Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 13:16

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - luty 2014 r.
PostNapisane: sobota, 1 marca 2014, 11:20 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 19 listopada 2012, 22:37
Posty: 632
Adam Krawczyk napisał(a):
A może ktoś pisze się na nockę u Wilczka w Zwardoniu? Pewnie ma wolne miejsca, bo tam nie ma śniegu. Jak nie u niego, to w Klimatach. Wystarczy zerkać w sat24 i wykonać telefon o nocleg.
Ktoś zainteresowany?
Jeśli pojadę, to sam, więc mam miejsce w furze.
http://www.pogodynka.pl/polska/zwardon_rajcza

Ja dzisiaj i jutro pracuję :( a za tydzień mam studia w sobotę i niedzielę. Może gdzieś na chwilkę dziś wieczorem się wyrwę jak będzie pogoda.
Życzę Wam sprzyjających warunków u Wilczka! :mrgreen:

W najbliższym czasie wybiorę się na bank do Jędrynie (też mam mniej więcej tyle co Adam) ale najpierw muszę zajrzeć jeszcze raz w tygodniu do Dąbrówki.

_________________
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13"; TSAPO906; PST; HEQ5mod; SAM; ASI533; ASI290; EOS6D


Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - luty 2014 r.
PostNapisane: sobota, 1 marca 2014, 11:40 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 15:33
Posty: 5189
Lokalizacja: Katowice-Janów
No to na pokładzie są już Ja, Adaś, Piotrek Sobieraj z połowicą i chyba Zwierzak również z połowicą.

_________________
Moje Fotki
tel.512174124 , 511960672
gg: 11790876 e-mail: grzegorzczerneckiastro@interia.pl
TS APO 102/520 f5.1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI 290 MM Mini, Canon EOS 550D.

------------------------------------------------------------
https://drive.google.com/file/d/18pMRcxQoFbOvi1dYEZwy3l8hyanneo3k/view?usp=sharing


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - luty 2014 r.
PostNapisane: środa, 12 marca 2014, 17:42 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 27 marca 2013, 11:11
Posty: 349
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Z lekkim poślizgiem, ale w robocie mam taką gonitwę, że nie miałem kiedy zrobić opisówek. Dopiero teraz, będąc na L-4 nadrobiłem zaległości z lutowych obserwacji, które były dla mnie jak powrót do obserwacji po długiej przerwie. Miłego poczytania w wolnej chwili.

~~

Obserwacje nr 001/14

Czas: 03.02.2014r., 19:20-20:20
Miejsce: Przy domu (chasioki) – centrum TG.
Uczestnicy: Robert U.
Sprzęt: GSO10”.
Warunki obserwacyjne: Trochę chłodno. Łuna wiadomo. Atmosfera falowała.
Uwagi: Nie obserwowałem od 3 miesięcy praktycznie, niebo się zmieniło.

Opis:
Na nieboskłonie w wąskim prześwicie między budynkami w centrum miasta rozpoznałem tylko konstelację Oriona. Ale nie w celu poszukiwania DS’ów wyszedłem, lecz by zerknąć na Jowisza i przede wszystkim obadać Księżyc.
Popatrzyłem przez chwilę na Jowisza: słabo wyszedł, ale jego 4 księżyce w prawie prostej linii. Nie poświęciłem mu więcej czasu, bo nie było nawet na to warunków.
Postanowiłem skupić się na, dość cienkim już sierpie Księżyca, który dość młodo zachodził bo około 21:00. Prawie cały czas tych króciutkich obserwacji poświęciłem właśnie na naszego pięknego satelitę.
Przy takim cienkim sierpie widać naprawdę sporo z faktury srebrnego globu. Kawałek po kawałku studiowałem góry, kratery, wybrzuszenia, doliny, morza… jak zawsze – zrobił wrażenie.

~~

Obserwacje nr 002/14

Czas: 06.02.2014r., 21:00-00:00
Miejsce: Łubki (wcześniejszy wjazd).
Uczestnicy: Adam K., Adam S., Janusz Leks, Amadeo, Robert K., Robert U.
Sprzęt: GSO12”, GSO10”, GSO12” (rozsuwany), Columbus 13”, GSO10”.
Warunki obserwacyjne: Zimno (stopy bardzo mi zmarzły), mgliście. Im później, tym mgła coraz wyżej.
Uwagi: W końcu cokolwiek się ruszyło w środowisku obserwatorów.

Opis:
1. Wielka Niedźwiedzica:
• M81, M82 (z supernową – jasna, ewidentna), NGC3077 – wszystkie 3 w jednym polu; nieźle, ale im później, tym gorzej.
2. Psy Gończe:
• M51+NGC5195 – galaktyka spiralna M51 (Wir, Whirpool) razem z towarzyszką, galaktyką nieregularną NGC5195. Niestety słabiutko.
3. Bliźnięta:
• NGC2392 – mgławica planetarna (Eskimos); bardzo ładna, niewielka kula na niebie,
• M35 – bardzo mi się spodobała ta gromada otwarta. Ma 5,3mag i 28’ kątowych,
• NGC2158 – kierując tubus nieco w prawo kolejna gromada otwarta, również ładna,
• IC2157 – i jeszcze kawałek w prawo następna otwarta. W Bliźniętach trochę tego jest, trzeba się poduczyć z map i przelookać ten kawałek nieba.
4. Lew:
• Tutaj celowaliśmy tylko w tak zwany Triplet Lwa, składający się z M65 (galaktyka spiralna 9,3mag), M66 (galaktyka spiralna z poprzeczką 9mag) oraz NGC3628 (galaktyka 9,5mag). Ja dostrzegłem niestety tylko dwie w/w eMki. NGC ma podłużny kształt; szukać jej (newtonem) w dół i na prawo od eMek.
5. Orion:
• Tutaj nic innego jak przepiękna Wielka Mgławica Oriona oznaczona numerem katalogowym Messier 42. Wow! To jeden z tych obiektów, do których zawsze chce się wracać. Nie było to miejsce ani warunki na przyglądanie się strukturom, ale całość zrobiła na mnie ogromne wrażenie.
6. Jowisz.
Jest teraz wysoko na niebie, także stanowi wdzięczny obiekt obserwacyjny. Miał piękne momenty. Kilka okularów lądowało w wyciągu: ES24, ES14, ES8,8. Bardzo fajnie.

Podsumowanie:
Nieoczekiwanie, zebrała się spora ekipa – w ogóle się nie zapowiadało. Pozytywnie. Ludzie super, warunki niezbyt dobre, obiektów znalezionych niewiele, ale cieszyliśmy się wszyscy, że udało się ruszyć sprzęty i wyjść chociaż je przewietrzyć. Najbardziej cieszyło właśnie to spotkanie z ludźmi.

~~

Obserwacje nr 003/14

Czas: 24.02.2014r., 20:00-23:00
Miejsce: Łubki (właściwy wjazd; tam, gdzie ten plac).
Uczestnicy: Adam K., Robert U.
Sprzęt: GSO12”, GSO10”.
Warunki obserwacyjne: dość zimno, wietrznie, niebo średnie, spora łuna jednak.
Uwagi: Po trzech godzinach akomodacji stwierdziliśmy, że łuna jest naprawdę spora.

Opis:
1. Wielka Niedźwiedzica:
• NGC3077, M81 (Galaktyka Bodego) i M82 (Galaktyka Cygaro) z supernową. Wszystko ładnie w jednym polu. Dość dobrze widoczne, choć rewelacji przy tym niebie nie było. Supernowa w M82 już dużo słabsza, ale wciąż ewidentna.
• M97 (Galaktyka Sowa). Duża fajna mgiełka na nocnym niebie. Niestety jakość nieba nie zachęcała do wyciągania z niej wszystkiego. Ale coś mi się zdaje, że przy ciemnym niebie naprawdę warto.
• M108, M109, M101 – te galaktyczki niestety, tylko delikatnie i słabo, ale i tak fajnie było je sobie pooglądać. To mi daje prawie komplet eMek Wielkiej Niedźwiedzicy. Brak tylko gwiazdy podwójnej oznaczonej M40.
• IC2574. Ta galaktyka mnie zaskoczyła. Adam mówił: „choć, zobacz IC”. Spodziewałem się ciemnego malutkiego kłaczka, a tu pozytywne zaskoczenie. IC 2574 jest rozległa i duża, należy do gromady galaktyk M81. Ma 10,2 magnitudo i wielkość kątową 13,2’x5,4’.
2. Psy Gończe:
• M51 (Galaktyka spiralna Wir) wraz z towarzyszką, galaktyką nieregularną NGC5195 – wyglądały lepiej niż ostatnio. Oba centra galaktyk się wyróżniały, ale zarys tylko lekki… Adam mówił, że widzi delikatne ramiona. Ja się nad nimi nie znęcałem moim GSO10”, bo wiatr łoił po oczach niemiłosiernie i oczy łzawiły
• M63 (Galaktyka Słonecznik). Kolejna delikatna galaktyczka, ale lepsza od pozostałych zaobserwowanych w okolicy, czyli w Wielkiej Niedźwiedzicy. 9,5mag i 12,6’x7,2’ wielkości kątowej.
• M94. Kolejna słaba galaktyka spiralna. 8,9mag i 11,2’x9,15’ wielkości kątowej. Nie te warunki, ale zawsze do przodu.
• NGC4618. Te NGC, tak jakoś dawały większą radość mimo, że mniejsze i ciemniejsze. Jest to galaktyka spiralna 10,6mag i wielkości kątowej 4,2’x3,4’.
3. Lew:
• M65, M66, NGC3628 (Triplet Lwa). To kolejno: galaktyka spiralna 9,3mag, galaktyka spiralna z poprzeczką 9mag i galaktyka spiralna 9,5mag. Celowaliśmy tutaj na początku obserwacji, ale Lew był wtedy jeszcze niziutko (Adamowi dodatkowo przeszkadzało dość duże drzewo), więc nie było rewelacji i nie było mowy o najciemniejszym składniku Tripletu. Ale wróciliśmy do niego jeszcze koło godziny 22:25 i wtedy przeżyłem szok. Zobaczyłem (po raz pierwszy chyba) wszystkie 3 składniki! Stało się tak zapewne w głównej mierze dlatego, że ów gwiazdozbiór był już dość wysoko a sam Triplet znajdował się mniej więcej na granicy łuny i ciemniejszego nieba. A wszystko to w GSO12”.
4. Orion:
• M78. Mgławica refleksyjna 8,3mag, 8’x6’ wielkości kątowej. Nawet fajna.
• M42 (Wielka Mgławica Oriona). Widoczna gołym okiem. Jest mgławicą dyfuzyjną o jasności pozornej 3mag i wielkości kątowej 65’x60’ – zdecydowanie królowa nocy.
5. Byk:
• M45. Pięknych Plejad nie trzeba opisywać. Bez problemu widoczne gołym okiem. Nie sposób pominąć.
• M1 (Mgławica Kraba). Taka sobie mgiełka – całkiem fajna. 8,4mag, 6’x4’.
6. Perseusz:
• NGC869 i NGC884. Legendarnych chichotek też nie sposób przeoczyć. Ale nie było takich rewelacji jak zawsze, w dobrych warunkach.
• NGC1023. To galaktyka eliptyczna 9,5mag i 7,4’x2,5’. Też bardzo fajna malutka. Adam szalał z ładnymi NGC.
7. Rak:
• M44. To jeden z tych obiektów, które znajduje się przez przypadek. Widziałem najpierw gołym okiem, po czym skierowałem teleskop i okazało się, że mam przed sobą śliczną gromadę otwartą w Raku. 3,7mag, 95’. Już po chwili wertowałem mapy nieba w celu prześwietlenia gwiazdozbioru Raka.
• M67. Po przewertowaniu map nieba, okazało się, że jest w Raku jeszcze jedna eMka. Również gromada otwarta o jasności 6,1mag, ale nieco mniejsza bo 31’ wielkości kątowej. Szukałem, walczyłem, ale nie mogę potwierdzić, że ją widziałem. Wiatr wiejący po oczach i wywołujący łzawienie oczu, nasilił się i skutecznie uniemożliwił poszukiwania.
Na tym etapie obserwacji nasze oczy były już dość dobrze przyzwyczajone do mroku i wtedy zobaczyliśmy jak wysoko sięga łuna.
8. Bliźnięta:
• NGC2392 (Mgławica Eskimos). W Bliźniętach byliśmy tylko na chwilę żeby zobaczyć właśnie Eskimosa. Jest to mgławica planetarna o jasności 9,1mag. Niewielkich rozmiarów, ale bardzo urokliwa. Wracaliśmy do niej chyba kilka razy.
9. Woźnica:
• M37, M36, M38. Tutaj się trochę pokręciliśmy. Piękne gromady otwarte, ulokowane dość blisko siebie. Trzeba przesuwać tubus lekko w prawo i do góry, zaczynając od M37 i na pewno trafi się na dwie kolejne eMki. W tej okolicy jest jeszcze parę NGC, które na pewno warto odwiedzić.
10. Jowisz.
Momentami był fenomenalny, ostry jak żyleta. Tutaj (i przy wielu innych obiektach) stosowałem się do porad Adama dotyczących takich zabiegów jak bezdech i zwinięcie gumowego kołnierza okularu, dodawszy jeszcze jedno usprawnienie od siebie – osłonięcie oczu przed wiatrem przy pomocy kaptura kurtki. Było warto poświęcić temu obiektowi więcej czasu. Widzieliśmy nawet wschód WCP (Wielkiej Czerwonej Plamy) – widoczny w oby teleskopach (10” i 12”). Wracałem do Jowisza wielokrotnie.

Podsumowanie:
Dużo obiektów, nowe gwiazdozbiory… były to dla mnie bardzo fajne, obfitujące w wiedzę obserwacje. Takie spotkania właśnie pomagają mi szybciej poznawać nocne niebo. Mimo zimna i wiatru, nie chciało się tak szybko wracać do domu. Tego dnia uzupełniłem listę znalezionych obiektów z katalogu Messiera do liczby 42 sztuk. No w sumie 41 bo nie jestem pewien znalezienia M67 w Raku. Oby jak najwięcej takich obserwacji. Trzeba ogarnąć zimowe niebo w możliwie jak największym stopniu.

~~

Dziękuję ludziska za spotkania pod rozgwieżdżonym niebem ! :)
Życzę pogody, zapału i pięknego nieba jak najczęściej !
Do następnego.

_________________
e-mail: rob.urbanek@gmail.com


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - luty 2014 r.
PostNapisane: środa, 12 marca 2014, 22:50 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 19 listopada 2012, 22:37
Posty: 632
Robert Urbanek napisał(a):
Dopiero teraz, będąc na L-4 nadrobiłem zaległości z lutowych obserwacji, które były dla mnie jak powrót do obserwacji po długiej przerwie. Miłego poczytania w wolnej chwili.
~~
Dziękuję ludziska za spotkania pod rozgwieżdżonym niebem ! :)
Życzę pogody, zapału i pięknego nieba jak najczęściej !
Do następnego.

Roberto, fajna relacja :) Miło dzięki Tobie wspomnieć nasze ostatnie spotkanie dużą ekipą. W wątku obserwacyjnym będzie kolejna pamiątka :)
Do rychłego zobaczenia w polu 8-)

_________________
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13"; TSAPO906; PST; HEQ5mod; SAM; ASI533; ASI290; EOS6D


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - luty 2014 r.
PostNapisane: niedziela, 15 lutego 2015, 10:44 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:05
Posty: 4756
Lokalizacja: Tarnowskie Góry zaroski przy farze.
Dziś, jeśli się utrzyma pogoda - wczoraj u mnie było nie najlepiej, wysokie chmury i zamglenie - mam zamiar się wybrać w końcu na starą miejscówkę do Łomnicy.
Fajne LP, fajne południe ale daleko. No w miarę.
https://www.google.pl/maps/dir/50.82663 ... d50.450288
Zapraszam wszystkich.

Małe sprostowanie.
Napisałem ten post nawiązując do tego:
Adam Krawczyk napisał(a):
Dlatego chcę jechać pomiędzy wsie Łomnica a Sowczyce niedaleko Olesna. To moja stara miejscówka. Południe jest o wiele ciemniejsze niż u nas, a samo niebo super. Odległość do miejscówki ode mnie to 55 km.

Stąd wpis w zeszłorocznych obserwacjach. Nie chciałem zakładać nowego wątku. ;)

_________________
http://www.cro.pl/forum
6 0 5 8 4 9 4 9 3
Karlik 20", GSO 12", Powermate 2",ES 20 - 100*,ES 14, ES 8.8, ES 6.7, OIII, Ultrablock, UHC-S, Pomarańczowy, 10X50
Piwo ma wartości odżywcze, podczas gdy żywność nie ma wartości piwnych


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - luty 2014 r.
PostNapisane: niedziela, 15 lutego 2015, 19:25 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:05
Posty: 4756
Lokalizacja: Tarnowskie Góry zaroski przy farze.
I znów plany wzięły w łeb. Za dnia fajnie bezchmurnie, a po zmroku wysokie jakieś dziady i seeing do bani. Zostaję w domu. Za chwilę tranzyt WCP. Telep już na podwórku.

_________________
http://www.cro.pl/forum
6 0 5 8 4 9 4 9 3
Karlik 20", GSO 12", Powermate 2",ES 20 - 100*,ES 14, ES 8.8, ES 6.7, OIII, Ultrablock, UHC-S, Pomarańczowy, 10X50
Piwo ma wartości odżywcze, podczas gdy żywność nie ma wartości piwnych


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - luty 2014 r.
PostNapisane: niedziela, 15 lutego 2015, 22:29 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 30 listopada 2013, 13:18
Posty: 469
Ja w piątek byłem parę kilometrów wyżej. Pod Wieluniem.
Nieba super, lecz nie takie jak w Zwardoniu.
Udało się nazbierać trochę RGB i Halfa mgławicy NGC 2264, ale jest tego za mało żeby się pochwalić :-)

_________________
SW 150-750 / HEQ5 / EOS 40D hypermod / CLS clip / szkła CANON + SIGMA


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 37 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL