Teraz jest poniedziałek, 6 kwietnia 2020, 11:31

Strefa czasowa: UTC + 2

Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Autor Wiadomo┼Ť─ç
 Tytu┼é: Dzisiejsze obserwacje - listopad 2013 r.
PostNapisane: pi─ůtek, 1 listopada 2013, 20:03 
Administrator
Administrator

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Pa┼║dziernikowy w─ůtek nie wypali┼é, ┼╝adnych post├│w (chyba pierwszy raz?), mam nadziej─Ö ┼╝e w listopadzie b─Ödzie inaczej. Zapraszam zatem do pisania.

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod

G├│ra

Tytu┼é: Re: Dzisiejsze obserwacje - listopad 2013 r.
PostNapisane: sobota, 2 listopada 2013, 07:52 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:05
Hmmm... Zastanawiam si─Ö Adam, czy obserwowali┼Ťmy jeszcze w pa┼║dzierniku, czy ju┼╝ w listopadzie :?: :D

Piwo ma warto┼Ťci od┼╝ywcze, podczas gdy ┼╝ywno┼Ť─ç nie ma warto┼Ťci piwnych

G├│ra

PostNapisane: sobota, 2 listopada 2013, 10:33 
Administrator
Administrator

W zasadzie obserwowali┼Ťmy w pa┼║dzierniku, a w listopadzie wr├│cili┼Ťmy do domu :) .

G├│ra

PostNapisane: sobota, 2 listopada 2013, 11:10 
Moderator globalny
Moderator globalny

No to mieli┼Ťmy dwumiesi─Öczne obserwacje. ;)

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 3 listopada 2013, 14:29 
Administrator
Administrator

Mamy n├│w i leje. Jako┼Ť mnie to nie dziwi... :evil:

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 12 listopada 2013, 20:54 
Ranga: [3]

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 11 stycznia 2011, 14:03
Hmm, chyba kto┼Ť kupi┼é teleskop i nie chce si─Ö przyzna─ç :mrgreen:

Chmur nie brak,ale zdarzaj─ů si─Ö niespodzianki - wczoraj wg ICM warunki mia┼éy by─ç s┼éabe,
ale gdy ko┼éo p├│┼énocy przypadkiem spojrza┼éem w okno zaskoczy┼éo mnie do┼Ť─ç czyste niebo.
Zamiast i┼Ť─ç spa─ç wygrzeba┼éem wi─Öc lidletk─Ö i ustawi┼éem statyw z aparatem w kuchni.
Obserwacje przez okno pod roz┼Ťwietlonym niebem GOP - nic fajnego, ale uda┼éo mi si─Ö dostrzec komet─Ö C/2013 R1 Lovejoy w tej niewielkiej lornetce.
Warunki bardzo pod┼ée do fotografowania, ale nie maj─ůc pewno┼Ťci kiedy znowu b─Ödzie co┼Ť wida─ç porobi┼éem kilka pami─ůtkowych uj─Ö─ç komety.
W szerszym polu (ob.50mm) komet─Ö wida─ç jeszcze w towarzystwie gromady M44, ale separacja ju┼╝ spora i ro┼Ťnie.
W w─ůskim polu (ob.300mm) widoczna tylko kometa i okoliczne gwiazdy...czasy kr├│tkie bo astrokozio┼éek pogodnych nocy wyczekuje w gara┼╝u.
Nie czekaj─ůc na pozosta┼ée komety opu┼Ťci┼éem stanowisko ok.2:40.
Po cichu licz─Ö, ┼╝e jeszcze trafi─ů si─Ö prawdziwe, kometarne ┼éowy w terenie...

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 13 listopada 2013, 02:00 
Ranga: [4]

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 19 listopada 2012, 22:37
a ja w┼éa┼Ťnie wr├│ci┼éem z Wi┼Ťnicz ;) Niebo by┼éo czyste ale warunki kiepskie. Gorszych jeszcze pod Kapliczk─ů nie mia┼éem. Sam nie wiem dlaczego by┼éem zdziwiony, ┼╝e nikogo nie spotka┼éem. Jowisza ┼Ťwietnie mo┼╝na by┼éo sobie poogl─ůda─ç i ┼üysego. Jasno by┼éo jak w dzie┼ä. Nawet latarki nie musia┼éem ┼Ťwieci─ç. Zajrza┼éem jeszcze do Oriona, Byka, Bli┼║ni─ůt i Wo┼║nicy (a w┼éa┼Ťciwie odwrotnie) gdy┼╝ tylko te gwiazdozbiory by┼éy w miar─Ö okaza┼ée.
Widok Kapliczki i okolicy w lekkiej mgle był za to magiczny....
Ponadto z testu but├│w jestem zadowolony :lol: Pono─ç maj─ů wytrzyma─ç -28*C (???) i faktycznie by┼éo mi ciep┼éo chocia┼╝ by┼éem w samych jeansach i r─Öce mi tylko zmarz┼éy :)

Dobranoc :)

Columbus 13"; TSAPO906; HEQ5; SAM; QHY183; EOS6D

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 13 listopada 2013, 08:59 
Moderator globalny
Moderator globalny

Amadeusz Jędrzejczyk napisał(a):
Jasno by┼éo jak w dzie┼ä. Nawet latarki nie musia┼éem ┼Ťwieci─ç.

Sam sobie odpowiedzia┼ée┼Ť na pytanie.

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 13 listopada 2013, 09:43 
Administrator
Administrator

Faktycznie Ksi─Ö┼╝yc jest ju┼╝ du┼╝y, sam na niego wczoraj patrzy┼éem z balkonu, ┼Ťwieci┼é niemi┼éosiernie. Z kalendarza wynika, ┼╝e dopiero w weekend 23-24 listopada mo┼╝na zacz─ů─ç jakie┼Ť tam obserwacje.

Ponadto z testu but├│w jestem zadowolony :lol: Pono─ç maj─ů wytrzyma─ç -28*C (???) i faktycznie by┼éo mi ciep┼éo chocia┼╝ by┼éem w samych jeansach i r─Öce mi tylko zmarz┼éy :)

Z opisu wynika ┼╝e to buty z Decathlonu, w naszym ┼╝argonie zwane "walonkami" :D . Je┼Ťli to te to potwierdzam, s─ů doskona┼ée w trakcie obserwacji, a do tego przesz┼éy pozytywnie testy w Norwegii :)

To co┼Ť w ten dese┼ä:
Obrazek

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 14 listopada 2013, 17:42 
Moderator globalny
Moderator globalny

Dzisiaj b─Ödzie fajny Jowisz :!:
19h23.8m [Jupiter] Jupiter Rise Azimuth= 51.8┬░, NE (in constellation Gemini)
19.5h [Jupiter] Jupiter Magnitude=-2.5mag Best seen from 19.5h - 6.7h (htop=60┬░ at S at 3.5h) (in constellation Gemini)RA= 7h27m29s Dec=+21┬░55.6' (J2000) Distance=4.580AU Elongation=122┬░ Diameter=43.0"
19h46.2m [Jupiter] Jupiter Transit of Great Red Spot
20h27.7m [Jupiter-Moon Io] Jupiter-Moon Io Shadow Begin (I.Sh.I.; 5.4 mag)
21h32.9m [Jupiter-Moon Io] Jupiter-Moon Io Transit Begin (I.Tr.I.; 5.4 mag)
22h35.0m [Jupiter-Moon Europa] Jupiter-Moon Europa Eclipse Begin (II.Ec.D.; 6.0 mag)
22h40.3m [Jupiter-Moon Io] Jupiter-Moon Io Inferior Conjunction (I.Cj.I.; 5.4 mag)
22h42.2m [Jupiter-Moon Io] Jupiter-Moon Io Shadow End (I.Sh.E.; 5.4 mag)

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 1 grudnia 2013, 13:57 
Ranga: [2]

Do┼é─ůczy┼é(a): niedziela, 22 lipca 2012, 21:09
Witam. Opis obserwacji troche sp├│┼║niony, ale jednak si─Ö pojawi┼é :). W ┼Ťrod─Ö 27.11 zgodnie z prognozami niebo si─Ö wypogodzi┼éo i by┼éo prawie bezchmurne do 24. Razem z Amadeuszem dotarli┼Ťmy na miejsce w okolicach 22. No i zacz─Öli┼Ťmy obserwacje moim Columbusem. Po tak d┼éugiej przerwie w obserwacjach nie wiedzieli┼Ťmy od czego zacz─ů─ç, aby nasyci─ç oczy widokiem :). Na rozgrzewk─Ö posz┼éo kilka gromad ( M103, Chichoty i inne). Jako ┼╝e musieli┼Ťmy przetestowa─ç nowy nabytek Amadeusza - OIII od TV - wsadzili┼Ťmy w ES 28 filtr i na pierwszy ogie┼ä posz┼éy Plejady. Mg┼éawica okalaj─ůca gromad─Ö by┼éa co najmniej wyra┼║na, w zasadzie to wsz─Ödzie tam by┼éo siwo :D, ale niejednolicie, co wyklucza┼éo zaparowanie jakiego┼Ť elementu. Ca┼ékiem ┼éadna by┼éa cz─Ö┼Ť─ç mg┼éawicy wychodz─ůca od Merope. Nie wyci─ůgaj─ůc filtra lecieli┼Ťmy dalej po mg┼éawicach, tym razem letnich, a konkretnie Veil i Ameryka. Ta pierwsza s┼éaba, ale to na pewno za spraw─ů niskiego po┼éo┼╝enia, za to ta druga ju┼╝ lepiej widoczna. Szukana bez mapy, wi─Öc nawet nie pr├│bowali┼Ťmy identyfikowa─ç czy to Ameryka czy Pelikan. Dalej polecieli┼Ťmy na drug─ů strone nieba, do Byka. Strza┼é w M 1, no i tutaj sza┼éu nie by┼éo, nie potrafi─Ö powiedzie─ç dlaczego... idziemy ni┼╝ej, do M42. Nadal ES 28 i OIII. Widok co najmniej niesamowity. Wszytkie strz─Öpy, poszarpania itd. pi─Öknie widoczne. D┼éugo nie mog┼éem si─Ö napatrze─ç :). Nast─Öpnie skierowali┼Ťmy teleskop do Alnitaka, w poszukiwaniach P┼éomienia i Ko┼äskiego ┼üba. P┼éomie┼ä widoczny, ale sza┼éu nie by┼éo. Chmury zacz─Ö┼éy nas goni─ç wi─Öc za┼éo┼╝yli┼Ťmy bino i celujemy na Jowisza , niestety nie zd─ů┼╝yli┼Ťmy... Jowisz by┼é ju┼╝ przykryty warstw─ů chmur, ale by┼é widoczny, pasy majaczy┼éy, ale nic specjalnego nie by┼éo widocznego. Skierowali┼Ťmy jeszcze bino na M42, bo tam jeszcze chmury nie dosz┼éy. Widok by┼é bardzo ┼éadny, ale troszke ciemny. Niemniej podoba┼éa si─Ö. I na tym sko┼äczyli┼Ťmy obserwacje :). Warto by┼éo wyskoczy─ç chocia┼╝ na chwilk─Ö. Dzi─Öki za obserwacje!

Ciemnego nieba!

tel. 889366423

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 1 grudnia 2013, 21:39 

No to jeszcze fota i kilka słów ode mnie:
Za┼é─ůcznik:
Komentarz: Alfredo z Columbusem przed Kapliczk─ů, 27.11.2013
Wisnicze_Amadeusz_20131127_01.jpg
Wisnicze_Amadeusz_20131127_01.jpg [ 333.98 KiB | Przegl─ůdane 4628 razy ]

Fajna relacja Alfredo! Dodam, ┼╝e by┼éo potwornie zimno! By┼éem ubrany najmocniej jak si─Ö da┼éo a jednak przemarz┼éy mi nogi od tego przejmuj─ůcego wiatru.
Warunki by┼éy znakomite i kiepskie zarazem. Znakomite bo nisko po┼éo┼╝one nad horyzontem chmurki blokowa┼éy ca┼é─ů ┼éun─Ö zar├│wno od wioski i pozosta┼éych kierunk├│w a szczeg├│lnie od za┼Ťwietlonego Toszka. Dzi─Öki temu niebo w zenicie by┼éo ciemne jak w D─ůbr├│wce, Droga Mleczna na zachodzie pi─Ökna i wyra┼║na. Seeing te┼╝ bardzo dobry. Jak to stwierdzi┼é Alfredo - zimny wiatr rozgromi┼é wszystkie zanieczyszczenia atmosfery.
Warunki zmienia┼éy si─Ö dynamicznie. Do┼Ť─ç d┼éugo zesz┼éo na kolimacj─Ö telepa po ciemku. Szkoda, ┼╝e nie zabra┼éem kolimatora laserowego. Zanim telep by┼é gotowy, go┼éym okiem napoi┼éem si─Ö obrazami Drogi Mlecznej. Na chwil─Ö Oriona zas┼éoni┼éy ┼éadne pierzaste chmurki. Chcia┼éem utrwali─ç je z gwiazdami na focie ale przemarz┼éy mi palce zanim przygotowa┼éem do strza┼éu Canona.

Z tego co pami─Ötam to Krab i Orion by┼éy pierwsze przez OIII Telewujka. Krab troch─Ö zbyt ciemny przez OIII ale du┼╝o ┼éadniejszy i wyra┼║niejszy jak dla mnie ni┼╝ we wrze┼Ťniu. Mg┼éawica w Orionie powali┼éa mnie mimo, i┼╝ chcia┼éem odpocz─ů─ç w tym sezonie od tego obiektu. Nie spodziewa┼éem si─Ö, ┼╝e przez OIII odkryj─Ö j─ů na nowo. Wydawa┼éa si─Ö rozleglejsza, pe┼éna detali i przestrzenna.
Skoczyli┼Ťmy do Cygnusa ale zjecha┼é ju┼╝ za nisko. Po Wedze i Pier┼Ťcionku nie zosta┼éo ┼Ťladu na zachodnim niebie. Tak bardzo chcia┼éem zobaczy─ç Veila pami─Ötaj─ůc szok jaki wszyscy prze┼╝yli┼Ťmy w sierpniu podczas obserwacji Lumiconem Dawida.
Niestety niska atmosfera zdegradowała obraz. Dobrze, że Ameryka była jeszcze na tyle wysoko aby nacieszyć się jej widokiem z nowym filtrem.
Potem by┼éy pami─ůtkowe fotki, szybkie obserwacje Jowisza i Oriona przez bino. Kurtyna zacz─Ö┼éa si─Ö nam bezpowrotnie zamyka─ç.
Byli┼Ťmy zadowoleni, ┼╝e cho─ç kr├│tkie te obserwacje, utrwalili┼Ťmy w swojej pami─Öci te pi─Ökne obrazy od tak dawna wyczekane....
W planie by┼éy jeszcze obserwacje gromady galaktyk Abell 426 w Perseuszu z dominuj─ůc─ů NGC1275 ale to ju┼╝ nast─Öpnym razem.

Dzi─Öki Alfredo za kolejne pami─Ötne obserwacje i gor─ůc─ů kaw─Ö na zako┼äczenie udanego wieczoru :D

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 1 grudnia 2013, 22:39 
Ranga: [1]

Do┼é─ůczy┼é(a): ┼Ťroda, 10 kwietnia 2013, 21:10
Fajnie, ┼╝e uda┼éo si─Ö Wam sp─Ödzi─ç cho─ç cz─Ö┼Ť─ç nocy przy teleskopie, taka teraz pora, ┼╝e ci─Ö┼╝ko trafi─ç na dobre warunki, cz┼éowieka ju┼╝ r─Öce ┼Ťwierzbi─ů ┼╝eby z┼éapa─ç cho─ç za lornetk─Ö ale nie ma kiedy... Oby pogoda si─Ö poprawi┼éa, mo┼╝e w nast─Öpny weekend warunki i czas pozwol─ů, ┼╝eby cho─ç na chwil─Ö spojrze─ç na niebo :)

Pozdrowionka!

GSO 10", Celestron 15x70, GSO 30mm, Delta Optical Planetary 12,5; 6mm, UltraBlock 2"

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 2 grudnia 2013, 10:27 

Do┼é─ůczy┼é(a): ┼Ťroda, 27 marca 2013, 11:11
ja te┼╝ strasznie t─Öskni─Ö za niebem... dzi─Öki takim opisom, jak Wasze, Alfredo, Amadeo :) przypomina mi si─Ö pi─Ökno tej pasji. dzi─Ökuj─Ö za to i ciesz─Ö si─Ö, ┼╝e Wam si─Ö uda┼éo uszczkn─ů─ç co┼Ť z tej skarbnicy cud├│w nocnego nieba...!

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 2 grudnia 2013, 16:16 

Paweł Adamczyk napisał(a):
ju┼╝ r─Öce ┼Ťwierzbi─ů ┼╝eby z┼éapa─ç cho─ç za lornetk─Ö

O, mam podobnie...albo robota albo lipa w pogodzie.
Ruszaj─ůc w delegacj─Ö zwykle licz─Ö na jaki┼Ť ma┼éy cud i upycham lornetk─Ö w baga┼╝.
Ostatnio urzędujemy na tamie we Włocławku więc próbuję obserwacji w tym rejonie.
W nocy 28/29 listopada - kiedy na oczach ┼Ťwiata dogorywa┼éa kometa C/2012 S1 ISON - trafi┼éa si─Ö okazja pogodowa wi─Öc wygramoli┼éem si─Ö z hotelu na "pole".

Z brzegu zalewu, ok.połowy drogi Włocławek-Płock, obejrzałem klasyki nieba około-zimowego oraz kometę C/2013 R1 Lovejoy.
Ca┼ékiem urocza zielonkawa kometa, za┼éapa┼éa si─Ö wi─Öc na kr├│tk─ů sesj─Ö ze statywu.
Na szybko zrobiony stack wklejam w za┼é─ůczniku.
Uj─Öcia z obiektywu 50mm, ISO od 800 do 3200, czasy ok.10 sekund.
Ci─ůg┼ée zes┼éania i powroty na kolejne mecze :mrgreen: nie daj─ů szans na lepsze obrobienie materia┼éu,w efekcie powstaje tylko improwizowana fotografia dokumentalna.

Wiadomo, ┼╝e tego typu obserwacje nie s─ů pe┼éne, ale trzeba ┼éapa─ç chwil─Ö...

Za┼é─ůczniki:
Komentarz: kometa C/2013 R1 Lovejoy nad Zalewem Włocławskim 28.11.2013 ok.23:20
C_2013_R1_Lovejoy.jpg
C_2013_R1_Lovejoy.jpg [ 632.77 KiB | Przegl─ůdane 4589 razy ]

PostNapisane: wtorek, 3 grudnia 2013, 00:11 

Janusz Leks napisał(a):
w efekcie powstaje tylko improwizowana fotografia dokumentalna.
Wiadomo, ┼╝e tego typu obserwacje nie s─ů pe┼éne, ale trzeba ┼éapa─ç chwil─Ö...

Bardzo fajna fotka Janusz :!: Wiele nocek sp─Ödzi┼éem jak Ty w dalekiej trasie z lornetk─ů. Dzi┼Ť przesta┼éa mi wystarcza─ç jako travelerek. Wydaje mi si─Ö, ┼╝e najlepsze wyj┼Ťcie to ma┼éy refraktorek na lekkim AZ4, kt├│ry mo┼╝na upchn─ů─ç dyskretnie w baga┼╝niku i mie─ç pod r─Ök─ů na ka┼╝de zawo┼éanie. Tak┼╝e na kr├│tki zimowy strza┼é z balkonu kiedy 12-13" ju┼╝ si─Ö tam nie mie┼Ťci :lol:

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 3 grudnia 2013, 12:03 

refraktorek na lekkim AZ4, kt├│ry mo┼╝na upchn─ů─ç dyskretnie w baga┼╝niku

Hehe, od dawna ju┼╝ o tym my┼Ťl─Ö i chyba przyczynisz si─Ö do d┼éu┼╝szej niepogody je┼Ťli zrealizuj─Ö ten pomys┼é :mrgreen:

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 3 grudnia 2013, 15:19 
Ranga: [2]

Do┼é─ůczy┼é(a): niedziela, 22 lipca 2012, 21:09
┼üadna fotka :!: Komet─Ö dzisiaj widzia┼éem bardzo podobnie jak na zdj─Öciu, by┼éa r├│wnie┼╝ widoczna go┼éym okiem :). W lornetce pokaza┼éa ┼éadnie otoczk─Ö i warkocz. Dzisiaj chc─Ö si─Ö na ni─ů zaczai─ç z teleskopem :)

tel. 889366423

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 3 grudnia 2013, 22:25 

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 27 pa┼║dziernika 2009, 17:16
To i ja do┼éo┼╝─Ö swoj─ů cegie┼ék─Ö.Wstaj─ůc dzisiejszej nocy,ok.godz 4:15, wybra┼éem si─Ö pod miar─Ö ciemne niebo.Zasi─Ög gwiazdowy w okolicach 5,5mag.
Kometa widoczna bardzo ładnie w 7cm teleskopie.
My┼Ťl─Ö,┼╝e mo┼╝e pod wzgl─Ödem wizualnym mo┼╝e konkurowa─ç z tegoroczn─ů Panstarrs.
Głowa wyraznie widoczna.Warkoczyk komety także dobrze widoczny.Według mnie mniej rozpięty jak było w przypadku marcowej Panstarrs.
Dodatkowo na deser-Mars i Jowisz.
Podoba mi si─Ö.Warto wsta─ç wcze┼Ťnie.

PTMA-Warszawa
Sprz─Öt: SW 150/750, EQ 3-2,Nap─Öd w 1 osi RA,Lunetka biegunowa Celestron CG-4,Canon 600 D, Canon PowerShot A480,SW 705 AZ2 i okulary kitowe.
------------------------------------------------------------------------------------------
http://sosptma.astrowww.pl/
Sekcja Obserwacji Słońca PTMA

G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku

Strefa czasowa: UTC + 2

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Brak zidentyfikowanych u┼╝ytkownik├│w i 7 go┼Ťci

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz dodawa─ç za┼é─ůcznik├│w

Szukaj:
Skocz do: