Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 10:53

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Poradnik Miłośnika Astronomii - nowa książka!
PostNapisane: poniedziałek, 13 czerwca 2011, 13:31 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 10 marca 2011, 19:16
Posty: 595
Ryszard Gabryszewski napisał(a):
IMHO jakakolwiek świadomość budowana jest na zawsze na własnym, "zdobytym w boju", doświadczeniu. Nawet najlepsze i najdokładniejsze opisy w książce nie ułatwią pierwszego wyboru, jeśli początkujący zostanie postawiony przed zbyt dużą liczbą możliwości. Broń Boże nie namawiam autora, aby zrezygnował ze szczegółowych opisów, namawiam wyłacznie do tego, aby dodał jeden rozdział dla totalnie zielonych, gdzie wskaże 2 , czy 3 typy instrumentów, i montaży, i wskaże podstawowe plusy i minusy, np.: długa ogniskowa = małe pole widzenia na sferze niebieskiej = cholernie trudno trafić w wybrany obiekt, rozważ zakup GoTo jeśli zdecydujesz się na ten sprzęt, krótka ogniskowa = duże pole widzenia = łatwo znaleźć poszukiwany obiekt, jeśli nie chcesz focić, wystarczy Ci AZ3 lub 4, itp.


Zgadzam sie z toba co do kwestii przydatnosci opisu czym skutkuja pewne parametry teleskopu (pisalem tym wczesniej ) czyli jakie sa konsekwencje uzywania dlugiej ogniskowej jakie sa konsekwencje uzywania wiekszej lub mniejszej srednicy, jakie sa konsewencje uzycia takiej a nie innej konstrukcji optycznej i jak ewentualnie przeklada lub raczej moze sie przekladac na obraz widziany w okularze :) Tyle ze to ostatnie znow zalezy od calego ukladu a nie tylko teleskopu wiec przyklad musialby objac teleskop razem z okularami. Wskazanie poczatkujacemu 2-3 konkretnych teleskopow niczego nie zmieni bo kazdy nawet jesli nigdy w zyciu nie patrzyl przez teleskop ma jednak jakies swoje wyobrazenie na temat tego co moglby zobaczyc i teraz pozostaje kwestia czy to co faktycznie zobaczy bedzie porownywalne do jego wyobrazen , lepsze czy moze gorsze. W dwoch pierwszych przypadkach bedzie ok bo osobnik bedzie zadowolony w 3 stwierdzi ze on to ma gdzies bo to badziew.
Wracajac do twojego wczesniejszego postu podobnie moze zostac przez poczatkujacego oceniony proponowany przez Ciebie refraktor krotkoogniskowy. Jeden spojrzy i uzna ze jest fajny i ok drugi skieruje go na planety i czy ksiezyc i stwierdzi ze do bani bo spodziewal sie zobaczyc ladownik na srebrnym globie a jeszcze inny powie ze no byloby super ale ten wkurzajacy fiolet w obrazie jest nie do zniesienia :) Dla przykladu mnie proponowano zakup ACF bo podobno SCT to potezna koma ktora psuje wszelka radosc z obserwacji a ja do tej pory nawet nie wiem co to takiego ta koma bo jej poprostu nie dostrzegam i tyle ale innemu moze bedzie przeszkadzac jak od poczatku bedzie jej szukal :)
Zreszta zauwaz ze rzadko kiedy na forach poleca sie nowicjuszom konkretny model teleskopu a jezeli juz to jest to syncia 8" wzglednie 10" bo sa jeszcze w miare tanie wiec malo wtopisz i w razie czego dosc latwo je opchnac wiec jeszcze mniej stracisz jak ci sie nie spodoba

A odnosnie montazy to ze ktos nie chce focic to nie oznacza ze az 3 czy 4 mu wystarczy bo czasem naped sledzacy przydaje sie poprostu do utrzymania obiektu w polu widzenia bez ciaglych korekt. I tu znow nie kazdy poczatkujacy znajdzie upodobanie w ciaglym wahlowaniu montazem skoro kupil teleskop by sobie poprostu popatrzec :)

_________________
Wielka wyprawa obserwacyjna Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Islandia 2016.



Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Poradnik Miłośnika Astronomii - nowa książka!
PostNapisane: poniedziałek, 13 czerwca 2011, 15:46 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 24 sierpnia 2009, 14:27
Posty: 9555
Lokalizacja: Chorzów
Słuchajcie odnoszę wrażenie czytając teksty na sąsiednim forum o swojej książce, że poprzeczka postawiona mi przy wydawaniu mojej pierwszej pozycji została tak wysoko postawiona, że nawet jej nie widać.
Nie rozumiem dlaczego z uporem maniaka, każdy chce aby zawierała wszystko, była zawsze aktualna i wolna od błędów. Takiej książki nie ma i nie będzie. Jeśli nie ja się pomylę, to może drukarnia dać ciała, albo dane się z zdezaktualizują.
Dyskusje choć oczywiście potrzebne i na naszym forum są konstruktywne. Na innych uświadamiają mi wygląd przeciętnego pisarza forumowego, który by tylko krytykował bo niczego więcej prawdopodobnie nie potrafi. Na kilkadziesiąt postów na sąsiednim forum, znalazłem tylko 2 które były sensowne. Wstyd dla pozostałych.
Ja się krytyki nie boję. Nigdy nie twierdziłem, że zjadłem wszystkie rozumy. Dalej się wielu rzeczy uczę, a to co wiem staram się przekazywać innym. Jeśli komuś się to nie podoba, trudno… jego sprawa.
Czepianie się o pseudo błędy w stylu brak przecinka lub czy laptop jest niezbędnym wyposażeniem obserwatora jest wg. poniżej pasa. Każdy ma swoje potrzeby i wie czy chce coś używać czy nie. To samo dotyczy wybory teleskopu. Wiadomo, że każdemu wg. potrzeb, wystarczy tylko podstawowa wiedza w tym zakresie, którą chciałem w prosty sposób przekazać.
Jeśli ma ktoś lepszy pomysł i chęć do wspólnej pracy zapraszam do współpracy. Mam wydawnictwo i fundusze do wydania kolejnej książki. Zapraszam do spróbowania własnych sił.

_________________
Pozdrawiam, Marek Substyk
Portal AstroCD, http://www.astrocd.pl, Forum AstroCD, http://www.forum.astrocd.pl
Sklep Allegro AstroCD - literatura i pomoce naukowe dla miłośników astronomiiObrazek facebook.com/Wydawnictwo.AstroCD
Obrazek Mój profil na Facebooku
tel. 880-184-000 (prywatny), e-mail: astrocd@astrocd.pl (prywatne), m.substyk@urania.edu.pl (Urania-PA), marek.substyk@ptma.pl, zarzad@ptma.pl (PTMA);
tel. 575-572-330 (praca), e-mail: katowice@deltaoptical.pl
------------------------------------------------------------

Wielkie Wyprawy Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. USA 2020/Islandia 2020



Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Poradnik Miłośnika Astronomii - nowa książka!
PostNapisane: poniedziałek, 13 czerwca 2011, 17:15 
Offline
Nowy użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 czerwca 2010, 21:26
Posty: 20
Lokalizacja: Warszawa
Marek Substyk napisał(a):
Słuchajcie odnoszę wrażenie czytając teksty na sąsiednim forum o swojej książce, że poprzeczka postawiona mi przy wydawaniu mojej pierwszej pozycji została tak wysoko postawiona, że nawet jej nie widać. ...
Czepianie się o pseudo błędy w stylu brak przecinka lub czy laptop jest niezbędnym wyposażeniem obserwatora jest wg. poniżej pasa. Każdy ma swoje potrzeby i wie czy chce coś używać czy nie. To samo dotyczy wybory teleskopu. Wiadomo, że każdemu wg. potrzeb, wystarczy tylko podstawowa wiedza w tym zakresie, którą chciałem w prosty sposób przekazać.
Jeśli ma ktoś lepszy pomysł i chęć do wspólnej pracy zapraszam do współpracy. Mam wydawnictwo i fundusze do wydania kolejnej książki. Zapraszam do spróbowania własnych sił.


No właśnie. Nieśmiało postanowiłem zaprotestować przeciwko mieszaniu z błotem Twojej pracy, i też mi się dostało :) Mam wrażenie, że problem jest w pewnej części pozametrytoryczny, w pewnej także spowodowany pewnymi błędami i uchybieniami w książce, a niektórzy - mając już wiedzę - uwielbiają się nią puszyć, najlepiej mieszając kogoś z błotem.

IMHO nie ma się tym co przejmować. Czegokolwiek w życiu nie zrobisz, zawsze znajdą się krytycy. Sądząc po treści komentarzy, powinieneś chyba dać więcej referencji. Myślę też, że dobrym pomysłem będzie próba wciągnięcia krytyków do wspólnej pracy. Nie sądzę aby zakończyła się powodzeniem, ale może dzięki temu zrozumieją ogrom pracy, który trzeba wykonać przy tworzeniu książki i czegoś ich to nauczy.

_________________
Nikon 12x50, SkyWatcher 102/500, AZ3, mało szkieł, jeszcze mniej filtrów :)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Poradnik Miłośnika Astronomii - nowa książka!
PostNapisane: poniedziałek, 13 czerwca 2011, 18:25 
Offline
Nowy użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 czerwca 2010, 21:26
Posty: 20
Lokalizacja: Warszawa
Tomasz Famulski napisał(a):
Wskazanie poczatkujacemu 2-3 konkretnych teleskopow niczego nie zmieni bo kazdy nawet jesli nigdy w zyciu nie patrzyl przez teleskop ma jednak jakies swoje wyobrazenie na temat tego co moglby zobaczyc i teraz pozostaje kwestia czy to co faktycznie zobaczy bedzie porownywalne do jego wyobrazen , lepsze czy moze gorsze. W dwoch pierwszych przypadkach bedzie ok bo osobnik bedzie zadowolony w 3 stwierdzi ze on to ma gdzies bo to badziew.

No to mamy 66% pozytywnych trafień. IMHO warto.

Tomasz Famulski napisał(a):
Zreszta zauwaz ze rzadko kiedy na forach poleca sie nowicjuszom konkretny model teleskopu a jezeli juz to jest to syncia 8" wzglednie 10" bo sa jeszcze w miare tanie wiec malo wtopisz i w razie czego dosc latwo je opchnac wiec jeszcze mniej stracisz jak ci sie nie spodoba


Oj tak. Rok temu prosiłem o poradę, chciałem kupić coś małego, mobilnego, także na mały balkon w bloku i dostałem odpowiedź: Synta 8 :) Mam wrażenie, że niektórzy postrzegają świat wokół siebie za bardzo przez pryzmat własnego otoczenia. Właśnie z tego powodu dobrze jest w książce wskazać teleskopy, które nie będą rozpatrywane pod kątem przydatności do obserwacji planet czy DSów, tylko np.: wygody obsługi, niewielkich rozmiarów. Pewnie się zdziwisz, ale od kiedy mam 102-kę nie korzystam już z większego MAKa. Mieści się na balkonie, ale wygoda posługiwania się mniejszym i lżejszym sprzętem (i całkiem dobrym pod wzgledem optycznym) jest dla mnie zdecydowanie większą wartością niż kłopotliwy na małym balkonie MAKiem. Nie wyobrażam sobie jakim cudem Synta 8 miałaby się zmieścić na takim balkonie, jestem też pewien, że kompletnie nic bym nią nie zobaczył (balkon na górze, blok przede mną, typowy rant o wysokości metra dookoła balkonu).

Tomasz Famulski napisał(a):
A odnosnie montazy to ze ktos nie chce focic to nie oznacza ze az 3 czy 4 mu wystarczy bo czasem naped sledzacy przydaje sie poprostu do utrzymania obiektu w polu widzenia bez ciaglych korekt. I tu znow nie kazdy poczatkujacy znajdzie upodobanie w ciaglym wahlowaniu montazem skoro kupil teleskop by sobie poprostu popatrzec :)


O ile dobrze pamiętam, to te wszystkie dokupowane oddzielnie mechanizmy śledzące są tylko dla paralaktyków. Nie tak dawno myślałem o niewielkim montażu azymutalnym ze śledzeniem lub pełnym GoTo (i myślę nadal zresztą), ale są to konstrukcje dedykowane takie jak np.: EM-12. Typowego AZ3 chyba nie wyposażysz w śledzenie.

_________________
Nikon 12x50, SkyWatcher 102/500, AZ3, mało szkieł, jeszcze mniej filtrów :)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Poradnik Miłośnika Astronomii - nowa książka!
PostNapisane: poniedziałek, 13 czerwca 2011, 18:55 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 24 sierpnia 2009, 14:27
Posty: 9555
Lokalizacja: Chorzów
Podobna sytuacja miała miejsce przy poście z 20" Karlikiem. Tym samym ludziom w większości zaczęło to niewiadomo dlaczego przeszkadzać. Przestałem się przejmować już dawno, bo z tym i tak nie wygram.

I tak będe robił swoje i starał się aby kolejne wydanie było jeszcze lepsze, niezależnie od pseudo opinii. Konstruktywne opinie mile widzane, ale tych jest bardzo mało.

_________________
Pozdrawiam, Marek Substyk
Portal AstroCD, http://www.astrocd.pl, Forum AstroCD, http://www.forum.astrocd.pl
Sklep Allegro AstroCD - literatura i pomoce naukowe dla miłośników astronomiiObrazek facebook.com/Wydawnictwo.AstroCD
Obrazek Mój profil na Facebooku
tel. 880-184-000 (prywatny), e-mail: astrocd@astrocd.pl (prywatne), m.substyk@urania.edu.pl (Urania-PA), marek.substyk@ptma.pl, zarzad@ptma.pl (PTMA);
tel. 575-572-330 (praca), e-mail: katowice@deltaoptical.pl
------------------------------------------------------------

Wielkie Wyprawy Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. USA 2020/Islandia 2020



Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Poradnik Miłośnika Astronomii - nowa książka!
PostNapisane: poniedziałek, 13 czerwca 2011, 23:01 
Offline
Ranga: [8]
Ranga: [8]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 września 2009, 19:02
Posty: 2845
Ryszard Gabryszewski napisał(a):
Tomasz Famulski napisał(a):
Wskazanie poczatkujacemu 2-3 konkretnych teleskopow niczego nie zmieni bo kazdy nawet jesli nigdy w zyciu nie patrzyl przez teleskop ma jednak jakies swoje wyobrazenie na temat tego co moglby zobaczyc i teraz pozostaje kwestia czy to co faktycznie zobaczy bedzie porownywalne do jego wyobrazen , lepsze czy moze gorsze. W dwoch pierwszych przypadkach bedzie ok bo osobnik bedzie zadowolony w 3 stwierdzi ze on to ma gdzies bo to badziew.

No to mamy 66% pozytywnych trafień. IMHO warto.

Tomasz Famulski napisał(a):
Zreszta zauwaz ze rzadko kiedy na forach poleca sie nowicjuszom konkretny model teleskopu a jezeli juz to jest to syncia 8" wzglednie 10" bo sa jeszcze w miare tanie wiec malo wtopisz i w razie czego dosc latwo je opchnac wiec jeszcze mniej stracisz jak ci sie nie spodoba


Oj tak. Rok temu prosiłem o poradę, chciałem kupić coś małego, mobilnego, także na mały balkon w bloku i dostałem odpowiedź: Synta 8 :) Mam wrażenie, że niektórzy postrzegają świat wokół siebie za bardzo przez pryzmat własnego otoczenia. Właśnie z tego powodu dobrze jest w książce wskazać teleskopy, które nie będą rozpatrywane pod kątem przydatności do obserwacji planet czy DSów, tylko np.: wygody obsługi, niewielkich rozmiarów. Pewnie się zdziwisz, ale od kiedy mam 102-kę nie korzystam już z większego MAKa. Mieści się na balkonie, ale wygoda posługiwania się mniejszym i lżejszym sprzętem (i całkiem dobrym pod wzgledem optycznym) jest dla mnie zdecydowanie większą wartością niż kłopotliwy na małym balkonie MAKiem. Nie wyobrażam sobie jakim cudem Synta 8 miałaby się zmieścić na takim balkonie, jestem też pewien, że kompletnie nic bym nią nie zobaczył (balkon na górze, blok przede mną, typowy rant o wysokości metra dookoła balkonu).

Tomasz Famulski napisał(a):
A odnosnie montazy to ze ktos nie chce focic to nie oznacza ze az 3 czy 4 mu wystarczy bo czasem naped sledzacy przydaje sie poprostu do utrzymania obiektu w polu widzenia bez ciaglych korekt. I tu znow nie kazdy poczatkujacy znajdzie upodobanie w ciaglym wahlowaniu montazem skoro kupil teleskop by sobie poprostu popatrzec :)


O ile dobrze pamiętam, to te wszystkie dokupowane oddzielnie mechanizmy śledzące są tylko dla paralaktyków. Nie tak dawno myślałem o niewielkim montażu azymutalnym ze śledzeniem lub pełnym GoTo (i myślę nadal zresztą), ale są to konstrukcje dedykowane takie jak np.: EM-12. Typowego AZ3 chyba nie wyposażysz w śledzenie.



I tu się z tobą absolutnie zgodzę , typowy balkonowiec to krótki refraktor i/lub małe SCT

_________________
Equinox 100/900 , TS90/500


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Poradnik Miłośnika Astronomii - nowa książka!
PostNapisane: wtorek, 14 czerwca 2011, 08:44 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 10 marca 2011, 19:16
Posty: 595
Ryszard Gabryszewski napisał(a):

Tomasz Famulski napisał(a):
Zreszta zauwaz ze rzadko kiedy na forach poleca sie nowicjuszom konkretny model teleskopu a jezeli juz to jest to syncia 8" wzglednie 10" bo sa jeszcze w miare tanie wiec malo wtopisz i w razie czego dosc latwo je opchnac wiec jeszcze mniej stracisz jak ci sie nie spodoba


Oj tak. Rok temu prosiłem o poradę, chciałem kupić coś małego, mobilnego, także na mały balkon w bloku i dostałem odpowiedź: Synta 8 :) Mam wrażenie, że niektórzy postrzegają świat wokół siebie za bardzo przez pryzmat własnego otoczenia. Właśnie z tego powodu dobrze jest w książce wskazać teleskopy, które nie będą rozpatrywane pod kątem przydatności do obserwacji planet czy DSów, tylko np.: wygody obsługi, niewielkich rozmiarów. Pewnie się zdziwisz, ale od kiedy mam 102-kę nie korzystam już z większego MAKa. Mieści się na balkonie, ale wygoda posługiwania się mniejszym i lżejszym sprzętem (i całkiem dobrym pod wzgledem optycznym) jest dla mnie zdecydowanie większą wartością niż kłopotliwy na małym balkonie MAKiem. Nie wyobrażam sobie jakim cudem Synta 8 miałaby się zmieścić na takim balkonie, jestem też pewien, że kompletnie nic bym nią nie zobaczył (balkon na górze, blok przede mną, typowy rant o wysokości metra dookoła balkonu).


No niby ok ale w sumie w sporej czesci u sprzedawcow sa podawane wymiary sprzetu a jesli nie to zawsze mozna zadzwonic i zapytac a pozniej wziac sobie miarke i pomierzyc. Opisywanie w ksiazce teleskopow co do ich wielkosci raczej mija sie z celem :) Natomiast faktycznie mnie osobiscie zdarzylo sie wciac w na poczatku w Newtona na paralaktyku i pozniej klalem na czym swiat stoi ze wzgledu na koniecznosc obracania tuby w obreczach w zaleznosci od miejsca w ktore wcelowalem teleskop. Wiec o kwestii wygody uzywania wzglednie charakterystyki plusow i minusow stosowania roznych konstrukcji mozna by conieco napisac. Ale tylko ogolnie .

Ryszard Gabryszewski napisał(a):
O ile dobrze pamiętam, to te wszystkie dokupowane oddzielnie mechanizmy śledzące są tylko dla paralaktyków. Nie tak dawno myślałem o niewielkim montażu azymutalnym ze śledzeniem lub pełnym GoTo (i myślę nadal zresztą), ale są to konstrukcje dedykowane takie jak np.: EM-12. Typowego AZ3 chyba nie wyposażysz w śledzenie.


AAA nie nie , mialem wlasnie na mysli ze nie kazdemu na poczatek potrzebny jest montaz azymutalny niektorzy dla wygody potrzebuja na start paralaktyka pomimo ze faktycznie jest trudniejszy do nawigowania po niebie

_________________
Wielka wyprawa obserwacyjna Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Islandia 2016.



Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Poradnik Miłośnika Astronomii - nowa książka!
PostNapisane: wtorek, 14 czerwca 2011, 10:06 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 24 sierpnia 2009, 14:27
Posty: 9555
Lokalizacja: Chorzów
Tomku, najprościej byłoby nie pisać o sprzęcie w ogóle. Zobacz, że do tej w pory w ten sposób nikt w książkach do tego nie podchodził i na ogół omijano ten temat. Wybór teleskopu jest sprawą bardzo indywidualną i polecanie komuś czegokolwiek jest wyjątkowo trudno. Jeśli mam to zrobić w formie papierowej w zasadzie nie możliwe i zawsze można przypadkowo kogoś skierować w złym kierunku. Ogranicza nas na ogół mała wiedza czytelnika (niestety tak jest w większości wypadków) oraz liczba stron na ten temat.
Zobacz jak wielu naszych kolegów często zmienia sprzęt zmieniając zdanie do do użyteczności swojego sprzętu.
Np. Olek. Zaczynał od MAK127, potem refraktor, potem znów jakieś MAKi, 6" SCT, teraz zapewne znów jakaś zmiana. Człowiek do sprzętu się przyzwyczaja i czasami po prostu mu się sprzęt brzydnie. Człowiek oczekuje zmian i tak samo jest w teleskopach.
Praktyczne sformułowanie. Kup sobie Dobosna 8" i będzie OK, jest dość trafną początkową poradą. Mała kasa, duże możliwości, dośc duża wszechstronność. Mimo, że jasny do DS-ów, to jednak planetki też ładnie pokazuje. Gdy zaczniemy ten temat rozgryzać dokładniej, zaczyna się piramida pomysłów.... i problemy.
Pamiętam jak w Zwardoniu ktoś krzyknął.

"Dobson 12 + Nagler 31 mm - i nic więcej nie potrzebuje"

_________________
Pozdrawiam, Marek Substyk
Portal AstroCD, http://www.astrocd.pl, Forum AstroCD, http://www.forum.astrocd.pl
Sklep Allegro AstroCD - literatura i pomoce naukowe dla miłośników astronomiiObrazek facebook.com/Wydawnictwo.AstroCD
Obrazek Mój profil na Facebooku
tel. 880-184-000 (prywatny), e-mail: astrocd@astrocd.pl (prywatne), m.substyk@urania.edu.pl (Urania-PA), marek.substyk@ptma.pl, zarzad@ptma.pl (PTMA);
tel. 575-572-330 (praca), e-mail: katowice@deltaoptical.pl
------------------------------------------------------------

Wielkie Wyprawy Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. USA 2020/Islandia 2020



Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Poradnik Miłośnika Astronomii - nowa książka!
PostNapisane: wtorek, 14 czerwca 2011, 10:30 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 10 marca 2011, 19:16
Posty: 595
Marku ale ja nic innego nie mam na mysli Dokladnie chodzi mi o to samo o czym piszesz. Nie ma sensu sie rozpisywac, ze na balkon to teleskop o wymiarach xy, a tym bardziej konkretnego modelu , bo kazdy balkon jest inny a wymiary sa podawane przez producenta to niech sobie zmierzy potecjalny klient :)
Nie ma tez co proponowac konkretnego jedynie slusznego rozwiazania dla poczatkujacych bo .... no bo w sumie na sam temat wyboru teleskopu mozna napisac ksiaze uwzgladniajac te wszystkie pytania ktore padaja do osoby proszacej o rade przy zakupie teleskopu :)
Najwiekszy problem tak naprawde powstaje w temacie co i jak zobacze przez taki a co przez inny teleskop i w sumie o ile latwo jest zalapac ze wieksza apertura to jasniejsze i z wiekszym detalem obiekty itp o tyle rozkminienie na poczatku roznicy w obrazie miedzy 150 mm newtonem 150mm makiem 150 mm SCT i 150 mm refraktorem moze stwarzac juz problem :)

_________________
Wielka wyprawa obserwacyjna Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Islandia 2016.



Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Poradnik Miłośnika Astronomii - nowa książka!
PostNapisane: wtorek, 14 czerwca 2011, 18:07 
Offline
Nowy użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 czerwca 2010, 21:26
Posty: 20
Lokalizacja: Warszawa
Aleksander Halor napisał(a):
I tu się z tobą absolutnie zgodzę , typowy balkonowiec to krótki refraktor i/lub małe SCT


Krótki refraktor bardzo mi przypadł do gustu, jest leciutki a mimo wszystko coś już przez niego widąc. Najfajniejsze jest to, że praktycznie wszędzie go można zabrać. Jak sprzedam MAKa (ciężki montaż, apertura taka sobie) pewnie zainwestuję w nieco większego SCT NexStar 8SE, też względnie lekkiego jak na swoje rozmiary.

Zastanawiam się natomiast nad tym gdzie kupić. Ceny w EU są makabrycznie wysokie w porównaniu z USA. Teoretycznie, telep wraz z przesyłką, cłem i VATą powinien kosztować mnie jakieś 60% tego co u nas.

Tak się zastanawiam czy ktoś już może testował takie rozwiązanie i może coś powiedzieć ?

_________________
Nikon 12x50, SkyWatcher 102/500, AZ3, mało szkieł, jeszcze mniej filtrów :)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Poradnik Miłośnika Astronomii - nowa książka!
PostNapisane: wtorek, 14 czerwca 2011, 18:21 
Offline
Nowy użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 czerwca 2010, 21:26
Posty: 20
Lokalizacja: Warszawa
Tomasz Famulski napisał(a):
No niby ok ale w sumie w sporej czesci u sprzedawcow sa podawane wymiary sprzetu a jesli nie to zawsze mozna zadzwonic i zapytac a pozniej wziac sobie miarke i pomierzyc. Opisywanie w ksiazce teleskopow co do ich wielkosci raczej mija sie z celem :)


Myślałem o czymś bardziej poglądowym, np.: fotce z człowiekiem lub czymś o równie oczywistych (w przybliżeniu) rozmiarach. Sądząc po postach dzisiejszych postach Marka Substyka, moje propozycje raczej nie spotkały się z dobrym przyjęciem. Trochę szkoda, bo IMHO taki mały rozdział dla totalnie zielonych z kilkoma propozycjami sprzętowymi i prostym, w miarę jednoznacznym przekazem, by się przydał. Bez wdawania się w dywagacje, które zamiast ułatwiać wybór czynią go zdecydowanie mniej oczywistym.

Tomasz Famulski napisał(a):
Natomiast faktycznie mnie osobiscie zdarzylo sie wciac w na poczatku w Newtona na paralaktyku i pozniej klalem na czym swiat stoi ze wzgledu na koniecznosc obracania tuby w obreczach w zaleznosci od miejsca w ktore wcelowalem teleskop. Wiec o kwestii wygody uzywania wzglednie charakterystyki plusow i minusow stosowania roznych konstrukcji mozna by conieco napisac. Ale tylko ogolnie .


Też miałem na samym początku Newtona na paralaktyku, specjalnie się nawet po niego wybrałem do Żywca :) Ten sprzęt to makabra. Rozumiem, że to najtańszy koszt powierzchni lustra, ale IMHO skórka niewarta wyprawki w przypadku małych apertur. W przypadku tych większych (10 i więcej), niestety konieczność.

_________________
Nikon 12x50, SkyWatcher 102/500, AZ3, mało szkieł, jeszcze mniej filtrów :)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Poradnik Miłośnika Astronomii - nowa książka!
PostNapisane: środa, 15 czerwca 2011, 10:49 
Offline
Ranga: [4]
Ranga: [4]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 7 stycznia 2011, 21:47
Posty: 729
Lokalizacja: Malden, Holandia
Marek Substyk napisał(a):
Słuchajcie odnoszę wrażenie czytając teksty na sąsiednim forum o swojej książce, że poprzeczka postawiona mi przy wydawaniu mojej pierwszej pozycji została tak wysoko postawiona, że nawet jej nie widać.
Nie rozumiem dlaczego z uporem maniaka, każdy chce aby zawierała wszystko, była zawsze aktualna i wolna od błędów. Takiej książki nie ma i nie będzie. Jeśli nie ja się pomylę, to może drukarnia dać ciała, albo dane się z zdezaktualizują.
Dyskusje choć oczywiście potrzebne i na naszym forum są konstruktywne. Na innych uświadamiają mi wygląd przeciętnego pisarza forumowego, który by tylko krytykował bo niczego więcej prawdopodobnie nie potrafi. Na kilkadziesiąt postów na sąsiednim forum, znalazłem tylko 2 które były sensowne. Wstyd dla pozostałych.
Ja się krytyki nie boję. Nigdy nie twierdziłem, że zjadłem wszystkie rozumy. Dalej się wielu rzeczy uczę, a to co wiem staram się przekazywać innym. Jeśli komuś się to nie podoba, trudno… jego sprawa.
Czepianie się o pseudo błędy w stylu brak przecinka lub czy laptop jest niezbędnym wyposażeniem obserwatora jest wg. poniżej pasa. Każdy ma swoje potrzeby i wie czy chce coś używać czy nie. To samo dotyczy wybory teleskopu. Wiadomo, że każdemu wg. potrzeb, wystarczy tylko podstawowa wiedza w tym zakresie, którą chciałem w prosty sposób przekazać.
Jeśli ma ktoś lepszy pomysł i chęć do wspólnej pracy zapraszam do współpracy. Mam wydawnictwo i fundusze do wydania kolejnej książki. Zapraszam do spróbowania własnych sił.


Zgadzam się z tym jak najbardziej! Mnie Poradnik pomógł podjąć decyzję, która wcale nie była łatwa. Jest napisany w taki sposób, który proponuje użytkownikowi kilka rozwiązań w zależności od tego, co chce zobaczyć. Ostateczny wybór należy do czytelnika. Nie można za nikogo zdecydować, czym ma oglądać niebo. Ja dowiedziałem się naprawdę sporo po przeczytaniu. Bardzo mnie cieszą i się przydają mapki oraz opisy obiektów wraz z momentem kiedy je obserwować. Widać, że autor włożył ogrom pracy w to wydawnictwo.

_________________
Celestron SkyMaster 25x70
Pink Floyd - "There's no sensation to compare with this..."


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 34 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL