Chorzów, 22 października 2006r. II Kongres Organizacji Astronomicznych
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego MOŚiGW
Szanowni Państwo,
Niżej podpisani przedstawiciele polskich środowisk astronomicznych, organizacji pozarządowych III sektora, instytucji państwowych, szkół i wydziałów uczelni wyższych, studentów, astronomów zawodowych, pracowników i właścicieli firm branżowych, wydawnictw tematycznych, grup miłośniczych oraz inne osoby prawne oraz fizyczne, zwracają się z apelem do Najwyższych Władz Rzeczpospolitej Polskiej, o rozpatrzenie problemu utraty szczególnie ważnego elementu polskiego dziedzictwa narodowego w zakresie nauki, jakim jest ciemne, nocne niebo w Polsce.
W 2007 roku mija 465 lat od pierwszej publikacji dzieła „De revolutionibus orbium coelestium” Mikołaja Kopernika – wydarzenia, które na zawsze zmieniło pogląd na otaczający nas wszechświat i przyczyniło się do rozsławienia Polski w świecie. Nie byłoby to możliwe bez ciemnego nieba pełnego gwiazd, jakie obserwował Wielki Polski Astronom z terenów naszego kraju.
Niestety, mimo tak znaczącego odkrycia i roli, jaką odegrała Polska nauka w historii astronomii, dzisiaj nie potrafimy ochronić potężnego waloru i dobra narodowego jakim jest ciemne, rozgwieżdżone niebo nad naszymi głowami. Brak norm prawnych, regulujących politykę oświetleniową (ilości emisji sztucznego światła do atmosfery z terenu naszego kraju) powoduje, że dzisiejsze niebo ukazuje nam kilka razy mniej gwiazd niż w czasach Kopernika.
Wzory z Unii Europejskiej ukazują nam, że są racjonalne sposoby poprawy takiego stanu rzeczy, czego dowodem jest ustawa o sztucznym oświetleniu w Czechach z 2002 roku. Odpowiednio dobrany kształt latarń ulicznych oraz nakaz montowania osłon na innych źródłach sztucznego oświetlenia, powoduje znaczne zmniejszenie ujścia światła w przestrzeń, marnującego w ten sposób duże ilości zasobów energii elektrycznej. Proste rozwiązanie prawne tego problemu przyczyniłoby się w naszym kraju nie tylko do ochrony dziedzictwa naukowego, ale także dałoby olbrzymie oszczędności dla budżetu, poprawiając tym samym jakość oświetlenia, zmieniając jego rodzaj z ogólnego na kierunkowy.
Polska, jako ojczyzna Mikołaja Kopernika jest zobowiązana moralnie chronić to, z czego słynie na całym świecie. My, niżej podpisani dajemy temu wyraz w postaci niniejszego apelu i oferując pomoc zapraszamy do konsultacji społecznych w tym temacie.
Uczestnicy II Kongresu Organizacji Astronomicznych Chorzów, 2006.
_________________ Pozdrawiam, Marek SubstykPortal AstroCD, http://www.astrocd.pl, Forum AstroCD, http://www.forum.astrocd.plSklep Allegro AstroCD - literatura i pomoce naukowe dla miłośników astronomii – facebook.com/Wydawnictwo.AstroCD Mój profil na Facebookutel. 880-184-000 (prywatny), e-mail: astrocd@astrocd.pl (prywatne), m.substyk@urania.edu.pl (Urania-PA), marek.substyk@ptma.pl, zarzad@ptma.pl (PTMA); tel. 575-572-330 (praca), e-mail: katowice@deltaoptical.pl------------------------------------------------------------ Wielkie Wyprawy Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. USA 2020/Islandia 2020
|