Teraz jest pi─ůtek, 3 kwietnia 2020, 00:37

Strefa czasowa: UTC + 2

Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Autor Wiadomo┼Ť─ç
 Tytu┼é: Dzisiejsze obserwacje - stycze┼ä 2015 r.
PostNapisane: ┼Ťroda, 7 stycznia 2015, 09:39 
Administrator
Administrator

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
I dla obserwuj─ůcych niebo w styczniu otwieram nowy w─ůtek - zapraszam zatem do pisania.

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod

G├│ra

Tytu┼é: Re: Dzisiejsze obserwacje - stycze┼ä 2015 r.
PostNapisane: czwartek, 8 stycznia 2015, 20:17 
Ranga: [3]

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 27 pa┼║dziernika 2009, 17:16
W─ůtek za stycze┼ä zaczn─Ö od niew─ůtpliwego hitu.

Kometa C/2014 Q2 Lovejoy upolowana! Dosy─ç du┼╝a,dosy─ç jasna, mocno skondensowana,ok 5 mag.Warkocza niestety nie dostrzeg┼éem.Trzeba najwyra┼║niej poczeka─ç do bezksi─Ö┼╝ycowych nocek.Bardzo dobrze widoczne j─ůdro komety.

PTMA-Warszawa
Sprz─Öt: SW 150/750, EQ 3-2,Nap─Öd w 1 osi RA,Lunetka biegunowa Celestron CG-4,Canon 600 D, Canon PowerShot A480,SW 705 AZ2 i okulary kitowe.
------------------------------------------------------------------------------------------
http://sosptma.astrowww.pl/
Sekcja Obserwacji Słońca PTMA

G├│ra

PostNapisane: sobota, 10 stycznia 2015, 05:44 
Ranga: [4]

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 19 listopada 2012, 22:37
Pami─Ötnej nocki 6 stycznia 2015 r├│wnie┼╝ z Przemkiem "upolowali┼Ťmy" w Wi┼Ťniczu jasn─ů komet─Ö C/2014 Q2 (Lovejoy).
Ju┼╝ wcze┼Ťniej, w 2-gi dzie┼ä ┼Ťwi─ůteczny, poszukiwa┼éem jej podczas jedynej wtedy pogodnej nocki jednak gwiazdozbi├│r Zaj─ůca (w kt├│rym si─Ö znajdowa┼éa) by┼é za nisko - wraz z komet─ů i kuleczk─ů M79 ton─ů┼é w ┼éunie nieodleg┼éego miasteczka.
Zaskoczy┼éa nas z Przemkiem obecna jasno┼Ť─ç (nawet jak na 5mag) i oczywisto┼Ť─ç tej komety. Mimo 97% po pe┼éni, pierwszy strza┼é lornetk─ů z pomi─Ödzy n├│g Oriona na prawo i ogromna kometa narzuci┼éa si─Ö bardziej ni┼╝ najja┼Ťniejsze gwiazdy Erydanu. Pami─Ötaj─ůc obrazy C/2013 R1 sprzed roku, zaskoczy┼éy mnie rozmiary obiektu. Warkocza nie dostrzeg┼éem.
Warunki pogarsza┼éy si─Ö od momentu przyjazdu pod Kapliczk─Ö, ok. 19:30. Nacieszyli┼Ťmy jeszcze oczy widokiem Jowisza, M42 (w przer├│┼╝nych filtrach) i ┼üysego ale z powodu s┼éabego seeingu, wysokich chmurek a tak┼╝e blinduj─ůcego Srebrnego Globu wr├│cili┼Ťmy wyczekuj─ůc kolejnej okazji.

Columbus 13"; TSAPO906; HEQ5; SAM; QHY183; EOS6D

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 13 stycznia 2015, 18:15 

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 2 sierpnia 2011, 18:25
Zaliczona pi─Ökna koniunkcja Wenus z Merkurym. Jeszcze do zobaczenia. Jak kto┼Ť ma okienko na zachod.

Variatio delectat;)

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 13 stycznia 2015, 18:47 

Artur Janda napisał(a):
Zaliczona pi─Ökna koniunkcja Wenus z Merkurym. Jeszcze do zobaczenia. Jak kto┼Ť ma okienko na zachod.

Artur, dzi─Öki za cynk! Posta zauwa┼╝y┼éem po ok. 15 minutach i jeszcze zd─ů┼╝yli┼Ťmy ca┼é─ů rodzink─ů zobaczy─ç z balkonu koniunkcj─Ö z niedaleko towarzysz─ůcym im Marsem a tak┼╝e komet─Ö po drugiej stronie :)
┼üadna koniunkcja, r├│wniutka w poziomie, kolorowa. Chyba nawet ┼éadniejsza go┼éym okiem ni┼╝ lornetk─ů. Wenus i Merkury by┼éy ju┼╝ tak nisko, ┼╝e mo┼╝na by je pomyli─ç z o┼Ťwietleniem komin├│w ;) (kt├│rych tam na szcz─Ö┼Ťcie nigdy nie by┼éo).
Kometa w Byku widoczna ju┼╝ go┼éym okiem z mojego za┼Ťwietlonego balkonu w Zabrzu!
Tego się dzisiaj nie spodziewałem. Rodzinne obserwacje z centrum miasta. W spodenkach i klapkach.
... a to dopiero pocz─ůtek pogodnej nocki :mrgreen:

Udanych obserwacji !

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 13 stycznia 2015, 20:01 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 15:33
A wracaj─ůc do kometki, uwieczniam j─ů w┼éa┼Ťnie na matrycy, ale nie omieszka┼éem zerkn─ů─ç na ni─ů przez lornetk─Ö, jest bardzo jasna!!!!! koloru wprawdzie nie wida─ç, ale wydaje mi si─Ö nawet, ┼╝e wida─ç j─ů go┼éym okiem i to w mie┼Ťcie !!!!!!!!!!!

TS APO 65Q, SW 12"Dobson, HEQ5 Pro SynScan(modyfikowany), SBIG ST2000XCM, ZWO ASI 294MC PRO, Canon EOS 550D, SONY DSC H7, IDAS LPS P2 2", UHCs 2".
<iframe width="300" height="419" src="https://zrzutka.pl/44s9ha/widget/13" frameborder="0" scrolling="no"></iframe>
------------------------------------------------------------
https://drive.google.com/file/d/18pMRcxQoFbOvi1dYEZwy3l8hyanneo3k/view?usp=sharing

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 13 stycznia 2015, 20:24 

Grzegorz Czernecki napisał(a):
wydaje mi si─Ö nawet, ┼╝e wida─ç j─ů go┼éym okiem i to w mie┼Ťcie !!!!!!!!!!!

Zgadza si─Ö Grzesiu. Musi mie─ç obecnie jasno┼Ť─ç ok. 4mag bo to niemo┼╝liwe ┼╝ebym z Zabrza widzia┼é obiekt 5mag nieuzbrojonym okiem :lol:
Bez wcze┼Ťniejszej orientacji lornetk─ů bym j─ů go┼éym okiem wpierw nie znalaz┼é ale teraz jak ju┼╝ wiem gdzie jest, to dostrzegam j─ů w Byku bez problemu.
Pi─Öknie wygl─ůda przez lornetk─Ö 8.5x32 w szerokim polu. Nie spodziewa┼éem si─Ö, ┼╝e takie bino male┼ästwo poka┼╝e po zmierzchu jasno komet─Ö i zimowe DS-y. Jednak dwuoczne obserwacje to inna bajka.
Zmykam zaraz do lasu ;)

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 13 stycznia 2015, 21:15 
Moderator globalny
Moderator globalny

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:05
Dzi┼Ť w ko┼äcu zaliczy┼éem jakie┼Ť obserwacje po miesi─ůcach posuchy. Widzia┼éem zar├│wno koniunkcj─Ö planet jak i komet─Ö. Te┼╝ by┼éem zaskoczony, ┼╝e z miasta wida─ç j─ů go┼éym okiem. Dzi┼Ť - oczywi┼Ťcie przez teleskop - wida─ç by┼éo do ponad 10 magnitudo, bo wyhaczy┼éem jedn─ů z galaktyczek. Oczywi┼Ťcie pod domem. Troch─Ö jednak wia┼éo i postanowi┼éem p├│j┼Ť─ç do domu.

Piwo ma warto┼Ťci od┼╝ywcze, podczas gdy ┼╝ywno┼Ť─ç nie ma warto┼Ťci piwnych

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 13 stycznia 2015, 23:33 
Ranga: [2]

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 11 lipca 2011, 19:35
Ja dzi┼Ť r├│wnie┼╝ "zaliczy┼éem" komet─Ö. Po p├│┼é roku (jak nie lepiej) wyci─ůgn─ů┼éem moj─ů Synte i sobie popatrzy┼éem. Co prawda z miasta z balkonu ale wida─ç bardzo fajnie. Szkoda tylko ze nie wygl─ůda tak spektakularnie jak Panstarrs :) Ot mgie┼éka zielona z j─ůdrem a szkoda ┼╝e bez ogona :(

Smaku dodał też piękny Orion który górował nad blokiem na przeciwko :) Najgorszy jednak w obserwacjach był wiatr i chłód.

G├│ra

PostNapisane: wtorek, 13 stycznia 2015, 23:33 
Administrator
Administrator

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Kometka zaliczona z balkonu w centrum Chorzowa. W lornetce 10x50 niespodziewanie du┼╝a, nie my┼Ťla┼éem ┼╝e tak b─Ödzie wygl─ůda─ç. Nie┼║le mnie zaskoczy┼éa. Ca┼ée szcz─Ö┼Ťcie ┼╝e zd─ů┼╝y┼éem poogl─ůda─ç bo nadci─ůgaj─ů jakie┼Ť chmurzyska.

Zdj─Öcie poni┼╝ej ze statywu, 100mm, 10s, f/4.8, ISO 800. Fachmani zrobi─ů 100x lepsze, ale pami─ůtka jest.

Za┼é─ůczniki:
Lovejoy.jpg
Lovejoy.jpg [ 286.78 KiB | Przegl─ůdane 4288 razy ]

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod
G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 14 stycznia 2015, 13:12 
Moderator globalny
Moderator globalny

A widzisz. M├│wi┼éem Ci, ┼╝e z┼éapiesz j─ů w szerokim polu.
Tak swoj─ů drog─ů, to fajnie, ┼╝e tylu ch┼éopak├│w wczoraj poobserwowa┼éo czy pofoci┼éo. Znaj─ůc pecha i zbli┼╝aj─ůcy si─Ö n├│w zn├│w b─Ödzie do bani. I jeszcze jedno. Wczoraj gdy by┼éem na dworze z telepem, pisa┼é do mnie Acu. Oni jechali do lasu i te┼╝ uda┼éo si─Ö im polooka─ç.

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 14 stycznia 2015, 13:39 

Adam Krawczyk napisał(a):
Tak swoj─ů drog─ů, to fajnie, ┼╝e tylu ch┼éopak├│w wczoraj poobserwowa┼éo czy pofoci┼éo. Znaj─ůc pecha i zbli┼╝aj─ůcy si─Ö n├│w zn├│w b─Ödzie do bani. I jeszcze jedno. Wczoraj gdy by┼éem na dworze z telepem, pisa┼é do mnie Acu. Oni jechali do lasu i te┼╝ uda┼éo si─Ö im polooka─ç.

Adam, ja pojecha┼éem wczoraj ok. 21:00 do D─ůbr├│wki. Kusi┼é mnie wyjazd do Ch┼éopak├│w w lublinieckie lasy ale mia┼éem z┼ée przeczucia, ┼╝e daleko, pogoda si─Ö skicha i tak te┼╝ si─Ö sta┼éo.
Gdy dojechałem na miejscówkę było już zachmurzone. Szkoda bo Łysy wyszedł dopiero ok. 1:00, było ciepło, cicho, naprawdę mogło być super.
Celowa┼éem gdzie si─Ö da┼éo i co┼Ť tam w sumie poluka┼éem :D
Najpierw lornetk─ů 8.5x32 jedne i drugie Hiady a w┼éa┼Ťciwie ca┼éy grot Byka w jednym wielkim, pi─Öknie wype┼énionym polu. Potem Kometk─Ö pod ciemnym niebem. Nast─Öpnie Oriona z ca┼éym pasem w jednym polu - super widok. Potem sobie jeszcze tak jak chmurki si─Ö gdzie┼Ť przerzedza┼éy polecia┼éem po gromadach Bli┼║ni─ůt, Wo┼║nicy, Perseusza, Andromedy a┼╝ do Chichotek.
Zaskoczy┼éo mnie, ┼╝e takie ma┼ée bino daje pod ciemnym niebem takie jasne DS-y w mega szerokim polu. Ponadto lekk─ů lornetk─ů mo┼╝na jedn─ů tylko r─Ök─ů obserwowa─ç w zenicie!!!
Zd─ů┼╝y┼éem jeszcze przesi─ů┼Ť─ç si─Ö na refraktor ale tak wia┼éo, ┼╝e mam drgania na ka┼╝dej fotce komety. D┼éugo luka┼éem na Jowisza z powi─Ökszeniem 100x (BGO 6mm). Nikn─ů┼é w chmurach a czasem nawet przez chmurki wygl─ůda┼é dobrze, to si─Ö delektowa┼éem. Czeka┼éem na WCP ale od ok. 12:00 zrobi┼éa si─Ö ju┼╝ totalna padaka.
Poobserwowa┼éem jeszcze refraktorem galaktyki Bodego i komet─Ö (w refraktorze pi─Öknie zielon─ů z mocno wyrazistym j─ůdrem) a potem zosta┼éo si─Ö tylko spakowa─ç, ┼╝adnych okienek.
Bardzo chciałem przywieźć fotkę komety na ciemnym tle, następnym jednak razem na taki wiatr biorę dużego telepa! ;)

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 14 stycznia 2015, 16:48 
Moderator globalny
Moderator globalny

Amadeusz Jędrzejczyk napisał(a):
Adam, ja pojecha┼éem wczoraj ok. 21:00 do D─ůbr├│wki. Kusi┼é mnie wyjazd do Ch┼éopak├│w w lublinieckie lasy ale mia┼éem z┼ée przeczucia, ┼╝e daleko, pogoda si─Ö skicha i tak te┼╝ si─Ö sta┼éo.

Amadeo, mnie te┼╝ kusi┼éo, ┼╝eby pojecha─ç do Wi┼Ťniczy, albo do ch┼éopak├│w. Widzia┼éem jednak na sat24, ┼╝e zbli┼╝a si─Ö jaki┼Ť front i zrezygnowa┼éem. Ja mieszkam na obrze┼╝ach miasta i niebo u mnie jest raczej lepsze ni┼╝ u Was w aglomeracji i wi─Ökszych miastach ni┼╝ wie┼Ť Tarnowskie G├│ry, wi─Öc obserwacja eMek nie przysparza mi tu wi─Ökszych k┼éopot├│w w┼é─ůcznie z nie┼éatw─ů w mie┼Ťcie M1. Postanowi┼éem wi─Öc zosta─ç pod domem i nie┼║le na tym wyszed┼éem. Kiedy oko┼éo 23 (chyba) podszed┼éem do okna, to by┼éa ju┼╝ wtedy kicha. Nie ┼╝a┼éuj─Ö wi─Öc, cho─ç ciemnego nieba, to nie widzia┼éem ju┼╝ chyba...
Jeszcze jedno. Gdyby by┼éa dzi┼Ť kr├│tka chwila z brakiem chmur, to przypominam o fajnej koniunkcji Wenus i Merkurego.

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 14 stycznia 2015, 17:41 

Ja mieszkam na obrze┼╝ach miasta i niebo u mnie jest raczej lepsze ni┼╝ u Was w aglomeracji i wi─Ökszych miastach

U mnie postawili jeszcze 2 nowe hipermarkety i kilka billboard├│w przed nimi. Chmury ┼Ťwiec─ů tutaj od do┼éu. W┼éa┼Ťciwie, to z balkonu wida─ç ju┼╝ tylko Ksi─Ö┼╝yc, planety i zarysy Oriona, Kasjopei, Nied┼║wiedzic─Ö. Prawie jak w Holandii.
Noworoczny wiecz├│r sp─Ödza┼éem w Krakowie. By┼éa super pogoda ale mia┼éem wra┼╝enie, ┼╝e jako┼Ť─ç nieba jeszcze gorsza ni┼╝ u nas.

Nie ┼╝a┼éuj─Ö wczorajszego wyjazdu. Z miasta bym nic wi─Öcej ju┼╝ nie zobaczy┼é a apetyt by┼é nie byle jaki ;) Mimo, ┼╝e na miejscu by┼éem wkurzony, g┼é├│wnie o odwlekanie godziny wyjazdu (po to aby kometa by┼éa wysoko), to jednak poogl─ůda┼éem co nieco ;)
Przekona┼éem si─Ö, ┼╝e kieszonkowa lornetka mo┼╝e sporo pokaza─ç i warto j─ů zabra─ç do samolotu i w g├│ry. Bzdury pisz─ů, ┼╝e astro zaczyna si─Ö od lornetki 40mm a 7,5st. dobrego jako┼Ťciowo pola i kilka DS-├│w naraz - to jest to!
Zobaczyłem także detale Jowisza w duecie APO + Genuine Ortho.
Wróciłem zadowolony, że mimo braku czystego nieba były okienka i nasyciłem oczy niezłymi widokami.

Jeszcze jedno. Gdyby by┼éa dzi┼Ť kr├│tka chwila z brakiem chmur, to przypominam o fajnej koniunkcji Wenus i Merkurego.

Dzi─Öki. Wczoraj Artur da┼é zna─ç na forum i ca┼é─ů rodzin─ů zaliczyli┼Ťmy pi─Ökn─ů koniunkcj─Ö. Je┼Ťli by si─Ö jeszcze dzisiaj uda┼éo, to chcia┼ébym jeszcze uwieczni─ç wydarzenie na fotce ;)

G├│ra

PostNapisane: sobota, 17 stycznia 2015, 09:31 

Adam Skrzypek napisał(a):
Ca┼ée szcz─Ö┼Ťcie ┼╝e zd─ů┼╝y┼éem poogl─ůda─ç bo nadci─ůgaj─ů jakie┼Ť chmurzyska.
Zdj─Öcie poni┼╝ej ze statywu (...) Fachmani zrobi─ů 100x lepsze, ale pami─ůtka jest.

Jednak z┼éapa┼éa mi si─Ö kometka mi─Ödzy chmurami :D Te┼╝ my┼Ťl─Ö, ┼╝e pami─ůtkowa klatka w tym w─ůtku to nie grzech.
Za┼é─ůcznik:
Komentarz: Kometa mi─Ödzy chmurami 13-tego
Dabrowka_Amadeusz_20150113_01.jpg
Dabrowka_Amadeusz_20150113_01.jpg [ 737.24 KiB | Przegl─ůdane 4131 razy ]

Mo┼╝e b─Ödzie jeszcze okazja na udane zdj─Öcia komety :) Wczoraj ok. 21:00 napatrza┼éem si─Ö na ni─ů zn├│w z balkonu ale Sat24 pokaza┼é, ┼╝e za godzin─Ö przyb─Ödzie ko┼éderka znad Austrii. Rusza─ç si─Ö wczoraj nie by┼éo sensu.

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 18 stycznia 2015, 20:59 

Po nieciekawym pogodowo, pochmurnym weekendzie (przynajmniej w Ma┼éopolsce) w┼éa┼Ťnie si─Ö rozpogodzi┼éo.
Mile zaskoczony, przez ostatnie kilka minut poogl─ůda┼éem sobie jeszcze lornetk─ů komet─Ö Lovejoy. Kto ma teraz za oknem czyste niebo niech skorzysta ;)

G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku

Strefa czasowa: UTC + 2

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Brak zidentyfikowanych u┼╝ytkownik├│w i 7 go┼Ťci

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz dodawa─ç za┼é─ůcznik├│w

Szukaj:
Skocz do: