Teraz jest piątek, 29 marca 2024, 13:42

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - kwiecień 2011
PostNapisane: niedziela, 10 kwietnia 2011, 09:36 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 15:33
Posty: 5189
Lokalizacja: Katowice-Janów
Karol Kudra napisał(a):
M13 znajduje się Herkulesie a ten leży tuż obok Vegi. Vega dlatego że jest dość jasnym obiektem i nie było jej trudno odnaleźć.

Ok ,ale herkules jest bardzo łatwo rozpoznawalnym gwiazdozbiorem i rozumiem ,że za pomocą Wegi próbowałeś znaleźć właśnie jego a nie M13? Ta kulka znajduje się mniej więcej na prawym biodrze herkulesa.

_________________
Moje Fotki
tel.512174124 , 511960672
gg: 11790876 e-mail: grzegorzczerneckiastro@interia.pl
TS APO 102/520 f5.1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI 290 MM Mini, Canon EOS 550D.

------------------------------------------------------------
https://drive.google.com/file/d/18pMRcxQoFbOvi1dYEZwy3l8hyanneo3k/view?usp=sharing


Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - kwiecień 2011
PostNapisane: niedziela, 10 kwietnia 2011, 12:02 
Offline
Ranga: [1]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 8 marca 2011, 15:27
Posty: 128
Lokalizacja: Paszkówka
Grzegorz Czernecki napisał(a):
[Ta kulka znajduje się mniej więcej na prawym biodrze herkulesa.

Dokładnie tak. Vegę łatwo odnalazłem bo jest jasną gwiazdą a potem próbowałem skierować się na Herkulesa i odnaleźć M13 ale nie udało mi się. Podjadę dzisiaj do Lidla może będą mieli jeszcze te lidletki :). Myślę że dla startującego w tym temacie lornetka jest dobrą opcją.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - kwiecień 2011
PostNapisane: niedziela, 10 kwietnia 2011, 12:38 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:05
Posty: 4756
Lokalizacja: Tarnowskie Góry zaroski przy farze.
Karol Kudra napisał(a):
Podjadę dzisiaj do Lidla może będą mieli jeszcze te lidletki :). Myślę że dla startującego w tym temacie lornetka jest dobrą opcją.

Właśnie chciałem Ci to zaproponować. Dla początkującego obserwatora, którym niewątpliwie jeszcze jesteś, to raczej najprostsze rozwiązanie na poznanie nieba.
Drugą opcją, jest wyjazd na wspólne obserwacje. Tam koledzy zawsze coś podpowiedzą i pomogą.

_________________
http://www.cro.pl/forum
6 0 5 8 4 9 4 9 3
Karlik 20", GSO 12", Powermate 2",ES 20 - 100*,ES 14, ES 8.8, ES 6.7, OIII, Ultrablock, UHC-S, Pomarańczowy, 10X50
Piwo ma wartości odżywcze, podczas gdy żywność nie ma wartości piwnych


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - kwiecień 2011
PostNapisane: niedziela, 10 kwietnia 2011, 12:57 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 15:33
Posty: 5189
Lokalizacja: Katowice-Janów
Tylko ,że w lidletce nie wprawiony obserwator może jej nie zauważyć
a jak już będziesz w herkulesie to jest tam jeszcze jedna fajna kulka.


Załączniki:
stellarium-001.png
stellarium-001.png [ 68.88 KiB | Przeglądane 4395 razy ]
stellarium-000.png
stellarium-000.png [ 72.75 KiB | Przeglądane 4397 razy ]

_________________
Moje Fotki
tel.512174124 , 511960672
gg: 11790876 e-mail: grzegorzczerneckiastro@interia.pl
TS APO 102/520 f5.1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI 290 MM Mini, Canon EOS 550D.

------------------------------------------------------------
https://drive.google.com/file/d/18pMRcxQoFbOvi1dYEZwy3l8hyanneo3k/view?usp=sharing
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - kwiecień 2011
PostNapisane: niedziela, 10 kwietnia 2011, 19:35 
Offline
Ranga: [1]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 2 stycznia 2011, 17:03
Posty: 138
Lokalizacja: Częstochowa
A dla mnie Panowie i Panie kwiecien to pożegnanie chyba najpiękniejszego nieba,nieba zimowego. To właśnie zimą niebo oferuje nam wiele pięknych i jasnych eMek które chyba bez problemu odnajdzie nawet początkujący miłosnik astronomi.Spoglądam na te cuda każdej zimy ,widziałem je już setki amoże tysiące razy,i ciągle wywołują u mnie jakieś pozytywne emocje i zachwyt.Może to wam sie wydać dziwne,ale tak już mam,to jest jeden z nielicznych powodów że troche mi żal że już po zimie.

_________________
e-mail majeran69@wp.pl canon 40D+szkiełka newton 13cm+4 szkła+5 filtrów


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - kwiecień 2011
PostNapisane: niedziela, 10 kwietnia 2011, 22:59 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 10 marca 2011, 19:16
Posty: 595
A ja to dzis osleplem chyba. Chcialem skorzystac z okazji ze chmury sie zwinely a latarnie na ulicy po ostatnich wiatrach odmowily posluszenstwa i wycelowalem malenstwo w miejsce gdzie teoretycznie powinny byc m81 i m82 i .... nie znalazlem. szukalem bladzilem nie zobaczylem :( Uprzedzajac ewentualne sugestie ... zdjalem dekiel z obiektywu :mrgreen:
Za to ksiezyc hmm no ten prezentowal sie pieknie i pomimo slepoty udalo mi sie go znalezc :P

_________________
Wielka wyprawa obserwacyjna Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Islandia 2016.



Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - kwiecień 2011
PostNapisane: niedziela, 10 kwietnia 2011, 23:07 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 15:33
Posty: 5189
Lokalizacja: Katowice-Janów
Tomasz Famulski napisał(a):

Za to ksiezyc hmm no ten prezentowal sie pieknie i pomimo slepoty udalo mi sie go znalezc :P

I tu szukał bym przyczyny ;)

_________________
Moje Fotki
tel.512174124 , 511960672
gg: 11790876 e-mail: grzegorzczerneckiastro@interia.pl
TS APO 102/520 f5.1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI 290 MM Mini, Canon EOS 550D.

------------------------------------------------------------
https://drive.google.com/file/d/18pMRcxQoFbOvi1dYEZwy3l8hyanneo3k/view?usp=sharing


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - kwiecień 2011
PostNapisane: poniedziałek, 11 kwietnia 2011, 00:46 
Offline
Ranga: [1]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 8 marca 2011, 15:27
Posty: 128
Lokalizacja: Paszkówka
Dzisiejsze niebo było dla mnie totalnym zaskoczeniem. Po fatalnym dniu i masie chmur noc była rewelacyjna i bezchmurna. Po raz kolejny podjąłem się próby poszukiwania M13 (walczyłem od 23:00 do 0:40). Na początek poszedł Łysy :). Poter Saturn. I tu poszło gładko. Przypomniało mi się, że mam w domu małą lornetkę 10x25. Postanowiłem jej użyć bo nigdy nieba przez nią nie oglądałem. Teraz już wiem, że muszę mieć lepszą ale dzięki niej odnalazłem M44. Dzięki temu łatwo namierzyłem ją teleskopem. To moja pierwsza gromada otwarta! Jestem pod wrażeniem. Blisko M44 jest M46 ale niestety moja lornetka nie sięga takiego magnitudo. Przyszedł czas na M13 ale niestety nadal niepowodzenie. Lornetką nie mogę jej zlokalizować a teleskopem tym bardziej. No cóż - może jeszcze nie czas? Cierpliwość przy astro to cnota.

Zajechałem dziś do Lidla ale spóźniłem się 5 min. Sklep był otwarty do 18:00. Podjadę w tygodniu.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - kwiecień 2011
PostNapisane: poniedziałek, 11 kwietnia 2011, 07:11 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Posty: 3866
Lokalizacja: Chorzów
Karol Kudra napisał(a):
Po raz kolejny podjąłem się próby poszukiwania M13 (walczyłem od 23:00 do 0:40)... Przyszedł czas na M13 ale niestety nadal niepowodzenie. Lornetką nie mogę jej zlokalizować a teleskopem tym bardziej. No cóż - może jeszcze nie czas? Cierpliwość przy astro to cnota.

Spokojnie! Lornetką 10x50 namierzysz ją bez problemu (10x25 to trochę mało), a co dopiero Twoim teleskopem. Trening czyni mistrza ;). Lidletka jak najbardziej się nada.

_________________
Adam Skrzypek

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - kwiecień 2011
PostNapisane: poniedziałek, 11 kwietnia 2011, 08:41 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 11 stycznia 2011, 14:03
Posty: 260
Lokalizacja: Gliwice
Karol Kudra napisał(a):
Przyszedł czas na M13 ale niestety nadal niepowodzenie.

'Kip trajing' jak mawiali egipscy astronomowie, a z pewnością się opłaci :mrgreen:
Za przykład walki z trudnościami dam swoje wczorajsze obserwacje.
Ok.22-23 kontynuowałem testy lidletki i...z okna kuchennego wypatrzyłem M13.
Warunki typowo miejskie, miliony lamp, wysokie budownictwo w okolicy gliwickiego lotniska więc Herkules leży gdzieś nad Zabrzem i resztą rozświetlonej aglomeracji.
W tej części nieba gołym okiem nie było widać słabszych gwiazd Lutni, Herkules nikły - niczym się nie wyróżniał.
Zgrubna orientacja na podstawie najjaśniejszych gwiazd typu Wegi, Arktura i Spiki. Saturn widoczny.
Dopiero w lornetce wyskakiwały gwiazdki podwójne, charakterystyczne linie gwiazdozbiorów i gdzieś tam przyczajona szara chmura M13 - znajdywałem ją kilka razy podchodząc z różnych stron.
Zatem lidleta daje radę...a przecież u Ciebie niebo jest o kilka klas lepsze niż u mnie.
Paradoksalnie, może problemem jest właśnie nawigacja po niebie zbyt obficie usianym gwiazdami.
Pozdrowienia,

_________________
synta 12" + lidleta


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - kwiecień 2011
PostNapisane: poniedziałek, 11 kwietnia 2011, 10:04 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:05
Posty: 4756
Lokalizacja: Tarnowskie Góry zaroski przy farze.
Dla zobrazowania całości, powiem Wam, że M13 to jeden z najłatwiejszych obiektów na niebie. Odnalezienie go przy odrobinie wprawy, nie powinno przysporzyć większych problemów. Jak powiedział Adam, w lidletce znajdziesz na pewno, tylko mała rada. Nie wykonuj gwałtownych ruchów lornetką. Tak będzie łatwiej. Niebo w lornetce jest zupełnie inne od widzianego gołym okiem.

_________________
http://www.cro.pl/forum
6 0 5 8 4 9 4 9 3
Karlik 20", GSO 12", Powermate 2",ES 20 - 100*,ES 14, ES 8.8, ES 6.7, OIII, Ultrablock, UHC-S, Pomarańczowy, 10X50
Piwo ma wartości odżywcze, podczas gdy żywność nie ma wartości piwnych


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - kwiecień 2011
PostNapisane: poniedziałek, 11 kwietnia 2011, 11:12 
Offline
Ranga: [1]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 8 marca 2011, 15:27
Posty: 128
Lokalizacja: Paszkówka
Janusz Leks napisał(a):
Paradoksalnie, może problemem jest właśnie nawigacja po niebie zbyt obficie usianym gwiazdami.
Pozdrowienia,

hmm... fakt, gwiazd Ci mam pod dostatkiem nad głową :). Jakieś tam latarnie mamy na wsi ale niebo jest o "niebo" lepsze u nas niż w mieście :P. W jakiś letni wieczór zapraszam Was (jeśli ktoś będzie miał ochotę) do wspólnych obserwacji. Miejsca mam sporo koło domu, trawnika też nie brakuje.

@Adam - naczytałem się na forum, że M13 takie proste do znalezienia i na pewno nie odpuszczę. Nie mniej jednak w mojej lornetce 10x25 nie do znalezienia. M44 było bardzo dobrze widoczne ale ono ma coś ponad 3 mag a M13 ponad 6. Myślę że tu tkwi problem.

Co do mojego teleskopu to najpierw go muszę skolimować, ustawić montaż jak trzeba i poskręcać bo znowu się śruby poluzowały. Mikroruchy są makroruchami a tuba telepie się jak na wietrze.

Byłem dzisiaj w Lidlu w Wadowicach ale niestety Lidletek brak. Pani powiedziała że wszystkie się sprzedały a towar lubi się powtarzać co 3 miesiące. Sprawdzę jeszcze w Skawinie.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - kwiecień 2011
PostNapisane: poniedziałek, 11 kwietnia 2011, 17:31 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:05
Posty: 4756
Lokalizacja: Tarnowskie Góry zaroski przy farze.
Karolu. M44 widać gołym okiem, dlatego nie masz problemów ze znalezieniem.

_________________
http://www.cro.pl/forum
6 0 5 8 4 9 4 9 3
Karlik 20", GSO 12", Powermate 2",ES 20 - 100*,ES 14, ES 8.8, ES 6.7, OIII, Ultrablock, UHC-S, Pomarańczowy, 10X50
Piwo ma wartości odżywcze, podczas gdy żywność nie ma wartości piwnych


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - kwiecień 2011
PostNapisane: poniedziałek, 11 kwietnia 2011, 21:44 
Offline
Ranga: [1]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 8 marca 2011, 15:27
Posty: 128
Lokalizacja: Paszkówka
Dla Was pewnie tak ale dla mnie niewprawnego obserwatora jeszcze nie. Nieraz czytam na forum, że nieuzbrojonym okiem widać Andromedę, M42, M35 i inne. Ja jeszcze nie potrafię ale mam nadzieję, że już niedługo 8-)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - kwiecień 2011
PostNapisane: wtorek, 12 kwietnia 2011, 01:00 
Offline
Ranga: [1]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 12 grudnia 2010, 23:06
Posty: 123
Lokalizacja: Łańcut
Ja w niedzielę rozwinąłem sprzęt pod jasnym łańcuckim niebem ;) No więc na pierwszy ogień poszedł Saturn oraz Łysy: Władca Pierścieni największy był w 8mm SWA Radka, jednak trzeba było uważnie patrzeć "centrycznie", delikatne przechylenie głowy i... obraz znikał, pojawiały się ciemne plamy :shock: Później testowałem swój najnowszy nabytek: ES 14mm 82*, muszę przyznać, iż można się porozglądać w tym okularku ;) Zaciekawiło mnie tylko jedno: Księżyc mieścił się cały w polu widzenia, ale wokół niego pojawiła się żółta obwódka :o Nasz satelita akurat był w pierwszej kwadrze i spodobał mi się pewien charakterystyczny kształt: otóż w terminatorze, patrząc od środka tarczy w górę okularów, światło tak ciekawie padało na jego powierzchnię, że wyglądało jakby biały samolot był na jego powierzchni! Potem test mojego kolejnego nabytku (używanego ale nowego ;) ): Scopos 30mm - rodzinka stwierdziła, iż najlepszy widok Księżyca spośród wszystkich okularów! Może dlatego, iż w małym powiększeniu tak szybko nie ucieka z pola widzenia (w przeciwieństwie do kitowców), później odnalazłem Tryplet Lwa, szybkie spojrzenie w kierunku Saturna, w Scoposie fajne sombrero pośród gwiazd i na koniec h i chi Persei, czyli słynne hichotki, jednak trochę przygaszone blaskiem latarni, miasta oraz Księżyca. Dziękuję wszystkim za uwagę, pozdrawiam, Piotrek

_________________
Syncia 10 na Dobsonie
SP 10 i 25 mm
Scopos 30 mm, ES 14mm 82*, LVW 8mm
filtr Księżycowy
Vanguard 7x50, Bresser 10x50


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - kwiecień 2011
PostNapisane: sobota, 30 kwietnia 2011, 20:57 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 11 stycznia 2011, 14:03
Posty: 260
Lokalizacja: Gliwice
Hej, kwiecień na ukończeniu, a w 'dzisiejszych obserwacjach' długa cisza. Chyba nie było aż tak źle z oglądaniem nieba, co?

Nim spadnie deszcz zlotowych relacji wrzucę opis kilku swoich kwietniowych obserwacji.
Otóż, dnie i noce pomiędzy 20 i 26 kwietnia spędzałem z rodziną na Rotoczu.
Miejscówka położona w niebieskim obszarze na mapie Light Pollution okazała się być małą, spokojną wioską położoną przy podrzędnej drodze, z rtęciowym oświetleniem gaszonym o 22:30.
Na mój amatorski gust, nos i oko można tam poszaleć z kosmosem. Nam się trafiła, odpukać, pogoda idealna...tak w dzień jak i w nocy.
Raz tylko, w niedzielę, nastało "załamanie": w dzień krótko postraszyło burzą i lekkim deszczem -
noc już z tysiącami gwiazd i pięknym widowiskiem w postaci czających się gdzieś daleko kłębiastych chmur rozświetlanych błyskawicami.
Dotąd nie wiem dlaczego nie dobyłem aparatu...wizual zauroczył i pochłonął mnie bez reszty :wink:
Pozostałe noce bez fajerwerków: zwykła, czarna ciemność i wrażenie miliardów gwiazd nad głową.
Dla miejscowych "ot, noc jak conoc" - nawet teleskopów nie wystawiali!
Dla mieszkańca prześwietlonej aglomeracji - spektakl wart każdych pieniędzy.

OK, o warunkach wiadomo już wszystko. Teraz o sprzęcie.
Wszystkie obserwacje prowadziłem z wykorzystaniem wbudowanego systemu ocznego i legendarnej lidletki 10x50.
Rozpoczynałem krótko po zachodzie Słońca by łapać pojawiające się stopniowo gwiazdy i znikającego Oriona.
Mimo niewielkiej wysokości wielka mgławica była dobrze widoczna.
A później...później oglądałem wszystko...
Zapomniałem zabrać atlas więc wpierw lokalizowałem gwiazdozbiory i celowałem w miejsca znane lub przeczesywałem "teren" natrafiając na DSy.
Przyznam, że niektóre zaskakiwały nieoczekiwanym pojawieniem się w lidletce więc po wszystkim sprawdzałem to w Stellarium.
No i cóż, duże gromady otwarte doskonale widoczne gołym okiem, w lornetce rozdzielone na mrowie gwiazd.
Lidleta z łatwością wychwytywała M13+M92 Herkulesa, M36+M37+M38+NGC2281 Woźnicy, M35 Bliźniaków, M44+M67 Raka, liczne gromady Kasjopeji i Perseusza,
M29+M39 i bodajże NGC6940 w Łabędziu. Veil - nie wiem, pewnie nie widziałem, ale też niezbyt się starałem.
Cygnus wschodził późno - a wtedy ja, z karkiem obolałym od zadzierania głowy lecz nasycony widokami, zachodziłem do łóżka :twisted:
W Warkoczu chyba majaczyła gromadka M53. Lidletowałem też za galaktykami. W Pannie i Lwie chyba nic nie dostrzegłem albo już nie pamiętam.
Coś tam było w rejonie W.Niedźwiedzicy i Psów Gończych.Oczywiście lista i tak będzie krótka.
Najłatwiej rozprawiałem się z M81. Nieznacznie trudniej było z M51. Więcej roboty było z M63.
Najbardziej ucieszyło mnie ustrzelenie ledwo dostrzegalnego szarego koła - M101. Obiekt całkiem duży i jednocześnie bardzo słaby.
Co ciekawe, w ładną zimową noc, z miejscówki 22km od Gliwic nie udało się tego zobaczyć w kumplowej syncie 12".
Zapewne za sprawą naszych marnych umiejętności i zaświetlonego nieba.
Oczywiście na Was-wyjadaczach zobaczenie oklepanej eMki nie robi wrażenia, ale przecież chodzi o frajdę i wrażenia.

Łoj, wodolejstwo się zrobiło, starczy za cały kwiecień...a wystarczyło napisać, że:
1. Roztocze nie jest złe (co łatwo potwierdzić oglądając świetne astrozdjęcia Szymona)
oraz
2. dobra lidletka też zła nie jest 8-)

Gdyby ktoś zapragnął obejrzeć obrazki z rodzinnego wypadu na Roztocze to zapraszam tutaj.

Koniec części pierwszej i ostatniej.
Pozdrowienia

_________________
synta 12" + lidleta


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - kwiecień 2011
PostNapisane: sobota, 30 kwietnia 2011, 23:53 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Posty: 3866
Lokalizacja: Chorzów
No i kończy nam się kwiecień. Zapraszam do nowego majowego wątku.

_________________
Adam Skrzypek

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 46 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL