Teraz jest piątek, 29 marca 2024, 02:07

Strefa czasowa: UTC + 2




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Napiszcie coś oswoich ulubionych gwiazdach.
PostNapisane: poniedziałek, 22 października 2012, 23:06 
Offline
Ranga: [3]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 27 października 2009, 17:16
Posty: 432
Lokalizacja: Ostróda-kraina tysiąca jezior
Dla mnie najpiękniejszymi gwiazdkami są nisko położone Antares wyżej wspomniany i Fomalhaut.
Antares za to,że zawsze go kojarzę z ciepłymi, pięknymi nockami letniego nieba,Fomalhaut za swoją niezwykłą tajemniczość, za to że tak pięknie nisko "ślizga" się po horyzoncie.Zwiastuje nadchodzącą jesień, a jesień bywa piękna, najbardziej wtedy gdy Księżyc bywa w pełni a wszystkie liście opadną z drzew.Niesamowity klimat.

_________________
ZAPRASZAM
http://piotrskorupski92.wordpress.com/
Obrazek Piszę poprawnie po polsku.
PTMA-Warszawa
Sprzęt: SW 150/750, EQ 3-2,Napęd w 1 osi RA,Lunetka biegunowa Celestron CG-4,Canon 600 D, Canon PowerShot A480,SW 705 AZ2 i okulary kitowe.
------------------------------------------------------------------------------------------
http://sosptma.astrowww.pl/
Sekcja Obserwacji Słońca PTMA


Góra
 Zobacz profil  
 

 Tytuł: Re: Napiszcie coś oswoich ulubionych gwiazdach.
PostNapisane: piątek, 26 października 2012, 11:06 
Offline
Ranga: [5]
Ranga: [5]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Posty: 1485
Lokalizacja: Katowice
Odświeżę wątek, bo wygląda mi na to, że wszystkie "ulubione" gwiazdy (nawet planety vel gwiazdy) zostały rozdzielone. ;) A przecież wątek Adama nie opierał się na prostej zależności związanej z preferencjami obserwacyjnymi (to moje odczucie). To głębiej sięgająca sugestia - abyśmy wskazali szerokie umotywowanie emocjonalne.
Niebo to wielka księga - zapewne od starożytności czytana i interpretowana. Pobudzająca wyobraźnię i wzniecająca afekty - a ludzką cechą było przypisywanie najróżniejszych znaczeń i nazw dostrzeganym gwiezdnym konstelacjom. Trochę szkoda, że wszystko zostało już wcześniej poukładane i nazwane, ale też nie przesądza to o naszym prywatnym stosunku do każdej gwiazdy z osobna lub ich układów. Trudno nie rozumieć głębi symboliki Drogi Mlecznej, której każdy składnik-gwiazda jest sąsiadem naszego otoczenia. Trudno nie dostrzegać unikalności Gwiazdy Barnarda, Miry (o Cet), Algola, alfy, bety i proximy Centaura, że tylko do nich ograniczę wyliczankę.
Alnitak (ulubiona gwiazda Grzegorza) w pasie Oriona i dwie pozostałe: Alnilam i Mintaka. Ta ostatnia, ponieważ ma najmniejszą jasność z tych trzech, jest obiektem mojego sentymentu (może z racji atawistycznego instynktu opiekowania się słabszymi ;) ). Jednak głębiej osadzonym motywem jest pewien alegoryczny aspekt wiążący całą trójkę z ziemską cywilizacją. Jedna z hipotez opisuje geograficzne usytuowanie egipskich piramid jako próbę odtworzenia przez starożytnych "nieba na ziemi". Według jej twórcy, Roberta Dauvala, m.in. trzy wielkie piramidy: Cheopsa, Chefrena i Mykerinosa są odwzorowaniem ze wszelkimi niuansami Pasa Oriona, a kilka innych mniejszych piramid koresponduje miejscem usytuowania z resztą gwiazd tworzących konstelację Oriona - najważniejszego z bogów Egipcjan - Ozyrysa.
Nie staram się być w tym miejscu piewcą mniej lub bardziej prawdopodobnych hipotez, ale podkreślam, że odniesienia naszych przodków do świata gwiazd mogą przybierać przejawy bardzo materialne. Jeśliby tylko przypadkowa zbieżność ustawienia trzech piramid wiązała je z gwiazdami Pasa Oriona, to moja afektacja przypisuje teraz głębszy sens temu przypadkowi. Każdy z nas powinien mieć takie alegoryczne odniesienie do "nieba na ziemi". Choćby tylko z przeświadczenia o rzeczywistej przynależności ludzi do gwiezdnej menażerii z racji naszego chemicznego z nimi pokrewieństwa. Mintaka - do niej czuję największe w tym sensie powinowactwo. Widzę w niej składnik mojego filozoficznego nastawienia do wielu przypadkowych koincydencji świata gwiazd i świata ludzi. Jest najsłabszym światełkiem jakie przyświeca mi w poszukiwaniu "własnego nieba na ziemi".
Adam, raz jeszcze dzięki za Twój pomysł - przewrotnie - materializowania humanistycznego podejścia do gwiazd. Bo oto gwiazdy stają się odpowiednikami społeczności ludzkiej i odwracają alegoryczny proces - tworząc "niebo ludzi".

_________________
MAK 150, ED80, refraktor TS 152/900, EQ3-2
ASI 120 MM CMOS (mono), Lumix G3
Celestron Outland LX 10x42, Bresser 8x56


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Napiszcie coś oswoich ulubionych gwiazdach.
PostNapisane: piątek, 26 października 2012, 11:40 
Offline
Moderator globalny
Moderator globalny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 25 sierpnia 2009, 13:05
Posty: 4756
Lokalizacja: Tarnowskie Góry zaroski przy farze.
Ale poszedłeś po bandzie :D O to tu chodziło.

_________________
http://www.cro.pl/forum
6 0 5 8 4 9 4 9 3
Karlik 20", GSO 12", Powermate 2",ES 20 - 100*,ES 14, ES 8.8, ES 6.7, OIII, Ultrablock, UHC-S, Pomarańczowy, 10X50
Piwo ma wartości odżywcze, podczas gdy żywność nie ma wartości piwnych


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Napiszcie coś oswoich ulubionych gwiazdach.
PostNapisane: sobota, 27 października 2012, 11:49 
Offline
Ranga: [1]

Dołączył(a): sobota, 12 maja 2012, 22:09
Posty: 61
Tak jak Patrycja napisała, wszystkie są cudne!

Moją z kolei jest zdecydowanie Słońce.. :D

_________________
Sol omnia regit! -- Asteroid observer (TOTAS J04).
________________________
Comet C/2014 (SOHO-2831) - Meyer group
Comet C/2015 (SOHO-2991) - Meyer group
Comet C/2016 (SOHO-3092) - Kreutz group
Comet C/2017 (SOHO-3277) - Kreutz group
Programming, computer science, .NET


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Napiszcie coś oswoich ulubionych gwiazdach.
PostNapisane: sobota, 27 października 2012, 18:24 
Offline
Nowy użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2012, 20:46
Posty: 29
Lokalizacja: Gliwice
Popieram kolegów, którzy wybrali Wegę i Albireo. Ta druga to mój pierwszy w życiu cel obserwacyjny po zakupie pierwszego teleskopu. Piękne kolory. Co do Wegi i literatury, "wężopanna z Wegi" była obiektem westchnień bohaterów "Dalekich Szlaków" Siergieja Sniegowa - jednej z moich ulubionych pozycji sf. A poważnie -Wega to nasza cykliczna gwiazda polarna. Była nią już w przeszłości i będzie znowu za ok 12 tysiącleci.
Ja dołożę od siebie jeszcze Aldebarana (mój znak zodiaku to Byk). Czerwony olbrzym leżący niecałe 66 lat św. od nas na tle najbliższej nam gromady otwartej - Hiad. Wprawdzie daleko jej wielkością do Antaresa, Betelgezy czy Rigel ale jak się gdzieś dowiedziałem jest najjaśniejszą gwiazdą czasami zakrywaną przez Księżyc.

_________________
AT72ED, AProf102ED, Stellarvue SV110ED, Kson Adv. Goto, Nikon Act.EX12x50, kilka szkiełek.
Valar Morghulis


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Napiszcie coś oswoich ulubionych gwiazdach.
PostNapisane: sobota, 27 października 2012, 19:14 
Offline
Ranga: [5]
Ranga: [5]
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 24 stycznia 2012, 16:27
Posty: 1485
Lokalizacja: Katowice
Michał Biesiada napisał(a):
Moją z kolei jest zdecydowanie Słońce..


Michał, a dlaczego Słońce? Tak łatwo nie ma! ;) Musisz coś więcej napisać. :)

PS. Uświadomiłem sobie pewną cezurę czasową jakiej sam - domyślnie - uległem, ale też podświadomie sprytnie ją ominąłem, wypowiadając sie dwukrotnie. Może mamy wszyscy jakieś sezonowe ulubione gwiazdy. Zreflektowałem się po wypowiedzi Michała. Ludzie - nie dajmy mu :lol: delektować się widokiem "swej wybranki" cały rok, gdy większości z nas musi wystarczyć jedna pora roku (chyba że ktoś lubi przedstawicielkę okołobiegunowych gwiazd, chyba nie zauważyłem tej opcji). Adam, a ty co o tym sądzisz?

_________________
MAK 150, ED80, refraktor TS 152/900, EQ3-2
ASI 120 MM CMOS (mono), Lumix G3
Celestron Outland LX 10x42, Bresser 8x56


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku
Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 38 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL