├│ra

PostNapisane: pi─ůtek, 16 sierpnia 2013, 09:15 
Administrator
Administrator

Michał Witek napisał(a):
Crescenta widzieli┼Ťmy bezproblemowo w naszych 10tkach i pod ciemnym niebem w Zwardoniu i w podmiejskich warunkach w Rydu┼étowach. Oczywi┼Ťcie jak Adam pisze przy pomocy filtr├│w.

Ju┼╝ o tym nie wspomina┼éem ale w ┼Ťrod─Ö w Wi┼Ťniczach w mojej 10" te┼╝ da┼éo si─Ö zobaczy─ç Crescenta, w okularze 30mm z UltraBlockiem.

Piotrze, je┼Ťli chcesz ogl─ůda─ç takie obiekty, to od filtra i tak nie uciekniesz. Rozwa┼╝ 2" OIII czy te┼╝ UltraBlock-a (to ju┼╝ kwestia gustu - najlepiej sprawdzi─ç na wsp├│lnych obserwacjach), a Veil, Ameryka P├│┼énocna czy Crescent stan─ů przed Tob─ů otworem. Zestawowy 30mm GSO powinien da─ç spokojnie rad─Ö.

G├│ra

PostNapisane: pi─ůtek, 16 sierpnia 2013, 10:30 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:05
Zestawowy 30 mm da rad─Ö z palcem w d..... ale filtr jest nieodzowny. Nie unikniesz zakupu, a czy OIII czy UB sam przelukaj na spotkaniach obserwacyjnych.
UB jest o wiele ja┼Ťniejszy nie wycina tak gwiazd jak OIII i daje zupe┼énie inny obraz. Nie spos├│b tu powiedzie─ç jednoznacznie, kt├│ry jest lepszy. Trzeba wylooka─ç oba.

Piwo ma warto┼Ťci od┼╝ywcze, podczas gdy ┼╝ywno┼Ť─ç nie ma warto┼Ťci piwnych

G├│ra

PostNapisane: pi─ůtek, 16 sierpnia 2013, 10:44 

Do┼é─ůczy┼é(a): ┼Ťroda, 27 marca 2013, 11:11
Cze┼Ť─ç, napisa┼éem sw├│j przebieg wydarze┼ä. Za wszelkie pomy┼éki, pomini─Öcia przepraszam. ┼Ümia┼éo pisa─ç, poprawi─Ö.

Czas:
14/15.08.2013r., 22:30-1:00
Miejsce:
Wi┼Ťnicze ÔÇô Kapliczka.
Uczestnicy:
Alfred B., Kuzyn Alfreda z dziewczyn─ů (?), Amadeusz J., Kamila J., Adam i Ania S., Adam K., Beata K., Przemek G. z rodzin─ů, Micha┼é K., Magdalena R. z synem, Robert U.
Sprz─Öt:
Columbus 13ÔÇŁ, GSO 10ÔÇŁ, GSO 12ÔÇŁ, Synta 8ÔÇŁ, Synta 10ÔÇŁ, GSO 10ÔÇŁ.
Niebo ÔÇô warunki obserwacyjne:
Jako┼Ť─ç nieba - dobra: chmur brak, seeing wydawa┼é si─Ö ┼Ťwietny, niebo do┼Ť─ç dobrze ciemne.
Uwagi dodatkowe:
8 samochod├│w, ludzi kupa :P
Jak dla mnie, wydaje mi si─Ö, ┼╝e to by┼éo najlepsze niebo w Wi┼Ťniczach ÔÇô jak dot─ůd.
Jak kogo┼Ť lub jaki┼Ť sprz─Öt pomin─ů┼éem, z g├│ry sorecka, prosz─Ö mnie poprawi─ç.
Opis:
HmmmÔÇŽ od czegu by tu zacz─ů─ç. Pewnie od pocz─ůtku. Najsamwpierw natrzaskali┼Ťmy z Adamem i pani─ů Magd─ů kilometr├│w dodatkowych z powodu objazdu. Po dotarciu na miejsce od razu zacz─ů┼éem rozk┼éada─ç sprz─Öt bo obieca┼éem sobie twardo ┼╝e 00:00 no g├│ra 1:00 i do domu ÔÇô ci─Ö┼╝ko by┼éo, ale moja wola niezwyci─Ö┼╝ona :P
Du┼╝o si─Ö dzia┼éo ÔÇô du┼╝o ludzi, sporo obiekt├│w w okularach obecnych obserwator├│w.
Na pierwszy ogie┼ä poszed┼é Ksi─Ö┼╝yc ÔÇô by┼é nisko, powoli zachodzi┼é. Mia┼é ┼╝├│┼étawy kolor i by┼éo go nieco ponad po┼éow─Ö jak mi si─Ö zdaje. Posiedzia┼éem z ÔÇ×nimÔÇŁ do ko┼äca, ciesz─ůc oko, a┼╝ poszed┼é na spoczynek.
P├│┼║niej oczywi┼Ťcie m├│j standard eMek, stopniowo powi─Ökszany o kolejne obiekty. Wygl─ůda┼éo to mniej wi─Öcej tak: 13, 92. Przerywnik standardu mojego ci─ůgu ÔÇô, bo Przemo chcia┼é por├│wna─ç chyba 31 w moim i swoim telepku. Wi─Öc 31+32+110 ÔÇô ciach. Potem powr├│t i 57, 56, 71, 27 i zn├│w 31+32+110, wg standardowego przebiegu. Nast─Öpnie zapami─Ötana ju┼╝ i bez problemu odnaleziona kulka o numerze 15 w katalogu Charlesa Messiera. Ka┼╝dy z tych obiekt├│w powt├│rzy┼éem par─Ö razy bo im p├│┼║niej tym ciemniej i tym ┼éadniej wszystkie wygl─ůda┼éy.
Przyszed┼é czas na nowo┼Ťci i tutaj z pomoc─ů przyszed┼é Aldredo ÔÇô zadawa┼é Przemkowi i mi zadania, wo┼éa┼é do siebie i tak sobie wyszukiwali┼Ťmy r├│┼╝ne rzeczy.
Bardzo mi si─Ö podoba┼é obraz w ES14mm z Ultra Blockiem od Alfreda ÔÇô dzi─Öki temu male┼ästwu w wyci─ůgu i podpowiedziach Alfreda znalaz┼éem co┼Ť bardzo fajnego i przez d┼éu┼╝sz─ů chwil─Ö si─Ö syci┼éem tym obrazem: M8 ÔÇô mg┼éawica dyfuzyjna ÔÇ×LagunaÔÇŁ w Strzelcu. Pad┼éo przy niej znacz─ůce i przeci─ůg┼ée ÔÇ×woooowwÔÇŁ. A┼╝ w pewnym momencie musia┼éem napomnie─ç Alfreda bo za szybko chcia┼é szuka─ç kolejne obiekty :P
Kolejn─ů nowo┼Ťci─ů by┼éa gromada otwarta ÔÇ×Dzika KaczkaÔÇŁ (M11) w Tarczy. Te┼╝ bardzo urodziwa z gwiazd─ů troch─Ö obok centrum, wyra┼║nie ja┼Ťniejsz─ů od pozosta┼éych.
M22 ÔÇô pi─Ökna kuleczka w Strzelcu.
Jako┼Ť w mi─Ödzy czasie wydarzy┼éa si─Ö zabawna sytuacja: tak sobie siedzia┼éem (Strzelec i Tarcza nisko) i looka┼éem. Zastanawiaj─ůcym by┼é dla mnie fakt, ┼╝e jest dziwnie cicho ju┼╝ od p├│┼é godziny chyba. My┼Ťl─Ö: ÔÇ×co┼Ť si─Ö sta┼éo, albo co? Przemo jest za cicho.ÔÇŁ, a po chwili wo┼éa mnie nie kto inny jak Przemek, kt├│ry akurat by┼é z Alfredem przy Columbusie. I mi si─Ö skar┼╝y: co to on musia┼é szuka─ç bo Alfred mu kaza┼é. Jak on mia┼é to znale┼║─ç, jak to takie malutkie itdÔÇŽ normalne my┼Ťla┼éem, ┼╝e p─Ökn─Ö ze ┼Ťmiechu, hahaha! Obiektem tym by┼éa mg┼éawica planetarna ÔÇ×Ma┼ée HantleÔÇŁ (M76) w Perseuszu. ┼Ümiej─ůc si─Ö nieprzerwanie odnalaz┼éem j─ů w 8ÔÇŁ Przemka i potem chyba te┼╝ u siebie. Przy okazji zahaczy┼éem o NGC869+NGC884 czyli s┼éawne ÔÇ×ChichotyÔÇŁ w Perseuszu ÔÇô pi─Ökne jak za ka┼╝dym razem, gdy kto┼Ť mi je pokazywa┼é, bo by┼é to pierwszy raz gdy znalaz┼éem je za pomoc─ů swojej 10ÔÇŁ. Chyba jako┼Ť tak to by┼éo, ju┼╝ nie pami─Ötam za dobrze.
Na sam koniec strzeli┼éem jeszcze raz w Andromed─Ö (M31+M32+M110) na po┼╝egnanie tak pi─Öknego tej nocy nieba, po czym z zaci┼Ťni─Ötymi z─Öbami pozbiera┼éem zabawki, po┼╝egna┼éem si─Ö i wr├│ci┼éem do domu.
By┼éo ┼Ťwietnie. W mojej g┼éowie zn├│w analizowa┼éem to, co zweryfikowa┼éy kolejne obserwacje. Ju┼╝ czekam z na kolejny fajny wypadzik.
Dzi─Öki wszystkim i do zobaczenia!

G├│ra

PostNapisane: pi─ůtek, 16 sierpnia 2013, 21:15 
Ranga: [2]

Do┼é─ůczy┼é(a): niedziela, 22 lipca 2012, 21:09
Fajna relacja, chyba nic nie pomin─ů┼ée┼Ť ;)

Kurcze, do teraz mnie sumienie gryzie, że dałem Przemkowi za trudne zadanie... :roll: ;).

tel. 889366423

G├│ra

PostNapisane: pi─ůtek, 16 sierpnia 2013, 21:22 

Alfred Błażytko napisał(a):

Kurcze, do teraz mnie sumienie gryzie, że dałem Przemkowi za trudne zadanie... :roll: ;).

hahaha! Przemek to du┼╝y synek, poradzi sobie :P

G├│ra

PostNapisane: sobota, 17 sierpnia 2013, 09:37 
Administrator
Administrator

Robert Urbanek napisał(a):
Alfred Błażytko napisał(a):

hahaha! Przemek to du┼╝y synek, poradzi sobie :P

I bardzo dobrze! W ten spos├│b nauczycie si─Ö - pisz─Ö do Roberta i Przemka - 10 razy szybciej znajdowa─ç obiekty ni┼╝ gdyby┼Ťcie sami ┼Ťl─Öczeli nad teleskopem na swoim podw├│rku. Nauka idzie szybciej jak kto┼Ť m─ůdrze pokieruje. St─ůd przewaga takich spotka┼ä nad samotnymi obserwacjami dla os├│b pocz─ůtkuj─ůcych.

G├│ra

PostNapisane: sobota, 17 sierpnia 2013, 10:41 
Ranga: [4]

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 19 listopada 2012, 22:37
Adam Krawczyk napisał(a):
I nadzieje si─Ö rozwia┼éy. Ca┼éy czas na niebie dominuj─ů wysokie chmury i ja nie ryzykuj─Ö wypadu (...)
Nast─Öpne moje obserwacje najwcze┼Ťniej 30 sierpnia. :evil:

Robert Urbanek napisał(a):
ehhh, zapij─Ö si─Ö :lol:

Hmmmmmmm. Gdybym tak dzisiaj wystartowa┼é z TG o 23.00 i gdybym tak do jecha┼é na obserwacje o 23.30 i gdyby tak by┼éo bezchmurnie i gdyby tak wylukac jeszcze troch─Ö zachodz─ůcego o 1.07 ┼üysego, a gdyby tak kto┼Ť jeszcze chcia┼é wyskoczy─ç, to zastanowi┼ébym si─Ö nad wypadem.
Bo gdybym tak jecha┼é przypadkiem do ┼üomnicy, to by┼ébym tak o 00.00 na miejscu i czeka┼é na zach├│d Ksi─Ö┼╝yca tylko godzin─Ö. I gdyby tak ┼Ťwit astronomiczny by┼é o 03.15 tak jak dzi┼Ť, to by┼éyby tak ze 3 godziny gapienia si─Ö w rur─Ö.

Ja dzisiaj ok. 1:00AM dotar┼éem do Wielkopolski. Od ┼Ül─ůska po Wroc┼éaw wok├│┼é autobahny by┼éy g─Öste cirrusy jednak na miejscu zasta┼éem krystaliczne niebo.
Zachwycony tym faktem, wypakowa┼éem szybko baga┼╝e i cho─ç wyko┼äczony natychmiast pojecha┼éem na moj─ů miejsc├│wk─Ö w okolicy miejscowo┼Ťci Konarzewo.
Na pociechę powiem Wam, że mimo idealnych warunków pogodowych Łysy niszczył wszystko... Niebo było jasno szare choć okolica super ciemna.
Nawet kiedy by┼é pod horyzontem dalej tworzy┼é szar─ů ┼éun─Ö nad po┼éudniowo-zachodni─ů Drog─ů Mleczn─ů.
Fajnie zacz─Ö┼éo si─Ö robi─ç ko┼éo p├│┼é drugiej. Wpatrywa┼éem si─Ö w Andromed─Ö i gromady, kt├│re by┼éo wida─ç przez lornetk─Ö (chwilowo nie mam nic innego). Ci─ůgn─Ö┼éo mnie zn├│w w okolice Strzelca i Tarczy.
Poluka┼éem jeszcze lornetk─ů "Dzik─ů Kaczk─Ö" dobrze widoczn─ů w Tarczy ale zm─Öczenie da┼éo zna─ç o sobie i cho─ç robi┼éo si─Ö coraz pi─Ökniej wr├│ci┼éem do domu.
Dodam jeszcze, że warto było szukać tydzień temu miejscówki w oczekiwaniu na nocne rozpogodzenie, które wtedy nie nadeszło.
Mam tu niewielk─ů ┼éun─Ö od Rawicza na po┼éudniu i jeszcze mniejsz─ů od Bojanowa na p├│┼énocnym zachodzie ale Droga Mleczna tutaj to naprawd─Ö rozlane mleko. Kontrastowo odcinaj─ůce si─Ö od nieba. Widoczno┼Ť─ç we wszystkich kierunkach przypomina Wi┼Ťnicze a niebo lepsze ni┼╝ w D─ůbr├│wce. Jak si─Ö pogoda nie popsuje to dzisiaj tu pofoc─Ö.

Proponuj─Ö Wam wybra─ç si─Ö na obserwacje dopiero po 1:00 bo wcze┼Ťniej z powodu ┼üysola niebo jest delikatnie m├│wi─ůc niefajne.

Columbus 13"; TSAPO906; HEQ5; SAM; QHY183; EOS6D

G├│ra

PostNapisane: sobota, 17 sierpnia 2013, 10:53 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:05
Amadeusz Jędrzejczyk napisał(a):
Wpatrywałem się w Andromedę i gromady, które było widać przez lornetkę (chwilowo nie mam nic innego).

Ciekawe co si─Ö sta┼éo z Twoj─ů dych─ů :?: :?: :lol: :lol: :lol:

Piwo ma warto┼Ťci od┼╝ywcze, podczas gdy ┼╝ywno┼Ť─ç nie ma warto┼Ťci piwnych

G├│ra

PostNapisane: sobota, 17 sierpnia 2013, 10:59 

Ciekawe co si─Ö sta┼éo z Twoj─ů dych─ů :?: :lol:

:) Oddałem w dobre ręce! ;) ale czuje się bez telepa okropnie...

G├│ra

PostNapisane: sobota, 17 sierpnia 2013, 11:31 

Adam Skrzypek napisał(a):
I bardzo dobrze! W ten spos├│b nauczycie si─Ö - pisz─Ö do Roberta i Przemka - 10 razy szybciej znajdowa─ç obiekty ni┼╝ gdyby┼Ťcie sami ┼Ťl─Öczeli nad teleskopem na swoim podw├│rku. Nauka idzie szybciej jak kto┼Ť m─ůdrze pokieruje. St─ůd przewaga takich spotka┼ä nad samotnymi obserwacjami dla os├│b pocz─ůtkuj─ůcych.

ca┼ékowicie si─Ö z tym zgadzam i z tego miejsca dzi─Ökuj─Ö wszystkim nauczycielom. a z ka┼╝dym minizlotem zas├│b wiedzy ro┼Ťnie :)

G├│ra

PostNapisane: sobota, 17 sierpnia 2013, 11:39 
Administrator
Administrator

Amadeusz Jędrzejczyk napisał(a):
Ciekawe co si─Ö sta┼éo z Twoj─ů dych─ů :?: :lol:

Oddałem w dobre ręce! ;) ale czuje się bez telepa okropnie...

Nie wiem jak by tu Ci─Ö pocieszy─ç :?: :lol:

G├│ra

PostNapisane: sobota, 17 sierpnia 2013, 11:55 

Adam Skrzypek napisał(a):
Nie wiem jak by tu Ci─Ö pocieszy─ç :?: :lol:

Mam rozumie─ç, ┼╝e zapraszasz na szklaneczk─Ö szkockiej? ;) :lol:

G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Przejd┼║ na stron─Ö Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Nast─Öpna strona

Strefa czasowa: UTC + 2

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Brak zidentyfikowanych u┼╝ytkownik├│w i 13 go┼Ťci

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz dodawa─ç za┼é─ůcznik├│w

Szukaj:
Skocz do: