Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 10:15

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Poradnik Miłośnika Astronomii - nowa książka!
PostNapisane: piątek, 14 stycznia 2011, 01:36 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 7 stycznia 2011, 21:47
Posty: 729
Lokalizacja: Malden, Holandia
Dzisiaj (a w zasadzie wczoraj, bo już po północy :lol: ) przyszła książka.

Sporo konkretnego materiału w środku. Od jutra (w zasadzie od dzisiaj :lol: ) zaczynam lekturę!

Dziękuję!

P.S. A w lutym ruszam z syntą ;)

_________________
Celestron SkyMaster 25x70
Pink Floyd - "There's no sensation to compare with this..."


Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Poradnik Miłośnika Astronomii - nowa książka!
PostNapisane: niedziela, 16 stycznia 2011, 21:16 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 7 stycznia 2011, 21:47
Posty: 729
Lokalizacja: Malden, Holandia
Po przeczytaniu 7 rozdziałów czuję się mądrzejszy o cały rok świetlny! :)

Dzięki temu, będę wiedział jak dobrać okular, filtry itp. rzeczy do teleskopu i najważniejsze, który wybrać! Bardzo praktycznie napisana książka. Czegoś takiego właśnie szukałem.
Sporo wyjaśnionych pojęć, dzięki którym można zrozumieć w podstawowy sposób o co chodzi we wszystkich współrzędnych i jak połapać się na niebie :)

Na pewno po przeczytaniu, poradnik będzie mi towarzyszył przy każdej okazji obserwacji, tudzież kupna sprzętu!

Marku, gratuluję tak sporej wiedzy zebranej w jedną całość - rewelacja!

_________________
Celestron SkyMaster 25x70
Pink Floyd - "There's no sensation to compare with this..."


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Poradnik Miłośnika Astronomii - nowa książka!
PostNapisane: niedziela, 16 stycznia 2011, 21:22 
Offline
Nowy użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 stycznia 2011, 11:16
Posty: 35
Lokalizacja: Mysłowice
Fakt fajna książka fajnie sie czyta dużo wyjaśnia z mojego pkt widzenia jako amatora


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Poradnik Miłośnika Astronomii - nowa książka!
PostNapisane: poniedziałek, 17 stycznia 2011, 21:18 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 24 sierpnia 2009, 14:27
Posty: 9555
Lokalizacja: Chorzów
Dziękuje. Właśnie o to chodziło. ;)

_________________
Pozdrawiam, Marek Substyk
Portal AstroCD, http://www.astrocd.pl, Forum AstroCD, http://www.forum.astrocd.pl
Sklep Allegro AstroCD - literatura i pomoce naukowe dla miłośników astronomiiObrazek facebook.com/Wydawnictwo.AstroCD
Obrazek Mój profil na Facebooku
tel. 880-184-000 (prywatny), e-mail: astrocd@astrocd.pl (prywatne), m.substyk@urania.edu.pl (Urania-PA), marek.substyk@ptma.pl, zarzad@ptma.pl (PTMA);
tel. 575-572-330 (praca), e-mail: katowice@deltaoptical.pl
------------------------------------------------------------

Wielkie Wyprawy Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. USA 2020/Islandia 2020



Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Poradnik Miłośnika Astronomii - nowa książka!
PostNapisane: środa, 9 marca 2011, 12:10 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 24 sierpnia 2009, 14:27
Posty: 9555
Lokalizacja: Chorzów
Dziś dostałem taką oto recezję książki. Miło się takie słowa czyta, bo podbudowują do dalszej pracy. Teraz wiem, że praca nie poszła na darmo.

Radek Kosarzycki napisał(a):
Panie Marku,

w dniu dzisiejszym o 8:50 otrzymałem kurierem od Państwa "Poradnik miłośnika astronomii" Pańskiego autorstwa. Aktualnie jest 21:27, a ja właśnie oderwałem się od książki kończąc czytać ostatnią stronę poradnika. Tego mi brakowało, tak usystematyzowanej wiedzy nie sposób spotkać gdzie indziej. Mam wrażenie, że książka była pisana dokładnie na miarę, pod amatora, który ma wątpliwości co do tego jaki sprzęt kupić, co obserwować, w którym kierunku podążać. Mimo miesięcy czytania wszelkich for i stron internetowych, dopiero dzisiaj usystematyzowałem sobie wiedzę dot. montaży, konstrukcji teleskopów, okularów, filtrów, a jednocześnie znacznie poszerzyłem wiedzę z zakresu DS i NGC.

Generalnie czuję, iż jeszcze wiele razy będę wracał do tej lektury. Astronomią interesuję się już prawie 20 lat, ale jak dotąd jest to najbardziej kompleksowa publikacja z jaką miałem do czynienia.
Chylę czoła przed pańską lekkością pióra.

Pozdrawiam,
Radosław Kosarzycki
Murowana Goślina k/Poznania

_________________
Pozdrawiam, Marek Substyk
Portal AstroCD, http://www.astrocd.pl, Forum AstroCD, http://www.forum.astrocd.pl
Sklep Allegro AstroCD - literatura i pomoce naukowe dla miłośników astronomiiObrazek facebook.com/Wydawnictwo.AstroCD
Obrazek Mój profil na Facebooku
tel. 880-184-000 (prywatny), e-mail: astrocd@astrocd.pl (prywatne), m.substyk@urania.edu.pl (Urania-PA), marek.substyk@ptma.pl, zarzad@ptma.pl (PTMA);
tel. 575-572-330 (praca), e-mail: katowice@deltaoptical.pl
------------------------------------------------------------

Wielkie Wyprawy Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. USA 2020/Islandia 2020



Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Poradnik Miłośnika Astronomii - nowa książka!
PostNapisane: środa, 9 marca 2011, 17:14 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 7 stycznia 2011, 21:47
Posty: 729
Lokalizacja: Malden, Holandia
Podpisuję się pod tym ;)

_________________
Celestron SkyMaster 25x70
Pink Floyd - "There's no sensation to compare with this..."


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Poradnik Miłośnika Astronomii - nowa książka!
PostNapisane: środa, 9 marca 2011, 17:32 
Offline
SuperUser
SuperUser
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:22
Posty: 7979
Lokalizacja: Przysietnica: PTMA Warszawa.
A ja nie podpisuję się, lecz napiszę tak. Dzięki i jeszcze raz Dzięki za ten poradnik. Dlaczego już stukam w klawisze aż odpadają mi, ale trudno, no, więc, co chcę znajduję w nim, pomaga mi oczywiście, czego nie wiem w konkursach astronomicznych, bo co wiem to wiem, ale nie wszystko, przydaje się każdego dnia, i o to chodziłoby by taka książka, była pomagała nam, taka prawda, nie ważne, co mówią piszą inni ważne to, że jest są ludzie, którzy chcieli i czekali na tą książkę, a ja razem z nimi, teraz, gdy mam już od pewnego czasu widzę, że to nie tylko książka, która ma skarb wypisany, czarnymi literkami, ale też jako pamiątka, bo pochodzi właśnie z AstroCD. I to od znanych piszę to od siebie nie miejcie mi za złe znanych nam osób. Myślę, że chyba te słowa są najlepsze i mam nadzieję, że każdy, kto będzie trzymał tę książkę pomyśli o trudzie, czasie, jaki był włożony, aby ta książka trafiła na nasze domowe pułki. Jeszcze raz Dziękuję za tą książkę i mam nadzieję, że w przyszłości nie tylko ta książka, ale może powstanie kalendarz astronomiczny, który z miłą chęcią zawiśnie w moim pokoju na ścianie koło mojego łóżka. ;)

_________________
Wszechświat to wszystko, co mam i lubię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Poradnik Miłośnika Astronomii - nowa książka!
PostNapisane: środa, 9 marca 2011, 22:58 
Offline
Ranga: [8]
Ranga: [8]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 września 2009, 19:02
Posty: 2845
Jeszce raz napisze , może się powtarzam , ale Marek zrobił to o czym inni tylko gadają , zebrał istotne informacje w jednej książce.

_________________
Equinox 100/900 , TS90/500


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Poradnik Miłośnika Astronomii - nowa książka!
PostNapisane: piątek, 10 czerwca 2011, 09:37 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 24 sierpnia 2009, 14:27
Posty: 9555
Lokalizacja: Chorzów
Do książki wkradło się niestety kilka błędów, ale na szczęście są fora astronomiczne, na których książkę dość dokładnie zbadano. :lol:
Oczywiście nie będe tu dyskutował z byłymi kolegami z opozycji (czytaj - którzy odeszli z forum), ale muszę przyznać, że to dzięki nim książka stała się dość znana, a co najważniejsze wiele osób przekazuje mi w postaci e-maili oraz PW swoje wnioski i co najważniejsze wychycone błędy.
Człowiek nie jest w stanie wszystko w tak dużej publikacji znaleźć, tym bardziej, iż całość musiałem sam wykonać, od tekstu, po zdjęcia, grafiki, okładkę etc.

Ponieważ ukończyłem pracę nad Obrotową Mapą Nieba, czas na rozpoczęcie poprawek do drugiego wydania Poradnika Miłośnika Astronomii, który ukaże się prawdopodobnie już w przyszłym roku. Na pewno będzie dużo zmian, a książka będzie jeszcze bardziej treściwa i przydatna.

Dziękuje za wszystkie opinie (również te negatyne) i czekam na kolejne, bo to dzięki wam przede wszytskim jestem w stanie poprawić to czego sam nie widzę.

_________________
Pozdrawiam, Marek Substyk
Portal AstroCD, http://www.astrocd.pl, Forum AstroCD, http://www.forum.astrocd.pl
Sklep Allegro AstroCD - literatura i pomoce naukowe dla miłośników astronomiiObrazek facebook.com/Wydawnictwo.AstroCD
Obrazek Mój profil na Facebooku
tel. 880-184-000 (prywatny), e-mail: astrocd@astrocd.pl (prywatne), m.substyk@urania.edu.pl (Urania-PA), marek.substyk@ptma.pl, zarzad@ptma.pl (PTMA);
tel. 575-572-330 (praca), e-mail: katowice@deltaoptical.pl
------------------------------------------------------------

Wielkie Wyprawy Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. USA 2020/Islandia 2020



Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Poradnik Miłośnika Astronomii - nowa książka!
PostNapisane: piątek, 10 czerwca 2011, 23:02 
Offline
Nowy użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 czerwca 2010, 21:26
Posty: 20
Lokalizacja: Warszawa
Marek Substyk napisał(a):
Ponieważ ukończyłem pracę nad Obrotową Mapą Nieba, czas na rozpoczęcie poprawek do drugiego wydania Poradnika Miłośnika Astronomii, który ukaże się prawdopodobnie już w przyszłym roku. Na pewno będzie dużo zmian, a książka będzie jeszcze bardziej treściwa i przydatna.

Dziękuje za wszystkie opinie (również te negatyne) i czekam na kolejne, bo to dzięki wam przede wszytskim jestem w stanie poprawić to czego sam nie widzę.


Mam takie dwa pytanka. Trochę odchodzą od przyjętej na tym forum formy komunikacji, którą na własny użytek nazywam poklepywaniem po plecach, ale mam nadzieję, że nie urażą nikogo.

1. Jaki jest sens tworzenia tradycyjnych, obrotowych mapek nieba w dobie laptopów ze Stellarium ? Mapka nieba z definicji zbyt duża być nie może, wiele ciekawych obiektów ani informacji nie pomieści, w przeciwieństwie do programów komputerowych, są też mniej i bardziej poręczne (i całkiem tanie) atlasy nieba ... Tradycyjna mapka nieba to dziś już chyba przeżytek. W dodatku w zabójczej cenie. Kilak lat temu w Planetarium w Chorzowie mapki kosztowały po mniej niż 10 zł.

2. Po co tworzyć drugie wydanie czegoś co jest dobre (książka wcale nie zawiera wielu błędów) i sądząc po obecnej zawartości powinno być przydatne jeszcze przez jakieś 10 lat ? Taki sens byłby chyba tylko wtedy, gdyby było tam sporo nowych, ciekawych informacji, a to będzie trudno, bo ten poradnik jest jedną z najlepszych książek astro-miłośnicznych od lat.

Mam wrażenie, że chodzi o kasę, ale chętnie zostanę wyprowadzony z błędu.

Pozdrawiam,

_________________
Nikon 12x50, SkyWatcher 102/500, AZ3, mało szkieł, jeszcze mniej filtrów :)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Poradnik Miłośnika Astronomii - nowa książka!
PostNapisane: sobota, 11 czerwca 2011, 12:53 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 24 sierpnia 2009, 14:27
Posty: 9555
Lokalizacja: Chorzów
Ryszard Gabryszewski napisał(a):

1. Jaki jest sens tworzenia tradycyjnych, obrotowych mapek nieba w dobie laptopów ze Stellarium ? Mapka nieba z definicji zbyt duża być nie może, wiele ciekawych obiektów ani informacji nie pomieści, w przeciwieństwie do programów komputerowych, są też mniej i bardziej poręczne (i całkiem tanie) atlasy nieba ... Tradycyjna mapka nieba to dziś już chyba przeżytek. W dodatku w zabójczej cenie. Kilak lat temu w Planetarium w Chorzowie mapki kosztowały po mniej niż 10 zł.

2. Po co tworzyć drugie wydanie czegoś co jest dobre (książka wcale nie zawiera wielu błędów) i sądząc po obecnej zawartości powinno być przydatne jeszcze przez jakieś 10 lat ? Taki sens byłby chyba tylko wtedy, gdyby było tam sporo nowych, ciekawych informacji, a to będzie trudno, bo ten poradnik jest jedną z najlepszych książek astro-miłośnicznych od lat.

Pozdrawiam,


Spokojnie. Każda forma zapytania jest dopuszczalna i nikt nikogo tutaj nie poklepuje :lol:

1. Jest sens, bowiem nie każdemu chce się latać z laptopem lub netbookiem. Co do ceny. Za 10 zł, to nawet nie da się tak dużej mapy wyprodukowac i to przy sporym nakładzie. Poza tym to co było w planetarium czyli
Obrazek
to malutka tekturowa "imitacja" mapy ze słabo naniesionym niebem. Sama przeźroczysta folia ma zaledwie coś ok. 12 cm. Całośc mało precyzyjne i dokładne.

2. Po co drugie wydanie? Z prostego względu - Nakłda nie był duży, i pomalutku kończy się, a trudno powielać w kolejnym wydaniu nawet te drobne błędy z pierwszego. W rzeczywistości nie są one ani uciążliwe, ani nie rzucają się mocno w oczy. Poza tym nie myśle, że już zaraz a nawet kilka miesięcy pojawi się drugie wydanie. Mam na to dużo czasu i bieżące wydanie na pewno jest i będzie aktualne jeszcze przez wiele lat. Tak została książka zaprojektowana.
Nie znam jeszcze terminu kiedy ukaże się kolejne wydanie... wiem jednak że się ukaże na pewno.

Ryszardzie na pewno nie wprowadzę drugiego wydania przed sprzedażą pierwszego. Nie chodzi o kasę.... choć utrzymać np. wypasiony serwer astrocd.pl trzeba.

_________________
Pozdrawiam, Marek Substyk
Portal AstroCD, http://www.astrocd.pl, Forum AstroCD, http://www.forum.astrocd.pl
Sklep Allegro AstroCD - literatura i pomoce naukowe dla miłośników astronomiiObrazek facebook.com/Wydawnictwo.AstroCD
Obrazek Mój profil na Facebooku
tel. 880-184-000 (prywatny), e-mail: astrocd@astrocd.pl (prywatne), m.substyk@urania.edu.pl (Urania-PA), marek.substyk@ptma.pl, zarzad@ptma.pl (PTMA);
tel. 575-572-330 (praca), e-mail: katowice@deltaoptical.pl
------------------------------------------------------------

Wielkie Wyprawy Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. USA 2020/Islandia 2020



Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Poradnik Miłośnika Astronomii - nowa książka!
PostNapisane: sobota, 11 czerwca 2011, 16:37 
Offline
Ranga: [1]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 2 stycznia 2011, 17:03
Posty: 138
Lokalizacja: Częstochowa
Jesli będzie drugie wydanie mam propozycje żeby dołączyć mapy nieba,wystarczy kilka kartek z ważniejszymi obiektami np.tak jak w 'Niebo na weekend"Przemysława Rudzia.Wówczas już chyba nic by nie brakowało.Czy jest na to szansa :?:

_________________
e-mail majeran69@wp.pl canon 40D+szkiełka newton 13cm+4 szkła+5 filtrów


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Poradnik Miłośnika Astronomii - nowa książka!
PostNapisane: niedziela, 12 czerwca 2011, 00:54 
Offline
Nowy użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 czerwca 2010, 21:26
Posty: 20
Lokalizacja: Warszawa
Marek Substyk napisał(a):
Spokojnie. Każda forma zapytania jest dopuszczalna i nikt nikogo tutaj nie poklepuje :lol:

1. Jest sens, bowiem nie każdemu chce się latać z laptopem lub netbookiem. Co do ceny. Za 10 zł, to nawet nie da się tak dużej mapy wyprodukowac i to przy sporym nakładzie. Poza tym to co było w planetarium czyli
Obrazek
to malutka tekturowa "imitacja" mapy ze słabo naniesionym niebem. Sama przeźroczysta folia ma zaledwie coś ok. 12 cm. Całośc mało precyzyjne i dokładne.


W takim razie z ewentualną krytyką wstrzymam się do momentu obejrzenia mapki :)

Marek Substyk napisał(a):
2. Po co drugie wydanie? Z prostego względu - Nakłda nie był duży, i pomalutku kończy się, a trudno powielać w kolejnym wydaniu nawet te drobne błędy z pierwszego. W rzeczywistości nie są one ani uciążliwe, ani nie rzucają się mocno w oczy. Poza tym nie myśle, że już zaraz a nawet kilka miesięcy pojawi się drugie wydanie. Mam na to dużo czasu i bieżące wydanie na pewno jest i będzie aktualne jeszcze przez wiele lat. Tak została książka zaprojektowana.
Nie znam jeszcze terminu kiedy ukaże się kolejne wydanie... wiem jednak że się ukaże na pewno.

Ryszardzie na pewno nie wprowadzę drugiego wydania przed sprzedażą pierwszego. Nie chodzi o kasę.... choć utrzymać np. wypasiony serwer astrocd.pl trzeba.


Rozumiem, że są wydatki, nie sądziłem, że nakład tak szybko się kończy. Książka naprawdę jest bardzo dobra, więc się nie dziwię.

Skoro już pisze, pozwolę sobie na pewne propozycje. Książka jest dobra, ale jak wszystko ma pewne drobne niedociągnięcia. IMHO nie wiem czy jest sens pisać o problemach, które przeżywają właśnie swój burzliwy rozwój, czyli np.: o kometach i w szczególności o Obłoku Oorta. Jeśli już chcesz o nich pisać, pogadaj z ludźmi, którzy się tym zajmują, a nie z osobami, których wiedza na ten temat jest zdecydowanie nieaktualna. Jest tyle jeszcze AKTYWNYCH zawodowo astronomów - emerytów, którzy do tej pory publikują z sukcesem w międzynarodowych periodykach. Pewnie będą zadowoleni, że mogą na coś się jeszcze przydać.

Drugi problem dotyczy porad odnośnie kupna teleskopu. Nowicjusz, który zajrzy do Twojej książki - albo na dowolne forum astronomiczne - dowie się, że w zasadzie potrzebuje 2 teleskopów, jeden do planet, drugi do DSów. Taki podział miał sens w XIX wieku i na początku XX, kiedy zrobienie w miarę dobrego sprzętu krótkoogniskowego było trudne i nieco bardziej kosztowne (no dobra, do końca lat 80-tych :) ). Dziś, hmmm ... Niemal dokładnie rok temu poszukiwałem sprzętu dla siebie, po 15-letniej przerwie obserwacyjnej. Po dłuuugich przekonywaniach (na innym forum głównie) kupiłem MAKa 150mm. Dziś mam także krótki refraktor SW 102/500. Przy obserwacjach Saturna nie tylko ja, ale także cała moja rodzina jednogłośnie stwierdziła, że planetę zdecydowanie lepiej widać przez teleskop, który teoretycznie się do tego nie nadaje, czyli krótki refraktor. Od razu może dodam, że MAK nie ma żadnej wady, obrazy są ostre w jednym i drugim telepie. Chodzi o plastykę obrazu, o to, że kiedy oglądasz planetę przez refraktor widzisz kulę o pięknym, intensywnym kolorze. Reflektor natomiast daje płaskie obrazy z bardzo kiepskim kolorem, tak jakbyś oglądał zwykłe 2-wymiarowe, niemal cz-b zdjęcie. Chromatyzm jest na Księżycu i kilku jasnych gwiazdach, ale nie przeszkadza.

IMHO początkujący potrzebuje teleskopu takiego którym łatwo będzie znaleźć ciało którego szuka (a więc krótka ogniskowa), którym obejrzy 3 planety (Jowisz, Saturn i Mars) i trochę DSów. Polecanie początkującym długoogniskowego sprzętu, czytaj takiego, którym generalnie trudniej znaleźć ciała na sferze poza wymienionymi 3 planetami, czy sugerowanie, że potrzebuje 2 teleskopów, budzi pewne wątpliwości i pytania odnośnie intencji.

Podobnie jest z okularami. Niby wszystko jest w porządku, bo oczywiście im krótsza ogniskowa tym lepsze okulary wypadałoby mieć, ale też bez przesady. Do dużych powiększeń w refraktorku mam Barlowa Vixena T2x i tani SW WA 6mm (vide stopka) i ... jestem zachwycony zarówno jakością jak i ostrością obrazu. Więc też się da nie idąc w koszty. Warto byłoby o tym wspomnieć w kolejnej edycji :)

Cały czas oczywiście mówimy o początkujących, a nie o zaawansowanych obserwatorach, którzy mają i przede wszystkim znają już swoje konkretne potrzeby.

Na koniec może nieco prywaty: chętnie się pozbędę MAKa :) Sprzęt jest super, nie ma żadnych ukrytych ani widocznych wad. Po prostu nie chce mi się już biegać z domu do samochodu, z samochodu na miejsce obserwacyjne z dwudziestoma kilogramami na karku, nawet w częściach. Kontakt w stopce.

_________________
Nikon 12x50, SkyWatcher 102/500, AZ3, mało szkieł, jeszcze mniej filtrów :)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Poradnik Miłośnika Astronomii - nowa książka!
PostNapisane: niedziela, 12 czerwca 2011, 19:43 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 10 marca 2011, 19:16
Posty: 595
Ryszard Gabryszewski napisał(a):
Drugi problem dotyczy porad odnośnie kupna teleskopu. Nowicjusz, który zajrzy do Twojej książki - albo na dowolne forum astronomiczne - dowie się, że w zasadzie potrzebuje 2 teleskopów, jeden do planet, drugi do DSów. Taki podział miał sens w XIX wieku i na początku XX, kiedy zrobienie w miarę dobrego sprzętu krótkoogniskowego było trudne i nieco bardziej kosztowne (no dobra, do końca lat 80-tych :) ). Dziś, hmmm ... Niemal dokładnie rok temu poszukiwałem sprzętu dla siebie, po 15-letniej przerwie obserwacyjnej. Po dłuuugich przekonywaniach (na innym forum głównie) kupiłem MAKa 150mm. Dziś mam także krótki refraktor SW 102/500. Przy obserwacjach Saturna nie tylko ja, ale także cała moja rodzina jednogłośnie stwierdziła, że planetę zdecydowanie lepiej widać przez teleskop, który teoretycznie się do tego nie nadaje, czyli krótki refraktor. Od razu może dodam, że MAK nie ma żadnej wady, obrazy są ostre w jednym i drugim telepie. Chodzi o plastykę obrazu, o to, że kiedy oglądasz planetę przez refraktor widzisz kulę o pięknym, intensywnym kolorze. Reflektor natomiast daje płaskie obrazy z bardzo kiepskim kolorem, tak jakbyś oglądał zwykłe 2-wymiarowe, niemal cz-b zdjęcie. Chromatyzm jest na Księżycu i kilku jasnych gwiazdach, ale nie przeszkadza.

IMHO początkujący potrzebuje teleskopu takiego którym łatwo będzie znaleźć ciało którego szuka (a więc krótka ogniskowa), którym obejrzy 3 planety (Jowisz, Saturn i Mars) i trochę DSów. Polecanie początkującym długoogniskowego sprzętu, czytaj takiego, którym generalnie trudniej znaleźć ciała na sferze poza wymienionymi 3 planetami, czy sugerowanie, że potrzebuje 2 teleskopów, budzi pewne wątpliwości i pytania odnośnie intencji.



Tez kiedys sadzilem ze jeden sprzet jest ok ale ... no wlasnie miedzy innymi to o czym piszesz, w refraktorze obraz jest ladniejszy bardziej plastyczny i kolorowy, ale nie ma zmiluj zeby np 80 ED mimo tych zalet wyluskal mi tyle detalu co SCT 9,25 mimo, ze obraz tam jest faktycznie bardziej plaski i bezbarwny. Inny przyklad, M57 pod miejskim niebem tez daje roznice, bo w refraktorku majaczy na granicy widocznosci, a w SCT nie sposob ominac :)
Porownuje te 2 teleskopy bo akurat z nimi mam do czynienia i faktycznie refraktora uzywam jak potrzebuje szybko wyskoczyc looknac na ladnego Saturna czy super prawie 3D ksiezyc, lub spojrzec czy zamajaczy mi tam gdzie powinna jakas M-ka, ale jak juz zaczynam czuc niedosyt i chce zobaczyc cos wiecej to niestety tylko i wylacznie SCT.
Sadze ze stad wlasnie sie bierze kwestia ze predzej czy pozniej jednak ma sie tego sprzetu wiecej niz jeden :)
Co do krotkoogniskowych telerskopow na poczatek, hmm tez zalezy co kto lubi. Ja zaczynalem od 150/750, i fakt znalezc cos bylo latwiej niz teraz, w tej dziurce od klucza w SCT, ale z drugiej strony coz z tego ze szybciej znajdowalem Saturna czy Jowisza, skoro za kazdym razem jak juz go odnajdywalem to czulem niedosyt w obrazie. Brakowalo mi tego czegos ze powinienem zobaczyc tam wiecej detalu wiecej elementow struktury itd itp.
Takze zalezy na co sie nastawiasz bo jak na jeden rodzaj obserwacji np przeglad nieba to faktycznie krotkoogniskowy refraktor i wio ale jak chcesz szczegoly szczegoly szczegoly to niestety srednica do 150 mm przestaje wystarczac w ktoryms momencie.

_________________
Wielka wyprawa obserwacyjna Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Islandia 2016.



Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Poradnik Miłośnika Astronomii - nowa książka!
PostNapisane: niedziela, 12 czerwca 2011, 20:03 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 10 marca 2011, 19:16
Posty: 595
Natomiast Marku zastanowilbym sie czy czasem nie rozwinac niektorych tematow i nie sprobowac ich wyjesnic. Przyklad ... tluczona kiedys przeze mnie kwestia swiatlosily teleskopu. W pierwszym wydaniu jest krotko na ten temat i wsumie to co w pierwszym rzucie pisze sie na forach: jasny/ciemny jasny do DS ciemny do planet ..... i pozniej sie robia konsternacje bo a forach spotyka sie pozniej opinie ze do obserwacji wizualnych to nie ma znaczenia i tylko do foto itp . Ja sam mialem obiekcje czemu bierze sie pod uwage sama swiatlosile teleskopu do takiego podzialu skoro tak naprawde dopiero uklad z okularem generuje ostateczny obraz. Sadze ze przydaloby sie ciut wiecej przelozenia forumowej wiedzy ogolnej (oczywiscie tej prawdziwej) na odpowiedzi czy tak i czemu tak. Wtedy mogloby to poczatkujacemu pomoc nzalezc sie w tym calym forumowym zgielku :) Ale to tylko moje takie spostrzezenie :)

_________________
Wielka wyprawa obserwacyjna Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Islandia 2016.



Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Poradnik Miłośnika Astronomii - nowa książka!
PostNapisane: niedziela, 12 czerwca 2011, 21:46 
Offline
Nowy użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 czerwca 2010, 21:26
Posty: 20
Lokalizacja: Warszawa
Tomasz Famulski napisał(a):
Tez kiedys sadzilem ze jeden sprzet jest ok ale ... no wlasnie miedzy innymi to o czym piszesz, w refraktorze obraz jest ladniejszy bardziej plastyczny i kolorowy, ale nie ma zmiluj zeby np 80 ED mimo tych zalet wyluskal mi tyle detalu co SCT 9,25 mimo, ze obraz tam jest faktycznie bardziej plaski i bezbarwny. Inny przyklad, M57 pod miejskim niebem tez daje roznice, bo w refraktorku majaczy na granicy widocznosci, a w SCT nie sposob ominac :)


Jak się w nią uda trafić :) Na początku męczyłem się z 10 min zanim trafiłem swoim MAKiem w ten stosunkowo łatwy do znalezienia obiekt.

Myślę, że dyskusja wchodzi w standardowe niestety tory, a mi nie o to chodziło. Pisałem wyraźnie o początkującym userze, czyli takim, co słyszał o teleskopie, ale go jeszcze nie ma. Absolutnie też nie namawiam początkujących do kupna zaledwie 80mm, w dodatku ED. Mogę Ci tylko przytaknąć, że rzeczywiście w 80mm nie zobaczy tyle samo co w 235 mm bez względu na, nazwijmy to technologię :)

Chodziło mi to aby nie nie sugerować początkującym kupna 2 teleskopów, nie wchodzić w sztuczne (przynajmniej na początku) dywagacje czy lepszy będzie reflektor, czy może refraktor lub katadioptryk. Raczej poradzić że nie tylko apertura jest ważna, bo z nią wiąże się masa, która łatwo może zniechęcić do oglądania nieba. Poradzić, że krótką ogniskową łatwiej znajdzie ciała. Tego niestety w książce nie ma. Trochę szkoda, przynajmniej patrząc na sprawę z punktu widzenia moich doświadczeń.

Pamiętajmy też, że nie każdy, kto kupi teleskop, wciągnie się w nowe hobby na tyle aby potem inwestować w większą aperturę. W końcu po książkę sięgamy po to aby się czegoś dowiedzieć, czyli np.: aby dobrać właściwy sprzęt do naszych potrzeb. Tymczasem treści poświęcone wyborowi wcale go nie ułatwiają. Książka - jak pisałem już pod względem merytorycznym IMHO jedna z najlepszych na rynku - w kilku miejscach pozwala czytelnikowi by ten zainteresował się intencjami autora. Chyba nie o to mu chodziło ...

_________________
Nikon 12x50, SkyWatcher 102/500, AZ3, mało szkieł, jeszcze mniej filtrów :)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Poradnik Miłośnika Astronomii - nowa książka!
PostNapisane: niedziela, 12 czerwca 2011, 22:57 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 7 stycznia 2011, 21:47
Posty: 729
Lokalizacja: Malden, Holandia
Tak przyglądam się tej rozmowie od pewnego czasu i muszę powiedzieć parę słów.
Sam jestem początkujący i nie spoglądałem wiele razy przez teleskop. Mam od niedawna Syntę 8", którą kupiłem po wielu przemyśleniach, czytaniu forum, opiniach. Czyli tak jak to robią wszyscy. Ale wcześniej również przeczytałem książkę Marka, której jestem zadowolonym posiadaczem.
Być może nie ma wszelkich kwestii w niej zawartych lub też może nie w pełni są rozwinięte jakby się tego chciało. Ale wydaję mi się, że jednak większą część wiedzy każdy początkujący astroamator powinien zdobyć samemu. Na podstawie obserwacji, czytania, słuchania itp. Nie można nikogo zaprowadzić za rączkę od początku do końca, bo książka miałaby więcej stron niż Biblia. To ma być podręczna książka, którą można zabierać ze sobą również.
Generalnie dzięki Poradnikowi wybrałem odpowiedni teleskop na początek, który i tak posłuży mi parę ładnych lat. Nie można kupować pierwszego teleskopu z myślą, że można łatwiej dzięki niemu odnaleźć obiekty i po roku czasu się go zmieni na coś bardziej zaawansowanego. To zbyt drogo kosztuje (chyba, że ktoś ma kasę). Też miałem spore obawy, że nie będę umiał w łatwy sposób odnaleźć obiektów. Ale przecież to tylko kwestia praktyki, dzięki której nabiera się wprawy i wiedzy. Więc lepiej moim skromnym zdaniem kupić coś, dzięki czemu zobaczymy więcej ale nie koniecznie łatwiej na początku. Każdy kto choć trochę potrafi zrobić użytek z własnych szarych komórek musi zdawać sobie sprawę, że trzeba tutaj trochę godzin spędzić nad tym wszystkim.

Dlatego, to co chcę przez to powiedzieć, to że Poradnik mimo tego, że nie rozwiewa wszelkich wątpliwości jest napisany bardzo dobrze. Generalnie mnie wiele ułatwił. Sądzę także, że ktoś kto kupuje ten Poradnik i ma również zamiar kupić teleskop (bo przecież po to kupił książkę) zamierza zajmować się tym fantastycznym hobby. Nie można w takim razie mówić o tym, że ktoś może się w to nie wciągnąć. Trzeba być odpowiedzialnym za swoje decyzje. Również uważam po wielu lekturach, że nie ma jednego teleskopu do wszystkiego. Albo rybki, albo akwarium. ;)

_________________
Celestron SkyMaster 25x70
Pink Floyd - "There's no sensation to compare with this..."


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Poradnik Miłośnika Astronomii - nowa książka!
PostNapisane: poniedziałek, 13 czerwca 2011, 01:35 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 10 marca 2011, 19:16
Posty: 595
Rysiek powiem tak. Ja wyboru teleskopu dokonalem zanim ta ksiazka nabrala ostatecznego ksztaltu. Po tym jak wpadla w moje rece jedna z rzeczy jakie jakie napisalem autorowi to fakt ze po jej przeczytaniu utwierdzilem sie w przekonaniu ze moj wybor byl trafny. Zatem sadze po sobie ze w wyborze sprzetu napewno pomaga. Co do kwestii pisania ze w teleskopie krotkoogniskowym latwiej cos znalezc ..... no coz z jednej strony odniose sie do swojego poprzedniego postu ze to zalezy od calego ukladu a nie tylko samego teleskopu bo pole zalezy rowniez od uzytego okularu natomiast adekwatne wzory pomagajace oszacowac te parametry w ksiazce sie znajduja z drugiej strony faktycznie mozna by je troche opisac I dodac jakie maja przelozenie na praktyke (wzory) bo nie kazdy odrazu lapnie. Co do wyboru sprzetu to chyba dobrze ze mowi sie odrazu o tym ze nie ma teleskopu uniwersalnego. To daje na poczatku wybor ze albo kupujesz cos co jest niby do wszytkiego ale ze swaidomoscia ze jak sie wciagniesz to czeka cie zakup 2-3 nowych w zamian za ten ktory masz albo nastawiasz sie najpierw np na planety I kupujesz maka ze swiadomowscia ze jak ci sie planety znudza to dokupisz do niego duzego newtona a jak nie zawsze bedzie ci sie je chcialo tachac to zeby nie tracic pogodnych nicy jeszcze maly refraktor. Latwiej podjac swiadoma decyzje wiedzac co moze cie czekac w przyszlosci niz na zasadzie ze dla poczatkujacego najlepsze bedzie ..... a potem sie zobaczy. Ale to tylko moje skromne zdanie

_________________
Wielka wyprawa obserwacyjna Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Islandia 2016.



Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Poradnik Miłośnika Astronomii - nowa książka!
PostNapisane: poniedziałek, 13 czerwca 2011, 09:00 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 24 sierpnia 2009, 14:27
Posty: 9555
Lokalizacja: Chorzów
Czytam, czytam i wnioski na pewno wyciągnę z tego co piszecie. Wszystkie recenzje, uwagi i spostrzeżenia śledzę i skrupulatnie notuje i za wszystkie dziękuje.

_________________
Pozdrawiam, Marek Substyk
Portal AstroCD, http://www.astrocd.pl, Forum AstroCD, http://www.forum.astrocd.pl
Sklep Allegro AstroCD - literatura i pomoce naukowe dla miłośników astronomiiObrazek facebook.com/Wydawnictwo.AstroCD
Obrazek Mój profil na Facebooku
tel. 880-184-000 (prywatny), e-mail: astrocd@astrocd.pl (prywatne), m.substyk@urania.edu.pl (Urania-PA), marek.substyk@ptma.pl, zarzad@ptma.pl (PTMA);
tel. 575-572-330 (praca), e-mail: katowice@deltaoptical.pl
------------------------------------------------------------

Wielkie Wyprawy Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. USA 2020/Islandia 2020



Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Poradnik Miłośnika Astronomii - nowa książka!
PostNapisane: poniedziałek, 13 czerwca 2011, 12:54 
Offline
Nowy użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 czerwca 2010, 21:26
Posty: 20
Lokalizacja: Warszawa
Tomasz Famulski napisał(a):
Co do wyboru sprzetu to chyba dobrze ze mowi sie odrazu o tym ze nie ma teleskopu uniwersalnego. To daje na poczatku wybor ze albo kupujesz cos co jest niby do wszytkiego ale ze swaidomoscia ze jak sie wciagniesz to czeka cie zakup 2-3 nowych w zamian za ten ktory masz albo nastawiasz sie najpierw np na planety I kupujesz maka ze swiadomowscia ze jak ci sie planety znudza to dokupisz do niego duzego newtona a jak nie zawsze bedzie ci sie je chcialo tachac to zeby nie tracic pogodnych nicy jeszcze maly refraktor. Latwiej podjac swiadoma decyzje wiedzac co moze cie czekac w przyszlosci niz na zasadzie ze dla poczatkujacego najlepsze bedzie ..... a potem sie zobaczy. Ale to tylko moje skromne zdanie


Z którym się zupełnie nie zgadzam. Człowiek, przed którym stoi zakup teleskopu nie wie prawie nic. Począwszy od tego, co nim zobaczy, poprzez to czy zmieści się na stanowisku obserwacyjnym (dla niektórych to tylko mały balkon), czesto nawet nie zdaje sobie sprawy, że musi mieć stanowisko obserwacyjne :), a skończywszy na tym czy wciągną go obserwacje nieba czy nie. Wciaganie go w teoretyczne dywagacje, że jednym sprzętem zobaczy lepiej planety, a innym DSy jest bez sensu, bo różnie z tym bywa, patrz moje wcześniejsze posty. Tak samo jak jak zakładanie, że na pewno za jakiś czas będzie chciał sobie kupić drugi telep do czegoś innego.

IMHO jakakolwiek świadomość budowana jest na zawsze na własnym, "zdobytym w boju", doświadczeniu. Nawet najlepsze i najdokładniejsze opisy w książce nie ułatwią pierwszego wyboru, jeśli początkujący zostanie postawiony przed zbyt dużą liczbą możliwości. Broń Boże nie namawiam autora, aby zrezygnował ze szczegółowych opisów, namawiam wyłacznie do tego, aby dodał jeden rozdział dla totalnie zielonych, gdzie wskaże 2 , czy 3 typy instrumentów, i montaży, i wskaże podstawowe plusy i minusy, np.: długa ogniskowa = małe pole widzenia na sferze niebieskiej = cholernie trudno trafić w wybrany obiekt, rozważ zakup GoTo jeśli zdecydujesz się na ten sprzęt, krótka ogniskowa = duże pole widzenia = łatwo znaleźć poszukiwany obiekt, jeśli nie chcesz focić, wystarczy Ci AZ3 lub 4, itp.

_________________
Nikon 12x50, SkyWatcher 102/500, AZ3, mało szkieł, jeszcze mniej filtrów :)


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL