Teraz jest poniedziałek, 6 kwietnia 2020, 12:00

Strefa czasowa: UTC + 2

Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Przejd┼║ na stron─Ö 1, 2  Nast─Öpna strona
Autor Wiadomo┼Ť─ç
 Tytu┼é: Dzisiejsze obserwacje - grudzie┼ä 2013 r.
PostNapisane: niedziela, 1 grudnia 2013, 16:33 
Administrator
Administrator

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Listopad nie sprzyja┼é obserwacjom. Z tego co pami─Ötam obserwowali┼Ťmy z Adamem K. noc─ů z 31 pa┼║dziernika na 1 listopada a teraz Alfred z Amadeuszem wstrzelili si─Ö w kr├│ciutkie okienko pogodowe.

Mam nadziej─Ö ┼╝e grudzie┼ä b─Ödzie ┼éaskawszy, cho─ç ze wzgl─Ödu na jego charakter - zabieganie, ┼Ťwi─Öta - mo┼╝e by─ç trudniej ze znalezieniem czasu na obserwacje. Je┼Ťli kto┼Ť jednak ten czas znajdzie - zapraszam do ich opisania.

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod

G├│ra

Tytu┼é: Re: Dzisiejsze obserwacje - grudzie┼ä 2013 r.
PostNapisane: niedziela, 1 grudnia 2013, 20:40 
Ranga: [4]

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 19 listopada 2012, 22:37
Adam Skrzypek napisał(a):
Je┼Ťli kto┼Ť jednak ten czas znajdzie - zapraszam do ich opisania.

Znajdziemy ten czas na 1000%, byle tylko pogoda się odnalazła :)

PS. Prosz─Ö co najmniej do gwiazdki przerwa─ç zakupy telep├│w ! :lol: :lol: :lol:

Columbus 13"; TSAPO906; HEQ5; SAM; QHY183; EOS6D

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 2 grudnia 2013, 22:49 
Nowy u┼╝ytkownik

Do┼é─ůczy┼é(a): niedziela, 1 grudnia 2013, 16:26
Jestem tu nowy, wi─Öc mo┼╝e takie banalne pytania mog─ů si─Ö spotka─ç z irytacj─ů ludzi, dla kt├│rych to pestka, ale dla mnie astronomia to jeszcze troch─Ö terra incognita, lecz pomy┼Ťla┼éem sobie, czemu mam grzeba─ç po ca┼éym internecie, w ko┼äcu s─ů tu osoby dla kt├│rych to pewnie b─Ödzie proste, jak droga stad do Betelguezy.. ot├│┼╝ :
doje┼╝d┼╝am do pracy codziennie jakie┼Ť 60 km, a teraz robi si─Ö szybko ciemno, wi─Öc zaczyna by─ç szybciej widoczne rozgwie┼╝d┼╝one niebo.. jecha┼éem na po┼éudnie (chyba..?) i gdzie┼Ť oko┼éo 16-17.00 ┼Ťwieci┼éa na niebie pi─Ökna gwiazda, jedyna i bardzo jasna, i strasznie mnie to zaintrygowa┼éo, co to mo┼╝e by─ç za obiekt.

Wiem, ┼╝e tu pewnie wszyscy to wiedz─ů, zatem prosz─Ö nie p─Ökajcie ze ┼Ťmiechu i podzielcie si─Ö t─ů wiedz─ů ze mn─ů, biednym robaczkiem. Za jaki┼Ť tam czas te┼╝ b─Öd─Ö m─ůdrzejszy, ale na razie co┼Ť tam sobie przeczytam, co┼Ť znajd─Ö w moim iPhonie, a czego┼Ť si─Ö mog─Ö dowiedzie─ç od m─ůdrzejszych :)

dzi─Öki !

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 2 grudnia 2013, 23:16 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:05
Mi─Ödzy wymienionymi przez Ciebie godzinami na SSW ┼Ťwieci zachodz─ůca Wenus, a na ESE wschodz─ůca Kapella.
Polecam darmowy program Stellarium.

Piwo ma warto┼Ťci od┼╝ywcze, podczas gdy ┼╝ywno┼Ť─ç nie ma warto┼Ťci piwnych

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 2 grudnia 2013, 23:33 
Nowy u┼╝ytkownik

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 15 lipca 2013, 15:05
Je┼Ťli masz smartfona to spr├│buj zainstalowa─ç skyeye, stellarium na tel. niestety jest p┼éatne.
pozdrawiam

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 2 grudnia 2013, 23:52 

Leszek Machej napisał(a):
jecha┼éem na po┼éudnie (chyba..?) i gdzie┼Ť oko┼éo 16-17.00 ┼Ťwieci┼éa na niebie pi─Ökna gwiazda, jedyna i bardzo jasna, i strasznie mnie to zaintrygowa┼éo, co to mo┼╝e by─ç za obiekt

To by┼éa Wenus -4,6mag. Ja┼Ťniejsze na niebie s─ů tylko S┼éo┼äce i ┼üysy. Kilka godzin p├│┼║niej na wschodzie znajdziesz Jowisza z ksi─Ö┼╝ycami. Zainstaluj sobie na iPhonie SkySafari (podstawowa wersja kosztuj─Ö par─Ö groszy a czasem jest darmowa). Potrz─ů┼Ťniesz, to poka┼╝e Ci wskazany telefonem obszar nieba. Ekscytuj─ůca i pouczaj─ůca zabawa na pocz─ůtek. Najlepiej zacz─ů─ç od zapami─Ötania gwiazdozbior├│w i najja┼Ťniejszych gwiazd :) Warto te┼╝ sobie kupi─ç jaki┼Ť atlas nieba. Reszta przychodzi sama i wci─ůga... :mrgreen:

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 3 grudnia 2013, 00:02 
Nowy u┼╝ytkownik

Do┼é─ůczy┼é(a): niedziela, 1 grudnia 2013, 16:26
Dzi─Öki, mam Stellarium, ale jak jad─Ö to nie mog─Ö sprawdza─ç, a nie wiem jeszcze jak sprawdzi─ç co ┼Ťwieci┼éo o jakiej┼Ť tam minionej godzinie.. my┼Ťla┼éem o Wenus bo j─ů wiele razy podziwiam, kiedy chodz─Ö z psem wieczorem :) b─Ödzie ┼Ťwieci─ç a┼╝ do wiosny ?

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 3 grudnia 2013, 07:40 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:05
Leszek Machej napisał(a):
b─Ödzie ┼Ťwieci─ç a┼╝ do wiosny ?

B─Ödzie j─ů wida─ç mniej wi─Öcej do ko┼äca roku.

Dzi┼Ť wsta┼éem, a mo┼╝e raczej obudzi┼éem si─Ö o 6.00, a najdziwniejsze obserwacje przeprowadzi┼éem o 6.5-7 zerkaj─ůc przez niezas┼éoni─Öte okno w sypialni. Lecia┼é mianowicie tak jasny bolid jakiego jeszcze nigdy nie widzia┼éem. Po prostu kula ognia jak w Czelabi┼äsku ;)
Widziałem go ze wschodu, a leciał chyba z północnego wschodu.

Piwo ma warto┼Ťci od┼╝ywcze, podczas gdy ┼╝ywno┼Ť─ç nie ma warto┼Ťci piwnych

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 3 grudnia 2013, 11:53 

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 2 sierpnia 2011, 18:25
Zgadza się. Widziałem go z samochodu w drodze do pracy. Końcówka zjawiska ok. 1 sek. ale i to było nie złe:)

Variatio delectat;)

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 3 grudnia 2013, 11:56 
Ranga: [3]

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 11 stycznia 2011, 14:03
Adam Krawczyk napisał(a):
Dzi┼Ť wsta┼éem, a mo┼╝e raczej obudzi┼éem si─Ö o 6.00

Po wieczornym lornetkowaniu dzi┼Ť przebudzi┼éem si─Ö ko┼éo 4:50 i od razu spojrza┼éem w okno.
Niebo cudowne wi─Öc nie zak┼é├│caj─ůc snu str├│┼╝owi ;) wyszed┼éem z budynku i skupi┼éem si─Ö na komecie.
Zacne widowisko! Znacznie lepsze niż gdy ostatnio robiłem zdjęcia koło północy.
O poranku kometa ┼Ťwieci bardzo wysoko na ciemnym niebie - namierzy┼éem j─ů go┼éym okiem.
W lornetce - bajka. Warto specjalnie wcze┼Ťniej wsta─ç!
Tym razem nie chcia┼éo mi si─Ö wraca─ç po aparat i z tego ogl─ůdania fotek nie b─Ödzie.

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 8 grudnia 2013, 14:34 

Grze┼Ť ju┼╝ wszystko ┼éadnie opisa┼é. Przede wszystkim doskwiera┼é przenikliwy wiatr, teleskopami trz─Ös┼éo, oczy ┼ézawi┼éy no i ten przera┼║liwy zi─ůb. Niebo te┼╝ nie najlepsze, zasnute delikatn─ů mgie┼ék─ů czy te┼╝ wysokimi chmurami. Mimo tego co nieco by┼éo wida─ç, tak wi─Öc wyjazd nie poszed┼é na marne. Przede wszystkim chrzest bojowy przesz┼éo o┼Ťwietlenie walizki :P , ponadto mia┼éem okazj─Ö rzuci─ç okiem przez ES-a 28mm 68 st. Bardzo zacne szkie┼éko z komfortowym ER.

Mały niedosyt obserwacyjny pozostał, trzeba zatem czekać do następnego razu, byle nie przy takim wietrzysku.

Zamierza┼éem do┼é─ůczy─ç do Was w Wi┼Ťniczach p├│┼║nym wieczorem 3 grudnia ale udana imprezka z okazji r├│wnych 12 miesi─Öcy od pierwszego minizlotu teamu po┼éudniowego przerodzi┼éa si─Ö w obserwacje u Dawida.
Pogoda na po┼éudniu by┼éa nieco lepsza. Naszym celem by┼éo przetestowanie wsp├│┼épracy korektora komy GSO z nasadk─ů bino. Niestety zestaw nie ogniskuje w newtonie. Po wsuni─Öciu ca┼éego wyci─ůgu nadal wida─ç paj─ůka. Trudno.
Por├│wnywali┼Ťmy te┼╝ obrazy z ES-├│w do plossla Meade 5000 na DS-ach i do orciaka BGO na Jowiszu. Wyniki do┼Ť─ç zaskakuj─ůce ale wol─Ö przemilcze─ç (...).
Do Lovejoya r├│wnie┼╝ nie doczekali┼Ťmy. Poniewa┼╝ obserwacje nie by┼éy planowane, po powrocie z knajpy przemarz┼éem okrutnie w p├│┼ébutach i wyj┼Ťciowym p┼éaszczu. Wr├│ci┼éem ko┼éo p├│┼énocy bardzo zadowolony. Podzi─Ökowania dla Dawida i Micha┼éa za udany wiecz├│r i dla Jagody za gor─ůc─ů herbat─Ö na dworze :D

W dniu 7 grudnia aura zaskoczy┼éa mnie pozytywnie. Na ┼Ül─ůsku po po┼éudniu da┼é si─Ö we znaki ci─Ö┼╝ki atak ┼Ťnie┼╝ycy. "Halny" chcia┼é przewr├│ci─ç astrocara na dwupasm├│wce a tu┼╝ za Strzelcami by┼éa ju┼╝ sucha droga i czyste od po┼éudnia niebo. Przez ca┼é─ů drog─Ö podziwia┼éem na popo┼éudniowym niebie wspania┼é─ů samotn─ů par─Ö: ┼üysego z Wenus. Wyobrazi┼éem sobie jak by┼éoby pi─Öknie gdyby zamiast Wenus w szyku by┼é drugi ziemski Ksi─Ö┼╝yc... Fajne uczucie, jakbym nagle przeni├│s┼é si─Ö do odleg┼éych ┼Ťwiat├│w, na inn─ů planet─Ö! ;) Liczy┼éem, ┼╝e sprzyjaj─ůca pogoda po zmroku utrzyma si─Ö a┼╝ do Wielkopolski.
Na miejscu zastałem takie warunki:
Za┼é─ůcznik:
Komentarz: Kr├│tkie lukanie w podr├│┼╝y do Wielkopolski
AmkH8500a_small.jpg
AmkH8500a_small.jpg [ 386.5 KiB | Przegl─ůdane 3516 razy ]

Z podr├│┼╝nym zestawem obserwacyjnym czeka┼éem ponad godzin─Ö na mojej sta┼éej miejsc├│wce, wy┼éapuj─ůc z pomi─Ödzy chmur co si─Ö da┼éo. W ko┼äcu kurtyna zamkn─Ö┼éa si─Ö dokumentnie.
M42 w nasadce bino zapi─Ötej do refraktora wygl─ůda┼éa cudnie. Szerokie pole jak w lornetce - razem z pasem my┼Ťliwego - a szczeg├│┼éy mg┼éawicy jak w wielkim lustrze. Bajka!
Ciesz─Ö si─Ö, ┼╝e nasadka ogniskuje bez barlowa - na dodatek ze sporym zapasem regulacji w wyci─ůgu.
Zaliczyłem 7-mego namiastkę obserwacji ale przy obecnej pogodzie to i tak sporo dla mnie.

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 8 grudnia 2013, 15:19 
Administrator
Administrator

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Bardzo fajny opis Amadeo :)

Czy ten podr├│┼╝ny zestaw obserwacyjny to ED80 na AZ4? To wa┼╝na informacja, bo przynajmniej wiadomo z czym ogniskuje bino bez barlowa. A bino z tego co pami─Ötam to WO.

Niestety pomalutku Ksi─Ö┼╝yc b─Ödzie studzi┼é zakusy obserwacyjne, chyba ┼╝e nastawimy si─Ö w┼éa┼Ťnie na obserwacje ksi─Ö┼╝ycowe i planetarne.

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 8 grudnia 2013, 16:12 

Bardzo fajny opis Amadeo :)

Czy ten podr├│┼╝ny zestaw obserwacyjny to ED80 na AZ4? To wa┼╝na informacja, bo przynajmniej wiadomo z czym ogniskuje bino bez barlowa. A bino z tego co pami─Ötam to WO.

Niestety pomalutku Ksi─Ö┼╝yc b─Ödzie studzi┼é zakusy obserwacyjne, chyba ┼╝e nastawimy si─Ö w┼éa┼Ťnie na obserwacje ksi─Ö┼╝ycowe i planetarne.

Dzi─Öki Adam! Niezbyt obfite te wczorajsze obserwacje ale i tak da┼éy mi bardzo satysfakcjonuj─ůce obrazy :D Codziennie rano wstaj─Ö te┼╝ na komet─Ö lecz jeszcze nie trafi┼éem na bezchmurne niebo...
Zestaw mini to zmodyfikowany SW120/600 M-CRF na AZ4 (od Meade). My┼Ťl─Ö, ┼╝e z Twoim Edkiem te┼╝ na 100% zogniskuje nasadka! Polecam si─Ö, mo┼╝emy wypr├│bowa─ç w Wi┼Ťniczach, jakby co :D

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 18 grudnia 2013, 00:34 

Alfred Błażytko napisał(a):
Komet─Ö dzisiaj widzia┼éem bardzo podobnie jak na zdj─Öciu, by┼éa r├│wnie┼╝ widoczna go┼éym okiem :). W lornetce pokaza┼éa ┼éadnie otoczk─Ö i warkocz. Dzisiaj chc─Ö si─Ö na ni─ů zaczai─ç z teleskopem :)

Amadeusz Jędrzejczyk napisał(a):
Codziennie rano wstaję też na kometę lecz jeszcze nie trafiłem na bezchmurne niebo...

Boniowice, 17.12.2013, 5:30AM - w końcu pogoda umożliwiła mi upolowanie zielonej komety C/2013 R1 (Lovejoy).
Mimo nieziemskiej po┼Ťwiaty ┼üysego, kometa jest dobrze widoczna. Ma zbli┼╝on─ů jasno┼Ť─ç i rozmiary do pobliskiej M13. Bardzo ┼éatwo j─ů odnale┼║─ç :)
Prawdopodobnie z powodu pełni nie zrobiła na mnie aż tak dużego wrażenia jak C/2011 L4 (Panstarrs).
Po powrocie do miasta ok. 6:00 okazało się, że jest równie dobrze widoczna jak na miejscówce.

Nale┼╝y celowa─ç w "prawe ucho" Herkulesa - polecam, puki s─ů warunki...
Za┼é─ůcznik:
Lovejoy 17122013.jpg
Lovejoy 17122013.jpg [ 58.14 KiB | Przegl─ůdane 3403 razy ]

Jutro - je┼Ťli pogoda pozwoli - zamierzam co┼Ť pofoci─ç ;)

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 18 grudnia 2013, 23:11 
Ranga: [1]

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 19 listopada 2013, 00:26
ja tego samego dnia ok 4 15 nie mogłem niestety jej odszukać... niebo niebieskie od księżyca

G├│ra

PostNapisane: czwartek, 19 grudnia 2013, 00:29 

Krzysztof Pomietło napisał(a):
ja tego samego dnia ok 4 15 nie mogłem niestety jej odszukać... niebo niebieskie od księżyca

To prawda Krzysiu! Ca┼ée niebo by┼éo jasne od ┼üysego. Ale seeing by┼é kapitalny, niebo przejrzyste jak czyste szk┼éo. Mars, Jowisz, Ksi─Ö┼╝yc i jasne gwiazdy by┼éy tego ranka mega ostre. Wygl─ůda┼éy, jakby chcia┼éy wyskoczy─ç z niebosk┼éonu.
Gwiazdozbi├│r Herkulesa by┼é przez t─ů ┼éun─Ö prawie niewidoczny. W tej sytuacji zorientowa┼éem si─Ö po innych widocznych jeszcze na wschodzie gwiazdozbiorach.
┼Üwietnie by┼éo wida─ç Smoka i powy┼╝ej Wielk─ů Nied┼║wiedzic─Ö oraz jasne gwiazdy w okolicy: z lewej w dole Weg─Ö i z prawej w g├│rze Arktura (a zaraz za nim na prawo czerwonego Marsa). Mniej wi─Öcej po┼Ťrodku mi─Ödzy tymi jasnymi gwiazdami (bli┼╝ej Lutni) powinna by─ç g┼éowa Herkulesa - dobrze ju┼╝ widoczna przez lornetk─Ö. Skacz─ůc po gwiazdach najpierw odnalaz┼éem gromad─Ö M13 a nast─Öpnie prawe ucho Herkulesa gdzie kometa sama prosi┼éa si─Ö o podziwianie :D Wszystko jak na za┼é─ůczonej powy┼╝ej mapce.
Mimo b┼é─Ökitnego nieba zar├│wno M13 jak i Lovejoy by┼éy znakomicie widoczne przez lornetk─Ö, wielkie i wyraziste - nawet po powrocie do centrum miasta. J─ůdro z grub─ů ┼╝arz─ůc─ů otoczk─ů i szeroki ale do┼Ť─ç kr├│tki, "kwadratowy" warkocz.
Przy okazji odkry┼éem wygodn─ů miejsc├│wk─Ö na wzg├│rzu niedaleko Boniowic, z dala od zabudowa┼ä i ulicznych ┼Ťwiate┼é. Oko┼éo 10-15min. drogi od Zabrza, Gliwic i TG.
Niestety dzisiaj rano niczego na niebie nie by┼éo wida─ç. Mimo wczorajszych plan├│w nie uda┼éo mi si─Ö utrwali─ç komety lustrzank─ů.
Powodzonka!

G├│ra

PostNapisane: sobota, 21 grudnia 2013, 11:01 

Dzi┼Ť nad ranem znowu pogoda dopisa┼éa :twisted: ┼üysy nadal przeszkadza ale trzeba bra─ç to co jest.
Zamiast opisu moich dzisiejszych obserwacji wklejam 2 pogl─ůdowe fotki...
Za┼é─ůcznik:
Komentarz: Z komet─ů w Boniowicach
Boniowice_Amadeusz_20131221_01.jpg
Boniowice_Amadeusz_20131221_01.jpg [ 702.91 KiB | Przegl─ůdane 3304 razy ]
Za┼é─ůcznik:
Komentarz: Zooooom
Boniowice_Amadeusz_20131221_02.jpg
Boniowice_Amadeusz_20131221_02.jpg [ 271.74 KiB | Przegl─ůdane 3304 razy ]

┼╗ycz─Ö wszystkim udanego przed┼Ťwi─ůtecznego weekendu :)

G├│ra

PostNapisane: sobota, 21 grudnia 2013, 22:08 

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 10 stycznia 2012, 09:50
Pi─Öknie Amadeusz. A je┼╝eli chodzi o ksi─Ö┼╝yc to na zdj─Öciach wida─ç ja roz┼Ťwietla nocny krajobraz.

------------------------------------------------------------
III Wielka wyprawa obserwacyjna Polskiego Towarzystwa Mi┼éo┼Ťnik├│w Astronomii. We┼║ w niej udzia┼é poprzez internet.

G├│ra

PostNapisane: sobota, 21 grudnia 2013, 23:45 

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 2 sierpnia 2011, 18:25
┼Üwietna fotka Amadeo. Ja bym to nazwa┼é "Walka ┼Ťwiat┼éa zachodz─ůcego Ksi─Ö┼╝yca ze ┼Ťwiat┼éem wschodz─ůcego S┼éo┼äca":) Zwyci─Özcy nie u┼Ťwiadczysz. NIGDY!;)

Variatio delectat;)

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 22 grudnia 2013, 20:46 

Dzi─Ökuj─Ö Panowie za uwagi nt. zastanego ┼Ťwiat┼éa. Tak samo cenne dla mnie jak ta pami─ůtkowa fota z komet─ů. To czysty przypadek. My┼Ťla┼éem, ┼╝e to ┼éuna od GOP bo akurat chc─ůc umie┼Ťci─ç w centrum komet─Ö musia┼éem wej┼Ť─ç na lini─Ö naszej aglomeracji ale te┼╝ faktycznie... wschodz─ůcego S┼éo┼äca :D
To mia┼éa by─ç czysto techniczna fotka pogl─ůdowa dlatego wybaczcie szum i pojechane gwiazdki. Nie mia┼éem przy sobie telepa ani teleobiektywu.
Tu zn├│w zaskoczenie i dla mnie nowe do┼Ťwiadczenie: w 17-50/2.8 odkr─Öconym na maxa - w kt├│rym Panstarrs wysz┼éa du┼╝a i okaza┼éa - zielonkawy Lovejoy jest malute┼äki, ledwo widoczny.

Prawdopodobnie na oryginale tego pami─ůtkowego zdj─Öcia za┼éapa┼éa si─Ö przypadkiem r├│wnie┼╝ C/2012 X1 (Linear) w s─ůsiedztwie widocznej tu gwiazdy 39 Ser. Obecnie kometa ma 12,8mag wi─Öc przez lornetk─Ö nieosi─ůgalna.
Sprawdz─Ö to po ┼Üwi─Ötach w domu. By┼éoby super zako┼äczy─ç rok maj─ůc z 2 nocek fotki z 3 kometami... :mrgreen:

G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Przejd┼║ na stron─Ö 1, 2  Nast─Öpna strona

Strefa czasowa: UTC + 2

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Brak zidentyfikowanych u┼╝ytkownik├│w i 5 go┼Ťci

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz dodawa─ç za┼é─ůcznik├│w

Szukaj:
Skocz do: