Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 16:21

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Autor Wiadomość
 Tytuł: Dzisiejsze obserwacje - wrzesień 2013 r.
PostNapisane: niedziela, 1 września 2013, 20:06 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Posty: 3866
Lokalizacja: Chorzów
Sierpień był udanym miesiącem jeśli chodzi o obserwacje, pogoda dopisała, parę osób zmieniło sprzęt na większy... :roll: , jednym słowem sielanka.
Pierwszy dzień września przywitał nas iście jesienną pogodą, a zmienne zachmurzenie skutecznie ostudziło zapał na dzisiejszy wieczorny wypad. Mamy okolice nowiu, robi się coraz szybciej ciemno, mam więc nadzieję że jak tylko pozwoli na to okienko pogodowe tłumnie ruszymy z teleskopami w teren. A jak już ruszymy i pooglądamy, to opisujmy w tym wątku wrażenia z wrześniowych obserwacji.

_________________
Adam Skrzypek

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod


Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - wrzesień 2013 r.
PostNapisane: środa, 4 września 2013, 11:22 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 27 marca 2013, 11:11
Posty: 349
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Czas:
03/04.09.2013r., 21:10-01:00
Miejsce:
Dąbrówka.
Uczestnicy:
Alfred B., Amadeusz J., Adam K., Adam S., Dawid B., Radek D. i jego koleżanka Dorota, Tomek K., Robert U. i Robert K.
Sprzęt:
Columbus 13”, Columbus 13”, GSO 12”, GSO 10”, Synta 8”, GSO 10”.
Warunki obserwacyjne:
Jeśli chodzi o wszystkie dotychczasowe, lokalne spotkania to Dąbrówka tejże nocy zaprezentowała najlepsze niebo w swoim wydaniu i jest zdecydowanie ciemniejsza od Wiśnicz. Wiśnicze raz miały lepsze warunki pod względem seeingu, ale przez różnicę w ciemnym niebie zwycięzcą być nie może.
Wilgotno, zimno, chmur praktycznie brak, niewielka łuna, przysłonięta drzewami. Droga mleczna od horyzontu po horyzont – naprawdę fajne niebo jest w Dąbrówce.
Uwagi:
Jeśli kogoś lub jakiś sprzęt pominąłem proszę się upomnieć. I jakby ktoś mógł mi pomóc w ustaleniu imion osób, których nie zidentyfikowałem…
Opis:
Było dużo ludzi, żonglowanie okularami i innymi akcesoriami – słowem, działo się.
Najpierw lista złowionych, potem kilka słów:
Herkules: 13!, 92!, Lutnia: 57, 56, Strzała: 71!, Lisek: 27, Pegaz: 15, Andromeda: 31, 32, 110, Kasjopeja: 52!, 103!, Perseusz: 76, Trójkąt: 33!, Ryby: 74, Wodnik: 2!, Łabędź: Welon (NGC6960+NGC6992), Łabędź: Crescent (NGC6888), Łabędź: Ameryka Północna (NGC7000), Andromeda: Duch Mirach (NGC404), Łabędź: Mrugająca (NGC6826), Andromeda: Niebieska Kula Śnieżna (NGC7662), Byk: Plejady (M45), Perseusz: Chichoty (NGC869+NGC884).
To chyba wszystko. Mogłem się pomylić, w razie czego poprawcie mnie.
Wyróżnione powyżej znakiem „!” były bardzo wyraźne, sporo detalu. M52 i M103 to gromady otwarte, które wyglądały świetnie i są zarazem tymi, które mi się podobały w Zwardoniu, ale nie pamiętałem numeru.
M33 w Trójkącie w telepie Adama, porównawczo z moim telepem, wypadło niesamowicie: zjawiskowe ramiona w dużym rozmiarze. W Zwardoniu było dużo gorzej – potwierdzam, że zmęczenie robi wielką różnicę w odbiorze obrazu.
M2 w Wodniku muszę jeszcze przelookać, ale porównywałem ją z M13 i wyglądała bardzo dobrze mimo niskiego położenia na niebie – jasna i fajna, nieco mniejsza od M13.
Większość w/w NGC, poszukał mi Adam K. na moim telepie, albo ja dobiegałam do jego telepa jak znalazł. Było na co popatrzeć… :)
Było też jakieś NGC w Pegazie (dwie galaktyczki obok siebie), które sam znalazłem na podstawie wskazówek, ale nie wiem jaki miały numer.

To chyba tyle. Dzięki jeszcze raz za spotkanie i sorka za ew. błędy.

_________________
e-mail: rob.urbanek@gmail.com


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - wrzesień 2013 r.
PostNapisane: środa, 4 września 2013, 13:19 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 28 sierpnia 2011, 19:05
Posty: 338
Lokalizacja: Świętochłowice
Robert... Tajemnicza nieznajoma to Dorota moja koleżanka z pracy. Panowie macie pozdrowienia :)

_________________
SK Dobson 8", Delta Optical Voyager II 12x50

Projekty "Zrób to sam"


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - wrzesień 2013 r.
PostNapisane: środa, 4 września 2013, 13:43 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:05
Posty: 4756
Lokalizacja: Tarnowskie Góry zaroski przy farze.
Opiszę tu jedynie trzy eMki, bo o eMkach jest już wszystko, ale o tych trzech, a zwłaszcza dwóch nie do końca.
I tak, dlaczego napisałem, że M13 jest gromadą otwartą? Otóż dzięki ogniskowej 1500 mm GSO, ogniskowej 4,7 ES-a i Powermate 2,5X uzyskaliśmy powiększenie rzędu 798 RAZY!!! Olek K. swego czasu wspominał o chęci uzyskania 1000X. Da się, ale na kilku wybranych obiektach. Reszta jest po prostu za ciemna, za mała i szybko ucieka z pola, dając mało czasu na ustawienie ostrości. Przydałyby się mikroruchy mikroruchów. M13 wyglądała w tym powerze jak gromada otwarta, niczym chichotki! Ci, którzy widzieli pewnie potwierdzą.
Gdybyśmy dysponowali krótszym okularem, pewnie dalibyśmy radę osiągnąć 1000X.
Drugim obiektem z katalogu Messiera była znana ogólnie M57.
Tu było już gorzej, bo nie dało się uzyskać perfekcyjnej ostrości, ale była tak wielka, że określiłem ją mianem „arbuza”.
Dużo lepiej wyglądała w zaledwie 640X z moim Powermate 2X. Była już wyraźna i duża zarazem.

Koniec o eMkach, no może nie do końca, bo na koniec kilka słów o M76.

Drugim spektakularnym momentem naszych obserwacji były testy filtrów UB, OIII Lumicona i OIII Baadera.
Do testu wykorzystaliśmy ES- a 30, GSO 30 i Naglera 31 w różnych konfiguracjach filtrowych i teleskopowych.
Teleskopy wykorzystane to GSO 10” szt. 2 i GSO 12”.
Cena OIII Lumikona zrobiła swoje i pokazała Kompleks Veila w pełnej krasie, nie dając reszcie filtrów najmniejszych szans. Kopara opadała do ziemi. Szczegół jak nigdy. W 12” bez znaczenia czy z Naglerem czy ES-em trzeba było przeszukiwać nie tylko Welon, Trójkat czy Miotłę, ale cały kompleks dookoła. Można tak było patrzeć w nieskończoność. No cóż kiedy za tobą stała już kolejka chętnych. Trzeba było brać opłaty :lol:

Trzecią część obserwacji poświęciłem tylko obserwacjom NGC, IC i innym obiektom.
Z wartych podkreślenia zaliczyć można piękne galaktyczki w Pegazie takie jak dwie sąsiadki NGC 7332 (11mag) i 7339 (12,10m), kolejne pięć sąsiadujących ze sobą galaktyk 7386, 7387, 7389, 7385 i 7383 od 12,5 do 14 mag.
W Andromedzie piękna niebieska NGC 7662 (9mag) Blue Snowball.
W Orle planetarka 6804 (12mag), w Trójkącie galaktyka 672 (10,8mag), a niedaleko w Baranie 772 (10,3mag).
Swietna gromada kulista w Herkulesie o symbolu NGC 6229 (9,4mag) i sąsiadka M13 – moja ulubiona, wyznaczająca Seeing 6207 (11,6mag).
Fajnym obiektem była jeszcze NGC 6826 (10mag) Mgławica Mrugająca znikająca przy patrzeniu na wprost i pojawiająca się zerkając katem oka.

Na koniec obserwacji rzuciłem telepem na ostatnią z wymienionych eMek czyli M76 lub NGC 651 (12mag) Bardzo ładne małe Hantle.

Zapisałem sobie jeszcze przed wyjazdem, żeby looknąć na Urana, którego przez kilkanaście lat obserwacji jeszcze nie widziałem, do czego przyznaję się ze wstydem. I nie zobaczyłem go do tej pory. :lol:
Mam nadzieję, że nadrobię to niedociągnięcie.

I tak powolutku obserwacje dobiegły do końca, a na placu boju zostali jedynie Amadeo, Alfredo i mła. O 1.10 po spakowaniu gratów pojechałem do domu, w którym byłem o 2.00

Dzięki wszystkim za wspólne obserwacje i do następnego razu. Mam nadzieję, ze niedługo.

_________________
http://www.cro.pl/forum
6 0 5 8 4 9 4 9 3
Karlik 20", GSO 12", Powermate 2",ES 20 - 100*,ES 14, ES 8.8, ES 6.7, OIII, Ultrablock, UHC-S, Pomarańczowy, 10X50
Piwo ma wartości odżywcze, podczas gdy żywność nie ma wartości piwnych


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - wrzesień 2013 r.
PostNapisane: środa, 4 września 2013, 15:05 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Posty: 3866
Lokalizacja: Chorzów
Robert Urbanek napisał(a):
Czas:
03/04.09.2013r., 21:10-01:00
Miejsce:
Dąbrówka.
Uczestnicy:
Alfred B., Amadeusz J., Adam K., Adam S., Dawid B., Radek D., Tomek K., Robert U. i dwie niezidentyfikowane osoby: dziewczyna, która walczyła z Radkiem po mojej lewej i kolega, który chyba fotografował po prawej – patrząc w stronę drogi wyjazdowej z Dąbrówki.

Kolega który fotografował po prawej to Robert K., przyjechał ze mną :)

_________________
Adam Skrzypek

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - wrzesień 2013 r.
PostNapisane: środa, 4 września 2013, 15:36 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 27 marca 2013, 11:11
Posty: 349
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
dzięki panowie, już poprawiam :)

/edit
tylko nie mogę edytować tamtego posta... :/ a ten mogłem... wtf?

_________________
e-mail: rob.urbanek@gmail.com


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - wrzesień 2013 r.
PostNapisane: środa, 4 września 2013, 16:09 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:05
Posty: 4756
Lokalizacja: Tarnowskie Góry zaroski przy farze.
Robert Urbanek napisał(a):
dzięki panowie, już poprawiam :)

/edit
tylko nie mogę edytować tamtego posta... :/ a ten mogłem... wtf?

To nie łot de fak, tylko można chiba do 15 mińut. :lol:

_________________
http://www.cro.pl/forum
6 0 5 8 4 9 4 9 3
Karlik 20", GSO 12", Powermate 2",ES 20 - 100*,ES 14, ES 8.8, ES 6.7, OIII, Ultrablock, UHC-S, Pomarańczowy, 10X50
Piwo ma wartości odżywcze, podczas gdy żywność nie ma wartości piwnych


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - wrzesień 2013 r.
PostNapisane: środa, 4 września 2013, 16:39 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 27 marca 2013, 11:11
Posty: 349
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
to se nie poprawię :lol:
wsio wiadomo w postach poniżej 8-)

_________________
e-mail: rob.urbanek@gmail.com


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - wrzesień 2013 r.
PostNapisane: środa, 4 września 2013, 18:18 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:05
Posty: 4756
Lokalizacja: Tarnowskie Góry zaroski przy farze.
Ci poprawiłżem. :lol:

_________________
http://www.cro.pl/forum
6 0 5 8 4 9 4 9 3
Karlik 20", GSO 12", Powermate 2",ES 20 - 100*,ES 14, ES 8.8, ES 6.7, OIII, Ultrablock, UHC-S, Pomarańczowy, 10X50
Piwo ma wartości odżywcze, podczas gdy żywność nie ma wartości piwnych


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - wrzesień 2013 r.
PostNapisane: środa, 4 września 2013, 22:33 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Posty: 3866
Lokalizacja: Chorzów
Dąbrówka 4/5 wrzesień 2013 r.

Choć już wiele zostało wcześniej napisane, ja postaram się dorzucić własne trzy grosze.

Na miejsce spotkania dotarłem wraz z Robertem K. około godziny 21.30. Po prawie godzinnej jeździe wylądowaliśmy na leśnej polanie, a po wyjściu z samochodu naszym oczom ukazało się przepiękne niebo z Drogą Mleczną rozpostartą od horyzontu po horyzont. O tym fakcie uprzedził nas telefonicznie Adam K. oświadczając, że kopary nam opadną z wrażenia po przyjeździe ;) . Nie pomylił się :P . Na miejscu była w zasadzie już cała ekipa, którą wcześniej opisał Robert U. Sprzętowo też wyglądało to nieźle, 2 Columbusy 13", GSO 12", 2x GSO 10" i Synta 8" dawały nadzieję na ekscytujące obserwacje. Do tego parę walizek różnorodnych astroklamotów, w tym walizka cudeniek Dawida z Lumiconem OIII, głównym bohaterem tego wieczoru.

Sporo czasu zajęło nam porównanie 2" filtrów - Oriona UltraBlock, Lumicona OIII i Baadera OIII - na obiektach mgławicowych za pomocą 30mm okularów ES i GSO oraz kultowego Naglera 31. Celem był kompleks Veila, Ameryka Północna + Pelikan, Crescent oraz okolice gwiazdy Sadr. Po niedawnej wymianie teleskopu na 10" myślałem że lepszego Veila niż ES-em 30mm z nakręconym UltraBlockiem nim nie zobaczę. Jak srodze się myliłem okazało się po założeniu Lumicona OIII. "Trójkąt Pickeringa" (Simeis 3-188) wprost jaśniał wyraźnie odcinając się od tła, podczas gdy w UltraBlocku wiadomo było tylko że tam jest. O strukturach "Palca Bożego" (NGC 6992/6995) i "Miotły Wiedźmy" (NGC 6960) nie wspomnę. Widok zapierał dech w piersiach, a o oddychaniu zapomniałem jak to samo zobaczyłem w 12" Adama K. Kolejnym celem był Crescent NGC6888, tutaj sytuacja wyglądała podobnie, zresztą tak samo jak w przypadku Ameryki Północnej NGC7000 z Pelikanem IC5070. Tutaj moja dygresja co do ostatniej pary obiektów - mam niejasne wrażenie że są niesłusznie bagatelizowane podczas obserwacji chowając się w cieniu wszechmocnego Veila. Toż to duże piękne obiekty o intrygującym kształcie, można je przecież długo analizować.

Po zbiorowym testowaniu filtrów nadszedł czas na mniej lub bardziej indywidualne obserwacje, przeplatane bieganiem pomiędzy teleskopami. O tym już wspominali moi przedmówcy, ja skupiłem się na kuleczkach w Delfinie - NGC7006 (+10,6m, 2,2'), dużo lepiej widocznej niż w ostatni piątek, i bardzo ładnej NGC6934 (+8,8m, 6,2'). Potem sprawdzenie seeingu na NGC6207 (+12,1m) w Herkulesie, bardzo ładnie widocznej w ES-ie 14mm. Dalej tamże bardzo ładna gromada kulista NGC6229 (+9,4m) oraz dwie duże siostry M13 i M92. Z kolei analiza kompleksu M31/M32/M110 wraz z NGC206, ale to już w 12", przy okazji niejako urokliwa galaktyczka NGC404. A to wszystko okraszane NGC wyłuskiwanymi przez Adama K. i Alfreda, którzy moim zdaniem tworzyli zgrany duet dwóch szpeców znających się na sprawie. Było całe mnóstwo galaktyczek, mgiełek i innych cudów.

Z upływem czasu zdawało się, że niebo nieco pojaśniało. Pytanie tylko czy to za sprawą akomodacji oczu czy też zwiększającej się ilości wilgoci w powietrzu, która około północy zaczęła mocno doskwierać. Doskonale się tutaj sprawdziło podgrzewanie lusterka wtórnego w moim teleskopie. Mimo braku odrośnika ani myślało zaparować, mimo że teleskop cały ociekał wodą.

Jak zwykle wszystko co dobre szybko się kończy, o godz. 0.30 musieliśmy wracać do domu. Tak jak wspomniałem obok wracając drogą z Dąbrówki do Toszka napotkaliśmy 3 sarny, lisa, zająca i coś małego pełzającego.

Podsumowując - był to bardzo fajny mini-zlocik w zgranym towarzystwie pod ciemnym niebem. Życzę sobie i innym abyśmy się często i regularnie spotykali w takim gronie i w takich miejscach.

_________________
Adam Skrzypek

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - wrzesień 2013 r.
PostNapisane: czwartek, 5 września 2013, 08:16 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 27 marca 2013, 11:11
Posty: 349
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
fajne relacje, dzięki za wzbogacenie relacji swoimi opisami. to nieocenione źródło wiedzy.

_________________
e-mail: rob.urbanek@gmail.com


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - wrzesień 2013 r.
PostNapisane: poniedziałek, 9 września 2013, 09:52 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 27 marca 2013, 11:11
Posty: 349
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
wrzucam pierwszą z zaległych.

Czas: 05.09.2013r., 21:15-23:45
Miejsce: Dąbrówka.
Uczestnicy: Adam K., Adam S., Robert U.
Sprzęt: GSO 12”, GSO 10”, GSO 10”.
Warunki obserwacyjne: Świetny seeing – normalnie kryształ. Temperatura umiarkowana. Wilgotność znikoma (dopiero pod koniec zaczęło się wsio powoli pocić). Niebo zdawało się minimalnie jaśniejsze niż na poprzednim spotkaniu, ale za to seeing był o wiele lepszy.
Uwagi: Brak.

Opis:
Tym razem znów leciałem po klasykach, wiem jestem nudny… ale w gruncie rzeczy, jak dotąd, jeszcze się nie znudziłem. Raczej poznaję te standardowe obiekty coraz lepiej i dzięki temu, jestem coraz bardziej zafascynowany i oczarowany.
1. Herkules: M92!
Śliczna! I naprawdę, nie jest wcale mała!
2. Herkules: M13!
Ogromny, masywny gigant z cudnym detalem. Zwłaszcza, kiedy skupiłem się na najbardziej zewnętrznych gwiazdkach tej gromady kulistej. Przy tym seeingu, mogłem i wycisnąłem z niej wszystko co dobre – jest ogromna!
3. Lutnia: M57!
Pierścień był tej nocy bardzo kontrastowy, wyraźny i ostry. Zdecydowanie odcinał się od tła. ES14 dawał ładny obraz, ale ES8,8 to chyba jest stworzony do tego obiektu. Nie wiem jeszcze jak jest w ES6,7 bo wg mnie w ES4,7 to już ciut za ciemno.
4. Lutnia: M56!
Kolejna śliczna kuleczka z dużą ilością szczegółów. Nie mogłem się nadziwić, bo obserwując jej obrzeża, rosła w oczach.
5. Strzała: M71!
Otrzymuje ode mnie drugie miejsce na podium tego wieczoru. Normalnie, zawsze wydawała mi się słaba i nieduża – i tyle. Lecz tym razem nabiła sobie u mnie punktów. Kiedy założyłem mojego ploesla GSO9 (pow. ~140x), pokazała mi bardzo dużo. Dzięki temu powiększeniu była po prostu znacznie większa, nie tracąc przy tym na jakości obrazu. Nie była również ciemna. Bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła zarówno ta kuleczka, jak i okular!
6. Lisek: M27
W Zwardoniu i w Dąbrówce (03/04.09.13r.) Hantle było po prostu lepsze.
7. Delfin: NGC7006 (10,6 mag; 3,6’)
Malutka kuleczka, ale jaka urodziwa! Adam K. sporo się natrudził żeby ją odnaleźć w moim GSO 10” z GSO30mm – naprawdę, było warto :) Dzięki Adam!
Może za jakiś czas zapoluję na kolejny obiekt Delfina z New General Catalogue, mianowicie NGC6934 – jest to jaśniejsza i 2 razy większa kuleczka od w/w (8,9 mag; 7,1’).
8. Łabędź: M29!
Ta gromada otwarta była już przeze mnie znaleziona i potwierdzona – jest bardzo ładna i oczywista. Cieszyła moje oko zarówno przez GSO30 jak i ES14. Ma w sobie coś, co mnie do niej przyciąga na każdych obserwacjach.
9. Łabędź: M39!
Tym razem, odnalazłem ją. Po raz pierwszy ją mam! I z całą pewnością to potwierdzam. Fest się zdziwiłem, że jest taka oczywista. Czyżbym zaczął dochodzić do wprawy? Niektóre otwarte są naprawdę ładne, tylko trzeba do tego odpowiednio podejść.
10. Łabędź: NGC6826 (Mgławica Mrugająca)
Widziałem u kogoś w telepie, chyba u Adama S. – przyjemna mgławiczka w kształcie kuleczki.
11. Łabędź: NGC6960 (Miotła Wiedźmy)
12. Łabędź: NGC6992/6995 (Palec Boży)
13. Łabędź: Simeis3-188 (Trójkąt Pickeringa)
Kompleks Veila oglądałem z zapartym tchem – jak zwykle. Warunki były świetne więc było wszystko pięknie widać. Przykleiłem się najpierw trochę do GSO12” z N31+OIII, a chwilę później porównałem GSO10” z ES30+UB. W obu przypadkach bardzo mi się podobało. Świetnie widoczny cały Welon. Zasadnicza różnica polegała na tym, że w OIII było dużo ciemniej, figury jakby bardziej zwarte a w UB było po prostu jaśniej, a kształt mgiełek nieco większy (OIII więcej wycina niż UB). W każdym razie obrazy podobały mi się w obu konfiguracjach. Super!
14. Łabędź: NGC7000 (Ameryka Północna)
Tu trochę potańcowałem z telepkiem. Bardzo rozległa i urokliwa mgiełka. Niestety nie mogłem jej poświęcić tyle czasu ile chciałem, bo również okupowałem czyjś teleskop.
15. Pegaz: M15!
Ta kuleczka również była kapitalna. Dobra akomodacja + kryształowy seeing pozwoliły wyciągnąć jeszcze więcej! Piękna!
16. Andromeda: M31!
17. Andromeda: M32
18. Andromeda: M110
Jak zwykle, ta grupa zrobiła wrażenie. Wyraźnie widziałem przerwy między ramionami tej galaktyczki – przyjemnie.
19. Andromeda: NGC404 (Duch Mirach)
Taka sobie ot kulka na niebie. Nie zatrzymałem się przy niej na dłużej.
20. Trójkąt: M33
Tutaj poświęciłem sporo czasu na wpatrywanie się i wymaksowanie akomodacji. Byłem ciekaw ile wycisnę z tej spiralki w takich warunkach. No i wycisnąłem całkiem sporo, bo spokojnie pokazała swoje ramiona. Nie odważyłem się jednak podejść do GSO12”, bo wiedziałem, że tam to po prostu mnie zmiażdży. Dałem sobie szlaban na podchodzenie do GSO12” – nie chcę przecież już kupować większego telepa!
21. Ryby: M74
Mała mgiełka – bez szału.
22. Kasjopeja: M52!
23. Kasjopeja: M103!
Na te dwie otwarte w Kasjopei muszę się jeszcze sporo napatrzeć – bo niedawno dopiero się za nie wziąłem a są całkiem, całkiem. Ogólnie bardzo mi się podobają, a dzięki dobrym warunkom były jeszcze ładniejsze.
24. Kasjopeja: NGC457 (E.T.)
Znalazłem niezamierzenie, przez przypadek – fajny stworek.
25. Byk: M45 (Plejady)
Za każdym razem robią dobre wrażenie!
26. Perseusz: NGC869 (h Persei) !!!
27. Perseusz: NGC884 (chi Persei) !!!
Chichotki to mój nr 1 na tym spotkaniu. Były przecudowne! Nie ma się co rozpisywać. Po prostu, detalu było tyle, że aż mnie trzęsło – sama radość i uczta dla oczu.

Podsumowanie:
Zachwyciłem się klasykami raz jeszcze. Chichotki zwyciężyły – prowadzą zdecydowanie i pewnie. Jednak najbardziej zaskoczyła mnie M71 (pozytywnie) z moim ploeslem GSO9mm – z całą pewnością zasługuje na drugie miejsce tego wieczoru. Natomiast cała reszta wyróżnionych miała swoje „5 minut”.
Były to obfite w piękne obrazy obserwacje. Warunki były spokojne i umiarkowane. Ogólnie, jestem bardzo zadowolony. Był czas na dokładne przyjrzenie się każdemu obiektowi, co w tak świetnych warunkach zaowocowało wyłuskaniem zdecydowanie większej ilości szczegółów – pełen relaks i zadowolenie.
Nacieszyłem oczy – jestem zaspokojony.

_________________
e-mail: rob.urbanek@gmail.com


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - wrzesień 2013 r.
PostNapisane: poniedziałek, 9 września 2013, 23:11 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 19 listopada 2012, 22:37
Posty: 632
Na prośbę Przemka wrzucam pamiątkową fotę z naszych sobotnich obserwacji pod Kapliczką 7 września 2013 roku:
Załącznik:
Komentarz: Wiśnicze: obserwacje Danielka :)
Wisnicze_Amadeusz_20130907_01.jpg
Wisnicze_Amadeusz_20130907_01.jpg [ 306.85 KiB | Przeglądane 12289 razy ]


Rozłożyłem klamoty przed 22:00. Po chwili dołączył do mnie Przemek z synem Danielkiem i kolegą Tomkiem.
Prawdopodobnie pod wpływem ostatnich relacji forumowych nasze sobotnie obserwacje oraz te opisane dzisiaj przez Roberta zawierały identyczne DS-y (M29, M39, M74, Ameryki, Veile, itd).
Nie widzieliśmy jedynie kulek z Kasjopei (odhaczyłem je już wcześniej) oraz obiektów z Delfina.

Potwierdzam, że Chichoty przyciągały jak magnes! W sobotę były wyraźnie widocznie gołym okiem tak, że nie trzeba było w nie celować. Same przyciągały uwagę na szczycie Perseusza. Żałuję, iż nie miałem przy sobie lornetki. Najbardziej zachwyciły w ES14/100 tylko ciut ciaśniej widoczne niż w ES30/82. Potwierdzam także jakoby M92 była tak piękna i szczegółowa, że po raz pierwszy podobała mi się bardziej od M13. Całe szczęście, że nie zrezygnowałem z popularnych DS-ów. Na nowo je odkrywam w dużym zwierciadle :D

Dodatkowo wycelowaliśmy:
Byk
M1 "Krab"- w końcu ją zobaczyłem i odhaczyłem. Fajna mgiełka ale spodziewałem się czegoś bardziej spektakularnego.
Obrazek

Potem był przegląd galaktyk w Wielkiej Niedźwiedzicy: M51, M101, M109, M106, M108 (przy okazji Sowa, której Przemo jeszcze nie widział a ja na nowo ją odkryłem w 13-tce), no i ciekawie zaczęło się na galaktykach Bodego...
Wycelowałem w kompleks M81, M82 i mniej znanej NGC3077 o której Przemko jeszcze nie słyszał a tu widzę jedną tylko galaktyczkę i nic dookoła ;) Myślę co tu jest grane a to:

Wielka Niedźwiedzica
NGC2976- przypadkiem odkryta ale bardzo ładna, wyraźna i duża galaktyka spiralna.
Obrazek
i przy okazji wracając raz po raz do trypletu Bodego oraz przeczesując bezustannie pobliską okolicę jeszcze wpadła:

Wielka Niedźwiedzica
NGC2985- podobnie wyraźna jak powyższa koleżanka, bardzo łatwo ją wycelować ciągnąc sporo w górę nad cygarem...
Obrazek

W planie było jeszcze kilka nieobserwowanych wcześniej DS-ów ale... padła bateria w iPhonie ze SkySafari i oślepłem na nieodkryte cele :cry: Ratowaliśmy się jeszcze laptopem Przemka ale Stellarium na lapie oślepia okrutnie. Mam nauczkę żeby wozić ze sobą tradycyjny atlas, zresztą przyda się do starannego przeczesywania poszczególnych konstelacji.

Śladem Adama K. zapodałem jeszcze ESa 4,7 z samą soczewką barlowa GSO ED 1,5x. Widok nieziemski z powiększeniem 478x: "Pierścionek" zapełnił całe 82 stopniowe pole! Wyglądał jak Łysy w ES14 z tą różnicą, że zgubił trochę szczegółu przez ten power ;) Gdy potem założyłem 14mm to było maleństwo.

Nie wiem co jeszcze nowego lukał Przemo. Mam nadzieję, że uzupełni relację.
Pożegnaliśmy Kapliczkę z Orionem (widocznym na focie) i Syriuszem w dole. Oj, zima idzie...


Przemku, dziękuję Wam za sympatyczne obserwacje! Daniel jest bardzo dzielny, wytrzymał do końca i cały czas obserwował raz ze mną, raz z Tatą :)

_________________
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13"; TSAPO906; PST; HEQ5mod; SAM; ASI533; ASI290; EOS6D


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - wrzesień 2013 r.
PostNapisane: wtorek, 10 września 2013, 10:22 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 27 marca 2013, 11:11
Posty: 349
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Amadeusz, fajna relacja :)

~~

to moje ostatnie obserwacje.

Czas: 06.09.2013r., 22:00-00:00
Miejsce: Dąbrówka.

Obrazek

Uczestnicy: Robert K., Justyna i Robert U.
Sprzęt: Mak127+Sony Nex-5/EQ 3-2, GSO 10”.
Warunki obserwacyjne: kryształowe, przejrzyste niebo, dość ciepło na początku później coraz chłodniej. Wilgoć pod koniec atakowała. Niebo wydawało mi się ciut jaśniejsze niż poprzednio.
Uwagi: dość krótkie i „na szybko” obserwacje, ale zawsze.

Opis:
Nic nadzwyczajnego się nie wydarzyło. Jasne obiekty przy tej przejrzystości nieba były kapitalne. Na słabsze obiekty trzeba było zerkać i przyglądać się dłużej, ale nie miałem na to czasu niestety. 2 godziny to jednak za mało.
Wyszukałem i pokazałem mojej żonie i Robertowi, co z głowy pamiętałem w różnych konfiguracjach okularowych. W pewnym momencie do mojego wyciągu powędrował nawet barlow GSO 1,25 x2 – z ES14 zrobiło się 7mm. Było dość ciemno, ale jasnym obiektom to nie przeszkadzało specjalnie, a w zamian ukazywały swe większe oblicza...(ahh…ES6,7 – i wszystko przed Adamów :P).
No to po kolei:
1. Herkules: M92!
Fajna kuleczka, dała radę. Z krótszymi ogniskowymi też ładnie.
2. Herkules: M13!
Im częściej ją oglądam i im więcej obiektów porównawczych widzę, tym bardziej zdaję sobie sprawę z wielkości M13 – świetna. Za każdym razem.
3. Lutnia: M57!
Pierścień wyglądał dobrze. Odcinał się wyraźnie na tle nieba. Nawet z barlowem GSO 1,25 x2 było nieźle.
4. Lutnia: M56!
Ładna kulka, wciąż sporo detalu.
5. Strzała: M71!
Podobnie jak wyżej. Bardzo przyjemna kulka. Szkoda tylko, że tak mało czasu mogłem poświęcić.
6. Lisek: M27
Hantle dobrze, ale bez rewelacji. Dla nich musi być po prostu ciemno i to fest – najlepszy filtr jaki istnieje.
7. Łabędź: M29!
Trochę się naszukałem, ale znalazłem. Ładna gromada otwarta. Na M39 nie starczyło mi cierpliwości i szkoda mi było czasu.
8. Pegaz: M15!
Ta kuleczka ze swoim świetlistym jądrem, powala po prostu – super! A pokazał mi ją po raz pierwszy Alfredo! Dzięki wielkie!
9. Andromeda: M31!
10. Andromeda: M32
11. Andromeda: M110
Tutaj nie ma co pisać – zawsze świetna. Przerwy w ramionach widoczne.
12. Trójkąt: M33
Nie mogłem znów przypowerować z akomodacją, ale i tak ramiona majaczyły przy zerkaniu.
13. Ryby: M74
Znów bez szału, ale nie popuszczę jej. Będę na nią polował tak długo, aż będę zadowolony – by ten wybrany i satysfakcjonujący obraz wypalił mi się w pamięci na wiele kolejnych obserwacji.
14. Kasjopeja: NGC457 (E.T.)
Jasna i ciekawa jak zwykle.
15. Byk: M45 (Plejady)
Klejnoty nocnego nieba!
16. Perseusz: NGC869 (h Persei) !!!
17. Perseusz: NGC884 (chi Persei) !!!
Chichotki. Dalej się nimi fascynuję chyba najbardziej – są przepiękne.
18. Perseusz: M76 (Małe Hantle)
Pod koniec jeszcze złapałem Małe Hantle. Dzięki świetnemu seeingowi były wyraźnie zarysowane. Tylko nie miałem czym przypowerować. Ale ładne były.

Chciałbym jeszcze dodać, że dzięki uprzejmości Roberta, mogliśmy z żoną polookać przez lornetkę 15x70 – czadowe pole!
Tutaj pokazywałem żonie i kazałem szukać takich obiektów jak M45, M31, M13, NGC457, NGC869, NGC884. Żonie szczególnie przypadły do gustu piękne Plejady.
Próbowaliśmy jeszcze z Robertem upolować nową w Delfinie, ale się nie udało.

_________________
e-mail: rob.urbanek@gmail.com


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - wrzesień 2013 r.
PostNapisane: wtorek, 10 września 2013, 16:23 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Posty: 3866
Lokalizacja: Chorzów
Amadeusz, Robert, bardzo fajne relacje z tych dwóch bardzo udanych nocek. Będzie się je fajnie czytało w jesienne deszczowe dni.

Amadeusz Jędrzejczyk napisał(a):
Wycelowałem w kompleks M81, M82 i mniej znanej NGC3077 o której Przemko jeszcze nie słyszał a tu widzę jedną tylko galaktyczkę i nic dookoła ;) Myślę co tu jest grane a to:

Wielka Niedźwiedzica
NGC2976- przypadkiem odkryta ale bardzo ładna, wyraźna i duża galaktyka spiralna.
:)

To bardzo cieszy że w 13" lustrze NGC udaje z powodzeniem eM-kę ;) . Co apertura to apertura :) .

_________________
Adam Skrzypek

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - wrzesień 2013 r.
PostNapisane: wtorek, 10 września 2013, 19:14 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 19 listopada 2012, 22:37
Posty: 632
Adam Skrzypek napisał(a):
Będzie się je fajnie czytało w jesienne deszczowe dni.

Roberto, Adamie, bardzo się cieszę, że również mieliście udane nocki na swoich miejscówkach :D Miło, że podobała się Wam ta krótka relacja z dość owocnych sobotnich obserwacji. W relacji wyręczył mnie właściwie Roberto starannie opisując nowe eMki - wspólne dla nas obu.
Adam Skrzypek napisał(a):
To bardzo cieszy że w 13" lustrze NGC udaje z powodzeniem eM-kę ;) . Co apertura to apertura :) .

To prawda. Te same trzy NGC "w okolicy Bodego" obserwował Przemo 8-mką! Jako szukacza używaliśmy... Columbusa ;) Po skończonej obserwacji załączałem laser aby na przyszłość zapamiętać dokładne położenie i łatwo było wycelować Syntę to samo miejsce. Ta metoda świetnie się sprawdzała przez całą noc.
W tym rejonie aż się roi od NGC. Zamiast star hoppingu użyliśmy "galaxy hopping" :lol:
Przy najbliższej okazji wrócę do galaktyk Wielkiej Niedźwiedzicy ale już mi się marzy Abell 426 w Perseuszu.

W swojej relacji zapomniałem napisać, że dzięki Przemkowi obserwowaliśmy Syntą Mgławicę Myśliwego - po raz pierwszy w letnim sezonie!

_________________
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13"; TSAPO906; PST; HEQ5mod; SAM; ASI533; ASI290; EOS6D


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - wrzesień 2013 r.
PostNapisane: wtorek, 10 września 2013, 19:59 
Offline
Ranga: [1]

Dołączył(a): niedziela, 7 lipca 2013, 11:18
Posty: 82
Lokalizacja: Gliwice
Amadeusz Jędrzejczyk napisał(a):
Adam Skrzypek napisał(a):
To bardzo cieszy że w 13" lustrze NGC udaje z powodzeniem eM-kę ;) . Co apertura to apertura :) .

To prawda. Te same trzy NGC "w okolicy Bodego" obserwował Przemo 8-mką! Jako szukacza używaliśmy... Columbusa ;) Po skończonej obserwacji załączałem laser aby na przyszłość zapamiętać dokładne położenie i łatwo było wycelować Syntę to samo miejsce. Ta metoda świetnie się sprawdzała przez całą noc.
W tym rejonie aż się roi od NGC. Zamiast star hoppingu użyliśmy "galaxy hopping" :lol:
Przy najbliższej okazji wrócę do galaktyk Wielkiej Niedźwiedzicy ale już mi się marzy Abell 426 w Perseuszu.

W swojej relacji zapomniałem napisać, że dzięki Przemkowi obserwowaliśmy Syntą Mgławicę Myśliwego - po raz pierwszy w letnim sezonie!


Amadeo bardzo fajna relacja.

Potwierdzam wyciągnęliśmy sporo z tej Niedźwiedzicy. Także niby nic nie wartą 8-emką.
Bardzo fajna wyprawa, choć troszkę pechowa.
Amadeo, także dziękuję za miłe towarzystwo. Daniel tylko wypytuję, kiedy będzie mógł popracować z tobą przy teleskopie ;)

_________________
Obrazek

GSO 10" GSO 9mm, ES 6,7mm 8,8mm 14mm. Meade 4000 Plössl 6.4mm, 15mm, 26mm, 32mm Sotem 10x50


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - wrzesień 2013 r.
PostNapisane: wtorek, 10 września 2013, 20:59 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Posty: 3866
Lokalizacja: Chorzów
Przemysław Gębicki napisał(a):
Potwierdzam wyciągnęliśmy sporo z tej Niedźwiedzicy.

Co do Niedźwiedzicy - pazur może pokazać w okresie kiedy jest wysoko na niebie, na wiosnę chociażby. Teraz to już niziuteńko... więc może być jeszcze lepiej.
Przemysław Gębicki napisał(a):
Także niby nic nie wartą 8-emką.

:?: :?: :?: Nie grzesz ;) :P

_________________
Adam Skrzypek

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - wrzesień 2013 r.
PostNapisane: niedziela, 29 września 2013, 22:57 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 19 listopada 2012, 22:37
Posty: 632
Wczorajsze obserwacje w Małopolsce prowadziłem jedynie za pomocą lornetki. Przyglądałem się dobrze pamiętanym eMkom, utrzymując kontakt telefoniczny z Astrohuntersami. Szkoda, że nie miałem telepa.
Była mgła, potem nadeszły chmury. Ale warto było czekać :)

Na pamiątkę zrobiłem poniższe fotki Cygnusa (pojedyncze klatki):
Załącznik:
Grojecka_Gora_Amadeusz_20130928_01.jpg
Grojecka_Gora_Amadeusz_20130928_01.jpg [ 415.21 KiB | Przeglądane 12041 razy ]

Załącznik:
Grojecka_Gora_Amadeusz_20130928_02.jpg
Grojecka_Gora_Amadeusz_20130928_02.jpg [ 416.75 KiB | Przeglądane 12041 razy ]

_________________
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13"; TSAPO906; PST; HEQ5mod; SAM; ASI533; ASI290; EOS6D


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - wrzesień 2013 r.
PostNapisane: poniedziałek, 30 września 2013, 10:46 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 9 lipca 2012, 22:33
Posty: 458
Lokalizacja: Görny Ślönsk
Klimatyczne fotki ;)
dzięki za teleobserwacje :)

_________________
GSO 10", FASTRON-5S LED, Platforma Paralaktyczna L.J., Synta 150/750, ATM 80/400, Celestron 15 x 70 , Canon 5D,Canon 5D mkIII, Canon D60, ES: 4,7 6,7 14 24, Lumicon: OIII , UHC

Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 51 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL