Dziękuję Piotrze.

Dzisiaj Księżyc obserwowany totalnie.

W ciągu dnia - z elementami architektury i w czystym błękicie, oraz detalicznie -na wieczornym niebie. Szerokie pasma mglistych obłoków często przysłaniały Księżyc (przwie 3 dni po pierwszej kwadrze), ozdabiając go pięknym pomarańczowym halo. Lekie drżenie obrazu - kontrastowego i ostrego - EDek pięknie oddawał lunarne detale w powiększeniu 46x.
Na południowej półkuli Tycho nabiera blasku i jego korona powoli staje się widoczna. Clavius prawie jak radioteleskop w Arecibo. Poniżej niego, regularny owal z górką centralną to Moretus, a dwa pobliskie kratery dość ciemne to Blancanus i Scheiner. Na zachód od Tycho widzimy dwa inne duże kratery: Longomontanus i Wilhelm. W środkowej części terminatora, bardzo kontrastowy Bullialdus na Mare Nubium, a na północ od niego piękny Kopernik i góry Karpaty. Jeszcze wyżej pusty obszar Mare Imbrium z prawie czarnym kraterem Plato na północy i Przylądkiem (Promontorium) Laplace'a będącym wschodnią rubieżą Zatoki Tęcz.
W całym szerokim pasie terminatora, dzięki nowemu setup'owi sprzętowemu pozwalającemu uzyskiwać dobrą rozdzielczość, można dostrzec wiele detali: od bruzd i pofałdowań, do elementów fakturalnych kraterów (zwłaszcza tych młodych) i ich całych kompleksów, szczególnie na południowej półkuli.