Teraz jest piątek, 29 marca 2024, 09:43

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - sierpień 2012 r.
PostNapisane: czwartek, 30 sierpnia 2012, 21:32 
Offline
Ranga: [5]
Ranga: [5]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Posty: 1485
Lokalizacja: Katowice
Janusz Leks napisał(a):
Macie też oddane grono obserwatorów nieujawnionych lub ujawniających się sporadycznie


Janusz, czekałem na Twoje zdjęcia i się nie zawiodłem. Zwłaszcza to w pełnym spektrum, przyjemnie koresponduje z moim wcześniejszym o parę godzin, bo widać już wyraźnie przesunięcie terminatora. Na przykład Schicard, duży krater na godzinie ósmej, na zdjęciach Twoich Janusz, manifestuje swoją obecność gigantyczną wyrwą w lini terminatora, co jest tyleż wyraźne co zastanawiające dla przygodnego obserwatora, który taki efekt odczytuje jako "defekt powierzchni" (w mojej stylistyce nazewnictwa funkcjonuje nawet osobny neologizm: "pseudodefekt", na określenie takiego zjawiska). Jest to też okazja aby podchodzić do tego typu zjawisk bardzo refleksyjnie i obserwować je in situ w dłuższym interwale, bo to właśnie sposobność do wyłapywania subtelności zmian na granicy cienia. Moje i Twoje zdjęcie jest więc dowodem na łatwość dostrzegania pewnych smaczków, jeśli tylko wystarczająco uważnie się zaczniemy przyglądać lini terminatora. Podobnia sytuacja z wyglądem krateru Philolaus na północy, któremu po paru godzinach ubyło kontrastów i trochę ginie w powodzi światła miejscowego świtu. Z ciemności wyłoniła się też Vallis Schróteri, niewidoczna na wcześniejszym moim zdjęciu. Dziękuję zatem Janusz za fotograficzny wkład w obserwacje zmian wywołanych mobilnością cieniowego atraktora.
Poza tym, Janusz traktuję Ciebie raczej jako moderatora księżycowych eskapad niż jako obserwatora sporadycznego. Pięknie wspierasz wąskie grono lunatyków, których fascynacja Księżycem ma swoje praktyczne i estetyczne konotacje. Pozdrawiam.

P.S. Mglisto dziś i chyba będzie trudno o jakieś sensownej jakości zdjęcia.

_________________
MAK 150, ED80, refraktor TS 152/900, EQ3-2
ASI 120 MM CMOS (mono), Lumix G3
Celestron Outland LX 10x42, Bresser 8x56


Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - sierpień 2012 r.
PostNapisane: czwartek, 30 sierpnia 2012, 22:36 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 10:12
Posty: 3375
Lokalizacja: SiemCe
Jerzy Łągiewka napisał(a):
P.S. Mglisto dziś i chyba będzie trudno o jakieś sensownej jakości zdjęcia.

No właśnie... :roll: Czekam i czekam, a chmurek niestety nie ubywa. Sat24 też nie ma dobrych wieści. Poza tym chyba wychodzą ostatnio zarwane nocki nad papierami i przed teleskopem, bo mój organizm zaczyna domagać się snu. Tak więc dziś z ciężkim sercem muszę odpuścić obserwacje. Szkoda, bo w weekend aura nie będzie nas rozpieszczać :|

_________________
refraktor SW 150/750, Orion EON 72/430, MAK 90/1250, FirstScope 76/300
AZ4, Vixen Porta, AllView, FASTRON-5s
Canon EOS 600D, Canon EOS 300D, Canon 50 mm f/1.8 II, Canon 17-85 mm f/4-5.6
ToupTek Camera GPCMOS1200KMB

Zapraszam serdecznie na mojego bloga: https://modeler4884.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - sierpień 2012 r.
PostNapisane: piątek, 31 sierpnia 2012, 01:03 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 11 stycznia 2011, 14:03
Posty: 260
Lokalizacja: Gliwice
Witajcie, moja placówka na zachodniej rubieży aglomeracji potwierdza pogorszenie warunków obserwacyjnych.
Niedawno dostrzegłem snop "szperaczy" samolotu z Tunezji zniżającego lot na kierunku Tarnowskie Góry - Pyrzowice,
obiektów gwiazdowych:1, Księżyc w wydaniu soft, mgiełka rozpuściła detal, zdjęć nie porobię.
Odpoczynek od Księżyca wykorzystuję na pracę przy zdjęciach z wakacji - tu urosły mi spore zaległości ;)

A zrobienie fajnego zdjęcia naszej Luny tj. wyostrzenie w wizjerze aparatu bez LiveView jest dla mnie wyzwaniem samym w sobie.
Pstrykam chociaż nie oczekuję zbytniego sukcesu, ale może za jakimś razem wyjdzie lepiej niż zwykle.

Większość czasu obserwacyjnego spędzam jednak na "wizualu", w końcu sprzęt jest tej aktywności dedykowany.
Na Księżycu szukam zwykle oświetlonych oddalonych pasm, które zdają się lewitować nad czarną czeluścią bliższego zagłębienia.
Nie widać żadnego ich związku z "twardym" otoczeniem.
Zabawa...łowienie takich zjaw po jakimś czasie sprawia, że czekam by to na moich oczach jakiś promień wyciągnął z tła inny taki obiekt.

24h temu, uspokojona atmosfera pozwoliła też względnie udanie pobawić się tj. użyć okularu 6mm z barlowem 2x.
Gdyby zrobić to z dala od miasta efekt mógłby być lepszy, niektóre "dołki" czy górki potrafią zaskoczyć rozmiarem pojawiając się nagle w polu widzenia.

Ot, nie taki Księżyc straszny nawet w jasne noce :twisted:

_________________
synta 12" + lidleta


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dzisiejsze obserwacje - sierpień 2012 r.
PostNapisane: piątek, 31 sierpnia 2012, 08:14 
Offline
Ranga: [2]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 lipca 2012, 11:51
Posty: 159
Lokalizacja: Brenna
Ja dzisiaj wstałem sobie o godzinie 03:00 bo według pogodynka.pl miało być tylko lekkie zachmurzenie a obiecałem synowi że będzie mógł poobserwować Jowisza :) No i nie zawiodłem się, chmur było naprawdę niewiele i zarówno Księżyc jak i Jowisza dało się pooglądać. Jedynym mankamentem był wiatr, który powodował, że okular 5mm dający u mnie powiększenie 240x był niestety praktycznie bezużyteczny... Natomiast przy użyciu okularu 9mm Jowisz, co prawda mniejszy, prezentował się bardzo ładnie - pasy chmur było widać bardzo wyraźnie. Zbudziłem młodego około 03:30 - podobało mu się. Potem przenieśliśmy się na Wenus ale była znacznie niżej niż Jowisz i z powodu wiatru bardzo pływała. Na koniec ustawiliśmy teleskop na M42 która jak dla mnie wyglądała rewelacyjnie - pierwszy raz ją oglądałem przez ten teleskop. Zadowoleni poszliśmy spać około 04:30.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 39 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL