Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 15:51

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Jasny Bolid nad Przysietnicą koło Brzozowa
PostNapisane: poniedziałek, 11 października 2010, 17:59 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Obserwacja nieba w nocy 2010-10-10 godzina 21:18, wycelowałem Tubę Optyczną SK 804 A 80mm ogniskowej 400mm. Rejon Lutni na matrycy aparatu Canon Power Shot A 580, projekcja okularowa, aparat zamontowany na wierzyce fotograficznej, pojawiła się kreska, myślałem, że to odbicie pobliskich lamp ulicznych, ale jak się okazało obiekt zaczął szybko jaśnieć, było widać tak jak by falował pojaśniał na, tyle co widać na fotografiach, jak się okazało, że ten obiekt to bolid, który wtargnął w naszą ziemską atmosferę. Widziałem bolidy na niebie, ale co do tego zjawiska nie miałem pewności, musiałem się upewnić, ale na dużych zdjęciach widać wyraźniej jak spala się meteor, na mniejszych zdjęciach nie da się zobaczyć wszystkiego, jestem ucieszony bardzo, pierwszy mój bolid, który udało mi się zrobić jemu zdjęcie nie spodziewanie. ;)


Załączniki:
Obraz 047.jpg
Obraz 047.jpg [ 47.33 KiB | Przeglądane 9768 razy ]

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.
Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Jasny Bolid nad Przysietnicą koło Brzozowa
PostNapisane: poniedziałek, 11 października 2010, 19:49 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 19:19
Posty: 1750
Paweł przysłał mi całą sekwencję takich zdjęć, ukazującą ten ślad widoczny po najprawdopodobniej bolidzie, utrrzymujacy się długo (20 min) bardzo wysoko nad powierzchnią naszej planety na ok 80 km. Paweł samego bolidu nie widział, a to co jest na zdjęciu, to jest ślad materii bolidu po wyparowaniu przy wejściu w naszą, tam wysoko, atmosferę.

_________________
Pozdrawiam
Janusz Wiland
Zapraszam na http://www.astrojawil.pl
polecam mój darmowy program Nocny Obserwator - pomoc przy teleskopie w nocy,
Obrazek
OCTOPUS TN 150/1230, OCZKO TN 210/1120, ED80, MIKRON TN 122/630.
Obrazek
FASTRON-5m, FASTRON-7, FASTRON-8T i HEQ5.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jasny Bolid nad Przysietnicą koło Brzozowa
PostNapisane: poniedziałek, 11 października 2010, 20:12 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 27 września 2009, 10:58
Posty: 975
Lokalizacja: Izdebno 52°40'00''N 16°12'30''E
Efektowne zdjęcie, tylko pozazdrościć :) Przypomina mi się mój pierwszy bolid, pierwszy taki naprawdę jasny i piękny. Lot jego był naprawdę długi, nadleciał z południa, przecinając niebo prawie poziomo, kierując się na północny zachód, ku mojej radości rozbił się na drobniejsze fragmenty- jasność jego szacowałem na około -6 m. Pamiętam pędził z okolic Koziorożca. Takich rzeczy się nie zapomina. Ależ się rozmarzyłem :)

_________________
Tomasz Zaraś
PTMA o/Poznań
Izdebno
PICCOLO TN 115/1150
TRIPLET TN 200/1478

okulary: 10,15, 20 oraz 25 mm Super Plössl. Filtr słoneczny z foli baddera.
Lornetka: Celestron 15 x 70 i 7 x 30 . Rejestrator czasu DCF.
Canon 350d mod
Montaż paralaktyczny FASTRON TRAK

Obrazek
Obrazek
g.g 5854060
adres e-mail: meteo@poa.home.pl
Strona projektu: Izdebska Ostoja Ciemnego Nieba https://www.facebook.com/pages/Izdebska-Ostoja-Ciemnego-Nieba/196221140513466
Moja współpraca z POA : http://poa.home.pl/forum/viewforum.php?
Zaprzyjaźnione forum: http://astro-zone.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jasny Bolid nad Przysietnicą koło Brzozowa
PostNapisane: poniedziałek, 11 października 2010, 20:15 
Offline
Ranga: [8]
Ranga: [8]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 września 2009, 19:02
Posty: 2845
No to ładna masz pamiątkę , ja miałem okazję obserwować podobne zjawisko tylko jeden raz.

_________________
Equinox 100/900 , TS90/500


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jasny Bolid nad Przysietnicą koło Brzozowa
PostNapisane: wtorek, 12 października 2010, 13:46 
Offline
Ranga: [2]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 26 stycznia 2010, 23:36
Posty: 244
Lokalizacja: Rybnik
Fajna sprawa, Gratuluję ;)

Też miałam okazję zobaczyć takie zjawisko. Pierwszy raz, choć było to już dosyć dawno, gdzie towarzyszył mu tzw. Grom dźwiękowy.

A drugi podczas tegorocznych Perseidów, Bolid przeleciał nad Wielką Niedźwiedzicą.

Pozdrawiam Wszystkich :)

_________________
"... cóż piękniejsze nad niebo, które ogarnia wszystko co piękne ..." ;-)
Mikołaj Kopernik


"Miłość jest najwyższą siłą wszechświata, to ona wprawia w ruch gwiazdy"
Alighieri Dante


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jasny Bolid nad Przysietnicą koło Brzozowa
PostNapisane: wtorek, 12 października 2010, 14:38 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Pamiątka jak nie wiem, co, ale też przeżyć i zobaczyć na żywo to tak jak piszecie nie da się zapomnieć pozostanie długo na lata mojej pamięci i na zdjęciach, które posiadam. Teraz jak tylko wychodzę na obserwacje każdą noc, bo mam pogodne niebo zaraz wzrok mój wędruje stronę Lutni, chociaż nie powiem lubię ten gwiazdozbiór i dość często zaglądam tam teleskopem, kto wie może to i nagroda za to. ;)

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jasny Bolid nad Przysietnicą koło Brzozowa
PostNapisane: środa, 13 października 2010, 11:07 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Właśnie wysłałem zdjęcia wczoraj do PKiM, upierają się, że nie jest to Bolid o to ich słowa
Zerknąłem w exif zdjęć . Niestety to nie bolid - zjawiska bolidowe są krótkotrwałe i trwają maksymalnie kilka sekund. Z właściwości zdjęć wynika, że zjawisko trwało, co najmniej 8 minut. Według mnie jest to odblask najpewniej, od Wegi.
A ja z całą stanowczością stwierdzam, że nie jest to zjawisko meteorowe bądź bolidowe. Z efixów wynika, że pierwsze zdjęcie zostało wyknanane o 21:00 a ostatnie 21:08. Zjawiska bolidowe trwają kilka sekund, a ze zdjęć wynika, że trwało 8 minut. Nie widzę tam też żadnego śladu po przelocie. Ślad widoczny po przelocie nawet jaśniejszych bolidów trwa, co najwyżej kilkadziesiąt sekund. W przypadku bardzo jasnych bolidów może dłużej, ale jest bardzo szeroki i rozwiewa się, skręca sie pod wpływem wiatrów w górnych warstwach atmosfery. Ślady bolidów skręcają się, rozwiewają, a nie poruszają liniowo w jakimś stronę - tutaj ewidentnie odblask porusza się wraz z przesuwającymi sie gwiazdami. Przejrzałem w życiu już ponad pół miliona zdjęć pod kątem zjawisk meteorowych i z całą stanowczością stwierdzam, że to nie jest bolid bądź meteor.

<W załączniku> tak wygląda śladu po przelocie bolida, proszę z zwrócić uwagę na skręcanie się śladu i całkowity inny wygląd od samego zjawiska bolidowego. Ślad po przelocie tego bolida -5 mag trwał 90 s.

W tym, że gwiazda, Wega nie załapała się na zdjęciu, druga sprawa, przysłaniałem na chwileczkę ręką, bo sam nie wierzyłem, że to, co widzę to właśnie Bolid, trzecia sprawa widać jak nie wiem, co na zdjęciach jak spala się meteor od zdjęcia numer Obraz 041 na zdjęciu numer zdjęcia to 045 widać nad Bolidem smugę dymu nie wiem albo ja mam jakieś urojenia albo ktoś jest niedoświadczony w PKiM, samo spalenie Bolidu widać od zdjęcia numer Obraz 047 do obrazu 053 i 054 i 055. Tak to właśnie jest, gdy człowiek zobaczy uda się coś zaobserwować znajdą się osoby, które nic nie widzą po za tym, co sami chcą widzieć, widzą, następna sprawa jak można porównać zjawisko z innym, jak każde jest inne, nie wiem trudno, ja wiem, na 100% że jest to Bolid, bo widać, nikt z nas nie może powiedzieć ile trwa zjawisko Bolidu na niebie, jak się nie widziało na własne oczy.
Jest mi przykro bardzo, że upierają się tylko na swoich obserwacjach nieba, zaś inne materiały, które mogą świadczyć o tym, że Bolidy mogą spalać się nad Ziemią nie koniecznie, kiedy dotrą do atmosfery są obalane jako nie bolidy tylko odbite światło gwiazd, takim nastawieniem, że komuś się coś udaje a mnie nie świadczy tylko o jednym, sami wiecie, o czym. Następna sprawa, bo zrobiłem listę, co mnie ciekawi.
1) Na jakiej wysokości można uznać, że to Bolid?
2) Czy Bolidy spalają się tylko w atmosferze Ziemi?
3) Czy Bolidy są tylko zaliczane wtedy jak odkryje je instytucja, co zajmuje się nimi, a reszta idzie w zapomnienie?
Dla zainteresowanych mogę wysłać zdjęcia niech sami zobaczą, co widać i kto ma rację.
;)

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jasny Bolid nad Przysietnicą koło Brzozowa
PostNapisane: środa, 13 października 2010, 12:40 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 20 grudnia 2009, 05:08
Posty: 352
Lokalizacja: Warszawa
Odblaski od gwiazd mają to do siebie że gwiazda jest pod ostrym kątem do obiektywu/teleskopu i nie jest w jej polu widzenia. Po to m.in daje się bafle, czy osłony w teleskopach.

I uwzględnij że zawsze może istnieć inne wytłumaczenie danego zjawiska.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jasny Bolid nad Przysietnicą koło Brzozowa
PostNapisane: środa, 13 października 2010, 13:42 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
To ja nie wiem widziałem różne dziwactwa, kiedy patrzyłem przez okulary, ale prawda jest taka żeby się potem nie okazało, że faktycznie miałem rację, ktoś musiał widzieć, może zagraniczne fora też piszą o tym, może i nie widzieli, tylko ja miałem szczęście. Dlaczego ludzie nie rozumieją innych, bo im zazdroszczą, lepiej im wychodzi pisać jak im się uda jak komuś, ja właśnie, zanim umieściłem zdjęcie, wysłałem i się pytałem, potem umieściłem, następna sprawa trochę już siedzę w Astronomii, jakąś praktykę też już mam, co nie, co też i wiem, ale widzieć Bolid na własne oczy, a potem umieścić na forach zdjęcia, to przychodzi mi jedno do głowy, aby napisać. Wiesz co Paweł jak coś widzisz i masz zostaw sobie dla siebie, bo i tak nikt nie uwierzy. ;)

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jasny Bolid nad Przysietnicą koło Brzozowa
PostNapisane: środa, 13 października 2010, 13:54 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 20 grudnia 2009, 05:08
Posty: 352
Lokalizacja: Warszawa
Niepoprawny romantyk :lol: Twój wypada o godzinie 19:18 UT a na http://www.pkim.org/?q=pl/node/1422 mają coś z 21:39 UT. Coś tam mogło lecieć, ale jak stwierdzili trwało za długo, przez co nie jest czymś "typowym" jeżeli chodzi o zwykłe bolidy.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jasny Bolid nad Przysietnicą koło Brzozowa
PostNapisane: środa, 13 października 2010, 14:53 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Może jest jedno wytłumaczenie, ponieważ ja pożyczam od brata aparat zakładam swoje akumulatorki baterie może dość, że godzina, którą podałem jest nie właściwa, jak bym miał swój własny aparat to bym wiedział a ja pożyczam, może dość, że właśnie o tej godzinie, nie sprawdzałem na zegarku, bo nigdy nie patrzę na zegarek jak prowadzę obserwacje nieba.
Może tu jest cały błąd a nie w tym, co widziałem. ;)

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jasny Bolid nad Przysietnicą koło Brzozowa
PostNapisane: środa, 13 października 2010, 17:22 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 15:33
Posty: 5189
Lokalizacja: Katowice-Janów
Paweł Baran napisał(a):
ja wiem, na 100% że jest to Bolid, bo widać, nikt z nas nie może powiedzieć ile trwa zjawisko Bolidu na niebie.

Zgoda ,ale na pewno nie 8 minut ,też mi się wydaje ,że to nie bolid ,niestety, ale gratuluję i tak uchwycenia tego czegoś.

_________________
Moje Fotki
tel.512174124 , 511960672
gg: 11790876 e-mail: grzegorzczerneckiastro@interia.pl
TS APO 102/520 f5.1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI 290 MM Mini, Canon EOS 550D.

------------------------------------------------------------
https://drive.google.com/file/d/18pMRcxQoFbOvi1dYEZwy3l8hyanneo3k/view?usp=sharing


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jasny Bolid nad Przysietnicą koło Brzozowa
PostNapisane: środa, 13 października 2010, 19:38 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Tak jak pisałem wyszedłem na obserwacje nieba, na początku, wycelowałem rejon gwiazdozbioru Lutnia nic nie było, szukałem M57, by zrobić zdjęcie, nie robiłem zdjęcia M57, więc Tuba optyczna SKY-Watcher, którą używam dość często ostatnio, wycelowałem właśnie to miejsce gdzie zaznaczyłem zielonym kółkiem. Po nie długim czasie prawie chciałem przestawić na inny obiekt na niebie, zaciekawiła mnie na matrycy kreska, która bardzo szybko zaczęła jaśnieć, stawała się coraz to bardziej jasna, myślałem, że to odbicie światła gwiazdy, ale szybko przyszły mi do głowy lampy uliczne, które są nie daleko mojego domu, potem zrobiłem szybki mały eksperyment zasłoniłem ręką tuby wlot kreska z gwiazdami znikła, gdy szybko odsłoniłem, wspomniany obiekt bardziej jaśniał i stawał się coraz ładniejszy, pomyślałem nic innego jak tylko Bolid, prawie środkowa część obiektu zaczęła się mienić małe fragmenty kolorami takimi jak widać na fotografii. Zadziwiający jest fakt, że gdy podniosłem wzrok w ten rejon gdzie była wycelowana tuba optyczna nic nie było widać żadnej smugi ani śladu, wszystko działo się na matrycy aparatu, Canon A580, projekcja okularowa, było doskonale widać to, co się dzieje, ponieważ obiekt był na tyle jasny, że wyróżniał się od pobliskich gwiazd, które widziałem na matrycy. Gdy zniknął wyparował nie było żadnej smugi ani odbicia od żadnej gwiazd, celowałem w to miejsce od 2010-10-10 do 2010-10-12, też nie widać żadnej smugi czy światła odbitego od najbliższej gwiazdy, ten sam eksperyment zrobiłem na planecie Jowisz też aparat nie pokazał żadnej smugi użyłem tych samych parametrów czas naświetlania 2,5 czułość 1600, samowyzwalacz nastawiony na 2 tak by nie poruszyć trakcie robienia zdjęcia aparatu, do dzisiaj nie ma tam żadnego tego typu obiektu. Tylko tyle mogę napisać.


Załączniki:
PRZYSIETNICA-2010-10-10-21h29m2.jpg
PRZYSIETNICA-2010-10-10-21h29m2.jpg [ 36.96 KiB | Przeglądane 9654 razy ]

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jasny Bolid nad Przysietnicą koło Brzozowa
PostNapisane: środa, 13 października 2010, 19:51 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 15:33
Posty: 5189
Lokalizacja: Katowice-Janów
Czy przypominało to coś takiego?

_________________
Moje Fotki
tel.512174124 , 511960672
gg: 11790876 e-mail: grzegorzczerneckiastro@interia.pl
TS APO 102/520 f5.1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI 290 MM Mini, Canon EOS 550D.

------------------------------------------------------------
https://drive.google.com/file/d/18pMRcxQoFbOvi1dYEZwy3l8hyanneo3k/view?usp=sharing


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jasny Bolid nad Przysietnicą koło Brzozowa
PostNapisane: środa, 13 października 2010, 20:00 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
No tak to wyglądało tylko tu trawa krócej .Nie wiem, która była dokładnie godzina, bo jak ja wychodzę na obserwacje nie myślę o godzinach tylko o tym, co się dzieje na niebie.

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jasny Bolid nad Przysietnicą koło Brzozowa
PostNapisane: środa, 13 października 2010, 20:56 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 15:33
Posty: 5189
Lokalizacja: Katowice-Janów
no tak bo to twa sekunde lub sekundy ,nigdy nie 8 minut?

_________________
Moje Fotki
tel.512174124 , 511960672
gg: 11790876 e-mail: grzegorzczerneckiastro@interia.pl
TS APO 102/520 f5.1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI 290 MM Mini, Canon EOS 550D.

------------------------------------------------------------
https://drive.google.com/file/d/18pMRcxQoFbOvi1dYEZwy3l8hyanneo3k/view?usp=sharing


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jasny Bolid nad Przysietnicą koło Brzozowa
PostNapisane: środa, 13 października 2010, 21:04 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Po przemyśleniu i po rozmowie, że znajomymi doiliśmy do jednego wniosku, co to za obiekt jest na zdjęciu, to nie jest Bolid tylko odpad złom śmieć kosmiczny, który spalił się w naszej atmosferze, i tak miałem szczęście, że udało mi się nie tylko zobaczyć, ale też zrobić kila fotek, które zostaną na pamiątkę tego wydarzenia, bolidy trwają krótko i zostawiają smugę za sobą, zaś tym przypadku nie było żadnej smugi i zjawisko trwało długo mniej więcej 8 minut. Dziękuję wszystkim za uwagę bajka o Bolidzie się skończyła czas wrócić do naszych zajęć, a w przyszłości, kto wie może, któremu z nas uda się zobaczyć i zrobić cudowne zdjęcie nie jednego Bolida na niebie i powie nam ile radości dało jemu to nie zwykłe zjawisko. ;)

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jasny Bolid nad Przysietnicą koło Brzozowa
PostNapisane: czwartek, 14 października 2010, 19:27 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 15:33
Posty: 5189
Lokalizacja: Katowice-Janów
Paweł Baran napisał(a):
Po przemyśleniu i po rozmowie, że znajomymi doiliśmy do jednego;)
chyba doiliście "Z" jednego, ha ha ha ha
też tak czasem mam, że ze znajomymi doimy z jednego ,he he he, a do rzeczy ,nie martw się Paweł na pewno kiedyś uda Ci się bolida nagrać :D

_________________
Moje Fotki
tel.512174124 , 511960672
gg: 11790876 e-mail: grzegorzczerneckiastro@interia.pl
TS APO 102/520 f5.1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI 290 MM Mini, Canon EOS 550D.

------------------------------------------------------------
https://drive.google.com/file/d/18pMRcxQoFbOvi1dYEZwy3l8hyanneo3k/view?usp=sharing


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jasny Bolid nad Przysietnicą koło Brzozowa
PostNapisane: piątek, 15 października 2010, 16:49 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
Dostałem wczoraj od PKiM wiadomość na temat tego obiektu i nie jest to artefakt, ci, co wierzyli i myśleli, że jest to artefakt, mogą być zawiedzeni, niestety taka prawda i przepuszczenia moje się sprawdziły jest to jednak odpad śmieć kosmiczny.
Kosmiczny śmieć wpadający do atmosfery - jest oczywiście możliwe. Bolidem nigdy to zjawisko nie mogło być- minimalna prędkość wpadania meteoroidów do atmosfery to ok. 12km/s wyklucza taki długi czas trwania zjawiska. Wystarczy sobie obliczyć wysokość atmosfery lub trasę w przypadku kąta innego niż 90*. Wychodzi nam ze może trwać od kilku do kilkunastu sekund. Praw fizyki się nie przeskoczy.

W przypadku satelity czy innych kosmicznych śmieci gdzie prędkość "wpadania" w atmosferze może być bardzo mała - takie czasy trwania zjawiska są zupełnie możliwe.
Sami już widzicie 2010-10-14 15:41
Ale i tak jestem ucieszony jak nie wiem, co obojętnie mi wszystko jedno czy był to Bolid czy też śmieć, bo miałem wtedy wielkie szczęście, szczęście, które, mało, któremu z nas się udaje, zrobić takie zdjęcia, zawsze chciałem nagrać, obojętnie, jaki obiekt, co spala się w atmosferze, nigdy mi się nie udało, wystarczyła jedna noc, noc jak noc, parę minut i adrenalina urosła u mnie na poziomie, taka prawda nie ma, co ukrywać, i tak przy okazji, nie lubię oszukiwać ludzi, nie lubię kłamać, jeśli czegoś nie zrobię swoimi rękami, swoją pracą, to reszta mnie nie kusi, bo wiem ile trudu wkładacie swoje zdjęcia czy też filmy.
A to, co widziałem pisałem prawdę, gwiazdy pozostały obiektu już nie było, żadne artefaktów nie ma i nie było nawet 2010-10-10 zaraz po spaleniu tego obiektu. Cieszę się bardzo.
;)

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jasny Bolid nad Przysietnicą koło Brzozowa
PostNapisane: piątek, 15 października 2010, 19:11 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 30 sierpnia 2009, 20:50
Posty: 2803
Lokalizacja: Ruda Śląska
Gratulacje z powodu rejestracji czegoś ciekawego. Śmieć czy bolid? Jest to ciekawe.

_________________
------------------------------------------------------------
Wielka wyprawa Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii na całkowite zaćmienie Słońca. USA 2017.



Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL