Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 12:12

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Dzisiejsze obserwacje - sierpień 2012 r.
PostNapisane: środa, 1 sierpnia 2012, 21:41 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Posty: 3866
Lokalizacja: Chorzów
Tradycyjnie już zapraszam w tym miejscu do opisywania swoich bieżących gwiezdnych, lunarnych czy też solarnych obserwacji. Noce coraz dłuższe więc do dzieła!

_________________
Adam Skrzypek

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod


Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - sierpień 2012 r.
PostNapisane: czwartek, 2 sierpnia 2012, 10:45 
Offline
Ranga: [5]
Ranga: [5]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Posty: 1485
Lokalizacja: Katowice
Miło mi otworzyć wątek balkonowymi obserwacjami Słońca. Pomimo sporej aktywności plamotwórczej moje akcenty obserwacyjne spoczywały na dwóch obszarach: grupie 1530 przy zachodniej krawędzi, będącej kontynuacją tranzytu grupy 1515 (jej zdjęcia przedstawiałem w wątku z lipca) i grupie 1538 przy wschodnim brzegu, również w powtórnym tranzycie fragmentu kompleksu plam 1521 (zdjęcia w wątku z lipca). Zawód sprawił mi obszar na wschód od grupy 1538, bo spodziewałem się sporej jego aktywności, gdyż powinny rezydować w tym miejscu pozostałości grupy 1520, która w poprzednim przejściu przedstawiła spektakl godny miana hitu lata. Wychodzi jednak na to, że była to aktywność tyleż spektakularna co krótkotrwała. Dla osłody, "lukier" pochodni w tym rejonie przyjemnie łagodzi uczucie zawodu. W obszarze centralnego południka Słońca przebywa dominanta dzisiejszego dnia, duża plama (chyba jednobiegunowa grupa) o numerze 1532 tworząc z inną pobliską grupą w kierunku wschodnim ciekawy kompleks plam - chyba bez perspektyw na jego ciekawą ewolucję. Warte zaznaczenia jest wrażenie o budzącej się północnej półkuli - dawno większej grupy dwubiegunowej nie widzieliśmy, a tu grupa 1535 stanowi ten wyjatek.
Zdjęcia robione refraktorem ED80/600 z telekonwerterem TK2x i Lumixem G3 - seria 160 klatek opracowana w RegiStaxie V5-Beta (finalny stack zmniejszony do 50%).


Załączniki:
Słońce 2.08.2012_ED80.jpg
Słońce 2.08.2012_ED80.jpg [ 279.44 KiB | Przeglądane 5853 razy ]

_________________
MAK 150, ED80, refraktor TS 152/900, EQ3-2
ASI 120 MM CMOS (mono), Lumix G3
Celestron Outland LX 10x42, Bresser 8x56
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - sierpień 2012 r.
PostNapisane: piątek, 3 sierpnia 2012, 01:23 
Offline
Ranga: [5]
Ranga: [5]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Posty: 1485
Lokalizacja: Katowice
Od jasności dnia, do ciemności nocy... ;)
Spokojny, ciepły wieczór, z Księżycem na wyciągnięcie ręki - szkoda byłoby zmarnować okazję na zrobienie ładnych zdjęć. Szybko komplet obserwacyjny: EQ3-2 z podwieszonym ED80 z okularem Hiperion 17mm na początku, a później z Lumixem G3 w wyciągu, znalazł się na balkonie. Jeszcze chwila refleksji, połączona z kontemplacyjnym aspektem jakiejś obietnicy, jakby wychodzenie na przeciw nieskończoności - choć to tylko cztery setki tysięcy kilometrów, niecałe półtorej sekundy świetlnej, taki sobie mały krok... ;)
Księżyc, 17 godzin po pełni, z ledwo uwypukloną terminatorem wschodnią krawędzią, uspokajającą lokalnie kontrast pomiędzy światłem a ciemnością, za bardzo przypomina kulistą latarnię, która w przeciwieństwie do niego, niezmiennie rozświetla mroki każdej nocy pod mym balkonem (zdjęcie poniżej). Jeśli popatrzymy na Srebrny Glob jak na tarczę zegara, to na godzinie pierwszej powinniśmy zobaczyć Mare Humboldtianum, jakby barakujący kawałek brzegu, dalej na godzinie drugiej wyraźnie odznaczający się krater - Gauss, poniżej, na wschód od M. Crisium, Mare Marginis (obszar nieco ciemniejszy od otoczenia), dalej w kierunku południowym, na godzinie trzeciej, jak na jakimś wybrzuszeniu, krater Naper, a poniżej niego czeluści Mare Smythii, w dalszej kolejności na godzinie czwartej - para kraterów: Hecataeus i Humboldt, a na piątej - Mare Australe (nieco ciemniejsze od otoczenia). Oto we fragmentach cała wschodnia krawędź Księżyca tuż po pełni. To ta faza czyni dostępnymi do obserwacji marginalne formacje, a od libracji zależy też czy będą one dostatecznie widoczne. Czy było warto konfigurować sprzęt i obserwować? - o, tak! Myślę, że podzielenie sie w tym miejscu wrażeniami z dzisiejszej nocy też było zasadne.
Kiedy kończę ten post, Księżyc z właściwą sobie beznamiętną miną, skrył się za dach mojego bloku, ale pod moim balkonem, jak w jakiejś szekspirowskiej scenie, pomarańczowa, szklana kula, jako odpowiednik księżycowej pełni, snuje swój świetlany wątek. A niech sobie snuje! - może się w końcu popsuje! ;)


Załączniki:
Księżyc 17h po pełni 2.08.12_ED80.jpg
Księżyc 17h po pełni 2.08.12_ED80.jpg [ 395.9 KiB | Przeglądane 5811 razy ]
Latarnia.jpg
Latarnia.jpg [ 79.22 KiB | Przeglądane 5811 razy ]

_________________
MAK 150, ED80, refraktor TS 152/900, EQ3-2
ASI 120 MM CMOS (mono), Lumix G3
Celestron Outland LX 10x42, Bresser 8x56
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - sierpień 2012 r.
PostNapisane: poniedziałek, 6 sierpnia 2012, 01:42 
Offline
Ranga: [5]
Ranga: [5]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Posty: 1485
Lokalizacja: Katowice
Dzisiaj trochę eksperymentów. Nie chciałem rozkładać sprzętu na balkonie, więc ustawiłem go przy otwartym oknie. Nic w zasadzie nie sprzyjało obserwacjom - Księżyc (3 dni i 17 godzin po pełni) wschodził późno i jego niskie położenie nad blokiem oraz łamiące wszelkie zasady posadowienie refraktora ED80 w pomieszczeniu, skumulowały efekt drżenia obrazu do tego stopnia, że myślałem o rezygnacji ze zdjęć. Nie zrobiłem tego i nie żałuję, bo chociaż kolejne logicze posunięcie polegające na ustawieniu w aparacie wysokiej czułości, mogło powiększyć negatywne przyczynki do nieudanych zdjęć, to nieoczekiwanie RegiStax poradził sobie nadspodziewanie dobrze z niwelowaniem pływającej ostrości i końcowy efekt, bez nadmiaru szumu, wygląda na bardzo dobry. Nauka jednakże z tego taka, że jeśli poważnie podchodzić do zdjęć, to uwzględniwszy wszystkie niedogodności miejskiego terenu, należy ustawiać sprzęt na zewnątrz!
Morze Cryzysu już jest niewidoczne (nie powiodło się zatem dostrzeżenie "wiszącego mostu"). Ciekawie wygląda południowa część terminatora - od charakterystycznej formacji Jansen do centrum Morza Nektaru wiedzie dziwna dolina, szeroka i łukowato wygięta - może to pęknięcie skorupy z wczesnego etapu formowania się powierzchni? Samo Mare Nectaris już plastycznie oświetlone, przyciąga wzrok swoim nietrywialnym akcentem symetrii, jakby cyrklem rysowanymi kręgami, naprzemiennie wypułymi i wklęsłymi. Zachodnie jego obwałowanie to charakterystyczna trójka kraterów TCC, na wschodzie zaś, w karkołomnej pozycji Stańczyk, wywołujący u patrzącego rubaszny usmiech. Połowa Morza Żyzności to kolejne z mórz, które kontynuuje ich wyliczankę - dalej ku północy Morze Spokoju, Morze Jasności i na koniec Morze Zimna.


Załączniki:
Księżyc 3d17h po pełni_5.08.12_ED80.jpg
Księżyc 3d17h po pełni_5.08.12_ED80.jpg [ 367.96 KiB | Przeglądane 5774 razy ]

_________________
MAK 150, ED80, refraktor TS 152/900, EQ3-2
ASI 120 MM CMOS (mono), Lumix G3
Celestron Outland LX 10x42, Bresser 8x56
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - sierpień 2012 r.
PostNapisane: środa, 8 sierpnia 2012, 21:23 
Offline
Ranga: [8]
Ranga: [8]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 września 2009, 19:02
Posty: 2845
Z racji pięknej nocnej pogody od 3.00 przesiedziałem na balkonie czekając na świt , piękno wieczornego nieba zaznaczyły już Plejady i Hiady.
Jowisz w pełnej krasie pokazał sporo detalu nawet w niewielkim powiększeniu x50 w refraktorze TS90/500.
Pięknie widoczna Kapella i Aldebaran. Na M42,44 i Merkurego jeszcze za wcześnie , złapałem tylko na jeśniejącym niebie wyciągnięte ramię Oriona.

Zima idzie czy coś takiego ;)

_________________
Equinox 100/900 , TS90/500


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - sierpień 2012 r.
PostNapisane: środa, 15 sierpnia 2012, 10:02 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Posty: 3866
Lokalizacja: Chorzów
Z racji powszechnego narzekania na pogodę napiszę może coś pozytywnego.

Wczorajsze koszęcińskie niebo po prostu mnie rozwaliło :o . Miałem z godzinkę zupełnie bezchmurnego nieba, a nawet jak były chmurki to nie dawały się mocno we znaki. Takiego seeingu, przejrzystości powietrza dawno nie widziałem. Gwiazdki na niezbyt jeszcze ciemnym niebie po prostu kłuły w oczy, a jak zrobiło się ciemno...
Mogę zaryzykować twierdzenie że takiego seeingu w tym roku jeszcze nie było. Chichoty świeciły po oczach, każda eM-ka piękna, bo w rodzinnych obserwacjach na takie przede wszystkim obiekty się nastawiliśmy (M31 ogromna, M13 rozbita w pył, M57, M27, inne letnie obiekty, co tu dużo gadać...). Veil w moim SWAN-ie i Ultrablocku prezentował się rewelacyjnie, co więcej, zainspirowany doświadczeniami Kuby K. spojrzałem na Veila lornetką 10x50 i... jak najbardziej było go widać (welon NGC6992, niestety NGC6960 nie wyłowiłem).
Potem zabawa z nowym atlasem Marka i przeczesanie Delfina, a w nim ładnie widoczna kulka NGC6934 i już słabsza NGC7006 (C42) o jasności 10.6 mag. Na deser zaraz obok asteryzm "Muchomor", którego pewnie gdyby nie Atlas 2000.0 bym nie zauważył, bo w Pockecie go nie ma.
Atlas się więc sprawdził, dla mnie największą zaletą jest duży format eliminujący częste kartkowanie i odpowiednio dobrana skala mag., tak że nie toniemy w szczegółach. Dla początkujących astroamatorów to wprost wymarzona pozycja. Przy częstym używaniu już wiemy co jest na jakiej stronie.

Podsumowując - niebo wczoraj rewelacyjnie, gwiazdki jak żyletki, eM-ki wprost świeciły, NGC spokojnie do wyłowienia, Droga Mleczna na pół nieba (horyzont niestety świecił, to nie Zwardoń ;) ), no i radocha z pokazywania rodzince nieba,w czym bardzo pomógł zielony laser. Można by wiele pisać, ale to i tak trzeba zobaczyć. Było super :!:

_________________
Adam Skrzypek

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - sierpień 2012 r.
PostNapisane: środa, 15 sierpnia 2012, 10:22 
Offline
Ranga: [5]
Ranga: [5]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Posty: 1485
Lokalizacja: Katowice
Zazdroszczę Ci Adam! Ja ze zgryzoty wczoraj w dzień fotografowałem słupy wysokiego napięcia (kratownice) - chyba alegorycznie do mojego napięcia. O drugiej w nocy dałem za wygraną - kolejny raz.
Niech więc przebłysk dobrej u Ciebie pogody będzie prognostykiem pogodnej nocy u mnie. Domyślam się tylko, jakie zadowolenie u Ciebie wywołało krótkotrwałe rozpogodzenie z ponadstandardową widocznością.

_________________
MAK 150, ED80, refraktor TS 152/900, EQ3-2
ASI 120 MM CMOS (mono), Lumix G3
Celestron Outland LX 10x42, Bresser 8x56


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - sierpień 2012 r.
PostNapisane: środa, 15 sierpnia 2012, 11:15 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Posty: 3866
Lokalizacja: Chorzów
Jerzy Łągiewka napisał(a):
Domyślam się tylko, jakie zadowolenie u Ciebie wywołało krótkotrwałe rozpogodzenie z ponadstandardową widocznością.

Oj tak, taka mała euforia ;) .
Z pewnego źródła wiem, że w Zwardoniu też było nocne okienko bezchmurnej pogody z ponadstandardową widocznością. Kto był to się pewnie pochwali :) .

_________________
Adam Skrzypek

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - sierpień 2012 r.
PostNapisane: środa, 15 sierpnia 2012, 14:08 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:05
Posty: 4756
Lokalizacja: Tarnowskie Góry zaroski przy farze.
Adam Skrzypek napisał(a):
Z pewnego źródła wiem, że w Zwardoniu też było nocne okienko bezchmurnej pogody z ponadstandardową widocznością. Kto był to się pewnie pochwali :) .

No dobra, dobra. Napiszę kilka słów, ale jak się deczko odeśpię i wrócę z meczu, czyli wieczorem. :D Na zachętę powiem tylko, że droga mleczna rozciągała się przez całe niebo. Od Perseusza do Strzelca, ale o tym już za kilka godzin. ;)

_________________
http://www.cro.pl/forum
6 0 5 8 4 9 4 9 3
Karlik 20", GSO 12", Powermate 2",ES 20 - 100*,ES 14, ES 8.8, ES 6.7, OIII, Ultrablock, UHC-S, Pomarańczowy, 10X50
Piwo ma wartości odżywcze, podczas gdy żywność nie ma wartości piwnych


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - sierpień 2012 r.
PostNapisane: środa, 15 sierpnia 2012, 19:52 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:05
Posty: 4756
Lokalizacja: Tarnowskie Góry zaroski przy farze.
Już po meczu (nasi wygrali 3-0 :D ) i po drzemce, to skrobnę kilka słów.
Do Zwardonia przyjechaliśmy wczoraj przed 18.00, a chmury przykrywały skutecznie całe niebo i bałem się, że z tych obserwacji nic nie wyjdzie. Co chwilę spoglądałem w sat24 i łudziłem się, że rozpogodzi się w końcu. Na obserwacje wyszedłem o 22.00, a niebo było przykryte chmurami w 9/10 i widać było jedynie poszczególne gwiazdki. Z biegiem czasu pogoda poprawiała się radykalnie i nie wiedzieć kiedy chmury ustąpiły niemal zupełnie, a po chwili zrobiło się bezchmurnie.
Kto był w Zwardoniu U Wilczka, to wie jaki tam jest potencjał. Mgławica NGC 6781 w Orle widoczna była bez jakichkolwiek problemów, a jej jasność, to zaledwie 12,5 magnitudo. W M101 można było dostrzec w mojej 10-ce ramiona spiralne co nie zdarza się co dzień. Do tego potrzebne są konkretne warunki obserwacyjne.
Kompleks Veila widoczny bez jakichkolwiek filtrów, łącznie z trójkątem Pickeringa, a z OIII można było wyłuskiwać najdrobniejsze niuanse. Jednym słowem - bajka.
Nie piszę tu więcej o eMkach, bo to nie ma sensu, a obserwacje ich już nie dają takiej frajdy jak NGC czy IC. Moją ulubioną NGC 6207 (11.4 mag) obserwować można było każdym okularem, a im krótsza ogniskowa, tym lepiej się prezentowała. Niezliczone kulki NGC, o których nie pisałem wcześniej można w Zwardoniu wyłuskiwać tonami. Można by tak pisać i pisać, wymieniać NGC za NGC i tak nie byłoby końca.
Około 00.40 przyszły jednak chmurki i postanowiłem się powolutku zbierać do pokoju.
Ogólnie super frajda. Ode mnie z TG jest 150 km i około dwóch godzin jazdy.
Do Zwardonia na pewno będę zaglądał tak często, jak tylko się da.
Acha. M 31 w zestawie z powermate 2" 2x w połączeniu z Naglerem 31 dawała taki obraz, że musiałem kręcić telepem, żeby ogarnąć całą galaktykę, a o M32 i M110 nie wspomnę. ;)
To tyle. Jeszcze raz gorąco polecam Zwardoń.

_________________
http://www.cro.pl/forum
6 0 5 8 4 9 4 9 3
Karlik 20", GSO 12", Powermate 2",ES 20 - 100*,ES 14, ES 8.8, ES 6.7, OIII, Ultrablock, UHC-S, Pomarańczowy, 10X50
Piwo ma wartości odżywcze, podczas gdy żywność nie ma wartości piwnych


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - sierpień 2012 r.
PostNapisane: środa, 15 sierpnia 2012, 22:56 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Posty: 3866
Lokalizacja: Chorzów
Adam Krawczyk napisał(a):
Jeszcze raz gorąco polecam Zwardoń.

Jeszcze tylko miesiąc...

_________________
Adam Skrzypek

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - sierpień 2012 r.
PostNapisane: czwartek, 16 sierpnia 2012, 09:30 
Offline
Ranga: [2]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 lipca 2012, 11:51
Posty: 159
Lokalizacja: Brenna
Kusi mnie żeby chociaż na jedną nockę przyjechać - mam niedaleko i obyłoby się bez noclegu... Do kiedy tam jesteś Adamie?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - sierpień 2012 r.
PostNapisane: czwartek, 16 sierpnia 2012, 10:01 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:05
Posty: 4756
Lokalizacja: Tarnowskie Góry zaroski przy farze.
Byłem tylko na jedną nockę, ale Ty jesteś zapisany TU, więc o ile pogoda pozwoli, to polookasz.

_________________
http://www.cro.pl/forum
6 0 5 8 4 9 4 9 3
Karlik 20", GSO 12", Powermate 2",ES 20 - 100*,ES 14, ES 8.8, ES 6.7, OIII, Ultrablock, UHC-S, Pomarańczowy, 10X50
Piwo ma wartości odżywcze, podczas gdy żywność nie ma wartości piwnych


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - sierpień 2012 r.
PostNapisane: czwartek, 16 sierpnia 2012, 10:31 
Offline
Ranga: [2]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 lipca 2012, 11:51
Posty: 159
Lokalizacja: Brenna
Tak, wiem że jestem zapisany, ale się doczekać nie mogę :) Tym bardziej, że piszesz, że Veila w lornetce widziałeś a u mnie też Droga Mleczna była dobrze widoczna i ciągnęła się przez całe niebo i nie wiem czy to co widziałem w teleskopie to był Veil... Taka bardzo delikatna mgiełka wygięta w łuk - ale musiałem się naprawdę skupić żeby to zobaczyć. Za to widziałem wczoraj w Strzelcu wszystkie gromady jakie chyba tam są i jedną mgławicę - zdaje się M17 - innych nie udało mi się znaleźć - może przeoczyłem a może wymagają one już użycia jakiegoś filtra? Poza tym na razie jeszcze w żadnej galaktyce nie udało mi się dostrzec niczego poza jasnym jądrem... Dzisiaj jak pogoda się utrzyma to znowu spróbuję.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - sierpień 2012 r.
PostNapisane: czwartek, 16 sierpnia 2012, 11:08 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Posty: 3866
Lokalizacja: Chorzów
Przemysław Ornot napisał(a):
Tym bardziej, że piszesz, że Veila w lornetce widziałeś a u mnie też Droga Mleczna była dobrze widoczna i ciągnęła się przez całe niebo i nie wiem czy to co widziałem w teleskopie to był Veil...

To ja widziałem Veila w lornetce :) . Delikatnie ale jednak.
Natomiast to co widziałeś w teleskopie to na pewno był Veil, skoro piszesz że delikatna mgiełka wygięta w łuk, a dokładnie to NGC6992. Napisz jakim okularem obserwowałeś i czy z filtrem (pewnie nie bo chcesz dopiero kupić). Do Veila filtr jest bardzo wskazany, jeśli go było widać bez filtra to znaczy że masz dobre niebo - Adam K. w Zwardoniu też go obserwował bez filtra.
Przemysław Ornot napisał(a):
Za to widziałem wczoraj w Strzelcu wszystkie gromady jakie chyba tam są i jedną mgławicę - zdaje się M17 - innych nie udało mi się znaleźć - może przeoczyłem a może wymagają one już użycia jakiegoś filtra? Poza tym na razie jeszcze w żadnej galaktyce nie udało mi się dostrzec niczego poza jasnym jądrem...

Mgławice w Strzelcu są spokojnie widoczne w lornetce, więc na pewno miałeś je w polu widzenia okularu. Trochę wprawy i je złapiesz, jest tam tego wiele, są duże i nie wymagają użycia żadnego filtra.
Co do galaktyk - generalnie nie są one jakimiś spektakularnymi obiektami do obserwacji - ot szare plamki. Mamy oczywiście wyjątki, duża M31 czy np. M51 w dobrym okularze z widocznymi spiralnymi ramionami.

_________________
Adam Skrzypek

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - sierpień 2012 r.
PostNapisane: czwartek, 16 sierpnia 2012, 11:31 
Offline
Ranga: [2]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 lipca 2012, 11:51
Posty: 159
Lokalizacja: Brenna
Sorki za pomyłkę :) Obserwowałem wszystko okularem Delta Optical-GSO Super View 30 mm 2” - był w zestawie z teleskopem. Filtra jeszcze nie mam - mam nadzieję że w Zwardoniu będą warunki do obserwacji i będę mógł wypróbować jakieś filtry żeby się zdecydować. A co do galaktyk to właśnie za każdym razem próbuję oglądać M31 i M51 i zawsze to tylko nieduża plamka. Przy obserwacji M31 widzę jeszcze M32 i M101 ale poza tym ŻADNYCH szczegółów...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - sierpień 2012 r.
PostNapisane: czwartek, 16 sierpnia 2012, 11:37 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:05
Posty: 4756
Lokalizacja: Tarnowskie Góry zaroski przy farze.
Przemysław Ornot napisał(a):
Sorki za pomyłkę :) Przy obserwacji M31 widzę jeszcze M32 i M101 ale poza tym ŻADNYCH szczegółów...

M110.
Przy dobrych warunkach w M51 zobaczysz ramiona spiralne.
W M101 taż widać ramiona. Zobaczysz w Zwardoniu.

_________________
http://www.cro.pl/forum
6 0 5 8 4 9 4 9 3
Karlik 20", GSO 12", Powermate 2",ES 20 - 100*,ES 14, ES 8.8, ES 6.7, OIII, Ultrablock, UHC-S, Pomarańczowy, 10X50
Piwo ma wartości odżywcze, podczas gdy żywność nie ma wartości piwnych


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - sierpień 2012 r.
PostNapisane: czwartek, 16 sierpnia 2012, 11:47 
Offline
Ranga: [2]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 lipca 2012, 11:51
Posty: 159
Lokalizacja: Brenna
Wkradła się pomyłka - przy obserwacji M31 widzę oczywiście M110 a nie M101, sorki :)
Dzisiaj spróbuję znowu z M51 i M101


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - sierpień 2012 r.
PostNapisane: czwartek, 16 sierpnia 2012, 11:48 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 14:04
Posty: 3866
Lokalizacja: Chorzów
Jeszcze jedno - galaktykom filtry nie pomogą, trzeba sobie z tego zdawać sprawę.

Spróbuj namierzyć jeszcze M81 i M82 - szczegółów nie będzie ale ładnie wyglądają w jednym polu widzenia okularu.

_________________
Adam Skrzypek

GSO 10", SW ED80, SW 90/900, AZ4, Nikon Action VII 10x50
Star Adventurer, Canon 1100D mod


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - sierpień 2012 r.
PostNapisane: czwartek, 16 sierpnia 2012, 12:11 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:05
Posty: 4756
Lokalizacja: Tarnowskie Góry zaroski przy farze.
Przemku, jeśli obserwujesz z zaświetlonej części Brennej, to daruj sobie szczegół, bo nie zobaczysz. Chodzi mi tu o ramiona.

_________________
http://www.cro.pl/forum
6 0 5 8 4 9 4 9 3
Karlik 20", GSO 12", Powermate 2",ES 20 - 100*,ES 14, ES 8.8, ES 6.7, OIII, Ultrablock, UHC-S, Pomarańczowy, 10X50
Piwo ma wartości odżywcze, podczas gdy żywność nie ma wartości piwnych


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 31 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL