Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 18:13

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Autor Wiadomość
 Tytuł: Nowe "narzędzie" w działaniach o ciemne niebo
PostNapisane: środa, 24 marca 2010, 02:08 
Offline
Nowy użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 28 grudnia 2009, 20:27
Posty: 12
Podejrzewam, że sporo osób obecnych na forum cierpi na problemy z zanieczyszczeniem światłem, w związku z czym postanowiłem podzielić się z Wami ciekawą informacją jaka dotarła do mnie w dniu wczorajszym. Pojawiła się mała poprawka w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dn. 12 kwietnia 2002r. dot. warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki. Zapis co prawda nie rozwiązuje problemu odwiecznego rozświetlania nocnego nieba nieprawidłowymi oprawami, ale chyba po raz pierwszy tak dokładnie określa parametry natężenia światła. Tym przepisem prawnym możemy się np. domagać od Inspektoratu Nadzoru Budowlanego sprawdzenia czy ekran LED, halogen sąsiada, albo inne źródło światła skierowanego na nasze miejsce obserwacji (o ile znajduje się na/w budynku/budowli), nie przekracza dopuszczalnych norm i tym samym powoduje uciążliwość dla nas samych / dla obserwacji.

Więcej na ten temat jak i wzór takiego pisma możecie znaleźć na stronie http://www.ciemneniebo.pl/index.php?opt ... 0&Itemid=1

Sprawa jest dosyć ciekawa bo dotąd takiego zapisu mówiącego o ilości luksów jeszcze nie było. Niestety do ustawy o ochronie ciemnego nieba na wzór czeskiego zakonu, nam jeszcze daleko...

Pozdrawiam i życzę pogodnego, ciemnego nieba do obserwacji

_________________
www.astroprocent.pl - 1% na astronomię


Góra
 Zobacz profil  
 

Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL