Teraz jest wtorek, 19 marca 2024, 06:05

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Autor Wiadomość
 Tytuł: Celestron FirstScope 76/300
PostNapisane: niedziela, 2 czerwca 2013, 16:08 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 10:12
Posty: 3375
Lokalizacja: SiemCe
Na wstępnie chciałbym bardzo serdecznie podziękować Januszowi Wilandowi za naklejki jakie dzięki Jego uprzejmości mogłem umieścić na moim najnowszym astro-nabytku :D
Teraz to już zupełnie nowy model:

Celestron FirstScope AstroJaWil & Nocny Obserwator Limited Edition 8-)

Czasami człowiek robi różne dziwne rzeczy... Ja ostatnio popełniłem zakup OGROMNEGO wprost Newtona. Każdy miłośnik astronomii pewnie zna ten model. Pewnie pierwsze pytanie jakie nasunie się Wam na usta będzie brzmiało: "po co Ci takie mały telep!?" :lol: Otóż pomysł zrodził się dość spontanicznie. Czasami chciałoby się popatrzeć przez chwilkę na Słońce czy Księżyc z okna, a nie chce się wyciągać i składać większego sprzętu. A tak - malutki newtonik można spokojnie posadzić na parapecie czy stole i spokojnie poczynić najprostsze obserwacje, które przecież dają równie wielką frajdę jak te bardziej zaawansowane, przez wiele większe apertury.

Pozwolę sobie zatem napisać, kilka słów o tym maleństwie.

Teleskopik faktycznie jest iście mikroskopijnych rozmiarów. Bez większych trudności można go schować do plecaka, czy podręcznej torby. Jak spojrzałem do środka tuby i zobaczyłem lustereczko (lustro brzmiało by tu niestosownie) to pierwsze co mi przyszło do głowy, to że wsadzili do tego telepka lusterko z jakiejś damskiej kosmetyczki :lol: W celi LG brak śrub kolimacyjnych, jednak LW takowe posiada. Samą celę można wraz ze zwierciadełkiem bez większych problemów wyjąc w celu przeczyszczenia optyki. Wyciąg pracuje lekko, choć daje się we znaki lepki smar, brak clamping ringów i mikroruchów. Dobson, a raczej Dobsonik chodzi płynnie i bez zarzutów. Na montażu znajduje się naklejka upamiętniająca Międzynarodowy Rok Astronomii 2009. Na tubce jest też miejsce na szukacz. Można zakupić szukacz dedykowany do tego teleskopu, albo przykręcić do tubki Sky-Watcher'owską stopkę i zamocować zwykłego red-dota. Ja, z uwagi iż przyzwyczaiłem się do red-dotów, wybrałem drugą opcję.

No ale jak wiadomo nie ma róży bez kolców... Dwie rzeczy mnie dość negatywnie zaskoczyły w tym telepku. Pierwsza to okulary jakie dodane są seryjnie do teleskopu. O ile 20mm Huygensa jeszcze zniosę to 4mm jest kompletną porażką. Obraz - masakra. Brzegi pola widzenia powywijane jak spaghetti. Jedynie centrum 30-stopniowego pola widzenia jest znośne. Ale wyostrzenie czegokolwiek tym okularem w tym telepku można uznać za mission impossible. Według mnie po prostu wstyd dodawać takie okulary do telepa, który z założenia producenta miał być (cyt.) "hołdem dla kobiet i mężczyzn zasłużonych dla szerzenia wiedzy o otaczającym nas świecie." O wiele lepszym zabiegiem ze strony producenta było by wywalenie tych "zatyczek wyciągu" i dodanie np. jakiejś praktycznej torby to transportu teleskopu. Drugim mankamentem, albo raczej wielkim faux pax ze strony producenta jest zamieszczenie na tubie teleskopu przekręconego nazwiska naszego rodzimego astronoma, matematyka i konstruktora - Jana Heweliusza. Trochę się serce kraje, gdy się widzi, jak w świat poszedł produkt, na którym obok nazwisk słanych astronomów i odkrywców widnieje nazwisko "Jan Hewliusz"...

Co do obserwacji astronomicznych, narazie dane mi było podziwiać tylko Saturna i plamy na Słońcu. Saturn w powiększeniu 43x bardzo przyjemnie się prezentował. Również obrazy Słoneczka były niczego sobie. Wiadomo - daleko temu do obrazów generowanych przez soczewkowego braciszka EON'a 72/430, ale frajda z obserwacji jest, a to najważniejsze. Teraz czekam jeszcze na Księżyc. Jak pogoda pozwoli to spróbuję zapiąć do wyciągu maluszka kamerkę internetową i może udda się popełnić jakieś podstawowe astro-fotki.

Tyle ode mnie. Generalnie telepik wywarł na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Za każdym razem gdy zerkam na niego ma mojej twarzy pojawia się uśmiech. Krótko mówiąc - niezła zabawa za śmieszne pieniądze. Jednak osobiście nie polecałbym go początkującym miłośnikom astronomii. Moja rada - celujcie w "nieco" większe apertury ;)


Załączniki:
01.JPG
01.JPG [ 38.53 KiB | Przeglądane 5446 razy ]
02.JPG
02.JPG [ 37.72 KiB | Przeglądane 5446 razy ]
03.JPG
03.JPG [ 43.64 KiB | Przeglądane 5446 razy ]
IMG_0011.JPG
IMG_0011.JPG [ 46.04 KiB | Przeglądane 5446 razy ]
IMG_0012.JPG
IMG_0012.JPG [ 49.02 KiB | Przeglądane 5446 razy ]

_________________
refraktor SW 150/750, Orion EON 72/430, MAK 90/1250, FirstScope 76/300
AZ4, Vixen Porta, AllView, FASTRON-5s
Canon EOS 600D, Canon EOS 300D, Canon 50 mm f/1.8 II, Canon 17-85 mm f/4-5.6
ToupTek Camera GPCMOS1200KMB

Zapraszam serdecznie na mojego bloga: https://modeler4884.blogspot.com/
Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Celestron FirstScope 76/300
PostNapisane: niedziela, 2 czerwca 2013, 18:27 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 2 sierpnia 2011, 18:25
Posty: 922
Lokalizacja: Czeladź
Jak dla mnie bomba, a raczej bombka :D Bardzo sympatyczne maleństwo. Zrób mu fotę przy 12-ce;)

_________________
SW DOB 10" / MAK 90+kity
SWWA 6mm+Scopos30mm+SWWA9mm+Hipek17mm+UHC-S 2"
Lornetki Tento 7x35 DeltaOptical Entry 10x50
Variatio delectat;)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Celestron FirstScope 76/300
PostNapisane: niedziela, 2 czerwca 2013, 19:06 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 10:12
Posty: 3375
Lokalizacja: SiemCe
Artur Janda napisał(a):
Zrób mu fotę przy 12-ce;)

Mówisz i masz :lol:
Załącznik:
00.jpg
00.jpg [ 61.17 KiB | Przeglądane 5416 razy ]

Przy okazji zauważyłem, że LW w Meadzie jest większe od LG w Celestronie :mrgreen: :ugeek:

_________________
refraktor SW 150/750, Orion EON 72/430, MAK 90/1250, FirstScope 76/300
AZ4, Vixen Porta, AllView, FASTRON-5s
Canon EOS 600D, Canon EOS 300D, Canon 50 mm f/1.8 II, Canon 17-85 mm f/4-5.6
ToupTek Camera GPCMOS1200KMB

Zapraszam serdecznie na mojego bloga: https://modeler4884.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Celestron FirstScope 76/300
PostNapisane: niedziela, 2 czerwca 2013, 19:30 
Offline
Ranga: [5]
Ranga: [5]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Posty: 1485
Lokalizacja: Katowice
Kuba, już to kiedyś napisałem: ...małe jest piękne (choć niewątpliwie duży więcej może). Kiedyś używałem małej lunetki do przeglądowych obserwacji Słońca - czy warto wyciągać większy sprzęt? Rozumiem zatem Twoją ideę. I małe jest zwyczajnie... piękne.

_________________
MAK 150, ED80, refraktor TS 152/900, EQ3-2
ASI 120 MM CMOS (mono), Lumix G3
Celestron Outland LX 10x42, Bresser 8x56


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Celestron FirstScope 76/300
PostNapisane: niedziela, 2 czerwca 2013, 21:22 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 2 sierpnia 2011, 18:25
Posty: 922
Lokalizacja: Czeladź
No faktycznie. Pewną różnicę da się zaobserwować;)

_________________
SW DOB 10" / MAK 90+kity
SWWA 6mm+Scopos30mm+SWWA9mm+Hipek17mm+UHC-S 2"
Lornetki Tento 7x35 DeltaOptical Entry 10x50
Variatio delectat;)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Celestron FirstScope 76/300
PostNapisane: niedziela, 2 czerwca 2013, 22:19 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:05
Posty: 4756
Lokalizacja: Tarnowskie Góry zaroski przy farze.
Mój Nagler 31 jest od niego większy. :lol: :lol: :lol:
A na poważnie, kiedyś na miejscówce Janusza i Tomka w Wójcinie miałem okazję spojrzeć przez to "cudo".
Szukanie obiektów, to duże wyzwanie, ale poradziłem sobie przykładając do tuby laser.
Coś tam było widać, jednak obserwacje tym Newtonem traktowałbym jako odskocznię i niezły fun.

Size does matter. :lol: :lol:

_________________
http://www.cro.pl/forum
6 0 5 8 4 9 4 9 3
Karlik 20", GSO 12", Powermate 2",ES 20 - 100*,ES 14, ES 8.8, ES 6.7, OIII, Ultrablock, UHC-S, Pomarańczowy, 10X50
Piwo ma wartości odżywcze, podczas gdy żywność nie ma wartości piwnych


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Celestron FirstScope 76/300
PostNapisane: niedziela, 2 czerwca 2013, 22:23 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 10:12
Posty: 3375
Lokalizacja: SiemCe
Adam Krawczyk napisał(a):
Mój Nagler 31 jest od niego większy :lol:

Hahaha... to było dobre... :D
Adam Krawczyk napisał(a):
Coś tam było widać, jednak obserwacje tym Newtonem traktowałbym jako odskocznię i niezły fun. Size does matter :lol: :lol:

Nie inaczej Adaś. Jajca muszą być... :mrgreen:

_________________
refraktor SW 150/750, Orion EON 72/430, MAK 90/1250, FirstScope 76/300
AZ4, Vixen Porta, AllView, FASTRON-5s
Canon EOS 600D, Canon EOS 300D, Canon 50 mm f/1.8 II, Canon 17-85 mm f/4-5.6
ToupTek Camera GPCMOS1200KMB

Zapraszam serdecznie na mojego bloga: https://modeler4884.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL