Teraz jest czwartek, 18 kwietnia 2024, 04:21

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Autor Wiadomość
 Tytuł: Okular Explore Scientific 18 mm
PostNapisane: wtorek, 1 listopada 2011, 23:38 
Offline
Ranga: [8]
Ranga: [8]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 września 2009, 19:02
Posty: 2845
Okular Explore Scientific 18 mm z gwintem filtrowym 2"

Ostatnio trochę na rynku okularów trochę się pomieszało , pojawiły się nowe produkty i nowi producenci
to co kiedyś było pewnikiem staję się już tylko historią . Na obecnym rynku dość mocno zawojowała marka
Explore Scientific ( w skrócie ES ) która wywodzi się z przemianowania niektórych produktów firmy Meade
Wiele opini chodzi sobie po internecie na temat esów , więc zaryzykowałem zakup esa osiemnastego który
pojawił się na giełdzie Asatropolis jako funkiel nówka nieśmigana , co okazało się całkiem prawdziwą prawdą.

W sumie czemu ES 18 ? Odpowiedź jest dość prosta , jest to przede wszystkim okular z deklarowanym polem 82 stopnii,
które dla mnie jest już wymaganym standardem. Diafragma takich okularów jest na tyle rozległa że jej widok
powoli ginie w granicach pola mojego widzenia i nie odnoszę wrażenia spoglądania przez dziurkę od klucza
lub oglądania głebi studni ( seria LV i NLV z polem 45 stopnii )

Konstrukcja mechaniczna okularu jest na bardzo dobrym poziomie , pomimo ogromnego napisu Made in China nie ma
czego się doczepić , wyczernienia na wysokim poziomie , powłoki niebiesko-fioletowe bez wad i ubytków.
W szkłach nie znalazłem wtrąceń ani paprochów , przynajmniej kontrola jakości na wysokim poziomie.

Obrazy: Oczywiście moje pierwsze wrażenia mogą być trochę mylne i w konsekwencji obecna opinia może być
nieznacznie poddana weryfikacji. Pierwsze obserwacje dzienne z ED80/600 ukazały jasny, barwny i neutralny obraz sąsiednich zabudowań.
Obserwacje Słońca wraz z filtrem Thousand Oak i ED80: przede wszystkim duże pole widzenia , przy przemieszczaniu obrazem tarczy
po całym polu nie tracimy ostrości obrazu ani kontrastu , jedynie na samych krawędziach w granicach 5-10% od
brzegu tarcza się trochę rozciąga w kierunku diafragmy , nie zauważyłem żadnych flar ani odblasków.
Wieczorny Księżyc oglądałem zarówno w ED80 jak i SCT 6" , obraz kolorystycznie neutralny niesamowicie ostry i kontrastowy
czym byłem mile zaskoczony w obserwacjach prowadzonych w SCT i co najfajniejsze tarcza Księżyca zajmuje całe pole
widzenia. Tutaj niestety ujawniała się dziwna cecha okularu, przy odsunięciu oka od okularu wraz ze zmniejszaniem
się pola widzenia pojawiły się tęczowe odblaski , jedyna zaobserwowana kolorowa wada okularu , czyli żeby nie było
w okular trzeba patrzeć z odpowiednio małej odległości , czyli jakieś 15 mm , jest to typowe ER dla okularów
z polem 82 stopnie (taki sam sposób oglądania obowiązuje przy UWANach 4 i 7 ). Test gwiazdowy z uwagi na fatalne LP
przeprowadziłem w ED80 na Plejadach. Gwiazdy ostre w prawie całym polu widzenia , obrzeża czyli ok 5% minimalne
rozciągnięcie wzdłuż diafragmy , jak dla mnie rewelacja. Przy okazji potwierdziłem sobie fakt rozjechanej kątówki
w której lustro nie odbija promieni pod kątem 90 stopni. Jeszcze krótko na temat Jowisza - oczywiście w SCT ,
milutka kuleczka z perfekcyjnie rozbitymi pasami i punktowymi księżycami , jeżdząc Jowiszem w polu widzenia
jak i nieznacznie uciekając poza nie , nie doszukałem się żadnych refleksów ani odblasków.

Ogólnie okular wydaje się być jasny , neutralny kolorystycznie i dobrze skorygowany w prawie całym polu.
Czy warto kupić ? Jak najbardziej o ile cena jest poniżej ceny okularu LVW 17 , w takim przypadku na pewno
otrzymamy okular z większym polem dorównujący możliwościami słynnej serii LVW.
Jeżeli jednak weźmiemy cenę katalogową czyli 1199,00zł to chyba lepiej dożucić 250,00 zł i kupić bezkompromisowego
Naglera 17 mm.

_________________
Equinox 100/900 , TS90/500


Góra
 Zobacz profil  
 

Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL