Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 22:07

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Autor Wiadomość
 Tytuł: Ekrany LED a ciemne niebo
PostNapisane: środa, 24 marca 2010, 10:38 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 24 sierpnia 2009, 14:27
Posty: 9555
Lokalizacja: Chorzów
Czy spotkali się już Państwo z superjasnymi ekranami typu LED? Z pewnością tak, bo mało która osoba może przejść obojętnie obok świetlistych tablic wyrastających w ostatnim czasie jak przysłowione grzyby po deszczu. Nie byłoby może w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że coraz częściej stają się zagrożeniem dla kierowców, utrudniają życie okolicznym mieszkańcom i... zanieczyszczają również nocne niebo. Jendnak okazuje się, że nie tylko my mamy z nimi problem. Od dawna z kłopotem tym borykają się także działacze International Dark-Sky Association, gdyż mało który kraj jest przygotowany na odpowiednie regulacje ich racjonalnego stosowania.

"Pytania & odpowiedzi na temat billboardów LED odpowiedzi udzielił Pete Strasser

Pytanie: Miasto El Paso w Teksasie przyjęło i wniosło poprawki do rozporządzenia o ciemnym niebie, które istnieje od 2005 r. Jesteśmy obecnie uwikłani w konflikt z lokalnym przemysłem tablic ogłoszeniowych w sprawie cyfrowych tablic znaków. Mam kilka pytań:

1) Czy istnieją jakieś wskazówki lub obecnie przyjmowany sposób myślenia na temat tego, jaki cyfrowe billboardy mają wpływ na światło w otoczeniu? Czy są jakieś wytyczne, aby ograniczać ich skutki?
2) Jak jest mierzona ilość światła emitowanego przez billboard? Przez jakie urządzenie, z jakiej odległości? Czy pomiar musi być wykonany na wysokości billboardu? Jakie są rekomendowane limity dla emitowanego światła?

Odpowiedź: Dziękuję za pytanie o billboardy LED. Temat jest dość kontrowersyjny. IDA zaleca społecznościom wstrzymanie pozwoleń dla tych urządzeń do momentu, gdy raport zostanie opublikowany. Obecnie nie uzgodniono jaki typ pomiaru, metody ani metryki należy wykorzystywać, aby zmierzyć właściwości billboardów LED. Regulacje i ograniczenia obowiązujące obecnie mają niewielkie poparcie naukowe, i jako takie są bardzo zróżnicowane.

Ilość światła pochodząca z billboardów jest zwykle mierzona w nitach lub cd/m2 Dzienna ilość światła mieści się w przedziale od 6000 do 9000. (...) W Phoenix (Arizona, USA) przewidziano, że będzie to 370 nitów. W społeczności niedaleko Tucson (Arizona, USA) jest to 270 nitów. Obraz wolno zmienia się po 8 sekundach. Dotyczy to tylko znaków nie będących billboardami LED, gdyż te są w Tucson zakazane. Poziom wyjściowy zakłada, że maksymalną ilość światła daje białe pole pomiarowe. Urządzeniem używanym do pomiaru ilości światła jest miernik natężenia lub luminancji. Są one drogie, do 4000 dolarów, i wymagają kalibracji w laboratorium, by zapewnić dokładne odczyty. Światło emitowane przez billboardy LED jest kierunkowe, co należy wziąć pod uwagę podczas pomiarów terenowych. Widziałem wynik 370 nitów dla billboardów Phoenix, a jego wygląd przypomina ten tradycyjnie oświetlanych billboardów.

To, co jest niepokojące, że obiekt zaprojektowany by rozpraszać, jest umieszczany w otoczeniu, gdzie rozpraszanie powinno być zminimalizowane: podczas kierowania pojazdem. W jaki sposób jakakolwiek władza może zgodzić się na taką sytuację? Czy wielkość przychodów otrzymanych za reklamy jest zbyt wielkia aby go ignorować? Bezpieczeństwo powinno być najważniejsze jeśli chodzi o autostrady bez względu na cenę. Osobiście wolę rozwiązanie z Kentucky - zakazać ich.

Na więcej pytań o billboardy odpowiedział Stan Stubbe, IDA Pensylwania

Pytanie: Dwa billboardy LED są w odległości mili od mojego miejsca zamieszkania. Są okropne, firma planuje rozmieścić je "od wybrzeża do wybrzeża". Istnieją już w 15 stanach. Próbowałem rozmawiać w tej sprawie w moim okręgu, ale bez rezultatu.
Główny komisarz okręgu na spotkaniu, na które przyszedłem rzucił ołówkiem, wstał i powiedział „Nie chcę tego słuchać…” Komisarze uważają, że to pomaga w rozwoju regionu, jest dobre dla okręgu. Żyję w rejonie rolniczym… 10 lat temu było tu bardzo ciemno, ale już nie jest.

Odpowiedź: Otrzymałem Twoje pytanie od IDA i z całą pewnością zgadzam się, że w najlepszym wypadku są one wielkim utrapieniem. Pensylwańska Rada d/s Zewnętrznego Oświetlenia z powodzeniem pracowała z niektórymi gminami, aby uzyskać ścisłe wytyczne oświetlenia w celu ochrony przed nadużyciami dotyczącymi znaków świetlnych i billboardów. (...) Nowe billboardy LED nie mają tak złego wpływu na niebo, ale mogą prowadzić do niebezpieczeństwa w ruchu drogowym i być utrapieniem, szczególnie w rejonach wiejskich.

Szkoda, że Twój okręg nie dba o zachowanie jego wiejskiego charakteru. Jeśli mogę coś zasugerować, spróbuj działać w grupie zamiast w pojedynkę. Zgromadź podobnie myślących ludzi w swoim rejonie i może wystosujcie petycję. Następnie, wszyscy uczestniczcie w posiedzeniu władz i dajcie się zauważyć. Przypomnijcie władzom, że są po to, by chronić okręg i jego obywateli.

Ponadto, jeśli macie Komisję Planowania, możecie zainteresować jednego z jej członków stworzeniem zarządzenia w celu zatwierdzenia go przez jego zwierzchnika. (...)"

Źródło: Nite-Net IDA, Październik 2009.
Tłumaczenie: Marzena Niemczyk

A jak to jest w Polsce? Program Ciemne Niebo otrzymuje po kilka takich pism na kwartał. Pytania są podobne i zazwyczaj dotyczą sytuacji, w której ekran LED zamontowano nieopodal miejsca zamieszkania nadawców. Ma to również wpływ na jakość nocy, gdyż w przeciwieństwie do oprawy oświetleniowej nie świeci jednostajnie oraz nie przyczynia się do poprawy widoczności nocą. Racjonalnym rozwiązaniem tego problemu jest domaganie się czasowego wygaszania ekranu np. po godz. 0:00, kiedy to liczba potencjalnych klientów reklamodawców, znacząco się zmniejsza. Jeśli to rozwiązanie nie przejdzie, można w tym miejscu powołać się na art. 144 kodeksu cywilnego "Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych". Kłopot w tym, że musimy udowodnić ponad przeciętne zanieczyszczenie światłem, a to już nie jest taka prosta sprawa...

O tym i o innych, doraźnych rozwiązaniach problemów z utratą ciemności nocy wg. polskiego prawa, będziemy pisać w najbliższym czasie. Zachęcamy do dalszego nadsyłania informacji o rażących przypadkach zanieczyszczenia światłem na adres: ciemneniebo@op.pl

Przeczytaj również:
Gdańsk: Reklamy oślepiają kierowców!
Nie ma rady na oślepiające kierowców reklamy LED?

Źródło: http://www.ciemneniebo.pl/index.php?opt ... &Itemid=35

_________________
Pozdrawiam, Marek Substyk
Portal AstroCD, http://www.astrocd.pl, Forum AstroCD, http://www.forum.astrocd.pl
Sklep Allegro AstroCD - literatura i pomoce naukowe dla miłośników astronomiiObrazek facebook.com/Wydawnictwo.AstroCD
Obrazek Mój profil na Facebooku
tel. 880-184-000 (prywatny), e-mail: astrocd@astrocd.pl (prywatne), m.substyk@urania.edu.pl (Urania-PA), marek.substyk@ptma.pl, zarzad@ptma.pl (PTMA);
tel. 575-572-330 (praca), e-mail: katowice@deltaoptical.pl
------------------------------------------------------------

Wielkie Wyprawy Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. USA 2020/Islandia 2020



Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Ekrany LED a ciemne niebo
PostNapisane: środa, 24 marca 2010, 19:03 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 10:12
Posty: 3375
Lokalizacja: SiemCe
Jeden taki ekran jest zamontowany przy skrzyżowaniu niedaleko mojego domu. Cholerstwo niesamowiteObrazekNie dość, że wieczorem wali po oczach i dekoncentruje za kółkiem, to jeszcze niepotrzebnie zaświetla niebo. Nawet z domu widzę błyski emitowane przez ekran LED. Wygląda to jakby się zbliżała burzy. Współczuję ludzom mającym okna w stronę ekranu.
Umieszczanie czegoś takiego przy skrzyżowaniach to już naprawdę idiotyzm. Rozumiem, że reklama musi być w ulokowana w widocznym miejscu, ale jak już ma być montowana przy skrzyżowaniach czy innych węzłach komunikacyjnych, to niech to będzie tradycyjny bilboard. Ale widać, że jednak kasa wygrywa ze zdrowym rozsądkiem. Niestety :x Oby tak dalej, a sami zafundujemy sobie "dni polarne".

_________________
refraktor SW 150/750, Orion EON 72/430, MAK 90/1250, FirstScope 76/300
AZ4, Vixen Porta, AllView, FASTRON-5s
Canon EOS 600D, Canon EOS 300D, Canon 50 mm f/1.8 II, Canon 17-85 mm f/4-5.6
ToupTek Camera GPCMOS1200KMB

Zapraszam serdecznie na mojego bloga: https://modeler4884.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Ekrany LED a ciemne niebo
PostNapisane: środa, 24 marca 2010, 22:40 
Offline
Ranga: [8]
Ranga: [8]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 września 2009, 19:02
Posty: 2845
To nie idiotyzm , to kompletny brak wyobraźni , w nocy przy minimalnym zamgleniu to jedyne co widać
to potężną poświatę z tego diabelstwa :evil:

_________________
Equinox 100/900 , TS90/500


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Ekrany LED a ciemne niebo
PostNapisane: piątek, 26 marca 2010, 16:36 
Offline
Nowy użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 28 grudnia 2009, 20:27
Posty: 12
No i jest nowa ciekawostka. Po publikacji tego artykułu: http://www.ciemneniebo.pl/index.php?opt ... 0&Itemid=1 zgłosił się do nas mieszkaniec z Bielska, który wysłał to pismo do Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Ciekaw jestem jak to się zakończy, bo bardzo dużo osób narzeka na te ekrany. Niektóre mają znacznie podwyższony kontrast stąd ten problem dla okolicznych mieszkańców, że o kierowcach już nie wspomnę.

_________________
www.astroprocent.pl - 1% na astronomię


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL