Forum AstroCD
http://www.astrocd.pl/forum/

Sky-Watcher AllView - subiektywnym okiem
http://www.astrocd.pl/forum/viewtopic.php?f=99&t=5727
Strona 1 z 1

Autor:  Kuba Kowarczyk [ wtorek, 10 października 2017, 20:22 ]
Tytuł:  Sky-Watcher AllView - subiektywnym okiem

W zeszłym tygodniu stałem się szczęśliwym posiadaczem montażu Sky-Watcher AllView. Także teraz już wiadomo, przez kogo nie ma pogody od kilku dni :P

A tak serio... Prawdopodobnie jako pierwszy użytkownik tego wynalazku wśród Forumowiczów, postaram się napisać kilka słów na jego temat. Tak, tak... Kuba, który zawsze stronił od kabelków, komputera i innych cyfrowych "ułatwiaczy" podczas obserwacji, wreszcie dorobił się własnego montażu z Go-To :P Nie znaczy to jednak, że atlas nieba pójdzie w odstawkę. Nic z tych rzeczy.
Przy okazji najbliższego zlotu w Zwardoniu będę się starał ogarnąć obsługę tego montażu; mam nadzieję, że będzie ku temu okazja. Jak na razie, po rozpakowaniu z pudełka nie mam żadnych zastrzeżeń co do montażu. Wszystko standardowo, ładnie i bezpiecznie zapakowane; nic nie brakuje. No może poza polską instrukcją użytkowania, ale w dzisiejszym świecie nie jest to jakaś wielka filozofia by posłużyć się guglarką. Niestety zarówno angielska jak i polska instrukcja nie zawierają opisu obsługi pilota SynScan. Spróbuję się posiłkować instrukcją pilota z HEQ5 (Tomek Bobrek - dzięki za użyczenie lektury). Już przeczuwam, że będę miał do Was kilka pytań, gdy będę próbował połączyć głowicę i pilota z laptopem i sterować nimi przy pomocy Stellarium. Liczę na pomoc bardziej doświadczonych Kolegów :)

Tyle na dzisiaj. Ciąg dalszy nastąpi :)

Autor:  Grzegorz Czernecki [ wtorek, 10 października 2017, 20:51 ]
Tytuł:  Re: Sky-Watcher AllView - subiektywnym okiem

Obadamy co to za cudo, jak to odpowiednik HEQ5 to proponuję Ci dorobienie kabelka, bo jak chcesz sterować laptopem to ominięcie pilota ułatwia sprawę, mogę Co doradzić jak bo już kilka takich kabelków zrobiłem , jest nawet lepsza opcja trochę droższa przez bluetooth , to już wypas :D

Autor:  Grzegorz Czernecki [ wtorek, 10 października 2017, 20:52 ]
Tytuł:  Re: Sky-Watcher AllView - subiektywnym okiem

Kabelek około 50zł, bluetooth 100zł

Autor:  Kuba Kowarczyk [ wtorek, 10 października 2017, 21:01 ]
Tytuł:  Re: Sky-Watcher AllView - subiektywnym okiem

Na razie muszę ogarnąć samego pilota. Myślę, że nie będzie z tym problemu. Co do podłączenia do kompa to kabelek RJ-11 - RS232 był już w zestawie. A do kompa mam express card z męskim portem RS232. Także pozostaje tylko ogarnąć softowe zawiłości :P O bluetooth jeszcze nie myślę :mrgreen:

Autor:  Grzegorz Czernecki [ środa, 11 października 2017, 06:53 ]
Tytuł:  Re: Sky-Watcher AllView - subiektywnym okiem

Kuba, chodzi mi o kabelek eqdirect, nim podłączasz montaż bezpośrednio do laptopa z ominięciem pilota . Spore ułatwienie bo nie musisz nic w pilocie ustawiać odpalasz kompa robisz connect i działa.

Autor:  Kuba Kowarczyk [ sobota, 14 października 2017, 08:48 ]
Tytuł:  Re: Sky-Watcher AllView - subiektywnym okiem

Ahaaa :) To takie buty... Toś mi smaka narobił :P
Jako że już od poniedziałku będę w Zwardoniu to będę miał czas by na spokojnie zaznajomić się z obsługą montażu. Co ciekawe - pogoda też ma być, więc grzechem byłoby niewykorzystanie takiej okazji :)

Autor:  Kuba Kowarczyk [ sobota, 14 października 2017, 17:54 ]
Tytuł:  Re: Sky-Watcher AllView - subiektywnym okiem

Dzisiaj zakupiłem 30 sztuk baterii do głowicy :P z okazji najbliższego zlotu w Zwardoniu. Pierwsza zabawa z pilotem bardzo przyjemna. Jeśli nic nie popsułem to wg. mnie obsługa pilota jest banalna. Jutro spróbuję wyjść z telepem w plener i poćwiczyć namierzanie na Księżyc :)
Level up - połączenie głowicy z komputerem 8-) Ale to już pewnie w Zwardoniu.

Załączniki:
pilot.jpg
pilot.jpg [ 56.97 KiB | Przeglądane 1979 razy ]

Autor:  Marek Substyk [ sobota, 14 października 2017, 18:55 ]
Tytuł:  Re: Sky-Watcher AllView - subiektywnym okiem

Bierzesz to do Zwardonia?

Autor:  Kuba Kowarczyk [ sobota, 14 października 2017, 19:10 ]
Tytuł:  Re: Sky-Watcher AllView - subiektywnym okiem

Kurde... no jak nie jak tak :D Plus jeszcze Mak 90, Orion 72 i jeszcze AZ4 z refraktorem 150/750. Rezerwuję plac przy basenie koło Łysego :D
Tym razem wyjazd obserwacyjny. Foto na jakiś czas odstawiam na bok :P

Autor:  Kuba Kowarczyk [ niedziela, 15 października 2017, 21:31 ]
Tytuł:  Re: Sky-Watcher AllView - subiektywnym okiem

Dzisiaj pierwszy raz testowałem montaż po zmroku. Pierwsze wyrównywanie na dwie jasne gwiazdy i głowica śmiga aż miło :) Niestety z uwagi na miejskie niebo jedyne co udało mi się namierzyć to gwiazdy Capella, Dubhe oraz Mirach. Po wyrównaniu i kilku poprawkach montaż celuje dosłownie "w dziesiątkę". Zdecydowanie najfajniejsza opcja to obrotowe o 180 stopni ramię głowicy, do którego zamocowany jest teleskop. Dzięki temu przy celowaniu w obiekty położone powyżej 80 stopni nad horyzontem, teleskop w ogóle nie ma kontaktu z podstawą głowicy. Można spokojnie celować w zenit.
Aha - dzisiaj na głowicy wisiał apek 72/430. W Zwardoniu przetestuję jeszcze konfigurację z Makiem 90, ale podejrzewam, że apcio będzie częściej wisiało na głowicy.
Więcej zdjęć i wrażeń z obsługi Allview prześlę już niebawem wprost ze Zwardonia :)

Załączniki:
succes.jpg
succes.jpg [ 23.74 KiB | Przeglądane 1952 razy ]

Autor:  Kuba Kowarczyk [ środa, 1 listopada 2017, 14:46 ]
Tytuł:  Re: Sky-Watcher AllView - subiektywnym okiem

Przedwczoraj wykorzystałem okienko pogodowe i postanowiłem spróbować sił z foceniem Księżyca. Do montażu przypiąłem Oriona 72/430 z kamerką ASI120MM. Muszę przyznać, że jak na szybkie ustawianie montażu na tzw. oko to montaż bardzo fajnie prowadził za Księżycem (po uprzednim wyrównaniu całości i zallignowaniu na Księżyc). Księżyc pozostawał w centrum pola widzenia przez ponad pół godziny.
Muszę jeszcze wypróbować i poćwiczyć ustawianie montażu i wyrównywanie go na dwie gwiazdy. W Zwardoniu miałem małe problemy. Po głębszym wczytaniu się w instrukcję (angielską) wiem już (chyba wiem) co robiłem źle :P

Autor:  Grzegorz Czernecki [ środa, 1 listopada 2017, 19:20 ]
Tytuł:  Re: Sky-Watcher AllView - subiektywnym okiem

Kuba, co my źle robili?

Autor:  Kuba Kowarczyk [ środa, 1 listopada 2017, 23:22 ]
Tytuł:  Re: Sky-Watcher AllView - subiektywnym okiem

Podejrzewam, że może chodzić o tzw. pozycję początkową przed rozpoczęciem wyrównywania. Po wypoziomowaniu całości należy włączyć montaż i ręcznie ustawić go w kierunku północy (azymut 0 i wysokość 0). Później trzeba wyłączyć montaż i włączyć go ponownie. Jak popatrzyłem na wskazania azymutu i wysokości na pilocie to pokazywało dokładnie 0,00 i 0,00, czyli tak jak była ustawiona głowica. Później należy rozpocząć wyrównywanie.
Jako, że ostatnio w domu wyrównywałem tylko na Księżyc, bo nic innego nie widziałem z okna, muszę to powtórzyć przy okazji kolejnego okienka pogodowego na placu. Jak wtedy zaś będzie źle celowało w obiekt to ja się już poddaję... :roll:

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 2
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/