Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 22:36

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Powołanie programu Ciemne Niebo i jego wytyczne
PostNapisane: środa, 24 marca 2010, 10:32 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 24 sierpnia 2009, 14:27
Posty: 9555
Lokalizacja: Chorzów
Problemy ze sztucznym światłem w Polsce stają się coraz bardziej uciążliwe już nie tylko dla mieszkańców dużych aglomeracji, ale również ludzi zamieszkujących nawet małe wsie i miasteczka. Szczególnie problem ten zauważają obserwatorzy nocnego nieba oraz nocnej fauny, publikując coraz bardziej niepokojące informacje na różnorodnych forach internetowych, fachowych periodykach, w organizacjach tematycznych, przy okazji różnych imprez naukowych itp. Jednocześnie brak norm polskich regulujących zanieczyszczenie światłem w połączeniu z niewłaściwą polityką oświetlenia ulic (błędne przekonanie, że czym większa strata energii tym większe zyski dla elektrowni) spowodowały, że różne środowiska społeczne postanowiły zrobić pierwsze kroki w kierunku poprawny stanu nocnego nieba nad Polską.

Obrazek

Pierwszym skutecznym inicjatorem tej akcji stało się Stowarzyszenie POLARIS – OPP z siedzibą w Sopotnii Wielkiej, które zorganizowało w 2005 roku polsko-słowacki kongres organizacji astronomicznych w Planetarium Śląskim w Chorzowie. Rok wcześniej Zarząd tejże organizacji społecznej uchwalił oficjalne powołanie do życia ogólnopolskiego programu "Ciemne Niebo” Stowarzyszenia POLARIS – OPP.

W kilku punktach wytyczono główne postulaty i idee programu mające na celu ochronić polskie dziedzictwo jakże cenne z punktu widzenia historii i osoby Mikołaja Kopernika. Główne wytyczne tego programu są zgodne z profilem działalności Międzynarodowej Organizacji Ciemnego Nieba (IDA):

* opracowanie odpowiednich wzorów latarni do oświetlania ulic. Jest to podstawa do wyeliminowania zanieczyszczenia polskiego nieboskłonu sztucznym światłem. Ponieważ nie możemy bezpośrednio wpływać na “prywatnych” właścicieli lamp halogenowych oświetlających obiekty typu sakralnego, przemysłowego, rekreacyjnego, handlowego. Jednakże wymiana przestarzałego oświetlenia polskich ulic na odpowiednio zaprojektowane lampy nie tylko pozwoli skierować światło w dół, a nie jak to obserwujemy dotychczas wszędzie dookoła, ale i dodatkowo przyniesie oszczędności w postaci niższych rachunków za energię elektryczną dla administracji publicznej.

Obrazek

* ewidencja miejscowości, w których prowadzi się systematyczne obserwacje nieba, a w szczególności tam, gdzie zlokalizowane są obserwatoria astronomiczne, instytuty, koła, klub i stowarzyszenia prowadzące grupowe obserwacje nieba, miejscowości o znaczeniu historycznym dla astronomii itp. Obszary te powinny znaleźć się na pierwszym miejscu wśród typowanych miejsc wymiany latarni ulicznych. Poprawa widoczności w tych regionach zostałaby natychmiast zauważona i doceniona przez lokalnych obserwatorów nocnego nieba. Poprawiłoby to efektywność ich pracy, dało dokładniejsze i rozleglejsze wyniki ich obserwacji, umocniło zainteresowanie astronomią oraz ułatwiło jej popularyzację wśród społeczeństwa.

* nawiązywanie porozumień z lokalnymi władzami w kwestii czasowego wygaszania oświetlenia ulicznego. W niektórych miastach (np. w Austrii i w Niemczech) instalowane bywają dodatkowe wyłączniki zegarowe, zmniejszające jasność oświetlenia w czasie, kiedy ruch uliczny zmniejsza się istotnie – np. po północy, albo po godz. 2:00 w nocy. Współcześnie unika się jednak wyłączania całych latarń (przynajmniej w dużych miejscowościach, chociaż są okolice gdzie gasi się w środku nocy całe oświetlenie), tylko poprzez redukcję mocy poszczególnych opraw. Latarnie, które mogą być wyłączane na część nocy, oznaczane są w Austrii i Niemczech specjalnym znakiem w kształcie prostokątnej białej tablicy z poziomym szerokim czerwonym pasem.

* wymiana tradycyjnych latarni na inteligentne oświetlenie ulic w miejscach gdzie prowadzi się np. systematyczne obserwacje astronomiczne z udziałem dużych grup zainteresowanych. Podstawą skutecznej ochrony przed zanieczyszczeniem świetlnym jest nie tylko minimalizacja bezpośredniej emisji światła latarni nad horyzontem poprzez odpowiedni wybór oświetlenia, ale i ograniczenie do minimum konieczności emisji światła odbitego od oświetlanych powierzchni, poprzez unikanie nadmiernego oświetlenia i gromadzenie jak największej ilości światła znajdującego się poza oświetlaną powierzchnią. Współczesne latarnie elektryczne sterowane są zazwyczaj przez automatyczne sterowniki astronomiczne włączające latarnie o zmierzchu i gaszące o świcie w porze zależnej od pory roku lub wyłączniki zmierzchowe, włączające lampy w całej okolicy po pogorszeniu się warunków oświetlenia naturalnego i gaszące je, kiedy staje się już dostatecznie jasno. Urządzenia te mogą sterować większą ilością opraw lub być integralnym elementem każdej sztuki. Wydają się one połową sukcesu w drodze do stworzenia inteligentnej i nieszkodliwej dla nocnego nieba latarni. Za drugą połową mogłyby zostać uznane odpowiednie osłony lamp.

* zbiórka funduszy na zakup i wymianę oświetlenia w wybranych miejscach. Stowarzyszenie POLARIS – OPP wskazuje tutaj dwa główne źródła, od których można rozpocząć pozyskiwanie funduszy na ten cel. Pierwszym z nich jest fundusz na podobieństwo zagranicznych metod działający na zasadzie publicznej zbiórki od osób, którym bliskie są problemy zanieczyszczenia nieba sztucznym światłem oraz darowizny od firm jakie branżowo związane są z problematyką oświetlenia. Pierwsze kroki w kierunku rzeczywistych efektów finansowych postawiło ponownie Stowarzyszenie POLARIS – OPP powołując w 2006 roku fundusz na rzecz Ciemnego Nieba w postaci odpisów podatkowych pozyskanych z Ogólnopolskiej Akcji “1% na astronomię”. Decyzję o wydatkowaniu środków podjął I Kongres Organizacji Astronomicznych w Chorzowie.

* opracowanie informatorów i organizacja konferencji. Tematyka ciemnego nieba nie jest zarezerwowana jedynie dla wąskiego grona społeczności astronomicznej. Działania jakie należy podjąć, aby program zrealizować, konsekwencje jego działania swą rozległością obejmują wiele dziedzin gospodarki i życia społecznego. Należy jak najbardziej poszerzyć spojrzenie na możliwości działania programu. Nie jest wskazane by bazować wyłącznie na statystykach i liczbach podawanych przez satelity, astronomów i pracowników elektrowni. Dobrym przykładem może tutaj być organizacja corocznych Kongresów Organizacji Astronomicznych, w trakcie których, poruszane są problemy dot. ochrony ciemnego nieba w Polsce.

* ogłaszanie corocznych konkursów grantowych na innowacyjne rozwiązania pomagające chronić ciemne niebo w Polsce. Ta społeczna inicjatywa ma na celu nie tylko popularyzację problematyki ciemnego nieba, ale również zaangażowanie w akcję maksymalnie dużą grupę odbiorców – przede wszystkim dzieci i młodzież jaka w przyszłości będzie odpowiedzialna za ciemne niebo. Symboliczne środki na ten cel będą mogły być pozyskiwane m.in. np. z funduszu na ochronę ciemnego nieba lub ogólnopolskiej akcji "1% na astronomię", którą zawiaduje jedyna w Polsce, astronomiczna organizacja pożytku publicznego – Stowarzyszenie POLARIS - OPP. (http://www.astroprocent.pl )

* poszukiwanie partnerów instytucjonalnych do programu "CN" zarówno w Polsce jak i za granicą. Organizacjami współpracującymi nie muszą być wyłącznie wyspecjalizowane w tej tematyce instytucje typu amerykańskiej organizacji ciemnego nieba (I.D.A.), czy włoskiej ISTIL ( Istituto di Scienza e Tecnologia dell'Inquinamento Luminoso). Program ten otwarty jest na współpracę ze szkołami, uniwersytetami, klubami astronomicznymi, planetariami, obserwatoriami, parkami narodowymi, instytucjami rządowymi, organizacjami chroniącymi środowisko naturalne oraz wszelkimi osobami prywatnymi lub publicznymi, którym bliska jest problematyka ochrony ciemnego nieba w Polsce.

* promocja programu w mediach. Jak donosi International Dark Sky, pierwsze satelitarne zdjęcia Ziemi w nocy zaczęto gromadzić na początku lat siedemdziesiątych XX w., pierwsze globalne mapy nocnego sztucznego oświetlenia naszej planety powstały pod koniec lat osiemdziesiątych. Pierwsza organizacja zajmująca się ochroną nocnego nieba powstała w 1988 roku w USA. Do roku aktualnego ruszyło również wiele podobnych inicjatyw, stworzono kilkadziesiąt portali i stron internetowych poświęconych tematyce ochrony ciemnego nieba, lecz mimo to ogromna większość społeczeństwa nie ma pojęcia o tym problemie. Jest on przytłumiany przez energooszczędność, która stanowi jedynie część rozwiązania. Zadaniem każdego programu tego typu jest więc propagowanie idei ochrony nocnego nieba w masmediach docierających do najszerszego grona odbiorców. O problemie tym należy mówić w kategoriach zagrożeń ekologicznych, gdyż w przeciwieństwie do globalnego ocieplenia czy zanieczyszczenia odpadami, utrata ciemnego nieba jest zjawiskiem znacznie szybciej postępującym. Należy spotęgować uświadamianie opinii publicznej o zagrożeniu oraz o celach akcji poprzez wspólną politykę informacyjną, znaki i symbole programu, ogólnokrajowe i ogólnoświatowe imprezy promujące, audycje w radiu i telewizji, internecie itp.

Powyższe wytyczne będą wdrażane w życie w miarę możliwości i środków jakimi będzie dysponować sam Program. Zapewne wiele lat jeszcze upłynie zanim będziemy mogli mówić o skutecznej ochronie nocnego, ciemnego nieba w Polsce, ale już dzisiaj trzeba podjąć pierwsze kroki w tym kierunku.
Zachęcamy więc do przyłączenia się w wysiłkach o lepsze, ciemne niebo.

Piotr Nawalkowski

_________________
Pozdrawiam, Marek Substyk
Portal AstroCD, http://www.astrocd.pl, Forum AstroCD, http://www.forum.astrocd.pl
Sklep Allegro AstroCD - literatura i pomoce naukowe dla miłośników astronomiiObrazek facebook.com/Wydawnictwo.AstroCD
Obrazek Mój profil na Facebooku
tel. 880-184-000 (prywatny), e-mail: astrocd@astrocd.pl (prywatne), m.substyk@urania.edu.pl (Urania-PA), marek.substyk@ptma.pl, zarzad@ptma.pl (PTMA);
tel. 575-572-330 (praca), e-mail: katowice@deltaoptical.pl
------------------------------------------------------------

Wielkie Wyprawy Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. USA 2020/Islandia 2020



Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Powołanie programu Ciemne Niebo i jego wytyczne
PostNapisane: poniedziałek, 16 sierpnia 2010, 22:32 
Offline
Nowy użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 18:45
Posty: 33
Czytając Focusa ( lipiec 2010) natknąłem się na skalę Bortle'a do oceny, jak ciemne jest niebo. Skala jest od 1 do 9 i oparta jest na wieloletnim doświadczeniu. 1 - to środek oceanu, 9 - to środek metropolii. Z kolei na Kudłaczach Janusz miał miernik, który mierzył jasność nieba w mag/sekundę kwadrat. Im większa liczba tym lepiej. Ale co to oznaczało 21,6mag/sekundę kwadrat. Na forum zaśmiecenie światłem LP oceniamy kolorami: czarny , niebieski, zielony, żółty, czerwony. Wielu obserwatorów ocenia zasięg gołym okiem podając dla przykładu 6,5 mag. Parki ciemnego nieba podają raczej w skali Bortle'a i tak w Szkocji jest park 2-3st., a na Węgrzech 3-4st. Poza miernikiem Janusza pozostałe oceny są subiektywne. Ciekawy jestem, czy dojdzie do ujednolicenia pomiarów.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Powołanie programu Ciemne Niebo i jego wytyczne
PostNapisane: poniedziałek, 16 sierpnia 2010, 23:28 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 14 grudnia 2009, 14:44
Posty: 375
Fajna inicjatywa :) Patrzałem właśnie na nocne zdjęcia satelitarne europy i nie ciekawie to wygląda :? Szkoda że w Średniowieczu nie mieli takich teleskopów jak dzisiaj, bo jakby były to byłbym chętny przenieść się w czasie :mrgreen: Jak ktoś chce się zaangażować, to najlepiej by było zagościć u prezydenta//burmistrza/sołtysa itp. i przedstawić zalety ekonomiczne. :mrgreen: Fajnie by było jakby były przygotowane przez program Ciemne Niebo prognozy przedstawiające zalety ekonomiczne, ekologiczne oraz antyLP wymienienia lamp na nowoczesne i z odpowiednią oprawą, oraz wprowadzenie takich do nowo realizowanych projektów. Sam bym coś takiego napisał ale się na tym kompletnie nie znam :mrgreen: Ale gdy powstanie takie cuś, to jestem skłonny osobiście zanieść to do burmistrza, tym samym przyczyniając się w jakimś stopniu do programu antyLP .

Pozdrawiam, Daniel

_________________
Obrazek
Synta 8" dobson from DO Katowice,Celestron SkyMaster 15x70,Orion UltraBlock 2", S-PL 10,25, zielony laser 100mW
http://laserpointer.phorum.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Powołanie programu Ciemne Niebo i jego wytyczne
PostNapisane: wtorek, 17 sierpnia 2010, 08:07 
Offline
Nowy użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 18:45
Posty: 33
Opis skali Bortle'a.
Klasa 1
Doskonale czarne niebo
Widać Światło Zodiakalne, Przeciwblask (Gegenschein) i Pas Zodiakalny, przy czym Światło Zodiakalne jest uderzająco jasne a Pas Zodiakalny widoczny na całym niebie. Nawet patrząc na wprost M33 jest wyraźnie widoczna gołym okiem. Centrum Drogi Mlecznej (Strzelec i Skorpion) rzucają wyraźnie, rozmyte cienie. Zasięg gołym okiem to 7,6 do 8,0 mag (z wysiłkiem). Jowisz czy Wenus wydają się psuć adaptację wzroku do ciemności. Naturalne świecenie atmosfery widoczne w postaci b. słabej poświaty (najlepiej do ok. 15 stopni nad horyzontem). 32 cm teleskop powinien z trudem pokazać gwiazdy do 17.5 mag a 50 cm ze średnim powiększeniem do 19 mag. Jeśli obserwujesz na jakiejś trawiastej łączce, otoczonej drzewami, Twój teleskop, przyjacie czy samochód są praktycznie niewidoczni. Nirvana!

Klasa 2
Typowe dobrze czarne niebo
Świecenie atmosferyczne widoczne z trudem nad samym horyzontem. M33 raczej łatwa patrząc nawet na wprost. Letnia Droga Mleczna posiada bardzo skomplikowaną strutkurę. Światło Zodiakalne jest wciąż na tyle jasne, by rzucać słaby cień (tuż przed świtem lub zaraz po zmierzchu). Da się rozróżnić kolor Światła Zodiakalnego (delikatnie żółtawe) od koloru Drogi Mlecznej (niebiesko-biała). Jakiekolwiek chmury będą widoczne jedynie jako czerne dziury na rozgwieżdżonym tle. Swój teleskop i przyjaciół możesz zobaczyć jedynie z największym trudem, z wyjątkiem kiedy widoczni są na tle nieba. Wiele spośród gromad kulistych Messiera to słabe obiekty widoczne gołym okiem. Zasięg gołego oka wynosi 7,1 do 7,5 mag. 32 cm teleskop pokaże gwiazdy o jasności 16-17 mag.

Klasa 3
Wiejskie niebo
Pewne ślady zanieczyszczenia światłem są widoczne przy horyzoncie. W najjaśniejszej części nieba, blisko horyzontu, chmury mogą wydawać się nieco rozjaśnione, ale w pozostałej części są zupełnie ciemne. Droga Mleczna wciąż wygląda na złożoną, a gromady kuliste takie jak M4, M5, M15 czy M22 są wszystkie słabo widoczne gołym okiem. M33 jest łatwa do zobaczenia, ale zerkaniem. Na wiosnę i jesienią Światło Zodiakalne jest uderzająco jasne (kiedy po zmierzchu i przed świtem rozciąga się do 60 stopni nad horyzontem), a jego kolor może być wtedy słabo widoczny. Twój teleskop jest z trudem widoczny z odległości 60-90 cm. Zasięg gołego oka wynosi 6,6 do 7,0 mag a teleskop 32 cm pokaże gwiazdy do 16 mag.

Klasa 4
Niebo wiejskie przechodzące w podmiejskie
Ewidentne "czapy" od miejscowości są widoczne w wielu kierunkach. Światło Zodiakalne jest wyraźne, ale nie dochodzi nawet na połowy odległości do zenitu, o zmierzchu czy o świcie. Droga Mleczna wysoko na niebie to wciąż piękny widok z co bardziej ewidentnymi strukturami. M33 to trudny obiekt, który może być widoczny tylko zerkaniem na wysokości powyżej 50 stopni. Chmury nad źródłami światła są nieco rozświetlone i pozostają ciemne w pozostałych częściach nieba. Teleskop zobaczysz nawet z pewnej odległości. Zasięg gołym okiem wynosi 6,1 do 6,5 mag a teleskopu 32 cm ze średnim powiększeniem około 15,5 mag.

Klasa 5
Podmiejskie niebo
Tylko ślad Światła Zodiakalnego może być widoczny w najlepsze noce wiosną i jesienią. Droga Mleczna w pobliżu horyzontu jest bardzo słaba lub niewidoczna, a wysoko wydaje się "wyprana". Źródła światła widoczne są w większości lub nawet we wszystkich kierunkach. Na większej części nieba lub nawet na całym chmury są wyraźnie jaśniejsze od tła nieba. Zasięg gołego oka to 5,6 do 6,0 mag, a teleskopu 32 cm 14,5 do 15,0 mag.

Klasa 6
Jasne podmiejskie niebo
Nawet w najlepsze noce nie ma śladu Światła Zodiakalnego. Ślad Drogi Mlecznej widoczny jest tylko w pobliżu zenitu. Niebo poniżej 35 stopni nad horyzontem widoczne jest jako popielato - białe. Chmury w każdym miejscu na niebie są dość jasne. Nie masz problemu by widzieć teleskop czy akcesoria. M33 jest niewidoczna bez lornetki a M31 gołym okiem jest widoczna skromnie. Zasięg gołym okiem wynosi około 5,5 mag a teleskopem 32 cm ze średnim powiększeniem 14,0 do 14,5 mag.

Klasa 7
Niebo podmiejskie przechodzące w miejskie
Całe niebo ma popielato-białą poświatę. Silne źródła światła są widoczne we wszystkich kierunkach. Droga Mleczna jest prawie całkiem niewidoczna. M44 i M31 mogą być dostrzeżone gołym okiem, ale bardzo słabo. Chmury są jasne. Nawet w średnich teleskopach najjaśniejsze obiekty Messiera widoczne są tylko jako cienie swoich prawdziwych obrazów. Zasięg gołym okiem wynosi 5,0 mag (jak się postarasz) a teleskopu 32 cm z ledwością 14,0 mag.

Klasa 8
Miejskie niebo
Niebo spowite jest szaro-białą lub pomarańczową poświatą i można czytać bez trudu nagłówki gazet. M31 i M44 mogą być dostrzeżone przez doświadczonych obserwatorów tylko w dobre noce. Tylko jasne obiekty Messiera będą widoczne w średnim teleskopie. Niektóre z gwiazd tworzących charakterystyczne kształty gwizdozbiorów są trudne do dostrzeżenia lub całkiem niewidoczne. Jeśli wiesz gdzie patrzeć, zasięg gołego oka może wynosić 4,5 mag a teleskopu 32 cm nieco ponad 13 mag.

Klasa 9
Niebo z centrum miasta
Całe niebo jest bardzo jasne nawet w zenicie. Wiele z gwiazd tworzących charakterystyczne figury gwiazdozbiorów jest niewidocznych, a słabsze konstelacje, takie jak Rak czy Ryby są w ogóle niewidoczne. Z wyjądkiem prawdopodobnie Plejad żaden obiekt Messiera nie jest widoczny gołym okiem. Jedyne obiekty jakie są warte oglądania w teleskopie to Księżyc, planety i kilka najjaśniejszych gromad gwiazd (jeśli je zdołasz odszukać). Zasięg gołym okiem wynosi 4,0 mag lub mniej.


W moim miesjcu zamieszkania, w zależności od pogody rzecz jasna, oceniam na 6-7st, natomiast miejscówka 4-5st ( z tym, że 4 to bardzo rzadko).


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Powołanie programu Ciemne Niebo i jego wytyczne
PostNapisane: sobota, 22 stycznia 2011, 14:07 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 27 września 2009, 10:58
Posty: 975
Lokalizacja: Izdebno 52°40'00''N 16°12'30''E
''Odgrzewam'' temat, choć i on jest sam w sobie już gorącym :) Podjąłem małą akcję w tej sprawie, jak sam Paweł Baran :)
Choć póki co, środki jakie używam są skromne- bo to mała promocja programu na Naszej Klasie, ale to portal społeczny i wielu ludzi tam zagląda.
Chciałbym iść dalej w tym kierunku, zobaczymy czy mi się uda. Zaś same założenie ochrony ciemnego nieba, ma naprawdę duże znaczenie dla nas wszystkich i dorastających pokoleń :)

_________________
Tomasz Zaraś
PTMA o/Poznań
Izdebno
PICCOLO TN 115/1150
TRIPLET TN 200/1478

okulary: 10,15, 20 oraz 25 mm Super Plössl. Filtr słoneczny z foli baddera.
Lornetka: Celestron 15 x 70 i 7 x 30 . Rejestrator czasu DCF.
Canon 350d mod
Montaż paralaktyczny FASTRON TRAK

Obrazek
Obrazek
g.g 5854060
adres e-mail: meteo@poa.home.pl
Strona projektu: Izdebska Ostoja Ciemnego Nieba https://www.facebook.com/pages/Izdebska-Ostoja-Ciemnego-Nieba/196221140513466
Moja współpraca z POA : http://poa.home.pl/forum/viewforum.php?
Zaprzyjaźnione forum: http://astro-zone.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Powołanie programu Ciemne Niebo i jego wytyczne
PostNapisane: sobota, 22 stycznia 2011, 15:11 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 25 września 2010, 22:16
Posty: 418
Lokalizacja: Kwieciszewo
Niestety , nawet w u mnie nie da się obserwować dobrze , praktycznie z każdej strony łuna , to już się robi chore .

_________________
Teleskop - Synta 8
Okulary - Morpheus 4,5 mm, Plossl 10 mm, 25 mm, UWA 14 mm


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Powołanie programu Ciemne Niebo i jego wytyczne
PostNapisane: sobota, 22 stycznia 2011, 16:43 
Wy narzekacie na łunę, a ja mam latarnię skierowaną niemal prosto w okno - zamiast świecić w dół, świeci po kątem ok 45 st. Szczęśliwie czasem się psuje :)


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Powołanie programu Ciemne Niebo i jego wytyczne
PostNapisane: sobota, 22 stycznia 2011, 16:45 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 25 września 2010, 22:16
Posty: 418
Lokalizacja: Kwieciszewo
Jacek Milecki napisał(a):
Wy narzekacie na łunę, a ja mam latarnię skierowaną niemal prosto w okno - zamiast świecić w dół, świeci po kątem ok 45 st. Szczęśliwie czasem się psuje :)


O cholercia , jednym słowem przekichane

_________________
Teleskop - Synta 8
Okulary - Morpheus 4,5 mm, Plossl 10 mm, 25 mm, UWA 14 mm


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Powołanie programu Ciemne Niebo i jego wytyczne
PostNapisane: sobota, 22 stycznia 2011, 17:25 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 27 września 2009, 10:58
Posty: 975
Lokalizacja: Izdebno 52°40'00''N 16°12'30''E
Bartek Krasicki napisał(a):
Niestety , nawet w u mnie nie da się obserwować dobrze , praktycznie z każdej strony łuna , to już się robi chore .


To przykre, naprawdę, że człowiek nie może spokojnie sobie popatrzeć jak inni w Polsce lub za granicą. Ja akurat jestem w tej lepszej sytuacji, bo niebo mam ciemniejsze, choć sytuacja ulega pogorszeniu, gdyż na bardziej na południowy zachód, nad horyzontem widnieje platforma wiertnicza i masę światełek, Sieraków jest dość daleko, więc jego światła sodowe mi nie straszne. Ale jeśli za każdym razem coś będzie rozświetlało niebo do koła ,znajdę się w podobnej sytuacji co Ty Bartku.
Coś takiego przeczytałem dziś pod jednym ze zdjęć na N.K, jakie umieściłem, a odnosiło się do programu CN: ''Nie obraź się Tomku ale dla mnie to trochę głupie. Może najlepiej wyłączyć prąd w całym kraju? ;) ''

Widocznie ktoś tu jest nie poinformowany ,zaś kolega ten, również Tomek jak ja, cieszył swoje oczy obrazem ciemnego nieba na moim placu obserwacyjnym. Zdecydowanie nie przejmuję się jego wypowiedzią, ale jeśli większość ludzi pomyśli podobnie, to już będzie problem. Zbyt dużo jest ludzi sceptycznych, patrzących na wszystko górnolotnie. Chciałbym właśnie przekazać ta główną idee programu. Przyznam się bez bicia, że zdeklarowałem współpracę z CN i mam nadzieję, że uda mi się ją nawiązać. ;)

_________________
Tomasz Zaraś
PTMA o/Poznań
Izdebno
PICCOLO TN 115/1150
TRIPLET TN 200/1478

okulary: 10,15, 20 oraz 25 mm Super Plössl. Filtr słoneczny z foli baddera.
Lornetka: Celestron 15 x 70 i 7 x 30 . Rejestrator czasu DCF.
Canon 350d mod
Montaż paralaktyczny FASTRON TRAK

Obrazek
Obrazek
g.g 5854060
adres e-mail: meteo@poa.home.pl
Strona projektu: Izdebska Ostoja Ciemnego Nieba https://www.facebook.com/pages/Izdebska-Ostoja-Ciemnego-Nieba/196221140513466
Moja współpraca z POA : http://poa.home.pl/forum/viewforum.php?
Zaprzyjaźnione forum: http://astro-zone.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Powołanie programu Ciemne Niebo i jego wytyczne
PostNapisane: sobota, 22 stycznia 2011, 17:51 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 25 września 2010, 22:16
Posty: 418
Lokalizacja: Kwieciszewo
No miejmy nadzieje ze coś sie zmieni , lecz nie u mnie , droga krajowa nr 15 :cry:

Mimo wszystko życze wszystkim ciemnego nieba .

Niektórzy nie royumieja tego problemu bo nie maja tak pieknego hobby jak my :)

Przepraszam za błedy ale y klawiatura cos nie tak .

_________________
Teleskop - Synta 8
Okulary - Morpheus 4,5 mm, Plossl 10 mm, 25 mm, UWA 14 mm


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Powołanie programu Ciemne Niebo i jego wytyczne
PostNapisane: sobota, 22 stycznia 2011, 17:58 
Offline
Ranga: [1]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 16:19
Posty: 107
Lokalizacja: Mikołów
Aleksander Brożyna napisał(a):
Opis skali Bortle'a.
Klasa 1
Doskonale czarne niebo
Jowisz czy Wenus wydają się psuć adaptację wzroku do ciemności.


Podoba mi się to stwierdzenie zamieszczone w klasie pierwszej ."Jowisz i Wenus wydają się psuć adaptację wzroku". Chciałbym się kiedyś znaleźć w takim miejscu z takim niebem chociaż na 1 godzinę :) .

_________________
Bogdan Zagórski


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Powołanie programu Ciemne Niebo i jego wytyczne
PostNapisane: sobota, 22 stycznia 2011, 18:02 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 27 września 2009, 10:58
Posty: 975
Lokalizacja: Izdebno 52°40'00''N 16°12'30''E
Bartek Krasicki napisał(a):
No miejmy nadzieje ze coś sie zmieni , lecz nie u mnie , droga krajowa nr 15 :cry:

Mimo wszystko życze wszystkim ciemnego nieba .

Niektórzy nie royumieja tego problemu bo nie maja tak pieknego hobby jak my :)

Przepraszam za błedy ale y klawiatura cos nie tak .


Tobie też życzę ciemnego nieba, a my musimy upominać się o to, co jeszcze się zachowało i by pozostało jak najdłużej. Każdy pasjonat łowiectwa, który udziela się na polowaniach itd. Ma pasję, ale stara się, zadbać o zwierzęta w zimie, dokarmia, prowadzi wysiłki, by tej zwierzynie żyło się lżej. Tak i my powinniśmy zadbać o nasze kochane niebo. :D

_________________
Tomasz Zaraś
PTMA o/Poznań
Izdebno
PICCOLO TN 115/1150
TRIPLET TN 200/1478

okulary: 10,15, 20 oraz 25 mm Super Plössl. Filtr słoneczny z foli baddera.
Lornetka: Celestron 15 x 70 i 7 x 30 . Rejestrator czasu DCF.
Canon 350d mod
Montaż paralaktyczny FASTRON TRAK

Obrazek
Obrazek
g.g 5854060
adres e-mail: meteo@poa.home.pl
Strona projektu: Izdebska Ostoja Ciemnego Nieba https://www.facebook.com/pages/Izdebska-Ostoja-Ciemnego-Nieba/196221140513466
Moja współpraca z POA : http://poa.home.pl/forum/viewforum.php?
Zaprzyjaźnione forum: http://astro-zone.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Powołanie programu Ciemne Niebo i jego wytyczne
PostNapisane: sobota, 22 stycznia 2011, 20:14 
Offline
Nowy użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 18:45
Posty: 33
Dla większości ludzi światło w nocy oznacza bezpieczeństwo, a ciemność zagrożenie. Są za ciemnym niebem, ale pragną jasnej i bezpiecznej drogi do domu. Wielu naukowców udowodniło, że wzrost gospodarczy jest wprost proporcjonalny do jasności nocnego nieba, a ponieważ u nas prognozowany jest wzrost gospodarczy, więc o ciemnym niebie można zapomnieć. Nie pozostaje nic innego jak następne zloty organizować......... no właśnie, gdzie? :lol:


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Powołanie programu Ciemne Niebo i jego wytyczne
PostNapisane: sobota, 22 stycznia 2011, 20:48 
Offline
Ranga: [1]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sierpnia 2010, 15:36
Posty: 72
Lokalizacja: Katowice
Apele chyba niewiele pomogą. Wzorem niemal obowiązkowych lekarskich, budowlanych i temu podobnych można by nakazać przynależność samorządowców i rządowców do "Izby Astronomicznej". Gdyby byli zmuszeni do znajomości nieba może przy okazji spowodowaliby ograniczenie podatków przez zmniejszenie wydatków na energię, potrzebną do oświetlenia. Marnie jednak wróżę temu procentowi procenta ludzi-oglądaczy czystego nieba. Każdy sołtys zapisze sobie zasługi oświetlenia każdego skrawka gminy. My, obywatele gminy będziemy klaskać.
ps. miasto to też gmina

asiuda


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Powołanie programu Ciemne Niebo i jego wytyczne
PostNapisane: poniedziałek, 24 stycznia 2011, 23:06 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 25 września 2010, 22:16
Posty: 418
Lokalizacja: Kwieciszewo
Po dzisiejszych obserwacjach jestem przekonany że moje dotychczasowe średnie zadowolenie z Scoposa 30 mm jest związane z jasnością nieba . Niestety u mnie jest coraz gorzej , z każdej strony łuny światła , niebo jest takie mleczne :cry: , ustrzeliłem mgławicę w Andromedzie i widziałem tylko białą plamkę , wiem że więcej nie mogę sie spodziewać ale nieba w okularze też jest niestety jasne , cóż mój plan to póki co do lata nie zakupywać już żadnych okularów bo to na razie bez sensu . Mam zamiar kupić sobie jakiś porządny filtr , ale to naprawdę porządny który w jakimś stopniu pomorze mi w obserwacjach , mam także zamiar kupić szukacz laserowy który pomógłby mi odnaleźć się troszkę na tym niebie . Cóż następnie poszukać coś za ,,metropolią'' by wyruszać tam na weekendy .

_________________
Teleskop - Synta 8
Okulary - Morpheus 4,5 mm, Plossl 10 mm, 25 mm, UWA 14 mm


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Powołanie programu Ciemne Niebo i jego wytyczne
PostNapisane: piątek, 28 stycznia 2011, 00:37 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 27 września 2009, 10:58
Posty: 975
Lokalizacja: Izdebno 52°40'00''N 16°12'30''E
Jak już wspominałem, zadeklarowałem współpracę z programem. Nie zasypując gruszek w popiele, przeszedłem od słów do czynów :)
Dostałem pozytywną odpowiedź co do współpracy i mam poparcie Ludzi, których naprawdę szanuję ;) A to mi pomoże, by jakoś zaistnieć w tym wszystkim a przede wszystkim trwać w tym do końca. O tym, co wynikło z dalszej współpracy, powiadomią później. Póki co, pierwszy ''szlak przetarty'' :)

_________________
Tomasz Zaraś
PTMA o/Poznań
Izdebno
PICCOLO TN 115/1150
TRIPLET TN 200/1478

okulary: 10,15, 20 oraz 25 mm Super Plössl. Filtr słoneczny z foli baddera.
Lornetka: Celestron 15 x 70 i 7 x 30 . Rejestrator czasu DCF.
Canon 350d mod
Montaż paralaktyczny FASTRON TRAK

Obrazek
Obrazek
g.g 5854060
adres e-mail: meteo@poa.home.pl
Strona projektu: Izdebska Ostoja Ciemnego Nieba https://www.facebook.com/pages/Izdebska-Ostoja-Ciemnego-Nieba/196221140513466
Moja współpraca z POA : http://poa.home.pl/forum/viewforum.php?
Zaprzyjaźnione forum: http://astro-zone.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Powołanie programu Ciemne Niebo i jego wytyczne
PostNapisane: piątek, 28 stycznia 2011, 18:08 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 25 września 2010, 22:16
Posty: 418
Lokalizacja: Kwieciszewo
Tomasz Zaraś napisał(a):
Jak już wspominałem, zadeklarowałem współpracę z programem. Nie zasypując gruszek w popiele, przeszedłem od słów do czynów :)
Dostałem pozytywną odpowiedź co do współpracy i mam poparcie Ludzi, których naprawdę szanuję ;) A to mi pomoże, by jakoś zaistnieć w tym wszystkim a przede wszystkim trwać w tym do końca. O tym, co wynikło z dalszej współpracy, powiadomią później. Póki co, pierwszy ''szlak przetarty'' :)


No to gratuluję . 8-)

_________________
Teleskop - Synta 8
Okulary - Morpheus 4,5 mm, Plossl 10 mm, 25 mm, UWA 14 mm


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Powołanie programu Ciemne Niebo i jego wytyczne
PostNapisane: piątek, 28 stycznia 2011, 18:12 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 27 września 2009, 10:58
Posty: 975
Lokalizacja: Izdebno 52°40'00''N 16°12'30''E
Bartek Krasicki napisał(a):
Tomasz Zaraś napisał(a):
Jak już wspominałem, zadeklarowałem współpracę z programem. Nie zasypując gruszek w popiele, przeszedłem od słów do czynów :)
Dostałem pozytywną odpowiedź co do współpracy i mam poparcie Ludzi, których naprawdę szanuję ;) A to mi pomoże, by jakoś zaistnieć w tym wszystkim a przede wszystkim trwać w tym do końca. O tym, co wynikło z dalszej współpracy, powiadomią później. Póki co, pierwszy ''szlak przetarty'' :)


No to gratuluję . 8-)


Dziękuję i pozdrawiam : )

_________________
Tomasz Zaraś
PTMA o/Poznań
Izdebno
PICCOLO TN 115/1150
TRIPLET TN 200/1478

okulary: 10,15, 20 oraz 25 mm Super Plössl. Filtr słoneczny z foli baddera.
Lornetka: Celestron 15 x 70 i 7 x 30 . Rejestrator czasu DCF.
Canon 350d mod
Montaż paralaktyczny FASTRON TRAK

Obrazek
Obrazek
g.g 5854060
adres e-mail: meteo@poa.home.pl
Strona projektu: Izdebska Ostoja Ciemnego Nieba https://www.facebook.com/pages/Izdebska-Ostoja-Ciemnego-Nieba/196221140513466
Moja współpraca z POA : http://poa.home.pl/forum/viewforum.php?
Zaprzyjaźnione forum: http://astro-zone.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Powołanie programu Ciemne Niebo i jego wytyczne
PostNapisane: piątek, 28 stycznia 2011, 21:31 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 21:18
Posty: 782
Lokalizacja: Wrocław
Bartek Krasicki napisał(a):
... . Cóż następnie poszukać coś za ,,metropolią'' by wyruszać tam na weekendy .

Bartku jesteś na granicy zielonego i niebieskiego LP. Morski, mglisty klimat odległy. Skąd więc ta nutka grymasu?

_________________
jp2
tel. 663 295 042
e-mail: janpolak63@gmail.com
teleskop: Synta 12"


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Powołanie programu Ciemne Niebo i jego wytyczne
PostNapisane: sobota, 29 stycznia 2011, 00:01 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 25 września 2010, 22:16
Posty: 418
Lokalizacja: Kwieciszewo
Jan Polak napisał(a):
Bartek Krasicki napisał(a):
... . Cóż następnie poszukać coś za ,,metropolią'' by wyruszać tam na weekendy .

Bartku jesteś na granicy zielonego i niebieskiego LP. Morski, mglisty klimat odległy. Skąd więc ta nutka grymasu?


Mapy mapami , ale u mnie nie jest zbyt wesoło .

_________________
Teleskop - Synta 8
Okulary - Morpheus 4,5 mm, Plossl 10 mm, 25 mm, UWA 14 mm


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL