Teraz jest piątek, 26 kwietnia 2024, 11:07

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje
PostNapisane: niedziela, 22 listopada 2009, 23:19 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Posty: 3866
Lokalizacja: Chorzów
Tak to z tą pogodą jest. Zapowiada się ładnie a po czasie robi się kicha. Jak wracałem do domu ok 18-tej na niebie ładnie świecił Jowisz w towarzystwie Księżyca. Postanowiłem razem z Anią polukać z balkonu przez 80/400 właśnie na tą parę. Nie odkryję Ameryki jak napiszę, że 80/400 wymiataczem planetarnym nie jest. Jowisz oglądany przez LVW 8mm (50x) jest jednak za mały do satysfakcjonujących obserwacji, a z założonym barlowem (100x) jest tylko białą kluchą z lekką nutą aberracji. Obraz niestety nie jest ostry, szczegółów brak. Księżyc wyglądał lepiej, ale tu akurat każdy sprzęt się sprawdzi. Przy 50x obraz ładny ostry, przy 100x z barlowem już lekkie mydło. Do tego dochodzi gotująca się atmosfera, jako że Księżyc schodził coraz niżej. Neodymek niewiele tu pomógł. Ania skończyła obserwacje lornetką, i w niej to właśnie Łysy najlepiej się prezentował. Jako że robiło się coraz zimniej i niebo zasnuło się chmurami, trzeba było zwijać balkonowy kramik.
Ciekawe czy Kuba wystawił dzisiaj swojego maczka, efekty powinny być znacznie lepsze.

_________________
Adam Skrzypek

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod


Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje
PostNapisane: niedziela, 22 listopada 2009, 23:46 
Offline
Ranga: [7]
Ranga: [7]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 27 sierpnia 2009, 10:54
Posty: 2027
Adam Skrzypek napisał(a):
Ciekawe czy Kuba wystawił dzisiaj swojego maczka,

:lol: :lol: :lol:

_________________
Dysortografik - "20 calowy Karlikowiec


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje
PostNapisane: poniedziałek, 23 listopada 2009, 22:01 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 30 sierpnia 2009, 20:50
Posty: 2803
Lokalizacja: Ruda Śląska
Dziś z Krzysiem wytargaliśmy na prawie 3 godz., cały sprzęt. Przez moment widoczność rewelacja Księżyc 685x widok rewelacja atmosfera minimalnie pływała, potem Jowisz, ale nie dało rady chmury szybko zasłoniły wszystko.
Najlepszy numer to Krzysiu namierzył Plejady i mówi do mnie tata zobacz jak ja nastawiłem plejady, a ja nie znalazłem, były za drzewem. Potem "chichotki" itd. Wygoniło nas zimno, a chmury się powoli rozwiewały.
Olek

_________________
------------------------------------------------------------
Wielka wyprawa Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii na całkowite zaćmienie Słońca. USA 2017.



Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje
PostNapisane: wtorek, 24 listopada 2009, 20:10 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 10:12
Posty: 3375
Lokalizacja: SiemCe
Adam Skrzypek napisał(a):
Ciekawe czy Kuba wystawił dzisiaj swojego maczka, efekty powinny być znacznie lepsze.

A wystawił, wystawił :D Ale nim dotarłem do domu znów zorganizowałem w pracy mały pokaz nieba w związku z koniunkcją Księżyca i Jowisza. Wszystkim bardzo się podobało. Udało się też zaobserwować kolejny przelot ISS; co ciekawe w pewnym momencie Stacja wyraźnie pojaśniała. To pewnie była sprawka paneli baterii słonecznych.
Jak wróciłem z pracy (nawet obiadu nie zjadłem) zmontowałem szybko sprzęt i ulokowałem się z Makiem w oknie ;) Była to pierwsza próba sprawdzenia SWAN'a 25mm w Maku, no i... rewelacja! Powiększenie ok. 50x. Księżyc ostry jak brzytwa (cały czas patrzyłem przez zamknięte okno). Jowisz również prześliczny w 50x i 80x. Mimo iż obserwowałem przez szybę, widoczne dość wyraźnie pasy w atmosferze tego gazowego giganta. Udało mi się również zaobserwować przejście Europy na tle Io - z dwóch księżyców najpierw zrobił się sliczny "układ podwójny" a potem obydwa "skleiły" się ze sobą. No a nasz Księżyc to już jazda na maksa. Nie umiałem się doliczyć kraterów na linii terminatora. Bardzo ładnie prezentowały się kraterki Aristoteles oraz Eudoxus w północnej części Srebrnego Globu. Szczególnie moją uwagę zwrócił krater Maurolycus [41,8 st S, 14 st E]. Z dostępnych mi map Księżyca wynika, że krater ten ma na swoim wschodnim brzegu dość spory "ubytek" i to właśnie przez ten "ubytek" przebijało się wczoraj światło słoneczne oświetlając wewnętrzną formację w kraterze, która to z kolei rzucała bardzo ładny, stożkowaty cień na część krateru, która była jeszcze oświetlona przez Słońce. Wierzcie mi - widok przecudowny. Aż żal było odrywać oko od okularu. Niestety dalsza część wieczora upłynęła pod znakiem walki z chmurami. Używałem głównie okularów SWAN 25mm oraz 20mm. W SWA 9mm (ok. 140x) obraz był na granicy przyzwoitości. O 5mm nie wspominam, chyba, że ktoś lubi księżycową galaretę ;) Używałem także starych, dobrych filtrów moon&skyglow oraz szarego ND 0,9. Neodymek ładnie sprawował się na Jowiszu i Księżycu, natomiast "szaraczek" za bardzo przyciemniał Jowisza, ale za to Księżyc nabierał w nim pięknego, chłodnego koloru.

_________________
refraktor SW 150/750, Orion EON 72/430, MAK 90/1250, FirstScope 76/300
AZ4, Vixen Porta, AllView, FASTRON-5s
Canon EOS 600D, Canon EOS 300D, Canon 50 mm f/1.8 II, Canon 17-85 mm f/4-5.6
ToupTek Camera GPCMOS1200KMB

Zapraszam serdecznie na mojego bloga: https://modeler4884.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje
PostNapisane: środa, 25 listopada 2009, 20:11 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Posty: 3866
Lokalizacja: Chorzów
25.11.2009

Jako że wieczór dziś mamy pogodny postanowiłem wyciągnąć na balkon mój SW 80/400. Na pierwszy ogień poszedł Jowisz, ale tu wrażenia opisałem już wcześniej i nic się nie zmieniło. Potem Księżyc - w SWAN-ie 15mm po prostu kryształ, bogactwo cieni na linii terminatora przyprawiało o zawrót głowy. W LVW 8mm również ładnie się prezentował, ale nie był to już taki sam kryształ jak w poprzednim okularze. Jako że Księżyc wywarł na mnie takie wrażenie, postanowiłem pstryknąć mu fotkę. Zapiąłem Canona do 80/400 i wyszło coś takiego jak poniżej. Zdjęcie nie powala, w realu było znacznie lepiej, ale zawsze jest jakaś pamiątka z obserwacji. Jest to pojedyncza klatka 1/200s f/5 ISO 200 @ 400mm.
Potem skierowałem się ku gromadom kulistym. Udało mi się namierzyć za pomocą lornetki M2 i M15. Próbowałem jeszcze M30, ale w tych rejonach niebo było już za mocno rozświetlone. Potem przyszła kolej na te kulki w achromaciku. Widać je było wyraźnie zarówno w SWAN-ie 15mm jak i w LVW 8mm. Muszę jednak przyznać, że obraz choć lepszy, to niewiele się różnił od tego z lornetki. Ot rozmyta kropka i tyle. No ale są to w końcu gromady kuliste więc nie ma się czemu dziwić. I tak myślę że to sukces namierzyć gromadki takim achromacikiem na chorzowskim niebie.


Załączniki:
Księżyc 25 11 2009.jpg
Księżyc 25 11 2009.jpg [ 34.44 KiB | Przeglądane 4710 razy ]

_________________
Adam Skrzypek

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje
PostNapisane: środa, 25 listopada 2009, 20:29 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 24 sierpnia 2009, 14:27
Posty: 9555
Lokalizacja: Chorzów
Widze Adamie, że APO używasz ciągle. Gratuluje kolejnego ciekawego zdjęcia.

_________________
Pozdrawiam, Marek Substyk
Portal AstroCD, http://www.astrocd.pl, Forum AstroCD, http://www.forum.astrocd.pl
Sklep Allegro AstroCD - literatura i pomoce naukowe dla miłośników astronomiiObrazek facebook.com/Wydawnictwo.AstroCD
Obrazek Mój profil na Facebooku
tel. 880-184-000 (prywatny), e-mail: astrocd@astrocd.pl (prywatne), m.substyk@urania.edu.pl (Urania-PA), marek.substyk@ptma.pl, zarzad@ptma.pl (PTMA);
tel. 575-572-330 (praca), e-mail: katowice@deltaoptical.pl
------------------------------------------------------------

Wielkie Wyprawy Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. USA 2020/Islandia 2020



Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje
PostNapisane: środa, 25 listopada 2009, 20:50 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Posty: 3866
Lokalizacja: Chorzów
Tak Marku, to cały czas moje małe APO, pardon, achro, bo jeszcze ktoś z czytających pomyśli że to prawdziwe APO ;) :D .
Po paru podejściach widzę że to co zaprezentowałem powyżej to raczej szczyt możliwości tego sprzęciku, zwłaszcza jeśli chodzi o ostrość. Ja lepiej nie potrafię. Ale jak dla mnie może być, przynajmniej jest frajda w takim pstrykaniu.

_________________
Adam Skrzypek

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje
PostNapisane: środa, 25 listopada 2009, 21:04 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 24 sierpnia 2009, 14:27
Posty: 9555
Lokalizacja: Chorzów
Z tak "wielkiego" sprzętu to już raczej niż więcej się nie da wyciągąć. Przecież to tylko 400 mm ogniskowej i 80 w średnicy. Prawie jak teleobiektyw, ale dużo prostszy.
Nie chce już dawać porównań do innych fotek, ale te Twoje ciągle mnie zaskasują jakością.
Po prostu widzi mi się, że ED80 to by Ci się przydał w rączkach.

_________________
Pozdrawiam, Marek Substyk
Portal AstroCD, http://www.astrocd.pl, Forum AstroCD, http://www.forum.astrocd.pl
Sklep Allegro AstroCD - literatura i pomoce naukowe dla miłośników astronomiiObrazek facebook.com/Wydawnictwo.AstroCD
Obrazek Mój profil na Facebooku
tel. 880-184-000 (prywatny), e-mail: astrocd@astrocd.pl (prywatne), m.substyk@urania.edu.pl (Urania-PA), marek.substyk@ptma.pl, zarzad@ptma.pl (PTMA);
tel. 575-572-330 (praca), e-mail: katowice@deltaoptical.pl
------------------------------------------------------------

Wielkie Wyprawy Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. USA 2020/Islandia 2020



Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje
PostNapisane: środa, 25 listopada 2009, 23:43 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 10:12
Posty: 3375
Lokalizacja: SiemCe
Ja też dziś obserwowałem Księżyc. Szczególnie ładnie prezentoway się kratery Platon oraz Clavius.
Adam - kolejna piękna fotka z Twojej strony. O której godzinie ją wykonałeś? Bo muszę przyznać, że jak ja patrzyłem na Księżyc (ok. godz. 19) to terminator był już trochę w innym miejscu. Czyżby tak szybko się przemieszczał?
Dodam jeszcze że zaliczyłem dziś jeszcze Marsa, ale tylko oczami - szedłem wyrzucić śmieci :lol: Poza tym przepiękny Orion, Byk z Plejadkami, Perseusz, Woźnica, a na zachodzie pozostałość po lecie - zachodzący Łabędź.

_________________
refraktor SW 150/750, Orion EON 72/430, MAK 90/1250, FirstScope 76/300
AZ4, Vixen Porta, AllView, FASTRON-5s
Canon EOS 600D, Canon EOS 300D, Canon 50 mm f/1.8 II, Canon 17-85 mm f/4-5.6
ToupTek Camera GPCMOS1200KMB

Zapraszam serdecznie na mojego bloga: https://modeler4884.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje
PostNapisane: środa, 25 listopada 2009, 23:44 
Offline
Ranga: [1]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 26 sierpnia 2009, 21:32
Posty: 63
25.11.09
Właśnie wróciłem do domu i jak miło było znów widzieć gwiazdki na niebie :) po takim okresie niepogody. Muszę przyznać, że oglądanie nieba nieuzbrojonym okiem jest równie niesamowite co obserwacje teleskopami. Pięknie skrzący się majestatyczny Orion ze swoim pasem, Byk z Plejadami, Woźnica z Kapelą, wschodzący Syriusz, nisko na północnym zachodzie Vega. Nie wiem jak inni, ale ja czasem wolę nawet podziwiać niebo bez sprzętu, rozłożyć sobie leżaczek i posiedzieć w spokoju. Chyba najlepsza metoda na uspokojenie się i relaks.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje
PostNapisane: czwartek, 26 listopada 2009, 03:18 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 22 września 2009, 12:53
Posty: 374
Lokalizacja: Podkarpacie
Właśnie wróciłem z lukanek.Niebo OK tylko przeszkadzał duży wiatr który przewracał mi pudełko w którym miałem mapkę i ołówki.
Naszkicowałem dwa obiekty,szkice postaram się zamieścić jutro,jeszcze zobaczę jak to będzie wyglądało na kompie :)
Dzisiaj jak zwykle ostatnio skierowałem syntę na Oriona i na słynnego trapezu Piotrka Rączki :D niestety nie udało mi się rozdzielić go na więcej niż cztery składniki :( mam podejrzenia co do złej kolimacji mojej synty ale jakos narazie nie zabrałem się za to,do trapeza podejdę więc jeszcze raz gdy zjustuję lusterka.
Dzisiaj nastawiłem się głównie na dwa obiekty,które miałem zamiar naszkicować a były to NGC 2392 czyli planetarka Eskimos w Bliźniętach i M78 w Orionie,więc ich obserwacja zabrała mi najwięcej czasu.Poza tym popatrzyłem na M33,słaby ale duży obiekt w 25mm plosslu i syncie 8" ,Plejady,Hiady czyli to co zawsze plus jeszcze parę otwartych gromad.
Najbardziej jednak dziś zaskoczyła mnie obserwacja rozległej mgławicy NGC 2024 czyli tzw.Mgławica Płomień obok Alnitaka w gwiazdozbiorze Oriona.W kitowcu 25 mm po chwili wpatrywania widać było dwa obłoczki przedzielone czarnym pasmem,jednak w syncie 8" jest to obiekt bardzo delikatny i subtelny ale za to dość duży,ahh gdyby tak jakiś filterek mgławicowy był pod ręką :) Proponuje Wam zwrócić uwagę na ten obiekt przeczesując gwiazdozbiór Oriona.
Obserwacje dość udane,oby pogoda dopisywała dłużej :)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje
PostNapisane: czwartek, 26 listopada 2009, 08:27 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 września 2009, 21:14
Posty: 463
Lokalizacja: stepnica
Adam Skrzypek napisał(a):
to cały czas moje małe APO

Adamie, jestem wciąż pod wrażeniem jakości Twojego 80/400! Tylko szkoda, że Twoje zdjęcia Księżyca są czarno białe. Jeśli zamieniłbyś się ze mną achromatami, to mógłbyś robić fotki w kolorze :lol: (wiesz o co chodzi...).


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje
PostNapisane: czwartek, 26 listopada 2009, 09:55 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Posty: 3866
Lokalizacja: Chorzów
Kuba Kowarczyk napisał(a):
Adam - kolejna piękna fotka z Twojej strony. O której godzinie ją wykonałeś? Bo muszę przyznać, że jak ja patrzyłem na Księżyc (ok. godz. 19) to terminator był już trochę w innym miejscu. Czyżby tak szybko się przemieszczał?

Robiłem fotki gdzieś w okolicach 17.30, stąd może ta różnica.
Cieszę się że fotka się podoba. Widać że nawet taniutki sprzęt zapewnia frajdę z fotografowania. Co do małego ASPO, to sądzę, że po prostu egzemplarze tego modelu cechuje dosyć duży rozrzut jakościowy, wiadomo - Chiny. Mnie się prawdopodobnie trafił lepszy egzemplarz, z czego się bardzo cieszę. Z tego co wiem Robert też próbował focić tym achromatem i aberracja wyłaziła w całej okazałości, o czym zresztą pisze powyżej ;) .

Tomasz Halat napisał(a):
Właśnie wróciłem do domu i jak miło było znów widzieć gwiazdki na niebie :) po takim okresie niepogody. Muszę przyznać, że oglądanie nieba nieuzbrojonym okiem jest równie niesamowite co obserwacje teleskopami ... Nie wiem jak inni, ale ja czasem wolę nawet podziwiać niebo bez sprzętu, rozłożyć sobie leżaczek i posiedzieć w spokoju. Chyba najlepsza metoda na uspokojenie się i relaks.

I tu się w pełni zgodzę co do obserwacji nieuzbrojonym okiem. No, do tego może jeszcze lornetka i jest super. Takie obserwację dostarczają też dużo wrażeń i działają relaksująco. Tylko żeby te niebo było troszkę ciemniejsze ...
Fajnie że pogoda na tyle się poprawiła, że można na coś polukać. Jak tak patrzę na Księżyc i Jowisza to od razu by się chciało takiego maczka od Kuby :lol: .
Marek Substyk napisał(a):
Nie chce już dawać porównań do innych fotek, ale te Twoje ciągle mnie zaskasują jakością.
Po prostu widzi mi się, że ED80 to by Ci się przydał w rączkach.

No no no, nie pogardziłbym :lol:

_________________
Adam Skrzypek

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje
PostNapisane: czwartek, 26 listopada 2009, 11:05 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:00
Posty: 548
Lokalizacja: Tychy
Tomek Halat ma rację. Obserwacje bez sprzętu mają swój niepowtarzalny urok. Ja czasem lubię sobie poskakać po gwiazdozbiorach i przypomnieć sobie ich ogólne kształty :) A gdy dorzuci się do tego lornetkę tak jak mówi Adam Skrzypek to też może być super. Wczoraj ok 23 wracałem do domu i widziałem to piękne niebo więc tylko jak wszedłem do domu to nie zrzucałem kurtki tylko zabrałem się za lornetkowe, "balkonowe" obserwacje (Synty nie miałem pod ręką bo stoi zaparkowana w drugim mieszkaniu). Najpierw zerknąłem przez otwarte okno po wschodniej stronie. Pierwszą rzeczą na jaką spojrzałem był Mars, ot taka fajna czerwonawa kropka. Zaraz po tym rzuciłem okiem na gromadę M44 i spokojnie mi się udało ją namierzyć (chociaż od strony okna mam ulicę i wszędobylskie latarnie, poza tym na wschodzie od mojego bloku są tereny przemysłowe). Potem przeniosłem się na Oriona, obejrzałem jego pas (fajne cacko) a potem i miecz (jeszcze lepsze cacko). M42 była bardzo wyraźna, w sumie pierwszy raz tak dobrze ją widziałem w mojej lornetce. Potem jeszcze rzuciłem okiem na Syriusza i przy okazji dokonałem oceny widoczności nad horyzontem. w pobliżu Syriusza widziałem kilka gwiazdek i sprawdziłem w Stellarium - miały ok 6 mag. Dodam, że widziałem je dopiero lornetką a nie gołym okiem. Po tym poszedłem na balkon na zachodnią stronę a księżyc się już pławił w chmurach. Ale wyżej było lepiej. Obejrzałem więc M31, potem namierzyłem M39 w Łabędziu. Następnie obejrzałem Hiady i Plejady. Następnie obejrzałem Perseusza (szczególnie okolice gwiazdy Mirfak mnie pociągają) no i namierzyłem M34. Nie były to jakieś długie obserwacje (szczególnie, że szybko kark drętwieje jak się patrzy w zenit :P) ale dostarczyły mi sporo frajdy. No i w końcu zaliczyłem kolejną eMkę bo M44 w sumie widziałem pierwszy raz.
Na koniec zamieszczam zdjęcie widoku z mojego okna na wschód i wspomniane tereny przemysłowe. Zdjęcie było zrobione 6 listopada moim Olympusem SP-510 UZ. 15 sekund naświetlania, ISO 200. Po lewej stronie widać Marsa :) Zamieszczam je aby pokazać jak wesoło wyglądają u mnie obserwacje wschodniej strony nieba :P
Pozdrawiam,


Załączniki:
Mars.jpg
Mars.jpg [ 61.03 KiB | Przeglądane 4655 razy ]

_________________
Tak wiem, że na tym awatarze wyglądam jak z innej planety ale myślałem, że to właśnie o to chodzi w Astronomii!
Lornetka: Bushnell Falcon 10x50; Teleskop: Sky-Watcher (Synta) SKDOB 6"
Obrazek
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje
PostNapisane: czwartek, 26 listopada 2009, 14:20 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Posty: 3866
Lokalizacja: Chorzów
Robercie, bardzo fajna relacja, to jest to o co mi chodziło przy zakładaniu tego wątku. Co do M44 to mam do niej sentyment, bo to moja pierwsza zupełnie przypadkowo namierzona M-ka w życiu. Wtedy nawet nie wiedziałem co to jest, stwierdziłem tylko, że jest to to fajne :D . A to wszystko lornetką 12x50. Lornetka też daje wiele frajdy, Plejady, Hiady, Wieszak, M44 to właśnie obiekty typowo lornetkowe.
Co do telepu to widzę że masz ten sam problem co ja - czyli telep w innym miejscu niż mieszkasz. Stąd właśnie pomysł na travellerka 80/400 8-) .

_________________
Adam Skrzypek

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - listopad 2009
PostNapisane: piątek, 27 listopada 2009, 10:44 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Posty: 3866
Lokalizacja: Chorzów
I jeszcze jedna sprawa organizacyjna. Aby wątku nie ciągnąć w nieskończoność, po paru sugestiach (dzięki Robert) postanowiłem go podzielić na miesiące. I tak mamy "Dzisiejsze obserwacje - listopad 2009", w następnych miesiącach utworzę nowe wątki z ich nazwami, czyli niebawem nas czekają "Dzisiejsze obserwacje - grudzień 2009". Oczywiście obserwacje dotyczą całego miesiąca, nie jakiegoś konkretnego dnia, słowo "dzisiejsze" rozumiem jako bieżące obserwacje.
Zapraszam do pisania - piszmy na gorąco co takiego udało nam się zaobserwować.

_________________
Adam Skrzypek

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - listopad 2009
PostNapisane: piątek, 27 listopada 2009, 13:48 
Offline
Nowy na forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 22 listopada 2009, 20:14
Posty: 9
Lokalizacja: Skomlin
Witam 23 listopada ogłądałem ładną koniunkcje księżyca z jowiszem, niestety z fotkami musiałem się śpieszyć bo nadciągały chmury. a tutaj mozna zobaczyć zdjęcia http://astro-zone.pl/index.php?q=node/881


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - listopad 2009
PostNapisane: piątek, 27 listopada 2009, 15:32 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Posty: 3866
Lokalizacja: Chorzów
Marcin Górka napisał(a):
Witam 23 listopada ogłądałem ładną koniunkcje księżyca z jowiszem, niestety z fotkami musiałem się śpieszyć bo nadciągały chmury. a tutaj mozna zobaczyć zdjęcia http://astro-zone.pl/index.php?q=node/881

Tej koniunkcji poświęciliśmy nawet osobny wątek, tutaj: http://www.astrocd.pl/forum/viewtopic.php?f=38&t=486

_________________
Adam Skrzypek

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 107 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL