Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 22:49

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Autor Wiadomość
 Tytuł: Dzisiejsze obserwacje - lipiec 2014 r.
PostNapisane: wtorek, 1 lipca 2014, 14:55 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Posty: 3866
Lokalizacja: Chorzów
Czerwcowy wątek rozruszał Amadeusz, mam nadzieję że w lipcowym też się będzie coś działo. Zapraszam zatem do pisania.

_________________
Adam Skrzypek

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod


Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - lipiec 2014 r.
PostNapisane: środa, 9 lipca 2014, 21:17 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 19 listopada 2012, 22:37
Posty: 632
Cześć,

Za oknem plucha, nici ze spaceru z Columbusem. Postanowiłem więc podzielić się wrażeniami z ostatnich łowów na letnim niebie.
Nie było mi dane docenić osławionej już nocki z 3 na 4 lipca, kiedy to zawrzało na sąsiednich forach. Kiedy astroamatorzy z całego kraju relacjonowali uchwycenie wspaniałych obłoków srebrzystych i prześcigali się w coraz bardziej okazałych fotkach tego nadal tajemniczego zjawiska.
Nie zrażony białymi nocami, przygotowałem się w piątek do kolejnej lekcji astrofoto jednak weekend w Wielkopolsce przyniósł chmury i rozczarowanie...
Zupełnie niespodziewanie, późnym wieczorem w niedzielę w dalekiej, kilkuset kilometrowej podróży powrotnej dostrzegłem, że chmury się rozchodzą i wykorzystałem jedyną - jak dzisiaj widać - okazję!

Wiśnicze, 6/7 lipca 2014 r.
Szybka decyzja mimo zbliżającej się nocy, Columbus i graty już spakowane, ze względu na nadchodzący ciężki tydzień wybrałem stosunkowo bliskie Wiśnicze.
Bardzo chciałem skompletować pozostałe nieodkryte przeze mnie galaktyki z Warkocza Bereniki oraz postudiować Marsa, który już niebawem straci się na najbliższe prawie 2 lata.
Pod Kapliczką zastałem bardzo dobre warunki, świecącą Drogę Mleczną, brak wiatru, ciepło, jakieś pojedyncze komary, w oddali słychać jeszcze weselne poprawiny ;)
Załącznik:
Komentarz: Kapliczka i Milky Way w lipcowe białe noce
Wisnicze_Amadeusz_20140706_01.jpg
Wisnicze_Amadeusz_20140706_01.jpg [ 509.99 KiB | Przeglądane 8315 razy ]

Mimo, iż w trybie ekspresowym rozłożyłem sprzęt i skolimowałem idealnie telepa, Mars był już za nisko a Warkocz utopiony w niskiej łunie, w której mimo świetnych warunków w zenicie nie sposób było dostrzec na południowo-zachodnim horyzoncie nawet jasnych gwiazd.

Jak zwykle niepoprawny rzuciłem okiem na Saturna i Łysego. Seeing nie był za dobry gdyż w powiększeniu 273x władca pierścieni nie wyglądał dobrze. Dopiero w powerze 170x jakość była zadowalająca i mogłem napatrzeć się do woli.

Tym właśnie sposobem niedzielny wypad zgotował mi totalną niespodziankę. Mentalnie nastawiony na czesanie galaktyk w Warkoczu podążyłem drogą licznych gromad
Strzelca, Koziorożca i Wodnika - zaczynając od przypomnienia sobie - po raz pierwszy w tym sezonie - majestatycznej Wielkiej Mgławicy w Andromedzie.
Ustanawiając właściwy na tę noc kierunek rozpocząłem od kuleczki M19 "pod nogami" Wężownika, którą podziwiałem już po raz pierwszy w dniu 7 czerwca. Miałem wtedy jednak tylko refraktor 120/600 i do dyspozycji zaświetlone niebo Szałszy więc postanowiłem wrócić do tej gromadki z nowym zaciekawieniem.

W dalszej kolejności zabrałem się za nowe niewyhaczone wcześniej przeze mnie obiekty, będące już dość wysoko nad zaświetlonym toszeckim krajobrazem:
Strzelec
M24- chmura gwiazd ramienia Strzelca, nazywana także pseudoklastrem gdyż w rzeczywistości jest tylko grupą różnych obiektów a nie gromadą. Nie spodziewałem się, że jest taka wielka! Nie mieściła się w polu ESa 30mm więc czesałem niebo wokół niej aż zabrnąłem do wspaniałych klasyków Strzelca: Omegi i dalej Orła.
Obrazek
Żałuję, że nie założyłem od razu OIII bo kiedy półtora godziny później wróciłem do tych mgiełek seeing był już kiepski.

Następnie pognałem do:
Strzelec
M75- malutka ładna kuleczka. Jest jedną z bardziej skoncentrowanych kulek.
Obrazek

W tym momencie zdałem sobie sprawę, że na pozostałej liście nieobserwowanych eMek w tym rejonie nieba, pozostały mi prawie same gromady:
Wodnik
M72- kolejna malutka kuleczka. Słabsza od M75. Jest jedną z najdalszych gromad w naszej galaktyce i zawiera prawie same stare gwiazdy.
Obrazek

Wodnik
M73- bardzo mnie zaskoczyła. Spodziewałem się otwartej gromady a ta eMka to asteryzm czterech gwiazd. Bliskość kątowa gwiazd nie wynika z wzajemnego powiązania więc nie jest prawdziwą gromadą otwartą.
Obrazek
W tym momencie przypomniały mi się obserwy pod koniec maja kiedy to po raz pierwszy dzięki Adamowi K. zainteresowałem się asteryzmami. Lukaliśmy wtedy asteryzm w Pannie.
Dodam jeszcze, że muszę wrócić w te okolice Wodnika bo przeoczyłem mgławicę planetarną Saturn - będącą w bezpośrednim sąsiedztwie M72 i M73. Cóż, zrealizowałem już wymarzony cel w postaci utrwalenia mgławicy "Laguna" więc mam nadzieję, że pogoda nie będzie aż tak zła by długo czekać do obserwów saturno-podobnej mgławicy :)

Następna kulka to był PRAWDZIWY HIT!
Wodnik
M2- piękna gromada kulista. Polecam wszystkim. Po odhaczeniu w ubiegłym roku Kraba byłem ciekawy eMki nr 2 i w końcu wylądowała w moim pamiętniku.
Obrazek
Przy tej okazji przypomniałem sobie M15, która miażdży okoliczne kuleczki jednak M2 już zawsze będzie miła memu oku.

Ponieważ zbliżał się nieubłaganie poniedziałkowy ranek zakończyłem poszukiwania nowych Messierów na:
Koziorożec
M30- kuleczka utopiona w toszeckim light pollution jednak przez chwilę starałem się ją postudiować.
Obrazek

Na koniec przypomniałem sobie Pierścionek i Welon rozpoczynając obserwacje z założonym OIII. Nawet filtr nie pomógł na coraz poważniejsze pogorszenie seeingu.
Postanowiłem jeszcze na koniec przygotować zdjęcie dla Adama - w związku z poniższym postem :D
Adam Skrzypek napisał(a):
Zapraszam zatem do pisania i zamieszczania fotek nie tylko nieba ale i również stanowiska obserwacyjnego. Warto przecież z innymi się podzielić wrażeniami z obserwacji, a nie tylko zachowywać je dla siebie. Oby to nie zaczęło stawać się regułą.

Załącznik:
Komentarz: kapliczkowe stanowisko obserwacyjne a w tle: m31 oraz h+χ Persei
Wisnicze_Amadeusz_20140706_02.jpg
Wisnicze_Amadeusz_20140706_02.jpg [ 521.8 KiB | Przeglądane 8315 razy ]

Wróciłem zadowolony wypatrując po drodze srebrzystych (nie było) i żegnając poranną, oślepiającą Wenus. Kolejnych 6 nowych eMek dołączyło do mojego pamiętnika oraz "dzisiejszych obserwacji" na forum AstroCD :)

Tradycyjnie życzę wszystkim krystalicznie czystych nocy :!:

_________________
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13"; TSAPO906; PST; HEQ5mod; SAM; ASI533; ASI290; EOS6D


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - lipiec 2014 r.
PostNapisane: piątek, 11 lipca 2014, 14:24 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:05
Posty: 4756
Lokalizacja: Tarnowskie Góry zaroski przy farze.
Postaram się cosik tu naskrobać za kilka dni, bo spakowany łącznie z teleskopem PTMA za 35 minut ruszam do Chorwacji i mam nadzieję na udane obserwacje.

Amadeo, szacun za opis jak i fotki.

_________________
http://www.cro.pl/forum
6 0 5 8 4 9 4 9 3
Karlik 20", GSO 12", Powermate 2",ES 20 - 100*,ES 14, ES 8.8, ES 6.7, OIII, Ultrablock, UHC-S, Pomarańczowy, 10X50
Piwo ma wartości odżywcze, podczas gdy żywność nie ma wartości piwnych


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - lipiec 2014 r.
PostNapisane: niedziela, 27 lipca 2014, 14:07 
Offline
Nowy użytkownik

Dołączył(a): piątek, 5 lipca 2013, 16:54
Posty: 26
Jakie ciekawe obiekty DS można obserwować 8" teleskopem w lipcu? Poza oczywistościami w stylu M13 i M57 i galaktykami Wielkiej Niedźwiedzicy? :P


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - lipiec 2014 r.
PostNapisane: sobota, 9 sierpnia 2014, 19:22 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 19 listopada 2012, 22:37
Posty: 632
Witam,

Od dłuższego czasu szukałem wolnej chwili by uzupełnić powyższą relację z udanej nocki 6/7 lipca.
Pomimo białych nocy i różnych obowiązków ciągle szukałem okazji do spojrzenia w głębokie niebo. Nie licząc dwóch weekendów w Wielkopolsce (z których jeden wypadł akurat podczas pełni a w trakcie drugiego celowałem pomiędzy chmurzyska), zaledwie raz trafiła mi się okazja w tygodniu, którą bez zastanowienia wykorzystałem.
Załącznik:
Wiewierz_Amadeusz_20140802_01.jpg
Wiewierz_Amadeusz_20140802_01.jpg [ 551.57 KiB | Przeglądane 8027 razy ]


Wiśnicze, 22/23 lipca 2014 r.
Przez cały ten tydzień było kiepsko. Czasem za dnia zacierałem ręce na bezchmurne niebo a wieczorem pierzasta zasłona odbierała nadzieję.
We wtorek 22-giego ostatni raz sprawdzałem pogodę ok. 22:00. Sat24 nie dawał szans. Wyglądając przez okno zauważyłem, że coś zaczęło się dziać.
Decyzja zapadła późno a jednak równo o 23:30 miałem już Columbusa rozłożonego przy Kapliczce i choć nocka ta wyjątkowo krótka, do rana było czyste niebo, sucho, zero komarów, bajka!
Stwierdziłem, że wieczorami trzeba pilnować bo warunki pojawiają się ostatnio na Śląsku niespodziewanie.

Ponieważ o tej porze o brakujących eMkach z Warkocza i Panny nie mogło być mowy a najniższe skorpionowo-strzelcowe też były w miejscu zlewającym się z łuną, postanowiłem tym razem zacząć od rozdzielenia kilku układów podwójnych.
Zacząłem oczywiście od potrójnego Albireo w Łabędziu. Oba kolorowe składniki Beta1 Cygni widoczne pięknie, najpierw w powiększeniu 107x a następnie w 170x. Pomarańczowy i niebieski olbrzym to chyba najpiękniejsza para jaką znam spośród gwiazd. Trzeci składnik niewidoczny, nigdy jeszcze go nie widziałem i pewno moją 13-tką nie zobaczę.
Największe wrażenia z przydługiego studiowania Albireo bezapelacyjnie w okularze ES 14/100. Ten wielki słoik wyciąga kolorki jak żaden inny z okularów, przez które spoglądałem.
Następne były Epsilony z Lutni. Najpierw spojrzałem gołym okiem. Seeing był dobry i można było gołym okiem odróżnić oba podwójne układy Double Double. Potem użyłem powyższej pary okularków. Zanim przeniosłem telepa do Delfina skoczyłem na chwilę do Granatu Herschela.
Po pierwszej chwili zachwytu przypomnieniem sobie przepięknej jasnoczerwonej gwiazdy nastąpiło zdziwienie, że Garnet Star to przecież nie gwiazda podwójna. Nie widziałem jej od zeszłego lata i już zapomniałem, że to pojedynczy szlachetny kamień.
Kolejne rozdzielone tej nocy układy to Beta 1 i 2 Dephini do których wróciłem jeszcze tej nocy oraz Mizar i Izar.
Żałuję, że zapomniałem zabrać ES-a 5.5 bo zdecydowanie przydałoby się powiększenie 273x.

Kolejnym krokiem była realizacja celu z mojej poprzedniej relacji, czyli:

Wodnik
NGC7009 Mgławica Saturn - to był największy smaczek tej nocki :D Pierwsze zaskoczenie - mocno niebieskawy kolor. Zacząłem od spojrzenia przez Bandmate OIII i kolor wydawał mi się zbyt nienaturalny. Wielkie było moje zaskoczenie kiedy po zdjęciu filtra mgławica nadal miała niebieskawy odcień.
W pierwszym wrażeniu wcale nie przypominała mi planety - imiennika i patrona. Za to jednoznacznie kojarzyłem ją z Galaktyką M104 Sombrero.
Długo wpatrywałem się w tą mgławicę aż w końcu zacząłem dostrzegać kształty pierścienia. Zdecydowanie pod innym kątem niż widoczny w lipcu nisko na południowym niebie Saturn ale... jednak Saturn :) Więc muszę się zgodzić, że to nie Sombrero tylko Saturn.
Obrazek
Powyższe zdjęcie z NGCICproject.org absolutnie nie oddaje wyjątkowego kształtu tej mgławicy.

Rozochocony podziwianiem saturnowej Nebuli przez różne filtry poświęciłem dłuższą chwilę na testy. Zainteresowany obrazami jakie daje zdobyty niedawno Lumicon Comet porównywałem obrazy na Pierścionku, Veilu, Hantelkach.
Wnioski dla mnie takie, że na Pierścieniu najlepiej wypadł właśnie Comet. Mgławica tak mocno świecąca, że chciała wyskoczyć z nieba.
Na welonie bezapelacyjnie wygrywa OIII. W porównaniu do Ultrablocka i Cometa, OIII jest bezkonkurencyjny. Ponadto Comet zmienia barwę gwiazd na niebieską więc mimo, że detale bardziej szczegółowe niż w Orionie UB to Ublock musi pozostać w walizce.
Powyższa zabawa zajęła mi sporo czasu więc chciałem coś jeszcze tej krótkiej nocki zobaczyć i wrócić z nowymi zdobyczami.

Delfin
NGC6934 - w celu znalazła się ładna kulka, kolejna z odhaczanego przeze mnie katalogu Caldwella (C47). Gromada znajduje się na peryferiach Drogi Mlecznej, ok. 50 tys. lat światła od nas.
Obrazek

Delfin
NGC7006 - bardzo mała gromada kulista. Gdy na nią spojrzałem zdałem sobie sprawę, że to już nie kulki messierowe. Brakowało mi większego poweru. ES 5.5 byłby idealny ale zabrakło go tej nocy w walizce. W powiększeniu 170x kuleczka była nadal malutka ale wyraźna i interesująca.
7006 jest także 3-krotnie bardziej odległa od powyższej koleżanki z tej samej konstelacji. Znajduje się w galaktycznym halo i powstała prawdopodobnie poza Drogą Mleczną. Piszą o niej, że jest często pomijana w obserwacjach amatorskich więc tym bardziej się cieszę, że ją przestudiowałem.
Obrazek

Wisienką na torcie była pierwsza tego lata obserwacja komety C/2014 E2 (Jacques). Spakowany już do samochodu (bo do pracy wstać trzeba) znalazłem ją jeszcze na koniec lornetką. Było to 2-3 dni po pierwszych wzmiankach na forach o zaobserwowaniu tej ciekawej komety.
Załącznik:
Komentarz: kometa C/2014 E2 (Jacques) - z achromatu 120/600, bez guidowania ;)
Wiewierz_Amadeusz_20140802_02.jpg
Wiewierz_Amadeusz_20140802_02.jpg [ 567.48 KiB | Przeglądane 8027 razy ]


W ostatnią sobotnią noc, kiedy zaskoczyła mnie w trasie piękna pogoda, zaliczyłem zarówno obserwacje i foto zielonej komety C/2014 E2 (Jacques), 3-krotny przelot stacji kosmicznej ISS i jak zawsze stałe skarby sierpniowego nieba... Kometa pod ciemnym niebem gdzie byłem, jest na razie lepiej widoczna bez filtra.

Jak widać na naszym forum, początek sierpnia przyniósł owocne obserwacje, wspaniałe astrofotki i nowe pomysły dlatego 3mam za wszystkich i życzę emocjonujących, krystalicznie czystych nocy :)
Załącznik:
Wiewierz_Amadeusz_20140802_03.jpg
Wiewierz_Amadeusz_20140802_03.jpg [ 540.1 KiB | Przeglądane 8027 razy ]

_________________
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13"; TSAPO906; PST; HEQ5mod; SAM; ASI533; ASI290; EOS6D


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - lipiec 2014 r.
PostNapisane: poniedziałek, 11 sierpnia 2014, 10:54 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 27 marca 2013, 11:11
Posty: 349
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
świetna relacja Amadeo! normalnie pozazdrościć tak owocnych obserwacji :) widziałem kilka nocek do obserwacji, ale ciągle coś mi wyskoczyło niestety... :/

pamiętam, jak pierwszy raz, dzięki Adamowi K. zobaczyłem NGC 7006 w Delfinie - przeurocze maleństwo :)

fotka komety świetna, kurcze idzie Ci to focenie :) powoli a do przodu !

super i oby tak dalej, a relację przyjemnie się czytało! :)

pozdrawiam!

_________________
e-mail: rob.urbanek@gmail.com


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - lipiec 2014 r.
PostNapisane: wtorek, 12 sierpnia 2014, 12:20 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Posty: 3866
Lokalizacja: Chorzów
Kolejny raz należą się duże brawa dla Amadeusza! Takich relacji nam brakuje. Świetna narracja, świetne zdjęcia i opisy.
Przyjemnie się czyta te relacje, będące zapewne również miłą pamiątką dla ich autora.

_________________
Adam Skrzypek

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - lipiec 2014 r.
PostNapisane: wtorek, 12 sierpnia 2014, 12:53 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:05
Posty: 4756
Lokalizacja: Tarnowskie Góry zaroski przy farze.
Amadeo, napisz jeszcze, czy droga do Wiśniczy jest już zrobiona i otwarta?

_________________
http://www.cro.pl/forum
6 0 5 8 4 9 4 9 3
Karlik 20", GSO 12", Powermate 2",ES 20 - 100*,ES 14, ES 8.8, ES 6.7, OIII, Ultrablock, UHC-S, Pomarańczowy, 10X50
Piwo ma wartości odżywcze, podczas gdy żywność nie ma wartości piwnych


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - lipiec 2014 r.
PostNapisane: wtorek, 12 sierpnia 2014, 22:15 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 19 listopada 2012, 22:37
Posty: 632
Adamy, Roberto, dziękuję Wam za budujące słowa i przepraszam za niedociągnięcia. Ostatnią relację pisałem w plenerze i kiedy bateria w laptopie wysiadała wrzuciłem desperacko tekst by go nie stracić :roll: Nawet przecinków nie zdążyłem poprawić :lol: Sorki! Zapomniałem także o niektórych obiektach np. galaktyce NGC6822 z pobliską mgławicą NGC6818 i konkretach z porównania filtrów, np. Cometa, który będzie mi służył nie tylko do komet. Nie wspomniałem też o pierwszym kontakcie z miejscowymi ;)
Adam Skrzypek napisał(a):
relacje, będące zapewne również miłą pamiątką dla ich autora.

Masz rację Adamie. Od początku zeszłego roku Twój wątek ma dla mnie szczególną wartość. Nie tylko jako pamiątka z obserwacji ale też z licznych spotkań naszej stałej ekipy.
Pisząc tutaj, staram się jednak przede wszystkim zachęcić moich Przyjaciół do wspólnych wypadów pod ciemne niebo :)

Adam Krawczyk napisał(a):
Amadeo, napisz jeszcze, czy droga do Wiśniczy jest już zrobiona i otwarta?

Kiedy tam byłem pod koniec lipca, dotarłem przez Pyskowice i Wielowieś a potem pierwszym skrótem do wsi. Główna droga wyjazdowa z Wiśnicza była nadal zamknięta.
Odnośnie "Wiśnicza". Podczas lipcowych obserwów miałem niespodziewanego kompana. Dołączył do mnie miejscowy stolarz, który pilnował swoich pól za Kapliczką przed gryzoniami.
Bardzo sympatyczny człowiek. I bardzo mądry, rozmawialiśmy długo na przeróżne nieastronomiczne tematy. Saturn zrobił na nim piorunujące wrażenie. Nie mniejsze np. odległy o 1400 lat Pierścień, czy bagatela 27 mln lat Wir. Szkoda, że Muńka nie mogłem pokazać w stosownych powerach. To by dopiero było.
Zapytałem korzystając z okazji, jak poprawnie odmieniać Wiśnicze? Słusznie podejrzewałem, że miejscowi nie mówią Wiśnicz, ani Wiśniczy.
Opole, Maciowakrze, Wiśnicze. Opola, Maciowakrza, Wiśnicza. W Opolu, Maciowakrzu, Wiśniczu. Tak właśnie odmieniają mieszkańcy tych okolic.

Kamil Adamek napisał(a):
Jakie ciekawe obiekty DS można obserwować 8" teleskopem w lipcu? Poza oczywistościami w stylu M13 i M57 i galaktykami Wielkiej Niedźwiedzicy? :P

Moją ostatnią relację chciałem zakończyć odpowiedzią na post zamieszczony tu przez Kamila. Twoje pytanie jest dość ogólne. Na letnim niebie jest tyle interesujących DS-ów.
Proponuję na początek poszukać. Wygooglać tablicę Wimmera, zaopatrzyć się w Atlas Nieba 2000.0 lub Pocket Sky Atlas. Zaplanuj coś sobie z licznych interesujących przykładów. Rzuć okiem do miesięcznika "Astronomia" - na każdy miesiąc są tam ciekawe DS-y. Warto też zaopatrzyć się w atlas komórkowy, np. genialne SkySafari Plus albo przynajmniej komputerowe Stellarium. Gdy rzucisz okiem na archiwalne relacje - na naszym i sąsiednich forach - też znajdziesz wiele cennych DS-ów w poszczególnych miesiącach, np. z ubiegłego roku.

_________________
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13"; TSAPO906; PST; HEQ5mod; SAM; ASI533; ASI290; EOS6D


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - lipiec 2014 r.
PostNapisane: środa, 13 sierpnia 2014, 01:17 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 2 sierpnia 2011, 18:25
Posty: 922
Lokalizacja: Czeladź
Amadeo. Czytam twoje relacje zawsze z podziwem dla Ciebie i z utęsknieniem, kiedy ja wystawię moje oko na chociaż jedną chwilę.. Nie ma to jak mieć trochę czasu.. Gut Dżob..

_________________
SW DOB 10" / MAK 90+kity
SWWA 6mm+Scopos30mm+SWWA9mm+Hipek17mm+UHC-S 2"
Lornetki Tento 7x35 DeltaOptical Entry 10x50
Variatio delectat;)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - lipiec 2014 r.
PostNapisane: środa, 13 sierpnia 2014, 09:03 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Posty: 3866
Lokalizacja: Chorzów
Przy okazji - bardzo ładnie wyszły Amadeuszowi zdjęcia krajobrazowe z Drogą Mleczną w tle. Domyślam się Amadeuszu że to doświetlenie pierwszego planu pochodzi z lampy błyskowej?

_________________
Adam Skrzypek

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - lipiec 2014 r.
PostNapisane: sobota, 30 sierpnia 2014, 05:32 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 19 listopada 2012, 22:37
Posty: 632
Dziękuję Panowie! Powyższe słowa sprawiły mi wiele radości. Szczególnie, że wciąż uważam Was za dużo bardziej doświadczonych ode mnie :)
Adam Skrzypek napisał(a):
Przy okazji - bardzo ładnie wyszły Amadeuszowi zdjęcia krajobrazowe z Drogą Mleczną w tle. Domyślam się Amadeuszu że to doświetlenie pierwszego planu pochodzi z lampy błyskowej?

Te fotki oświetliłem delikatnie czołową latarką choć moim zdaniem są trochę przepalone.

_________________
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13"; TSAPO906; PST; HEQ5mod; SAM; ASI533; ASI290; EOS6D


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 38 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL