Teraz jest pi─ůtek, 3 kwietnia 2020, 00:55

Strefa czasowa: UTC + 2

Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Autor Wiadomo┼Ť─ç
 Tytu┼é: Dzisiejsze obserwacje - lipiec 2014 r.
PostNapisane: wtorek, 1 lipca 2014, 14:55 
Administrator
Administrator

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Czerwcowy w─ůtek rozrusza┼é Amadeusz, mam nadziej─Ö ┼╝e w lipcowym te┼╝ si─Ö b─Ödzie co┼Ť dzia┼éo. Zapraszam zatem do pisania.

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod

G├│ra

Tytu┼é: Re: Dzisiejsze obserwacje - lipiec 2014 r.
PostNapisane: ┼Ťroda, 9 lipca 2014, 21:17 
Ranga: [4]

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 19 listopada 2012, 22:37
Cze┼Ť─ç,

Za oknem plucha, nici ze spaceru z Columbusem. Postanowiłem więc podzielić się wrażeniami z ostatnich łowów na letnim niebie.
Nie by┼éo mi dane doceni─ç os┼éawionej ju┼╝ nocki z 3 na 4 lipca, kiedy to zawrza┼éo na s─ůsiednich forach. Kiedy astroamatorzy z ca┼éego kraju relacjonowali uchwycenie wspania┼éych ob┼éok├│w srebrzystych i prze┼Ťcigali si─Ö w coraz bardziej okaza┼éych fotkach tego nadal tajemniczego zjawiska.
Nie zra┼╝ony bia┼éymi nocami, przygotowa┼éem si─Ö w pi─ůtek do kolejnej lekcji astrofoto jednak weekend w Wielkopolsce przyni├│s┼é chmury i rozczarowanie...
Zupe┼énie niespodziewanie, p├│┼║nym wieczorem w niedziel─Ö w dalekiej, kilkuset kilometrowej podr├│┼╝y powrotnej dostrzeg┼éem, ┼╝e chmury si─Ö rozchodz─ů i wykorzysta┼éem jedyn─ů - jak dzisiaj wida─ç - okazj─Ö!

Wi┼Ťnicze, 6/7 lipca 2014 r.
Szybka decyzja mimo zbli┼╝aj─ůcej si─Ö nocy, Columbus i graty ju┼╝ spakowane, ze wzgl─Ödu na nadchodz─ůcy ci─Ö┼╝ki tydzie┼ä wybra┼éem stosunkowo bliskie Wi┼Ťnicze.
Bardzo chciałem skompletować pozostałe nieodkryte przeze mnie galaktyki z Warkocza Bereniki oraz postudiować Marsa, który już niebawem straci się na najbliższe prawie 2 lata.
Pod Kapliczk─ů zasta┼éem bardzo dobre warunki, ┼Ťwiec─ůc─ů Drog─Ö Mleczn─ů, brak wiatru, ciep┼éo, jakie┼Ť pojedyncze komary, w oddali s┼éycha─ç jeszcze weselne poprawiny ;)
Za┼é─ůcznik:
Komentarz: Kapliczka i Milky Way w lipcowe białe noce
Wisnicze_Amadeusz_20140706_01.jpg
Wisnicze_Amadeusz_20140706_01.jpg [ 509.99 KiB | Przegl─ůdane 3959 razy ]

Mimo, i┼╝ w trybie ekspresowym roz┼éo┼╝y┼éem sprz─Öt i skolimowa┼éem idealnie telepa, Mars by┼é ju┼╝ za nisko a Warkocz utopiony w niskiej ┼éunie, w kt├│rej mimo ┼Ťwietnych warunk├│w w zenicie nie spos├│b by┼éo dostrzec na po┼éudniowo-zachodnim horyzoncie nawet jasnych gwiazd.

Jak zwykle niepoprawny rzuci┼éem okiem na Saturna i ┼üysego. Seeing nie by┼é za dobry gdy┼╝ w powi─Ökszeniu 273x w┼éadca pier┼Ťcieni nie wygl─ůda┼é dobrze. Dopiero w powerze 170x jako┼Ť─ç by┼éa zadowalaj─ůca i mog┼éem napatrze─ç si─Ö do woli.

Tym w┼éa┼Ťnie sposobem niedzielny wypad zgotowa┼é mi totaln─ů niespodziank─Ö. Mentalnie nastawiony na czesanie galaktyk w Warkoczu pod─ů┼╝y┼éem drog─ů licznych gromad
Strzelca, Kozioro┼╝ca i Wodnika - zaczynaj─ůc od przypomnienia sobie - po raz pierwszy w tym sezonie - majestatycznej Wielkiej Mg┼éawicy w Andromedzie.
Ustanawiaj─ůc w┼éa┼Ťciwy na t─Ö noc kierunek rozpocz─ů┼éem od kuleczki M19 "pod nogami" W─Ö┼╝ownika, kt├│r─ů podziwia┼éem ju┼╝ po raz pierwszy w dniu 7 czerwca. Mia┼éem wtedy jednak tylko refraktor 120/600 i do dyspozycji za┼Ťwietlone niebo Sza┼észy wi─Öc postanowi┼éem wr├│ci─ç do tej gromadki z nowym zaciekawieniem.

W dalszej kolejno┼Ťci zabra┼éem si─Ö za nowe niewyhaczone wcze┼Ťniej przeze mnie obiekty, b─Öd─ůce ju┼╝ do┼Ť─ç wysoko nad za┼Ťwietlonym toszeckim krajobrazem:
Strzelec
M24- chmura gwiazd ramienia Strzelca, nazywana tak┼╝e pseudoklastrem gdy┼╝ w rzeczywisto┼Ťci jest tylko grup─ů r├│┼╝nych obiekt├│w a nie gromad─ů. Nie spodziewa┼éem si─Ö, ┼╝e jest taka wielka! Nie mie┼Ťci┼éa si─Ö w polu ESa 30mm wi─Öc czesa┼éem niebo wok├│┼é niej a┼╝ zabrn─ů┼éem do wspania┼éych klasyk├│w Strzelca: Omegi i dalej Or┼éa.
Obrazek
Żałuję, że nie założyłem od razu OIII bo kiedy półtora godziny później wróciłem do tych mgiełek seeing był już kiepski.

Następnie pognałem do:
Strzelec
M75- malutka ┼éadna kuleczka. Jest jedn─ů z bardziej skoncentrowanych kulek.
Obrazek

W tym momencie zda┼éem sobie spraw─Ö, ┼╝e na pozosta┼éej li┼Ťcie nieobserwowanych eMek w tym rejonie nieba, pozosta┼éy mi prawie same gromady:
Wodnik
M72- kolejna malutka kuleczka. S┼éabsza od M75. Jest jedn─ů z najdalszych gromad w naszej galaktyce i zawiera prawie same stare gwiazdy.
Obrazek

Wodnik
M73- bardzo mnie zaskoczy┼éa. Spodziewa┼éem si─Ö otwartej gromady a ta eMka to asteryzm czterech gwiazd. Blisko┼Ť─ç k─ůtowa gwiazd nie wynika z wzajemnego powi─ůzania wi─Öc nie jest prawdziw─ů gromad─ů otwart─ů.
Obrazek
W tym momencie przypomnia┼éy mi si─Ö obserwy pod koniec maja kiedy to po raz pierwszy dzi─Öki Adamowi K. zainteresowa┼éem si─Ö asteryzmami. Lukali┼Ťmy wtedy asteryzm w Pannie.
Dodam jeszcze, ┼╝e musz─Ö wr├│ci─ç w te okolice Wodnika bo przeoczy┼éem mg┼éawic─Ö planetarn─ů Saturn - b─Öd─ůc─ů w bezpo┼Ťrednim s─ůsiedztwie M72 i M73. C├│┼╝, zrealizowa┼éem ju┼╝ wymarzony cel w postaci utrwalenia mg┼éawicy "Laguna" wi─Öc mam nadziej─Ö, ┼╝e pogoda nie b─Ödzie a┼╝ tak z┼éa by d┼éugo czeka─ç do obserw├│w saturno-podobnej mg┼éawicy :)

Następna kulka to był PRAWDZIWY HIT!
Wodnik
M2- pi─Ökna gromada kulista. Polecam wszystkim. Po odhaczeniu w ubieg┼éym roku Kraba by┼éem ciekawy eMki nr 2 i w ko┼äcu wyl─ůdowa┼éa w moim pami─Ötniku.
Obrazek
Przy tej okazji przypomniałem sobie M15, która miażdży okoliczne kuleczki jednak M2 już zawsze będzie miła memu oku.

Ponieważ zbliżał się nieubłaganie poniedziałkowy ranek zakończyłem poszukiwania nowych Messierów na:
Kozioro┼╝ec
M30- kuleczka utopiona w toszeckim light pollution jednak przez chwil─Ö stara┼éem si─Ö j─ů postudiowa─ç.
Obrazek

Na koniec przypomnia┼éem sobie Pier┼Ťcionek i Welon rozpoczynaj─ůc obserwacje z za┼éo┼╝onym OIII. Nawet filtr nie pom├│g┼é na coraz powa┼╝niejsze pogorszenie seeingu.
Postanowi┼éem jeszcze na koniec przygotowa─ç zdj─Öcie dla Adama - w zwi─ůzku z poni┼╝szym postem :D
Adam Skrzypek napisał(a):
Zapraszam zatem do pisania i zamieszczania fotek nie tylko nieba ale i r├│wnie┼╝ stanowiska obserwacyjnego. Warto przecie┼╝ z innymi si─Ö podzieli─ç wra┼╝eniami z obserwacji, a nie tylko zachowywa─ç je dla siebie. Oby to nie zacz─Ö┼éo stawa─ç si─Ö regu┼é─ů.

Za┼é─ůcznik:
Komentarz: kapliczkowe stanowisko obserwacyjne a w tle: m31 oraz h+¤ç Persei
Wisnicze_Amadeusz_20140706_02.jpg
Wisnicze_Amadeusz_20140706_02.jpg [ 521.8 KiB | Przegl─ůdane 3959 razy ]

Wr├│ci┼éem zadowolony wypatruj─ůc po drodze srebrzystych (nie by┼éo) i ┼╝egnaj─ůc porann─ů, o┼Ťlepiaj─ůc─ů Wenus. Kolejnych 6 nowych eMek do┼é─ůczy┼éo do mojego pami─Ötnika oraz "dzisiejszych obserwacji" na forum AstroCD :)

Tradycyjnie ┼╝ycz─Ö wszystkim krystalicznie czystych nocy :!:

Columbus 13"; TSAPO906; HEQ5; SAM; QHY183; EOS6D

G├│ra

PostNapisane: pi─ůtek, 11 lipca 2014, 14:24 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:05
Postaram si─Ö cosik tu naskroba─ç za kilka dni, bo spakowany ┼é─ůcznie z teleskopem PTMA za 35 minut ruszam do Chorwacji i mam nadziej─Ö na udane obserwacje.

Amadeo, szacun za opis jak i fotki.

Piwo ma warto┼Ťci od┼╝ywcze, podczas gdy ┼╝ywno┼Ť─ç nie ma warto┼Ťci piwnych

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 27 lipca 2014, 14:07 
Nowy u┼╝ytkownik

Do┼é─ůczy┼é(a): pi─ůtek, 5 lipca 2013, 16:54
Jakie ciekawe obiekty DS mo┼╝na obserwowa─ç 8" teleskopem w lipcu? Poza oczywisto┼Ťciami w stylu M13 i M57 i galaktykami Wielkiej Nied┼║wiedzicy? :P

G├│ra

PostNapisane: sobota, 9 sierpnia 2014, 19:22 

Witam,

Od d┼éu┼╝szego czasu szuka┼éem wolnej chwili by uzupe┼éni─ç powy┼╝sz─ů relacj─Ö z udanej nocki 6/7 lipca.
Pomimo bia┼éych nocy i r├│┼╝nych obowi─ůzk├│w ci─ůgle szuka┼éem okazji do spojrzenia w g┼é─Öbokie niebo. Nie licz─ůc dw├│ch weekend├│w w Wielkopolsce (z kt├│rych jeden wypad┼é akurat podczas pe┼éni a w trakcie drugiego celowa┼éem pomi─Ödzy chmurzyska), zaledwie raz trafi┼éa mi si─Ö okazja w tygodniu, kt├│r─ů bez zastanowienia wykorzysta┼éem.
Za┼é─ůcznik:
Wiewierz_Amadeusz_20140802_01.jpg
Wiewierz_Amadeusz_20140802_01.jpg [ 551.57 KiB | Przegl─ůdane 3671 razy ]

Wi┼Ťnicze, 22/23 lipca 2014 r.
Przez cały ten tydzień było kiepsko. Czasem za dnia zacierałem ręce na bezchmurne niebo a wieczorem pierzasta zasłona odbierała nadzieję.
We wtorek 22-giego ostatni raz sprawdza┼éem pogod─Ö ok. 22:00. Sat24 nie dawa┼é szans. Wygl─ůdaj─ůc przez okno zauwa┼╝y┼éem, ┼╝e co┼Ť zacz─Ö┼éo si─Ö dzia─ç.
Decyzja zapad┼éa p├│┼║no a jednak r├│wno o 23:30 mia┼éem ju┼╝ Columbusa roz┼éo┼╝onego przy Kapliczce i cho─ç nocka ta wyj─ůtkowo kr├│tka, do rana by┼éo czyste niebo, sucho, zero komar├│w, bajka!
Stwierdzi┼éem, ┼╝e wieczorami trzeba pilnowa─ç bo warunki pojawiaj─ů si─Ö ostatnio na ┼Ül─ůsku niespodziewanie.

Poniewa┼╝ o tej porze o brakuj─ůcych eMkach z Warkocza i Panny nie mog┼éo by─ç mowy a najni┼╝sze skorpionowo-strzelcowe te┼╝ by┼éy w miejscu zlewaj─ůcym si─Ö z ┼éun─ů, postanowi┼éem tym razem zacz─ů─ç od rozdzielenia kilku uk┼éad├│w podw├│jnych.
Zacz─ů┼éem oczywi┼Ťcie od potr├│jnego Albireo w ┼üab─Ödziu. Oba kolorowe sk┼éadniki Beta1 Cygni widoczne pi─Öknie, najpierw w powi─Ökszeniu 107x a nast─Öpnie w 170x. Pomara┼äczowy i niebieski olbrzym to chyba najpi─Ökniejsza para jak─ů znam spo┼Ťr├│d gwiazd. Trzeci sk┼éadnik niewidoczny, nigdy jeszcze go nie widzia┼éem i pewno moj─ů 13-tk─ů nie zobacz─Ö.
Najwi─Öksze wra┼╝enia z przyd┼éugiego studiowania Albireo bezapelacyjnie w okularze ES 14/100. Ten wielki s┼éoik wyci─ůga kolorki jak ┼╝aden inny z okular├│w, przez kt├│re spogl─ůda┼éem.
Następne były Epsilony z Lutni. Najpierw spojrzałem gołym okiem. Seeing był dobry i można było gołym okiem odróżnić oba podwójne układy Double Double. Potem użyłem powyższej pary okularków. Zanim przeniosłem telepa do Delfina skoczyłem na chwilę do Granatu Herschela.
Po pierwszej chwili zachwytu przypomnieniem sobie przepi─Öknej jasnoczerwonej gwiazdy nast─ůpi┼éo zdziwienie, ┼╝e Garnet Star to przecie┼╝ nie gwiazda podw├│jna. Nie widzia┼éem jej od zesz┼éego lata i ju┼╝ zapomnia┼éem, ┼╝e to pojedynczy szlachetny kamie┼ä.
Kolejne rozdzielone tej nocy układy to Beta 1 i 2 Dephini do których wróciłem jeszcze tej nocy oraz Mizar i Izar.
Żałuję, że zapomniałem zabrać ES-a 5.5 bo zdecydowanie przydałoby się powiększenie 273x.

Kolejnym krokiem była realizacja celu z mojej poprzedniej relacji, czyli:

Wodnik
NGC7009 Mg┼éawica Saturn - to by┼é najwi─Ökszy smaczek tej nocki :D Pierwsze zaskoczenie - mocno niebieskawy kolor. Zacz─ů┼éem od spojrzenia przez Bandmate OIII i kolor wydawa┼é mi si─Ö zbyt nienaturalny. Wielkie by┼éo moje zaskoczenie kiedy po zdj─Öciu filtra mg┼éawica nadal mia┼éa niebieskawy odcie┼ä.
W pierwszym wra┼╝eniu wcale nie przypomina┼éa mi planety - imiennika i patrona. Za to jednoznacznie kojarzy┼éem j─ů z Galaktyk─ů M104 Sombrero.
D┼éugo wpatrywa┼éem si─Ö w t─ů mg┼éawic─Ö a┼╝ w ko┼äcu zacz─ů┼éem dostrzega─ç kszta┼éty pier┼Ťcienia. Zdecydowanie pod innym k─ůtem ni┼╝ widoczny w lipcu nisko na po┼éudniowym niebie Saturn ale... jednak Saturn :) Wi─Öc musz─Ö si─Ö zgodzi─ç, ┼╝e to nie Sombrero tylko Saturn.
Obrazek
Powy┼╝sze zdj─Öcie z NGCICproject.org absolutnie nie oddaje wyj─ůtkowego kszta┼étu tej mg┼éawicy.

Rozochocony podziwianiem saturnowej Nebuli przez r├│┼╝ne filtry po┼Ťwi─Öci┼éem d┼éu┼╝sz─ů chwil─Ö na testy. Zainteresowany obrazami jakie daje zdobyty niedawno Lumicon Comet por├│wnywa┼éem obrazy na Pier┼Ťcionku, Veilu, Hantelkach.
Wnioski dla mnie takie, ┼╝e na Pier┼Ťcieniu najlepiej wypad┼é w┼éa┼Ťnie Comet. Mg┼éawica tak mocno ┼Ťwiec─ůca, ┼╝e chcia┼éa wyskoczy─ç z nieba.
Na welonie bezapelacyjnie wygrywa OIII. W por├│wnaniu do Ultrablocka i Cometa, OIII jest bezkonkurencyjny. Ponadto Comet zmienia barw─Ö gwiazd na niebiesk─ů wi─Öc mimo, ┼╝e detale bardziej szczeg├│┼éowe ni┼╝ w Orionie UB to Ublock musi pozosta─ç w walizce.
Powy┼╝sza zabawa zaj─Ö┼éa mi sporo czasu wi─Öc chcia┼éem co┼Ť jeszcze tej kr├│tkiej nocki zobaczy─ç i wr├│ci─ç z nowymi zdobyczami.

Delfin
NGC6934 - w celu znalaz┼éa si─Ö ┼éadna kulka, kolejna z odhaczanego przeze mnie katalogu Caldwella (C47). Gromada znajduje si─Ö na peryferiach Drogi Mlecznej, ok. 50 tys. lat ┼Ťwiat┼éa od nas.
Obrazek

Delfin
NGC7006 - bardzo ma┼éa gromada kulista. Gdy na ni─ů spojrza┼éem zda┼éem sobie spraw─Ö, ┼╝e to ju┼╝ nie kulki messierowe. Brakowa┼éo mi wi─Ökszego poweru. ES 5.5 by┼éby idealny ale zabrak┼éo go tej nocy w walizce. W powi─Ökszeniu 170x kuleczka by┼éa nadal malutka ale wyra┼║na i interesuj─ůca.
7006 jest tak┼╝e 3-krotnie bardziej odleg┼éa od powy┼╝szej kole┼╝anki z tej samej konstelacji. Znajduje si─Ö w galaktycznym halo i powsta┼éa prawdopodobnie poza Drog─ů Mleczn─ů. Pisz─ů o niej, ┼╝e jest cz─Östo pomijana w obserwacjach amatorskich wi─Öc tym bardziej si─Ö ciesz─Ö, ┼╝e j─ů przestudiowa┼éem.
Obrazek

Wisienk─ů na torcie by┼éa pierwsza tego lata obserwacja komety C/2014 E2 (Jacques). Spakowany ju┼╝ do samochodu (bo do pracy wsta─ç trzeba) znalaz┼éem j─ů jeszcze na koniec lornetk─ů. By┼éo to 2-3 dni po pierwszych wzmiankach na forach o zaobserwowaniu tej ciekawej komety.
Za┼é─ůcznik:
Komentarz: kometa C/2014 E2 (Jacques) - z achromatu 120/600, bez guidowania ;)
Wiewierz_Amadeusz_20140802_02.jpg
Wiewierz_Amadeusz_20140802_02.jpg [ 567.48 KiB | Przegl─ůdane 3671 razy ]

W ostatni─ů sobotni─ů noc, kiedy zaskoczy┼éa mnie w trasie pi─Ökna pogoda, zaliczy┼éem zar├│wno obserwacje i foto zielonej komety C/2014 E2 (Jacques), 3-krotny przelot stacji kosmicznej ISS i jak zawsze sta┼ée skarby sierpniowego nieba... Kometa pod ciemnym niebem gdzie by┼éem, jest na razie lepiej widoczna bez filtra.

Jak wida─ç na naszym forum, pocz─ůtek sierpnia przyni├│s┼é owocne obserwacje, wspania┼ée astrofotki i nowe pomys┼éy dlatego 3mam za wszystkich i ┼╝ycz─Ö emocjonuj─ůcych, krystalicznie czystych nocy :)
Za┼é─ůcznik:
Wiewierz_Amadeusz_20140802_03.jpg
Wiewierz_Amadeusz_20140802_03.jpg [ 540.1 KiB | Przegl─ůdane 3671 razy ]

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 11 sierpnia 2014, 10:54 
Ranga: [3]

Do┼é─ůczy┼é(a): ┼Ťroda, 27 marca 2013, 11:11
┼Ťwietna relacja Amadeo! normalnie pozazdro┼Ťci─ç tak owocnych obserwacji :) widzia┼éem kilka nocek do obserwacji, ale ci─ůgle co┼Ť mi wyskoczy┼éo niestety... :/

pamiętam, jak pierwszy raz, dzięki Adamowi K. zobaczyłem NGC 7006 w Delfinie - przeurocze maleństwo :)

fotka komety ┼Ťwietna, kurcze idzie Ci to focenie :) powoli a do przodu !

super i oby tak dalej, a relację przyjemnie się czytało! :)

pozdrawiam!

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 12 sierpnia 2014, 12:20 
Administrator
Administrator

Kolejny raz nale┼╝─ů si─Ö du┼╝e brawa dla Amadeusza! Takich relacji nam brakuje. ┼Üwietna narracja, ┼Ťwietne zdj─Öcia i opisy.
Przyjemnie si─Ö czyta te relacje, b─Öd─ůce zapewne r├│wnie┼╝ mi┼é─ů pami─ůtk─ů dla ich autora.

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 12 sierpnia 2014, 12:53 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:05
Amadeo, napisz jeszcze, czy droga do Wi┼Ťniczy jest ju┼╝ zrobiona i otwarta?

Piwo ma warto┼Ťci od┼╝ywcze, podczas gdy ┼╝ywno┼Ť─ç nie ma warto┼Ťci piwnych

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 12 sierpnia 2014, 22:15 

Adamy, Roberto, dzi─Ökuj─Ö Wam za buduj─ůce s┼éowa i przepraszam za niedoci─ůgni─Öcia. Ostatni─ů relacj─Ö pisa┼éem w plenerze i kiedy bateria w laptopie wysiada┼éa wrzuci┼éem desperacko tekst by go nie straci─ç :roll: Nawet przecink├│w nie zd─ů┼╝y┼éem poprawi─ç :lol: Sorki! Zapomnia┼éem tak┼╝e o niekt├│rych obiektach np. galaktyce NGC6822 z poblisk─ů mg┼éawic─ů NGC6818 i konkretach z por├│wnania filtr├│w, np. Cometa, kt├│ry b─Ödzie mi s┼éu┼╝y┼é nie tylko do komet. Nie wspomnia┼éem te┼╝ o pierwszym kontakcie z miejscowymi ;)
relacje, b─Öd─ůce zapewne r├│wnie┼╝ mi┼é─ů pami─ůtk─ů dla ich autora.

Masz racj─Ö Adamie. Od pocz─ůtku zesz┼éego roku Tw├│j w─ůtek ma dla mnie szczeg├│ln─ů warto┼Ť─ç. Nie tylko jako pami─ůtka z obserwacji ale te┼╝ z licznych spotka┼ä naszej sta┼éej ekipy.
Pisz─ůc tutaj, staram si─Ö jednak przede wszystkim zach─Öci─ç moich Przyjaci├│┼é do wsp├│lnych wypad├│w pod ciemne niebo :)

Adam Krawczyk napisał(a):
Amadeo, napisz jeszcze, czy droga do Wi┼Ťniczy jest ju┼╝ zrobiona i otwarta?

Kiedy tam by┼éem pod koniec lipca, dotar┼éem przez Pyskowice i Wielowie┼Ť a potem pierwszym skr├│tem do wsi. G┼é├│wna droga wyjazdowa z Wi┼Ťnicza by┼éa nadal zamkni─Öta.
Odno┼Ťnie "Wi┼Ťnicza". Podczas lipcowych obserw├│w mia┼éem niespodziewanego kompana. Do┼é─ůczy┼é do mnie miejscowy stolarz, kt├│ry pilnowa┼é swoich p├│l za Kapliczk─ů przed gryzoniami.
Bardzo sympatyczny cz┼éowiek. I bardzo m─ůdry, rozmawiali┼Ťmy d┼éugo na przer├│┼╝ne nieastronomiczne tematy. Saturn zrobi┼é na nim piorunuj─ůce wra┼╝enie. Nie mniejsze np. odleg┼éy o 1400 lat Pier┼Ťcie┼ä, czy bagatela 27 mln lat Wir. Szkoda, ┼╝e Mu┼äka nie mog┼éem pokaza─ç w stosownych powerach. To by dopiero by┼éo.
Zapyta┼éem korzystaj─ůc z okazji, jak poprawnie odmienia─ç Wi┼Ťnicze? S┼éusznie podejrzewa┼éem, ┼╝e miejscowi nie m├│wi─ů Wi┼Ťnicz, ani Wi┼Ťniczy.
Opole, Maciowakrze, Wi┼Ťnicze. Opola, Maciowakrza, Wi┼Ťnicza. W Opolu, Maciowakrzu, Wi┼Ťniczu. Tak w┼éa┼Ťnie odmieniaj─ů mieszka┼äcy tych okolic.

Kamil Adamek napisał(a):
Jakie ciekawe obiekty DS mo┼╝na obserwowa─ç 8" teleskopem w lipcu? Poza oczywisto┼Ťciami w stylu M13 i M57 i galaktykami Wielkiej Nied┼║wiedzicy? :P

Moj─ů ostatni─ů relacj─Ö chcia┼éem zako┼äczy─ç odpowiedzi─ů na post zamieszczony tu przez Kamila. Twoje pytanie jest do┼Ť─ç og├│lne. Na letnim niebie jest tyle interesuj─ůcych DS-├│w.
Proponuj─Ö na pocz─ůtek poszuka─ç. Wygoogla─ç tablic─Ö Wimmera, zaopatrzy─ç si─Ö w Atlas Nieba 2000.0 lub Pocket Sky Atlas. Zaplanuj co┼Ť sobie z licznych interesuj─ůcych przyk┼éad├│w. Rzu─ç okiem do miesi─Öcznika "Astronomia" - na ka┼╝dy miesi─ůc s─ů tam ciekawe DS-y. Warto te┼╝ zaopatrzy─ç si─Ö w atlas kom├│rkowy, np. genialne SkySafari Plus albo przynajmniej komputerowe Stellarium. Gdy rzucisz okiem na archiwalne relacje - na naszym i s─ůsiednich forach - te┼╝ znajdziesz wiele cennych DS-├│w w poszczeg├│lnych miesi─ůcach, np. z ubieg┼éego roku.

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 13 sierpnia 2014, 01:17 

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 2 sierpnia 2011, 18:25
Amadeo. Czytam twoje relacje zawsze z podziwem dla Ciebie i z ut─Ösknieniem, kiedy ja wystawi─Ö moje oko na chocia┼╝ jedn─ů chwil─Ö.. Nie ma to jak mie─ç troch─Ö czasu.. Gut D┼╝ob..

Variatio delectat;)

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 13 sierpnia 2014, 09:03 
Administrator
Administrator

Przy okazji - bardzo ┼éadnie wysz┼éy Amadeuszowi zdj─Öcia krajobrazowe z Drog─ů Mleczn─ů w tle. Domy┼Ťlam si─Ö Amadeuszu ┼╝e to do┼Ťwietlenie pierwszego planu pochodzi z lampy b┼éyskowej?

G├│ra

PostNapisane: sobota, 30 sierpnia 2014, 05:32 

Dzi─Ökuj─Ö Panowie! Powy┼╝sze s┼éowa sprawi┼éy mi wiele rado┼Ťci. Szczeg├│lnie, ┼╝e wci─ů┼╝ uwa┼╝am Was za du┼╝o bardziej do┼Ťwiadczonych ode mnie :)
Przy okazji - bardzo ┼éadnie wysz┼éy Amadeuszowi zdj─Öcia krajobrazowe z Drog─ů Mleczn─ů w tle. Domy┼Ťlam si─Ö Amadeuszu ┼╝e to do┼Ťwietlenie pierwszego planu pochodzi z lampy b┼éyskowej?

Te fotki o┼Ťwietli┼éem delikatnie czo┼éow─ů latark─ů cho─ç moim zdaniem s─ů troch─Ö przepalone.

G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku

Strefa czasowa: UTC + 2

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Brak zidentyfikowanych u┼╝ytkownik├│w i 6 go┼Ťci

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz dodawa─ç za┼é─ůcznik├│w

Szukaj:
Skocz do: