Forum AstroCD
http://www.astrocd.pl/forum/

Izdebska Ostoja Ciemnego Nieba- sympozjum
http://www.astrocd.pl/forum/viewtopic.php?f=91&t=4273
Strona 1 z 2

Autor:  Tomasz Zaraś [ poniedziałek, 23 września 2013, 00:38 ]
Tytuł:  Izdebska Ostoja Ciemnego Nieba- sympozjum

Dziś w sali wiejskiej w Izdebnie, odbyło się pierwsze sympozjum poświęcone ochronie Ciemnego Nieba nad naszą okolicą. To pierwsze takie sympozjum w tej części Polski. Sam nie wierzę, że udało mi się to, co kilka tygodni było zaledwie pomysłem. Wspólnie z Łukaszem Wojtyniakiem z POA, postaraliśmy się, by wszystko poszło jak najlepiej.
To naprawdę wielkie wydarzenie dla mojego rodzimego Izdebna, które na pewno nie pozostanie bez echa na arenie astronomii amatorskiej i nie tylko w Kraju. Jeśli się uda, w przyszłości powstanie w Izdebnie i okolicy ''Izdebska Ostoja Ciemnego Nieba''- park ciemnego nieba. Pierwszy w Wielkopolsce, ba nawet w całej zachodniej części Polski.
Wkrótce opracuję to wydarzenie, gdzie nie zabrakło pośród gości nawet Pana Burmistrza Miasta i Gminy Sieraków Witolda Maciołka, oraz Radnego z Sejmiku Wojewódzkiego Pana Zbigniewa Ajchlera. Stronę astronomiczną reprezentowało POA w składzie moim, Łukasza Wojtyniaka, Adam Tomaszewski był z nami duchem i myślą, rozchorował się tuż przed przyjazdem. Poza nami swój wykład miał Dr. z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu Pan Krzysztof Kamiński. Swoje przesłanie skierował do nas Janusz Wiland, odtworzyliśmy nagranie, jakie wysłał nam z Piotrkowa Trybunalskiego. Wielkim zaskoczeniem dla nas jak najbardziej pozytywnym, była osobista wizyta Piotra Nawalkowskiego z Małżonką, ze Stowarzyszenia Polaris. Głównego założyciela programu CIEMNE NIEBO. Jak i swoim także i naszym wystąpieniem, doprowadziliśmy do dialogu obu stron, w sprawie ochrony naszego pięknego nieba dla nas i kolejnych pokoleń. To spotkanie zainicjowało konkretne kroki w tej sprawie. Naszą obecnością zaszczycił też nas Stanisław Weber z Małżonką, przedstawiciele agroturystyki lokalnej. Nasza Pani Sołtys Krystyna Araszkiewicz z Mężem. Dawid Mądrowki z Wronek, nasz początkujący miłośnik astronomii. Patronat medialny użyczył Redaktor Naczelny Tygodnika Sierakowsko-Międzychodzkiego Krzysztof Sobkowski. Była także Kamila z Marysią oraz tata Łukasza Wojtyniaka Pan Krzysztof. O szczegółach wykładów itd. nie omieszkam poinformować wkrótce.

Załączniki:
sympozjum.JPG
sympozjum.JPG [ 779 KiB | Przeglądane 12095 razy ]

Autor:  Adam Skrzypek [ poniedziałek, 23 września 2013, 20:56 ]
Tytuł:  Re: Izdebska Ostoja Ciemnego Nieba- sympozjum

Gratuluję udanej ze wszech miar imprezy. Widać że tematyka ciemnego nieba wzbudza spore zainteresowanie, co widać po liczbie i randze uczestników spotkania. Tomku byle tak dalej!

Autor:  Artur Janda [ środa, 25 września 2013, 21:33 ]
Tytuł:  Re: Izdebska Ostoja Ciemnego Nieba- sympozjum

Dobra robota Tomku. U mnie na osiedlu też już znikają powoli sodówki i stoją na ich miejscu niskie latarnie dające blade, białe światło odpowiednio skierowane ku ziemi a nie w niebo. Wszystko idzie ku dobremu. I o to chodzi.

Autor:  Antoni Wrodarczyk [ czwartek, 26 września 2013, 15:07 ]
Tytuł:  Re: Izdebska Ostoja Ciemnego Nieba- sympozjum

Moje gratulacje.

Autor:  Jerzy Łągiewka [ czwartek, 26 września 2013, 16:02 ]
Tytuł:  Re: Izdebska Ostoja Ciemnego Nieba- sympozjum

Tomku, piękna inicjatywa. Zaciskam kciuki, żeby wszystko się udało. Powodzenia. :)

Autor:  Janusz Wiland [ piątek, 27 września 2013, 10:12 ]
Tytuł:  Re: Izdebska Ostoja Ciemnego Nieba- sympozjum

Znakomita inicjatywa. Szkoda, że nie mogłem wziąć udziału w spotkaniu. Trzymam kciuki za rozwój tego tematu i postępów w budowaniu Obserwatorium Astronomicznego w Izdebnie :)

Autor:  Tomasz Zaraś [ piątek, 27 września 2013, 15:58 ]
Tytuł:  Re: Izdebska Ostoja Ciemnego Nieba- sympozjum

Dziękuję Wam Wszystkim za słowa poparcia itd.

http://www.tvn24.pl/wiadomosci-wroclaw,44/miliony-gwiazd-nad-izerami-zobacz-wyjatkowy-film,357899.html


Tam jest wspaniale! Ale u nas też! Nie idę utartym schematem- cudze chwalicie swojego nie znacie. Znam swoje od podszewki, od dzieciństwa, kiedy jeszcze nie było tutaj latarni na drodze! Te widoki wywierały na mnie wielki i szczególny wpływ. Teraz znaleźliśmy się w takim miejscu, kiedy możemy przywrócić warunki z mojego dzieciństwa, zachowując bezpieczeństwo okolicznych mieszkańców. Możemy zainstalować nowe lampy sodowe z płaską szybą, w oprawie takiej, by nie rozpraszała światła a uchwyty skierowane tak, by nie pokazywały stale hołdowi ku nieżyjącemu Adolfowi Hitlerowi! W Izerach jest pięknie, ale czemu mamy całkowicie zaprzepaścić to u nas?! W imię czego?! Stajemy u progu decyzji mieć lub nie mieć. Jeśli to sympozjum nie przyniesie skutków, nasza walka z Piotrem Nawalkowskim ''CIEMNE NIEBO'' oraz wsparcie Tygodnika Lokalnego pod kierownictwem Krzysztofa Sobkowskiego, to nabawię się doznań traumatycznych.
Czy stać nas, by zaprzepaścić to co posiadamy od dziejów?! Kiedy inni czerpią garściami i promują się na arenie Kraju i Świata?
Chłopaki z POA, robiły tu wyjątkowe zdjęcia i to wielokrotnie, Janusz Wiland zachwycony z dziecinnym, szczerym entuzjazmem wzdychał widząc m-ki oraz układy podwójne w szukaczu PICCOLO!
Oby nasze działania nie poszły na marne. Grono osób nie zrozumie naszych idei, być może śmiejąc się pod nosem- ''głupie lampy'' powiedzą, po co tyle zamieszania? Ale w tej chwili, są bardzo znaczące!
Jedno wiem, nie będę sobie kiedyś wypominał, że nie zrobiłem nic w tej sprawie...

Załączniki:
Komentarz: Pan Dr. Krzysztof Kamiński podczas wykładu.
img_28.jpg
img_28.jpg [ 562.6 KiB | Przeglądane 11931 razy ]
Komentarz: Pan w jasno orzechowej marynarce, to Burmistrz Miasta i Gminy Sieraków Witold Maciołek.
img_06.jpg
img_06.jpg [ 572.98 KiB | Przeglądane 11931 razy ]

Autor:  Tomasz Zaraś [ wtorek, 22 października 2013, 17:26 ]
Tytuł:  Re: Izdebska Ostoja Ciemnego Nieba- sympozjum

Sympozjum IZDEBSKA OSTOJA CIEMNEGO NIEBA, okazało się trafnym przedsięwzięciem i spotkało ze sporym zainteresowaniem prasy. Ale to nie koniec- wtajemniczeni już wiedzą Wszystko to świadczy o tym, o czym my już wiemy od dawna, że Astronomia w Polsce miewa się coraz lepiej i jest na nią zapotrzebowanie. O sympozjum napisał również Tygodnik Międzychodzko-Sierakowski.

Tutaj artykuł Głosu Wielkopolskiego z pod pióra Krzysztofa Sobkowskiego. Korzystając z okazji, pragnę Mu podziękować za zainteresowanie naszymi sprawami

Załączniki:
artykul536_n.jpg
artykul536_n.jpg [ 200.23 KiB | Przeglądane 11840 razy ]

Autor:  Grzegorz Czernecki [ wtorek, 22 października 2013, 18:18 ]
Tytuł:  Re: Izdebska Ostoja Ciemnego Nieba- sympozjum

Wy to macie fajnie , na moje meile urząd nawet nie odpowiada :evil:

Autor:  Janusz Wiland [ wtorek, 22 października 2013, 19:57 ]
Tytuł:  Re: Izdebska Ostoja Ciemnego Nieba- sympozjum

Jak widać warto inwestować w Izdebno, bo może uda się tam założyć profesjonalne obserwatorium. Z takim zapałem i zaangażowaniem jakie posiada Tomek warto spróbować. W związku z tym, aby nie być gołosłownym czas się wziąć do roboty i wkrótce w "stajni" Obserwatorium Astronomicznego w Izdebnie pojawi się drugi teleskop.
Razem z Tomkiem zapraszamy na transmisję z OA Izdebno w czwartek 24 października o godz. 21-szej do PTMA Warszawa TV live. Będzie to transmisja NA ŻYWO z Izdebna, jako iż wybieram się w czwartek do tego czarownego miejsca z czarnym niebem, a przede wszystkim do wspaniałego człowieka jakim jest Tomek i jego rodzina.
Tomek należy do PTMA Warszawa, więc po prostu prezes odwiedza członków swojego Oddziału :)

Autor:  Artur Janda [ wtorek, 22 października 2013, 20:01 ]
Tytuł:  Re: Izdebska Ostoja Ciemnego Nieba- sympozjum

Grzegorz ja na moje niestety też odpowiedzi nie dostałem, ale tak, jak wyżej napisałem, coś się dzieje i oby był postęp. Tomku ciągnij to do skutku. Trzymam kciuki.

Autor:  Robert Urbanek [ wtorek, 22 października 2013, 23:01 ]
Tytuł:  Re: Izdebska Ostoja Ciemnego Nieba- sympozjum

bardzo fajna sprawa! też trzymam kciuki :)

Autor:  Marek Substyk [ środa, 23 października 2013, 07:59 ]
Tytuł:  Re: Izdebska Ostoja Ciemnego Nieba- sympozjum

Tomku, gratuluje zaangażowania. Życzę sukcesów.

Autor:  Tomasz Zaraś [ czwartek, 24 października 2013, 00:15 ]
Tytuł:  Re: Izdebska Ostoja Ciemnego Nieba- sympozjum

Wszystkim dziękuję za słowa wsparcia i gratulacje. Przyda się każde dobre słowo w tej sprawie, a ja wiem, że walczę w słusznej sprawie.
Wiedziałem, że te zagadnienia mnie nurtują, że odkąd tylko dowidziałem się o idei ''CIEMNEGO NIEBA'', zacząłem myśleć o ochronie tego co posiadamy tutaj. Ale nigdy nie myślałem, że zaangażuję się w to tak bardzo. Jak tu nie próbować działać, kiedy stoję na moim placyku, a dookoła aż roi się od gwiazd na hebanowym niebie? To aż woła swoim naturalnym głosem Wszechświata i motywuje do działania.
Niebo jest piękne- Janusz Wiland, Grzegorz Czechowski, Łukasz Wojtyniak, Adam Tomaszewski, Stanisław Weber, mój dobry kolega od gwiazd, Oni wszyscy nie mogą się mylić, mówiąc iż to niebo jest wyjątkowe!

Jutro znów będzie mi dane spotkać się z Januszem Wilandem, nie doszłoby to tego spotkania, gdyby nie moje zainteresowanie niebem i gwiazdami. Jak przed kilkoma laty, znów spotykamy się pod znakiem astronomii i przyjaźni, która przez ostatnie lata zbliżyła nas do siebie. Spotykamy się teraz w czasie, kiedy ważą się losy kolejnego ciemnego skrawka nieba nad naszym pięknym Krajem. Przyszły czasy, kiedy miłośnicy astronomii i astronomowie zawodowi, bo i Tacy już interesują się Izdebską Ostoją Ciemnego Nieba, muszą razem walczyć o niebo dla swoich obserwacji. Już sam fakt, że doczekaliśmy się takich czasów nie jest normalnym. Na jak wielką skalę urósł problem sztucznego oświetlenia, to przekracza już wszelkie normy.

Jutro porozmawiamy z Januszem, nie tylko o naszej walce. Cieszę się i czuję się wyróżniony, że zmierza znów w moje strony. Przecież nasz oddział ma wiele członkiń i członków. A On, przemierzy ten ogromny dystans, by zawitać do mnie jednego. To kolejny dla mnie bodziec do walki o punkt ciemnego nieba. I pewność, że idę w dobrym kierunku i że słuszne jest to co robię.

Zapraszam na transmisję z Izdebna :)

Autor:  Janusz Wiland [ piątek, 25 października 2013, 10:27 ]
Tytuł:  Re: Izdebska Ostoja Ciemnego Nieba- sympozjum

Zapraszamy z Tomkiem do obejrzenia kilku fotek z pierwszej nocy obserwacyjnej przez TRIPLETa.
http://astrojawil.pl/blog/2425-10-noc-obserwacyjna-w-izdebnie/

a tu wieczorne zdjęcia z inauguracji TRIPLETa:
http://astrojawil.pl/blog/24-10-2013-wizyta-w-izdebnie/

Autor:  Piotr Skorupski [ piątek, 25 października 2013, 15:53 ]
Tytuł:  Re: Izdebska Ostoja Ciemnego Nieba- sympozjum

Gratuluję pomysłu.
Trzymam kciuki za Izdebską Ostoję Ciemnego Nieba.
Oby tak dalej.

W Ostródzie gdzie mieszkam też zajmuje się popularyzacją astronomii poprzez prowadzone odczyty w Miejskiej Bibliotece i prowadzeniu pokazów nieba.

Jeszcze raz gratulację.

Autor:  Tomasz Zaraś [ środa, 13 listopada 2013, 16:12 ]
Tytuł:  Re: Izdebska Ostoja Ciemnego Nieba- sympozjum

Ciąg dalszy zmagań o ciemny skrawek nieba nad Izdebnem.
Razem z Piotrem Nawalkowskim z Ciemnego Nieba, skierowaliśmy pismo, które wczoraj wręczyłęm Panu Burmistrzowi Miasta i Gminy Sieraków,opisuje ono warunki techniczne (podstawowe) dot. oprawy ulicznych typu LED. Wspominało ono również fakt, że te parametry, są ważne na obszarach objętych programem Natura 2000, a w powiecie Międzychodzkim, są takie tereny: http://obszary.natura2000.org.pl/index.php?s=obszar&id=958 To wszystko stało się podstawowym atutem w naszych staraniach: '' apelujemy o zastosowanie w modernizowanych obszarach oświetlenia ulicznego z technologią LED opraw, które spełniają następujące warunki podstawowe zgodności z ochroną ciemnego nieba i redukcją zanieczyszczenia sztucznym światłem obszarów Natura2000 oraz obszarów i stref buforowych narodowych parków i rezerwatów przyrody jak i ciemnego nieba w Polsce''.
Wręczyłem również moje prywatne przesłanie, mój punkt widzenia na całą sprawę utworzenia Izdebskiej Ostoi Ciemnego Nieba, oraz parę innych pism.

Pan Burmistrz, obiecał się pomóc nam w sprawie oświetlenia, chociaż na terenie planowanego parku ciemnego nieba.

Radny Sejmiku Wojewódzkiego, Zbigniew Ajchler, którego spotkałem w Sierakowie, przyjął podobny komplet dokumentów, obiecał się z nimi zapoznać. Zapewniał o rozpowszechnianiu naszych idei i inicjatywy co do parku ciemnego nieba.

Wczoraj wieczorem, dowiedziałem się również, że Program Ciemne Niebo, przygotowuje już dokumenty, w sprawie utworzenia punktu ciemnego nieba o symbolu CN-005, będzie to 5 punkt chroniący ciemne niebo w Kraju i 1 na całą zachodnią Polskę.
Dokumenty dostanę pod koniec tygodnia do konsultacji. Trzeba mieć nadzieję, że władze lokalne, przychylą się do naszych starań.
Teraz wspomina o nas Space Research Centre @ Polish Academy of Sciences w swojej stronie:https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10151778190426169&set=a.447687891168.211670.368382266168&type=1&theater

Pozostaje nam teraz czekać na rozwój wydarzeń.

Autor:  Tomasz Zaraś [ poniedziałek, 9 grudnia 2013, 17:48 ]
Tytuł:  Re: Izdebska Ostoja Ciemnego Nieba- sympozjum

Witajcie! Ostatnio nie informowałem co dalej z projektem. Otóż 26 listopada byłem na posiedzeniu rady miasta i gminy Sieraków. Przemawiałem do zebranych- zaś CIEMNE NIEBO POLSKA wysłało stosowne pisma i wniosek. Niestety, podczas posiedzenia nie został przedstawiony, poza moją wypowiedzią na temat. Odbyłem rozmowę z vice burmistrzem Arkadiuszem Świderskim, był zainteresowany tematem najbardziej. Po wymianie wiadomości mailowych, mamy się spotkać po 10 grudnia w urzędzie miasta i gminy Sieraków na rozmowie.

Wczoraj powołałem do życia pierwszą, oficjalną stronę projektu: Izdebska Ostoja Ciemnego Nieba.
Zapraszam Wszystkich zainteresowanych tematem i ciemnym niebem.

https://www.facebook.com/pages/Izdebska-Ostoja-Ciemnego-Nieba/196221140513466

Załączniki:
Program IOCN.JPG
Program IOCN.JPG [ 291.98 KiB | Przeglądane 11495 razy ]

Autor:  Tomasz Zaraś [ środa, 18 grudnia 2013, 13:37 ]
Tytuł:  Re: Izdebska Ostoja Ciemnego Nieba- sympozjum

Po wczorajszej ponad 2 godzinnej rozmowie z Panem Vice Burmistrzem Arkadiuszem Świderskim, już wiemy, że programem ochrony Ciemnego Nieba, możemy objąć kilka sołectw w Gminie Sieraków.
Będą to rejony Izdebna, Jabłonowa (które chcemy podpiąć pod ostępy Puszczy Noteckiej- tworząc ogromny Park Ciemnego Nieba), Chalina, Przemyśla z południową częścią gdzie leży Grobia. Oraz teren Zielonej Doliny w Sierakowie.

I kolejna wiadomość, bardzo ważna, wczoraj 1 raz podałem to do opinii publicznej na swojej stronie projektu.

W Izdebnie, przy salce wiejskiej powstanie małe obserwatorium typu roll of! W całości wykonane z drewna i płyt.
Znawcy tematu wiedzą jak to wygląda! Pomieszczenie w kształcie prostokąta z rozsuwanym całym dachem. Obserwatorium będzie ''uzbrojone'' w bardzo dobrej klasy teleskop astronomiczny.
W pełni automatyczne.
Moim zamiarem będzie, by nosiło ono imię S.P Romana Fangora, wspaniałego popularyzatora Astronomii i Fotografii- wieloletniego członka Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii.
Dodam jeszcze, że jest możliwość, by takie małe obserwatoria powstały w Gminie 3, o co będziemy z Panem Arkadiuszem Świderskim walczyć i przekonywać Szanowną Radę Miasta i Gminy Sieraków- od Niej zależy, czy projekt zostanie uchwalony i powstaną obserwatoria i regiony pod przyszłe parki Ciemnego Nieba.
Do współpracy zaprosimy Dyrektora Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego, Lasy Państwowe.
Współpracę co do wykładów, podejmą członkowie PTMA o/ Warszawa i Przeźmierowskie Obserwatorium POA ( też członkowie PTMA).

Przedstawiłem listy poparcia- za które dziękuję Wszystkim.

Autor:  Tomasz Zaraś [ sobota, 1 marca 2014, 20:58 ]
Tytuł:  Re: Izdebska Ostoja Ciemnego Nieba- sympozjum

Witajcie!
Pora by przedstawić najnowsze wydarzenia i fakty, co do realizacji projektu obszaru ochronnego nieba, o symbolu CN- OO5, czyli IZDEBSKA OSTOJA CIEMNEGO NIEBA- powiększona o sołectwo Chalin.

Niedawno, skierowałem już moje ostatnie chyba pismo do Rady Miasta i Gminy Sieraków, gdyż po raz pierwszy pojawiły się przeciwności odkąd podjąłem starania w 2012 r.
Poniższe pismo, podpisała Rada Sołecka, ja oraz Pani Sołtys Izdebna. Za moją prośbą, podobny dokument trafił też do przedstawicieli Rady Miasta i Gminy Sieraków z sołectwa Chalin, gdzie podjęliśmy równorzędne starania.

TREŚĆ PISMA:


Izdebska Ostoja Ciemnego Nieba



Działania w kierunku utworzenia Izdebskiej Ostoi Ciemnego Nieba, czyli obszaru do praktykowania astronomii obserwacyjnej, są szansą na wypromowanie nie tylko naszej gminy, ale i przede wszystkim naszej miejscowości, gdzie wyjątkowym walorem jest zarówno malownicze położenie jak i przepiękne, rozgwieżdżone niebo.


Utworzenie tutaj obszaru ochrony ciemnego nieba nie ma na celu całkowitego wyeliminowania oświetlenia ulicznego z Izdebna, lecz chcemy jedynie zmodernizować je tak, aby spełniało określone normy i nie zanieczyszczało nadmiernym blaskiem nocnego nieba. Zyskamy przy tym nie tylko walory estetyczne, ale i otrzymamy przede wszystkim nowoczesne, energooszczędne oświetlenie.


Ochrona ciemnego nieba pełnego gwiazd, pomoże rozwijać się lokalnej agroturystyce oraz gastronomii, z tytułu zwiększonego zainteresowania turystów naszą miejscowością. Powstał również projekt budowy małego obserwatorium astronomicznego, które być może w przyszłości zainicjuje otwarcie pierwszych gospodarstw astro-turystycznych na tym terenie.


Obszar ochrony ciemnego nieba to także ogromna szansa dla najmłodszych mieszkańców zarówno z naszej miejscowości jak i całej gminy czy powiatu. Byłoby to miejsce, gdzie nocne niebo mogą oglądać wszyscy w całej jego okazałości, z czym niestety jest coraz trudniej w naszym regionie z powodu postępującego zanieczyszczenia sztucznym światłem. Rozwoju astronomii obserwacyjnej będzie sprzyjać edukacji młodzieży i pozwoli zobaczyć piękno nocnego nieba, o którym czytają w książkach i widują w programach telewizyjnych bądź w internecie. Budowa obserwatorium przyczyni się do odciągnięcia dzieci od gier komputerowych i biernego stylu życia. Pozwoli im kształtować wyobraźnię i rozwój intelektualny.

My niżej podpisani popieramy działania w kierunku utworzenia obszaru
ochrony ciemnego nieba w sołectwie Izdebno.


Jak się okazało, pisma były trafne i rozwiały wszelkie wątpliwości Radnych na komisji Rady Miasta i Gminy Sieraków.
Reasumując, do 20 marca powinna być poddana głosowaniu uchwała w sprawie utworzenia kolejnego punktu ciemnego nieba w Polsce.
Jak zapewniał mnie Pan dr. Arkadiusz Świderski zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Sieraków:
''Jesteśmy już na dobrej drodze..'' :)

W między czasie troszkę się wydarzyło w tej sprawie- troszkę się działo. Dla zainteresowanych naszymi staraniami, poniższe linki.
Zaś zdjęcie mapy z serwisu Ciemne Niebo Polska, pokazuje, jak daleko od reszty podjętych starań, zainicjowałem tworzenie Izdebskiej Ostoi Ciemnego Nieba.

Oto linki:
Mały wywiad dla serwisu edukacyjnego PTA ''Orion'' http://orion.pta.edu.pl/co-dalej-z-izdebska-ostoja-ciemnego-nieba

Obszary ciemnego nieba w Polsce, także i nasz o symbolu CN-005 . Strona serwisu Ciemne Niebo http://www.ciemneniebo.pl/pl/obszary-cn-000
Podsumowanie starań: http://www.ciemneniebo.pl/pl/obszary-cn-000/cn-005-ocn


To tyle póki co, jest tego więcej, ale chciałem wskazać to co najważniejsze :)
Mam nadzieję, że wkrótce poinformuję Was, o podpisaniu stosownych dokumentów.

Załączniki:
mapa.png
mapa.png [ 105.13 KiB | Przeglądane 11265 razy ]

Strona 1 z 2 Strefa czasowa: UTC + 2
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/