Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 22:31

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Autor Wiadomość
 Tytuł: Zanieczyszczenie nieba światłem a choroby nowotworowe
PostNapisane: niedziela, 22 lipca 2012, 23:02 
Offline
Ranga: [1]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 22 lutego 2010, 00:46
Posty: 144
Lokalizacja: Bystra k. Żywca
Pewnie większość miłośników astronomii coś o tym już wie ale pod adresem http://www.skyandtelescope.com/communit ... 82986.html można przeczytać dosyć ciekawy tekst (w języku angielskim) dotyczący wpływu zanieczyszczenia światłem na zdrowie ludzi (głównie chodzi o spanie w jasnych pomieszczeniach lub pracę w porze nocnej i spanie w dzień). W skrócie wynika z niego, że organizm człowieka potrzebuje ciemności w rytmie dobowym i kilka badań wykazało związek braku ciemności z zachorowalnością kobiet na raka piersi (podczas snu w jasnym pomieszczeniu siatkówka oka daje sygnały do mózgu i zaburza się gospodarka hormonalna).
To jeszcze nie są w 100% potwierdzone badania ale widać, że problem latarni świecących po niebie i elewacjach budynków (czyli do naszych sypialni) już nie dotyczy tylko astronomów.
Inne problemy związane z zanieczyszczeniem światłem o których kiedyś czytałem to m.in:
- większe prawdopodobieństwo problemów z oczami niemowlaków śpiących w jasnych pomieszczeniach;
- problemy ptaków które gubią trasę lotu w jasnych miastach i oślepione uderzają w budynki;
- żółwie morskie po wykluciu z jaj zamiast iść do morza gdzie ich miejsce to idą z plaży w kierunku świateł miast i giną;
- itd.
Skoro wszelkie istoty ziemskie żyły od zawsze w ciemności nocy i jasności dnia to nie powinniśmy tego zmieniać.

_________________
Pozdrawiam: Piotr Nowak


Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Zanieczyszczenie nieba światłem a choroby nowotworowe
PostNapisane: środa, 17 października 2012, 23:55 
Offline
Nowy użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 28 sierpnia 2011, 20:32
Posty: 14
Lokalizacja: Sosnowiec
Oglądałem kiedyś dokument gdzie potwierdzono że kobiety pracujące na nocną zmianę(nie wiem czy tylko nocną czy na zmianę rotacyjną) częściej chorują na raka piersi nawet o 60%, ale z drugiej strony nikt przecież nie powie że nie będzie pracował w nocy bo by go zaraz zwolnili, taka przykra prawda ludzie pracują tak bo po prostu muszą. Myślę że o ile człowiek potrzebuję nocy do spania to też potrzebuję promieni słonecznych na swoim ciele chociaż przez jakąś część dnia.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL