Teraz jest pi─ůtek, 6 grudnia 2019, 08:34

Strefa czasowa: UTC + 2

Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Przejd┼║ na stron─Ö Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Nast─Öpna strona
Autor Wiadomo┼Ť─ç
 Tytu┼é: Re: Poradnik Mi┼éo┼Ťnika Astronomii - nowa ksi─ů┼╝ka!
PostNapisane: pi─ůtek, 14 stycznia 2011, 01:36 
Ranga: [4]

Do┼é─ůczy┼é(a): pi─ůtek, 7 stycznia 2011, 21:47
Dzisiaj (a w zasadzie wczoraj, bo ju┼╝ po p├│┼énocy :lol: ) przysz┼éa ksi─ů┼╝ka.

Sporo konkretnego materia┼éu w ┼Ťrodku. Od jutra (w zasadzie od dzisiaj :lol: ) zaczynam lektur─Ö!

Dzi─Ökuj─Ö!

P.S. A w lutym ruszam z synt─ů ;)

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 16 stycznia 2011, 21:16 

Po przeczytaniu 7 rozdzia┼é├│w czuj─Ö si─Ö m─ůdrzejszy o ca┼éy rok ┼Ťwietlny! :)

Dzi─Öki temu, b─Öd─Ö wiedzia┼é jak dobra─ç okular, filtry itp. rzeczy do teleskopu i najwa┼╝niejsze, kt├│ry wybra─ç! Bardzo praktycznie napisana ksi─ů┼╝ka. Czego┼Ť takiego w┼éa┼Ťnie szuka┼éem.
Sporo wyja┼Ťnionych poj─Ö─ç, dzi─Öki kt├│rym mo┼╝na zrozumie─ç w podstawowy spos├│b o co chodzi we wszystkich wsp├│┼érz─Ödnych i jak po┼éapa─ç si─Ö na niebie :)

Na pewno po przeczytaniu, poradnik będzie mi towarzyszył przy każdej okazji obserwacji, tudzież kupna sprzętu!

Marku, gratuluj─Ö tak sporej wiedzy zebranej w jedn─ů ca┼éo┼Ť─ç - rewelacja!

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 16 stycznia 2011, 21:22 
Nowy u┼╝ytkownik

Do┼é─ůczy┼é(a): czwartek, 13 stycznia 2011, 11:16
Fakt fajna ksi─ů┼╝ka fajnie sie czyta du┼╝o wyja┼Ťnia z mojego pkt widzenia jako amatora

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 17 stycznia 2011, 21:18 
Administrator
Administrator

Do┼é─ůczy┼é(a): poniedzia┼éek, 24 sierpnia 2009, 14:27
Dzi─Ökuje. W┼éa┼Ťnie o to chodzi┼éo. ;)

Obrazek M├│j profil na Facebooku
tel. 880-184-000 (prywatny), e-mail: astrocd@astrocd.pl (prywatne), m.substyk@urania.edu.pl (Urania-PA), marek.substyk@ptma.pl, zarzad@ptma.pl (PTMA);
tel. 575-572-330 (praca), e-mail: katowice@deltaoptical.pl
------------------------------------------------------------

Wielkie Wyprawy Polskiego Towarzystwa Mi┼éo┼Ťnik├│w Astronomii. Islandia 2019/USA 2020

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 9 marca 2011, 12:10 
Administrator
Administrator

Dzi┼Ť dosta┼éem tak─ů oto recezj─Ö ksi─ů┼╝ki. Mi┼éo si─Ö takie s┼éowa czyta, bo podbudowuj─ů do dalszej pracy. Teraz wiem, ┼╝e praca nie posz┼éa na darmo.

Radek Kosarzycki napisał(a):
Panie Marku,

w dniu dzisiejszym o 8:50 otrzyma┼éem kurierem od Pa┼ästwa "Poradnik mi┼éo┼Ťnika astronomii" Pa┼äskiego autorstwa. Aktualnie jest 21:27, a ja w┼éa┼Ťnie oderwa┼éem si─Ö od ksi─ů┼╝ki ko┼äcz─ůc czyta─ç ostatni─ů stron─Ö poradnika. Tego mi brakowa┼éo, tak usystematyzowanej wiedzy nie spos├│b spotka─ç gdzie indziej. Mam wra┼╝enie, ┼╝e ksi─ů┼╝ka by┼éa pisana dok┼éadnie na miar─Ö, pod amatora, kt├│ry ma w─ůtpliwo┼Ťci co do tego jaki sprz─Öt kupi─ç, co obserwowa─ç, w kt├│rym kierunku pod─ů┼╝a─ç. Mimo miesi─Öcy czytania wszelkich for i stron internetowych, dopiero dzisiaj usystematyzowa┼éem sobie wiedz─Ö dot. monta┼╝y, konstrukcji teleskop├│w, okular├│w, filtr├│w, a jednocze┼Ťnie znacznie poszerzy┼éem wiedz─Ö z zakresu DS i NGC.

Generalnie czuj─Ö, i┼╝ jeszcze wiele razy b─Öd─Ö wraca┼é do tej lektury. Astronomi─ů interesuj─Ö si─Ö ju┼╝ prawie 20 lat, ale jak dot─ůd jest to najbardziej kompleksowa publikacja z jak─ů mia┼éem do czynienia.
Chyl─Ö czo┼éa przed pa┼äsk─ů lekko┼Ťci─ů pi├│ra.

Pozdrawiam,
Radosław Kosarzycki
Murowana Go┼Ťlina k/Poznania

tel. 880-184-000 (prywatny), e-mail: astrocd@astrocd.pl (prywatne), m.substyk@urania.edu.pl (Urania-PA), marek.substyk@ptma.pl, zarzad@ptma.pl (PTMA);

Wielkie Wyprawy Polskiego Towarzystwa Mi┼éo┼Ťnik├│w Astronomii. Islandia 2019/USA 2020

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 9 marca 2011, 17:14 

Podpisuj─Ö si─Ö pod tym ;)

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 9 marca 2011, 17:32 
SuperUser
SuperUser

Do┼é─ůczy┼é(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
A ja nie podpisuj─Ö si─Ö, lecz napisz─Ö tak. Dzi─Öki i jeszcze raz Dzi─Öki za ten poradnik. Dlaczego ju┼╝ stukam w klawisze a┼╝ odpadaj─ů mi, ale trudno, no, wi─Öc, co chc─Ö znajduj─Ö w nim, pomaga mi oczywi┼Ťcie, czego nie wiem w konkursach astronomicznych, bo co wiem to wiem, ale nie wszystko, przydaje si─Ö ka┼╝dego dnia, i o to chodzi┼éoby by taka ksi─ů┼╝ka, by┼éa pomaga┼éa nam, taka prawda, nie wa┼╝ne, co m├│wi─ů pisz─ů inni wa┼╝ne to, ┼╝e jest s─ů ludzie, kt├│rzy chcieli i czekali na t─ů ksi─ů┼╝k─Ö, a ja razem z nimi, teraz, gdy mam ju┼╝ od pewnego czasu widz─Ö, ┼╝e to nie tylko ksi─ů┼╝ka, kt├│ra ma skarb wypisany, czarnymi literkami, ale te┼╝ jako pami─ůtka, bo pochodzi w┼éa┼Ťnie z AstroCD. I to od znanych pisz─Ö to od siebie nie miejcie mi za z┼ée znanych nam os├│b. My┼Ťl─Ö, ┼╝e chyba te s┼éowa s─ů najlepsze i mam nadziej─Ö, ┼╝e ka┼╝dy, kto b─Ödzie trzyma┼é t─Ö ksi─ů┼╝k─Ö pomy┼Ťli o trudzie, czasie, jaki by┼é w┼éo┼╝ony, aby ta ksi─ů┼╝ka trafi┼éa na nasze domowe pu┼éki. Jeszcze raz Dzi─Ökuj─Ö za t─ů ksi─ů┼╝k─Ö i mam nadziej─Ö, ┼╝e w przysz┼éo┼Ťci nie tylko ta ksi─ů┼╝ka, ale mo┼╝e powstanie kalendarz astronomiczny, kt├│ry z mi┼é─ů ch─Öci─ů zawi┼Ťnie w moim pokoju na ┼Ťcianie ko┼éo mojego ┼é├│┼╝ka. ;)

G├│ra

PostNapisane: ┼Ťroda, 9 marca 2011, 22:58 
Ranga: [8]
Ranga: [8]

Do┼é─ůczy┼é(a): niedziela, 6 wrze┼Ťnia 2009, 19:02
Jeszce raz napisze , mo┼╝e si─Ö powtarzam , ale Marek zrobi┼é to o czym inni tylko gadaj─ů , zebra┼é istotne informacje w jednej ksi─ů┼╝ce.

G├│ra

PostNapisane: pi─ůtek, 10 czerwca 2011, 09:37 
Administrator
Administrator

Do ksi─ů┼╝ki wkrad┼éo si─Ö niestety kilka b┼é─Öd├│w, ale na szcz─Ö┼Ťcie s─ů fora astronomiczne, na kt├│rych ksi─ů┼╝k─Ö do┼Ť─ç dok┼éadnie zbadano. :lol:
Oczywi┼Ťcie nie b─Öde tu dyskutowa┼é z by┼éymi kolegami z opozycji (czytaj - kt├│rzy odeszli z forum), ale musz─Ö przyzna─ç, ┼╝e to dzi─Öki nim ksi─ů┼╝ka sta┼éa si─Ö do┼Ť─ç znana, a co najwa┼╝niejsze wiele os├│b przekazuje mi w postaci e-maili oraz PW swoje wnioski i co najwa┼╝niejsze wychycone b┼é─Ödy.
Cz┼éowiek nie jest w stanie wszystko w tak du┼╝ej publikacji znale┼║─ç, tym bardziej, i┼╝ ca┼éo┼Ť─ç musia┼éem sam wykona─ç, od tekstu, po zdj─Öcia, grafiki, ok┼éadk─Ö etc.

Poniewa┼╝ uko┼äczy┼éem prac─Ö nad Obrotow─ů Map─ů Nieba, czas na rozpocz─Öcie poprawek do drugiego wydania Poradnika Mi┼éo┼Ťnika Astronomii, kt├│ry uka┼╝e si─Ö prawdopodobnie ju┼╝ w przysz┼éym roku. Na pewno b─Ödzie du┼╝o zmian, a ksi─ů┼╝ka b─Ödzie jeszcze bardziej tre┼Ťciwa i przydatna.

Dzi─Ökuje za wszystkie opinie (r├│wnie┼╝ te negatyne) i czekam na kolejne, bo to dzi─Öki wam przede wszytskim jestem w stanie poprawi─ç to czego sam nie widz─Ö.

G├│ra

PostNapisane: pi─ůtek, 10 czerwca 2011, 23:02 
Nowy u┼╝ytkownik

Do┼é─ůczy┼é(a): niedziela, 6 czerwca 2010, 21:26
Marek Substyk napisał(a):
Poniewa┼╝ uko┼äczy┼éem prac─Ö nad Obrotow─ů Map─ů Nieba, czas na rozpocz─Öcie poprawek do drugiego wydania Poradnika Mi┼éo┼Ťnika Astronomii, kt├│ry uka┼╝e si─Ö prawdopodobnie ju┼╝ w przysz┼éym roku. Na pewno b─Ödzie du┼╝o zmian, a ksi─ů┼╝ka b─Ödzie jeszcze bardziej tre┼Ťciwa i przydatna.

Dzi─Ökuje za wszystkie opinie (r├│wnie┼╝ te negatyne) i czekam na kolejne, bo to dzi─Öki wam przede wszytskim jestem w stanie poprawi─ç to czego sam nie widz─Ö.

Mam takie dwa pytanka. Troch─Ö odchodz─ů od przyj─Ötej na tym forum formy komunikacji, kt├│r─ů na w┼éasny u┼╝ytek nazywam poklepywaniem po plecach, ale mam nadziej─Ö, ┼╝e nie ura┼╝─ů nikogo.

1. Jaki jest sens tworzenia tradycyjnych, obrotowych mapek nieba w dobie laptop├│w ze Stellarium ? Mapka nieba z definicji zbyt du┼╝a by─ç nie mo┼╝e, wiele ciekawych obiekt├│w ani informacji nie pomie┼Ťci, w przeciwie┼ästwie do program├│w komputerowych, s─ů te┼╝ mniej i bardziej por─Öczne (i ca┼ékiem tanie) atlasy nieba ... Tradycyjna mapka nieba to dzi┼Ť ju┼╝ chyba prze┼╝ytek. W dodatku w zab├│jczej cenie. Kilak lat temu w Planetarium w Chorzowie mapki kosztowa┼éy po mniej ni┼╝ 10 z┼é.

2. Po co tworzy─ç drugie wydanie czego┼Ť co jest dobre (ksi─ů┼╝ka wcale nie zawiera wielu b┼é─Öd├│w) i s─ůdz─ůc po obecnej zawarto┼Ťci powinno by─ç przydatne jeszcze przez jakie┼Ť 10 lat ? Taki sens by┼éby chyba tylko wtedy, gdyby by┼éo tam sporo nowych, ciekawych informacji, a to b─Ödzie trudno, bo ten poradnik jest jedn─ů z najlepszych ksi─ů┼╝ek astro-mi┼éo┼Ťnicznych od lat.

Mam wrażenie, że chodzi o kasę, ale chętnie zostanę wyprowadzony z błędu.

Pozdrawiam,

G├│ra

PostNapisane: sobota, 11 czerwca 2011, 12:53 
Administrator
Administrator

Ryszard Gabryszewski napisał(a):

1. Jaki jest sens tworzenia tradycyjnych, obrotowych mapek nieba w dobie laptop├│w ze Stellarium ? Mapka nieba z definicji zbyt du┼╝a by─ç nie mo┼╝e, wiele ciekawych obiekt├│w ani informacji nie pomie┼Ťci, w przeciwie┼ästwie do program├│w komputerowych, s─ů te┼╝ mniej i bardziej por─Öczne (i ca┼ékiem tanie) atlasy nieba ... Tradycyjna mapka nieba to dzi┼Ť ju┼╝ chyba prze┼╝ytek. W dodatku w zab├│jczej cenie. Kilak lat temu w Planetarium w Chorzowie mapki kosztowa┼éy po mniej ni┼╝ 10 z┼é.

2. Po co tworzy─ç drugie wydanie czego┼Ť co jest dobre (ksi─ů┼╝ka wcale nie zawiera wielu b┼é─Öd├│w) i s─ůdz─ůc po obecnej zawarto┼Ťci powinno by─ç przydatne jeszcze przez jakie┼Ť 10 lat ? Taki sens by┼éby chyba tylko wtedy, gdyby by┼éo tam sporo nowych, ciekawych informacji, a to b─Ödzie trudno, bo ten poradnik jest jedn─ů z najlepszych ksi─ů┼╝ek astro-mi┼éo┼Ťnicznych od lat.

Pozdrawiam,

Spokojnie. Ka┼╝da forma zapytania jest dopuszczalna i nikt nikogo tutaj nie poklepuje :lol:

1. Jest sens, bowiem nie każdemu chce się latać z laptopem lub netbookiem. Co do ceny. Za 10 zł, to nawet nie da się tak dużej mapy wyprodukowac i to przy sporym nakładzie. Poza tym to co było w planetarium czyli
Obrazek
to malutka tekturowa "imitacja" mapy ze s┼éabo naniesionym niebem. Sama prze┼║roczysta folia ma zaledwie co┼Ť ok. 12 cm. Ca┼éo┼Ťc ma┼éo precyzyjne i dok┼éadne.

2. Po co drugie wydanie? Z prostego wzgl─Ödu - Nak┼éda nie by┼é du┼╝y, i pomalutku ko┼äczy si─Ö, a trudno powiela─ç w kolejnym wydaniu nawet te drobne b┼é─Ödy z pierwszego. W rzeczywisto┼Ťci nie s─ů one ani uci─ů┼╝liwe, ani nie rzucaj─ů si─Ö mocno w oczy. Poza tym nie my┼Ťle, ┼╝e ju┼╝ zaraz a nawet kilka miesi─Öcy pojawi si─Ö drugie wydanie. Mam na to du┼╝o czasu i bie┼╝─ůce wydanie na pewno jest i b─Ödzie aktualne jeszcze przez wiele lat. Tak zosta┼éa ksi─ů┼╝ka zaprojektowana.
Nie znam jeszcze terminu kiedy uka┼╝e si─Ö kolejne wydanie... wiem jednak ┼╝e si─Ö uka┼╝e na pewno.

Ryszardzie na pewno nie wprowadz─Ö drugiego wydania przed sprzeda┼╝─ů pierwszego. Nie chodzi o kas─Ö.... cho─ç utrzyma─ç np. wypasiony serwer astrocd.pl trzeba.

G├│ra

PostNapisane: sobota, 11 czerwca 2011, 16:37 
Ranga: [1]

Do┼é─ůczy┼é(a): niedziela, 2 stycznia 2011, 17:03
Jesli b─Ödzie drugie wydanie mam propozycje ┼╝eby do┼é─ůczy─ç mapy nieba,wystarczy kilka kartek z wa┼╝niejszymi obiektami np.tak jak w 'Niebo na weekend"Przemys┼éawa Rudzia.W├│wczas ju┼╝ chyba nic by nie brakowa┼éo.Czy jest na to szansa :?:

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 12 czerwca 2011, 00:54 
Nowy u┼╝ytkownik

Spokojnie. Ka┼╝da forma zapytania jest dopuszczalna i nikt nikogo tutaj nie poklepuje :lol:

1. Jest sens, bowiem nie każdemu chce się latać z laptopem lub netbookiem. Co do ceny. Za 10 zł, to nawet nie da się tak dużej mapy wyprodukowac i to przy sporym nakładzie. Poza tym to co było w planetarium czyli
Obrazek
to malutka tekturowa "imitacja" mapy ze s┼éabo naniesionym niebem. Sama prze┼║roczysta folia ma zaledwie co┼Ť ok. 12 cm. Ca┼éo┼Ťc ma┼éo precyzyjne i dok┼éadne.

W takim razie z ewentualn─ů krytyk─ů wstrzymam si─Ö do momentu obejrzenia mapki :)

2. Po co drugie wydanie? Z prostego wzgl─Ödu - Nak┼éda nie by┼é du┼╝y, i pomalutku ko┼äczy si─Ö, a trudno powiela─ç w kolejnym wydaniu nawet te drobne b┼é─Ödy z pierwszego. W rzeczywisto┼Ťci nie s─ů one ani uci─ů┼╝liwe, ani nie rzucaj─ů si─Ö mocno w oczy. Poza tym nie my┼Ťle, ┼╝e ju┼╝ zaraz a nawet kilka miesi─Öcy pojawi si─Ö drugie wydanie. Mam na to du┼╝o czasu i bie┼╝─ůce wydanie na pewno jest i b─Ödzie aktualne jeszcze przez wiele lat. Tak zosta┼éa ksi─ů┼╝ka zaprojektowana.
Nie znam jeszcze terminu kiedy uka┼╝e si─Ö kolejne wydanie... wiem jednak ┼╝e si─Ö uka┼╝e na pewno.

Ryszardzie na pewno nie wprowadz─Ö drugiego wydania przed sprzeda┼╝─ů pierwszego. Nie chodzi o kas─Ö.... cho─ç utrzyma─ç np. wypasiony serwer astrocd.pl trzeba.

Rozumiem, ┼╝e s─ů wydatki, nie s─ůdzi┼éem, ┼╝e nak┼éad tak szybko si─Ö ko┼äczy. Ksi─ů┼╝ka naprawd─Ö jest bardzo dobra, wi─Öc si─Ö nie dziwi─Ö.

Skoro ju┼╝ pisze, pozwol─Ö sobie na pewne propozycje. Ksi─ů┼╝ka jest dobra, ale jak wszystko ma pewne drobne niedoci─ůgni─Öcia. IMHO nie wiem czy jest sens pisa─ç o problemach, kt├│re prze┼╝ywaj─ů w┼éa┼Ťnie sw├│j burzliwy rozw├│j, czyli np.: o kometach i w szczeg├│lno┼Ťci o Ob┼éoku Oorta. Je┼Ťli ju┼╝ chcesz o nich pisa─ç, pogadaj z lud┼║mi, kt├│rzy si─Ö tym zajmuj─ů, a nie z osobami, kt├│rych wiedza na ten temat jest zdecydowanie nieaktualna. Jest tyle jeszcze AKTYWNYCH zawodowo astronom├│w - emeryt├│w, kt├│rzy do tej pory publikuj─ů z sukcesem w mi─Ödzynarodowych periodykach. Pewnie b─Öd─ů zadowoleni, ┼╝e mog─ů na co┼Ť si─Ö jeszcze przyda─ç.

Drugi problem dotyczy porad odno┼Ťnie kupna teleskopu. Nowicjusz, kt├│ry zajrzy do Twojej ksi─ů┼╝ki - albo na dowolne forum astronomiczne - dowie si─Ö, ┼╝e w zasadzie potrzebuje 2 teleskop├│w, jeden do planet, drugi do DS├│w. Taki podzia┼é mia┼é sens w XIX wieku i na pocz─ůtku XX, kiedy zrobienie w miar─Ö dobrego sprz─Ötu kr├│tkoogniskowego by┼éo trudne i nieco bardziej kosztowne (no dobra, do ko┼äca lat 80-tych :) ). Dzi┼Ť, hmmm ... Niemal dok┼éadnie rok temu poszukiwa┼éem sprz─Ötu dla siebie, po 15-letniej przerwie obserwacyjnej. Po d┼éuuugich przekonywaniach (na innym forum g┼é├│wnie) kupi┼éem MAKa 150mm. Dzi┼Ť mam tak┼╝e kr├│tki refraktor SW 102/500. Przy obserwacjach Saturna nie tylko ja, ale tak┼╝e ca┼éa moja rodzina jednog┼éo┼Ťnie stwierdzi┼éa, ┼╝e planet─Ö zdecydowanie lepiej wida─ç przez teleskop, kt├│ry teoretycznie si─Ö do tego nie nadaje, czyli kr├│tki refraktor. Od razu mo┼╝e dodam, ┼╝e MAK nie ma ┼╝adnej wady, obrazy s─ů ostre w jednym i drugim telepie. Chodzi o plastyk─Ö obrazu, o to, ┼╝e kiedy ogl─ůdasz planet─Ö przez refraktor widzisz kul─Ö o pi─Öknym, intensywnym kolorze. Reflektor natomiast daje p┼éaskie obrazy z bardzo kiepskim kolorem, tak jakby┼Ť ogl─ůda┼é zwyk┼ée 2-wymiarowe, niemal cz-b zdj─Öcie. Chromatyzm jest na Ksi─Ö┼╝ycu i kilku jasnych gwiazdach, ale nie przeszkadza.

IMHO pocz─ůtkuj─ůcy potrzebuje teleskopu takiego kt├│rym ┼éatwo b─Ödzie znale┼║─ç cia┼éo kt├│rego szuka (a wi─Öc kr├│tka ogniskowa), kt├│rym obejrzy 3 planety (Jowisz, Saturn i Mars) i troch─Ö DS├│w. Polecanie pocz─ůtkuj─ůcym d┼éugoogniskowego sprz─Ötu, czytaj takiego, kt├│rym generalnie trudniej znale┼║─ç cia┼éa na sferze poza wymienionymi 3 planetami, czy sugerowanie, ┼╝e potrzebuje 2 teleskop├│w, budzi pewne w─ůtpliwo┼Ťci i pytania odno┼Ťnie intencji.

Podobnie jest z okularami. Niby wszystko jest w porz─ůdku, bo oczywi┼Ťcie im kr├│tsza ogniskowa tym lepsze okulary wypada┼éoby mie─ç, ale te┼╝ bez przesady. Do du┼╝ych powi─Öksze┼ä w refraktorku mam Barlowa Vixena T2x i tani SW WA 6mm (vide stopka) i ... jestem zachwycony zar├│wno jako┼Ťci─ů jak i ostro┼Ťci─ů obrazu. Wi─Öc te┼╝ si─Ö da nie id─ůc w koszty. Warto by┼éoby o tym wspomnie─ç w kolejnej edycji :)

Ca┼éy czas oczywi┼Ťcie m├│wimy o pocz─ůtkuj─ůcych, a nie o zaawansowanych obserwatorach, kt├│rzy maj─ů i przede wszystkim znaj─ů ju┼╝ swoje konkretne potrzeby.

Na koniec mo┼╝e nieco prywaty: ch─Ötnie si─Ö pozb─Öd─Ö MAKa :) Sprz─Öt jest super, nie ma ┼╝adnych ukrytych ani widocznych wad. Po prostu nie chce mi si─Ö ju┼╝ biega─ç z domu do samochodu, z samochodu na miejsce obserwacyjne z dwudziestoma kilogramami na karku, nawet w cz─Ö┼Ťciach. Kontakt w stopce.

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 12 czerwca 2011, 19:43 

Do┼é─ůczy┼é(a): czwartek, 10 marca 2011, 19:16
Ryszard Gabryszewski napisał(a):
Drugi problem dotyczy porad odno┼Ťnie kupna teleskopu. Nowicjusz, kt├│ry zajrzy do Twojej ksi─ů┼╝ki - albo na dowolne forum astronomiczne - dowie si─Ö, ┼╝e w zasadzie potrzebuje 2 teleskop├│w, jeden do planet, drugi do DS├│w. Taki podzia┼é mia┼é sens w XIX wieku i na pocz─ůtku XX, kiedy zrobienie w miar─Ö dobrego sprz─Ötu kr├│tkoogniskowego by┼éo trudne i nieco bardziej kosztowne (no dobra, do ko┼äca lat 80-tych :) ). Dzi┼Ť, hmmm ... Niemal dok┼éadnie rok temu poszukiwa┼éem sprz─Ötu dla siebie, po 15-letniej przerwie obserwacyjnej. Po d┼éuuugich przekonywaniach (na innym forum g┼é├│wnie) kupi┼éem MAKa 150mm. Dzi┼Ť mam tak┼╝e kr├│tki refraktor SW 102/500. Przy obserwacjach Saturna nie tylko ja, ale tak┼╝e ca┼éa moja rodzina jednog┼éo┼Ťnie stwierdzi┼éa, ┼╝e planet─Ö zdecydowanie lepiej wida─ç przez teleskop, kt├│ry teoretycznie si─Ö do tego nie nadaje, czyli kr├│tki refraktor. Od razu mo┼╝e dodam, ┼╝e MAK nie ma ┼╝adnej wady, obrazy s─ů ostre w jednym i drugim telepie. Chodzi o plastyk─Ö obrazu, o to, ┼╝e kiedy ogl─ůdasz planet─Ö przez refraktor widzisz kul─Ö o pi─Öknym, intensywnym kolorze. Reflektor natomiast daje p┼éaskie obrazy z bardzo kiepskim kolorem, tak jakby┼Ť ogl─ůda┼é zwyk┼ée 2-wymiarowe, niemal cz-b zdj─Öcie. Chromatyzm jest na Ksi─Ö┼╝ycu i kilku jasnych gwiazdach, ale nie przeszkadza.

IMHO pocz─ůtkuj─ůcy potrzebuje teleskopu takiego kt├│rym ┼éatwo b─Ödzie znale┼║─ç cia┼éo kt├│rego szuka (a wi─Öc kr├│tka ogniskowa), kt├│rym obejrzy 3 planety (Jowisz, Saturn i Mars) i troch─Ö DS├│w. Polecanie pocz─ůtkuj─ůcym d┼éugoogniskowego sprz─Ötu, czytaj takiego, kt├│rym generalnie trudniej znale┼║─ç cia┼éa na sferze poza wymienionymi 3 planetami, czy sugerowanie, ┼╝e potrzebuje 2 teleskop├│w, budzi pewne w─ůtpliwo┼Ťci i pytania odno┼Ťnie intencji.

Tez kiedys sadzilem ze jeden sprzet jest ok ale ... no wlasnie miedzy innymi to o czym piszesz, w refraktorze obraz jest ladniejszy bardziej plastyczny i kolorowy, ale nie ma zmiluj zeby np 80 ED mimo tych zalet wyluskal mi tyle detalu co SCT 9,25 mimo, ze obraz tam jest faktycznie bardziej plaski i bezbarwny. Inny przyklad, M57 pod miejskim niebem tez daje roznice, bo w refraktorku majaczy na granicy widocznosci, a w SCT nie sposob ominac :)
Porownuje te 2 teleskopy bo akurat z nimi mam do czynienia i faktycznie refraktora uzywam jak potrzebuje szybko wyskoczyc looknac na ladnego Saturna czy super prawie 3D ksiezyc, lub spojrzec czy zamajaczy mi tam gdzie powinna jakas M-ka, ale jak juz zaczynam czuc niedosyt i chce zobaczyc cos wiecej to niestety tylko i wylacznie SCT.
Sadze ze stad wlasnie sie bierze kwestia ze predzej czy pozniej jednak ma sie tego sprzetu wiecej niz jeden :)
Co do krotkoogniskowych telerskopow na poczatek, hmm tez zalezy co kto lubi. Ja zaczynalem od 150/750, i fakt znalezc cos bylo latwiej niz teraz, w tej dziurce od klucza w SCT, ale z drugiej strony coz z tego ze szybciej znajdowalem Saturna czy Jowisza, skoro za kazdym razem jak juz go odnajdywalem to czulem niedosyt w obrazie. Brakowalo mi tego czegos ze powinienem zobaczyc tam wiecej detalu wiecej elementow struktury itd itp.
Takze zalezy na co sie nastawiasz bo jak na jeden rodzaj obserwacji np przeglad nieba to faktycznie krotkoogniskowy refraktor i wio ale jak chcesz szczegoly szczegoly szczegoly to niestety srednica do 150 mm przestaje wystarczac w ktoryms momencie.

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 12 czerwca 2011, 20:03 

Natomiast Marku zastanowilbym sie czy czasem nie rozwinac niektorych tematow i nie sprobowac ich wyjesnic. Przyklad ... tluczona kiedys przeze mnie kwestia swiatlosily teleskopu. W pierwszym wydaniu jest krotko na ten temat i wsumie to co w pierwszym rzucie pisze sie na forach: jasny/ciemny jasny do DS ciemny do planet ..... i pozniej sie robia konsternacje bo a forach spotyka sie pozniej opinie ze do obserwacji wizualnych to nie ma znaczenia i tylko do foto itp . Ja sam mialem obiekcje czemu bierze sie pod uwage sama swiatlosile teleskopu do takiego podzialu skoro tak naprawde dopiero uklad z okularem generuje ostateczny obraz. Sadze ze przydaloby sie ciut wiecej przelozenia forumowej wiedzy ogolnej (oczywiscie tej prawdziwej) na odpowiedzi czy tak i czemu tak. Wtedy mogloby to poczatkujacemu pomoc nzalezc sie w tym calym forumowym zgielku :) Ale to tylko moje takie spostrzezenie :)

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 12 czerwca 2011, 21:46 
Nowy u┼╝ytkownik

Tomasz Famulski napisał(a):
Tez kiedys sadzilem ze jeden sprzet jest ok ale ... no wlasnie miedzy innymi to o czym piszesz, w refraktorze obraz jest ladniejszy bardziej plastyczny i kolorowy, ale nie ma zmiluj zeby np 80 ED mimo tych zalet wyluskal mi tyle detalu co SCT 9,25 mimo, ze obraz tam jest faktycznie bardziej plaski i bezbarwny. Inny przyklad, M57 pod miejskim niebem tez daje roznice, bo w refraktorku majaczy na granicy widocznosci, a w SCT nie sposob ominac :)

Jak si─Ö w ni─ů uda trafi─ç :) Na pocz─ůtku m─Öczy┼éem si─Ö z 10 min zanim trafi┼éem swoim MAKiem w ten stosunkowo ┼éatwy do znalezienia obiekt.

My┼Ťl─Ö, ┼╝e dyskusja wchodzi w standardowe niestety tory, a mi nie o to chodzi┼éo. Pisa┼éem wyra┼║nie o pocz─ůtkuj─ůcym userze, czyli takim, co s┼éysza┼é o teleskopie, ale go jeszcze nie ma. Absolutnie te┼╝ nie namawiam pocz─ůtkuj─ůcych do kupna zaledwie 80mm, w dodatku ED. Mog─Ö Ci tylko przytakn─ů─ç, ┼╝e rzeczywi┼Ťcie w 80mm nie zobaczy tyle samo co w 235 mm bez wzgl─Ödu na, nazwijmy to technologi─Ö :)

Chodzi┼éo mi to aby nie nie sugerowa─ç pocz─ůtkuj─ůcym kupna 2 teleskop├│w, nie wchodzi─ç w sztuczne (przynajmniej na pocz─ůtku) dywagacje czy lepszy b─Ödzie reflektor, czy mo┼╝e refraktor lub katadioptryk. Raczej poradzi─ç ┼╝e nie tylko apertura jest wa┼╝na, bo z ni─ů wi─ů┼╝e si─Ö masa, kt├│ra ┼éatwo mo┼╝e zniech─Öci─ç do ogl─ůdania nieba. Poradzi─ç, ┼╝e kr├│tk─ů ogniskow─ů ┼éatwiej znajdzie cia┼éa. Tego niestety w ksi─ů┼╝ce nie ma. Troch─Ö szkoda, przynajmniej patrz─ůc na spraw─Ö z punktu widzenia moich do┼Ťwiadcze┼ä.

Pami─Ötajmy te┼╝, ┼╝e nie ka┼╝dy, kto kupi teleskop, wci─ůgnie si─Ö w nowe hobby na tyle aby potem inwestowa─ç w wi─Öksz─ů apertur─Ö. W ko┼äcu po ksi─ů┼╝k─Ö si─Ögamy po to aby si─Ö czego┼Ť dowiedzie─ç, czyli np.: aby dobra─ç w┼éa┼Ťciwy sprz─Öt do naszych potrzeb. Tymczasem tre┼Ťci po┼Ťwi─Öcone wyborowi wcale go nie u┼éatwiaj─ů. Ksi─ů┼╝ka - jak pisa┼éem ju┼╝ pod wzgl─Ödem merytorycznym IMHO jedna z najlepszych na rynku - w kilku miejscach pozwala czytelnikowi by ten zainteresowa┼é si─Ö intencjami autora. Chyba nie o to mu chodzi┼éo ...

G├│ra

PostNapisane: niedziela, 12 czerwca 2011, 22:57 

Tak przygl─ůdam si─Ö tej rozmowie od pewnego czasu i musz─Ö powiedzie─ç par─Ö s┼é├│w.
Sam jestem pocz─ůtkuj─ůcy i nie spogl─ůda┼éem wiele razy przez teleskop. Mam od niedawna Synt─Ö 8", kt├│r─ů kupi┼éem po wielu przemy┼Ťleniach, czytaniu forum, opiniach. Czyli tak jak to robi─ů wszyscy. Ale wcze┼Ťniej r├│wnie┼╝ przeczyta┼éem ksi─ů┼╝k─Ö Marka, kt├│rej jestem zadowolonym posiadaczem.
By─ç mo┼╝e nie ma wszelkich kwestii w niej zawartych lub te┼╝ mo┼╝e nie w pe┼éni s─ů rozwini─Öte jakby si─Ö tego chcia┼éo. Ale wydaj─Ö mi si─Ö, ┼╝e jednak wi─Öksz─ů cz─Ö┼Ť─ç wiedzy ka┼╝dy pocz─ůtkuj─ůcy astroamator powinien zdoby─ç samemu. Na podstawie obserwacji, czytania, s┼éuchania itp. Nie mo┼╝na nikogo zaprowadzi─ç za r─ůczk─Ö od pocz─ůtku do ko┼äca, bo ksi─ů┼╝ka mia┼éaby wi─Öcej stron ni┼╝ Biblia. To ma by─ç podr─Öczna ksi─ů┼╝ka, kt├│r─ů mo┼╝na zabiera─ç ze sob─ů r├│wnie┼╝.
Generalnie dzi─Öki Poradnikowi wybra┼éem odpowiedni teleskop na pocz─ůtek, kt├│ry i tak pos┼éu┼╝y mi par─Ö ┼éadnych lat. Nie mo┼╝na kupowa─ç pierwszego teleskopu z my┼Ťl─ů, ┼╝e mo┼╝na ┼éatwiej dzi─Öki niemu odnale┼║─ç obiekty i po roku czasu si─Ö go zmieni na co┼Ť bardziej zaawansowanego. To zbyt drogo kosztuje (chyba, ┼╝e kto┼Ť ma kas─Ö). Te┼╝ mia┼éem spore obawy, ┼╝e nie b─Öd─Ö umia┼é w ┼éatwy spos├│b odnale┼║─ç obiekt├│w. Ale przecie┼╝ to tylko kwestia praktyki, dzi─Öki kt├│rej nabiera si─Ö wprawy i wiedzy. Wi─Öc lepiej moim skromnym zdaniem kupi─ç co┼Ť, dzi─Öki czemu zobaczymy wi─Öcej ale nie koniecznie ┼éatwiej na pocz─ůtku. Ka┼╝dy kto cho─ç troch─Ö potrafi zrobi─ç u┼╝ytek z w┼éasnych szarych kom├│rek musi zdawa─ç sobie spraw─Ö, ┼╝e trzeba tutaj troch─Ö godzin sp─Ödzi─ç nad tym wszystkim.

Dlatego, to co chc─Ö przez to powiedzie─ç, to ┼╝e Poradnik mimo tego, ┼╝e nie rozwiewa wszelkich w─ůtpliwo┼Ťci jest napisany bardzo dobrze. Generalnie mnie wiele u┼éatwi┼é. S─ůdz─Ö tak┼╝e, ┼╝e kto┼Ť kto kupuje ten Poradnik i ma r├│wnie┼╝ zamiar kupi─ç teleskop (bo przecie┼╝ po to kupi┼é ksi─ů┼╝k─Ö) zamierza zajmowa─ç si─Ö tym fantastycznym hobby. Nie mo┼╝na w takim razie m├│wi─ç o tym, ┼╝e kto┼Ť mo┼╝e si─Ö w to nie wci─ůgn─ů─ç. Trzeba by─ç odpowiedzialnym za swoje decyzje. R├│wnie┼╝ uwa┼╝am po wielu lekturach, ┼╝e nie ma jednego teleskopu do wszystkiego. Albo rybki, albo akwarium. ;)

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 13 czerwca 2011, 01:35 

Rysiek powiem tak. Ja wyboru teleskopu dokonalem zanim ta ksiazka nabrala ostatecznego ksztaltu. Po tym jak wpadla w moje rece jedna z rzeczy jakie jakie napisalem autorowi to fakt ze po jej przeczytaniu utwierdzilem sie w przekonaniu ze moj wybor byl trafny. Zatem sadze po sobie ze w wyborze sprzetu napewno pomaga. Co do kwestii pisania ze w teleskopie krotkoogniskowym latwiej cos znalezc ..... no coz z jednej strony odniose sie do swojego poprzedniego postu ze to zalezy od calego ukladu a nie tylko samego teleskopu bo pole zalezy rowniez od uzytego okularu natomiast adekwatne wzory pomagajace oszacowac te parametry w ksiazce sie znajduja z drugiej strony faktycznie mozna by je troche opisac I dodac jakie maja przelozenie na praktyke (wzory) bo nie kazdy odrazu lapnie. Co do wyboru sprzetu to chyba dobrze ze mowi sie odrazu o tym ze nie ma teleskopu uniwersalnego. To daje na poczatku wybor ze albo kupujesz cos co jest niby do wszytkiego ale ze swaidomoscia ze jak sie wciagniesz to czeka cie zakup 2-3 nowych w zamian za ten ktory masz albo nastawiasz sie najpierw np na planety I kupujesz maka ze swiadomowscia ze jak ci sie planety znudza to dokupisz do niego duzego newtona a jak nie zawsze bedzie ci sie je chcialo tachac to zeby nie tracic pogodnych nicy jeszcze maly refraktor. Latwiej podjac swiadoma decyzje wiedzac co moze cie czekac w przyszlosci niz na zasadzie ze dla poczatkujacego najlepsze bedzie ..... a potem sie zobaczy. Ale to tylko moje skromne zdanie

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 13 czerwca 2011, 09:00 
Administrator
Administrator

Czytam, czytam i wnioski na pewno wyci─ůgn─Ö z tego co piszecie. Wszystkie recenzje, uwagi i spostrze┼╝enia ┼Ťledz─Ö i skrupulatnie notuje i za wszystkie dzi─Ökuje.

G├│ra

PostNapisane: poniedzia┼éek, 13 czerwca 2011, 12:54 
Nowy u┼╝ytkownik

Tomasz Famulski napisał(a):
Co do wyboru sprzetu to chyba dobrze ze mowi sie odrazu o tym ze nie ma teleskopu uniwersalnego. To daje na poczatku wybor ze albo kupujesz cos co jest niby do wszytkiego ale ze swaidomoscia ze jak sie wciagniesz to czeka cie zakup 2-3 nowych w zamian za ten ktory masz albo nastawiasz sie najpierw np na planety I kupujesz maka ze swiadomowscia ze jak ci sie planety znudza to dokupisz do niego duzego newtona a jak nie zawsze bedzie ci sie je chcialo tachac to zeby nie tracic pogodnych nicy jeszcze maly refraktor. Latwiej podjac swiadoma decyzje wiedzac co moze cie czekac w przyszlosci niz na zasadzie ze dla poczatkujacego najlepsze bedzie ..... a potem sie zobaczy. Ale to tylko moje skromne zdanie

Z kt├│rym si─Ö zupe┼énie nie zgadzam. Cz┼éowiek, przed kt├│rym stoi zakup teleskopu nie wie prawie nic. Pocz─ůwszy od tego, co nim zobaczy, poprzez to czy zmie┼Ťci si─Ö na stanowisku obserwacyjnym (dla niekt├│rych to tylko ma┼éy balkon), czesto nawet nie zdaje sobie sprawy, ┼╝e musi mie─ç stanowisko obserwacyjne :), a sko┼äczywszy na tym czy wci─ůgn─ů go obserwacje nieba czy nie. Wciaganie go w teoretyczne dywagacje, ┼╝e jednym sprz─Ötem zobaczy lepiej planety, a innym DSy jest bez sensu, bo r├│┼╝nie z tym bywa, patrz moje wcze┼Ťniejsze posty. Tak samo jak jak zak┼éadanie, ┼╝e na pewno za jaki┼Ť czas b─Ödzie chcia┼é sobie kupi─ç drugi telep do czego┼Ť innego.

IMHO jakakolwiek ┼Ťwiadomo┼Ť─ç budowana jest na zawsze na w┼éasnym, "zdobytym w boju", do┼Ťwiadczeniu. Nawet najlepsze i najdok┼éadniejsze opisy w ksi─ů┼╝ce nie u┼éatwi─ů pierwszego wyboru, je┼Ťli pocz─ůtkuj─ůcy zostanie postawiony przed zbyt du┼╝─ů liczb─ů mo┼╝liwo┼Ťci. Bro┼ä Bo┼╝e nie namawiam autora, aby zrezygnowa┼é ze szczeg├│┼éowych opis├│w, namawiam wy┼éacznie do tego, aby doda┼é jeden rozdzia┼é dla totalnie zielonych, gdzie wska┼╝e 2 , czy 3 typy instrument├│w, i monta┼╝y, i wska┼╝e podstawowe plusy i minusy, np.: d┼éuga ogniskowa = ma┼ée pole widzenia na sferze niebieskiej = cholernie trudno trafi─ç w wybrany obiekt, rozwa┼╝ zakup GoTo je┼Ťli zdecydujesz si─Ö na ten sprz─Öt, kr├│tka ogniskowa = du┼╝e pole widzenia = ┼éatwo znale┼║─ç poszukiwany obiekt, je┼Ťli nie chcesz foci─ç, wystarczy Ci AZ3 lub 4, itp.

G├│ra

Wy┼Ťwietl posty nie starsze ni┼╝:  Sortuj wg  
Utw├│rz nowy w─ůtek Odpowiedz w w─ůtku
Przejd┼║ na stron─Ö Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Nast─Öpna strona

Strefa czasowa: UTC + 2

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Brak zidentyfikowanych u┼╝ytkownik├│w i 1 go┼Ť─ç

Nie mo┼╝esz rozpoczyna─ç nowych w─ůtk├│w
Nie mo┼╝esz odpowiada─ç w w─ůtkach
Nie mo┼╝esz edytowa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz usuwa─ç swoich post├│w
Nie mo┼╝esz dodawa─ç za┼é─ůcznik├│w

Szukaj:
Skocz do: