Teraz jest wtorek, 16 kwietnia 2024, 23:28

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - maj 2011
PostNapisane: wtorek, 31 maja 2011, 11:47 
Offline
Ranga: [1]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 8 marca 2011, 15:27
Posty: 128
Lokalizacja: Paszkówka
Aha, zapomniałem jeszcze o jednym. Moje wczorajsze obserwacje zaczęły się od tego, że na niebie (nad Lwem) ok. godz. 22:40 zaobserwowałem jasny punkcik, który rozbłysnął i zgasł. Tak jak by jakaś gwiazda zgasła. Nie widziałem tego zbyt długo bo wyszedłem na dwór i oglądałem niebo. W pewnej chwili się odwróciłem i zobaczyłen ten punkcik. Może wczoraj miało jakieś wydarzenie o którym nie wiem?

A jak szukałem M5 to zaobserwowałem przez okular spadający meteor :). Fajne wrażenie. Wczoraj to się działo.


Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - maj 2011
PostNapisane: wtorek, 31 maja 2011, 12:01 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 15:33
Posty: 5190
Lokalizacja: Katowice-Janów
Karol Kudra napisał(a):
Aha, zapomniałem jeszcze o jednym. Moje wczorajsze obserwacje zaczęły się od tego, że na niebie (nad Lwem) ok. godz. 22:40 zaobserwowałem jasny punkcik, który rozbłysnął i zgasł. .

Pewnie flara iridium.

_________________
Moje Fotki
tel.512174124 , 511960672
gg: 11790876 e-mail: grzegorzczerneckiastro@interia.pl
TS APO 102/520 f5.1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI 290 MM Mini, Canon EOS 550D.

------------------------------------------------------------
https://drive.google.com/file/d/18pMRcxQoFbOvi1dYEZwy3l8hyanneo3k/view?usp=sharing


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - maj 2011
PostNapisane: wtorek, 31 maja 2011, 12:03 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 10 marca 2011, 19:16
Posty: 595
Karol Kudra napisał(a):
Tomasz Famulski napisał(a):
Kurcze na azymutalnym moncie wreszcie mozna poszalec z szukaniem.

No właśnie, ja mam montaż paralaktyczny i teraz już wiem, że do wygodnych on nie należy, chociaż zapewne są i tacy, którzy by go nie zamienili. Ma on oczywiście swoje zalety ale do "luźnych" obserwacji wybrał bym Dobsona lub AZ4. I gwiazd by się człowiek szybciej nauczył z takim montażem.


Dla mnie narazie to montaz paralaktyczny to jest fajny jak lecisz z GOTO albo ustawiasz sie do obserwacji na duzych powerach ze sledzeniem obiektu tudziez chcesz troche pofocic :)) AA no i jak chce wykorzystac duza tube bo 9 kilo to troche sie boje na az 4 wrzucic :P Ale do takiego szybkiego latania z szukaniem po niebie to jednak azymutalny jest hmmm.... bardziej intuicyjny ... a moze to kwestia przyzwyczajenia ??

_________________
Wielka wyprawa obserwacyjna Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Islandia 2016.



Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - maj 2011
PostNapisane: wtorek, 31 maja 2011, 12:06 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 10 marca 2011, 19:16
Posty: 595
Grzegorz Czernecki napisał(a):
Karol Kudra napisał(a):
Aha, zapomniałem jeszcze o jednym. Moje wczorajsze obserwacje zaczęły się od tego, że na niebie (nad Lwem) ok. godz. 22:40 zaobserwowałem jasny punkcik, który rozbłysnął i zgasł. .

Pewnie flara iridium.


Tez wlasnie o tym pomyslalem :))

_________________
Wielka wyprawa obserwacyjna Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Islandia 2016.



Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - maj 2011
PostNapisane: wtorek, 31 maja 2011, 13:43 
Offline
Ranga: [1]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 8 marca 2011, 15:27
Posty: 128
Lokalizacja: Paszkówka
Tomasz Famulski napisał(a):
Dla mnie narazie to montaz paralaktyczny to jest fajny jak lecisz z GOTO albo ustawiasz sie do obserwacji na duzych powerach ze sledzeniem obiektu tudziez chcesz troche pofocic :))

Dokładnie takie mam zdanie w tym temacie :). Dużo mi pomogło w tym przypadku spotkanie w Zwardoniu.

Flara Iridium - nawet nie wiedziałem że jest coś takiego. I tu cytuję za Wikipedią:
Cytuj:
Flara Iridium jest jednym z piękniejszych zjawisk na nocnym niebie, trwającym jednak bardzo krótko (kilka sekund).

Czuję się wyróżniony :P. Ale to fakt, że zjawisko było SUPER.

I jeszcze mi się coś przypomniało. Że wczorajszej nocy widziałem przelatującego satelitę na południowym niebie. Kurcze uzbierało się tego trochę.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - maj 2011
PostNapisane: wtorek, 31 maja 2011, 13:59 
Offline
Ranga: [1]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 8 marca 2011, 15:27
Posty: 128
Lokalizacja: Paszkówka
Właśnie skorzystalem z Orbitrona. Otóż w tych godzinach, które podawałem miały miejsce dwie flary. Iridium 39 (22:46:47) i Iridium 40 (22:37:48). Obie flary na południowym niebie.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - maj 2011
PostNapisane: wtorek, 31 maja 2011, 14:01 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 10 marca 2011, 19:16
Posty: 595
Karol Kudra napisał(a):

Flara Iridium - nawet nie wiedziałem że jest coś takiego. I tu cytuję za Wikipedią:
Cytuj:
Flara Iridium jest jednym z piękniejszych zjawisk na nocnym niebie, trwającym jednak bardzo krótko (kilka sekund).

Czuję się wyróżniony :P. Ale to fakt, że zjawisko było SUPER.


Przy pierwszym Iridium jakie widziałem to w pierwszej chwili sądziłem ze samolot włączył światła lądowania :)

_________________
Wielka wyprawa obserwacyjna Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Islandia 2016.



Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 23 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL