Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 20:17

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Autor Wiadomość
 Tytuł: Parametry laptopa
PostNapisane: wtorek, 12 stycznia 2010, 22:00 
Offline
Ranga: [7]
Ranga: [7]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 27 sierpnia 2009, 10:54
Posty: 2027
Witam
Planuje zakup nowego laptopa ale nie do konca jestem zorientowany jakie powinien miec parametry zeby mogl mi sluzyc do programów astro i astrofoto a takze normalnej pracy biurowej. (nie przewiduje gier comp.)
Dzieki za sugestie.
pozdrawiam piotr

_________________
Dysortografik - "20 calowy Karlikowiec


Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Parametry laptopa
PostNapisane: wtorek, 12 stycznia 2010, 22:03 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:05
Posty: 4756
Lokalizacja: Tarnowskie Góry zaroski przy farze.
Jak nie chcesz grać, to najzwyklejszy laptok Ci wystarczy.

_________________
http://www.cro.pl/forum
6 0 5 8 4 9 4 9 3
Karlik 20", GSO 12", Powermate 2",ES 20 - 100*,ES 14, ES 8.8, ES 6.7, OIII, Ultrablock, UHC-S, Pomarańczowy, 10X50
Piwo ma wartości odżywcze, podczas gdy żywność nie ma wartości piwnych


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Parametry laptopa
PostNapisane: wtorek, 12 stycznia 2010, 22:21 
Offline
Ranga: [7]
Ranga: [7]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 27 sierpnia 2009, 10:54
Posty: 2027
a jaki procesor >ile pamieci?
aktualnie mam dwu letnia actine i mi tnie stelarium

_________________
Dysortografik - "20 calowy Karlikowiec


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Parametry laptopa
PostNapisane: wtorek, 12 stycznia 2010, 22:30 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:05
Posty: 4756
Lokalizacja: Tarnowskie Góry zaroski przy farze.
Najlepiej napisz PW do Adama Skrzypka, on się tym zajmuje na co dzień, na pewno coś poradzi, podpowie.
A może masz ramu za mało? Ja ostatnio dodałem 1GB ramu, bo mi się komp bardzo mulił, i teraz chodzi jak przecinak. Może najpierw warto go stuningować zamiast wymieniać?

_________________
http://www.cro.pl/forum
6 0 5 8 4 9 4 9 3
Karlik 20", GSO 12", Powermate 2",ES 20 - 100*,ES 14, ES 8.8, ES 6.7, OIII, Ultrablock, UHC-S, Pomarańczowy, 10X50
Piwo ma wartości odżywcze, podczas gdy żywność nie ma wartości piwnych


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Parametry laptopa
PostNapisane: wtorek, 12 stycznia 2010, 22:46 
Offline
Ranga: [7]
Ranga: [7]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 27 sierpnia 2009, 10:54
Posty: 2027
stary zostanie na wyposazeniu biura

_________________
Dysortografik - "20 calowy Karlikowiec


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Parametry laptopa
PostNapisane: środa, 13 stycznia 2010, 07:56 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 16 grudnia 2009, 22:14
Posty: 312
Ściągnij program CCleaner i wyczyść rejestr oraz pliki cookie z przeglądarki. Sprawdź też, czy ci się nie przegrzewa itp, itd. :) Nawet jak już coś, to do tych rzeczy co napisałeś, to będzie się nadawać praktycznie każdy nowy lapek, bo takich starych to już w sklepach nie ma przecież ^^

Edit@: Teoretycznie komputer powinno się formatować raz na tydzień, więc na pewno format pomoże;]

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=KfwM4W96 ... r_embedded


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Parametry laptopa
PostNapisane: środa, 13 stycznia 2010, 09:22 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 września 2009, 21:14
Posty: 463
Lokalizacja: stepnica
Marcin Pawlak napisał(a):
Teoretycznie komputer powinno się formatować raz na tydzień, więc na pewno format pomoże;]

Formatować???? Ja nie formatowałem swoich dysków już kilka lat i jestem z tego dumny!
Wracając do tematu...szkoda, że nie grasz, bo zaproponowałbym Ci komputer, który ja zakupiłem sobie w listopadzie, jako mobilny, Lenovo Y550. Szybki z dobrą grafiką no i Stellarium oczywiście się nie tnie ;)Jak będziesz wybierał, to fajnie by było gdyby miał złącze HDMI, eSata, fireWire, Bluetooth, Wi-Fi, kilka portów USB, express card, niby gadżety ale nieraz się przydają.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Parametry laptopa
PostNapisane: środa, 13 stycznia 2010, 10:02 
Offline
Ranga: [1]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 18 grudnia 2009, 14:27
Posty: 91
Lokalizacja: Silesia
Marcin Pawlak napisał(a):
Teoretycznie komputer powinno się formatować raz na tydzień, więc na pewno format pomoże;]


Hej. Nie do końca się z tym zgodzę, zbyt częste formatowanie nie robi dobrze dyskowi, zresztą mówisz o "formatowaniu komputera" czyli zapewne o formacie partycji systemowej. Wyobraź sobie że co tydzień instalujesz wszystko od nowa razem z systemem... wiem że można użyć ghosta i trwałoby to tylko chwilę ale po co? Każdy użytkownik powinien stworzyć sobie pewien zestaw programów czyszczących i diagnostycznych w tym antywirus i firewall które spowodują że format będzie robiony nawet raz na kilka lat. Ja na przykład mam od dobrych paru lat taki zestaw: Comodo Internet Security PL (darmowy antywirus + firewall) + CCleaner o którym wspomniałeś i Tune Up Utilities 2009. Raz na jakiś czas "przelecę" :lol: kompa tym softem i system hula jak nowy już ponad rok.
Niektórzy robią defragmentację dysku która pozwala na odzyskanie wydajności systemu ale... ona sprawdza się tylko w systemie plików FAT. W tym nowszym - NTFS - ona nie daje praktycznie nic.

A wracając do tematu ;) to Robson (a w ogóle to cześć Robson! pamiętasz kolegę jointera z Jodłowa? 8-) )dobrze mówi, takie bajery się przydają i w sumie w każdym nowym laptopie się takowe znajdą. Szmelców raczej już nikt w sklepach nie wciska a jeśli komputer nie ma służyć do gier lub projektowania napędów jonowych dla NASA to nie trzeba bulić za niego bajecznych sum.

Pozdrawiam :D

_________________

Synta 12" powered by Lacerta Microfocuser, Scopos 35mm, SW UWA 17mm, SW UWA 13mm, SW UWA 8mm, Baader Genuine Ortho 7mm, GSO ED 2x2", Neodymium Moon & Skyglow, Lumicon OIII :-)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Parametry laptopa
PostNapisane: środa, 13 stycznia 2010, 10:12 
Offline
Ranga: [6]
Ranga: [6]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 17:43
Posty: 1633
Lokalizacja: Nowy Sącz
przypuszczam, że koledze tak naprawdę chodziło o czyszczenie rejestrów :)

_________________
Pozdro - Wojtek
Tel: 693 161 949

E-mail:
adalwb@astrocd.pl
adalwb@wp.pl

Na razie koniec z "ciężkim" sprzętem:
HEQ5Pro SynScan SW200/1000, SW ED80/600Pro, SW 80/400, Orion SSDSMI III, i jakieś dooperelle.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Parametry laptopa
PostNapisane: środa, 13 stycznia 2010, 10:20 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 września 2009, 21:14
Posty: 463
Lokalizacja: stepnica
Marek Klima napisał(a):

cześć Robson! pamiętasz kolegę jointera z Jodłowa? 8-)



Cześć Jointer, oczywiście, że Cię pamiętam, to dobrze że jesteś na ACD...są tutaj fajni ludzie, jest jak w domu! Na pewno często będziemy się wymieniać swoimi doświadczeniami...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Parametry laptopa
PostNapisane: środa, 13 stycznia 2010, 11:32 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 16 grudnia 2009, 22:14
Posty: 312
Z tym formatem specjalnie użyłem wyrażenia "teoretycznie" bo wiadomo, że nawet jak już nikt by tego nie przestrzegał, a to tylko takie zalecenie i to bardziej nie do prywatnych komputerów :) Ja podchodzę do formatu jedynie przy zmianie systemu, lub gdy komputer jest w opłakanym stanie(mi się to nie zdarza) jak np. kolega miał na jednym dysku system którego używał i pliki pozostałe po ! usuniętych ręcznie ! starych dwóch systemach, śmietnik w rejestrze itp. itd.

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=KfwM4W96 ... r_embedded


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Parametry laptopa
PostNapisane: środa, 13 stycznia 2010, 13:13 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 września 2009, 21:14
Posty: 463
Lokalizacja: stepnica
Marek Klima napisał(a):
jeśli komputer nie ma służyć do gier lub projektowania napędów jonowych dla NASA to nie trzeba bulić za niego bajecznych sum.

Pozdrawiam :D


no właśnie w tym problem...moim podstawowym kryterium przy wyborze laptopa, była zdolność do pociągnięcia najnowszych gier w wysokich detalach graficznych ;) Nie ma co się oszukiwać jeśli ktoś lubi grafikę i rozrywkę (a wszyscy to lubią bez względu na wiek), to powinien jednak zainwestować w coś mocniejszego. Załadowanie Devil May Cry 4 w laptopie podłączonym do TV LCD w full HD...bezcenne. Ehh.....szkoda tylko, że coraz mniej czasu na rozrywki :(
Przepraszam właściciela wątku za to, że trochę zjechałem z tematu ;)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Parametry laptopa
PostNapisane: środa, 13 stycznia 2010, 15:13 
Offline
Ranga: [7]
Ranga: [7]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 27 sierpnia 2009, 10:54
Posty: 2027
Robert Gudański napisał(a):
Marek Klima napisał(a):
jeśli komputer nie ma służyć do gier lub projektowania napędów jonowych dla NASA to nie trzeba bulić za niego bajecznych sum.

Pozdrawiam :D


no właśnie w tym problem...moim podstawowym kryterium przy wyborze laptopa, była zdolność do pociągnięcia najnowszych gier w wysokich detalach graficznych ;) Nie ma co się oszukiwać jeśli ktoś lubi grafikę i rozrywkę (a wszyscy to lubią bez względu na wiek), to powinien jednak zainwestować w coś mocniejszego. Załadowanie Devil May Cry 4 w laptopie podłączonym do TV LCD w full HD...bezcenne. Ehh.....szkoda tylko, że coraz mniej czasu na rozrywki :(
Przepraszam właściciela wątku za to, że trochę zjechałem z tematu ;)

Gdbym mial grac kupilbym konsole ale nie lubie, a nawet mnie to drazni gdy oglądam jak grają inni,więc nie ma obawy o zachcianki

_________________
Dysortografik - "20 calowy Karlikowiec


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Parametry laptopa
PostNapisane: środa, 13 stycznia 2010, 15:33 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 września 2009, 21:14
Posty: 463
Lokalizacja: stepnica
Piotr Rączka napisał(a):
Gdbym mial grac kupilbym konsole ale nie lubie, a nawet mnie to drazni gdy oglądam jak grają inni,więc nie ma obawy o zachcianki


niestety nie mogłem kupić konsoli, chociaż była 2 razy tańsza...potrzebowałem mobilnego dobrego laptopa na częste wyjazdy. Fakt, że lubię sobie od czasu do czasu popykać sprawił właśnie, że zmuszony wręcz zostałem do zakupu mocniejszej maszyny :)
można powiedzieć, że mam teraz taką mobilną konsolę ;)
a co do gier...są różne upodobania, np dla graczy to właśnie gry i komputery są hobby i wcale nie gorszym choćby nawet od Astronomii.
Dlatego nie bójmy się gier... ;) pamiętajmy że gry nie są tylko dla dzieci...więcej, to właśnie one nie powinny w nie grać!
Najbardziej podobają mi się ci, którzy głoszą herezje na temat gier a w domowym zaciszu wieczorkiem rozgrywaja kolejne misje :lol:


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Parametry laptopa
PostNapisane: środa, 13 stycznia 2010, 15:42 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Posty: 3866
Lokalizacja: Chorzów
Piotr Rączka napisał(a):
a jaki procesor >ile pamieci?
aktualnie mam dwu letnia actine i mi tnie stelarium

Weź sobie pod uwagę do porównań notek Acer Extensa EX5635ZG-432G25N. Nie żebym zmuszał do kupowania tego modelu, bo każdy ma swoje gusta, ale właśnie do porównań. Moim zdaniem ten notek za w miarę rozsądne pieniądze ma wszystko co potrzebne do szczęścia, czyli

- dwurdzeniowy procek Intel Pentium Dual Core T4300 (2,1GHz)
- matryca 15,6" 1366x768 LED backlight,
- pamięć RAM 2GB
- dysk twardy 250GB
- grafika Nvidia GeForce G 105M 512MB
- nagrywarka DVD SuperMulti DL
- karta sieciowa przewodowa i bezprzewodowa
- karta dźwiękowa + głośniki (sprawa oczywista :D ),
- zintegrowana kamera i mikrofon
- czytnik kart pamięci
- Vista Home Premium z kuponem do Windows 7
i to wszystko kosztuje poniżej 2 tysiaków.
Takich parametrów się trzymaj a wszystko będzie dobrze.

PS. Może i nie ma HDMI, eSata, FireWire itd. ale tu wchodzimy na wyższy poziom, no można od razu kupić jakiś HP Pavilion i po sprawie, ale wtedy po co ten wątek :?:
PS 1. Jak nie zamierzasz grać to możesz skusić się na grafikę zintegrowaną, byle intelowską, nie polecam tych na S3 czy w tym rodzaju. Stellarium zacinać się nie będzie. Ja mam 3-letniego Acera z taką grafiką i Stellarium hula aż miło.

_________________
Adam Skrzypek

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL